Test: VW Sharan

Featured Image

Život je změna a protože mě začaly děti sedící na zadních sedadlech v bezpečnostních sedačkách v Oktávce v metalíze na hlínách, i když ne v TDI, kopat do zad a nechtěl jsem při své výšce sedět za volantem jako ve Velorexu.

Začal jsem se porozhlížet po vozidle s vnitřním prostorem podstatně velkorysejším. Vzhledem k tomu že občas potřebuji odvést i nějaký materiál tu a tam štafle a někdy i více pasažérů,  auto ze  segmentu MPV se mi jevilo rozumnou volbou. Je pravda že výrobci si za tyto auta nechávají řádně zaplatit a tak mi nezbylo než se kouknout po ojetém. Limit financí jsem si dal tak na úroveň nové Fábie, na nové nemám a ani bych za něj ty peníze nedal. Po prostudování možností jsem měl jasno, sedadla  ve třetí řadě nesmí  být pohodlná jako zadní ve Škodě 110R a místa by tam také mohlo být více, tak mi zbyly na výběr velká MPV. Líbil se mi  VW Sharan, Seat Alhambra a Ford Galaxy, které se vyrábí na jedné výrobní lince snad kdesi v Portugalsku. Zvenku auta kromě předku a  pátých dveří stejná, Uvnitř se v podstatě odlišuje jenom Ford volantem, výdechy vzduchu a některými svými motory . Během února jsem v inzerátech našel červeného Sharana  1.9 TDI PD 85 kW, 2003 rok,  něco přes 70 000 km, bez metalízy, na plechách, s drobnou pihou na karoserii za cca 350 t Kč. Při návštěvě bazaru se sice ukázalo že rok výroby je 2002, inzerované CD není na palubě, dálkové ovládání také není a na autě nešlo přídavné topení, jinak auto jen s mírnými  nedostatky, no za ty peníze nevemte to. Požadavek na slevu za topení nebyl akceptován, přislíbena oprava. Za týden jsem si vezl Volkswagen Sharan v provedení Family  domů.

Do Sharana se montují benzínové motory 2,0 l 85 kW/115k, 1,8 l turbo 110 kW/150k  a potom i pořádný motor V6 2,8 l 150kW/204k se kterým je prý radost jezdit ale horší je za něj platit pojistku a spotřeba nad 12 litrů také není nejmenší. Nafta se prý hodí jen do traktorů, ale u autobusu jako je tento se dá tolerovat. Motor  1,9 TDI s výkonem 66 kW/ 90k do  auta které váží plné až 2,5 tuny bych opravdu nechtěl. Lepší volba je PD s výkonem 96 kW/ 130 k kterých je ale málo, nebo alespoň 85 kW/ 115 k. Tyto motory si dle technických údajů mají vzít  méně než 7l na 100 km, ale mně se to zatím moc u 85 kW nedaří.  Není třeba často tankovat, nádrž pojme asi 70 litrů a tak dojezd se blíží tisícovce kilometrů, Naftový motor je v autě hlučný, není to jen kadle kadle, ale i jiné pazvuky, které bych nazval zvonění či skřípot, zřejmě od vstřikování. Přechod z benzíňáku byl krutý, ale zvyknul jsem si. Motor se díky turbu probouzí při cca 1800 otáčkách a potom 310 Nm točivého momentu je znát. Psaná maximální rychlost je 181 km/h, zrychlení z 0-100 km/h za 13,7 s. Já jsem více než 155 km/h nejel, ne že by to nejelo. Tachometr ukazuje o 4 – 6 % více než je pravda, alespoň dle GPS a kilometrovníků.

Převodovka je buď pětistupňová automatická nebo manuální šestistupňová, u které odstupňování převodových stupňů kromě jedničky je dost dlouhé. Pro názornost při 2000 otáčkách, což považuji za optimální otáčky,  auto jede na jedničku 18 km/h, dvojka 33 km, trojka už 52, čtyřka 75, pětka 92 a šestka cca 115 km/h a tak ve městě  pokud nechci překračovat obvyklých 60 km/h víc jak čtyřku nezařadím a šestka je použitelná jen na rovné silnici nebo na dálnici. V zimě je dvojka na křižovatkách moc rychlá a jednička krátká. V nabídce je i pohon 4×4, na zimu perfektní, ale auto je o cca 100 kg těžší a o litr žížnivější.

Sharan je postaven na podvozku z VW Passat, kila navíc a naše silnice nejsou zrovna ideální podmínky pro trvanlivost přední nápravy, která ani u Pasáta není věčná. Kola jsou 16“  šířka od 195 do 215. Jízdní vlastnosti jsou slušné i díky víceprvkové zadní nápravě. Můžu říci, že jak jsem jezdil do zatáček s Oktávkou že stejně jezdím i s touto krabicí, kontrolka ESP zůstává v klidu. Auto se sice v zatáčkách naklání ale  méně než třeba Transportér. Podvozek je poměrně tuhý což neprospívá komfortu a tak víte o každé nerovnosti. Brzdy na všech kolech kotoučové, hmota auta si to žádá, ABS standard.
 
