Vo Passátovi f tédéíčku

Featured Image

Radit lidem s ojetejma autama je ošemetná, ošemetná věc. Někdy to dopadne blbě, ať děláte co děláte. Poslyšte příběh vo borci s pasátem.

Nejhorší případ je, když to děláte, i když nechcete, a jdete někomu radit, protože kamaráda známýho kamarád a tak dále. Víte, že nemůžete vyhrát, protože u některých lidí při koupi auta rozhodují emoce a ne racionální argumenty. Je to jako skládat puzzle. Složíte všechny dílky, kromě toho posledního, ten drží v ruce bazarní buzna. Řekne nějakou totální píčovinu, třeba že tédéíčka jsou držáky, ale zákazník chce právě tohle slyšet … a … koupí!

Byl nebyl jeden pán a ten mě zmermomocňoval, abych se s ním jel podívat k Táboru do bazaru firmy Auto Mandy na Passáta vole v dýzlu. Auto Mandy mají do štítu vetknutýho esenbáka, soudruha, který vstoupil do SNB v době, kdy jeho kolegové z práce mlátili lidi trubkou přes chodidla a podle mě je hodně špatná marketingová strategie, když si někdo pořídí hajzla jako mediálního partnera. Buď je sám taky takovej, nebo se mu praktiky SNB zamlouvají, nebo očekává, že se budou zamlouvat jeho zákazníkům. Řekl jsem, že tam prostě nepojedu. Takže jsme to odbyli telefonicky. Ale trvalo to dlouho. Prej co bych říkal na prasáta v kombajnu v tédéíčku PD f dvoulitru, že je zachovalej a udržovanej, ale že má najeto sto vosumdesát a je to bývalý firemní auto, jak bych to prej viděl? Viděl jsem to tak, že deklarovaný proběh by mi nevadil, skutečnost, že se jedná o firemní automobil také ne, ale tohle všechno v kombinaci s motorem Pumpe-Düse není dobře, protože PD se nepovedl všeobecně a dvoulitr už vůbec. Také jsem říkal něco o opotřebovaných vačkách a setrvačníku a turbo že je nejspíš na pokraji smrti, tak padesát tisíc investice že bude potřeba, kromě toho že další prodej veterána že už nebude možný, protože dosáhne konce životnosti. Prorocká to slova.

Také jsem se ho ptal, co má za auto. Měl Golfa III combi a řekl jsem mu, je Golf rozbitý? Prý ne, že je v pohodě. No tak si ho nechte, když je v pohodě!

Nebylo to nic platný. Nemůže mi nevadit, že jsem dvacet minut něco někomu vykládal o motorech a co je PD za šmejd blbej, o prasklých hlavách a o problémech s torzními kmity, test AutoBildu a ve finále se ukázalo, že nějaká lama z Auto Mandy vyhrála pomyslnou soutež argumentů sdělením, že tédéíčka jsou známý držáky, tohle auto že jezdilo hlavně dlouhý trasy a že sto padesát po Belgiji je jako padesát po Čechách.

Další telefonát byl v zimě a byl o tom, zda má cenu to čipnout. Že se na to díval mechanik a to turbo že je jako v pohodě, takže ta investice do oprav nebude zapotřebí a že by to rád čipnul lechce na sto šedesát koní vole a hlavně krouťák, ten že de hodně nahoru, úplně brutálně vole, protože mu ten jeho mechanik namontuje značkovej čiptuning. Řekl jsem – a nezbláznil jste se? To je jako poslat beznohého slepce závodit v orientačním běhu! A on že turbo je v pohodě. A já že to auto není jen turbo. A že to auto už ujelo nějakou porci kilometrů a je opotřebované, vznikly vůle všude možně a nyní, pokud zvýší namáhání těch u opotřebovaných komponent, tak že opotřebení bude pokračovat daleko rychleji, turbo, klika, setrvačník, spojka, poloosy a tak dál. Má to už v sérii 140 koní, tak prostě jezděte a užívejte si vašeho auta z Auto Mandy s esenbákem, nashle.

Opět jsem neuspěl.

Další telefonát proběhl minulý týden. Jestli prej nevím, čím to mohlo bejt, že ten motor nereagoval na plyn a jestli mu mechanik nekecá, že se musí měnít turbo, hlava a vstřikovač.

Co že se to stalo?

