Vyhrazený jízdní pruh - zpět na článek

komentářů 23

Přidat komentář
 1. Well, znacka odpovida IP21 v kombinaci s uzitim znacky C12a.

  IP21 rika, kde je jaky pruh a jaky ma omezeni(pokud nejake), C12a prikazuje ridici vyobrazeneho vozidla uzit takovy pruh a ostatnim umoznuje uzit dany pruh k objizdeni, odbocovani, predjizdeni atd., nikoliv k jizde a nesmi dojit k ohrozeni/omezeni vozidla pro ktery je pruh urcen.

  Je to mirne nestandardni reseni, ale z meho laickeho pohledu je vse v poradku. Na ten konec je na me moc pozde vecir :)

  1. Zkusím tě opravit. IMHO jde o kombinaci značek IP18a/IP16 a C12a. Nicméně u té první fotky je nesmyslně dána před křižovatku, takže se domnívám, že platí jen ty 2 metry do začátku křižovatky.

 2. Nikoli vyhrazený, ale přikázaný jízdní pruh (C12a)

  „Značka přikazuje řidiči vyznačeného druhu vozidla užít v daném směru takto označený jízdní pruh. Na takto označený jízdní pruh smí řidiči ostatních druhů vozidel vjet jen při objíždění, odbočování, otáčení nebo vjíždění na pozemní komunikaci nebo vyjíždění z ní, přitom nesmí dojít k ohrožení ani omezení řidiče vozidla, pro který je jízdní pruh označen.
  V případě přikázaného jízdního pruhu pro jiný druh vozidla nebo pro určitý účel, se do modrého pole vyznačí příslušný určený symbol nebo vhodný nápis.“

 3. 1. obrázek:
  Značka je nesmysl. Pokud budu situaci řešit jako účastník silničního provozu, řídím se vodorovným značením.

  3. obrázek:
  Značka je nesmysl. Opět se řídím vodorovným značením.

  4. obrázek:
  Značka je nesmysl. Totéž – řídím se vodorovným značením. Vodorovné značení BUS tam není, takže normální pruh. Pokud do něj pojedu, dávám znamení vpravo.
  Ta vodící čára o pár metrů dále je nesmysl, jestliže jedu rovně, znamení o změně směru jízdy dávat nebudu.

  * * * * *

  Je třeba odebrat pravomoce obcím a krajům, zejména v otázkách souvisejících s dopravou.
  Tyto příklady jsou vzor, jak to dopadne, když rozhoduje místní diletant.
  Uvedu další příklad z obce Chýně, západně od Prahy:

  https://mapy.cz/zakladni?x=14.2151938&y=50.0588954&z=16&pano=1&pid=63972088&yaw=4.940&fov=1.257&pitch=0.160

 4. nechápu , co nechápete, ta značka znamená, že bus mužete obět jak zleva tak i zprava, a to tak, že obětí provedete půlobloučkem , tedá pokud bus stojí uprostřed silnice,

  1. ešče doplním, prosím nepište jak uředník , nebo jako městapo nebo jako debil , singulár a genetiv toho londýna jest trocha jiný, nechcá psát, že vypadáte jako AB s tím čao lidi ,

   1. Naprosta vetsina zde diskutujicich ovsem neni premierem, takze sorry jako.

 5. Odpovedi na autorovy otazky nemam. Spis mam vlastni otazku. A to, kdy se v CR pravidlotvurcum rozsviti a pusti motorky na busove pruhy? Prekazka pro busy to bude nulova. I kdyby byl nakrasne nejakej bus rychlejsi nez motorka, tak ten na motorce najde skulinu v normalnim pruhu behem sekundy az dvou.

  Ano uz mame sedou zonu puleni pruhu, ktere neni povolene, ale toleruje se. Ale zkouset stesti v bus pruhu… to jsem este neudelal, tak i kdyz je jeden pruh volny, tak pulim co to jde.

