Takhle se to nedělá

Featured Image

Dvacetiletému řidiči naměřili v obci 101 km/h, pokusil se podplatit policisty a hrozí mu až šest let vězení. Gauner? Vrah? Žere malé děti? Pečené? Smažené? Či snad dokonce syrové? Nebo je to všechno úplně jinak?

Představme si novinový článek o chycení silničního piráta, jedoucího v obci rychlostí více než dvojnásobnou oproti té povolené.

Nebezpečný silniční pirát zadržen!

Policie zadržela nebezpečného řidiče, kterému v intravilánu obce naměřila rychlost převyšující 100 km/h a který se následně pokusil policisty podplatit, aby snímek z radaru vymazali. Pachateli hrozí až šest let vězení.

        
Policejní zvůle!

Na rovném, širokém a přehledném úseku hlavní silnice, který je v rozporu s elementární logikou v délce cca 200 metrů označen jako obec a kde přejdou dva chodci za den, byla řidiči naměřena rychlost 101 km/h. Řidič se snažil zachránit, co se dá a zeptal se policistů, zda by nebylo možné vzniklý problém vyřešit jiným způsobem, například drobnou výpomocí policistům v jejich těžké službě. Policisté řidiče obvinili z úplatkářství a hrozí mu až šest let vězení.

Obě varianty jsou pravdivé. Každá vyznívá jinak. U té první budou sympatie veřejnosti patřit policii a dotyčný bude gauner. U té druhé vzbudí u rozumných lidí antipatie jednání policie. Jak to tedy bylo ve skutečnosti? Na silnici I/12 se nalézá obydlená díra po granátu jménem Přistoupim. Kdysi byla jen na jedné straně silnice, později se rozrostla i za silnici. Na tuto skutečnost příslušné orgány zareagovaly umístěním cedulí „Obec“, nařizujících rychlost 50 km/h. Délka „zastavěného“ území činí asi 150 metrů, krz celou „obec“ prochází silnice zcela rovně bez jediné zatáčky a je krz celou obec vidět. Vyznačení osmdesátikilometrové nebo i vyšší rychlosti v daném místě by bylo v zásadě odpovídající, kdyby policie nepotřebovala produkovat „výsledky“ a vytvořila speed trap.


Možnost změření v jiném místě dotyčné obce je velice nepravděpodobné, neb dosažení rychlosti kolem 100 km/h je na ostatních komunikacích sice fysikálně možné, ale velmi nepraktické a měření rychlosti na takových komunikacích dokáže každý, kdo má nějaké zkušenosti s tím, jak měření rychlosti obecní i státní policie provádí, pro jeho neproduktivitu s jistotou vyloučit.

Co tedy onen mladý muž udělal špatně? Když už jezdí rychle, pochybil, když měření rychlosti přehlédl a nepoužil technické prostředky a zařízení, které znemožňují nebo ovlivňují funkci technických prostředků používaných při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích (dále jen „antiradar“) (formulace převzata z §3 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb. v platném znění), ačkoli v daném případě by patrně postačovala detekce technických prostředků, která v ČR nelegální není. Nebudeme zde rozebírat, zda udělal nebo neudělal chybu, když zastavil, to si musí každý srovnat se svým svědomím sám. Každopádně měl znát náš FSM ohledně policejních radarů a dospěl-li k závěru, že s policisty není kloudná řeč a že je na postih za chybějící flastr v lékárničce namísto té rychlosti neukecá, měl si dotyčný namísto pokusu o úplatek získat důkazy, jimiž by u správního řízení či soudu napadl postup měření respektive prokázal nesoulad jeho provádění s tím, co je popsáno v manuálu k onomu technickému prostředku používanému při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. A protože tonoucí se stébla chytá, je možné argumentovat také absencí materiálního znaku přestupku tvrzením, že v daném místě nebyl jízdou danou rychlostí ohrožen či poškozen zájem společnosti. Výsledek však bude v takovém případě vždy krajně nejistý a proto s tím počítejte a právě v takových případech, jako je díra po granátu jménem Přistoupim, čekejte speed trap, čekejte měření a čekejte policisty. Ve vedlejších ulicích velkých měst, kde by výrazně přes 50 km/h jel jen sebevrah, měření nečekejte – tam by policie či městapo chytily jen skutečné šílence za volantem a těch je příliš málo na to, aby dokázali zdůvodnit existenci dopravní buzerace a dříve či později se vybijí sami, čili ti nepředstavují skutečnou cílovou skupinu plošné silniční buzerace, tu představuje ten, komu se na deset metrů široké přehledné silnici vedoucí stopadesátimetrovou „obcí“ nechce brzdit, odtamtud totiž lze plnit státní a obecní rozpočty. Pořízení příslušných technických prostředků pak v případě, že kolem podobných speed traps projíždíte pravidelně, nelze než doporučit. No a ten kluk si tohle bohužel odskáče…
Schválně, kdo mi v diskusi předhodí, že titulek je částí písně Teror od skupiny Orlík…

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
344x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:58
D-FENS © 2017