Proč už nikdy nechci benzín - zpět na článek

Počet komentářů: 140

  1. A proc ne. Za mne dobry.

  2. Autora za článek o LPG jsem chválil, protože jsem se dozvěděl lecos nového. Oproti tomu byl pro mne tento článek absolutní ztrátou času.

  3. Autor se snažil snažil hodit špínu na vozidla se zážehovým motorem, protože měl problémy s karburátorem. Wait what? Taková auta snad dnes už ani nejezdí. Tipnu si, že se jednalo o zkušenost s nějakým vrakem, který měl problémy. Nicméně to není vina používaného paliva – technologie.
    LPG prý celkem šlo, pak tedy už vlastně ne. Ale to opět mohla být vada auta na konci životnosti, než používaného paliva.

    Pak vytáhl trumf v podobě levné zahradní techniky, která nechtěla po odstávce chytat. Kolik korun stojí výroba motoru na sekačku? Nečekal bych nějakou extra kvalitu. Musím se podívat, jestli se do naturalu přimíchává nějaká biosložka. To jsem vždy považoval za doménu nafty. Nicméně po nalití Verva 100 autor doufá, že to pomohlo. Jestli to náhodou není tím, že je to krám.

    Má osobní zkušenost je, že i levný šmejd je lepší před uložením vyprázdnit (nechat vyhrčet až chcípne) a uložit do stabilní kladné teploty. Kolega říká, že to nedělá a stejně nemá problém, já se o své stroje starám nadstandardně.

    Nakonec se odkopal svým „elektrickým veganstvím“, jelikož měl potřebu všem sdělit svou zálibu v elektromobilu z laminátu. Zde pochybuju, že je celý z laminátu. Pravděpodobně má kovový podvozek, ideálně z hliníkových slitin. U levných verzí bude z oceli, takže bacha, koroze! Mimochodem, laminát umí nasáknout vlhkost. Trabant měl také laminátovou karoserii, ale reznul na chasis.
    Nebudu se ptát, jestli je elektromobil vícemístný a má nějaký úložný prostor.
    Nějakou chvíli jsem pobýval v Německu (město, kde měl SIEMENS své kanceláře) a viděl jsem pár pánů v obleku jezdit takovou jednomístnou věcí. Když jsem se blíže přišel podívat a dal se do řeči, sami se přiznali, že nejtěžší je najít volnou pozici k nabíjení, aby dojeli zase domů. Dle jejich slov, řešili tuto situaci obden.

    Autor vyjmenoval několik pozitiv, která jsou lákavá na elektromobilu:
    – jednoduchá pohonná jednotka (elektromotor + převodovka nebo motory přímo v náboji kol)
    – absence všech systémů přípravy směsi, které jsou nutné u chemických motorů
    – absence všech systémů pro omezení určitých složek emisí
    – příznivá momentová charakteristika
    – šetření brzdových destiček se u auta s chemickým pohonem dá udělat brzděním motorem s podřazováním, nic převratného

    Naopak jen okrajově zmínil nevýhody:
    – cena za použitelný automobil
    – obecný problém sehnat náhradní díly, jelikož pokládám elektromobily spíše za prototypy, než za rozšířenou technologii
    – nutnost mít možnost nabíjet auto přes noc (garáž, vlastní dům)
    – neefektivnost při využití na dlouhé trasy (rychlonabíjení existuje, ale musí u něj být zrovna místo)
    – elektřina nejde nosit v kanystru

    Na závěr poděkoval softwaru na doplnění diakritiky, což je hezké, ale i tak jsem našel dvě slova s divnou diakritikou.

    Muhehe

    Já osobně stále pokládám zážehový motor za vrchol technologie přepravy, už jen kvůli jeho univerzálnosti a relativní jednoduchosti.

    1. Tak až budeš příště na benzice tak hledej na stojanu E5. Musí to tam povine psát. Značí to benal s 5% etanolu. Nevím jak benzíny ale Verva diesel je B7 = 7% repkoveho oleje. Stejně jako V-power Diesel je B7. To asi plno lidem zmrzl úsměv když tam ty povinné značky museli vylepit. Mraky věrili že prémiové paliva se neredi :-)

      1. To je podle mě stejná blbost, jako když někdo poukazuje na to, že V100 má nálepku 98. Prostě není jiná norma a ČOI rozdává likvidační pokuty za chybějící označení. Prémiové nafty nemají biosložky.
        Jinak třeba Čepro (Eurooil) prodává bez biosložky naftu Optimal a ta taky musí být označená B7.

        1. Má biosložky… Proč by jinak byla ta pistole s Vervou označena B7. Protože je to povinne uvádět podíl biosložky. Koukám že zaslepení si budou furt obhajovat že ty + 2kc/lit nedávají jen za kapku aditiva :-)

          1. Pro ty, co nechápou psaný text, ještě jednou: To je podle mě stejná blbost, jako když někdo poukazuje na to, že V100 má nálepku 98. Prostě není jiná norma a ČOI rozdává likvidační pokuty za chybějící označení. Prémiové nafty nemají biosložky.
            Jinak třeba Čepro (Eurooil) prodává bez biosložky naftu Optimal a ta taky musí být označená B7.

          2. TooMooX: Protože B7 je kategorie s podílem biosraček do 7 %. Hádejte proč EU neudělala kategorii B0, můžete 3x a všechny tři sprosté slova budou správně :-)

            1. Náčelníku, dík že ses mě zastal.
              Podíval jsem se do bezpečnostních listů a do normy a je to následovně:
              Podle normy B7 znamená obsah biosložek do 7% (čili 0,1 až 7,0)
              Unipetrol, odkud bere Orlen naftu, uvádí v bezpečnostním listu rozmezí 0 až 7%.
              Čepro prodává naftu Optimal bez biosložek, nicméně označení musí použít B7 (viz norma).

              1. Jo v tom máte pravdu tady je to popsány https://www.financni-web.cz/clanek/113-b0-nebo-b7-nove-znaceni-phm-neodlisuje-naftu-bez-bioslozky/

                Jen dle toho staršího autorevue to stejně bude ve všem. Už jen proto že pokud stále platí že musí objem sedět. Tj už se neprodává bio nafta a etanol tak není kde splnit kvotu

    2. Reaguju na tu Vervu100 ja mam stejnou zkusenost s motorkou s karbecem. Nechal jsem ji 3 mesice stat protoze zima. A byl v ni normalni 95 benzin. A na jare jsem ji startoval pul dne. Pote co jsem z karbece vytahl takove hnede bahno, tak to jelo. Druhou zimu jsem ji zimoval stejne akorat jsem pred tim vyjel 3 nadrze vervy a nakonec jsem ji naplnil taky vervou. Na jare jsem ji nakopnul hned. A podle vyjadreni Benziny neni ve verve biolih ale ETBE. To a plus lepsi aditivace ty jarni starty fakt ulehcujou.

  4. No nevím, ale zřejmě měl autor první auto Moskviče, rusáci karbce neuměli.Tam se děly takové věci, ale vlastnil jsem Octavku s jednokomorákem a bylo to naprosto v pohodě. Doposud vlastním jeden vůz s karburátorem z roku 1986 a mám ho ze všech nejraději. Ten karbec Aisin považuji za jakýsi vychytáný vrchol před příchodem jetroniků a motroniků. Spotřebou i dynamikou může konkurovat řekněme vozidlům podobného objemu a výkonu o 20 let mladším. V nabídce Škoda Auto o dvacet let později byl oblíbený model s +- stejným objemem, ale o 20% nižším výkonem o 10% procent nižším krouťákem a o 15% vyšší váhou a 50% nižší životností.
    Karbec má jednu výhodu, dnes už dle metodiky MD u vozidel s neřízeným systémem, která byla testována na historickou původnost, se při měření emisí provádí pouze vizuální kontrola výfukové soustavy a měření kouřivosti. Takže mi ekoteroristé mohou…..
    LPG bych řekl, že je fajn, ale některým vozům se dodatečná zástavba nelíbí. Mě LPG pro malý nájezd nedává smysl. Elektřína by pro mne byla ideální na dojíždění do práce. Denní nájezd mám cca 35km a auto mohu nabít doma z přímotopné sazby. Výhledově, kdyby spadly ceny nějakých nákupních tašek na elektriku na akceptovatelnou hranici, asi bych do toho šel. A na delší cestu bych si vzal karburátorovou klasiku, abych si konečně užil FUN faktoru.

