Roboti berou lidem práci & Elonova muskaráda - zpět na článek

Počet komentářů: 147

  1. Co se týče tržní kapitalizace Tesly. V podstatě to říká, že mu lidé hodně věří. Musk za sebou úspěchy rozhodně má. Za patnáct let vybudoval společnost, která má v současnosti asi nejlepší rakety. A také nejsilnější. Přičemž do toho oboru přinesl vpravdě revoluční postupy.
    No a teď jiní lidé, investoři, věří tomu, že to samé zvládne s automobily. Co se týče počtu zaměstnanců vs. počtu vyrobených aut, tak záleží i na tom, jak moc outsourcuje práci ven. Přičemž Tesla říká, že outsourcují méně než jejich konkurence.
    Já si myslím, že musíme počkat až bude po bitvě abychom mohli generalizovat.
    Abych se ospravedlnil, nejsem žádný TeslaFan, takže když budete na Teslu v diskuzi nadávat, nijak mi to žil trhat nebude. Ale myslím si, že v střednědobém výhledu to s nimi dopadne spíše lépe, než hůře.

  2. Dfens: Ad počet pracovníků na jedno auto. Bez širšího přehledu je to nic neříkající číslo. To číslo u Fordu, je to jen z jednoho závodu nebo průměr ze všech závodů? A jsou to jen dělníci na montáži nebo veškerý personál? Jsou do toho započítáni pracanti subdodavatelů? Je do toho započítáván vývoj? Tesla si dělá většinu věcí in-house, takže ta čísla nejsou vhodná pro přímé srovnání.

    Ten náklaďák Semi, proč to má být projev elektromobilního šílenství? Jistě nemá šanci uspět na mezinárodní přepravě, ale pro vnitrostátní přepravu, proč ne? Dokážu si představit, že se dobře uplatní na krátkých a stejných trasách, třeba spojení mezi subdodavatelem a montovnou, nebo mezi skladem a obchodem. Na předem známé trase lze dopředu přesně určit kde a jak dlouho bude probíhat dobíjení, a to spojit s nakládkou/vykládkou.
    Elektro tahač je zřejmě jednodušší, dá se předpokládat že bude spolehlivější.
    Zdá se mi, že tohle jako jediné se může na trhu chytit bez státních podpor.

    1. Použil jsem veřejně dostupné údaje o všech zaměstnancích firmy. Je to do jisté míry zavádějící, protože každá automobilka zaměstnává různé procento externistů a lidi z různých agentur. A to včetně Tesly, tam si dokonce Musk stěžoval, že organizačnís struktura některých připomíná bábušku (heslo: russian nesting doll).

      Problém Semi trucku je, že velikost baterie a dojezd spolu souvisí. Kdyby náhodou Semi bylo auto pro popeláře nebo služby typu Fedex, tak by to bylo cool. Protože je ale zamýšlený na dálkovou přepravu s dojezdem 500 mil, předpokládaná hmostnost baterie je asi 5 tun. Když pominu, že odveze o 5 tun nákladu méně, nabíjení něčeho takového bude náročné na infrastrukturu. Už vidím ty kabely tlusté jak salámy.

      Osobně mi připadal jako nejnadějnější Model S a pak Roadster. Model S vůbec pokládám za skvělou myšlenku, hlavně proto, že se Musk nenechal v r. 2008 přesvědčit, že má vyrobit nějaké sociální autíčko jako Renault Zoe nebo BMW i3, a přivedl na svět auto, které dobře vypadá a dokáže oslovit náročnou klientelu. Velká auta, velkej vejvar. Měl by to hrát takhle dál. Model 3 nebo náklaďák jsou krokem vedle.

      1. Teď ti vadí kabel jak salám a roura jak tvoje hlava plná smrduté ropy ti nevadí? Uvědom si že ten tvůj poloparní prehistorický motor je už přežitek.
        Jak se praví: „100let se cpou prachy do slepé ropné uličky, jen kvůli tomu aby šejkové měli prachy na kurvy. Kolik ten vývoj spolykal biliard a hovno. Za těch sto let bylo do vývoje elektrického auta investováno ani 0,01promile z té částky co šla na spalováky.“ Kdyby to bylo naopak, tak si dneska klepeš na čelo, kdyby chtěl někdo zavést benzínky, úplně vidím ty tvoje články na téma: “ Převážet naftu z rafinerie na benzínky a tam je skladovat dokud je někdo nenatankuje. Taková pičovina! Chybějcí infrastruktura benzínek, kdo je postaví, kdo tam bude pracovat když je dneska lidí málo, bude muset být funkční non-stop apod.. “ že?

        A vůbec čím víc se budou cpát peníze do vývoje baterek tím líp, protože se pak stane elektřina dostupnější a levnější. Budeme mít mobily co vydrží delší dobu, baterky co budou svítit delší dobu a vůbec nelobuj tady za Bosch jo.

        1. A chleba bude a máslo bude…

          1. No jo, jenže levnější, nebo dražší? :D

        2. Ta roura je potreba na natakovani jedne nadrze nebo co tim bylo mysleno?
          Je sranda, kdyz o elektromobilech diskutuji lidi, co nemaji ani paru, jak elektrina funguje. Napriklad nechapou, ze elektrarna nefunguje jako baterka. Nemuze rychle reagovat na spotrebu site. Pritom sen elektromobilistu, auto s dojezdem 1000km, co se nabije za pet minut, by znamenalo nahly vykyv ve velikosti male vesnice. A ted tech elektromobilu ma byt tisice… To chce vic, nez pouhou infrastrukturu. Nemouve o tom, jak by musel vypadat kabel, kterym by se takove auto nabijelo. Tezko pujde realizovat na bezpecne napeti, muselo by to byt v radech kV. A s tim by tezko mohli pracovat lidi, kteri jsou schopni se zabit rychlovarnou konvici.

