Proč jezdím starým autem - zpět na článek

Počet komentářů: 325

  1. Stejným způsobem používám Espace III z r. 1997, dal jsem ho teď jako první auto své mladší dceři, na naučení se jezdit po autoškole dle ní i mě ideální. S najetými 300 tis. km je tohle auto z hlediska motoru tak v půlce životnosti (a nevidím důvod, proč by nemohlo jezdit druhých 20 let). Jediné, co mne fakt sere je, že nemůžu vědět, jestli projde letos emisemi z důvodu naprosto dementních pravidel, kdy údajně stačí jediná zapsaná libovolná chybová hláška v seznamu chyb ŘJ, a nepustí mne na technickou (i kdyby to byla jen hláška o poklesu napětí v el. síti vozidla, což tohle auto občas zahlásí).

    1. Pokud se nepletu, tak celoevropsky byla diagnostická zásuvka povinná až od poloviny roku 1999 nebo začátkem 2000. Takže Vám nemají na emisích co načítat. Moji zásuvku u vozu z jara 1999 lze vycvaknout, kabelový svazek ohnout a schovat „za roh“.

      1. Díky za radu, poradím se se svým „garážníkem“ :-)

    2. Benzín snad do 2001 a nafta do 2003 se na emisích nepřipojuje. Ze 4 aut mi připojuji jen civica 2008. 1997,8 ani 9 neřeší ;-)

      1. Není to dle emisní normy? Mě Xsaru 1.8i z 2000 (před faceliftem) připojovali.

        1. Dehtovy X-Trail 2005 mi nepripojuji, benzinovy Mountaineer 2003 taky ne, manzelcin benzinovy Jeep par let stary taky ne. Nevim, jaky je v tom system.

          1. Tak aby ses nedivil, až vyrazíš teď.
            Mně před dvěma lety Saxo taky nepřipojovali a zajímalo je jen to, co to auto skutečně emituje.

        2. o emisní normu se nebojím, tu nemám v TP napsanou žádnou (holt starý dobrý benzín 2.0 8V :))

        3. Já byl cca před měsícem s Toyotou Pasem r.v. 98 na emisích a dokonce prudili, že nevím, kde je diag. zásuvka. Já to opravdu nevěděl, zalistoval jsem v návodu a našel. Kdyř technik sejmul kryt, tak tvrdil, že je úplně bílá a vyhnilá. Ne to je vazelína a ta zásuvka je panna pane. Nakonec mě stejně vyrazil, protože nevěděl, co do ní strčit, neboť japonky ji mají jinou. Tak jsem jel jinam a tam se to obešlo i bez “ perforace “ Měření ukázalo, že katalyzátor je na konci životnosti.

    3. Myslim, ze se pripojuji az euro3/4

    4. Saxo, 2001. Jsem fpiči kvůli emisím, anžto je prej „mrtvá lambda“. Takže nová lambda, hovno, furt mrtvá. Aha, nejde tam signál. Takže asi řídící jednotka, pane, zkuste to nechat vopravit.

      Nu, a včil mudruj. Auto samo má cenu cca dvacky, ale já to používám místo babetty na ryby a do práce. Má to velkou světlost, všude projedu, vrčí, táhne, nekouří, nežere. Akorát holt jede v nějaký univerzální vstřikovací mapě a to je neřešitelnej problém.

      To NE-NA-SA-DÍŠ!!!

      1. A nemuze to byt jen uhnilej dratek?
        Sax a P106 jsou plny vrakace, nesla by tam nejaka jednotka sehnat?

        1. Drátek – jasně. To je to, co děláme teď, zkusíme prozvonit všechny drátky. Řídící jednotka stojí 3kkč z vrakáče a musel bych jí spárovat s autem… :-(

  2. Mam ted nove stare auto, nikoli spanelskou fobii, ale korejskeho prassata. Auto me stalo jednu mesicni mzdu pri nakupu a vyrizovani papiru a jednu mesicni mzdu pri spacani zakladniho servisu (kapaliny, , filtry, svicky, brzdy, spojka, loziska, senzor zpatecky). Po prohlednuti mi i muj mechanik, jinak pomerne skepticky clovek, co se starsich aut tyce, rekl, ze tohle je v dobrem stavu a poopravil muj nazor, ze se jedna o stroj, ktery bude slouzit tak dva roky maximalne. RIkal, ze nevidi duvod, aby to nejezdilo vyrazne dyl.

    Auto ma velmi tichy motor V6,170 koni, pohodlnou cestovni rychlost 80 – 90 na okresce skoro bez plynu (coz je nejcastejsi rychlost provozu na me bezne trase) a 130 na dalnici je neskutecne prijemnych, nic nehuci, nic neklepe. Sedadla jsou druha nejpohodlnejsi, jaka jsem kdy mel, auto uveze slozenou nejvetsi ikea PAX skrin (krabice dlouha 2.5 metru), ma to plnohodnotnou rezervu (dokonce na litem disku), klimatizaci, pro manzelku i vyhrivana sedadla a dalsi blbosti.

