Připravte si peněženku, stát zajímá váš filtr II. - zpět na článek

Počet komentářů: 88

  1. Naproste oddeleni mereni emisi od STK, spravne nastavena cena za certifikovane mereni (a ze bude komplikovane, slozite a zajiste spravne) a samozrejme v zajmu fair-play prisny zakaz, aby stavajici STK provozovaly nove emisni testy.
    Jo, to by davalo smysl.
    :(

  2. Dfensi, nechcem ti/Vám brat optimizmus, ale ten naprosto unikátny systém STK, nemáte len vy. My sme na tom rovnako. Dokonca software automaticky generuje a posiela pokuty, pri zmeskani hoc o jeden deň..

    1. A to si čítal v Novom čase, Topkách alebo Sme? Poznáš dakoho konkrétneho vo svojom okolí, komu prišla pokuta za omeškanie EK a TK? Bol to iba tlak v mediách, aby nahnali ľudí na EK/TK. Omeškal som EK a TK o 10 mesiacov a pokuta nedošla žiadna… Sám som si došiel na miestne oddelenie PZ a dal značky „do depozitu“ kvôli rekonštrukcii. Na Slovensku neboli schopní 3/4 roku po zavedení elektronickej diaľničnej známky zaistiť zasielanie pokút za prevádzku vozidla na diaľnici bez platnej el. známky. Pokiaľ vozidlo priamo fyzicky nezastavili policajti…

    2. Nechem machrúvať, ale minulý rok mi ušla TK a EK o asi týždeň a zatiaľ nič nedošlo. Ale šak ešte nieje koniec sveta a na pokutu je času dosť.

  3. Si myslím, že v brzké době nastane ještě něco mnohem většího. Dost věcí ukazuje na odklon od individuální dopravy tak, jak jí známe. V DE už na to začínají pomalu najíždět (zákazy dieselů ve městech apod) a něco mi říká, že to je jenom začátek.
    Proti tomu je nějaký vylepšený STK anebo hon na DPF selanka.

    1. Nejsem si úplně jist, zda to nutně musí být specifické pouze pro dopravu, nicméně celkově pocit, že v dohledné době nastane ještě něco mnohem většího mám také, a silný; po pravdě řečeno se nemohu zbavit velmi nepříjemného dojmu, že tak nějak jako my teď se musela cítit spousta Němců ve 30. letech :/

    2. Jj, mít pod kontrolou informace a pohyb (samozřejmě odzbrojeného) obyvatelstva je nutné pro budování diktatur a tisíciletých říší. Ocs to docela trefil.

    3. To „mnohem většího“ je protlačení elektromobilů politickou silou. plánuje se ekologické výpalné při registraci benzínového/naftového automobilu v rozmezí 50 000 – 200 000 Kč, zákaz dieselů ve městech je proti tomu marginalita.
      Elektromobilita byla, je a bude z fyzikálních důvodů nekonkurenceschopná, no tak soudruzi z Bruselu konkurenci zničí politicky.
      Tragický je na tom pouze postoj laické veřejnosti, která tomu ještě tleská.

      1. Eště bych k tomu přidal protlačování systémů autonomního řízení; asi su zpátečník, ale docela mě zaráží, jakou to má podporu v diskusích, a kolik lidí by svěřila vlastní život kousku křemíku se softem od kdovíkoho…

        1. Tak z hlediska pravděpodobnosti je docela relevantní, že to někteří hájí. Statistiky mluví poměrně jasně, druhá věc je, že Vás software může podělat vy chvíli, kdy by řidič nikdy neselhal.

          1. Tady nejde o podelani softwaru, ten sowtware je uz z fsabriky podelan tak, aby te mohli na dalku nenapadne zabit a odpovedny budes ty, protoze legislativne auta se samoridicim systemem nenesou odpovednost…. pro CIA a spol docela uzitecna vecicka.

            1. Což u ostatních aut plných elektroniky možné není, že?

              1. U soucasnych aut plnych elektroniky neni jednoduche nekoho zabit. Sice uz i dnes ti mohou preladit radio, stahovat okynka, hacknout klimu, u automatu preradit rychlost, pridat plyn, mozna udelat nejake kejkle s ESP, ABS a ASR, pokud budu hodne paranoidni, tak ti mohou vystrelit do ksichtu airbag, ale to porad neni spolehlive natolik, aby te zabili..

                U samoriditelnych to je uplne jina liga, hlavne protoze te navyknou neovladat volant. Dokonce to speje k tomu, aby volant nemel mechanickou vazbu a byl ovladany by wire.

                1. Cože??????

                  1) Vypnu brzdy
                  2) Současně tam dám maximální možnej plyn
                  3) ???
                  4) Profit

                  A dalo by se s tím určitě pohrát ještě víc. (já bych třeba ještě vypnul posilovač řízení)

                  Díky startování na kartu a jiný vymoženosti už tohle nejde tak snadno obejít. Někdo si řekne – no co, otočím klíčkem. Jenže – aha – ten u nových aut disponujících fíčurou wireless většinou není. A i kdyby byl, tak předpokládám, že lze zablokovat signál, který bude někde po cestě digitalizovaný(spíše očekávám kartu, kterou nasimulujeme jako „always on“, případně vypneme startovací čudlík).

                  Zrovna u dnešních vozů lze člověka celkem s přehledem slisovat skrze vlastní automobil na dálku, zatím tato technologie není příliš rozšířená, ale není nutné k tomu mít autonomní vozy.

