Přes Öresund pro Saaba - zpět na článek

Počet komentářů: 35

  1. Má to poměrně zajímavej blok, původem GM se standardníma Saabíma vylepšeníma, jak je na tom spolehlivostí? Trochu ve mě vyvolává nepokoj to chlazení výfukovejch ventilů tekutým sodíkem teda…

    Jinak předělávka na B207L pravděpodobně zahrnuje hlavně změnu map/zvýšení tlaku…a to je tak všechno, 25 koní navíc. Rko už má vysokotlaký turbo, no, takže osvědčená koncepce už z časů B234…:D

    1. Sodík bez obav. Už v roce 1983 Lancia použila ventily se sodíkem u sériového auta. Konkrétně Delta HF s motorem 1.6 Tb.

      1. Delta není zase tak zrovna auto pro ježdění do práce. Jsou to poměrně slavný auta, ale jaká je vlastně vůbec spolehlivost??

        1. Tak není Delta jako Delta. Nejznámější jsou samozřejmé Integrale, HF a EVO. Ale vyráběly se i obyčejné benzinové 1.1+1.3+1.5 carb., 1.6 mpi nebo 1.9TD, které byly FWD. Na spolehlivost se musíte zeptat na lanciaklub.cz, ale co vím, tak jako běžné auto to z nich nepoužívá. Na rozdíl od pár alfistu, kteří mají mírně mladší AR 164 jako daily.

    2. Ono se zřejmě jedná jen o to, že dřík ventilu je dutý a vyplněný sodíkem. Pokud to konstruktér nezmastí, pak snad jen vyšší pořizovací cena náhradního kusu.

      1. Pokud vim, tak vyfukove ventily plnene sodikem byvaji celkem standard u preplnovanych benzinovych motoru, pripadne otunenych motoru, pro jejich vnitrni chlazeni. Je to takova nice to have featura, kterou bych obecne doporucil tam pouzit, pokud to technicke reseni motoru umoznuje.

    3. Nevim jak je to u faceliftovanejch verzí, ale u 9-3 druhé generace (před fcl.) se liší turba, vstřiky, airbox a motorovy mapy. Autor to nepíše, ale se jde dostat na spotřebu 5.9 :D

      Jinak u 1.8t je cítit jak je výkon uměle useknutej a k přečipování to přímo vybízí.

      1. B207L se dodávala se dvěma turby, jak Mitsubishi, tak i ten samej Garret jako v B207E, tak by to snad ani nemuselo být potřeba měnit…

    4. Ahoj Behemothe.

      B207E/L/R je motor přímo od GM (díky bohu :D) s tím, že používá jako řídí software Trionic 7 a 8 (verze 8 je pro facelift 9-3 od roku 2006). Stejné motory (i s Trionicem) má i Opel Vectra a Caddilac BLS (tam je to jasné, BLS se vyrábělo se přímo v Trollhätanu), takže s nimi jdou dělat stejné taškařice jako se Saaby (např. softwarově umožnit E85).

      Co se rozdílu jednotlivých verzí týče, tak se liší hlavně turbodmychadly:

      B 207E alias 1.8t má turbo Garrett GT2052S
      B 207L alias 2.0t má turbo Garrett GT2052S mezi roky 2003-2005 a od roku 2006 (facelift) potom Mitsubishi TD04-11TK
      B 207R alias Aero má turbo Mitsubishi TD04L-14TK
      a pro verzi R platí, že má:
      – jiné sací potrubí
      – ještě zesílené kroužky pístů
      – jinou hlavu válce
      – jiné vačkové hřídele
      – vstřikovací lištu + vstřikovače

      Všechny verze B207 jsou ale hodně robustní.

  2. Nedivím se, že autor neměl čas a možná ani nervy s přihlašováním v Česku a svěřil to někomu jinému, i když za to musel vysolit 8000 Kč. Zvlášť přihlašovat dovoz v Praze nebo Brně musí být otrava. V lednu jsem taky přihlašoval vlastní dovoz ze zahraničí, ale zjistil jsem, že v Brně na registru vozidel se na přihlášení dovezených vozidel nedá objednat elektronicky. Takže jedině přijít ráno na osmou pro pořadový lístek a pak tam jak trubka čekat, což jsem nehodlal absolvovat. Ulehčil jsem si to tak, že jsem raději hned provedl dlouho plánovanou změnu adresy pobytu, a tak jsem auto přihlašoval na nové adrese na venkově. Výhoda byla, že německé doklady od auta a protokoly z STK a ME jsem ráno v deset přinesl a ve dvě už úředník volal, že si můžu přijít pro české doklady a značky. Stálo to 1500 + 550 + 800 Kč (STK + ME + správní poplatek), takže celkem 2900 Kč.