    Podle technicaku to bylo po jednom majiteli, ktery to mel driv jako sluzebaka a pak leta jako svoje.

    Musel bych byt silenec, abych tohle chtel vymenit za neco jineho. Sluzebni auto, kterym jezdivam v praci ma vyrazne slabsi vykon, horsi vybavu, mnohem drazsi servis a je asi tak stejne prostorne (vyssi, ale kratsi). Jediny rozdil je ten, ze stalo 3/4 milionu.

  3. Souhlasim :D. Asi nejde dokonce ani o znacku, ale spis o konkretni model. Nedavno jsem zvazoval zas koupi noveho auta, no po navsteve par autorizaku danych znacek jsem dospel k tomu, ze bud si vzdit skodovku na operak, nebo koupit bud skoda nebo dacia. Ostatni co jsem otukoval fakt neakceptovatelne, a to i ostatni nemecke znacky (skodu beru jako nemecke vozidlo).

  4. 2Dfens:

    Lidé jezdí ve starých autech, protože na nová nemají. Ceny odpovídají západním zemím, ale mzdy jdou cca 1/3.

    Proč se nová auta serou víc? Protože koncern VW. Zkuste se podívat třeba k japoncům. Ti třeba umí vyrobit odolné řetězové rozvody…

    1. No tak ještě před měsícem jsem si myslel o řetězových rozvodech na Vitaře jaké mám na světě štěstí že tam jsou. Při 170k km praskl napínák a už zase tak nejásám…

      1. To se bohužel stát může, ale nekolabuje to na poddimenzovanost.

  5. Pro manželku a na dovolenou máme naftovou Octavii Combi z roku 2003. Já sám v zimě jezdím Favoritem z roku 1990 a v létě VAZem 2103 z roku 1979. Celkem mám 11 aut s věkem 346 let. To pak ten průměr pěkně leze nahoru. :-)
    Žigulíka mám asi nejradši, je to komunikativní, nezáludné auto. Když jde do přetáčivého smyku, tak to dává dlouho dopředu najevo. Něco ve smyslu: „Hele kámo, jdu do smyku, tak ještě dvakrát potáhni z cigára, típni vajgl, vyhoď ho z okna a uber plyn. Kdyby to nestačilo, dej volantem kontra.“ A pak se Žigulík v klidu srovná a jede se dál.
    Jediný „problém“ je tuhá zadní náprava, která má tendenci v zatáčce odskakovat na nerovnostech, ale s tím se prostě musí počítat a podle toho jet. Jinak je to pohodlné i celkem tiché auto. Navíc jsem do něj namontoval 5stupňovou převodovku, takže i spotřeba se vejde do 8 litrů.
    Byl jsem s ním ve Švédsku, v Rumunsku, na Ukrajině a všechno dal v pohodě. Letos se s ním snad podívám do Chorvatska. Tož tak na světě. :-)

  6. chci se jen zeptat. už několikrát jsem viděl situaci, kdy na parkovišti nějaké hovado otvíralo dveře silným „žduchnutím“ a bylo přesvědčené, že vedlejší auto není auto, ale automatická zarážka. na mém autě mám taky pár ťukanců, ale zrovna předevčírem se tam objevil na dveřích jeden dost hluboký a šíleně mě to vytočilo. a teď ten dotaz: kdyby nastala situace, že bych dotyčného přímo viděl, jak mi jebl dveřma do dveří, existuje proti tomu nějaká okamžitá oficiální obrana? myslím samozřejmě spíš nějakou systémovou, než inzultační, nechci mu říkat, že je zmrd a následně se s ním fyzicky špinit, kdyby se mu to nelíbilo, protože to je naprostá ztráta času a k ničemu nevede. díky

    1. Dneska prestrikani dveri je zcela jiste pres 5000 Kc, takze tam bych hledal voditko.

      1. Jenze nedbalost. Takze furt prestupek.

        1. Pravda.

    2. Muj stryc kdysi, ziraje na nove skrabance na dverich presne ve vysce nakupnich voziku, prohlasil, ze dalsi jeho auto bude mit barvu spermatu, aby to mohl kdykoli snadno dostriknout.

      1. V Itálii by se zbláznil :) když jsem byl v Janově, tak tam byly zedřený komplet všechny auta tak do výšky světel. Nepřišlo mi, že by to někomu vadilo.

  7. Pamatuju si tu dobu příchodu nové fábie, kdy se brečelo že ty nová auta už nestojí za nic, rozsypou se ani neujedeš 60tis km a že dřív (kdy to bylo?) se dělala opravdu poctivá neošizená auta. Ostatně je to typické pro každou dobu. Auta jsou zatracována, aby se na ně za 15 let vzpomínalo.

    1. Moje řeč ! Říkalo se to už u felície – to je samá ŘJ, elektronika, to už si doma nikdo nespraví… kecy…

      Každá doba má dobrá a špatná auta. Za 20let bude zase většina s krátkou pamětí nadávat: „Ta moderní auta už nic nevydrží, naštěstí mám svůj vrak z roku 2018 a ten je ještě poctivý a spolehlivý“.