OK teda máme sto šedesát koní a brutální krouťák hlavně vocpoda fčypu a přijde kamarád, že chce na Lipno vodtáhnout loď. Samozřejmě že Prassát f tédéíčku a čipu a f kombajnu a f plný palbě z Auto Mandy co má fpohodě turbo a najeto sto padesát, hlavně f Belgyji, kde měří jeden kilometr 333 metrů, utáhne klidně torpédoborec proti proudu, ale tohle je loď na přívěsu zvaném platle. I vydala se souprava na Lipno, až přijela ke kopci v Hořicích na Šumavě. Tam se panu řidiči zazdálo, že to jakoby na chvíli ztratilo výkon, tak tomu dal za tři a plnej vole. No a Prassát vystřelil dopředu jako raketa a nebylo to jen čiptuningem. Taky se za nim tak čoudilo. Vyletěl na vrchol kopce a tam nešel ubrat plyn. Náš specialista hustě zpanikařil a dupnul na brzdu se zařazeným kvaltem a aniž by to věděl, zachránil tak ten svůj čipnutej krám před totální destrukcí. Taky z něj vylezlo, že tam servismen nalil 0W-30 plnou syntetiku vole co tam měl v sudu bez označení, což taky v dobrém i zlém přispělo k dobrému konci (má tam být 5W-40, 0W-30 se leje do téesíčka, aby se z těch VW jeden zbláznil!).

Prasát je tedy nyní v servisu a čeká ho operace. A až pan majitel uvidí fakturu, tak ho možná bude čekat taky.

Takže čim to mohlo bejt.

Dieselový motor je schopen jet skoro na všechno. Na naftu, na olej na smažení, na plyn, dokonce i na drcený uhlí by jel. Ačkoli si majitelé dieselů myslí, že tam mají hitech sofistikovaný stroj, co smí jen prémiová paliva Vodšelu, ve skutečnosti jsou to blbý kamna, do který se nasype cokoli co má dostatek uhlíku a stlačí se to a už to frčí. Na motorový olej to taky frčí, dokonce to frčí jedna radost.

Dokud diesely neměly turbo, stávala se celkem ojediněle taková nepříjemná věc. V důsledku nějakého selhání se dostal motorový olej do sání. Tento olej fungoval jako palivo. Motor se pak rozběhl sám od sebe na toto alternativní palivo a protože olejové čerpadlo je hnané klikou, měl celý proces kladnou zpětnou vazbu. Tedy čím více oleje se dostávalo do sání, tím rychlejí se motor točil a čím rychleji se motor točil, tím více oleje dostával. Tento proces zastavilo až spotřebování oleje (motor se pak zadřel) nebo destrukce motoru po dosažení maximálních otáček. Někdy se taky rozletí turbo a jeho části vletí tu do sání, tu do výfuku, nebo praskne rozvodový řemen, ale z hlediska výsledku je to jedno. Každopádně se pak motor zastaví a ztráta kontroly pomine.  Příčinou je například přeplnění motoru olejem (naleju tam o dva litry víc, ať to pořádně jede!), únik oleje do vody (vytlačila olej nahoru), paliva do oleje nebo nevhodné řešení odsávání klikové skříně. Cestou, kudy se dostával olej do sání, bylo výhradně odvětrání klikové skříně, takže se vymýšlely různé složité odlučovače oleje nebo se do tohoto systému vřadil ventil, který při nedostatečném podtlaku v sání odsávání par z klikové skříně hnal přes odlučovač nebo prostě odpojil. Tím se podařilo omezit výskyt těchto událostí na raritní případy. Dodnes se také dají sehnat aftermarket  produkty, které připomínaly škrtící klapku zážehového motoru a byly ovládány manuálně nebo jednoduchou automatikou. Tím se ovšem likvidovala jedna z velkých výhod dieselu, totiž absence škrcení v sání. Nicméně zákony nařizují výrobci zajistit přiměřenou úroveň bezpečnosti produktu a dodatečné škrtící klapky v sání v čím dál více zemích začala vyžadovat legislativa.