          A taky je sranda, jak se porad presvedcuje, ze pomoci penez se najednou zmeni fyzikalni zakony, ze se podari dosahnout zazracne kapacity baterek. Ta se pritom od prichodu lithiovych baterii nijak zazracne nezlepsila a pochybuji, ze by nastal nejaky dalsi vyrazny posun v teto konkrétní technologii.

          1. Vlhky sen elektromobilisty zrejme je, ze vyjede ze svoji garaze na vylet do prirody a pojede… bude koukat… solary nalevo, solary napravo, vetrniky nahore, vetrniky dole… krasa ta technika, mamo.

            Az nekdo dostane elektrinu do tekute formy, jako je nyni v ropnych derivatech, zmenim nazor. Dokud ale jeji presun z A do B je pro vetsi vykony neskutecny problem a nebo neskutecna ekologicka zatez, tak je zbytecne to vyzdvihovat jako super reseni. Jo, jako hrani si na eko v malem, dobry. Pokud by ale lusknutim prstu zmizely spalovaci motory a byly jen elektricke, tak behem par let si lide vsimnou, ze sice uz nedychame tolik NOx a SOx, zato chcipeme na nejruznejsi rakovinky diky zivotu v magnetickych polich.

            Clovek take zije z elektriny. Ne jako ze zdroje, ale jako z prostredku. Rizeni svalu, prenosy vzruchu,… to vsechno je elektrina. Dejte citlivy elektronicky pristroj do silnoproude laboratore. To se budou dit panecku veci.

            Takze kdo touzi po novem DDT, kdy se jeho skodlivost provalila, az uz byl vsude, necht podporuje bezhlave pouzivani elektropohonu. Elektromagneticke pole tvori proud, ne napeti. Takze trakcni lokomotiva je uplne jinej level, nez nizkonapetovy zdroj v aute, kde tecou brutalni proudy primo pod moji prdeli.

            Ja nechci strasit, ale mnoho let se zivim predevsim spolehlivou elektronikou a vim, co je jejim nejvetsim problemem – ruseni. A je cim dal tim vetsi problem bojovat proti parazitnim indukcnim jevum. Tam zadny alobal nepomuze. V tomhle fakt zit nechci. Radeji budu mit hlavu u vyfuku.

            1. Skvěle řečeno.
              Hlavní problém je v tom, že lidi, co elektromobilitu prosazují silou, nejsou v naprosté většině elektrotechniky, ale absolventy různých fild, genderových studií nebo maximálně tak právníky na klíček a o problematice elektrotechniky a přenosů energie ví naprosté kulové. Pak nám vznikají takové ty sluníčkové projekty typu „zakážeme spalovací motory do roku 2040“ a brutální zdanění spalovacích aut. To je něco podobného, jako když mi bývalý pingl vykládá, jak mám programovat PID regulace a jejich vzájemné vazby, přičemž je naprosto jasné, že vůbec netuší, o čem mluví. Jen opakuje fráze, které odposlouchal někde na poradě. Ale hlavně že je to jednoduché, přece ne?
              Z podobného soudku jsou takové ty carsharingy, veřejné prostory, městská cyklistika a tak dále. Všechno krásné věci na papíře, ale v praxi naprosto k ničemu.

              1. Tak nerealistické sny o rychlém rozšíření elektromobility bych doplnil o další nereálný sen, a tím jsou drony a jejich často skloňované komerční využití. Zatímco navenek probíhá soutěž e-shopů a dodavatelů zásilek či jídel, kdo další vyzkouší doručení pizzy nebo balíčku až domů, realita jde přesně naopak: společně s prudkým zvýšením počtu dronů mezi lidmi a nebezpečím spojeným s jejich haváriemi či zneužitím sílí a bude sílit regulace. Pod českého Úřadu pro civilní letectví je základní přístup k dronům tento: „Každý dron jednou spadne“ a podle toho se postupně připravuje legislativa. K dnešním omezením (místa se zákazy letu) přibudou spousta dalších, zejména limitace výkonů, nosnosti, ovládání, povinné registrace atd.

          2. Papi: To je smysl, obalamutit laickou veřejnost aby lépe snášela bilionové krádeže z veřejných rozpočtů. Po tom co se ukázalo že občané již prokoukli obnovitelné zdroje, se nově občané okradou přes elektromobilitu. A povede se jim to znamenitě, žádný laik netuší jakou dá práci a hlavně kolik to stojí peněz dostat navíc 10-15 kVA příkonu do každého rodinného domu pro nabíjení elektromobilu.

            1. Co prace, ale jak se CEZ/EON oliznou, az tim padem konecne prosadi ono zdrazeni jistice quli „garantovane pripojce“. Joj! To bude radosti. Hned se clovek bude na svuj elektromobil divat lepsimi brylemi.

              1. Sysop: Lidé budou platit jako mourovatí, to je jistá věc :-) 40 000 000 000 Kč ročně za obnovitelné zdroje lidem přišlo málo, tak si holt připlatí ještě nejméně jednou tolik, proti gustu žádný dišputát :-)

                Už to začalo, viz nabíjení elektromobilů na určitých místech zdarma a tarif pro elektromobily D27d, C27d.