      Jediný problém je, že co je/není kvalitní ukáže až čas a tak spotřebitelům nezbývá holt nic jiného, než to risknout, něco vybrat a doufat, že zrovna vybrali dobře – nic víc v tom není.

    2. Tak nějak. Proč by stará auta měla sloužit lépe než nová? Můžou sloužit stejně dobře, ale proč líp? To spíš záleží kus od kusu. Pokud se na novém autě něco vysype, je přece v záruce, tak co ty nářky, že někdo musí s novým rapidem do servisu? Stará auta musí do servisu taky, opravy si platí majitel sám a někdy je v servisu docela často.

      1. Proč lepší?
        Z principu jednodušší věc bývá spolehlivější. Tam kde byly dřív jen 4 válce jsou teď navíc dvě turba, tam kde bylo lanko je čip a dvě serva. A obecně u novějších výrobků libovolného odvětví vidím vyšší míru diletantství při návrhu a uspěchanost vývoje.
        A s odstupu let má člověk nadhled, co byl držák a co křáp, u nového to musí nejprve zjistit.

        1. Tam kde byly dřív jen 4 válce jsou teď navíc dvě turba, tam kde bylo lanko je čip a dvě serva. A obecně u novějších výrobků libovolného odvětví vidím vyšší míru diletantství při návrhu a uspěchanost vývoje.
          Divate se na to optikou koncenrnu VW, ktery si ze zakazniku dela betatestery. Jsou automobilky, ktere vam dodaji jiz odladeny vyrobek.

          1. Neřekl bych, že to bude v různých automobilkách nějak výrazně jiné. Myslím tím automobilky, co sekají auta po milionech. Když se do toho globálnímu nadnárodnímu managementu vmontuje ještě evropský úředník nebo politik s regulacemi odporujícími fyzikálním zákonům, pak i sebelepší tým inženýrů spolehlivé auto nevyrobí.

            Takto kdysi rakouská generalita odmítala nástup ocelových hlavní děl namísto bronzových. Výsledkem byl vynález fosforbronzu, což byla sice pecka, ale lepší než ocel to prostě nebude. Podobně dnes ze zadání udělěj bezpečné auto, co má emise bezvýznamného plynu xxx gramů nemůže vylézt nic moc smysluplného. Jen něco, co bude s vypětím sil a spoustou složitostí skoro tak dobré jako něco, co už tu dávno je.

            1. Zjednodušeně řečeno, od roků 2020/2021 bude za gram emisí nad limit 95 g automobilka platit 95 eur neboli 2 400 korun za každý prodaný vůz.
              Zdroj: https://auto.idnes.cz/skoda-octavia-cng-zemni-plyn-dgc-/automoto.aspx?c=A180329_142412_automoto_fdv

              1. A není to málo Antone Pavloviči? Já bych odhlasoval, že se mají vyrábět jen auta bez emisí, když jsou s nima takový problémy.

                1. Auta se vyrabeji bez emisi. Jenze blbi uzivatele do toho furt lejou nejaky ty pehaem, takze chudak auto se toho musi zbavovat a vznikaj hen ty emise.

            2. Když se do toho globálnímu nadnárodnímu managementu vmontuje ještě evropský úředník nebo politik s regulacemi odporujícími fyzikálním zákonům, pak i sebelepší tým inženýrů spolehlivé auto nevyrobí.
              Víte jak, v místní kotlině za všechno může EU, ekologové nebo Kalousek. Rozhodně za to nemohou zákazníci, kteří akceptují výrobce katujícé kosty až za hranu.

          2. Muze to byt odladene, jak chce. Spolehlivost jakehokoli systemu je dana nejmene spolehlivou soucastkou. A kazda elektronika je vzdy mene spolehliva, nez neosizena mechannika.

            Behemot by mohl vypravet, jaxe dnes prodavaji treba elektrolyticke kondenzatory, ktere jsou prakticky v kazdem zdroji. Jsou to v podstate casovane bomby a dneska uz je vyrobci umi casovat docela presne na stovky hodin zivotnosti. Takze jedno krasne rano se v lepsim pripade elyt proslehne, v tom horsim exploduje. Kazdopadne prestane plnit svoji funkci, coz prave v pripade toho zdroje je fatalni pro zbytek elektroniky.

            1. Je zajímavé, že už roky, co se motám okolo PC, tak třeba MSI bylo dlouhobě známé různými poddimenzovanými věci na motherboardech. Něco podobné jakoproblémy Šáde s autama. Cenově podobný Gigabite střední řady měl už pevné kondíky a u mě ve dvou značně přetaktovných PC běží už 10 let a napajecí a ostatní věci drží. U MSI jsem měl podobný problém jako ostatní. Nafouknuté kondíky.

