Slow Bay

Featured Image

Na svých cestách po Novém Zélandu jsem často vídal zajímavé a jednoduché zlepšení silnic, které by mohlo dost pomoci i přecpaným českým komunikacím a nas…štvaným řidičům. Ne že bych v ČR nic takového neviděl, ale masově rozšířené toto řešení není. Reálný obrázek se mi nepodařilo najít, níže je proto nákres přizpůsobený na pravostranné řízení.

Při příjezdu ke Slow Bay (SB) si řidiči hned přejedou do pravého pruhu, kdo chce předjet, má nerušenou možnost v levém. Na konci SB všichni vyjíždějí v původním pravém pruhu.

A to je celé.

Následující závěry vycházejí z mé představy, že SB budou hustě pokrývat celou silniční síť ČR, budou v předstihu avizované značkami a na začátku bude značka informovat i o délce SB. Také (optimisticky) předpokládám elementární slušnost mezi řidiči.

Pozitiva:
– lepší prostupnost – pomalejší vozidla nebudou blokovat ostatní po dlouhé kilometry, kdy nejde kvůli provozu v protisměru bezpečně předjet
– nižší nehodovost – ubude riskantního předjíždění. Vždyť proč bych to hrotil, když mám za pár kilometrů jistotu pohodového předjetí.
– nižší nervozita, frustrace a stres na silnicích – kolikrát jste bublali a dostávali se do varu za volem, který dodržoval 11. přikázání „Nepředjedeš“. Já tedy nevychládám zrovna rychle, setkání s blbem mě pak ovlivňuje při řízení ještě dlouhou dobu.
– nižší náklady oproti všem ostatním snahám o vyšší prostupnost silnic
– malé požadavky na místo – na spoustě komunikací by mohly SB vzniknout hned jen přemalováním čar
– vyšší rychlost výstavby díky menší administraci – proces vykupování pozemků bude rozhodně jednodušší pro úsek 500 m, než pro vykoupení pozemků okolo 40 km silnice první třídy, která by se rozšiřovala ze dvou na čtyři pruhy

Negativa to jistě má také, ale hledání much přenechám jiným.

Řidiči na NZ používali Slow Bay ochotně, bez problémů a hned, rychlejší mohli naprosto bezpečně předjet, pomalejší s tím neměli problém. V diskuzi asi mnohokrát zazní, že nám tu chybí slušnost a tudíž to zde nebude fungovat, tenhle názor ale nesdílím. Všeobecná buzerace řidičů na každém kroku zvyšuje jejich frustraci, někteří jedinci pak směřují agresi na ostatní řidiče. Pokud ubude stresu na vstupu, předpokládám i snížení negativního výstupu.

Při hledání obrázků jsem narazil i na tento článek, kde se řeší podobná myšlenka podstatně velkorysejším způsobem. Koncept „2+1“ předpokládá  dostatek místa na tříproudou komunikaci po celé délce, předjížděcí pruh se střídá. Já SB pojímám jako nízkorozpočtové řešení s délkou 200 – 500 m hustě rozeseté po našich silnicích.


22.12.2014 Martinowitz

12345 (3x hodnoceno, průměr: 2,33 z 5)
292x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!