                1. …a pritom o obycejna Astra jezdi slusne rychle: https://www.novinky.cz/auto/471405-belgicanovi-radar-nameril-696-km-h-novym-rekordmanem-vsak-neni.html

                  Ja nevim, co ti elektromobilisti chteji vic? :-)

                2. Vidim to tak, ze se udela stejny zakon, jako dnes maji lide v karlikarnach ohledne vytapeni. Co na tom, ze mas byt, ve kterem nebydlis a mas vyple topeni. Pekne, hajzle, zaplat aspon 60 % do spolecnyho, protoze sousedi ti to tam vytapeji pres zdi.

                  Takze – nemas elektromobil? Tvuj problem. Do te vasi prdele jsme quli tomu tahli novy supadupakabel, takze naklady na jeho porizeni se rozpocitaji v ramci ulice a tobe se to pripocita k popelnici. Nazdar.

                  1. Sysop: To by lidi moc remcali. Tipuji spíše dotování PRE/ČEZ/EON ze strany státu, prostě vyúčtují státu ztrátu za tarify D27d, C27d a související záležitosti jako třeba trafa a kabely pro takto vzniklé tarify a uhradí to daňový poplatník.

                  2. To bude elektrozázraků na parkovištích s krumpáčem v haubně. Dost na tom, že elektronadlidi budou parkovat ve všech barevných zónách zadarmo. Až doteď jsem měl na ničení cizích aut stejný názor jako Vincent Vega. Po ustanovení kasty elektronadlidí to asi přestanu odsuzovat.

                    1. Ko-za: Obávám se že jste to nepochopil správně. Odpovědnost za parkování elektromobilů šlehty v barevných zónách padá výhradně jen na obecní/magistrátní zastupitele, konkrétně na ty kteří hlasovali ano.

                    2. Jsou chvile, kdy už je úplně jedno, kdo za to vlastně může. Jak bude přibývat lidí, kteří si platí rezidenční výpalné a po návratu z práce zjistí, že stejně nezaparkují, protože na jejich místě stojí čeln elektrošlechty, bude přibývat i krumpáčů.

                    3. Ko-za: Není to namáhavé, taková noční manuální šichta? :-) Defenestrace je natotata :-)

                    4. Re: Ko-za
                      9.5.2018 v 9:38

                      Dokud ten crumbpatch neskonci v hlave soudruha, kterej toto proloboval, tak se nestane zhola nic. Jen pribude kamer a obecnich slapek, coz system qituje s povdekem a zachrochtanim.

                      Je naprosto spatne bojovat se systemem tam, kde on to ceka a kde on to umi.

          3. V okamžiku, kdy bude dojezd 1000 km, tak tohle odpadá, protože už se dá reálně nabíjet „přes noc“. Tedy ne, že by i tomuhle odpovídající infrastruktura nebyla vysoko nad dnešními možnostmi, ale už to není tak nepředstavitelné :-) Navíc se splní jiný vlhký sen, totiž že regulovčíci konečně dosáhnou způsobu, jak donutit lidi, aby dělali bezpečnostní přestávky a nejezdili do Chorvatska na jeden zátah :-) :-) :-)

            1. pzdudk: Až bude elektromobil o velikosti Fóbie s dojezdem 1000 km, tak si o tom popovídáme. Za posledních 140 let se nikomu nepodařilo takový elektromobil sestrojit.

              1. Ono je to totiz na pul cesty k perpetum mobile.

              2. Osobně bych si tipnul, že to sice jednou nastane, ale už si o tom nepopovídáme :-)

          4. Lithia taky nejsou nějakej zázračnej skok. Mají dost svejch problémů který laboratorní vlastnosti trochu shazují. A oproti takovejm Eneloopům/Fujitsu Rechareable je rozdíl zanedbatelnej.

        3. SkReT: Chce to více studovat a méně pindat na internetu. Vynález a dokonce i komerční výroba elektromobilů je starší, opakuji starší, než vozidla se spalovacím motorem a elektromobily to za tu dobu vůbec nikam nedotáhly proto, že se dodnes nestal zásadní objev v oblasti navýšení kapacity akumulátorů, bez kterého nejsou konkurenceschopné.

          1. Je ironie, ze zrovna Tesla zkousel zhustovat elektrickou energii v podzemnich kondenzatorech a zadneho solidniho vysledku nedosahl. A nemyslim si, ze by to bylo nedostupnosti, nebo nedokonalosti technologie. Proste slepa cesta.

            1. dogmata, jen dogmata prasat rochnících se ve vlastních výkalech, nic víc…

              1. Ne. Pouhá realita tohoto světa.

        4. Nevím kdo to praví, ale je to blábol. Elektromobil je jen skládačka složená ze spousty komponent:
          * do vývoje baterek a akumulátorů se cpou prachy desítky let, a rozhodně ne malé
          * na elektromotoru se toho moc vylepšit nedá, ale i do něj prachy šly
          * značná část toho „zbytku“ se pak dá převzít právě z těch „spalováků“

          Tvrzení že elektřina zlevní a bude dostupnější je přinejmenším rozporuplné, protože tu infrastrukturu bude potřeba jaksi překopat, a elektrárny snižovat ceny při zvýšené poptávce fakt nebudou.
          No, a tvrzení o mobilech je pak naprosto mimo – uvědomte si poměr cena/výkon – do mobilu prostě můžete cpát drahé technologie, protože to lidi zaplatí. Zkusit použít to samé pro elektromobil by znamenalo částky za akumulátory takové, že by to v životě nikdo nekoupil. A hlavně, ona ta představa jak „lepší akumulátor v elektromobilu nabijeme rychleji“ poněkud naráží na klasický „nejslabší článek řetězu“ – což je připojení. Lze to samozřejmě řešit dalším mezičlánkem který se bude nabíjet, a jen se „vybije“ do elektromobilu, ale už opět roste komplexita problému, je potřeba ty mezičlánky vyrobit, udržovat… ona to není taková prdel.