              1. Levný řady GB mají taky šrot, pár 775kovejch tu mám v bednách na repas, to nemá význam rozlišovat. Jen AUŠUS jsou über debilové :D

                1. U MSI kolaboval i highend. Což jsem u GB nezažil.

        2. ono to zaclo uz tim jak se prestaly opravovat chladnicky, pracky, televize, domaci elektr. spotrebice, opravny temer vymizely .. dneska mi svagr rekl ze svuj nexus ktery je jinak zcela v poradku vyhodi protoze vymena baterie se nevyplati … to je tragedie dnesni doby

          1. Chladnička, pračky, myčky, sporáky, bojlery, kamna se dají běžně opravovat, samozřejmě záleží na povaze závady. (opravář pračky mi říkal, že málem s řemeslem skončil, ale jak přišla krize, tak se poptávka dost zvedla, jak lidi zase začali šetřit). Čím více elektroniky nebo čím menší cena, tím menší možnost opravy, takže u TV apod. je to spíš o ničem a u spotřebiče za pár stovek je nejlepší, když se podělá před koncem záruční doba.

            1. Nojo, kdyz stala Tesla Color pet prumernejch platu, tak bylo furt snazsi dat litr nebo dva za opravu nez kupovat novou.
              Kdyz jsem si u kindlu rozcak displej, tak oprava sice stala 2000, ale nova ctecka 4000,tak se to vyplatilo.
              Kdyz mi odesel telefon, tak by oprava sice stala min nez novej, jenze starej foun uz byl technicky a zastaralej a dost jetej, takze jsem koupil novej, podstatne lepsi.

              1. Tesla Color – 15.000 Kč, pamatuji ten zázrak. Ale furt lepší, než ty ruský sračky, co hrály zeleně. Strejc byl tehdy opravář TV a to byl kšeft jak prase.

                1. to byly rusky Rubiny, kvalita a obraz strasnej .. meli jsme tesla color 110 ST, obrazovka Toshiba, jela temer furt v kuse bez jedine opravy kolem 20 let

                2. Jo stala patnact koliku a stejne se srala. Bejt opravar televizi a domaci elektroniky vubec, bylo tenkrat terno. Na ucnak „televizku“ staly fronty a bez protekce ani ranu.

                  1. Kdyz jsem v roce ’90 jezdildo Vidne, tak zlatej dul byly xefty s rozbitou elektronikou. Vysralo se nejaky tlachatko a Rakusak to soupl do vetesnictvi, protoze se mu to nevyplatilo nechat opravit. Ceskej clovek jasal, koupil ty kramy dva, slozil jeden funkcni a jeste zbylo hafo soucastek na priste.

                    Dneska uz to nema wert. Navic fura veci ani opravit nejde.

                    Minulej tejden jsem tady mel Madara, co prijel, ze potrebuje dat do kupy zarizeni, co si od nas koupil v roce 2003. Prej nejak prestalo fungovat. Taxem mu vymenil baterky s tim, ze by si aspon obcas mohl precist navod, kde se pise, ze baterky doporucuji menit po dvou letech, Madar si posteskl, ze nase trileta bezplatna zaruka uz je fuc, zaplatil a spokojene odfrcel do Paprikova. Sam jsem si rikal, jestli uz tehda jsem neudelal marketingovou chybu, ze to kurva tak dlouho funguje.

                    1. Baterky ve starší elektronice: ve 26 let starejch klávesách jsem nechal preventivně měnit dvě baterky, co tam držej paměti (asi čočky něco jako CR 3032), přitom na ty klávesy jsme třeba roky nehrál, byly bez proudu, a chlapík (opravuje staré synťáky – má z toho dobrej kšeft a hodně práce) říkal, že dávaly šťávu jak nový. Made in Japan.

                    2. Kdyz mi umrela mamka, delal jsem uklid bytu a nasel svoji starou kalkulacku od Sharpa, kterou jsem s velkou slavou tehdy, z Tuzexu, dostal. V ni origo Sharp tuzkovy clanky. Zapnul jsem (dotykovy vypinac, takze nejaky nulanulahovnoproud tam stejne tekl) a jela. Nedalo mi to, kuchnul jsem ji, clanky vyndal, zmeril, oba okolo 1,5 V, nevytekly, nezoxidovany, jen potisk trosku zaslej.

                      I nelenil jsem a jen tak pro prdel jsem je poslal do Japonska do fabriky, jaky ze to delaji clanky, ktere 40 let jedou jako nove. Bylo na nich vyrazeno vyrobni cislo vcetne roku vyroby.

                      Po par mesicich, kdyz uz jsem to pustil z hlavy, prisel docela peknej dekovnej dopis, ze pry je to potesilo, ze maji feedback z reality a ne ze simulacni laboratore :-)

                    3. V roce 81 rodiče kupovaliv Tuzexu televizor JVC s dálkovám ovladačem. Ovladač byl na 4xAA. Televizor jsme vyřadili z užívání někde kolem roku 2002 pro morální zastaralost.Po celou dobu fungoval bez opravy. Kolem roku 1995 jsme pozorovali, že dálkový ovladač reaguje už jen na blízko. Po otevření jsem objevil 4 původní zinkouhlíkové články JVC.

