Rasově motivované nepřinesení piva?

Featured Image

Zachytil jsem jakousi vzrušující informaci, že v chystané novele trestního zákona bude pamatováno na úmyslné neobsloužení v restauraci z důvodu rasy nebo sexuální orientace.

Prakticky to má fungovat tak, že chrapounský hospodský, který nejen že namáčí palec do piva, když nese půllitry, ale také neví, co všechno se skrývá pod pojmem „pozitivní diskriminace“, odmítne nalejt rómským nebo přihřátým spoluobčanům pro jejich původ nebo homosexualitu, půjde na rok do lapáku, aby poznal, jak dokážou být cikáni milí a bukvice přítulné.

Zdravý rozum s tím asi nemá co dělat.

Člověk by si pomyslel, že restaurace jako taková je provozovna, kterou má někdo v soukromém vlastnictví a tak tenhle někdo sám rozhoduje, kdo v jeho prostorách bude pobývat. Už se vám určitě stalo, že vás z nějaké restaurace vypoklonkovali s tím, že mají hromadnou rezervaci a vy sotva jste ušli deset metrů, dorazil autobus s hornorakouskými zemědelci, kteří přijeli do Tschechei na ein Schnitzel, zwei Bier und Becherowka. V tu chvíli si třeba můžete myslet, že vás vyhodili proto, že jste Čech, blbý nekoupěschopný domorodec.

Nyní se do tohoto pojetí vnese nový prvek. Zákon vám bude přikazovat, že určité sociální skupiny musíte do svého podniku vpustit, i kdyby čáp ze skály sral.

Nová vyhláška reaguje zřejmě na případy, že hostinští odmítali do podniku vpustit nebo obsloužit cikorky. Těch případů se stalo již mnoho a jen několik bylo vlažně potrestáno, což zřejmě aktivisty z různých antirasistických iniciativ žhaví do běla. Nebo do černa? To je jedno. Prostě máme zde další zhmotnění preference práv menšin, a to sice v té podobě, že určitým sociálním skupinám vznikne výhoda nad jinými. Jak se bude posuzovat případ, kdy bílý domorodec, jestě pořád ve většině, případně nudný heteráč nebudou obslouženi cikánským nebo teplým personálem? Bude skutečně poměřován stejným metrem? Bude poměřován tím samým metrem, jakým hleděl Václav Havel na případ cikánské čarodějnice, která pořvávala na televizní štáb „bílý svině?“

Myslím si, že takové ustanovení řeší možná důsledek, ale ne příčinu. Kdyby se cikáni chovali slušně, nikdo by je odnikud nevyhazoval, stejně jako v Krumlově nikdo nevyhazuje z hospod japonské turisty. Pro hospodskýho platí víc než pro kohokoli jiného, že pecunia non olet. Kdyby se tedy všechny cikorky z Chánova rozhodly propít u něj svoje přídavky na děti, byla by to pro jeho podnikání přece skvělá zpráva. Protože ale mnoho z nich dělá bordel, ničí vybavení restaurace, napadají personál a hosty a tak dále. Majitele hotelové restaurace nepochybně netěší, když se mu tam u jedné matonky vyvalují cikánský kurvy za tři stovky číslo, vedoucímu diskotéky zase blikne cosi o dealovaní héra, když se mu tam zjeví cikánský ořetězovaní zmrdi ve značkových hadrech, když jsem pracoval u benzínové pumpy, výskyt cikorek v prostorách pumpy znamenal skoro vždy, že se něco ztratilo. Takže se nelze divit, že všichni činí dennodenně jistá preventivní opatření.

Není ještě tak zle.

Pokud novela trestního zákona projde, bude k dokázání „rasově motivované nedonesení piva“, nebo jak se bude nový trestný čin jmenovat, nutné prokázat, že Lájoš Červenák nebyl vpuštěn z rasových důvodů. Pokud nebude do prostor restaurace vpuštěn nebo tam nebude řádně a v souladu s bontónem obsluhován, musí mu někdo explicitně a prokazatelně sdělit, že se tak stalo z rasových důvodů. Pokud tahle informace nevzejde, pak nelze tento vynález uplatnit, resp. úspěšně použít k vynesení rozsudku. Podobné konstrukce se často ocitají na rovině „tvrzení proti tvrzení“ a reálně nevedou nikam, kromě zahlcování soudů.

Kdyby bylo nutno tento nový paragraf obejít sofistikovaně, pak se vaše restaurace změní z hospody, knajpy nebo výčepu na klub. Klub, tedy soukromou provozovnu, kde za úplatu hostíte své přátele. Klub má své stanovy, kde stojí, že se členové klubu prokazují členskou kartou, která vypadá třeba jako tácek pod pivo a jejíž získání je zcela nebyrokratické, dostanete ji hned při příchodu. Může se ale stát, že se v prostorách restaurace vyskytne entita, která kartu (=tácek) mít nebude. Pak ovšem nemůže v klubu dále pobývat ani být obsloužena. Nemá přece kartu a podle stanov klubu tam nemá co pohledávat.

Jak vidno, nový paragraf sám o sobě problém znamenat nebude. Problém dle mého názoru znamená to, co k němu vedlo. Zřejmě jsme o jeho zavedení neusilovali ani vy, ani já. Nejspíš by nám to ani nepřišlo na rozum, protože aspoň já jsem se nikdy nesetkal s tím, že by někde neobsloužili cikána nebo homosexuála jen proto, jací jsou. Mám tedy právo se domnívat, že se jedná o ojedinělé náhodné případy, třeba jako uštknutí hadem, proti kterým nejsou možná ani nutná žádná zvláštní opatření. Máme tu ale asi někde nějakou společenskou iniciativu, která se podobnými excesy zabývá a používá je pro své cíle, vyvíjí politický nátlak všemi směry a to se projevuje i nesystémovými zásahy do legislativy.

Důsledkem toho všeho, kromě již popsaného vzniku právních paskvilů, které stejně nebude možno adekvátně použít nebo je bude možné velmi snadno obejít, je než to, že v konečném důsledku vedou ke zhoršení vztahů mezi většinovou a menšinovou společností, protože všechna tato opatření vyvolávají dojem, že komusi vzniká jakási nadstandardní výhoda. V konečném důsledku na to pak doplatí slušní lidé na obou stranách, kteří se tak stávají jen figurkami v rasově podbarvené hře o politický kapitál, prachy a moc.
 


16.5.2004 D-FENS
 

12345 (4x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
351x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:09

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!