          1. Hlavne – proc by elektrina mela zlevnovat, dokud jeji distribuci jinak, nez kabely neumime? Ze se zlevni jeji vyroba, je mozne. Ale rozhodne to nepozna spotrebitel. Zijeme v kapitalismu.

            1. prave proto ze zijeme v kapitalismu tak cena silove elektriny se formuje na burzach dle nabidky a poptavky. Pokud vyrobci budou umet vyrobit levneji resp. nabidka bude vetsi nez poptavka, cena pujde dolu. Na zbyvajici komponenty z povahy veci (prirozeny monopol) u nas mame ERU

              1. ERU mel co delat, aby pred dvema lety odvratil zvyseni poplatku za jistic. Stejne se to jen odlozilo, ale nezrusilo.

                Cena vyrobene energie klidne dolu muze jit. Ale distributor mi vyuctuje zvyseni poplatku treba proto, ze musel investovat do silnejsich rozvodu, protoze lidi maji elektrokramy. Ja nemam, ale je mi to hovno platny a pokud se mi to nelibi, muzu samozrejme s distributorem smlouvu ukoncit a on mi pripojku odmontuje. Easy.

                Ja myslim, ze precedens mame treba u vyroby a distribuce vody. Taky jeste pamatuju zlata 90a, kdy nam rikali „setrete vodou, at se nemusi investovat do vystavby novych vodaren“. A cena sla nahoru, protoze „vodarna ma temer konstantni naklady bez ohledu na objem zpracovane vody“. A tak lidi setrit prestali, protoze „s vetsim objemem vody cena klesne“. A ono hovno, voda se zdrazuje porad a dobry duvod se vzdy najde.

                Pritom v nasi prdeli na Sumave si vodovod vybudovali sousede nekdy v 80. letech, kdy uz se to umelo do HDPE. Vlastnikem vrtu i technologie je obec a voda tady stoji porad uplny hovno. Zvlastni…

                1. existuje ve vodarenstvi analogicky urad jako u elektriny ERU ?

                  1. navic cena „silove“ vody se neobchoduje na burzach a nejspis (mozna krome nejakych vyjimek v prihranici) neprobiha mezinarodni redistribuce

                    1. A jak ti to pomuze proti zvyseni poplatku distributora elektriny? Ten, kdo vlastni kabel, rozhoduje. ERU na tom jen vlaje. Presne to jsem videl pri jednani o jisticich. ERU nadela uplny hovno, pokud distributor rekne, ze proste „lidi chteji elektromobily a tedy to vyzaduje investice“. Elektromobily potahnou a ty, malospotrebiteli, se poser.

                      Uz ted vsichni platime „prispevek na obnovitelne zdroje“ a byla nejaka revoluce? Visel nekdo? Zasahl ERU? Hovno.

                    2. pokud nejsme schopni vyuzivat dostupne nastroje -ERU (obsadit skutecnymi odborniky na cenotvorbu a primereny zisk distributoru), tak muzeme nadavat jen sami sobe (to ostatne plati i napr. o Uradu na ochranu hosp. souteze s jeho neaktivitou a smesnymi pokutami misto pokutami jako % z prijmu apod. – legislativni mizerie za 30 let neni schopna novelizovat prislusne predpisy alespon kdyby to opsali podle zahranicnich uprav), to same plati treba o CTU a dalsich uradech

                      zajimave je urcite obsazovani pozic v ERU

                    3. „my nejsme schopni“? Jak presne mohou treba lidi v teto prdeli na Sumave projevit schopnost obsazeni mist v ERU?

                      Kazdej ourada chodi do zamestnani quli prachum. Kdyz mu nekdo „prikloni“, tak on se pokloni. Tak to bylo, je a bude.

                    4. ono by stacilo kdyby aspon to rozhodnuti ERU bylo prezkoumatelne soudem (s navrhem na predbezne opatreni – pozastaveni ucinnosti do doby pravni moci soudniho rozhodnuti) – do pravni upravy ale nevidim a nevim jestli je takto napdnutelne a kdo ma pripadne aktivni legitimaci

                    5. Nepsal jsme o poplatku za distribuci, ale o tvrzení o tom, jak statečný ERÚ odvracel zvýšení poplatku za jistič. Stačí číst pořádně.

                      Regulované složky ceny elektřiny – tedy zejména distribuce a příplatek za OZE, stanovuje ERÚ na základě nějakých podkladů a výpočtů; koneckonců tam sedí několik set zaměstnanců a mají rozpočet několik set milionů ročně. V detailu výsledek jejich činnosti vypadá tak, že když dnes koupíte silovou elektřinu v aukci, tak vlastní elektřina tvoří jen třetinu výsledné ceny a zbytek dělá hlavně distribuce; prostě ERÚ jde distributorům odedávna na ruku a nikdo do použití těch peněz nevidí, zejména, když distributor (ČEZ) je současně největším dodavatelem silové elektřiny pro malo i velkoodběr.

                    6. Re: Cerny Mor
                      9.5.2018 v 10:57

                      Tak.