  5. No. Už se těším, jak si každej bude po pár letech kupovat novej accu pack za cenu půlku ceny auta a na blázny co si takovou jetou šunku koupí v bazaru. Pak na pár požárů, když selže nějakej článek i s elektronikou.

    1. Nejsem zastance auticek na baterky. Nejsem celkove zastancem novodobych sracek.

      Pamatuju se, jak v polovine 90. let prisly prvni solidni digitaly. Za malej Fuji jsem tehdy vymazl sedesat, za datovou stenu na Kardan E od Linhofa jsem dal pul mice. Fotil jsem tehdy hlavne na svitek, dve tela, jedno CB druhy E6. Potkal jsem tehdy jednoho kamarada, kterej leta pane fotil pro Panoramu a ten mi povida „mel jsem ti takovej sen, jak chodim a slapu ve vsech tech digitalech“. Tehdy byly nazory:
      – nema to solidni denzitu, na E6 to nema
      – kdyz ti dojde lithiovej aku a vyrobce nejaky tuzky nepodporuje, jsi v prdeli
      – nejde to solidne vyzvetsovat a naredenim vyvojky si nepomuzes
      – uci to lidi mlatit objemy sracek a ve finale se na takovy fotky ani nepodivas, protoze jich mas nekolik set
      – kvalita optiky pujde do prdele, svetelnost objektivu tem vyrobcum nic nerika
      – und so weiter und so fort

      Tak.

      A ted schvalne – kdo z vas foti na svitek? Nebo aspon na kino E6? Dobre, at nezeru… tak aspon na barevnej negativ? Pritom i blbej Pentacon SIX nepotrebuje zadny baterky, neposere se, se Sverdlovskem nebo Seconicem pojede vzdy a vsude, zady nabijeni, zadna plna flashka… a chce to jeste nekdo?

      A o tom to je, vazeni. Vsichni skoncite v autech na baterky, to si piste.

      1. Pentacon six som nikdy nemal, ale Prakticu MTL5B mam este stale kdesi. Ale samozrejme by mi ani len nenapadlo ju pouzit. Ale minimalne jeden bod plati u mna na 100%. Uhadnes ktory?

        1. Tipuju – „uci to lidi mlatit objemy sracek a ve finale se na takovy fotky ani nepodivas, protoze jich mas nekolik set“

          Po 89 jsem fotil hlavně středoformátový barevný diáky s nově pořízenou Bronicou a co a jak budu fotit jsem si fakt rozmýšlel, pak jsou tu různý fígle s posunem barev např. fotit model při přirozeném světle na film pro světlo umělé a tím umělým si pro přirozené barvy přisvítit jen určité části a pod.
          Už dlouho si říkám, že si pořídím komoru a budu si hrát se starým dobrým black&whitem… vidím to tak na důchod :D
          Jinak samozřejmě pokud někdo tvrdí že jde s elektronikou dosáhnout stejných výsledků jak s analogem měl by si prohlédnout třeba Sudkovy originály. Digitály jsou bezva a bezkonkurenční pro komerci, pro kumšt už je to diskutabilní.

          1. Guilty as charged. Ked som fitil na kinofilm, pohral som sa s tym a fotky mali hlavu aj patu. A teraz? Kuk-cvak, kuk-cvak…uz sa brzdim a hovorim si, clovece, daj tomu cas…snad sa polepsim.
            B&W, hrat sa s chemiou je parada, ale to naozaj chce miesto aj cas.
            Saudka radsej spominat nebudem, s nim sa amater mojho druhu nemoze spomenut ani len v jednom desatroci.

          2. Tak saudek ty fotky ale dost upravoval, ne? Dneska taky programy zvladnou kde co, v tom to neni.

            1. Josef Sudek

              1. Dakujem, nepoznal som ho, vyhladal som si ho. Plati to iste – zrovnavat sa s nim by bolo pre mna nepristojne.

                1. To pro většinu fotografů, samozřejmě i pro mě :D
                  Jeho fotky fakt stojí za to vidět face to face, reprodukovat to pořádně nejde…

              2. Sudek, Saudek, bába nebo sníh…

                1. Ty o Sudkovi, Kočičák o Saudkovi. Pak z teho nemám být volaký zmetený.

                  1. Jj nezačals. Ale pokud se nakonec dobereme k meritu, čo to tárám, ke jménu, je to v pohodě.

      2. Jenže .. u foťáků se dal předpokládat nějaký pokrok.. elektronika se zmenšovala, snižovala se spotřeba, zlepšovaly se snímače. U aut na elektřinu ale všechno visí na baterkách, které od roku 1800 moc veliký pokrok neudělaly. Ano.. zvětšila se proudová hustota a počet cyklů, ale pořád je to stejný princip a pořád je to málo. Vodíkový článek škrtám rovnou, neb tolik drahých kovů snad na zemi ani nemáme. Jediný co mi vychází použitelné je konvenční motor upravený na spalování vodíku. Ale tam je zase ten „bouchací“ vodík.. vyrobit by se dal skoro zadarmo na pouštích, které jsou nám stejně jinak na prd, ale problém je transport, skladování a bezpečnost.

        1. Ebo: v čem konkrétně není pokrok? Baterky jsou stále větší s lepší kapacitou, dojezd se zvětšuje o desítky km každým rokem, takže zatímco před 10 lety první Leaf ujel kolem 150 km na jedno nabití, dnes jezdí auta s dojezdem dvakrát takovým a budou stále větší. Současně jde dolů jejich cena, takže nebude dlouho trvat a elektroauto bude stát podobně jako dnešní benzín s tím, že omezením bude dojezd na jedno nabití. K tomu se ale přidávají takové rychlosti nabíjení, že i toto přestává být takový problém jako ještě před dvěma-třemi lety.

          Co na to infrastruktura, to je věci jiná. Nicméně pokroky jsou a ne malé, například letos bude Peugeot 208, který bude po všech stránkách srovnatelný s benzínem (diesel, benzín i elektroverze jsou na stejné platformě, stejný kufr atd.) a dojezd se očekává na úrovni 300 km. Pro drtivou většinu lidí už takové auto bude jako druhé do rodiny naprostá pohoda. Zatím bude pochopitelně drahé, ale to je jen otázka času. A podobná auta slibují i další. Přitom právě tady je těžiště smyslu elektromobilů – na cestu k moři je to pořád na prd, ale kdyby se díky malým prdítkům podařilo z měst vyhnat smradlavé ropáky, byla by to výhra pro všechny.

          1. fatdwi: U baterek se snížila hmotnost, rovněž tak u trakčních motorů pro elektromobily se snížila hmotnost, jinak žádná hitparáda, žádný zásadní převrat, jako digitální snímač u fotoaparátů, jednoduše nepřišel.
            Cena elektromobilů rozhodně nijak zásadně neklesá, cena lithiových akumulátorů naopak setrvale roste.
            Rychlost nabíjení je stále stejně v p*deli, rychlonabíječky zásadně zkracují životnost.

            Elektromobil nemá žádný potenciál stát se druhým autem v domácnosti, např. v porovnání s tříhrnkovou Fóbií, leda že by to stát nějak zreguloval a zdanil.

            1. jak: cena – máte staré informace, počkejte tak do podzimu a uvidíte sám. Začínají přicházet auta s cenovkou lépe vybavené Oktavie, Ioniq už jezdí, bude e-Niro, Kona je drahá jen s větší baterkou, přijde s-Soul. K tomu zmíněný pažout, hlásí se Tata (odhaduje se kolem 400-500k), prostě těch aut je čím dál tím víc a není to už jen o Tesle za 3 mega.

              Jasně, že budou pořád malá drahá auta (třeba Honda e a prémiovky) a drahá velká auta (Porsche Taycan a kdo víc do dalšího), nicméně už to začíná být dostupné mnohem širšímu okruhu lidí než ještě rok-dva zpátky.

