Svobodní občané a svobodný internet

Featured Image

S blížícími se volbami si na D-F snad nelze nevšimnout Strany Svobodných Občanů. Zelený banner s beranem, odkazy na blog místopředsedy Matějky, diskuze pod články…

Rozhodl jsem se zjistit, jestli je na té straně něco, co by mě přimělo hodit do urny jejich lístek. Webový server i politický program mají líbivý, přehledný a víceméně celistvý, ale nikde jsem tam nenarazil na jedno pro mě důležité téma, o kterém už jsem se tady jednou celkem podrobně rozepsal. Jsou to autorská práva a s nimi související regulace, kontrola a monitorování internetu a jeho uživatelů.

Nebylo proto nic snažšího, než do malého formuláře na jejich webu napsat dotaz a počkat na odpověď. Ta by vás mohla zajímat, protože je relativně promyšlená a hlavně: pokud vím, až na Pirátskou stranu o tom ve své kampani nebo volebním programu nikdo nemluví (a proč taky, když průměrný volič slyší líp na třináctý důchod). Ještě bych upozornil, že server diit.cz (dříve cdr.cz) udělal podobnou anketu, ale moc se mi nelíbily jejich otázky, takže jsem se zeptal sám. Nicméně, oni se ptali více stran, takže si můžete srovnat více odpovědí.

Nebudu to dál komentovat, ať si můžete udělat vlastní, nerušený názor:

Otázka

Zdravím,
mám dotaz, za jehož odpovězení budu vděčen – možná dokonce natolik, abych vás volil. Rád bych věděl, jak moc Svobodným záleží na internetové svobodě, konkrétně jestli byste v parlamentu podpořili návrhy zákonů obsahující:

– garanci internetové neutrality
– prohlášení silných šifer za nelegální
– prohlášení technologií umožňujících nekontrolovatelnou výměnu dat (např. bittorrent) za nelegální
– prodloužení doby trvání autorského práva k audiovizuálním dílům o dalších 20 let
– odpojení domácností od internetu při podezření z porušení autorského práva

Tyto a další podobné otázky byste měli zodpovědět, protože se týkají každého voliče, který umí kliknout myší a záleží mu na tom, aby mohl klikat dál.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz. Toto je pro nás důležité téma, ale vzhledem k akutním problémům s hospodařením státu jsme přehodnotili priority a komunikujeme jiná témata, přestože v původním plánu toto téma bylo jako jedno z hlavních pro volby do PSP ČR 2010. To prosím přijměte jako mou omluvu za to, že to nebylo snadno dohledatelné na webu a musíte se na to ptát.

Nesouhlasíme s jakýmikoliv novými zákony na regulaci internetu. Většina z nich přichází z EU a nelíbí se nám, že s takovým vývojem naši ministři na Radách souhlasili. Naše strana by nehlasovala pro zákon o povinné registraci internetových televizí, ani pro přidělení pravomoci Radě pro rozhlasové a televizní vysílání o přidělování licencí internetovým televizím. Internet je podle nás posledním polem, kde se ukazuje, že svoboda a duch laissez faire funguje. Pokud jej zregulujeme, ztratíme další důkaz o tom, že bez milionů nařízení a zákonů lze taky (a lépe) žít.

Stručně k Vašim bodům. Případ, kdy ve Velké Británii jsou občané popotahováni za to, že si svá data důkladně zašifrovali a musí povinně vydávat klíče, řeší naše komise pro IT. Nejen, že je to zásah do svobod, ale také náklady s tím jsou zbytečně velké. Především proto, že jde snadno zašifrovat dvojí obsah a státu poskytnout klíč pouze k tomu, který chceme, aby stát znal. Tím se stát stejně ničeho nedobere, jen komplikuje všem život. Na bittorrentu a dalších P2P technologiích nevidíme nic závadného. Samotný fakt, že dochází k šíření dat, která podle platných zákonů nesmí být šířena, není v žádném případě opodstatnění pro zákaz technologie, která to umožňuje. To bychom museli zakázat zbraně, auta, nože, … Odpojení domácnosti od internetu bychom opět nepodpořili, protože v současnosti diskutovaná podoba je naprosto nepřípustná (rozhodoval by úřad, nikoliv soud – tedy porušení presumpce neviny). Odpojení od internetu by navíc bylo aplikováno na kdejaký drobný přestupek a nikoliv na boj s terorismem, na který tuto úpravu ministři informatiky zemí EU schválili k dalšímu řešení. Terorismus je bohužel častá záminka v internetových regulacích. Téma autorského práva je velice rozsáhlé a je to na jinou diskuzi. V okamžiku, kdy pokládáte takovou otázku, narážíte totiž na celé autorské právo a vlastně i na patenty. Proto pouze stručně: nesouhlasíme vůbec s tím, aby bylo autorské právo bráno jako něco jiného, než právo hmotné. Mimo jiné bychom také zrušili autorské poplatky (opět automatická presumpce viny).

s pozdravem
Radim Smetka
poradce předsedy, člen republikového výboru
Strana svobodných občanů

Další zajímavé čtení

Na stránce http://kohovolit.eu/cs/cz/psp/vote si můžete zjistit, jak moc nebo málo se vaše názory shodují s hlasováním parlamentních stran (u mě zůstaly všechny v záporných hodnotách). A podobně jako výše zmíněný diit.cz se i autoweb.cz ptal různých politických stran na otázky spojené s dopravou, a Jiří X Doležal (reflex.cz) na otázky spojené s hulením :-)


Přeju veselé volby
9.5.2010 stunty

D-FENSův dodatek: ODS vám zreguluje internet.

Aniž bych chtěl vyvolat nějakou přímou souvislost s článkem nahoře, narazil jsem nedávno v kompletním znění programu ODS na větu, která naznačuje, že ODS bude mít ŘEŠENÍ i pro cenzuru internetu. Jak je v rámci stranické taktiky „měkký obal, tvrdé jádro“ obvyklé, najdete tuto mesič v odstavci orwellovsky nazvaném nazvaném Snazší přístup k internetu.

ODS sice píše, že bude velice obezřetná při jeho regulaci, nicméně regulaci internetu zcela konkrétně zmiňuje, a to sice regulaci formou cenzury, tedy zamezení šíření „společensky nepřijatelných témat“. Jak vymezit společensky nepřijatelná témata, s tím si poraďte sami. Slovo obezřetní také vyvolává určité konotace. Korea, Kuba a Čína nicméně také chrání své společenské hodnoty před internetovou cochcárnou a ODS bude patrně hodlat na tyto tradice v tom nejlepším navázat.
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
85x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:58
D-FENS © 2017