                    1. Jo. Super. A proc tedy na minulem baraku jsem mel vodne+stocne 170 Kc/m^3? Jo aha. Protoze stocne slo do cisticky, kterou si vybudoval mistni podnikavec a svete zbor se, mitni stavebni odbor nikomu nepovolil domaci cisticku s argumentem, ze „uz tam cisticku mate a ta kapacitne staci“. Jeden soused se postavil na zadni, domaci cisticku vybudoval a ejhle… nejaka dobra duse mu udelala odber vody, ktera mu z toho tekla do potoka a nasel se tam zvyseny fosfor… Kdo nema chut si rozmrdat svuj pidipozemek brutalnim zemnim filtrem (a co za par let?) a nebo trativodem, tak ma smolik. A bude ho mit i tak, protoze se chysta (nebo uz prosla?) uprava zakona, kde bude mozne pozadovat od kazdeho vlastnika nemovitosti dolozeni, jak se zbavuje fekalii. Doklad z cisticky, nebo nejaky jiny glejt. Nemas? Tak ukaz, soudruhu, kampa ty sracky poustis, co… mas to schvaleny? Ma to razitka? Neeeeee?

                2. Technická poznámka k úsilí ERU proti zvýšení poplatku za jistič: bylo to přesně naopak, jen se nesmí skákat na prolhané kecy paní Viráskové.

                  Ve skutečnosti tehdy ERÚ v tichosti s partou několika lobbistů, mimo komplexní diskusi a shodu, připravil obrovské zdražení pro menší odběratele, které mělo přihrát velkým hráčům spoustu peněz do kapsy. Až když to prasklo po propočtech dopadů na zákazníky, ERÚ otočila a začal tvrdit, že nepřipustí zdražení. Přitom to původně v tichosti a bez konzultací nechal projít legislativou.

                  Tehdejší situaci jako jeden z článků, které ten „občanský odpor“ rozpoutaly, popisuje zde (a D-FENS publikoval na toto téma také nějaké příspěvky). https://www.mesec.cz/clanky/velky-jisticovy-podfuk/

                  1. Proto ERU neverim. Jako regulator ve prospech spotrebitele fungovat nebude, az dojde na krajeni chleba.

          2. Ty a ty a Karkulkto ty seš taky piča.
            Ukažte mě auto které v dnešní době najede na jedno natankování 1000km ? Budete rádi když se dostanete na 700km, což je „jen“ o 100 km víc než vámi nenáviděná Tesla.
            Dále Samsung už před dvěma roky ukázal baterii na bázi grafenových nanotrubiček, které mají při stejné velikosti 2x větší kapacitu než stávající Li-ONové.
            Teď nedávno přišel nějakej ťaman s další baterií co se dá v pohodě nabít za pár minut.
            E.On přechází na SMART síť, nebolí všude kde může tahá optiky po VN vedeních, aby měl data o okamžité spotřebě. A vy mi budete vykládáat keci že jedno auto sežere celou vesnici? Prosím vás, víte o energetice úplný hovno. Navíc jako ČR máme elektřiny přebytek a tak ji krásně za mrzký penízprodáváme do zahraničí. Proč si myslíte že chtějí dostavět temelín? Jen tak ze srandy? Jsem zvědav jestli zlikvidují Dukovany, nebo nakonec příjdou jen s modernizací.
            Právě že přes noc se musí všechny elektrárny utlumovat což dělá ony výkyvy. Pokud by byly auta připojené do smart sítě a nabíjeli by se postupně tak není problém. Další věcí je, že auto s dojezdem kdyby 500km nebudete dobíjet každej den, když pojedete do práce 40km a z práce 40km budete nabíjet jednou týdně.
            Jak říkám kecáte nesmysly, dogmata a sračky.

            1. Reverend Elon a jeho věrní. :-D

            2. Auto, co najede na jedno natankování 1000 km? Jakékoliv současné moderní dieselové a menší benzínové auto. To už před lety najela moje služební jedničková oktávka 1.9 TDi 66kW skoro 1100 km na jednu nádrž při průměrné spotřebě 4.3 l / 100 km. Kamarád má trojkovou oktávku 1.6 TDi s DSG a na jedno natankování najede také kolem 1100 km. Se svou bývalou služební trojkovou fabií s TDi 77kW tříválcem jsem běžně najel 850 km, ale já mám těžkou nohu na plynu a ta fabie má fakt malou nádrž. Myslím, že i moderní malá auta s TSi motory najedou také něco takového.
              To jen tak na okraj :).

              1. 1000km dojezd má i můj starý benzínový dvoulitr (jen by to musela být eco-rallye a ne město nebo naopak dálnice při 150+ km/h).

              2. Už kdysi VW 1.8 Vento benzín přes 1000 km na nádrž při cestách na Slovensko a zpět ne zrovna předpisovou rychlostí :-)
                Plynová auta při natankování obou nádrží i 1200 km a víc.

            3. SkReT: – Běžná sériová dieselová Octavia a podobná vozidla po dálnici s lehkou nohou.
              – Co ukázal Samsung/KdokolivJiný mě vůbec, ale vůbec, nezajímá. V akumulátorech se nemá smysl bavit o ničem co nemá oficiálního dovozce a prodejce pro EU.
              – Jedno auto sežere 3,7 kVA celou noc nebo 12,8 kVA za večer. Obě hodnoty jsou v počtu desítek až stovek v jedné vesnici problém který vyústí v nutnost zdvojit příkon do vesnice.
              – Smart Grid již dávno máme v provozu, jmenuje se HDO.

