Test: Škoda Octavia II Combi 4×4, 2.0 FSI

Featured Image

Před rokem a půl jsem se rozhodoval, jaké nové auto pořídit. Po vydatné zimě 2005/2006 jsem měl základní požadavek na náhon na všechna čtyři kola a cenu jsem si představoval mezi 0,5 – 0,7 miliónu Kč bez DPH.

Do finále postoupily dva vozy a to Škodovka z nadpisu článku a Subaru Forester. Nutno ještě zmínit, že z výběru jsem předem vyřadil všechna SUV a dále francouzské, italské a korejské značky. Důvody tohoto vyřazení byly více méně subjektivní a pramenily z mých špatných zkušeností. Nakonec díky lepší výbavě a lepším vlastnostem při dálničních rychlostech zvítězila Škdovka.

Po špatných zkušenostech s naftovými motory jsem zvolil motor 2.0 FSI o výkonu 110 kW se šesti-stupňovou převodovkou a výbavu Elegance. Základní ceníková cena modelu je 605 tis. Kč bez DPH, s nějakou výbavou navíc to dohromady dalo 680 tis. Kč. Na prodejci jsem vydyndal slevu 30 tis. Kč plus přestavbu na N1 a zimní kola v ceně.

Dodatečně jsem nechal do auta zabudovat tažné zařízení (13 tis. Kč) vyhledávací systém Sherlog (60 tis. Kč) a nezávislé topení Webasto (50 tis. Kč).

Zkušenosti:

Do této doby jsem jezdil s několika auty (Ford Escort, Hyundai Getz, Škoda Fabie, Hyundai H1, VW Transporter, Opel Corsa, Smart, Audi A6) a musím Škodovce přiznat, že je to auto, které mně subjektivně ze všech „testovaných“ aut vyhovuje nejlépe. K dnešnímu dni jsem s ním najezdil téměř 40 tis. km.

Jako zcela zásadní „featuru“ jsem ocenil náhon 4×4. A to až tak, že nadále odmítám vlastnit jakékoliv auto s náhonem pouze jedné nápravy. Řešení koncernu VW v podobě mezinápravové spojky Haldex 2. generace sice není zcela ideální, nicméně pro mé potřeby naprosto dostačující a osobně jsem nebyl schopen rozeznat horší či lepší chování oproti stálému náhonu všech čtyř kol např. u vozů Subaru. Musím tak dát 100% za pravdu „profesionálním“ testerům ze serveru AutoRevue.cz.

Výhody náhonu 4×4 nejsou pouze to, že jsem již rok a půl nepoužil řetězy (a to ani v opravdu náročných horských podmínkách).

Přímé srovnání se stejnou Octavií s náhonem pouze na přední nápravu je opravdu velký kontrast a dle mého názoru dvojkolka snižuje na povrchu se špatnou adhezí a v zatáčkách maximální bezpečnou rychlost zhruba na polovinu.

Rozdíl je značný i při běžném městském provozu – rozjezdy za mokra, na dlažebních kostkách, nabírají u 4×4 zcela jinou dimenzi a to zvláště se 110 kW motorem.

Auto jsem také jeden den testoval a porovnával na zkušebním polygonu v Mostě a zúčastnil se i tamní školy smyku.  Mimochodem, všem vřele doporučuji.

Druhá zásadní „featura“ je teplovodní nezávislé topení Webasto. Dojíždím autem každý den do zaměstnání a ranní drkotání zuby v zamrzlém autě je od té doby minulostí. Vždy spolu s ranní kávou mačkám tlačítko dálkového ovladače topení a za půl hodiny již přicházím k autu, ve kterém je příjemných


03.02.2008
Honza

12345 (20x známkováno, průměr: 2,00 z 5)
1 456x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:03
D-FENS © 2017