Stop & go

Featured Image

Aktivně řídím už 10 let, najezdil jsem mnoho desítek tisíc kilometrů po českých i evropských silnicích takže nějaké srovnání stavu na českých silnicích za posledních 10 let rozhodně mám.

Nejsem konzumní uživatel auta, mám auto jako koníček a to jak po technické stránce, tak po stránce řidičské. Kategoricky odmítám přizdisráčství a amatérismus vládnoucí na českých silnicích a přiznávám, že někdy to dávám ostatním účastníkům silničního provozu najevo. Domnívám se, že kritický stav na našich silnicích není jen obrazem „nové a lepší“ 411cky, ale i stavem našich silnic a především zmíněným amaterismem na našich silnicích. Automobil je dnes předmětem denní potřeby a takto je s ním vesměs zacházeno. Dnešní řidič neumí vůz dokonale ovládat, znát jeho limity a techniku. Dnešní řidič ho umí používat. Stejně jako umí zapnou mikrovlnku nebo sporák.

V tomto článku chci ale poukázat na něco jiného. Z českých silnic vypíchnu dvě místa, které jsou ukázkovým příkladem totálního zmrdismu, vohnotismu, přizdisráčství, laksnosti a drzosti až bych řekl hraničící s provokací.

Místo 1. – Planá nad Lužnicí:

Silnice E55 od sjezdu z D1 Mirošovice směr ČB. Celý ůsek je problematický tím, že je velmi málo míst na předjíždění, furt se za někým crcáte na plné čáře, ve dvouproudech se dvě fabky HaŤaPky f metle ve sportlajnu woe ženou do kopce nedbaje rychlejších vozů za sebou. Usek D3 v okolí Tábora je zralý na generálku ještě před napojením nového úseku D3 od Chotovin. Úsek táborského obchvatu směrem na Písek je v okolí Čekanic v silnějším dešti nebo sněhu skoro nesjízdný ve vyjetých kolejích. Omezení u hotelu Mašát (dneska se to tak už nejmenuje) je v páteční špičce pouze cca 20min. zrdžení. Po průjezdu chloubou Tábora – šopovací zóna Tesco, Lídl, Kaufland, Baumax, Hypernova, Elektroworld (to je dost na 37000 obyvatel co?), průjezdem částí Sezimáku dojedete do Planý. Vlastně…dojedete…to jsem trochu přehnal. V Plané nad Lužnicí je uprostřed obce na E55 přechod pro chodce. Na obou stranách je zóna místních šopů, autobusové zastávky, takže co minutu jde chodec z jedné strany na druhou. Vyspoupivší cestující autobusu nepřejdou na jednu zelenou, oni jdou minimáně na pětkrát. Ve výsledku: svítí zelená, projedou 3 auta, jde chodec, máčne si tlačítko, červená, chodec přejde, zelená pro auta, projedou 3-5, opět červená. Mimo špičku projede i 10 aut, pokud se sejdou za sebou ostražití řidiči sledující semafor. Stačí jeden přizdisráč a je hotovo. Každý den je kolona obvykle z Plané na kruháč u Hypernovy ze směru od Tábora, do Roudné ze směru od Soběslavi. To jsou hezké 3-4km, 30-45min strávených v autě. Skrz budování železničního koridoru neexistuje přijatelná objízdá trasa. Nachápu, proč město nevybuduje lávku pro pěší, která bezesporu může významně přispět k plynulosti průjezdu obcí v obou směrech. Projedete přechodem v Plané a najedou je volno. Na druhou stranu, toto umělé škrcení provozu rozptýlí provoz v ůsek Planá – Veselí – ČB na poměrně přijatelnou mez.

Místo 2. – extramasakr obec Kocanda

Záhy po spuštění 411ctky se rozpoutaly diskuze jak vlastně řidiče donutit k poslušnosti. Jedním z nápadů z hlavy tuším jisté české firmy byla instalace radarů a semaforů, které po zaregistrování překročení rychlosti roszvítí na semarofu červenou a tím donutí řidiče zastavit a tím snížit rychlost. Toto vymyslel nějaký inženýr, o tom nemůže být nejmenších pochyb. Tenkrát tuto zhovadilost široká motoristická veřejnost odsoudila, vzpomínám na vyjádřená obdorníka na dopravu p. Moose, že tento způsob je z hlediska bezpečnosti a plynulosti silničního provozu jaksi zcela nepřijatelný. Objevil jsem v našem banánystánu místo, kde tuto šílenost uvedli ve skutečnost.

Poměrně frekventovaná silnice Jesenice – Kocanda – D1. Opět, uprostřed obce přechod se semaforem. Ale pozor, to není přechod pro chodce, těch chodců tam přejde v řádu jednotek. To je přechod buzerační. Jezdím tudy poměrně často. Pak jsem si poslední dobou začal všímat, že ten semafor má červenou pro auta a přitom nikdo nepřechází. To se mi vařila krev. Nechápal jsem to. Později jsem zaregistroval před přechodem tzv. SBwD = standartní buzerbudka with displej s aktuální rychlostí. Říkám, ok, přechod, rovná silnice…dobře. Ovšem jednu neděli můj večerní průlet obcí Kocanda ukázal pravdu. Radar zaregistruje vyšší rychlost a hodí červenou na semaforu. Změřená rychlost 66km/h…najenou červená a protože mám vostrý závodní brzdy woe a ne žádný aftrmarket aušus dobrzdil jsem 1m před přechodem. V průbehu brždění jsem neregistroval, že nikdo nikde, žádný chodec. Než jsem se stačil rozhlídnout…oranžová, zelená. To si kozy ne? A to už se mi převařila krev. Měl jsem víceméně štěstí, že jsem byl na silnici v obou směrech sám, protože jsem šlajfoval dost intenzivně a ten za mnou by to nemusel dobrzdit. Dalším pozorováním docházím k závěru, že tato brutální zhovadilost má svůj žádoucí ůčinek v době SPDŠ = standartní pražská dopravní špička, kdy několik rychleji jedoucích aut po sobě dokáže vygenerovat kolonu až do Jesenice neustálým rozblikáváním červené. Jestli ten radar posílá fotky MPíkům nevím, domnívám se, že se tak stane až při nezastavení na červenou nebo obzláště brutální překročení rychlosti. Při rychlosti nad 80km/h (? můj odhad) to nelze dobrzdit, což je zřejmě cílený záměr…ten radar je příliš blízko přechodu. Měření je nastaveno poměrně přísně, při tacho necelých 60 (což je podle GPS cca 53km/h) se červená spolehlivě rozsvítí.

Stejně tak nepochopím přechod přes čtyřproudou silnici po strakonický na Cukrák…

Hodně trpělivosti za volantem a mnoho štastných kilometrů bez buzerace a přisdisráčů na silnicích.


31.03.2008 popo
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
224x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:03
D-FENS © 2017