Karoserie bez zbytečností se mi líbí, má na délku 4,6 m na šířku 1,8 m na výšku skoro 1,8  m tak by si člověk myslel že prostoru je na rozdávání, ale to platí jen na předních sedadlech, kde je místa opravdu dost, jen palubka by nemusela, jak je u WV group zvykem, zasahovat do profilu dveří, kde se do ní trefuji při nastupování kolenem a sedáky předních sedaček by mohly být delší. Způsob výškového nastavení sedadla není tak komfortní jako v Oktávce s její pumpovací pákou a boční airbagy v sedačkách vás omezí v použití autopotahů. Ve druhé řadě sedadel, kde můžou být dvě nebo tři sedadla je sice dost místa na nohy, ale pokud měříte od 190 cm výše zjistíte že nad hlavou místo žádné. Pokud je ve vozidle i třetí řada sedadel je pro dostatečný prostor na nohy nutné posunout sedadla ve druhé popřípadě  první řadě o několik centimetrů dopředu. Pro snížení únavy při dlouhém cestování by sedadla ve druhé a třetí řadě mohla mít regulovatelný sklon opěradla ale to možná příplatková sedadla mají, nevím. Zmíněné provedení family znamená že v mém případě jsou ve dvou sedačkách integrované dětské bezpečnostní sedačky pro děti od 9 kg. Ty je možno modifikovat tak jak děti odrůstají do třech provedení, pro nejmenší děti jsou přímo v opěradlech pětibodové samonavíjecí pásy no krása. Bohužel pokud jsou sedačky složené  pro dospělé je opěradlo tvrdé a cítíte v zádech spojovací prvky dětských pásů. Sedadla, která se dají unést, je možno je z auta vyjmout bez použití nářadí (u VW Transporter z r.98 to bez gumové paličky nešlo). Kotvící prvky jsou pod úrovní podlahy a nezasahují tak do kufru. Pokud jsou v autě všechny sedačky tak kufr jako ve Fábii asi 260 l, ale už v pětimístném (čtyřmístném) provedení je prostor pro zavazadla impozantní – 850l. Bez druhé a třetí řady je to malá dodávka s 2,6  m3 objemu a ložnou plochou dlouhou 2m a v nejužším místě cca 1,1m širokou. Užitečné zatížení téměř 800 kg toho dovolí odvést dost, ale auto poklesne a zvednutá výklopná záď také, pak a už neprojdu.

Výhled z auta je velmi omezen širokými předními sloupky ve kterých je sice malé okénko ale za sloupkem se schová snad i autobus, o chodcích nemluvím, v zrcátku  uvnitř  jsem viděl jen opěradlo a tak jsem to vyřešil vyjmutím prostředního sedadla,  opěradla jdou ale i sklopit a utvořit tak případně stoleček.. Vnější zrcátka by slušela autu větší, ty použitá, stejná jako skoro na všech koncernových autech  mi připadají k proporcím  auta malá. Díky vyššímu posazu sice  máte lepší přehled kolem vozu ale při pohledu dopředu koukáte do střech před sebou jedoucích aut. Moje auto je vybaveno parkovacím asistentem, který vřele doporučuji, dá se sním skutečně zaparkovat i na pětníku. Zapíná se zařazením zpátečky nebo ručně tlačítkem na středové konzole, vypíná se automaticky pokud jedete rychleji než 20 km/h, a indikuje překážky zvukovým signálem od 150 cm. Průměr otáčení méně než 11 m a velký rozvor kol přispívají k příjemnému couvání.

 Velká prosklená plocha s hodně skloněným čelním sklem se postará o to, že v autě ponechaném v létě na slunci, je jako v pekle a klimatizace má co dělat. Celkem pěkná a účinná věc jsou vyklápěcí okénka u kufru , pomůžou při bezprůvanovém větrání auta, bohužel vzhledem k mé úrovni výbavy nemají elektrické ovládání a běhat kolem auta pří každém opuštění auta je otravné. Při teplotách tuším pod 7°C  pomáhá samostatný ohřívač chladící vody rychleji ohřát motor na provozní teplotu a tím i dříve topit, nadstandardní  zimní výbava spočívá ve vyhřívaných předních sedadlech a vyhřívaném čelním skle.
 
Palubka  v jednotném stylu shodným s ostatními koncernovými vozy je provedena poněkud bezmyšlenkovitě, ovládací prvky na středovém panelu jsou příliš nízko a pokud chcete vědět jaká je venku teplota, tak údaje na klimatroniku jsou zcela mimo zorné pole. Vzhledem k množství ovládacích prvků palubka v noci svítí jako vánoční stromeček. Přístrojovka obsahuje v základní verzi rychloměr, otáčkoměr, teploměr a palivoměr. Vyšší verze mají ještě palubní počítač popř. voltmetr a teploměr oleje . Mám zvyk svítit i přes den a velmi mi chyběla kontrolka světel, protože během dne je červené podsvícení spínačů a modré přístrojů nezřetelné. Řešil jsem to vestavěním automatického rozsvěcení světel po nastartování, tak jako do ostatních aut která jsem měl. Jinak celkem velké světlomety, se samostatnou parabolou pro tlumené (H7) a dálkové (H1) světlo, svítí dobře, výměna žárovek je pro útlou ručku a pevné nervy. Nemohu nevzpomenout na motoristickými novináři kritizované velké paraboly Škody Forman, které ale na rozdíl od inovovaných světel ve Felicii opravdu svítily, což potvrzovaly i čísla svítivosti 25 : 17,5 ve prospěch Formana, číslo u Sharana je ještě vyšší 27,5 tak vysoké číslo svítivosti jsem ještě na autě neměl.
 