                    4. Nojo, trh byl hladovej, prace lacina a ceny vysoky. Tenkrat byla sranda podnikat. Stacilo nakoupit cokoliv na zapade a tady jim to rvali i s rukama.

                    5. Jojo. Jsem rad, ze jsem to zazil. Aspon budu jednou mit vnoucatum co vypravet. K tomu jim pustil od Kabatu Colorado, at maji sajn :-)

              2. Nejake tie opravy sa stale oplatia. Tri tyzdne dozadu som vymenil display s pokazenym digitizerom na synovom predchadzajucom mobile a pridelili sme ho manzelke. Celkove naklady do 40 CAD plus moj cas ktoreho mam kvoli marodke do bludu. Novy mobil podobnych parametrov by stal niekolko stovak.

            2. Elektrický bojler je krásné zařízení, které (až na výjimky typu DZD OKCE Smart) odolává jakékoliv inovaci už dobrých 50 let. Konstrukce je oproštěna od zbytečného balastu a politika firmy DZD k servisní síti a náhradním dílům je také vstřícná.
              Takže aby byl výrobek považován za držák, tak jeho dobrá konstrukce a jednoduchost je nutnou, nikoliv však dostačující podmínkou.

              1. Pak ještě do té bezproblémové konstrukce zasáhne katování kostů a levnější topná spirála z číny a směrnice RoHs nám zajistí bezolovnatou pájku a poruchové kondenzátory pro řídící elektroniku a i z konstrukčně idiotenfest zařízení se stane něco na čem je furt co měnit.

                1. Pro mne z tohoto duvodu skoncila znacka Narex. Definitivne. Katovani kostu z toho udelalo cinske sracky.

                  1. To bych i podepsal. Stará dobrá Narexka příklepovka s převodovku z 90. let vydržela do roku 2011, kdy jsme začali dělat barák. Pak se elektricky pokazila a prodavač řekl něco ve smyslu – to se nevyplatí opravovat, tady si můžete za cca. 5000 koupit tu samou, ale novou. Tak tedy ano – ta „nová“ Narexka už nevydržela ani ten barák a rozpadla se (mechanicky !) v roce 2013. Nakonec ji nahradila Makita a modrý Bosh a ty jakž takž jedou dodnes.
                    A třeba SDS vrtačka a flexa protool (černý Narex) oboje už fousaté, funguje dobře dodnes.

                    1. Mam to lozeny uplne stejne. Mam ruzny stary Boshe, cca 25 let. Jen vymena uhliku, vycisteni komutatoru a jedeme. Po smrti patnactilete Narexky nova odesla behem ani ne dvou let (holt… listek jsem si neschoval, na reklamace jsem nebyl zvykly), takze odted kupuju bud Makitu, nebo DeWALT.

                      Kdyz ta Narexka umirala, zacaly se sypat loziska a ja se nestacil divit, co je to za blato. Kdyz to Narex neumi udelat levne a dobre, tak at se na to vysere a pestuje treba zeleninu. Stary Narexy se vyplati opravovat, pokud je na to clovek zvyklej a je to jen o elektrice. Regulator se da nahradit jinym a rotor se da nechat previnout. I dvojka za previnuti je porad lepsi, nez nova Narexka.

                      I ta dnesni Makita je Cina, ale porad lepsi, nez Narex.

                    2. Nemáš někoho, kdo se v tom vrtá? Kolega mi tu nechal Hitachi flexu s vylágrovaným spínačem, mě se do toho srát fakt nechce, taky s tím řezali celej barák a je to strašnej chlív :D

                    3. Bohuzel, tohle si vzdy musim protrpet sam. Mrkni na eBay, treba tam ten switch nekde za pusu bude a nebudes muset improvizovat. Takhle jsem ho sehnal na Kango.

                    4. Napr taka Makita ma dostupne katalogy s exploded diagramom veci a cislami dielov. Na sprostosti ako motory a vypinace zatial stacilo hodit cislo do googlu, kliknut na prvy obchod a do tyzdna doma.

                      Ak ide o lepsiu radu Hitachi, skusil by som podobne riesenie.

                      Znamy si zas pochvaluje Hilti. Tam ak sa vyserie aj 15 rokov stara vrtacka, zdvihne telefon, na druhy den mu zastupca vyrobcu necha diel v schranke. Keby velmi chcel, vymeni. Nove vyrobky, napr LiIon naradie, zvyknu menit kus za kus a servisak tvrdil, ze to posielaju do ich labu na skumanie, co presne sa vysralo a preco.

                    5. Zena nekdy pred 6 lety dosmykala domu sekacku Ajnhell. Pekelnej stroj s pojezdem. Ze prej za desitku, B&S motor, ze to staci. No… uz behem prvni sezony se urval bowden plynu. Ok, dal jsem jiny, festovni, ne pekelny. Pak zacaly odpadavat puklice na koleckach. Vypadalo to blbe. Ok, tavka poresila. A furt jsem si rikal, ze kdyz se holt koupi sracka, tak od toho clovek nemuze nic moc cekat.