              Rychlonabíjení s dobrým termomanagementem není žádná hrůza, nabízejí proudy jsou přitom čím dál tím lepší a schopnosti baterek je pojmout také, takže i velké baterky se dají nabít velmi rychle.

              1. fatdwi: 3 sekundy na internetu: Ionic již od 919 990,- Kč :-) Kdo už si našetřil na Octávii, pak by byl blázen aby si za to kupoval elektromobil.

                Rychlonabíjení lithiových akumulátorů je čirá hrůza z hlediska životnosti.

                1. jak: pár bláznů holt existuje, nenaděláte nic. Dokonce víc, než jich Hyundai vyrobí (hlavně Kona je vyprodaná na 9 měsíců dopředu).

                  OK, nebudu se s Vámi dohadovat, nicméně to nevidím tak černě. Pažout garantuje tuším 70% baterie po 10 letech, max nabíjecí proud je 100 kW.

                  1. fatdwi: Garance není životnost. Garance je bezplatná oprava/výměna v záruční době a nemá vůbec žádnou souvislosti s životností, ta je 2-3 roky pokud se s tím jezdí pravidelně. Většina elektrických automobilek spekuluje s tím, že většina zákazníků s elektromobily zatím moc nejezdí a těm pár co jezdí holt musí v záruce akumulátor vyměnit na vlastní náklady.

                    1. jak: opět, nemáte pravdu. Lidí jako Vy byla hromada i v době, kdy přijel první Prius. Dnes už hybrid nikoho neděsí, baterky mají minimální opotřebení (a prakticky nulové v porovnání s tím, co predikovali jakové před 15 lety). Navíc jejich výměna (zhusta nutná ne kvůli sešlosti věkem, ale kvůli nějaké chybě – např. baterkám nedělá dobře totální vybití a Prius stojící rok na parkovišti holt dopadne hůř než benzíňák) nestojí ty peníze, co to stálo kdysi, takže ani na trhu s ojetinami z toho není pětileté auto za 30k Kč.

                      Last but not least, jsem si vědom toho, že elektromobil bude mít baterku namáhanou víc než hybrid, nicméně si o tom programu certifikace u pažouta něco přečtěte než tady začnete dělat chytrého, opět o něčem, co jste zjevně neviděl ani z rychlíku.

                    2. fatdwi: Lidí byla hromada a potvrdila se jejich slova, velmi mnoho Priusů v provozu má nyní baterku vymlácenou a jezdí hlavně jenom na benzín.

                      Navíc je tu kauza Tesla model 1, která používá standardní články 18650, kde je životnost známa velmi dobře a ani omylem se neblíží osmi letům.

                    3. jak: nějaký zdroj na Priusy s vymlácenou baterkou co jezdí jenom na benzín? Já jen že znám lidi s Priusy s 200k+ km a nic takového se neděje, takže si zase myslím, že plácáte o něčem, o čem víte prd.

                    4. fatdwi: Průměrný uživatel nesleduje kdy to jede na benzín a kdy na elektřinu, prostě dokud to po sešlápnutí pedálu jede tak to neřeší a nesledují. Ti co ano vidí jasný pokles po třech letech pravidelného ježdění.

          2. O desítky kilometrů se zvyšuje dojezd hlavně vhodnými úpravami metodik, případně tím, že se odlehčí konstrukce, aby se dalo nasadit více baterií. Což nejde dělat do nekonečna, neb i pro elektromobily platí vztah, podobný Ciolkovského rovnici (elektromobil navíc musí s sebou tu baterku táhnout i když už je většina uložené energie fuč).

            Co se týče energetické hustoty, tak tam jsou současné chemické články víceméně na hraně fyzikálních možností. V laboratoři se nejspíš ještě podaří hustotu o něco zvýšit (můj soukromý odhad je ca 20 %). U trakčních baterií do reálných podmínek je prostor ještě o dost menší. A i kdybychom nakrásně zvládli vyrobit baterii jako takovou, tak je tu pořád problém s dobíjením. Ať už na to půjdete zvyšováním proudu nebo napětí, je to průser – kabel na stovky ampér bude těžký jak kráva, s kabelem o napětí vyšším než 1 kV zase ze zákona nesmí pracovat nevyškolený člověk a udělat z toho napětí napětí pro jednotlivé články bude vyžadovat komplkovanou konstrukci, bude obnášet spoustu odpadního tepla a tak. Takže přinejmenším by to chtělo vyřešit supravodivost za nadnulových teplot, pak má smysl se bavit.. Do deseti let to určitě půjde – stejně jako už 60 let jsme jen 20 let od fůzních elektráren.

            Prostor pro snižování ceny nějaký je, ale taky nic moc. Dá se čekat, že elektromobily budou čím dál tím komplikovanější (novější články si budou vyžadovat podstatně lepší battery management, odlehčování konstrukce nové materiály a výrobní postupy), což je faktor, působící proti zlevňování. Pak samozřejmě potřebné materiály, lithiem počínaje a prvky vzácných zemin konče. Jejich produkce je často pěkné svinstvo a má-li se to dělat alespoň marginálně ekologicky, leze produkce hodně moc do peněz.

            Dle mého názoru v současné době největší smysl dává největší smysl použití klasického spalovacího motoru a výroba syntentických paliv. Klidně poháněná obnovitelnými zdroji – postavit v rafinerii větší vyrovnávací nádrž na hotový produkt jako buffer dává daleko víc smyslu, než se pokoušet skladovat elektřinu.

            1. pest: nemáte pravdu. Spotřeba elektromobilu je okolo 15-20 kWh na 100 km a reálný dojezd se tak zvyšuje s tím, jak se daří dělat větší baterky a lépe využívat jejich kapacitu. Že reálný dojezd je nižší než na papíře je snad normální, u spalovacího motorů je to to stejné.

              Nové elektromobily se nabíjejí výkonem až 150 kW, že to bude vyžadovat infrastrukturu je jasné, ale maká na tom dost firem, ale není to problém pro obsluhu.

              1. fatdwi: Spotřeba elektromobilu je 15-45 kWh na 100 km, v závislosti na režimu město/mimo město, na topení a klimatizaci. Současné akumulátory jsou dlouhodobě pořád stejné, každoměsíční sliby o zázračných akumulátorech již mnoho let vycházejí vniveč.

                150 kW nabíječka má kabel se žílami 2x 1 cm + izolace a to je všechno jenom ne „není to problém pro obsluhu“.

                1. jak: mluvíte jako zapřísáhlý nepřítel, já mluvím jako člověk, který tím nejezdí, ale má známé a ti mají zkušenosti jiné. Reálně prostě jezdí kolem těch 15-20 kWh.

                  Jistě s tím lze jezdit za 45, stejně jako lze jezdit za 40 s benzínem.

                  Slibi se zázračnými akumulátory neřeším, vidím, co se objevuje a s jakými parametry.

                  Jistě, je to strašný problém pro obsluhu – majitelé elektromobilů, kteří jezdí na superchargery nabíjet jsou každou chvíli u doktora s kýlou, zlomenou rukou a dalšími problémy, které plynou z manipulace s 5 cm kabelem v průměru, to se na benzínce nestane.

                  1. fatdwi: Ti známí si z Vás dělají dobrý den. Realita je 15-20 kWh za optimálních podmínek, v zimě když sněží, topí se a popojíždí se, tak to jde na 30-45 kWh.

                    Neobjevuje se nového nic, alespoň ne co by šlo zakoupit v běžné distribuční síti.

                    150 kW pro veřejnost není zatím asi žádný a pochybuji že běžná žena v domácnosti zvládne manipulovat s příslušným kabelem. Uznám Vám argument že to může dělat obsluha „benzínky“.

                    1. jak: no nevím, jaké známé máte Vy, ale já to tak nevidím. Je nutné si uvědomit, že ne každé auto je Tesla a ne každé auto je staré 10 let.

                      OK, když myslíte.