            4. Ono by to chtělo příspěvek číst (nebo zkoušet pochopit), pak by vaše reakce dávala smysl:
              a) zavádějící tvrzení. Dojezd je závislý na rychlosti, u elektromobilu daleko víc než u běžných spalováků. Zkuste se podívat na grafy pro 130 km/h, a uvidíte co to s dojezdem udělá. Ano, že jde ujet 600 km při 80ce je fajn, ale 80kou fakt 600 km nepojedete. Ano, jde ujet i 900 km/h, ale 40kou. Když pojedete 90kou se spalovákem, těch 1000 km uděláte s většinou dieselů.
              b) viz argument o mobil vs auto: porovnáváte zhruba 10-20 wh akumulátor do mobilu proti 85+ kWh akumulátoru do auta. Nanotrubky nejsou žádný objev, ostatně grafen v trochu jiné formě se používal do superkondenzátorů už před 20-30 lety. Jediný problém je, že je to prostě kurevsky drahé, a zatím co litr za baterku do mobilu je člověk schopen dát, 5 000krát vyšší požadavek na kapacitu z toho činí dost velký problém – protože to znamená být na 5 000 000 Kč za aku.
              c) opět viz výše: ťaman může přijít s čím chce. Máte-li k dispozici 3fázovou 32 A zásuvku, znamená to 22 kW. Takže 100 kWh Teslu budete muset nabíjet s 32 A 4,5 hodiny. Pokud to chcete zkrátit na hodinu, potřebujete téměř 150 A. Takže i když přijdete s akumulátorem co to stihne za 6 minut, potřeboval byste 1500 A nabíjecí proud.

              Jistě, nebudete auto v noci potřebovat nabít za hodinu ani za 6 minut, ale představa že dojedete k benzince a tam „natankujete“ za 2-3 minuty i se zaplacením (tedy doba srovnatelná s benzínem) je jemně řečeno utopická.

  3. Ale,ale,ale ?!?! Musk pote, co vyfakoval sve investory z konference s tim, ze jejich dotazy jsou nudne a ze na ne nebude odpovidat najednou potrebuje dalsi cash ? A ja myslel, ze pan AROGANT je tezce v klidu a nejake dotazy ohledne provoznich ztrat a nabehu vyroby Tesly3 ho nemuzou ohrozit, kdyz vyhrozoval akcionarum, jak se jim ty shrtky vymsti a vtipkoval o svem bankrotu.

    https://www.zerohedge.com/news/2018-05-07/tesla-admits-it-may-need-more-capital-reveals-300mm-sales-came-accounting-change

  4. Chtěl bych vidět, jak Dfens – rozmazlený městský ichtyl, který celý život těží z pozůstatků socializmu (jako my všichni), vysvětluje před branou továrny okolo roku 1870 nasraným a zoufalým dělníkům, kterým doma 5 dětí brečí hlady, že se dotyční účastní levičácké propagandy a že mají jít domů radovat se z výdobytků kapitalizmu.

    Tipl bych si, že policajti by do večera sbírali Dfensovy pozůstatky po různu rozvěšené a přibité na plotě továrny :-P
    Zčínám mít dojem, že s narůstajícím věkem jen málokdo moudří, většina spíš hloupne.

    1. Méně reálnou situaci si už ani nejde představit

  5. Připadá mi docela zoufalá ta Dfensova obhajoba 100 let zastaralých technologií, které víc než 50 let (!) po svém vzniku trpěly „dětskými nemocemi“ typu „možná to nastartujem, možná ne“ (před vynálezem přímého vstřikování), a nebo „tam autem, zpátky po svých“ jestli nás to nechá ve štychu. O používání lodních a stacionárních motorů které se dodnes nepodařilo přimět k nějaké spolehlivocti a použitelnosti v osobních autech ani nemluvě (mám na mysli diesel).

    A Dfens tu dostává hysterák, že po 10 letech vývoje v jediné automobilce nemáme 100% použitelný elektromobil s efektivní a výnosnou výrobou.

    Myslím že elektromobily obecně jsou pořád tak předražené jen kvůli nenažranosti automobilek zvyklých na obrovskou marži z prodeje spalovacích leštěných prdů okatovaných až na kost.

    1. No, takto nahlíženo trpí elektromobily dětskými nemocemi něco přes 180 let… :-)

    2. Kdyby pred temi 150 lety meli soudruzi vynalezci soucasne nastroje a technologie, pak by zcela jiste motory netrpely detskymi nemocemi 50 let.

      Pokud by slo o benzinovy motor, jako mam treba v UAZu, pak mohu smele prohlasit, ze pokud je jiskra a smrdi to po benzinu, pak to nastartuju prakticky s jistotou. Naopak u moderniho motoru tuto jistotu opravdu nemam.

    3. No, kdyby ty nenažrané automobilky byly zvyklé na obrovské marže ze spalovacích motorů, tak by Tesla musela být naopak levná :)

      Myslím, že ten obor celkově skomírá a čeká netrpělivě na experty jako Vy.

    4. Myslim, ze baterie jsou ve vyvoji vice, nez 100 let a porad trpi detskymi nemoci typu „kdyz nedodrzim presny postup nabijeni zmensi se kapacita, nebo to bouchne“

  6. Zarniwup:
    Zkuste občas použít to málé, scvrklé šedé, co máte v hlavě. Za tento váš výkon by se styděl i žák základní školy.
    Spalovací motory podléhaly masivnímu výzkumu desítek mamutích korporací přes 100 let.
    A vy to chcete srovnávat s elektromobily do jejichž výzkumu a vývoje se nacpalo tak 0,1 promile peněz a času než do do spalovacích motorů.
    Tahle zjevná skutečnost se ale petrolhedům vůbec nehodí do krámu.

