Volby do Senátu

Featured Image

Jsem jedním z těch šťastlivců, kteří mají tu čest zvolit jednoho z 27 senátorů, kteří letos osvěží druhou komoru Parlamentu.

Jelikož jsem občan uvědomělý, nepřipustil jsem si možnost, že bych volit nešel. Senátní volby sice řadím v důležitosti až na třetí místo za volby do Poslanecké sněmovny a do obecního zastupitelstva, takže případná neúčast by mě zas tak nemrzela. Na druhou stranu nevidím žádný důvod proč se zbavovat jedné z mála možností jak ovlivnit politické dění v tomto státě. Nejsem však dostatečně uvědomělý, abych si detailně studoval profily jednotlivých kandidátů a odhaloval jejich temnou či příkladnou minulost. Ani jsem si nečetl volební programy a neporovnával je mezi sebou.

O tom, že se senátní volby týkají i naší městské části, jsem se dozvěděl, až když jsem ve schránce nalezl letáček KSČM. Z něj se na mě šklebila jakási stará struktura v zelené uniformě a už na první pohled jí koukala z očí rudá knížka. Nejdřív jsem se lekl, že mě nějaký soused zve do lampiónového průvodu k oslavě výročí VŘSR. Barák, ve kterém aktuálně bydlím, byl totiž postaven jako ubytovna pro estébáky a dodnes jich tam mnoho dožívá.

Například takový pan K., který bydlí v bytě pode mnou. Vřelé vztahy jsem s ním navázal hned když jsem se nastěhoval, protože si chtěl zkontrolovat, jestli mám oprávnění v bytě bydlet a zda nejsem jen nějaký černý podnájemník.

Od té doby byl soused u mě pečený vařený a neustále si na něco stěžoval. Například, že jsem se sprchoval když spal a šum vody ho probudil. Jeho návštěvy skončily dnem, kdy jsem něco dělal na počítači a furt se to sralo. Po hodině jsem měl velkou chuť provést defenestraci bedny a trochu jsem u toho nadával. Zazvonil zvonek. Otevřel jsem dveře a za nimi pan K. v trenýrkách a tílku cosi huhlal o tichu a klidu. Tak jsem dveře zase zavřel a od té doby mám pokoj.

Nedávno jsem pana K. zastihl, kterak slídí z lodžie. Nad zábradlím mu koukala pouze hlava a očičkama jen rejdil, aby stihl všechno zaznamenat. Starého psa novým kouskům nenaučíš.

Není to však jen on, kdo se u nás intenzivně zajímá o dění kolem sebe. První půlrok si mě báby ve výtahu divně prohlížely a ptaly se, ke komu jedu.

Avšak zpět k volebním lístkům. Ačkoliv pro mnoho mých sousedů byl kandidát KSČM určitě volebním favoritem č. 1, mě jeho odpudivý úsměv nezmámil. Vyřadil jsem též lístky vybledle rudých pobratimů z ČSSD a křesťansko-lidových podílníků na moci. Zadíval jsem se na volení lístek se zástupcem ODS. Kdysi jsem dával této straně svůj hlas s důvěrou, že naplní moje představy o chodu našeho státu. Postupem doby jsem ale přišel na to, že pana profesora a jeho nohsledy zas tolik nezbožňuju. Vaškovi sice Luckohanka zazpívala requiem, to však mojí nedůvěru nerozptýlilo. Pořád zde ale zůstával argument pro ODS jako protiklad levicových stran. Vzhledem k tomu, že měřeno skutky je modrý pták pravice velmi umírněná a v případě potřeby s levicí vždy společnou řeč najde, odložil jsem daný volební lístek též do stoupy. Za ním putovali zástupci srandostran jako je Balbínova poetická strana a České hnutí za národní jednotu. Nepočítáme-li nezávislé, zbyla nám tam ODA, Zelení a Evropští demokraté. Zelení se ve svém programu financím a ekonomice příliš nevěnují a ať si říkají co chtějí, z hlediska fungování státu není Ministerstvo životního prostředí to nejdůležitější. ODA ve mně taky přílišnou důvěru nebudí. Tramtadadá…and the winner is – Evropští demokraté! Tak jsem to tam hodil.

Proč to píšu. Abych ukázal, že mám dilema koho volit! A jistě nejsem sám. S přihlédnutím k mému politickému postoji by nejjednodušší bylo zvolit ODS. K tomu přispívá i většinový volební systém při obsazování Senátu, kdy více projevuje nevýhoda malých stran. Jenže ten Kudyn je takovej sympaťák… Padesát šest let, tedy žádný senil. Dětský lékař, takže určitě chytrý a hodný člověk. Možná kdyby ještě rozdával koblížky, to bych se za něj i popral. Aspoň že přelezl 6 % a vrátí mu volební kauci. Rádo se stalo, Milane.

Jenže bitva pokračuje a do druhého kola se nám proboxovaly dvě chobotničky z druhého patra. Modrej a zelenej. Modré chobotnice mi přestaly chutnat a zelené vypadají divně. Ale přesto bych rád zašlé výkresy na nástěnkách v naší ZŠ zašel zahlédnout zas, takže kdo to bude? Losna nebo Mažňák?

Hlavně, že to nebude Bratrstvo výpravčí placky.

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
152x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:08

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!