                      Nebuďte jak behemot. Nepište o věcech, o kterých nic nevíte, děláte ze sebe akorát vola a hážete nehezké světlo na věci, které píšete o jiných tématech. Nejsem žádný elektroodborník, ale:
                      – Minimálně ve Švýcarsku je první už skoro 3 roky
                      – Aktuálně je jich tam hromada (https://www.gofast.swiss/en/standorte), 150 kW jsou ty šedé vlaječky
                      – Mrkněte na tuto fotku z otvíračky té první, jaké asi strašidelné strasti čekají „běžnou ženu v domácnosti“?
                      https://i1.wp.com/electrek.co/wp-content/uploads/sites/3/2016/08/unnamed-1.jpg?resize=2000%2C0&quality=82&strip=all&ssl=1

                      Nevím, jak to vypadá u nás a neřeším to (co vím, superchargery tady jsou), nicméně prostě nemáte pravdu o tom, že to pro veřejnost není dostupné. Už dávno je a zvládne to každý, kdo unese čerpací pistoli na benzín.

                    2. fatdwi: V zemi s 8-mi miliony obyvatel a 40 285 km² mají asi dvě desítky rychlonabíječek 150 kW. To je jako kdyby u nás byly v každém krajském městě dvě. Mě to moc nepřipadá jako dostupnost pro veřejnost a už vůbec ne jako hromada.
                      Foto nevydá za osobní zkušenost.

                    3. jak: kdybyste přiznal, že jste ulít, udělal byste líp. Takhle je to poněkud ubohé – nejdřív to neexistuje, najednou vadí, že toho není dost. Kolik je těch aut? Že by se počet postupně zvyšoval?

                      V roce 1904 bylo v ČR 17 (slovy „sedmnáct“) benzínek. Tehdy taky bylo určitě dost jaků, kterým se zdálo, že je to nebezpečné, na rozdíl od koně to strašně čoudí, může to bouchnout, bla bla, bla bla. Dnes je jich cca 4000.

                    4. fatdwi: 20 ks v republice je marginálie, to je na úrovni pilotního provozu.
                      Na blbosti nereaguji.

                    5. jak: to jsou zaprvé nabíječky jen jedné firmy a zadruhé těch méně než 150 kW je mnohem víc, i u nás je jich cca 150.

                      Pokud je pro Vás blbost poměr počtu nabíjecích stanic ku počtu aut, která je používají, tak to jsem si Vás s někým spletl. Omlouvám se a končím.

                    6. benzín natankujete za dvě minuty, za další tři zvládnete placení a uvolníte stojan. kapacita stojanu je tedy řádově 15 aut za hodinu. až bude rychlost nabíjení aspoň trochu srovnatelná*, můžeme se bavit o poměru nabíjecích stanic k elektromobilům jako srovnatelném k poměru stojanů u pump k autům.

                      *) na to si ovšem budete muset odhlasovat nějakou jinou lučbu a trochu jiný silozpyt.

                    7. Lukas B.: bavit se o tom můžeme už teď, zapomínáte na jednoduchou věc a to že dnes většina lidí co má EV má taky dům a nabíjí doma. To jaksi s benzínem nelze.

                      Takže teoreticky můžeme řešit, že na stejný výkon odbavení je u EV potřeba větší počet nabíjecích stanic než čerpaček na auta se spalovacím motorem, ale to je jen jedna část rovnice. Mě nicméně o jednoznačené srovnání nešlo, šlo mi jen o naznačení, že blábolit o tom, že je něčeho málo a tak je to špatně je hloupost. Stanic je dost a odpovídají počtu jezdících EV. Usuzovat z toho, že něco neexistuje (původní jakovo tvrzení, na které jsem reagoval) je směšné.

                    8. pre fatdwi 21.3.2019 v 15:17
                      Ako si prišiel na to tvrdenie, že „zapomínáte na jednoduchou věc a to že dnes většina lidí co má EV má taky dům a nabíjí doma“. Jesto nejaká databáza kde elektro-ovce uvedú všetky svoje údaje a z toho si čerpal? Alebo je to pocit, či sociálna bublina (aké krepé slovné spojenie). Pretože ak je snom všetkých eko-aktivistov to aby všetky mestá voňali ako alpská lúka na jar a chcú vyhnať spaľovacie motory len na vidiek (šak blbým vidlákom to bude stačiť) tak mi nieje jasné do akých domčekov sa tá väčšina obyvateľov v rámci daného mesta presťahuje. Ja mám totiž osobnú skúsenosť (dlhodobú a z mnohých miest), že práve v tých mestách bývajú ľudia väčšinou v panelákoch. A len mizivé percento panelákov ma parkovanie v rámci budovy. Takže to sú také protichodné požiadavky a sny tých eko-aktivistov. Samozrejme ešte môžu všetci uvedomelí ako-aktivisti (teda tí, ktorí aj konajú a nielen teoretizujú) v meste preskočiť do eko-mestskej-dopravy alebo začať jazdiť na bicykloch. Už to vidím – svetlá budúcnosť kde sa všetci majú radi, na pohlaví, farbe kože a dopravnom prostriedku nezáleží……

                    9. SatanOkky: jednoduše pozorováním, které „kupodivu“ odpovídá i logicky – s ohledem na cenu elektromobilu zatím nejsme v situaci, kdy si Teslu za 2-3 mega kupuje obyvatel paneláku. Takže jasně, že je to částečně sociální bublinou (znám-li lidi s EV, logicky to nejsou žádné socky) a částečně prostě stačí vidět, kde to EV zahlídneš – častěji před novostavbou někde v satelitu než na sídlišti. Dále právě možnost nabíjení „doma“ je důvodem, proč to člověk s bytem nekoupí i když na to má a naopak to láká majitele garáží a fotovoltaiky na střeše. S příchodem Hyundaiů a v nejbližším roce několka dalších levnějších aut se okruh těch, co na to mají výrazně rozšíří, ale pořád si to spíš koupí majitel domu než bytu. Plus pochopitelně specifickou skupinou jsou firmy, které to mají typicky z dotací.

                      Co je cílem ekoteroristů je dle mého podobné jako co je cílem cyklopošuků. Jsou to hlupci, kteří slouží jako užiteční idioti těm nahoře pro prosazení jejich cílů. Aut je moc, do práce se jezdí blbě a mimo fakt, že S-klasse nebo LS500h s masážními sedačkami a řidičem je příjemnější trávit čas v zácpě než za volantem Fabie nic nemění na tom, že to zdržuje úplně stejně. Můžeme se jen dohadovat, nakolik je cílem elektromobility snížení počtu lidí, kteří mají (na) auto, omezení mobility poddaných obecně atd. Ti lidé, které s EV znám ale mají důvody k vlastnictví úplně jiné a politiku neřeší. Nezapomínal bych na to, že ekopošuk dnes v drtivé většině není majitelem EV, kde by na to vzal.

                    10. fatdwi: V ČR zaručeně není v provozu 150 ks 150 kW nabíječek, to sis právě vycucal z prstu.
                      A nejde po poměr, ale o dostupnost, abys nemusel jezdit nabíjet až do krajského města.

                    11. fatdwi: K 26. 6. 2018 bylo v ČR veřejných nabíječek pro elektromobily celkem 134 ks, rychlonabíječek je mezi nimi jako šafránu, typicky se jedná o 11 a 22 kW modely.

                    12. pre fatdwi 19.3.2019 v 15:35
                      Rozklikol som tvoj prvý odkaz a bolo by dobre keby si replikoval pravdivé údaje. Šedé vlajočky pri tých nabíjacích staniciach znamená, že sú v režime „coming soon“ čo pre mňa znamená, že ešte minimálne nie sú v prevádzke (ak teda vôbec existujú reálne aspoň z časti). Takže v skutočnosti je tých 150kW nabíjacích staníc v tom Švajčiarsku len 9. A ak som to dobre pochopil tak sú dvojstojanové – t.j môžeš ládovať 2 baterkové vysávače naraz, čo asi znamená, že sa dostaneme na 75kW na jedno auto ak sa pripoja dve veľké autá (to je ale moja domienka, lebo o tom nieto na tej stránke ani zmienky). A navyše max. nabíjací výkon 150kW zrejme dosiahne len nový model Tesla 3 s konektorom CCS podľa tohto odkazu: https://www.gofast.swiss/en/m3 . Pretože skutočný max. nabíjací výkon je uvedený tu: https://www.gofast.swiss/index.php?cID=341#Tabelle . Kde je poznámka pod čiarou, že zatiaľ dovoľujú Tesle nabíjať max. 50kW – asi vedia prečo. Samozrejme to sú teoretické maximá po určitú krátku dobu (nieje to do 100% nabitia baterky).
                      Ak by niekto mal záujem vidieť „exploded“ Tesla 3: https://insideevs.com/tesla-model-3-gets-ripped-apart-for-research/
                      Ak je pravdou tento obrázok: https://sc01.alicdn.com/kf/HTB1jX3lLXXXXXXFaXXXq6xXFXXX5/200617564/HTB1jX3lLXXXXXXFaXXXq6xXFXXX5.jpg_.webp tak by sa vysvetlila problematika hrubého kábla. Maximálny prúd je 250A u konektora GB/T a CCS-ko má max 200A – to už stačí kábel o priereze žíl okolo 100mm2 čo je priemer asi 11,3mm (samozrejme ešte izolácia). Ak by boli žily v kábli chladené nejakou nevodivou kvapalinou, ktorá by teplo odvádzala preč tak sa samozrejme môžme baviť o menších prierezoch.