    1. Já myslím, že skrze ty motory rozprašují Chemitrails.

      1. ktere motory rozprasuji chemtrails, elektricke ? hmhmhmhm. Tak to chce DFENSi trochu objasnit. To jako ty chemtrails nacpou v tovarne do baterek a ony pak dratama nalezou do elektromotoru a tam se rozprasi vlivem tociveho magnetickeho pole ? Nebo vlivem toho, ze je to roztoci a ony z tech dratu vyskoci odstredivou silou ?
        To je hodne zajimava uvaha. Chtelo by to kazdopadne nejakou dotaci na vyzkum, at to nezapadne.

        1. Chemtrails pro elektromotory se samozřejmě přidává do uhlíků.

          1. Jo ahaa :) kurec ale co s tema stridavyma, tam zadne uhliky nejsou. Aspon maji soudruzi inzenyri z NDR zase nad cim premyslet.

            1. V synchronnich motorech, ktere prave pro velke vykony pouzivane jsou, komutator samozrejme je.

              1. to je mozne, ale co jsem slysel, tak u elektromobilu se komutator nepouziva, vzhledem k relativne vysokym napetim, coz je zase dano snahou minimalizovat proudy, ktere jsou i tak hovadsky velke. Asi jim to uz trosku moc jiskri a taky ty uhliky s chemtrails porad vymenovat bude opruz.

                Because the amount of energy that can be stored chemically (i.e. in a battery) is quite limited, nearly all electric vehicles are designed with efficiency in mind. Most transit application traction motors for automotive applications range between 60kW and 300kW peak power. Ohms law indicates that power losses in cabling, motor windings, and battery interconnects is P=I2R. Thus reducing current in half reduces resistive losses by 4x. As a result most automotive applications run at a nominal DC link voltage between 288 and 360Vnom (there are other reasons for this selection of voltage, too, but let’s focus on losses). Supply voltage is relevant in this discussion, as certain motors, like Brush DC, have practical upper limits on supply voltage due to commutator arcing.

                Ignoring more exotic motor technologies like switched/variable reluctance, there are three primary categories of electric motors used in automotive applications:

                Brush DC motor: mechanically commutated, only a simple DC ‚chopper‘ is required to control torque. While Brush DC motors can have permanent magnets, the size of the magnets for traction applications makes them cost-prohibitive. As a result, most DC traction motors are series- or shunt-wound. In such a configuration, there are windings on both stator and rotor.

                Brushless DC motor (BLDC): electronically commutated by inverter, permanent magnets on rotor, windings on stator.

                Induction motor: electronically commutated by inverter, induction rotor, windings on stator.

                Following are some brash generalizations regarding tradeoffs between the three motor technologies. There are plenty of point examples that will defy these parameters; my goal is only to share what I would consider nominal values for this type of application.

                – Efficiency:
                Brush DC: Motor:~80%, DC controller: ~94% (passive flyback), NET=75%
                BLDC: ~93%, inverter: ~97% (synchronous flyback or hysteretic control), NET=90%
                Induction: ~91%: inverter: 97% (synchronous flyback or hysteretic control), NET=88%

                – Wear/Service:
                Brush DC: Brushes subject to wear; require periodic replacement. Bearings.
                BLDC: Bearings (lifetime)
                Induction: Bearings (lifetime)

                – Specific cost (cost per kW), including inverter
                Brush DC: Low – motor and controller are generally inexpensive
                BLDC: High – high power permanent magnets are very expensive
                Induction: Moderate – inverters add cost, but motor is cheap

                – Heat rejection
                Brush DC: Windings on rotor make heat removal from both rotor and commutator challenging with high power motors.
                BLDC: Windings on stator make heat rejection straightforward. Magnets on rotor have low-moderate eddy current-induced heating
                Induction: Windings on stator make stator heat rejection straightforward. Induced currents in rotor can require oil cooling in high power applications (in and out via shaft, not splashed).

                – Torque/speed behavior
                Brush DC: Theoretically infinite zero speed torque, torque drops with increasing speed. Brush DC automotive applications generally require 3-4 gear ratios to span the full automotive range of grade and top speed. I drove a 24kW DC motor-powered EV for a number of years that could light the tires up from a standstill (but struggled to get to 65 MPH).
                BLDC: Constant torque up to base speed, constant power up to max speed. Automotive applications are viable with a single ratio gearbox.
                Induction: Constant torque up to base speed, constant power up to max speed. Automotive applications are viable with a single ratio gearbox. Can take hundreds of ms for torque to build after application of current

                – Miscellaneous:
                Brush DC: At high voltages, commutator arcing can be problematic. Brush DC motors are canonically used in golf cart and forklift (24V or 48V) applications, though newer models are induction due to improved efficiency. Regnerative braking is tricky and requires a more complex speed controller.
                BLDC: Magnet cost and assembly challenges (the magnets are VERY powerful) make BLDC motors viable for lower power applications (like the two Prius motor/generators). Regnerative braking comes essentially for free.
                Induction: The motor is relatively cheap to make, and power electronics for automotive applications have come down in price significantly over the past 20 years. Regnerative braking comes essentially for free.

                Again, this is only a very top-level summary of some of the primary design drivers for motor selection. I’ve intentionally omitted specific power and specific torque, as those tend to vary much more with the actual implementation.

