STK

Featured Image

Předesílám, že nejsem žádný automobilový expert. Jsem obyčejný uživatel věci. Mám 14 let starý vůz, který to musí doklepat do hrobu zároveň se mnou. Je velmi spolehlivý, projel jsem s ním téměř celou Evropu o každodenních pojížďkách nemluvě a ani jednou mne nenechal ve štychu.

Nechci vyhazovat peníze za „moderní“, všelikými elektronickými nesmysly nabitý automobil, který se po pěti letech stane společníkem nespolehlivým. Na svém voze provádím pravidelnou (no až tak pravidelná není, prostě dle potřeby) údržbu. Motoru dávám ten nejlepší olej, v doporučených intervalech se snažím měnit všechny filtry, rozvody, brzdové kotouče, občas  nechávám měřit geometrii, pokud vidím problém na trubkách a hadičkách brzdového systému, vyměním je. Výfuky kupuji jen značkové. Ani jednou jsem neměl problém s tlumiči nebo čepy. Auto se mi odměňuje velmi dobrou akcelerací i adhezí, solidní (k jeho možnostem) rychlosti, spolehlivě tahá těžké vozíky, velmi dobře sedí v zatáčkách a smyk jsem zažil jen když jsem jej chtěl.

Čas je, však, neúprosný a začíná se projevovat koroze, není divu dennodenní jízda za jakéhokoliv počasí, zejména na zimních, městských, prosolených komunikacích a že v Ostravě není o odpad z výroby kyseliny chlorovodikové nouze, musí zanechat stopy. Mám auto jako služebníka, ale i tak trochu deviantně, za přítele.
A teď k věci, 28.6. t.r. jsem byl odměněn za pravidelně placené daně výsadou povinně podrobit svého přítele pravidelné, technické prohlídce. Auto je sice trochu oškrábané, nic méně, nic zásadního mu nechybí. Jezdím tímto vozem denně a nepozoruji, na rozdíl od jiných vozidel, s kterýma občas jezdím žádný problém. To co mi připadlo jako opravyhodné, jsem opravil, proto jsem tam jel s celkem klidným svědomím.
Emise, formalita o ničem, dle mého názoru by se měly měřit je u dieslů. Samotná technická kontrola: Hrkačka  vpravo, vlevo, volantem vpravo, vlevo, žádné připomínky. No nebudu improvizovat a opíšu zjištěné závady na vozidle uvedené v protokolu, které jej shledaly nezpůsobilým provozu na pozemních komunikacích na dobu jednoho měsíce s následnou úplatou 150,- Kč po odstranění závad:

LEHKÉ A počet závad 2

U zařízení k osvětlení zadní tabulky registrační značky (já mám SPZ) nesvítí některý světelný zdroj.

Některé spojovací prvky zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrany nebo nárazníku jsou uvolněné nebo upevnění zařízení na vozidle je uvolněné, avšak tato závada nemá vliv na jeho funkci nebo bezpečnost.

Můj komentář: Po srážce se psem v rychlosti 30 Km/h před deseti lety marně hledám na šrotištích přední nárazník s neporušenými úchytkami. Řešeno provizorně, dosud to nikomu nevadilo. Osvětlení SPZ neopravuji schválně.

VÁŽNÉ B počet závad 5

Brzdový kotouč nadměrně zkorodovaný (hloubková koroze) – poškozená funkční plocha zjevně přesahuje 1/5 její šířky.

Nevím jak tento pán poznal, že se jedná o hloubkovou korozi jen pohledem, pojem „zjevně“ mluví za vše. Přitom nebyla zjištěn žádná funkční chyba brzd.

Směrová svítilna vyzařuje jinou barvu než oranžovou ( s výjimkou vozidel schválených do provozu před 1.7.1972, u kterých se připouští barva bílá u předních a barva červená u zadních směrových svítilen) nebo sada směrových svítilen (společný pár) zjevně nesplňuje stejné fotometrické vlastnosti.
Nevím co mám k tomu říct a popravdě vůbec tomu nerozumím, nevím co mám s těmi blinkry dělat, když tak svítí od novoty.

Nesvítí žádný zpětný světlomet.

Tuto vadu beru, teď je dlouho světlo, takže za tmy necouvám.

Některá část výfukového systému je poškozena, změněná nebo chybí a tato závada má vliv na funkci systému.

Některá, změněná, chybí. Tomu vážně nerozumím, nevím o co se jedná. Díra nebyla zjištěna. Nevím co mám opravit.

Podlaha je ve zhoršeném stavu (např. děravá, nadměrně zkorodovaná, uvolněná) nebo neodpovídá požadavkům.
Podlaha je zkorodovaná mírně v okolí gumových záslepek otvorů pro možnost vnitřní impregnace dutin. To´t  vše, jinde zkorodovaná není.
 

NEBEZPEČNÉ C počet závad 0

Znám svého přítele velmi dobře a vím, že má několik závad, ale jsou jiné než výše vyjmenované. Po tomto verdiktu jsem byl tak nasraný, že jsem cestou do Mošnova k synovi jel jako prase a měl jsem kliku, že pomáhat a chránit nás začali až odpoledne.

Podotýkám, že toho pána s fízlovskou terminologií a rétorikou jsem viděl poprvé v životě, choval jsem se slušně a nedal jsem mu žádnou záminku se tak podle k mému příteli zachovat. Nebo, ale tomu se mi ani nechce věřit, bylo za tím těch 150 korun?
 


30.6.2013 Jahl
 

12345 (4x hodnoceno, průměr: 2,50 z 5)
619x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!