                    13. Eště je možný ty žíly v kabelech (budou to určitě lanka) povrchově postříbřit, to zvýší vodivost o nějakých 5 %. Cenově už to asi moc rozdíl nebude, s ohledem na to, jakej ranec to stojí celý, a stříbro je poslední leta hodně levný (všude se s ním šetřilo, tak neni poptávka).

                    14. SatanOkkY: OK, nijak jsem to nezkoumal. Nicméně jestli je jich 9 nebo 20 vyvrací jakovo tvrzení o jejich neexistenci a Lukasovy infantilní vtipy na nutnost na to koukat z dálky úplně stejně.

                      A pochopitelně, jak už jsem psal, nejsou jich mraky, umí to akorát Tesla a těch ani v tom Švajcu nejezdí milion tak proč by jich tam mělo být víc? Nicméně aut, která to umět budou bylo představených několik, např. Polestar 2 a tak je logické, že jich plánují víc tak, jak bude vzrůstat počet aut na silnicích, která to dokážou využít.

              2. až budete nabíjet výkonem 150kW tu Vaši baterku na dojezd 1000 km v osobáku, dejte vědět, rád bych se koukal (dostatečně zdálky, nejlépe, když si dam dáte kameru) jak to uchladíte.

                helejďte, nesmíte na to koukat jako na procesory v počítadlech, datové nosiče, světelné zdroje nebo čipy ve foťácích. tohle je stará jednoduchá a poctivá technická kýblchemie, něco jako vysoká pec na redukci železa, tam to nějakejma převratnejma nanovynálezama, jedničkama a nulama neobčůráte, tam můžete tu a tam uspořit nějaké procento energie vstupů, ale revoluci neuděláte.

                1. Luks B.: jen pro zajímavost, jaký proud by tam reálně musel téct, kdyby někdo chtěl superrychlabíječkou dobít elektromobil 100kWh za jednu hodinu?

                  1. Cerny Mor: Používá se napětí 500 V, tedy muselo by tam jít hodinu 200 A + něco k tomu navrch pro ztráty při nabíjení. Ne že by to nešlo zvládnout, ale je to mimo oblast „není to problém“.

                    1. tak. to ovšem mluvíme o tom stejnosměrném proudu na zástrčce do auta. jistič na třífázovej proud (na jednu fázi fakt ne) bude ještě trošku jinej. to nebude mít každej chalupník ve výklenku vedle dveří. a obyvatel sídlištního bytu tuplem ne.

                    2. abych to ještě přiblížil, tramvaj jezdí na 600V stejnosměrného a přibližně tenhle proud teče, když se rozjíždí do kopce na plnej kotel.

                    3. Lukas B.: To není žádné tajemství, pohybujeme se v oblasti 400 VAC 3x 250 A. Jen měsíční paušál za tohle vyjde dráž než taxi.

                    4. 200A na třífázi, kdo z vás to má :-) Ono i dobíjet tohle za šest hodin znamená asi 35 A na třífázi, jestli dobře počítám.

                      Už vidím ty auta, co jedou do Chorvatska v červenci z celého Německa, kde dobíjej.

                2. LukasB: moji ne. O 1000 km jsem nic nepsal. V příspěvku výše v reakci na jaka se můžete podívat, jak to vypadá. Je to strašný prostě, ta Tesla se už podle fotky celá rozletěla a další snímek ze stejného místa s hromadou hořících lidí pobíhajících kolem sem radši nedám, není před 22 hodinou, že.

                  Já ani žádnou revoluci dělat nechci. Jen vnímám místní antielektro klima jako stejně hloupé jako to proelektrické jasánkovství. Jste jak ten jak, víte prd, děláte si z toho srandu a nakonec vypadáte jak ten blbec, protože ono to existuje. Něco jako ten Murphyho zákon – nikdy neříkej, že něco nejde, protože se najde blbec, který neví, že to nejde a udělá to. Nikdy neříkejte, že 150kW neexistuje (jak) a nevtipkujte, že to bude nutné uchladit, když ono už to 3 roky funguje každý den a ti majitelé na to nejspíš z žádné velké vzdálenosti nekoukají.

                  Aut, která těch 150 kW zvládnou je stále víc, přitom ne u každého to dává smysl, např. ten pažout umí 100 kW max, na 50 kWh baterku to stačí. U větších aut s baterkami přes 70 kWh už pochopitelně 150 kW vypadá lákavě.

                  1. fatdwi:
                    Jenže ono to opravdu nejde. A rozhodují o tom přírodní zákony.
                    150 kW bude vyžadovat zhruba 400 A. To opravdu není kablíček, s kterým se bude tahat kdejaká pipinka.
                    A i ta 50 kWh baterka váží 200-250 kg a její hmotnost nižší těžko bude.

                    Elektromobil má smysl jen pro malý akční rádius, krátké jízdy a zásadně musí být lehký, tj. bez čehokoli dalšího zbytečného. Výše jak do kategorie malých vozů patřit nemůže, jinak bude neefektivní.
                    Nad tento limit jde jen o módní výstřelky, které časem pominou.

                    1. corona: jste blbej nebo navedenej? Zdá se Vám ten kabel na fotce jako něco, co bude tahat kulturista a po dvou tankováních ho vystřídá kolega?

                    2. fatdwi:
                      400 A vyžaduje průřez odhadem 200 mm2. Ty vodiče jsou samozřejmě dva (někteří ekologističtí „odborníci“ o tom neví).
                      Izolace musí dost snést, protože se opotřebovává otěrem. Bude tedy dost silná. Navíc jistě povedou v kabelu i další slabší vodiče pro měření a ovládání.
                      Takový kabel včetně konektoru bude vážit podle délky min. 20 kg.

                      Baterka u TESLY má skoro 0,5 tuny. Ty menší tedy zhruba půlku.

                      Největší zhovadilostí je TESLA SEMI, ta by mohla sloužit k silniční přepravě baterek. S plnými vyjede, s prázdnými dojede.

                    3. corona: Vaše teorie jsou fakt úsměvné tváří v tvář realitě. Znovu se ptám, viděl jste tu nabíječku aspoň na fotce, že tady furt melete teoretické bláboly, které s realitou nemají nic společného?

                    4. fatdwi:
                      Ano, viděl jsem různé nabíječky, i třeba na stovky ampér.
                      Také znám zařízení z vozidel, kde tečou proudy o stovkách ampér.
                      Abych si tedy ujasnil – kolik že je průřez v přívodu od té nabíječky na 150 kW…?

                    5. Myslim, ze se mylis. 400A vyzaduje 70 mm^2 standardniho Cu vodice bez ohledu na jeho tvar. V pripade rozvinuteho vodice na vzduchu je mozne ho o 50 % pretezovat, takze se bavime o 45 mm^2 na jeden vodic. To je jadro lanka prumeru cca 9 mm (podle typu vinutych vodicu). To neni zase takova tragedie. Rozumnej vyrobce by ty dva kabely nezalejval do jednotne izolace, aby sly lip ohejbat.

                    6. Sysop: Jak jste přišel na tu nebetyčnou ptákovinu, že vodičem o průřezu 70 mm2 je dovolené vést proud 400 A? Není, to byste (několika)násobně překročil maximální proud takovým vodičem.