                  Zase se vracíme k tomu, že konspirátoři věci přespříliš komplikují.

                  1. U většiny aut (zatím) jsou brzdy i řízení mechanické, t.j. nejdou „vypnout“. Mohl by jít vypnout posilovač brzd, případně nějak ovlivňovat systém přes ABS, ale to není jednoduché a neodstaví to brzdy úplně.
                    Pokud v autě není automatická převodovka, tak pak stačí sešlápnout spojku a zabrzdit.
                    U více automatických aut – těžko říct, ale zoufalý krok spočívající ve vyškubávání pojistek z pojistkové skříně by se mohl setkat s úspěchem.

                    Toho, že člověka takhle zabije vlastní auto bych se tolik nebál, za volantem je i v neovladatelném autě relativně bezpečno, deformační zónu nijak vypnout nelze.

                    Spíš bych se bál, že člověka zabije cizí auto. Pokud bude samořiditelné a někdo si ho na dálku „vypůjčí“ ve chvíli kdy v něm nikdo nesedí (a nebude tak hrabat do řízení) a začne s ním najíždět do lidí, bude obtížné ho zastavit.

                    Narozdíl od podobných útoků s živým řidičem, kterého lze relativně snadno zastřelit (byť není zas tak lehké se trefovat někomu do hlavy v kličkujícím autě), u auta bez řidiče to bude složitější, většina lidí ani nebude vědět kam mířit aby to auto vyřadilo

                    1. Čistě jen pro úplnost, pokud v autě je automatická převodovka, pak stačí prostě jen zabrzdit, netřeba sešlapávat žádný další koncepčně zhola zbytečný pedál.

                      Zastřelit nějakou malou ruční zbraní řidiče v jedoucím autě je docela hodně obtížné (jakkoli samozřejmě možné). V závislosti na ráži zbraně a na konkrétním obutí vozu může (ale nemusí) být efektivnější střelba do gum.

                      Je-li k dispozici výkonnější zbraň, je dobrou variantou vedle těch gum také střelba na motor; i zcela běžná lovecká kulovnice z něj jediným zásahem udělá něco, co dál pojede leda setrvačností, s enormně vysokou (byť samozřejmě nikoli stoprocentní) pravděpodobností.

  4. Mě osobně by zajímalo jak moc velký jsme s tou naší STK unikátní v porovnání s dalšími státy včetně země „svobody“(USA) a „nesvobody“ (Ruska)

    1. V USA STK vůbec neexistuje (v některých státech, například v „the commie state“ a.k.a. v Kalifornii, nicméně jsou hodně buzerační emise).

      Jak to mají v Asii mužici, to nemám ahnung.

      1. Kalifornie je, co se emisí týče, úletový stát hrubého zrna. Jejich CARB způsobil, že kupříkladu Honda musela u populárních lean-burn motorů VTEC-E (od roku 1992 známé „eko-vteky“ s dálkovou spotřebou i pod 5l/100km bez omezení uživatelského komfortu) v Kalifornii upustit od spalování chudé směsi, protože již před více jak dvaceti lety byly v té zemi hyperpřísné limity na oxidy dusíku. A spalování chudé směsi sice laicky „míň žere“, produkuje méně emisí CO/CO2 a nespálených uhlovodíků, zato díky vyšším spalovacím teplotám dochází k oxidaci vzdušného dusíku => více NOx.
        Výsledkem bylo, že se dělaly USDM (United States Domestic Market) Hondy Civic 49-state (pro běžné US státy s lean-burnem) a Civic Cali (pro Kalifornii se stechiometrickou směsí).

        1. Ano, přesně tak; víc aut má pro ty kretény speciální variantu.

          Ostatně myslím, že toto ilustruje velmi dobře, jak to tam vypadá

          Na druhou stranu ale, z hlediska České Republiky možná stojí za to se zamyslet nad tím, že kamarád v tomto komunistickém státězhruba takovouto sbírku, a kdykoli se mu zachce, prostě si zajede za barák do volné, veřejné krajiny si trochu zastřílet. Kolik lidí si uvědomuje, v jakém neskutečném fašistickém hnoji žijeme tady, když něco podobného dost dobře není možné?!? :(

          1. V Kalifornii to jde úplně k čertu. Například ty dlouhé zásobníky si už od letoška nebude moci ponechat a munici si už na internetu také nekoupí. Jsem rád, že jsem odtud asi před 4 roky zdrhnul. Ale jen kousek, pořád ještě vidím Kalifornii z okna :-)
            Bohužel, Kaliforňanů zdrhá do Nevady čím dál víc a své socialistické vidění světa si berou sebou. Takže v Nevadě jsme loni ve volbách prohráli obě komory parlamentu a za dva roky přijdeme i o guvernéra. A do pár let je z Nevady druhá Kalifornie.