    1. „Zvlášť přihlašovat dovoz v Praze nebo Brně musí být otrava.“

      Dělal jsem to jen jednou, asi před rokem v Praze, ale šlo to docela dobře.

      Došel jsem tam, chvíli pátral kam vlastně jít, protože dovozy mají asi tři přepážky úplně jinde než normální registr.
      Tuším tam dokonce ani čísla neměli, byl tam jeden fungující úředník, jeden člověk u něj plus asi dva ve frontě, následně se ukázalo, že jeden z nich tam je špatně a poslali ho jinam.
      Během asi 15 minut jsem došel na řadu, pak asi 10 minut vyplňoval, předkládal a odevzdával různé doklady a papíry a bylo.
      Pak mi řekl kdy si mám přijít pro značky, což bylo tuším o dva dny později.

      1. Přesně, před dvěma lety na Bohdalci (dovozy) nebyla žádná fronta, která by stála za řeč, úředník u okýnka kooperativní, bez zbytečných komentářů opravil co jsem měl blbě vyplněné (bylo to poprvé a do příště to stejně zase zapomenu) a ještě mi pak volal, že mám zaplaceno o stupeň menší výpalné (auto má 6 a víc sedadel nebo víc než 2,5 tuny = o stupeň horší) a že mi teda vystaví čistopis TP a že mi značky dají po doplacení rozdílu na Pankráci – a tak se i stalo).

      2. Tak to rád slyším. V Brně to vždycky na registru vozidel bylo akorát tak na naštvání, protože na celé město existuje jenom jedno pracoviště a úřední hodiny jsou dva dny do 17 hodin a tři dny jenom do 12. Prostě málo. Nenašel jsem na internetu moc informací, jak to vlastně probíhá a co všechno je potřeba. Dokonce kdesi psali, že úředník-technik to auto musí vidět a kdesi cosi. To se naštěstí nepotvrdilo. Zdroje tvrdily cosi o tom, že i v Německu auto při odhlašování chtějí vidět fyzicky, ale ta slečna na úřadě takovou snahu opravdu nejevila. Leda, že by měla kameru namířenou na vyhrazená parkovací místa, kam jsme zaparkovali.

  3. Super článek, díky za něj. Hned mám o čem přemýšlet… :-)

  4. Díky za článek – bylo to tedy o fous menší dobrodružství než u mne převoz přes Alpy, ale to může být výhoda :-) S těmi švédskými značkami je to docela fajn, člověk se s vozem může legálně přiblížit na STK atd. – jak dlouho bylo vlastně pojištění za 500SEK, tj. za velmi nízkou cenu, platné?

    Nestihl jsem se akorát tenkrát vyjádřit k reakci Integralea, abych to už nikdy více nedělal – doteď si věřím, že bych SNAD Italy ukecal na to, že jsem vůz pořídil v Německu, byť s italským techničákem (fake smlouvu jsem měl připravenou a vyplněnou na existujícího německého prodejce blízko hranic s Rakouskem) a Itálií jen projíždím, protože si vůz chci projet/pořádně vyzkoušet. A byla by otázka, zda by uměli nějak dokázat, že mé tvrzení není správné.

    1. Jo, taky by mě zajímalo, na jak dlouho to pojištění je. Já tomu prodejci říkal, že tak do týdne, max 10 dnů bych to mohl mít na CZ značkách s tím, že stejně to dovezu do servisu a dokud to nebude mít CZ papíry, tak to nebude jezdit a on mi odpověděl, že to pojištění bohatě stačí. Ale neřekl mi to přesně. Teď tam ale jede jeden saabista pro auto, shodou okolností do stejnýho autocentra, tak třeba to bude vědět. :)

    2. Pojištění vám stačí na převoz po vlastní ose do Česka. Jakmile přijedete, můžete si na základě VIN sjednat povinné ručení tady a to vám platí okamžitě. Registrační značku k tomu nepotřebujete, tu sdělíte pojišťovně, až ji dostanete. Já jsem si nechal dělat u pojišťovny online předkalkulaci před nákupem auta, potom jsem jenom z telefonicky z Německa nadiktoval VIN a datum první registrace a telefonistka mi poslala mailem kalkulaci. Zpátky z Německa jsem přijel o půlnoci, provedl převod a ráno už bylo pojištění zaplacené a auto pojištěné. Na přihlášení jsem jel s propadlýma německýma značkama (žluté platí 5 dní), ale s platným povinným ručením, takže o nic nešlo.