                      Pan corona byl se svým odhadem mnohem blíže.

                      Pro 70 mm2 není dovolen 400 A ani krátkodobě po dobu minuty.

                      Musíte hodně v průřezu přidat.

                    7. Na Ampéru byla k vidění nabíječka s uživatelským rozhraním připomínajícím stojan na benzince – tloušťka kabelu opticky jako hadice na benzince, manipulace s ním od pohledu podobně obtížná. Kabel má proudový limit 500A, nabíječka prý umí maximálně něco jako 350A, kabel je ovšem chlazený nějakou kapalinou. Tedy kabel pro nabíjení výkonem dejme tomu 300 kW (500A * 600VDC) je realitou a tedy 150 kW není problém.

                    8. Kabel je popsán např zde: https://www.hubersuhner.com/en/solutions/automotive/products/high-power-charging/radox-hpc-high-power-charging-system

                      Průměr 30 mm, hmotnost 1,12 kg na metr délky, proud 400A trvale …

                    9. Když už jsme zase u těch elektromobilů a kdo to zaplatí: podle zdroje z vedení Volkswagenu to zaplatí… dražší spalovací motory a vládní podpora malých aut.

                      Jinak prý nepůjde zajistit cíle, ke kterým se automobilka zavázala. Jak překvapivé.

                      https://www.novinky.cz/auto/500517-volkswagen-bude-zdrazovat-auta-se-spalovacim-motorem-na-vine-jsou-elektromobily.html

                    10. Cerny Mor: U elektromobilů se nikdy ani sekundu neuvažovalo nad ničím jiným, než že daňový poplatník a automobilista bude platit jako mourovatý. Je to spravedlivý trest za to, že lidé zelené bolševiky a jejich spojence neposlali do horoucích pekel již za FVE.

                    11. ok, kapalinové chlazení kabelu a konektoru rozumem pobírám, dovedu si představit zezadu toho dobíjecího stojanu nějakej chladič a ventilátor (nebo cokoli jiného, třeba vyhřívání přilehlého akvaparku bazénu se saunou, kam se může šofér po dobu nabíjení uchýlit). a co samotná baterie? ta se, prosím, chladí jak? ta se přece nezahřívá jen od konektoru, ta se přece zahřívá i od samotného procesu nabíjení. když se baterie nabíjí, tak elektromobil stojí, a příspěvek náporu k chlazení baterie tady není. když mě jako neodborníkovi na baterie vyskočí ze strejdy gůgla účinnost nabíjení mezi 80 a 90%, tak se blbě ptám, jak velký by musel být chladič elektromobilu a jak velká by musela být vrtule, aby to hodinu odčerpávalo něco mezi 15-30 KW odpadního tepla. nebo se snad v rámci nabíjecího kabelu napíchne i chlazení, a odběr tepla z chladicího media se odehrává mimo elektromobil?

                    12. “ jak velká by musela být vrtule, aby to hodinu odčerpávalo něco mezi 15-30 KW odpadního tepla.“
                      Asi tak stejná jako mají současná auta, aby uchladila spalovací motor.

                    13. pre Shi 22.3.2019 v 11:15
                      To samozrejme za predpokladu náporoveho chladenia. Pri stojacom aute to znamená fúkať cez ten chladič ventilátorom – spotreba elektrickej energie a hluk ako sa patrí.

                    14. Ventilátor na motoru musí uchladit motor ikdyž se jede velmi pomalu do kopce, tedy v situaci, kdy náporové chlazení prakticky nechladí. Navíc vzhledemk mizerné účinnosti nabíjecího procesu, když se 0,3 procenta nabíjecího proudu použije na napájení ventilátoru, tak to nebude mít nijak zásadní vliv – ventilátor v autě bývá tak 100 až 200W a bývají tam dva, takže v součtu pod 500W.

                    15. pokud je mi známo, tak běžné osobní auto při jízdě hodinu do velmi strmého kopce téměř nulovou rychlostí se uvaří přibližně osmkrát (když pomineme, že na to není zpřevodované). výjimkou jsou snad jen opravdu plnotučné ofrouty a dampry do opravdu extrémních podmínek, které k redukční převodovce mají chladič velikosti příborníku. dále spalovací motor se v takovém případě chladí z teploty velmi vysoké přes teplotu vody téměř 120°C na teplotu vzduchu, takže i někde v poušti je teplotní spád medium-vzduch minimálně 70 stupňů. baterie (jak pravil strejda gůgl, a ten má vždycky pravdu) se musí při nabíjení držet v nějakém rozmezí teplot, takže teplotní spád baterie-vzduch je v lepším případě (není-li horké léto) málo desítek stupňů.
                      spotřebu ventilátoru spolu v až dojemné shodě necháváme koňovi, tam nejsme ve při.

                    16. To tedy EU v rámci elektromobility udělá vyjímku z norem na jmenovitý průřez vodičů pro daný proud?
                      Proč mě to vlastně překvapuje…

                    17. gogan: O fyzikálních zákonech se normálně hlasuje v Europarlamentu, tak jako o všech ostatních zákonech. Prostě prolobujete dostatečný počet poslanců a za dva roky až to vstoupí v platnost, bude třeba Planckova konstanta větší nebo menší, podle potřeby.

                    18. jak: ve většině případů se o tom v EP ani nehlasuje a návrh projde tak jak ho sesmolila EK. Hlasování probíhá až na podnět poslanců kterým se to či ono v návrhu nepozdává. V případě hypotetického projednávání Planckovy konstanty by pravděpodobně drtivá většina poslanců raděj opustila Brusel :))

                    19. … nebo taky ne… v dobré víře, že se jedná o cukrářský výrobek…

                    20. Re: LudwigVonMises
                      21.3.2019 v 23:34

                      Zda se, ze nase zakony na mikru uz na tlustoproudu neplati. Nezpochybnuju, nejsem tlustoproudar. Koukal jsem do normy a skutecne proudova zatizitelnost medi s prumerem kabelu docela slusne klesa, takze linearni neni ani omylem, dokonce tipuju, ze pri solidnim proudu radove 600 A muze byt nutna zcela stejna hodnota prurezu v mm^2. Nu, jsem zas o neco chytrejsi ;-)

                    21. No, to dává ale smysl. Skin effect nastává s napětím, proudem i frekvencí – tydle všechny jevy působí ať elektromagneticky, nebo elektrostaticky silný pole, který vytlačuje elektrony co nejdál od sebe. Takže na kraj vodiče. Průřez tak ztrácí na významu, jde pak o obvod. Teoreticky by stačilo jako vodičů používat trubek a ušetřilo by se na materiálu :D Navíc se to dá protíkat olejem k chlazení. Safra, to bych si měl nechat patentovat :o)

                  2. OK, poučte mě, evidentně jste odborník. já si ze školy pamatuju, že neexistuje perpetum mobile ani jednoho druhu, a že tedy ani proces nabíjení není účinný stoprocentně. poučtě mě tedy, prosím, kolik procent (desítek procent) při takovém rychlonabíjení 150 kW dělají ztráty.

                    analogicky blbému mobilnímu telefonu, do kterého když rveme ze sítě přes nabíječku šťávu, většina lidí něco takového má a nabíjí skoro každý den. i při blbých 5 voltech stejnosměrných a kapacitě baterie blbé tři ampérhodiny nabíjecím proudu 0,5A se ten telefon jaksi zahřívá. a to do něj teče pouhých 2,5 Wattu (teoreticky, žánop) a celkem se do baterky narve 15 Watthodin a telefon se odpadním teplem za šest hodin nabíjení prachsakra zahřeje.

                    1. doplnění, uklikl jsem se: a když tedy porovnáte baterku v telefonu s 15Wh a baterku v autě se 150kWh, nateče do té v autě 10000 násobek energie a když vezmeme blbou přímou úměru (že jako předpokládáme, že proces nabíjení je asi tak podobně účinný), tak do trakční autobaterie nateče 10000 krát více tepla.
                      a to prosím při nabíjení 150kW za pouhou hodinu. a teď mi prozraďte, kam se to teplo poděje. případně v případě, že ta baterie a konektor a kabel nebude v úplné kondici.