            1. Inu, demokracie. To by jede blil :(

              Já se tam k Vám — míním Západní pobřeží jako celek — chystám na podzim na výlet, pokud se něco nepotento (a pokud mi mezitím nerupne v bedně z té svinské fašistické zvůle s těmi otisky prstů a tak podobně), a docela se děsím toho, v jakém šoku budu, až uvidím, jak dnes vypadá to všechno, co pamatuji z doby, kdy jsem to tam — před 20 lety — celé křížem krážem projezdil naposledy…

              Nemohu se zbavit dojmu, že svět jako celek jde zase jednou do hajzlu; to to nemohlo počkat ještě aspoň nějakých 50 let, aby to nebyl můj problém, ale problém mladých? :/

              1. Tak příroda je tady pořád nádherná. Lidé na venkově jsou také pořád přátelští. Jen bych se vyhýbal velkým městům, zejména lidem v oblastech jako je Bay Area a kolem univerzit :-)

              2. Nepřišel jste ohledně těch pasů na nic?

                1. Zatím ještě pořád zjišťuji, co a jak. Teď momentálně se nalézám ve fázi popření: „cože mi to říkáte? Opravdu mi nestačí jen pouhý pas na to, abych ze Seattle v pronajatém autě přejel hranice do Banffu a zpět? Není to nějaký omyl?“

                  1. Co byste měl jiného potřebovat než pas? Loni moji kamarádi normálně jezdili v pronajatém autě z Kanady do USA a zpět.

                    1. Vízum?!?

                      Zní to jako donebevolající pitomost, ale to je ESTA také, že. O těch otiskách prstů nemluvě :(

                      Každopádně zatím od lidí (nikoli od úřadů, ty nejsou tak rychlé) jsem občas dostal prapodivné reference. Např. Jestli plánuješ překročit hranici USA Kanada autem, tak zapomeň na ESTA a koukej si vyřídit vízum. Bez legrace. nebo ESTA se u letu vztahuje jen na pravidelne lety leteckych dopravcu a nikoliv na lety soukrome (Napr. businessjet), tam jsou potreba viza (prepdokladam, ze i u aut). U letadel jsem si jistej, jelikoz jsme na toto pred cca 4 lety narazili… nebo Mamka se plavila na soukromé lodi na jezeře, které leží v Kanadě i v USA. Na toto je nutné plnohodnotné vízum. Není to pravidelná plavba dopravce.

                      WTH. Čekám na nějakou úřední odpověď, jak je to doopravdy, a není mi z toho volno…

                    2. Ne, není to pravda – čistě z praktické zkušenosti loni v létě. Moji kamarádi takhle přejížděli hranice mezi USA a Kanadou vícekrát, jen s ESTA a bez problémů. Jediným rozdílem je, že na pozemních hranicích se stále používá (nebo ještě loni používala) papírová I-94 a nikoliv elektronická. Možná to někde najdu oficiálně napsané, pokud budu mít čas.

                    3. Takže oficiální odpověď z oficiálních stránek CBP. prakticky je to, tak jak píšu já, ale teoreticky torchu jinak:
                      If you are a citizen of a country that participates in the Visa Waiver Program (VWP), and you enter the U.S. by land from Mexico or Canada, you are only required to complete the paper I-94W form at the land border crossing. ESTA is currently required for air and cruise ship travel only.
                      https://help.cbp.gov/app/answers/detail/a_id/1132/~/citizen-of-visa-waiver-country%2C-wants-to-drive-into-u.s.-from-canada-or-mexico%2C
                      Ze zemí bezvízového styku do USA nepotřebujete tedy ani tu ESTu, jen vyplnit papírové I-94. Nicméně je dobré si uvědomit, že obdobu ESTA má už i Kanada. I když to vypadá, že i tam je to obdobně:
                      http://www.cic.gc.ca/english/helpcentre/answer.asp?qnum=1039&top=16

                    4. Presne tak, eTA je potrebne len pokial prileti priamo do Kanady. Pokial OCS chce prekrocit hranicu medzi USA a Kanadou po zemi, staci mu pas.

                    5. Díkvšem!

                    6. A mám i odpověď od úřadů:
                      ___
                      Dear Sirs, … having entered the U. S. A. just with an ESTA, do we need any other paperwork for a short trip (in a rented car) to the north across the Canada border and back?
                      ___
                      Thank you contacted the U.S. Visa Service Desk!
                      We would like to inform you if you have questions about ESTA, you should contact the office of the U.S. Customs and Border Protection, which includes the ESTA.
                      Contact details can be found here: http://www.cbp.gov/contact
                      For further information concerning the issuing of visas we would like to recommend you to visit our website: http://www.ustraveldocs.com
                      We ask that you provide us with your valuable feedback through a questionnaire on the link below. We highly appreciate your time and cooperation: https://www.surveymonkey.com/s/gss_czechrepublic
                      We look forward to your feedback to help us improve our services!
                      If you have further questions, please do not hesitate to contact us.
                      We have a nice day!
                      ___
                      Co myslíte, psal to Ind, negr, cvičená opice, nebo Eliza? Já se nějak nemohu rozhodnout… akorát tedy na tu Elizu je to moc málo anglicky, myslím.

                  2. Kedy sa to do toho Banffu chystate? Rozmyslam ze by som mohol prisposobit cas svojej jesennej cesty do BC a naplanovat nejake stretnutie. Pravda, len pokial mate zaujem (a pokial to skurvena endokarditida nezariadi inak)

                    1. Ještě to zdaleka není jisté, ale pokud by to nastalo, bylo by to někdy na přelomu září/října, nebo na samém začátku října. Rozhodně by bylo velmi příjemné se setkat, pokud by Vám to vyhovovalo!