  5. „…s možností spalovat E85“ Opravdu si neumíte spočítat cost/benefit takového spalování? Nápověda: výhřevnost lihu je oproti motorovému benzínu zhruba dvoutřetinová. Ačkoli, někdo z toho dokáže udělat i výhodu :-D https://www.autoethanol.cz/autoethanol/ETHANOL-A-PRESTAVBA-NA-E85-a14_0.htm

    1. Možná počítá s velkým green běsněním, že v případě inverzního počasí budo smět na silnice jen elektro- a liho-auta. Nebo se mu nepovedla slivovice, tak jí nechá pro auto :-D

    2. No tak pořizovací cena byla pro autora asi nula, protože to auto onu schopnost prostě mělo z výroby. I kdyby možnost jezdit na E-85 nevyužíval (tj. provozní náklady také nula), tak když nic jiného, pořád má z titulu schopnosti spalovat E-85 nárok na osvobození od daně silniční. Což jsou u dvoulitru tuším tři tisíce ročně, resp. nějakých ca 50 Kč/den pokud by to používal jako zaměstnanec.

    3. MM: Tak tak, jak je již psáno v jedný reakci. Saab někdy od roku 2005-2006 měl motory automaticky upravený pro spalování E85. Snad jen ty nejvýkonnější verze Aero to neměly. V té době to na severu Evropy zažívalo boom a dávalo to smysl. V dnešní době se o tom dá samozřejmě polemizovat, ale na druhou stranu, nemyslím si, že je špatný mít nějakou volbu alternativního paliva už od výrobce. Navíc, dodělávaný vestavby nemají často předehřev motoru (nedávno jsem na tu informaci někde narazil), takže se to nedá plnohodnotně použít při nízkých teplotách, což teda Saaby mají. I tento- pokud si všimnete na fotce v článku, tak v prostřední spodní části nárazníku je, kousek od pravého spodního rohu RZ černý ovál. To jest krytka elektrického konektoru pro předehřev. Kabel byl při prodeji v autě. :)

    4. argumentace teoreticky krásná, ale fakta mluví jasně. nechal jsem do své 9-5 (rv 2000) flashnout ECU firmware z BioPower modelu. bylo to v rámci popohnání výkonu (původní LPT motor dostal velké turbo z Aera a při té příležitosti se tam prostě nalily Aero mapy), takže cena de facto nula. vstřiky byly OK, původní byly dimenzovány dostatečně. jediná další věc co se měnila, byl palivový filtr (po nějaké době ježdění na E85 to rozpustí úsady z benzínu, tak proto).
      pak už jen matematika. 1l E85 = 23Kč. 1l benzínu = cca 30Kč. spotřeba na E85 = cca o 10% víc než na benzín. velice hrubým přepočtem vychází provoz na E85 cca o čtvrtinu levněji než na benzín.
      s tím, že když zrovna někde nechytnu E85, holt natankuju benzín a ECU si podle poměru lihu a benzínu v nádrži použije správnou mapu, je jedno jestli tam je 85% lihu nebo 0% nebo cokoliv mezi tím.
      absolutně nikdy s tím nebyl žádný problém.
      takže k čemu ten bičink, kor od někoho kdo evidentně žádné auto-alkoholika neprovozuje a jen si o tom přečetl na webu? ;)

      1. Že zdravím 9-3…nebo se pletu a je to 9-5? :D Já už ani nevim člověče…

        1. 9-5 :)

  6. Jo, a jak to je orezlé, když to má 10 let ve švédsku?

    1. emisní běsnění je na ústupu kvůli dýzlgejtu, co by lidi řekli když jim zakážou jezdit autem potom co automobilka si dělala z regulí srandu?

    2. Zatím nijak. Chtěl jsem po přivezení po servismanovi, ať mi to fakt pořádně zkontroluje, protože jsem věděl, že jdu do, svým způsobem, riskantní akce. Nenašel tam nic, tak uvidím, kde a kdy se objeví první rez.