Turbo tomu všemu dodalo grády a přivedlo starý problém opět na scénu. Turbo se chladí a maže olejem z motoru (novější se dochlazují vodou). Tím roste teplotní zatížení oleje a hlavně netěsnosti turba mohou způsobit únik olejové náplně z motoru, a tento únik není zvenčí vidět. Pokud se netěsnost stane extrémní, dojde přesně k tomu, co je popsáno výše a co bylo považováno za vyřešený problém. Celý proces je také poněkud dynamičtější. Moderní diesely proto mají obráceně fungující pneumaticky nebo elektronicky ovládanou škrtící klapku, která funguje jako bezpečnostní fíčura a v případě, že je rozeznáno selhání, přiškrtí přísun vzduchu (u některých motorů se současně používá tato klapka k obohacení směsi při vypalování DPF a různým korekčním zásahům). Problém je, jak situaci se zblázněným dieselem automaticky rozpoznat, protože přinejmenším počáteční symptomy celé události odpovídají běžnému provoznímu stavu. Stejně tak mají turba určitou inherentní bezpečnost, kdy i úplné selhání těsnění nemá vést k takovému úniku oleje, který by dokázal nějak výrazně ovlivnit chod motoru. Také jsou přítomny různé další pojistky, které mají zamezit zbláznění dieselu nebo jej alespoň zpomalit. To všechno by mělo být funkční, pokud se v tom nějakej čiptunerskej retard nehrabe.

U PD je vše podpořeno tím, že se injektory tvořené (jak již název napovídá) kompletem vstřikovače a pumpy vlivem vibrací a různých rozměrových chyb začnou v hlavě viklat, drží je jen jeden šroub, časem se znetěsní a nafta teče do oleje. Takový olej jednak přestane mazat turbo, ale také je výtečným alternativním palivem. Kombinace tohoto jevu, pyčtuningu, nevhodného oleje, sporné minulosti vozu a domýšlivého tupého majitele udělá svoje a myslím, že to byl také problém našeho protagonisty.

Kdybyste tedy náhodou padli za oběť tomuto fenoménu a váš turbodiesel se proměnil v raketu, je to v první řadě tím, že vám výrobce a prodejce toho vozidla neřekli úplně všechno o vrtošivé povaze této techniky. Jako první musíte v pozici řidiče zajistit bezpečnost svoji, přepravovaných nešťastníků a ostatních lidí okolo a pak se pokusit zachránit vozidlo. Jak jsem řekl, fungovat nebude odpojení nebo dokonce vytažení klíčku, ani odpojení baterky, naopak to celou situaci ještě zhorší, protože přestane fungovat větrák chladiče. Celý proces až do zničení motoru bude trvat řádově minuty a je proto třeba jednat rychle. Cílem hry je jednak zrušit zpětnou vazbu mezi motorem a olejovým čerpadlem a sebrat motoru to, co nutně potřebuje, totiž vzduch. Takže:

– zařaďte nejvyšší převodový stupeň (pokud to ještě půjde) a pouštějte pomalu spojku. Motor by měl obvyklou cestou „chcípnout“, setrvačnost automobilu funguje jako „brzda“.
– pokud tam nemůžete dostat rychlost nebo má auto automatickou převodovku, bude nutné identifikovat volný konec sání, tedy otvor, kterým motor nasává vzduch z prostředí, a tento otvor něčím ucpat. Dobrou službu by mohl odvést ochlazovací sprej známý jako sněhový hasičák alias hasičák s CO2, tedy jeho vystříkání do sání. Není ale dobré dát autu „čuchnout“ práškového hasičáku.
– pokud jste Chuck Norris, můžete se dokonce pokusit najít na sání regulační klapku a jak násilím jí nějak zavřít. Předpokládám, že v případě selhání tohoto druhu, provázeného hrozivým řevem motoru, kouřem a podobně, se nikomu nebude chtít pod kapotou příliš operovat, například s ohledem na to, že motor může každou chvíli havarovat a můžete být zasaženi kovovými úlomky a dalšími nehezkými věcmi, jako horkou vodou, olejem apod.

Je třeba mít na paměti, že všechny záchranné práce tohoto druhu jsou pouze částečně efektivní a rozhodují pouze o tom, co všechno se bude měnit. Auto tak jako tak bude vyžadovat rozsáhlou opravu.

Štastnou cestu s turbodýzlem.


20.6.2012 D-FENS
 

Za výklad pojmu „Manda“ včetně jeho konotací v ruštině děkuji Honzovi ZZR.
 
 

12345 (28x známkováno, průměr: 2,00 z 5)
3 227x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017