    2. Na Zelandu jsem si koupil starého levného ofrouda vagon, vyházel jsem zadní sedačky aby se tam dalo spát a po třech měsících jsem (tento můj hotel) prodal. Dokonce i s mokrýma sedačkama :-D (auto jsem utopil v řece, asi 10 dnů jsem jezdil na mokrých sedačkách, uf) Stk vám udělají v každém malém autoservisu a veškeré papírování s nákupem se dělá velice rychle.. stačí odevzdat vyplněné formuláře na poště nebo v papírnictví (fakt!) SPZ zůstává stejná po celou dobu existence auta. Nákup starého auta je v pohodě, bez podrazů, každé jezdí dobře (kiwi používají nejraději Japonce a dělají dobře)
      Stejný systém bych chtěl v ČR!

      1. Mně nějak to nějak dohromady nesedí. Jak se slučuje prodej utopeného auta s tím, že to tam probíhá bez podrazů? To jsou ti kiwiové takoví hlupáci, že s úsměvem koupí vytopené auto, protože každé jezdí dobře?

        1. Já u toho sice nebyl, ale „prodej utopeného auta bez podrazů“ mi evokuje prodej utopeného auta, o němž prodávající kupujícímu řekl, že i jak bylo utopené, a kupující to bere v potaz a cenu považuje za adekvátní. Dokonce mi to přijde tak přímočaře samozřejmé, že úplně nechápu, proč se na to vůbec ptát; ale toho si nevšímejte, o mně je známo, že jsem divný.

        2. Ale ano, je v pořádku kupovat vytopené auto s vědomím, že bylo vytopené. Asi do toho zbytečně vrtám.

          1. Nutíte mě debatovat. Z letiště (po sprše zdarma Tip: fakt tam maj sprchu zdarma) jsem si vzal taxika a jelo se nakupovat auto. Koupil jsem Toyotu Coronu (od taxikáře, prostě mě místo do bazaru zavezl k sobě domů) udělal se přepis na poště a propadlé STK jsem udělal po cestě na spodní ostov. Cestou jsem zjistil, že potřebuji 4×4. Na South Island jsem Coronu vyměnil za Mitsubishi Pajero Long 3,5 V6 Konečně jsem mohl jezdit po liduprázdných plážích. Vjedete na písek a podél moře jedete třeba 50 Km večer se udělá ohen a v noci se spí kousek od moře ( někdy se muselo přeparkovat aby auto neodneslo moře) Po utopení auta v řece (jel jsem bokem ale uklouzl jsem na svahu nechtěně) manželka byla proti, ale já vůl chtěl zariskovat. No měla pravdu.. Spacáky mokré, kamera mrtvá a i pivo málem uplavalo. Vytáhl nás nakonec Nissan navijákem. Po třech dnech auto dojelo a muselo do servisu. Chlápek(sběratel veteránů) mi sehnal novou řídící jednotku a auto zase jezdilo. Mezitím mě půjčil tuningové auto (zase bez technické) které bylo břichem skoro až na zemi (nesnáším malou světlou výšku, je to hrozná nesvoboda – nucen být jen na asfaltu) , ale jezdilo skvěle. Vlastně nepamatuji nic co by se tomu vyrovnalo. Auto se jmenovalo Mitsubishi Galant 2.0 V6. Dva dny před odletem jsem ofrouda prodal na nějaké autoburze na trávníku. Prý je to nějaký místní zvyk. Pajero jsem prodal za poloviční cenu (auto jsem kupoval na spodním ostrově má levnější auta, nikdo tam nechce být, lítá tam kousavá muška namu namu a kousne toho kdo se přestane na chvilku hýbat) kupujícímu jsem o utopení a opravě řekl a do podmínek prodeje jsem dal odvoz na letiště ;-) (snad nejsem židák) Foták jsem zachránil, takže máme vzpomínek dost.
            XXE ps: nejsem odborník na auta, ale mají je tam levnější, kvalitnější a benzín je také za půlku. A to jsem kupoval ty nejlevnější kusy a ještě dost smlouval :-D

      2. V papírnictví jste při odevzdávání formulářů mohl koupit i paletu pijáků. ;-)

    3. V USA je to rozdílné v jednotlivých státech a dokonce i v jednotlivých oblastech (counties) těchto států. Viz třeba zde:
      https://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle_inspection_in_the_United_States#Jurisdictions_requiring_periodic_vehicle_safety_inspections
      Na většině území technická kontrola ani inspekce neexistuje, nicméně, pokud bychom to brali podle počtu obyvatel, tak v těch více zalidněných oblastech často najdeme oboje a dokonce i v ročních intervalech. A ani to nesouvisí přímo s tím, jako moc je který stát „socialistický“ – viz třeba Texas, kde je povinná roční bezpečnostní(technická) inspekce a emise (pouze v městských oblastech). Takovou jedinou jistotou svobody v poslední době je už snad jen Wyoming.
      U nás v Nevadě naštěstí zatím stále jen emise v městských oblastech – Las Vegas (Clark County) a Reno (Washoe County). Přesto vidím kouřící dieselové auto u nás tak maximálně dvakrát do roka a o žádných nehodách způsobených technickým stavem tu taky neslyším.
      Dokonce v naprostě většině států USA si mohu dát na svého Jeepa libovolně velké pneumatiky, pevnostní nárazníky, naviják, lift atd. A dokonce i motor z úplně jiného auta. A světe div se, nic se neděje… Říkám si, že si svého Jeepa někdy vezmu na pár měsíců na cestu po Evropě. V USA je naprosto legální, takže by mi nikdo neměl bránit krátkodobě s ním jezdit i v evropských státech na nevadských značkách. Jen většina policistů by z toho asi dostala infarkt.