                      Pak zena koupila sekacku na chalupu. Byl jsem zrovna v zahranici a ona to potrebovala resit ihned. Takze koupila dalsi pekelnej stroj, jen jeste levnejsi. Co to je kurva za motor, to ani nevim, kazdopadne uzaver benelinu karbec nema, takze nadrzka do rana vychcije na zem, ale na druhou stranu zase preplavovaci pumpicka chybi, takze startovani je velkym zazitkem. Ze neni poznat rozdil mezi zaplym a vyplym syticem nevadi, je to kompenzovano dostatecne malym kosem, abych jako curak musel vysypavat po kazdem prejeti zahumenku ze strany A na B a opacne.

                      Takze jsem nostalgicky povzdechl po sekacce, ktera cumi na minulem baraku. Kdyz jsem tam sekal travu, s chuti jsem ji nakopl a dudlal po trave. Nez… sekacka odmitala zastavit. Ok, kuchy kuchy a voila! Vratna pruzina od ramene spojky pojezdu fpici. Rikam si… picovinka za par korun, to rovnou koupim dve. Mail do JednoPeklo a ouha… sice poslali obrazek vybuchu sekacky, ale ta pruzinka tam proste neni. Typek v JednoPeklu mel problem, nerozumel popisu, kde ta pruzinka je („sundam deklik, pod kterym je spojka a koukam primo na rameno spojky, tato pruzinka je vpravo na rameni spojky“), sel s tim za odbornym technikem a ten take nevedel, o co go.

                      Guugl mi ji nasel na anglickem JednoPeklu. Preposlal jsem obrazek do ceskeho JednoPekla a voila! Pruzinka bude. Picovinka dva centaky velka. 270 Kc bez postovneho, za tri tydny prej bude. To je snad jeden zavit za tricet korun. Skladat tu sekacku z nahradnich dilu, tak mi na to zrejme nestaci pulrocni plat.

                    6. Žena dosmýkala…pak žena koupila…když to necháváte na ženě, tak co kurva bulíte, že máte sekačky na hovno?

                      Jen tak mimo – neskutečně mě točí výrazy typu „taxsme“, „fpiči“ a pododné Vaše časté zkomoleniny.
                      Samozřejmě – ať se každý vyjadřuje, jak umí.

                      Ale zkuste v tom Vašem frikulínském „Guuglu“ použít i jiný překladač, než aj-cz.
                      Pak možná zjistíte, že firemní název „einhell“ nemá s peklem společného vůbec, vůbec nic.
                      A nebudete se pak jevit jako zastydlej puberťák.

                    7. Travu na smelc vetsinou sece zena, proto si i kupuje sekacky. Kdybych ji koupil ja, tak budu za blbce, co neumi koupit sekacku, kdyz se tato vysere. JednoPeklo samozrejme nemuze byt produkt prekladace, protoze nemecko-anglicky by to fuckt neslo :-) Oba vyjmenovane jazyky ovladam dost na to, ze toto vim. A?

                      Co koho toci,je mi tak nejak u zadele, protoze nikomu nenarizuju to cist ;-) Nejsem hlasatel, abych musel dodrzovat „hoch tsechisch“.

                    8. Koukám se na to z pozitivní stránky a jsem nadšen, že jste tuhle výše nepsal o vyprávění vnoučatům při reprodukci Koloréda od Cabátů.

              2. Bojlery dycky tekly, tečou a týct budou. Co mám z druhé ruky, tak předělávka nemá smysl, i kompletní vyčištění a přetěsnění vydrží měsíce, maximálně roky a začne chcát zase. Přičemž teď známejm odešel rekordman co držel skoro 20 let. V obchodě jim natvrdo řekli, ať už počítaj maximálně 10.

            3. Bila technika se vcelku bezne opravuje. Ona bejva docela draha. U lednicky za bura se to nevyplati, u lednicky za 20 000+ uz jo.
              Drobny kuchynsky spotrebice nema cenu opravovat, maloco stoji vic jak nejaky 3000. Jeste tak nejaky drahy kavovary. Elektronika jak co. Budiky, radia, meteostanice a podobny smeti taky stoji par stovek. DVD uz vymiraj a televize jak ktery. V zasade jsou dva modely chovani – kupovat levny spotrebni zbozi a az se posere tak vyhodit a koupit dalsi, nebo kupovat drahou kvalitu a pripadne opravovat. Cenove to vyjde tak nastejno. (dražší veci mivaj lepsi uzitnou hodnotu, ale zase musi bejt clovek schopnej ji vyuzit. Huawei P20 Pro je lepsi nez P20 Lite, ale zas ne o tolik aby to beznej uzivatel vyuzil).

