Test testu: Passat Combi Business edition

Featured Image

Ultimátní nirvána. Prasát fkombíku ftédéíčku fbyzbysu fmetle, pyčo, sen každýho manažera!

Popisovaný test vyšel ve Světě motorů. Svět motorů je zvláštní periodikum, něco jako týdeník o autech. Sekce o tuningu mě pokaždé rozseká na malé kusy a redakční testy mě pak zase slepí. Vyznačují se velice svérázným hodnocením předností a záporů. Na špičce pomyslného automobilního světa se téměř vždy ocitnou vozy z koncernu Volkswagen a vůbec nejlépe je, když jsou to vozy Škoda. Periodikum čelí v posledních letech čím dál většímu vypětí obhájit přednosti čím dál více zastarávajících Wagenů pro Volk před byť druhořadou konkurencí. Kolem některých skutečností se už prostě nedá kličkovat, to je losí test ve sto padesáti. Například nízkonákladová alternativa firmy KIA pro střední a východní Evropu známá jako c´eed nabízí s vznětovým motorem 1.6 lepší dynamiku a menší spotřebu než Octavia s motorem 1.9 TDI, a to vše za podstatně méně peněz. Pak je zatěžko čtenáře přesvědčit osvědčenými argumenty typu „volant padne skvěle do ruky“, „přístrojová deska je provedena z kvalitních měkkých plastů“, „v interiéru je množství praktických odkládacích ploch“ a „do dveřní kapsy se vejde 0,7l láhev“. Je třeba sáhnout po něčem rafinovanějším.

Jistě se shodneme na tom, že novej Passat je ukrutnej frčák, především když je ftédéíčku. Obdivuji tu environmentální fíčuru, kdy se z výfuku při každém řazení začmoudí, jako by to jelo na hnědý uhlí. Design prasátu připomíná oteklého nosorožce jen vzdáleně a povedl se lépe než nová Škoda Fabia z ruky sturmbanndesignéra Herrmanna Kiste von Krabitz. Passat kromě solidního technického základu reprezentovaného osvědčeným bezperspektivním agregátem Pumpe-Düse-Krawall nabízí především prestiž a silniční dominanci díky použití netradičních vysoce hodnotných materiálů jako je umělohmotný chrom, umělohmotný hliník, umělohmotná kůže a umělohmotné dřevo. To by ale ještě pořád nebylo ono. Nyní je tu speciální verze Business, ve které SM identifikoval zařízení k přemisťování managerů.

Autor recenze, jistý pan Hlisnikovský, na první pohled věděl, na jaké věci se ve světě velkého byznysu zaměřit. Test naleznete zde. Původně jsem myslel, že to nějak okomentuji, ale ten text je tak dokonalý, že bych čímkoli dalším tento klenot nenávratně poskvrnil. Takové věty jako „Ani po dvou letech nevyčpěl z passatu duch moderny a elegantní tvary dokáží manažery reprezentovat stejně dobře jako jejich drahé obleky“ a „Až se budete pozdě v noci vracet z teambuildingu, standardní bixenony jako když najdete“ se navždy zapíšou do dějin totálního hovadismu. Autoři nezapomněli ani na tajm menežment: „Passat… tichým tempem hooodně nad povolenou dálniční stotřicítkou polyká kilometry“. Užijte si to do posledního slova, podobně jako po svezení Prasátem Fbyznysu už váš svět poté nebude takový, jako byl.

K testu mám několik menších výhrad. Kruciální fíčura Passatu Business pojmout menší blondýnku, do kufru je sice zajímavá a back-office managerky takto ve světě velkého byznysu zcela běžně cestují, to je známá věc, ale kampak se pak dají golfové hole? Co to je za test na managerský automobil, když nepojednává o umístění holí? Dál tam není nic o zásuvce na noutbúk. Sice je možné posadit si do vozu na zadní sedadlo asistenta (článek takovému pasažérovi říká „zadní cestující“) a nechat jej vyrábět pro „předního cestujícího“ proud ručně třením ocasu, ale pro managera je zásuvka na noutbúk kruciální, protože při telekon na téma workshopu o apdejtu procesní mapy se baterie rychle vybijí. Článek přehlíží význam madel na střeše, česky hagusů, ale nepochybuji, že i ty mají ve světě managementu nějaký význam, třeba se na ně na příplatkový VW Gerätehalter (Kč 24.100,- u značkových dealerů VW) dá připevnit beamer a pouštět powerpointové prezentace za jízdy na pomaleji jedoucí okolní nemanažerské vozy. Ve výbavě vozu chybí některé další manažerské doplňky, například chromovaný úchyt na bažanta, do kterého by zaneprázdněný manager během jeho mnohasetkilometrých cest tempem hoooodně nad povolenou stotřicítku močil a tím kruciálně optimalizoval svůj time management. V neposlední řadě postrádám nějakou nabídku dalšího rozšiřujícího příslušenství, který by postavení majitele ve světě velkého byznysu dále podtrhl, v tomto směru doporučuji aftermarket figurku šimpanze Business Boy za Kč 799,-

Sám jsem ohledně Hlisnikovského na pochybách: buď je totální génius a udělal si neopakovatelným způsobem z CEO světa prdel, anebo je úplně fpytli.


28.10.2007 D-FENS

12345 (13x známkováno, průměr: 3,15 z 5)
923x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04
D-FENS © 2017