  5. Vida, čekal bych, že expert jako D-Fens bude vědět, co které zkratky znamenají. A ono ne, viz „Diesel Particulate Filter filtr“…

    1. Ale jasně že vím, co znamená ta zkratka, ale máte to asi tak. Ne každý je tak geniální jako Vy, a já musím myslet i na tyhle jedince, kterých je jinak asi většina a musím tudíž někam hned na začátek článku napsat, že DPF je filtr, protože většině lidí ta zkratka sama o sobě nic neříká a museli by chvílui přemýšlet, co to je za zařízení. Ještě horší by bylo, kdybych použil francouzskou zkratku FAP, ani nechci pomyslet, na co by pak většina čtenářů myslela.

      Z toho důvodu je na začátku článku použito sousloví „DPF filtr“, což je sice striktně vzato nesmysl, ale většině čtenářů to pomůže. Potom dál všude jinde v článku je již zkratka použita správně. Obětuji tedy absolutní zhnusení několika hnidopichů výměnou za lepší srozumitelnost pro zbývajících asi 10 tisíc čtenářů, což je pro mě přijatelný kompromis.

      Přiměte proto moji omluvu týkající se urážky vašeho jazykového jemnocitu, ale ten článek zůstane jak je.

      1. (Ono to většinou je řešitelné nějak, kupříkladu „… vybouraných filtrů (DPF) z osobních…“ apod.; ale jinak na této úrovni je to opravdu dost děsně jedno, a hnidopišit na tom netřeba. A to píši jako člověk, jemuž obecně nejrůznější „DVD disky“ či „LED diody“ navozují akutní gastroenteritidu.)

        1. Upřímně, vždy jsem si myslel, že tyhle „RAS syndromy“ používají lidi, co význam zkratek neznají nebo třeba by i znali, ale u psaní se neobtěžují nepřemýšlet. O to víc mě překvapuje, že to D-F použije záměrně – zvlášť v situaci, kdy se tomu lze velice elegantně vyhnout, jak jste naznačil. Řečnická otázka – kolik % z čtenářů, kteří článek přečtou do konce, neví, co je to DPF? Osobně bych lidi zas tolik nepodceňoval a už vůbec bych se neschovával za „většině čtenářů to pomůže“, to už je těžce mimo. Možná, kdyby to vyšlo v „Žena a život“, tak bych tomu věřil. Nikoliv při publikaci zde. Přesto díky D-F za vysvětlení.

          Nicméně přístup „udělám to blbě, protože mi to přijde lepší“ mi připomíná jednu křižovatku do X, kterou u nás máme. Hlavní je z pravého dolního rohu do pravého horního rohu. Kdykoliv tam z toho pravého dolního rohu jedu, vždy se přede mnou najde nějakej jouda, co jede rovně a hodí si u toho blinkr doleva. Jednou jedu s manželkou, zase takovýho blba vidím před sebou a hlasitě ho okomentuju, načež zjistím, že manželka se ho zastává – vždyť přece sjíždí z hlavní, tak on to myslí dobře, chce to dát ostatní najevo. Po mé doplňující otázce, zda je skutečně vhodné dávat ostatním najevo úmysl jet rovně vyhozením blinkru doleva, se urazila.

          1. Mistře pravopisníče, co ten dvojitý zápor, ten je cajk? „neobtěžují nepřemýšlet“ tedy znamená obtěžují přemýšlet, ne? Tedy promyšlený článek.

    2. Tomu se rika treba „RAS syndrome“ („redundant acronym syndrome syndrome“) a je to zcela bezne. Neoznacil bych to za chybu, protoze se to IMHO lip cte.

      1. to carter, ocs, maartin, DF

        Líbí se mi velký pich o malou hnidu :) a tak si dovolím malý jazykově-logický přípodotek.

        Je pravdou, že některé pleonasmy se v jazyce zaužívaly natolik, že jejich (správné) nepoužití by už některé lidi mátlo. A tak máme RAS syndrom, DVD-disk a LED-diodu. Proč ne ? Nadbytečnost v zásadě nevede ke sporu, tudíž nevzniká problém.

        Horší je, že nám zakořeňují hrubě nesmyslné oxymorony a lidem to nevadí: onehdá mi v obchodě prodavač nabízel „LED-žárovku“ *) a když jsem si poklepal na čelo, cítil se ten vůl dotčen. Celkově to působí dojmem řízené debilizace společnosti, která je pak už schopna skousnout cokoliv. Například humanitární bombardování i tzv. bezpečnostní kameru. (Pokud vím, žádná kamera ještě nikdy neslezla ze sloupu a nepřišla např. na pomoc přepadeným. Je také známo, že ani upgrade kamery o živého strážníka nepomůže – http://zpravy.idnes.cz/napadeni-v-duchcove-0ob-/domaci.aspx?klic )

        ———————
        *) míněna 12W LED „hruška“ (bulb) s E27 teplá bílá, do stropnice jako náhrada za 75 W klasickou žárovku

        1. Co se dotejčí žárovek, mne daleko více než označení „LED-žárovka“ (vypadá to podobně jako žárovka, šroubuje se to do stejnýho závitu jako žárovka a svítí to pomocí diod emitujících světlo) trápí fakt, že kompaktní zářivky jsou nazývány „úspornými žárovkami“ či „úsporkami“ (povšimněte si prosím, že v tomto označení slovo žárovka nefiguruje, anžto je kamenem úrazu ona „úspornost“) a také ony EU tanečky se zákazem těch jediných pravých žárovek.
          Na druhou stranu za humanitární bombardování se dá považovat operace „Mana nebeská“, nikoli to, co je tímto termínem dnes označováno.