                    2. Lukas B.: nějak jste změnil téma, já někde psal, že se to nezahřívá? To snad ví i malé díte tak zhruba od 2 let věku, i když ještě nechápe proč to tak je (to pochopí cca ve 4. třídě).

                      Přijde mi, že je to tady samej odborník anti-elektrik, kterej o tom ví kulové a když narazí na realitu, štěká jak ratlík místo, aby uznal, že argumentuje jako hlupák.

                      Slyšel jste někdy o termomanagementu baterie? Si to zjistěte, „překvapivě“ ani výrobci elektromobilů nejsou úplně blbí, že se to zahřívá ví a taky tomu adekvátně upravují konstrukci.

                      Jinak mě baví, jak stále plácáte jak nevěřící Tomáš i když už jsem Vám sem dal důkazy, že jste mimo. Fakt jsem až do této diskuse považoval za hlavního brouka pytlíka behemota, protože při čtení jeho zasvěcených „wiki control c control v“ příspěvků si tak, jako teď s Vámi a jakem připadám často. Ale vidím, že okruh je potřeba rozšířit.

                    3. hele, s Vámi asi nemá smysl ztrácet čas. Vy si nějak vždycky pěkně pomotáte s kým a o čem diskutujete.
                      jestli se chcete držet linky, tak mi prosím úplně prostě a jednoduše vysvětlete, jak to dělají s teplem a tou nabíječkou, co nabíjí 150 kW a nabíjí hodinu v kuse. na nějaký postování nějakých fotek auta se šňůrou fakt zvědavej nejsem.

                    4. Lukas B.: proč bych Vám to měl vysvětlovat? Pokud to chcete vědět, načtěte si to jinde. Navzdory Vašim teoriím nabíječky existují, z dálky se na nabíjení není potřeba dívat a k obsluze není zapotřebí kulturista. Jestli nejste zvědavej na fotky, zajeďte se na ten supercharger podívat osobně (teda jako bacha, z dálky, pochopitelně).

                      Jakovy oblíbené 3 sekundy na guglu: https://www.zavolantem.cz/prvni-ceska-nabijecka-s-vykonem-100-kw-je-u-rican-bohuzel-neverejna/

                      Jestli je u nás 150 kW nevím a neřeším, elektromobilu nemaje. Když tu neexistující hrůzu chcete vidět, budete si muset najít sám, kde to je (já sem dával Švajc, protože jsem v něm zrovna byl, ale určitě budou i jinde).

                    5. Já se vývojem elektroniky živím a to včetně výkonové. Právě proto vím, že zbavit se nežádoucího tepla není žádná legrace ani při proudech o dost menších, než o jakých se bavíme tady. Samozřejmě existují různé konstrukční triky, které trochu pomohou, ale zázraky se dělat nedají – a tuplem to platí o automotive, kde se to nedá vyřešit primitivními prostředky typu zvýšení objemu chladicí kapaliny a plochy chladiče….

                      O tom, že výrobci automobilů nejsou blbí v některých případech velmi pochybuji. Například Muskův nápad na zvyšování přítlaku tryskami na stlačený vzduch fakt stál za to :-) Celkově mi současné dění v automotive průmyslu připomíná pohádu o císařových nových šatech: většina jen trochu technicky vzdělaných lidí ví, že celý ten současný elektrohumbuk je blbost, ale nikomu se nechce naštvat politiky a aktivisty.

                    6. pest: to je dobře, že to víte. Vím to i já a to se tím nijak neživím a je fajn vidět, že to ví lidé, kteří se tím živí. Že to není jednoduché neimplikuje nemožnost, vizte třeba rozdíl mezi Teslou a Hyundaiem vs. Leaf.

                    7. pre pest 21.3.2019 v 14:58
                      Tak minimálne odvod tepla z nabíjacích vodičov, resp. nabíjacieho systému je vyriešený tak ako má byť – https://insideevs.com/phoenix-contact-introduces-ccs-connector-for-500a-500-kw-charging-possible/ – máme tu kvapalinové chladenie ktoré je ale ešte asi len vo vývoji resp. ešte sa asi nepoužíva, lebo sa pri tomto systéme hovorí o 1000V a 500A pri nabíjaní.

                    8. pest: Elektromobily jsou fotovoltaika 2.0 Všichni v oboru ví že je to nesmysl, ale protože se na fotovoltaice dalo okrást veřejnost jenom v ČR o 1 000 000 000 000 Kč a veřejnost u toho ještě hýká blahem, tak naplánovali elektromobilitu, kde půjde okrást občany nejméně o desetinásobek, spíše však o stonásobek.

                    9. pre jak 22.32019 v 7:49
                      No ja to vidím tiež tak ako ty, že tie elektro-autá budú mega podvod na obyčajných ľuďoch. Zopár vyvolených sa na tom poriadne nazobe a zbytok im to pekne zaplatí. Preto je treba bojovať na každom fronte a uťať im to čo najskôr.

                    10. SatanOkkY: Myslíte, že ty vymyté mozky, co místo toho aby ve škole drtili fyziku tak se poflakují po náměstích s transparenty proti CO2, budou něco utínat? :-) Leda tak větev pod sebou.

                    11. pre jak 22.3.2019 v 11:56
                      No prekonvertovať tých eko-pobudov je asi nemožné, ale môžeš masírovať svoje najbližšie okolie a potom aj vzdialenejšie okolie a tak ďalej. Sú ľudia, ktorí si to nechajú vysvetliť a samozrejme najlepší je argument peniazmi. Na zvyšovanie cien reaguje 10 z 9 oviec.

                    12. SatanOkkY: Čím víc debilů, co místo získávání znalostí protestovali, tím lépe pro nás, co ještě něco umíme. Jednoduché a prosté.

                    13. CzechDave: To vykládejte lidem z automotive. Máme v ČR desetitisíce schopných lidí, kteří kvůli debilům s vymytými mozky půjdou do roku 2030 na dlažbu, neboť u nás automotive prakticky skončí z rozhodnutí EU.

                    14. automotive prakticky skončí z rozhodnutí EU
                      Myslíte ty firmy, které řvou, že „nejsou lidi“. Ty firmy, které sem tahají ekonomické migranty z Ukrajiny, Rumunska, Bulharska?

                      Opravdu bych se nebál…

            2. Todle ale už řikáme pět let a nikam to nevede. Ti, co ve škole nechrápali a fyziku a chemii nebrali jen pro nějaký ty smradlavý inteleguány, už to většinou ví.

              Tomu zbytku je to jedno, to jsou věřící ovce, co klidně budou věřit, že země je placatá, když jim to někdo hezky povykládá.l Nejspíš bude třeba, aby si holt zase ovce nabily držky, jako s OZE.

          3. Jako druhy auto do rodiny to bude pro drtivou vetsinu lidi pohoda, az bude stat elektromobil pod 200 000 novej a pod sto jako pouzitelna ojetina. Dneska je na jezdeni kolem komina lepsi koupit ojetou jednickovou fabii nebo neco podobnyho za par supu.

            1. shane: myslím z pohledu užitkovosti. Cenově vidím druhé auto v pohodě kolem 300-500k. Ne, není to pro každého, ale já pochopitelně mluvím o těch, kteří kupují auta nová. Pro lidi co kupují ojeté vraždy za 100k je relevance elektromobilu stejná jako oktávky.

      3. Já mám Mamyiu 645 a používám ji. Ale přiznávám, že filmy skenuju a upravuju na počítači.

        Pentacon SIX se posere každou chvíli, zejména ta starší provedení a kvalita optiky nic moc.

        1. 180ka od Pentaconu byla i ve vesmiru v ramci Gemini, tak asi nic lepsiho tehdy nenasli :-)

          1. Kecy jako obvykle, zvažte politickou kariéru.

            Už na Mercury se používaly Hasselblady, upravené na 70mm film. Jeden jsem měl před časem v ruce :-) Pro výstupy ven někdy kinofilmové Contarexy či jak se to jmenovalo. V té době by dovoz východoněmecké fototechniky do USA zakázán. NASA používala na Hasselbladech západoněmecké(!) objektivy Zeiss Distagon 60/3.5. Zeiss není to samé co VEB Zeiss Jena…

            180 by byla víceméně nepoužitelná – ty Hasselblady měly vymontované zrcátko a 180 mm je na externí hledáček moc dlouhá. Plus problémy s malou hloubkou ostrosti. Kromě toho si nejsem jist tím, že v době Gemini ten Sonnar v Jeně už měli.