Výrobce inzeruje hromadu odkládacích prostorů, jsou skutečně všude, ale jejich využití je diskutabilní, schránka na tradičním místě před spolujezdcem je tak malá, že automapa formátu A3 a složka se servisní knížkou ji zcela zaplní. Uprostřed palubky nad výdechy vzduchu je schránka na brýle a drobné mince ale umístění příhrádek na drobné vzadu těsně pod odklápěcím víkem je  nepraktické. Před spolujezdcem je ještě jedna schránka nepravidelného tvaru ale pod čelním sklem je teplota ve schránce taková že si nedovolím zde nic nechat a  při rozpálení palubky mi schránka nejde otevřít. Ve dveřích jsou odklápěcí prostory na dvoulitrové PET láhve, pokud láhev je ve schránce koliduje s levou nohou. V kufru nad podběhem pravého kola je pěkná schránka dobře využitelná na CD měnič. Povinná výbava je v podběhu také za pravým kolem. Prostor v levém podběhu je využit pro topení a výměník klimatizace. Rezerva je pod podlahou kufru zezdola a tak rukavice a montérky sebou.

Spolehlivost: v tabulkách se auto tradičně pohybuje ve spodních patrech, problémy jsou s elektroinstalací, přední nápravou a obligátní snímač vzduchu do motoru TDI. Já jsem po koupení musel řešit několik problémů, které mě utvrdily že kontrola v STK, kterou auto po přitažení z Německa absolvovalo byla zřejmě na dálku. Namontované značkové pneumatiky nesplňují požadovanou váhovou kategorii, sundávat je nebudu. Na autě nesvítilo osvětlení RZ a to ne pro vadnou žárovku, ale pro zcela zkorodovaný tj. absentující kontakt v objímce. Nešla houkačka, která zřejmě nehoukala nikdy, protože když jsem demontoval airbag zjistil jsem že sice na nosném plechu pro airbag jsou kontakty ale ty nemají odpovídající protikus  na tělese volantu tak jsem jej dotvořil z fosforbronzu. Při demontáži airbagu jsem odpojil akumulátor takže se mi zakódovalo rádio, kód jsem neznal. Tento průšvih jsem pomocí telefonu umístěného v hansfree sadě konzultoval s kamarádem který má známého u oficiálního prodejce v krajském městě. Ten mi slíbil že mě tam doporučí, jaké bylo mé překvapení, když po ukončení hovoru rádio napsalo na displeji tuším loading a začalo hrát, vot těchnika. Zatím poslední závada bylo zadření stěrače, po několikahodinové demontáži jsem zjistil, že jakýkoliv mazací tuk ložisko zřejmě nikdy nevidělo, že by ve fabrice byl zrovna pátek? Vadou na kráse je i povrch madel na dveřích a na středové schránce ze kterých se velice snadno loupe barva.
 
Výbava mého auta je taková nevyrovnaná, na jednu stranu zónová klimatizace, vytápěné sedačky, vyhřívané čelní sklo a ostřikovače, parkovací senzory, ABS, ESP, EDS, ASR nebo jak se ty zkratky všechny jmenují, 4 x airbag. A na druhé straně ručně ovládaná okna u míst kde sedí děti. Jak parádní je možnost u el. oken vypnout jejich místní ovládání vzadu a tím zamezit otvírání oken dětmi. Případný komfort el. ovládání zadního bočního okénka už jsem zmínil. Absence palubního počítače, dálkového ovládání centrálu a tempomatu je k pousmání.

Celkový dojem: Prostorné rodinné auto určené pro pohodlné zdolávání dlouhých tratí na dobrých silnicích, ideální na dovolenou, s dynamikou, kterou ostatní někdy nečekají, s přiměřenou spotřebou, s pohodlným nastupováním, s dobrým výhledem z auta i pro malé děti, slušivým konzervativním vzhledem bez zbytečných desingových výstřelků,  s diskutabilní spolehlivostí, a trvanlivostí podvozku, pro osoby s výškou pod 190 cm. Příště bych asi spíš volil VW Caravelle. Hodnocení  je ovlivněno mou postavou (téměř 190 cm a více než 100 kg) a zkušenostmi s předchozími auty se kterými jsem něco najel: Formanem, Oktávií, tátovo Felicií a služebním Transporterem se skvělým výhledem a zrcátky.

Je to skutečný Volkswagen, nečekejte nic extra, jen lidové vozidlo, pokud je koupené nové za nelidovou cenu.


01.06.2006 jenda

12345 (14x známkováno, průměr: 2,50 z 5)
3 772x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:06
D-FENS © 2017