        2. A jak by té LED měl říkat? To co vypadá jako žárovka, ale místo vlákna tam má několik LED a čip?
          Mě přijde, že LED žárovka je ustálenej technicus terminus – každej hned ví vo co de.
          Stejný jako pomazánkový máslo, každej věděl vo co de a nikdo nevěřil, že to je máslo, stejně jako nikdo nevěří, že někde lítaj máslový mouchy (butterfly).

          1. CNN: Normálně, tedy LED E14/E27.
            LED žárovka, tedy „Světlo emitující dioda žárovka“, je projeven ignoranství mluvčího :-)

            1. Příště si řeknu o světlo emitující diodu s paticí ČSN EN 60399 E14 a poreferuji zde, co mi na to řekl prodavač :-)

              1. pzkudk: To mě vůbec nezajímá :-) Průměrný prodavač dneska netuší co mají ve svém vlastním firemním katalogu a hledí jak tele na nová vrata, když mu ho nalistuji v jejich firemním katalogu, čest výjimkám. Chtít od takových lidí něco víc je marnost.

                1. Názorově se shoduji s neuromancerem.

                  LED-žárovka je nemlich stejná píčovina, jako označení „úsporná žárovka“ pro kompaktní zářivku (PanPredseda). Do téže kategorie patří také ohýbač na cihly anebo gumový vrták.

                  Snažil jsem se prvním přípodotkem naznačit, že v našem vyjadřování existuje jistý prostor pro kompromis mezi technickou přesností a obecnou srozumitelností (s čímž nemám problém). Ale také, že tímto prostorem prochází určitá hranice, kterou člověk, jež nechce být považován za debila, cítí a nepřekračuje.

                  (Nerozporuji, že u dnešního prodavače nelze očekávat I.Q. vyšší než 65 a že může být užitečné tomu přizpůsobit vyjednávací taktiku …. :-P )

                  P.S. viděl už někdo LED-náhradu-žárovky-s-paticí-E27, která by vydržela svítit deklarovaných 30.000 hodin ? Reklamoval jsem v poslední době několik, které nedožily zdaleka ani prvního tisíce … to mne sere více.

                  1. Ona ta hranice bude dost variabilni a jelikoz prizpusobit se latce vyssi muze byt obtizne az nemozne, je misty nutno snizit se k luze. Spis pak lepe rict vice nez mene, neb jinak muze byt debata o ledech ci fetkach ponekud mimobezna. Pokazit se tim da jen malo.

                    A jinak pozor, clovek se leckdy ani nenada a pomine nektere zasadni informace:
                    https://www.okoun.cz/boards/rrr_-_regulerni_ritne_rydlo?contextId=1065658414#article-1065658414

                    PS: Prubezne chlazeni nahrady alespon dusikem jste zkousel?

            2. Já to nazývám LED svítidlo, doplněné specifikací příslušné patice (což člověk musí říct stejně, v době, kdy patic je asi dvacítka druhů). Celkem přijatelný kompromis, což?

              1. Behemot: Ano, to je přijatelné.

              2. Zkuste někdy užít třeba „LED zdroj s paticí E27“.
                Svítidlo je zatím ještě většinou elektrické zařízení do nějž se instalují světelné zdroje s příslušnou=svítidlu příslušnou paticí. Samotné svítidlo tedy většinou žádné světlo neemituje, protože patice to prostě neumí.
                A jen pro úplnost dnes se již v době LEDkové vyskytují stále častěji kompletní svítidla s nevýměnnými světelnými zdroji. Ta se vyznačují vlastní šňůrou do zásuvky, či svorkami/konektory pro pevné připojení například do podhledu/instalační krabice, …

                1. Zdroj LED = sklad techto LEDnic, kdyz budu hnidopisit. Jsem ochoten slevit na suple. :-)

                  A vyraz „LED svetelny zdroj s patici E27“ mi tak nejak vzdalene pripomina „stereomagnetoskop VHS sestihlavovy“ namisto zcela nepresneho, ale srozumitelneho „video“ :-).

                  1. No, ono LED světelný zdroj je takový divný, zatím co například halogenový světelný zdroj mi problém nedělá. Asi to bude přítomností, resp. zdvojením onoho slova světlo ač jednou ve zkratce a ještě anglické..
                    Se skladem jsem mimo zase já. Mě, asi že nejsem skladník slovo zdroj ani zkratka LED či jejich sousloví v libovolném pořadí nic takového neevokuje.

                    1. Re: FirkaJ
                      4.4.2017 v 20:15

                      Zdroj je misto, odkud neco prichazi, odkud se to da brat, apod. Pokud tedy to bude zdroj svetla, pak je to jasne, vznika v tom svetlo. Pokud je to zdroj LED, pak odtud prichazeji tyto LEDnice. To je prece jasne.

                      Ja nevim, ale uz je take zazite, ze „tuzka“ je „kulickove pero“, ackoli v tom zadna tuha proste neni. A? Tak proc by „LED zarovka“ proste nemohla byt „LED svetelny zdroj“, i kdyz by Jara Da Cimrman („Jarovka“ je prece jeho vynalez, ze…) mozna nesouhlasil. Nicmene, dulezite je, aby kazdy pochopil, o co jde. Kdyz ve ctvrte cenove reknu „RUM!“, tak asi se mnou nebude pingl polemizovat, ze to neni rum, ze je to liker z brambor a tresti. Proste kazdy vi, co si pod tim predstavit. Takze kdyz laikovi reknu „LED zarovka“, tak ocekava bambuli s nejakym velkym zavitem, kterou narve do soklu a ono to bude svitit.