            1. Ten kec mam od cloveka, ktery mi tehdy (-25 let) nejaka skla nechal, byl to mechanik v Linhofce, byl jsem si tam tehdy pro par dilu na telo Kardanu. Jestli kecal, nebo ne, mam jak overit. Nemel zajem obchod prifukovat, dal mi je zadara. Rozhodne ale jsem v te rakete nesedel.

              Ze tela se sraly, zejmena zaverka, o tom zadna – osobni zkusenost.

            2. Zda se, ze German tehdy kecal, protoze jsem akorat dohledal, ze az v roce ’66 delal Zeiss sest cocek pro NASA v ramci Apollo na foceni tmave casti mesice. Z toho mi plyne, ze tezko by jen tak brali uz predtim objektivy z Jeny, aniz by okolo toho bylo halo. Inu, clovek se vzdelava cely zivot :-)

        2. pest: optika u Pentaconu nebyla zas tak špatná, problém byl že ten foťák typický socialistický produkt, zadání bylo na profesionální středoformátovou zrcadlovku a výsledek byl pro amatéra drahý a pro profesionála nespolehlivý výtvor. Nejčastěji se podělalo přetáčení a snímky šly přes sebe. V komunále jim fotografové přezdívaly KIX. A ještě (nmohem) hůř na tom byla Ruská napodobenina Mamyie, Kyjev.

          1. Myslím, že nejsme v zásadním sporu. Já jsem nenapsal, že ta optika byla totálně k ničemu. Co se týče optického designu, tak ty objektivy špatné nebyly-i když nebyly ani nějak výjimečně kvalitní. prostě plus minus průměr v době vzniku. Problémem byla kvalita výroby po mechanické stránce a později i absence či mizerná kvalita antireflexních vrstev.

            Začátkem osmdesátých let už většina objektivů pro P6 absolutně nesnesla srovnání s japonskou optikou pro běžné kinofilmové přístroje, včetně například low-cost Nikonu E. Občas ani s východoněmeckými objektivy pro Praktiku…

            Nemalá část P6 měla i velké problémy se závěrkami. I když ty novější snad už byly použitelné.

      4. Při vší úctě, Sysope, kysnete jak dobrý mlíko. Nemáte to z toho zaměstnání? :+) Aby Vám karma za to rouhání nepřinesla takový auto: https://www.youtube.com/watch?v=eWgrvNHjKkY
        Stejně je v pytli, jak starý scifíčka už nejsou tak sci-fi. Jen Mad Max a Dóm hromů mne plní nadějí.

        1. Inu, ja samozrejme nepreju nikomu nic zlyho, jen konsatuju, ze je uplne jedno, jak tady nadavame, ve finale na tech baterkovejch srackach stejne skoncime, i kdyz nedobrovolne. Proste nebude na vyber.

          Muzete dneska kupovat paliva bez pridavku biosragor? Jo… zatim jeste nekde ano, pokud neva, ze si holt priplatite. Podobne to dopadne se starym dobrym benelinem. Jasne, ze muzes mit benzinak. Jen holt budes jezdit na emise co pul roku, bude to stat raketu, benelin bude uz jen na par benelinkach, doma skladovat kandak bude s povolenim horsi, nez cihlicka tritolu, ale jinak… svoboda volby, samozrejme.

          Sere mne to, sere. Pevne (naivne) doufam, ze to dopadne jako s GMO v Nemecku. Par lidi tak dlouho strikalo vyzkumna policka Roundupem, az se na vyvoj GMO vysrali a ve finale se v Nemecku GMO vubec pestovat nesmi. Haleluja.

      5. to Sysop 18.3.2019 v 22:30
        Krásně a výstižně napsáno, souhlasím. Na tu dobu si pamatuji. Ještě dnes si občas dám z Bronici ETRSi archivní Velvii, jejíž zásoby se bohužel nenávratně tenčí.
        Jinak podobný spor hoří dnes také, a to zrcadlovky vs. bezzrcadlovky ( kdo vymyslel tak hloupý název ?) A myslím že to bude v neprospěch zrcadel. Nedovedu si představit, proč bych měl doma nechat Fuji X-pro a místo toho si vzít libovolnou dslr. Za pár let bude vzácnost vidět profíka se zrcadlem, a amatéři budou vesele fotografovat jen na mobilní telefon.

        1. Jo, panecku, Velvia. Taky jsem na ni delal. Naposledy ale snad pred 15 lety… :-/

          U tech digitalu celkem chapu, ze zrcadlo ztraci smysl. Co ale nechapu je, totalni degradace optiky a nasledne dohaneni tech zmrsenych obrazku digitalnimi filtry. Podobna prasarna, jako treba zpracovani mlika. Nejprve to rozebereme v mlikarne na prvocinitele a pak, kdyz nekdo byse chtit plnotucny, tak mu ho zpatky zase namichame. Vsechno speje ke konzumu, i ty fotaky, auta, veskera technika.

          Stran tech aut, co maji vyfuk v elektrarne a tim padem jsou silene eko, jsem fakt zvedav, kdy nekdo konecne otevrene rekne, ze je to cele picovina, protoze to energeticky nejsme v soucasnosti schopni logisticky zvladnout. Nemecko zacina mit energetickou krizi diky svemu hejhulovani s elektrarnama a pokud by si kazdej sulin poridil jeste auto na baterky, tak to tam muzou cely rovnou zavrit. Bohuzel ale jde o prachy a ne o nejaky eko, takze vyrobci aut uz se v tom nasli, zvysene naklady na vyrobu konvencnich motoru promitnou zakaznikovi a protoze to udelaji vsichni, tak to zakaznik proste bude muset vzit. Takze ve finale jedinej, koho to opravdu sere, bude zakaznik a na toho defekuje nemecka doga v cely EU.

  6. Mily autore, uz vam sice asi vynadali dostatecne, ale to se vazne neda cist.
    Naprosto neorganizovana snuska nahodnych postrehu bez dulezitych detailu (jako treba o jake benzinove motory se jednalo).

    1. já mu nevynadal, domnívám se, že to pro něj může být pocta.

  7. Smysl článku asi uniká i jeho autorovi.

    Benzínový motor, především v atmosférickém provedení a s nepřímým (elektronickým) vstřikem paliva, může být nesmírně spolehlivý. On dokonce může být i velmi spolehlivý s karburátorem, ale pouze za cenu spotřeby a velmi špatných emisí. Na nesnáze s krátkými jízdami platí elektrický předehřev chladící kapaliny (pro garážisty), to mám osobně, nebo na to je Webasto. Že tupá masa raději řeší vyhřívání volantu, sedačky a předního skla, viz článek výběru VW Tuareg od jednoho takového chovance nedávno, není vadou koncepce pohonu. Stejně tak není vadou spalovacího motoru, že se nám ve městech špatně dýchá. To spíše legislativců, kteří kvůli CO2 hodili přes palubu skutečně škodlivé emise.

    Na straně druhé, jsem smířený s tím, že poslední zásadní pokrok v konstrukci motorů s vnitřním spalováním bude technologie, kterou teď právě Mazda dokončuje jako SkyActivX. Dál už se v praxi a dostatečně levně jít moc nedá, hybridy jsou už znamením úpadku, stejně jako se třeba na konci věku páry objevily hybridy kombinující diesel a parní motor. Jenže se na elektriku dnes moc spěchá. Nedává to smysl, technicky ani ekonomicky. Technicky například vůbec není jisté, zda akumulátory jsou cesta do budoucnosti. Spíš bych si vsadil na pokrok v oblasti superkondenzátorů. Rychlé nabití na malou vzdálenost pro běžné ježdění a spalovací motor pro dálky. A ekonomicky je jasné, že kdyby spalovací motor nebyl silně znevýhodněný zdaněním paliv, tak by elektrika neměla šanci.

  8. No a my, kteri mame 2.5 atmosferu v benzinu a 5ti valec si rikame proc nekdo vubec podstupuje anabazi a dava LPG do 1.3….

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017