              1. mel jsem pracku Zanussi cca r.v. 93, loni odesel programator a opravar mi po telefonu rekl ze se to nevyplati .. tak jsem koupil novou za 5k Indesit, chapu ze kdyz nekdo koupi kvalitu typu Miele tak tam asi vyrobce drzi nahradni dily dlouha leta a za slusne ceny a oprava (spis ojedinela) se vyplati

                spis mne stvou ty kurvitka treba v HP tiskarnach (myslim ze i Lexmark) ze nezerou zamerne neorigo (brutalne nepredrazene) naplne, ostatne podobny trend v posledni dobe uplatnuje i Apple na neznackove dily a opravy Iphonu, uvidime jestli mu to u soudu (cekam v usa class action, snad budou brzy s novelou osr i u nas) projde

                spousta tiskaren by jiste sla opravit ale vyrobce zamerne nevyrabi nahradi dily nebo za jen nesmyslne ceny aby clovek radeji koupil novou

                1. Tak potom už zbývá inkoustový Epson, kde jen „startovací“ náplň vydrží snad 10 000 stran a nová ? V ceně stokorun. Dodnes mi není jasné, jak je možné, že tento koncept někdo schválil a začal prodávat a jiní jej nenapodobují.

                2. Rika se, ze tiskarny se prodavaj pod cenou s vydelava se na tonerech.
                  Apple a neorigo dily chapu, co jsem slysel tak treba neorigo baterky obcas vybuchnou nebo zahorej a vyrobce nestoji o spatnou reklamu.
                  Servis je vec jina, i kdyz na tom tvrzeni ze nechtej poskytovat technicky vykresy kdekomu neco je.
                  Jinak to softwarovy zpomalovani starych iphonu je kurvarna non plus ultra. Nastesti si to nikdo mimo applu moc dovolit nemuze.

                3. na telefon LG dva roky a měsíc po záruce mi na dotaz na cenu opravy (výměny) displaye speciálka na opravy sdělila, že už nejsou náhradní díly – zajímavá doba

                  1. Zaujimave. Kukol som sa na display pre svoj 3 rocny LG G3 a je ich plny amazon…

                  2. Obvykle už nejsou ani během záruky, korejci sou v tom extra zmrdi. Obchodní politika je, abyste si dvakrát tejdně pořídil nový zařízení…jak jim jen evropský dvouletý záruky musí kurvit kšefty :D

                4. Netušim kdo normální, kdo nedělá nějakou lepší grafku nebo velký výkresy, eště používá inkoust. To je mrtvá technologie už tak 8 let zpátky.

                  Výše zmínění si můžou koupit něco průmyslovějšího, kam se to lije z flašek, při tom natisknutým objemu se časem PC rozpustí. Všichni ostatní nemají důvod nebrat laser.

              2. No jo bílá technika. Já teď stojím před nutností nákupu nový lednice a vůbec nevím. Původně jsem chtěl koupit Liebherr, ale teď jsem si přečet, že už i Liebherr prej vyrábí shit. Asi udělám nějakej náhodnej výběr.

                1. Liebherr snad byl vzdy neco jako rolls royce mezi auty, uz to fakt neplati ? to by bylo smutne

                  1. Teď je to čína s cenou Rollse.

                  2. Já jsem si to taky myslel, ale když pročítám různý diskuse, tak zjišťuju, že jsem žil v bludu.

          2. Zrovna LCD televize jsou docela opravitelny. Vetsinou tam odejde zdroj pro CCFL trubice. To neni problem nahradit LED pasky za zlomek ceny nove televize.

            1. Nevim co televízió, u monitoru obvykle rozhodně ne. A u nativně LEDkovejch furt odchází drivery nebo zdroje, tam chcete předělávat co?

        3. Tak samozřejmě, co v autě není, se nemůže porouchat… nicméně zas tak tragicky nespolehlivé ty nové věci nejsou a obvykle přináší i nějaké výhody. Turbo zvyšuje účinnost, takže vyšší výkon, nižší spotřeba. Plus uživatelsky příjemnější odezva (atmosféru musíš točit, turbo zabírá „vocpoda“).

          1. Clovek nesmí kupovat to nejlevnejsi a cekat zazrak. Vetsinou kupuju to drazsi z levnyho segmentu a nemuzu si stezovat. V podstate jediny co odeslo driv nez jsem to vyhodil pro nadbytecnost nebo protože jsem potreboval lepsi model pripadne jsem to rozflakal vlastni nesikovnosti byla mycka. Stala 5000 a vydrzela mi 5.5 roku. Takze dobry.

            1. nám myčka (AEG) fungovala 15 let, a to byla koupená v bazaru – dovoz z Německa (kde asi určitě min. 5 let už makala) – pak uhnilo těleso, a sehnat se už nedá, jinak by makala dál. Vysavač téže značky maká přes 20 let taky (i když už jen na úklid auta, protože jeho práci zastal robot). Pračka téže značky (vše z doby, kdy AEG byla ještě německá značka, vyráběná v německu) taky dala 15 let (pětičlenná rodina, 3 děti od praní plínek). Kupovat dražší věci se tehdá vyplatilo, teď už ne, protože cena o kvalitě neřekne nic.

