Pošli sem právníkova psa

Featured Image

Mít respekt k ústavě? Yes, we cunt. Poslyšte story o úpadku základních práv v době zmrda Obamy a jak se něco podobného může stát i vám.

Na podzim roku 2015 vyslýchala policie v New Orleans 24-letého Warrena Demesma, podezřelého ze znásilnění dvou mladistvých dívek. Demesme s obviněním zprvu nesouhlasil a pronesl následující větu:

„If y’all, this is how I feel, if y’all think I did it, I know that I didn’t do it so why don’t you just give me a lawyer dog cause this is not what’s up.”

Volně přeloženo z jazyka Demesmeho kmene:

„Jestli si vy všichni, mi přijde, jestli si všichni myslíte, že jsem to udělal, a já vím, že jsem to neudělal, tak proč mi nedáte právnickýho psa, protože tak to není.“

Policie nicméně právnickýho psa nedodala a Demesme nenapadlo nic lepšího, než se rozpovídat a přiznat se. Respektive vyšetřovateli jménem Nijel Baddoo sdělil, že měl nějaké pletky s jednou z puberťaček, ale se druhou ne.

V dalším projednávání kauzy před soudem namítal Demesme a jeho nyní již regulérně přidělený právník, že se domáhal svého práva na obhájce. Pokud by tomu tak bylo, policie by musela okamžitě ukončit výslech do doby, než právník dorazí. Demesme se tak domáhal zneplatnění takové výpovědi. Ani jeden ze soudů mu nevyhověl, až nakonec věc doputovala v roce 2017 k nejvyššímu soudu, kde mu nevyhověli také. Soudce Crichton se vyvětil takto:

“The defendant’s ambiguous and equivocal reference to a ‘lawyer dog’ does not constitute an invocation of counsel that warrants termination of the interview.”

Neboli „žalovaného neurčitá a jednoznačná zmínka o „právnickém psu“ nepředstavuje využití práva na obhájce, které zaručuje ukončení výslechu“.

Jinými slovy, Demesme chtěl právníkova psa, nikoli právníka. A chtít právníkova psa není využitím šestého dodatku, tam se píše jen o obhájci.

Bylo by jistě zajímavé vědět, co Demesme vlastně řekl. Možná to bylo „give me a lawyer dog“, nebo „give me a lawyer, dog“, případně „give me a lawyer dawg“, což by bylo něco jako „pošli mi sem právníka, kámo“. Proč pan Demesme hovořil právě takto je rovněž otázka, pravděpodobně nějaký argot, stejně jako když policista oslovuje občana „kurva kundo“. Prostě jazyk nejnižších společenských vrstev.

Tolik přepjaté a formalistické rozhodnutí ze země, kde donedávna platilo, že yes we can. Jistěže Demesme nechtěl právníkova psa, z kontextu situace plyne, že chtěl právníka. Jenže autority v zemi, kde yes-we-can-utřít-si-prdel-s-ústavou provozují v podstatě od okamžiku zvolení zmrda Obamy a ustanovení ministra spravedlnosti Holdera do funkce tažení proti ústavním právům, pátý a šestý dodatek nevyjímaje, a formální výklad podobný tomuto je jednou z metod zcizování těchto práv. Nejspíš se tak děje podnes.

Více informací zde.

Je to už starší hláška, takže proč jsem si na ní vzpomněl.

Jednoho dne nebo spíš pozdě večer zastavila v neurčeném jihočeském městě policejní hlídka mladého muže v montérkách na motocyklu a dala mu dýchnout. Detektor pralinek ukázal 0,29 promile alkoholu v dechu. To bylo špatné, protože po odečtení neurčitosti měření, která činí 0,24 promile, byl výsledek zkoušky pozitivní o hrdelně zločinných 0,05 promile.

Mladý muž nečetl roaD-FENSe a nevěděl nic o tom, jak může být dechová zkouška zákeřná a co za nevyzpytatelný krám je detektor pralinek Dräger. Spíše se podivoval tomu, kde se alkohol vzal, když celý den pil jen limču. Šátral v paměti, co všechno kde slyšel o tom, co se musí udělat, když ta policejní krabička ukazuje něco, s čím nesouhlasím, a pak z něj vypadla věta:

„A neměli bychom jet na krev do nemocnice?“

No samozřejmě neměli.

Podobně jako v případě pana Demesmeho, ani v tomto případě se nepodařilo argumentovat porušením zákona na straně policie, kteří odmítli v rozporu s § 67 odst. 4 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky provést odběr krve, požádá-li o to osoba podezřelá z přestupku, protože osoba podezřelá z přestupku přece o nic nežádala, ona se jen ptala na jejich názor..

Během řízení také vyšlo najevo, že celý den od osmi rána do osmi večer natíral onviněný acetonovou barvou nějaké konstrukce v zámečnictví, kde pracoval na brigádě. Protože bylo horko a dělalo to šmouhy, nanosil si to do sklepa, což komentoval tak, že to sice ukrutně smrdělo, ale natřené plochy lépe vypadaly. Také to nejspíš způsobilo tu falešnou detekci. Kdyby jel na krev, byl by z toho venku.

Ale takhle s tím nikdo už nic neudělal, tak mu sebrali papíry.

Život v zemích, kde úřadují osvícenci jako Obongo nebo naši dopravní experti, je jako variabilní minové pole. Musíte být naprosto precizní a jednoznačný, pokud se chcete domoci svých práv, v opačném případě se jich nedomůžete nebo si naopak ještě přivodíte problém.

 


24.08.2018 D-FENS

12345 (323x známkováno, průměr: 1,15 z 5)
20 264x přečteno
Updatováno: 24.8.2018 — 23:12
D-FENS © 2017