Prachy (zatím) (bohužel) jsou…

Featured Image

Ač vláda spojuje svoji další existenci se zvýšením daně z přidané hodnoty, peněz má český stát pořád ještě dost a dost. A utrácí… Nevěříte?

Tak se půjdeme projet po Praze. Vynecháme výstavbu severozápadní části městského okruhu, tedy známý tunel Blanka, každý, kdo zná dopravní situaci ve městě a má všech pět pohromadě, chápe, že auta někudy to centrum objíždět musejí a že je lepší, jedou-li plynule efektivní rychlostí po zcela oddělené komunikaci, než když jedou přískoky a zastavují na desítkách semaforů. Samozřejmě, že by bylo lepší, kdyby takovou okružní silnici postavil soukromník jako třeba M6 Toll, jenže to by zde musela existovat jistota, že magistrát příští rok neudělá z příjezdových komunikací cyklostezky, na výjezdy nerozestaví cik-cak květináče a nezakáže vjezd do města jiným autům, než červeným; jinak do toho nikdy žádný racionálně uvažující investor své peníze nevloží.

Poblíž Blanky se staví prodloužení trasy A pražského metra. Nic zásadního proti samotné myšlence prodloužení, masivní provoz příměstských a letištních autobusů po Evropské třídě není příjemný ani cestujícím, ani okolobydlícím. Ovšem stávající varianta je zbytečně dlouhá a také drahá. Za efektivní by bylo možné považovat ukončení na Veleslavíně, kde beztak bude nový autobusový terminál, plošnou obsluhu Petřin zvládají lépe tramvaje (a samozřejmě auta) a totéž lze říci o Vypichu a Bílé Hoře. Stanice metra u nemocnice Motol je už totální úlet, v daném místě by byla stěží efektivní byť jen tramvajová trať (která tam shodou okolností kdysi skutečně vedla). Navíc byla, jako obvykle, použita technologie hloubkové ražby namísto výrazně levnější zahloubené trati, vedoucí těsně pod povrchem (což by v případě smysluplného úseku Veleslavín – Dejvická bylo poměrně snadné, vozovka a tramvajová trať by prostě tvořily strop tunelu), což je způsob, kterým bylo s nízkými náklady postaveno metro začátkem 20. století v řadě světových měst, jmenujme namátkou třeba newyorkský Manhattan.


Ono veřejné správě hospodaření nikdy moc nešlo…

Další projekt, který nelze nazvat jinak, než bohapustým plýtváním, je projekt Tempo 30 v Karlíně. Investuje se sice jenom do cedulí, malůvek na vozovce a kruhových retardérů (což je mimochodem v českém silničním fašismu novinka), avšak benefity budou obrovské. Průjezd Pernerovou ulicí bude prý, podle příznivců projektu, trvat třicetikilometrovou rychlostí jen o minutu více, než rychlostí padesátikilometrovou. Nikdo neřeší, že vám ukradne minutu času, to je přece samozřejmé, že času máme všichni dost. A minuta ukradená tady, minuta ukradená támhle, dohromady to může být minut pět, deset, dvacet, hodina… To přece není problém aktivistův, to je problém váš, tak proč se rozčilovat, že. Benefitem, který přinese zobousměrnění ulic pro cyklisty, pak budou přemety cyklistů přes kapotu při výjezdech ze dvorů, podzemních garáží a dalších míst mimo komunikaci do stávajících jednosměrek, kde samozřejmě najíždějící řidič přes zaparkovaná vozidla neuvidí. Jestli MČ najde nějaké řešení tohoto problému, pak jím nebude nic jiného, než omezení počtu parkovacích míst. Dalším příznivým efektem bude nárůst kolizí aut s chodci, kteří se odnaučí se automobilů bát. Ale jinak bude všechno ťuťu ňuňu, všichni se na sebe budou usmívat a celá, doposud velmi rozumná a liberální čtvrť, půjde do háje. A abych nezapomněl, zavedou tam také modré zóny, které obyvatelům i návštěvníkům městké části přinesou další zdanění jejich potřeb.

Dalším důkazem, že peníze nejsou problém, jsou úpravy komunikací směrem k horší plynulosti provozu, případně opravy věcí, které opravu zatím nepotřebují. Třeba takové vodorovné dopravní značení. Že je ještě velmi dobře vidět? Nevadí, třeba jej přebarvit. Co kdyby třeba řídil někdo z Havířova? A tak se buduje a překresluje.

A příklad poslední — v Jižních Čechách se staví úsek dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí. Opět, projekt, který je potřebný, ale zbytečně drahý. Nahlédnutím do informačního letáku ŘSD zjistíme, že konkrétně v blízkém okolí Veselí nad Lužnicí jsou vyprojektovány hned tři mimoúrovňové křižovatky, konkrténě Dráchov, kde se dálnice kříží se silnicí I/23, Veselí nad Lužnicí sever, kde se dálnice nekříží s ničím (je tam jen provizorní sjezd na současnou I/3) a Veselí nad Lužnicí jih, kde se na dálnici bude napojovat silnice I/24. Minimálne MÚK Veselí n. L. sever je nadbytečná, obsluhu města Veselí nad Lužnicí musejí bohatě zvládnout zbylé dvě MÚK, tedy Veselí n. L. jih a Dráchov. Opět neúčelně vynaložené stovky milionů korun (a totéž se dá řici i o projektovaných MÚK Roudné a MÚK Nažidla jižně od Českých Budějovic, projektovanou MÚK Krasejovka také může pohodlně zastoupit blízká MÚK Třebonín).

Šetřit tedy je pořád kde. Daně zvedat netřeba. To, co jsem zde uvedl, je pouze špička ledovce. Teprve až nebude na podobné nesmysly, je na čase se začít bavit o zvyšování daní. Možná…

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
129x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:54
D-FENS © 2017