              1. Hrosan – a jaka panuje spokojenost s robotem, popřípadě s jakým? Máme doma v podstatě jenom tvrdé podlahy a kočička je sice mazlivá a krásná, ale líná jako svině(bavím se o zvířátku)… tak by nám tohle taky asi ulehčilo život…

                1. Spokojenost s robotickým vysavačem maximální – máme základní model iRobot Roomba 605 za 6 tis. Kč, a právě na kočky (máme čtyři, a stačí když se přijdou najíst domů, a podrbou se – chuchvalce chlupů), tj. na sbírání chlupů je to fakt super – jak na koberec (máme s nízkým vlasem), tak na tvrdé podlahy (ty i u nás převažují). Bral jsem základní model protože nepotřebuju ty všechny fíčury (jako nastavování aby sám v určenou hodinu atp.), používám roboty stylem „vypustím“, nechám pracovat, a když zahlásí že je hotov, přenesu do další místnosti (kde ho zavřu, bo je trochu hlučný – asi jediná nevýhoda), a nakonec ho vyčistím (teda častěji manželka, přiznávám), a pošlu na nabíječku v místnosti, kde nabíječka je. Jinak na čištění kartáče robota po práci je takový červený kroužek, něco jako hřeben, který nebyl k vysavači, ale k sadě náhradních filtrů a kartáčů – doporučuji pořídit hned. Tedy výhody: luxuje sám, a lépe než normální vysavač. Nevýhody: menší hluk než normální vysavač, ale po delší dobu, a nutnost čištění po luxování. Výhody pro mne jednoznačně převažují nad nevýhodami :-)

                  1. Používám iRobot 980 – na větší, ne příliš členěné plochy je to vcelku použitelné. Tenhle model už má o dost lepší navigaci, silnější aku, gumové kartáče, dvě virtuální zdi… Na vyšší koberce nenajede, členitější úseky ho můžou zblbnout (logika ho už nedostane ven). Na provozní prach a chlupy ze zvířat ideální – v naprosté většině případů funguje opravdu, unattended, lze časovat, základnu najde sám, pokud se během úklidu vybije, jde se dobít a pak pokračuje…
                    Stoprocentní náhrada dospělého vysavače to není, ale výrazně prodlužuje intervaly úklidu.

                    1. ok díky :)

                    2. nám nejlevnější model plně postačuje, a „dospělý vysavač“ nahradil zcela – máme místnosti do 25 m2, koberce jen lokálně a nízké – nic z toho navíc, co stojí 20 tis. Kč navíc, nepotřebujeme :-)

                  2. Jo, co jsem dělal v elektru, tak byl vždycky irobot brán jako top značka. Ok, dík za reálné dojmy, proženeme to rodinnou radou :)

                    1. Vcelku obsáhlou recenzi zpracoval D. Dočekal: https://365tipu.cz/2018/05/14/tip1079-jak-funguje-chytry-vysavac-od-roomby/. Ta se týká modelu 966 – v případě zájmu doporučuji spíš tenhle než můj 980 (cenový rozdíl tak úplně neodpovídá rozdílu v užitných vlastnostech – já jsem k tomu měl prostě nějaký jiný důvod). Bavíme se o ~20k (966) vs. 26k (980).

          2. Ta prijemnejsia odozva je obmedzena na podmnozinu downsizovanych motorov. Motory notmalnej velkosti maju pri 1500rpm vyssi tocak nez je downsizovana plecka schopna dosiahnut.

            1. otázka je, co myslíte tou „normální velikostí“ – downsizovaný motor (1,2 TSI 77 kW), co mám, o dost lepší točivý moment, než „normální“ 2.0 8V :-)

  8. A co teprve stavební auto! Takhle teď huntujeme starýho C-maxe. Zvenku i zevnitř vypadá jak míchačka, ale houby zle. Jezdí to, vozí to, staví se, jen to nemá zelenou plaketu, no…

    1. včera jsem si lámal hlavu – v prvním díle Rockyho boxují v ringu kde podlaha je k nerozeznání od vlajky evropské uhnije?

    2. Pobavilo to hanobeni symbolu EU. To me tak napada, neni nekde k dostani toaletak se vzorem vlajky EU?

      1. Kdyby ti právní ignoranti na MDČR četli alespoň zákony a důvodové zprávy, věděli by, že:

        Znaky skutkových podstat přestupků nemohou být stanoveny v prováděcím nebo podzákonném právním předpise, ale pouze v zákoně jako právním předpise vyšší právní síly. K tomu srov. rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 23. září 2004, sp. zn. 6 A 173/2002, který stanoví, že:

        „Výrok o vině a trestu za správní delikt (zde: nezajišťování provozu dráhy odborně způsobilými osobami) nelze opřít pouze a jedině o interní předpis provozovatele dráhy, jestliže zákon (zákon č. 266/1994 Sb., o dráhách) nestanoví žádné meze ani podmínky, jimiž by autor tohoto interního předpisu byl vázán. Takový přístup ke správnímu trestání je v rozporu se zásadou nullum crimen sine lege.“.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017