              2. Opravdu je to komutator? Nejsou to jen sberne krouzky pro budici proud, jako treba v alternatoru?

    2. Cili myslis, ze napriklad mobilni telefon zacne telefonovat nejdrive za 100 let pri investici mnoha a mnoha miliard $$$? Zajimava uvaha.

  7. D-FENSI, slyšel jsi někdy o „umělé inteligenci“ ? Tento počítačový program, se docela rychle sám učí, jenže je zatím ještě v plenkách. Domnívám se, že pokusy o to aby umělá inteligence programovala umělou inteligenci, finišuje a odhaduji tak že do 5let se začnou objevovat první vlaštovky, které zastanou práci stovek lidí. Dost dobře si představuji, že by kancelářské krysy mohli tihle „softwaroví roboti“ snadno nahradit v dnešní byrokratické době. Už právní firmy používají UI k prohledávání rozsudků. 50.000 stran za deset minut. Celkem masakr.
    Sám přemýšlím jak dostat do své práce nějakou mašinu, která by opakovala práci po mě.
    Dokonce stačili 4 bitvy k natrénování UI aby porazila nejlepší hráče v nějaké On-line hře.
    Nasaď to do fabriky a ta ti postaví takovou linku, která bude schopna produkovat 100.000 TESEL za vteřinu, že ji nebudeš ani dobíjet, protože pojedeš ráno do práce pokaždé novou teslou.

    1. „Sám přemýšlím jak dostat do své práce nějakou mašinu, která by opakovala práci po mě.“

      Tak daleko AI nikdy nedojde.

      1. podobný software už v práci máme, akorát to není UI a ty data musím sypat ručně a výsledky práce toho programu musím dočistit.
        Je naivní si myslet, že to nepříjde.

      2. Ted je novy hit kvantove pocitace. Tam by snad teoreticky mohl byt prulom, pokud se ta technologie zvladne rozsirit a zlevnit. Ale jinak binarni logika je k prdu a muzete spojit miliony serveru a terabajtove operacni pameti a napsat miliardy radku kodu a pak date do googlu „matous 26,41-41. 41Bděte a modlete se, abyste neupadli do pokušení. Duch je odhodlán, ale tělo slabé“
        a ono to vyblije anglicky preklad “ …… meat decay but alcohol remains“.
        Muze naklusat deset tisic lidi a vnutit tomu spravny preklad, ale pokud nektere situace nastanou poprve (typicky treba rizeni auta v provozu) a pokud cela slavna AI nevytahne z suplicku hotovy algoritmus reseni a zacne improvizovat, dopadne to vzdycky na hovno.
        Jelikoz v te branzi delam, tak rikam zcela otevrene, ze s binarnimi procesory , pametmi a algoritmy nedosahneme ani na inteligenci mouchy, ani za tisic let a uz vubec nepujde treba smichat samoriditelny provoz s autama rizenyma lidmi.

        1. udajne uz existuje software ktery je schopen kdyz ma dostatek zdroju sestavit novinovy clanek a bezny ctenar nepozna ze to nepsal novinar ale stroj tj. bezchybne zvladat nejen tvaroslovi ale i kontext a to i mezi vetami aby jako celek to davo smysl, moc se mi tomu nechce verit

          ten automaticky preklad zatim prokazuje ze cesta bude asi jeste docela dlouha

          1. precist deset knih a napsat o tom jedenactou je mozna „prace“, ktera se predpoklada u nejakeho bakalare pisiciho svoji „bakalarku“, ale v praxi se krom par ubohych sorosovych pisalku necim takovym clovek tezko uzivi.
            ta prava challenge je precist deset knih a na zaklade toho prijit s necim uplne novym a originalnim.
            Az tohodle budou pocitace schopne, tak zatleskam.

    2. Bud v klidu, na sw s prvky umele inteligence na bazi neuronovych siti jsme delali jako nadsenci dochtoranti na fuckulte, tehdy slo o projekt na rozpoznavani objektu ze satelitni kamery. Psal se pocatek 90. let (umeli jsme precist lezici SPZ na zemi). A pocitace cloveka doposud poradne nenahradily. Takze s tema vestbama….

      1. Přesně, jak tu někdo psal. Psací stroj nahradil pičítač, a že by sekretárš ubylo? Leda hovno, už je tady tak přes mega úřednickej příživníků a dyž maj něco dělat, tak je jich furt málo a potřebují todle a tamto za tintiliony. Vedle toho leží desítky tisíc (polo)stádních nemovitostí ladem, protože bagr vole, moc práce a nestíhaj. To sou jenom žvásty aby si líný netáhla odůvodnily proč nemakat.

        1. blbost, na psacím stroji nemůžete surfovat po internetu, proto je tak velký tlak na zvyšování úředníků.

  8. Elon je především politik. Říká, co chtějí jeho ovečky slyšet. A jeho ovečky ujíždí na bombastických prohlášeních. Takže to bude ixtrýmly automejted, protože cokoliv méně automejted by člen Elonovy sekty nevnímal jako adekvátní božským vlastnostem svého vůdce.

    Lidé potřebují věřit a Musk už dávno není nějaký ředitel upocené fabriky na trolejbusy pro IAD, ale vůdce nemalé skupiny lidí, bez jejichž víry a peněz by mnoho jiných o své peníze přišlo. Nicméně nejsme ve středověku a církvi elektrického auta může dojít dech o dost dřív než se napakují všichni, kteří za něco stojí (drobné akcionáře nepočítám, ti nejblbější co nejvíc věří o své prachy přijdou jako vždy). Takže sanace muskoletadla bude zajímavá. Too big to fail nebo exemplární krach?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017