    3. Saab a orezlej? Si děláte srandu? I devítitisícovky rezly hlavně ve dvou místech: spodky dveří (konstrukční vlastnost/odvod vody) a lemy blatníků (kde zůstává bordel a vlhkost). A i po víc jak dvaceti letech se nechaj najít v zánovním stavu. Saab předpokládám na rozdíl od škodiffky apod. lak (stejně jako tloušťku plechu) nezačal ojebávat, spíš naopak…proto samozřejmě šel do prdele, tady každej kupuje hajzlpapír (= na jedno použití), ne slušný auta, to se dneska nenosí kupovat kvalitu…

  7. Není docela riskantní to auto de facto nejdřív koupit a teprve pak se na něj jet podívat?

    Možná jsem přehnaně opatrný vzhledem ke zdejším bazarům, kde naživo auto málokdy vypadá tak jako v inzerátu na webu, ale stejně…

    1. Tak defacto ho nekoupil, ale pouze poslal zálohu, aby tam na něj ten týden nebo jak dlouho počkalo a neprodalo se. Kdyby na místě viděl, že to je sračka, tak by to nezaplatil a jediný co by riskoval by byla ta záloha, ale to by záleželo na serióznosti toho prodejce. A cestovní náklady by taky šly do kytek, hlavně při shánění zpáteční letenky…

    2. Samozřejmě je to riskantní. O tom žádná. Nicméně, chtěl jsem to zkusit. Potom jsem věděl, že nebudu kupovat plečku do 60 000Kč, takže v požadované cenové relaci už se dá vybírat slušný kus. A třetí důvod, už dlouho jsem každý den visel na bytbil.com a sledoval jsem (jenom saaby), jak se pohybují. Kolik, mají nařehtáno, jakou mají výbavu, v jakém jsou stavu, za kolik peněz. Mockrát se mi i povedlo vytipovat kusy, které se tam dlouho neohřejí. Měl jsem z toho takový poznatek, že většina Saabů je tam spíš v základní výbavě, ale dle fotek mě to přesvědčilo o tom, že jsou technicky v super stavu. Proto, když jsem tam narazil na tu 9-3, neváhal jsem. Působila na jednu stranu příliš obyčejně, na druhou stranu jsem v tu chvíli tušil, že je za hezký peníze a nemusela by tam být dlouho. Ale co si budeme povídat, samozřejmě jsem i počítal s variantou, že se obchod neuskuteční a budu shánět nejbližší letadlo do Prahy. I jsem neměl vyhlídnutý další auto někde poblíž. Ale dopadlo to skvěle. Teď tam právě jede další klučina, shodou okolností do stejnýho podniku ve stejným městě, tak jsem zvědavej na jeho zkušenosti. Chce to udělat úplně stejně. Letecky tam, po vlastní ose zpět.

  8. „Hned ten den večer jsem cestou z práce zavolal do Student Agency, aby mi pomohli najít letenku do Stockholmu na další týden.“

    Dovolím si menší rýpnutí – nebylo by levnější ty letenky koupit přímo u dopravce? Předpokládám že s jazykem autor problém mít nebude.

    1. Paul86: o kolik by to bylo levnejsi? Cena 2800Kc neni tak strasna, rozdil muze byt v radu par stokorun, tipoval bych. Navic bych tomu musel venovat vyrazne vic casu, sedet u toho a hledat. Takhle jsem nakup letenky vyresil po telefonu z auta, behem jizdy domu (a pro pripadny rejpaly rovnou uvadim, ze v aute telefonuju jedine pomoci HF).

      1. No, nejde ani tak o ten cenový rozdíl, ale o princip, proč bych měl platit SA za něco, co zvládnu udělat během pár minut i sám.
        „Výrazně víc času“ to rozhodně není. SA neudělá prakticky nic jiného, že ty letenky koupí za vás. Těch „pár stokorun“ (ono to nejspíš bude ještě méně) raději využiji smysluplněji. Troufám si říct, že vyhledat a koupit na netu ty letenky by zabralo minimálně stejnou dobu, jako to telefonování, ne-li méně.
        Ale… Každého věc. Berte to třeba jako tip do budoucna.

        1. Ja jsem ve stavu, kdy cas jsou penize. Mohl jsem v praci dodelat potrebny dulezity veci a telefonat jsem vyridil z auta. Nenecham si kvuli usetreni par stovek utect business za vyrazne vic penez :)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017