  1. BUS pruhem jezdím na mašině po Praze furt, stejně jako cyklopruhem a stejně jako mezi pruhy, a žádnej policajt s tím ještě problém neměl.

   1. Jezdím tam ai s PzKpfW, stejně, jako řada dalších, taky to nikdy nikomu nevadilo.

    1. Hmm ja mel par pozorovani v Brne, ze VB panove neleni a z praveho pruhu se jmou stihat toho kdo jede bus pruhem.

 6. Podobná sračka vznikla před pár lety v Litoměřicích.
  Před křižovatkou se silnice rozšíří o odbočovací pruh doleva. Blbý je, že je to na úkor stávajícího jízdního pruhu a pruh pro směr rovně vzniká, včetně vyřazovacího úseku. Takže abych přejel do pruhu pro směr rovně, měl bych dát blinkr do prava, páč měním směr jízdy. Ale blikat těsně před křižovatkou, když pak chci jet rovně, to je na palici

  https://mapy.cz/zakladni?x=14.1255641&y=50.5409753&z=19&l=1&pano=1&pid=65324949&yaw=6.222&fov=1.257&pitch=0.102

  1. Blbě napsáno. Stávající pruh se změní na pruh pro odbočení vlevo. Do pruhu, který vede rovně, musím odbočit, tedy včetně blinkru

   1. Nic to ale ale nemění na tom, že takovou věc mohl vymyslet jenom skutečný umělec.

   2. Takéto riešenia sú všade možne v európe vo väčších mestách. Kde je málo priestoru tak tam treba použiť aj neštandardné postupy.

  2. Proč by si dával směrové znamení (blikal) když se jeden jízdní pruh mění na dva? To je v nových pravidlech (řidičák jsem dělal před 36 lety)?

   1. Stávající průběžný se změní na odbočovací vlevo.
    Průběžný + odbočovací vpravo je nový. Oddělený přerušovanou čárou.
    Při změně jízdního pruhu by se mělo blikat, nemýlím-li se.

   2. Další bonus je, že je tam i bankomat, v tom novém pruhu pro jízdu rovně často stojí auta, takže se mělo při jeho objíždění blikat.
    Zablikám vlevo, vjedu do odbočovacího pruhu doleva. Objedu auto, zablikám doprava, vjedu do svého pruhu, pro jízdu rovně a doprava. A pak křižovatku projedu rovně :-)

  3. kaj si přišel k tomu mjanu

   1. Nem értem a beszédét…

 7. Mám jiný problém s pruhy, na který jsem dosud nenašel řešení…
  Dvě jednopruhové silnice (ulice) se sbíhají a dále pokračuje dvoupruhová komunikace. Několik desítek metrů za touto „křižovatkou“ jsou oba pruhy oddělené plnou čarou. Před křižovatkou je u pravého pruhu značka „dej přednost v jízdě“ – přičemž není jak a komu dávat přednost, zatímco po ukončení plné čáry již musí dávat přednost ten, kdo přejíždí z levého do pravého pruhu…

  1. Ukaž kde…

 8. Zdravím, jezdím tudy často a nikdy jsem se nad správností značení nijak hluboce nezamýšlel. Z celého tohoto nesmyslu mám spíš pocit, že Liberec musí plnit nějaké kvóty v celkové délce načmáraných busšpůrů ve městě a zřejmě těchto cca 250 metrů je klíčových, aby byli soudruzi v Bruselu spokojeni. Podle mého ho názoru škoda barvy, hliníkového plechu i trubek. Nezaznamenal jsem tam výraznější dopravní potíž a nemyslím si, že by tam MHD nabíralo zásadní zpoždění. Je potřeba vyrobit především značkový chaos a možná by to místo mělo dobrý výběrový potenciál. Spíš bych na kruháči uvítal bypas doprava do ulice Letná. Asi by se tam vešel, kdyby se chtělo.

Napsat komentář

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!