                      Podobne, kdyz v nadrazni restauraci reknu „dame si svickovou“, tak nejspise dostaneme falesnou svickovou na smetane a ne treba medailonky z prave svickove. „Svickova omacka“ neni omacka ze svicek, nicmene bezny Cech vi, co mu pristane na taliri. Smetanovo-zeleninova omacka.

                    2. Tak nějak jsem předpokládal že si nikdo nepůjde pro LED zdroj do zeleniny.
                      No a když v elektře řeknu LED zdroj do patice YX? Zatím jsem neměl potíž a vždy to byla „LED žárovka“ ač do GU 10 to bambule zatím nebyla.

                    3. Tužka je tužka, s uhlíkovou tuhou.

                      To s kuličkou je propiska, ne? Případně když je to něco lepšího a/nebo se to plní, tak prostě pero.

                    4. Tužka s uhlíkovou tuhou se slovensky řekne ceruza, polsky pak ołówek…

                    5. Smí se říkat „tužka“ výrobku vzhledově a funkčně nerozlišitelnému od tužky, který má místo tuhy polymer bez obsahu grafitu? Není to výmysl, je běžně k dostání v papírnictví.

                    6. Výrobek vzhledově a funkčně nerozlišitelný od tužky, který má uvnitř polymer bez obsahu grafitu, natožpak olova, se slovensky jmenuje ceruzka, polsky pak ołówek…

        3. Osobně LED-žárovku považuju za zcela správný termín. Ten termín mě informuje o tom, že jde o světelný zdroj LED určený pro retrofit žárovkových svítidel, čili LED mechanicky i elektricky zpětně kompatibilní se žárovkou. Pro LED použité v nových konstrukcích se používají odlišné termíny jako LED světelné panely nebo LED lampičky a podobně, takže LED-žárovka má svou informační hodnotu a těžko by se hledal nějaký lepší termín.

          1. Aha takže LED svítidlo do patice G23 či G24 je retrofit přesně kterýho žárovkovýho svítidla? Voni totiž tomu tak říkaj úplně všemu, aha. Nebyl za debila a uznal, že vaše snaha tu píčovinu obhájit ad-hoc definicema je úplně mimo.

            1. Zářivkového pane. Tedy jak píší nejspíše velcí odborníci „zářivkové žárovky“.. díky Vám jsem se obohatil o termit, jež jsem ještě neznal.. http://www.x-led.eu/x-led/eshop/29-1-LED-Zarovky/40-2-s-patici-G23-DZ-zarivky

              1. Tak to je ovšem drsný :D

            2. U terminologie pro obecné použití tohle myslím nevadí, nehledě na to, že drobnou úpravou té „definice“ se dosáhne pokrytí i svítidel s paticí G23… Každopádně budu termín led-žárovka používat i nadále, dokud nedojde k úplnému vymizení tohoto, jak doufám, dočasného technického hybridu. Myslím, že vás tím ani nemusím příliš rozčilovat, protože nepředpokládám, že se někdy potkáme v situaci, kdy jeden z nás bude prodavač v elektro a druhý zákazník pletoucí si watty, luxy a lumeny :-)

  6. No neplačte chlapci český s vykuchanými DPF-kami. Pogrom prebieha aj v socialistickom Rakúsku – „prekvapivé / katastrofické“ zistenie o vykuchávaní DPF-iek v Eko-teroristlande (http://noe.orf.at/news/stories/2833744/ alebo http://www.heute.at/freizeit/motor/Illegal-Firmen-entfernen-Diesel-Partikelfilter-bei-Autos;art23669,1413865) a vyzerá to, že dôjde na finančné žmýkanie majiteľov dieselov samozrejme pod zámienkou ekológie (http://www.heute.at/news/politik/Fuer-Dieselauto-Besitzer-wird-es-kuenftig-ganz-schoen-teuer;art23660,1412449 – ešte sa nevie ako, ale aby majitelia či budúci majitelia dieselov rátali s dodatočnými nákladmi). A v socialistickom Rakúsku sa pomaly pripravuje „dobrovoľné vyraďovanie“ starších áut (začalo to Viedňou a starými LKW s Euro 1, ale pod to spadajú aj PKW kategórie N1, ale nové Eko-nálepky majú priestor aj na kategóriu M takže čo nevidieť sa dojazdilo na starých plečkách či Wohnmobiloch z druhej svetovej vojny).
    Chce sa mi plakať – lebo je to jasný signál ako to pôjde. Začalo sa starými LKWčkami / nákaďakmi (100% zastúpenie dízlov), prebehne to cez N1-tku u osobákov (enormný podiel dízlov), potom sa dôjde na M1-tky (veľký podiel dízlov) a nakoniec sa zakáže benzín a sme f piči. Budem musieť opraviť bicygel…..

    1. Není divu. První balonek byl vypuštěn v Itálii (http://auto.idnes.cz/italie-zakaz-starych-aut-2019-dfd-/auto_ojetiny.aspx?c=A141216_164953_auto_ojetiny_fdv) a protože si to veřejnost nechala líbit, bude se to šířit dál.

      Překvapuje mne, že se nikdo tomuto úřednímu zákazu používat vlastní majetek nikdo nebrání soudně.

      1. Oni tam jsou zvyklí na leccos.

        A já bych se moc nesmál; jakpak se nám tady daří soudně se bránit kupříkladu proti zcela blatantně neústavní SPRDELi?

        1. Sprdel je u ústavního soudu. Když se tomuto vyeskalovani z petistovkove pokuty brání jak řidiči, tak úřady, tak víc asi čekat nelze.

  7. Ale DFensi, to sis nedal moc práce zjistit, zda byla nějaká STK popotahovaná proto, že pustila vrak. Zrovna v Sokolově před lety pustili nějaký vrak, kterému pak cosi upadlo (nevím přesně-náprava, kolo), snad ještě cestou z STK a to se vyšetřovalo a STK tuším nakonec zavřela (musel bych to dogooglit). Ovšem vyšetřování minimálně proběhlo.

    Též minimálně MDČR jelo do KV kraje na minimálně jednu STK, když byl při silniční technické kontrole zadokumentován stav nákladního vozidla těsně po STK a PČR/CSPSD měla k dispozici protokol (přímo z databáze MDČR) o provedené STK a mohla tak posoudit, jak technik provedl kontrolu.

    Dříve byla legislativa v oboru STK poněkud gumová-technik udělal průser a jediná sankce byla zavřít STK. Do toho nikdo nešel, leda by technik udělal megaprůser. Nyní je v legislativě pro technika slušná pálka+ztráta osvědčení technika STK.

    Jo mimochodem, zaslechl jsem v rádiu, že nějaká automobilka chce příští rok zavést filtr pevných částic i do benzínových aut….

    1. Zajimave, ze nikdo neresi, ze DPF ma smysl jen u primovstriku, zatimco u karburatorovych benzinu pripadne starych old fashion dieselu s predkomurkou a nizkotlakym vstrikovanim sice mozna vznikaji saze, ale tak obrovske saze (protoze i kapky paliva prohnane pres vstrikovace jsou oproti primovstrikum mnohonasobne vetsi), ze nemaji onen nasledek, jako ze by treba mohly ucpat sklipky v plicich.

      Jakoze technicky to je vsecko stejne picovina, saze z vyfuku se resi a prach od kol ne ? Kurva, uz se tesim na nejakou ekostudii, ze kremik ze zvireneho prachu od kol je rakovinotvorny a kazde auto bude vozit povinne cisternu s vodou a detektor prasivosti od kol a jak to prekroci euronormu, tak povinne omezena ryuchlost na 30 km/h dalnice nedalnice a jeste si sprchovat slizkou cesticku a to by v tom byl cert, aby se ta doprava nezklidnila.

      1. Já měl za to, že to netrápí žádný benzíny kromě přímovstřikovejch. Teda z mýho DOHC atmosférickýho benzínu s Jetronicem rozhodně žádný brikety nepadaj.

      2. ale to vis, ze z benzinu taky padaji brikety, kdykoliv nedodrzis stechiometrický pomer.

        https://www.youtube.com/watch?v=d_k0f8VGxtw

        Akorat u dieselu to je o level jinde, protoze holt nafta je horsi palivo a ma tendenci horet v kapkach, nikoliv jako para, takze i kourove signaly jsou mocnejsi.

        Mimochodem pekny coud z old school dieselu mam tady, presne to se stane, kdyz odejde turbo, klesne tlak a jeste do toho treba netesni olej. Epic.
        https://www.youtube.com/watch?v=yG0N58_dUuY

        1. Znova opakuju, žádný brikety mi nepadaj. I když se motor vysral a dva válce nezapalovaly a pak to bouchalo bůhvíkde v potrubí, nešlo z toho ani smítko. Von tam je totiž katalyzátor, takže moc bohatá směs poškodí ten, ale dál se to nedostane.

          Nevylučuju, že nějaký šílený závady to zvládnou, nicméně za běžnejch podmínek nic takovýho není. Samozřejmě malinkatý množství sazí vznikne vždycky, aby mě zas někdo nechytal za slovo, proto je taky výfuk černej, ale to konverguje k nule. Žádný oblaka černýho smradu přes který není vidět, což dělá kdejakej turbodehet naprosto normálně.

          Ostatně, nafta patří do kamen, traktoru, kamionu. OK, řekněme ještě do dodáfky (byť ve městě je to pěkně na hovno) a větších aut na dálkový trasy. Všechny ty nákupní kabele kam se s bídou vejdou dva lidi plus nákup co vídám s rachotícíma dehtama, to NEMÁ žádný smysluplný opodstatnění.

  8. Dobry clanek, dopbry odhad, ale spise, nez nakup draheho HW (co si budeme namlouvat, vohnouti a high tech analyzatory nejdou k sobe) to poresi jako kotle, vyhlaska, tabulka, kde se to protne bude odebran TP, pokud si clovek nenecha namontovat preventivner novy DPF, treba co ctyri roky nebo 100.000 km, podle toho, co uplyne drive.
    Hotovo.

  9. Dovolim si vestit na dva az tri roky dopredu … pote co se rezim vyporada z DPF, obrati svou pozornost na pneumatiky, jakozto zdroj pevnych castic a pricinu vseho zla na zemi. Myslim ze ADAC ve spolupraci s Merkeljugend uz na tom pracuji, a to se teprve budou prachy tocit :o)

    1. Kéž mi nohy sloužiti co nejdéle zůstanou, když vidím, kam se to ubírá :-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017