Pokrok za každou cenu? Děkuji, nechci - zpět na článek

Počet komentářů: 367

  1. Jste obviněn ze Zvířeckosti :D
    ten byl taky pěknej:
    https://www.viry.cz/wp-content/uploads/2013/09/viruszeman.jpg

    1. Autoři byli zřejmě ruští hackeři sedící v Brně :D

  2. Souhlasil bych se vším krom bezdrátového nabíjení, který považuji za solidní výdobytek moderní doby a objasním i proč tomu tak je.

    Mám Samsung Galaxy S5, myslím … no a tahle hračka, byť stará, má konektor pro napájení chráněný speicální krytkou z důvodu voděodolnosti telefonu, kterou sem nikdy netestoval a ani neplánuju.
    Fór je v tom, že při každé potřebě připojit napájecí kabel, se musí odklopit kus plastu, a po čase je to vopruz. A tehdy jsem docenil existenci bezdrátového napájení.

    Na stole doma i v práci mám magnetickou placku, na kterou telefon jen položím a už to frčí. V autě mám taktéž bezdrátový držák (což není přesný, protože k držáku vedou dráty) a díky chytré aplikaci LOCALE, která je jednou z mála které opravdu fungují dle požadadvků uživatele, stačí položit telefon na magnetickou nabíječku a nahodí se automaticky profily dle přednastavení.
    Pro někoho blbost, ale já mám v práci telefon na hlasito, v kapse naopak potichu a na vibrace, v aute se mi zase automaticky aktivuje navigace s přímou cestou domů nebo do práce a pustí příslušné rádio.

    V praxi to znamená, že nemusím pokaždé, když sednu do auta, hledat konektor pro napájení,párovat BT kvůli hovorům, spouštět navigaci, říkat jí že chci jet domů a ještě pouštět hudbu. Udělá se to „samo“ na podkladě předdefinovaných profilů.

    Na vaši otázku odpovídám ano, patřím k lidem, který nad novým telefonem s radostí stráví 100 hodin nastavováním, ale pak se na něj mohu opravdu spolehnout a nehrozí mi zmeškané hovory, vyrušováni v kině nebo tvrdnutí v zácpě jen proto, že sem byl línej nekam kliknout. Jsem se svým přístrojem naprosto spokojený a nedám na bezdrátové napájení dopustit.

    (jo, má to propustnost jen 700 mA, ale jelikož se to nabíjí téměř pořád, stačí to).

    1. Eloherd: Debata není o jednotlivých features, které jednotlivě mohou být nepochybně prospěšné, ale o tom že si lidem bere možnost svobodné volby a prezentuje se to jako „technologický pokrok“.

      1. … tesat do kamene.

      2. Svobodná volba tu pořád je… nekupovat to.

        1. To bude možné jen do té doby, kdy budou existovat netechnologické alternativy. Ale až bude na výběr mezi autonomním modulem žluté barvy a autonomním modulem bílé barvy, přičemž oba budou mít mezi základními funkcemi sledování podezřelé aktivity pasažérů během jízdy a jejich přímý dovoz policajtům do klepet, pak to bude fčudu. Kolo někde ve sklepě mám, ale neumím si představit, že bych na něm jezdil desítky kilometrů denně do práce, na nákupy a tak, nehledě na tu příšernou ztrátu času. Nebo nákup nářadí pro domácnost pouze pro majitele certifikace, aby se zachránil jediný lidský život. Pokud by ale měly skutečně nastat takové časy, pevně doufám, že se pak rozvine paralelní ekonomika, barter nebo jak to nazvat, do které se rád zapojím a kde si budeme vzájemně vypomáhat přežít technokratickou diktaturu.
          Proto se snažím udělat z domku co nejvíc nezávislou entitu na vnějších korporacích. Pravda, mohu být brutálně zdaněn za to, že jsem rebel a neuznávám otroctví ve jménu pokroku… v takovém případě bych asi byl donucen přejít do ilegality.

          1. Tohleto už je doomsaying.

            1. To že je doomsayer ještě neznamná, že nemůže mít víceméně pravdu. Podívej se na posun tímto směrem v posledních deseti letech.

              1. A v čem má pravdu? Auto mi dosud nikdo vlastnit nebo provozovat nezakázal (a to mám 15 let starej křáp), žádný autonomní modul mi nikdo nenutí. Před měsícem jsem si koupil v Hornbachu sekeru (= nebezpečnou vražednou zbraň) a nepotřeboval jsem na to žádné povolení. Tak nevím.

                1. Však taky netvrdím, že *teď*, ale *v blízké budoucnosti*. Vlaštovky tu už jsou – zákaz starých, ale spolehlivých aut v Itálii, náhubkový zákon sociálních sítí v Německu, zmr. Ťokovo likvidační pokuty za banality u nás, zákaz necertifikovaných oprav traktorů J-D. Na zákaz řízení a necertifikovaných oprav dojde taky co nevidět.
                  Fakt mám z téhle budoucnosti strach.

          2. Ja jsem spis zvedavy, kdy zakazou volny prodej elektronickych soucastek a chemikalii koncovym zakaznikum (protoze co kdyby z toho nekdo chtel vyrobit bombu s dalkovym odpalem). Ono to sice pujde snadno obchazet (bastliri si zalozi zivnostaky), ale i tak to bude pekny opruz. A rozhodne to snizi pocet „neautorizovanych“ oprav elektrozarizeni, coz jejich vyrobci a servisy urcite oceni (uzivatele budou nuceni koupit zarizeni nova nebo utratit tezke prachy v „autorizovanem“ servisu).

            1. Vzhledem k tomu,ze k dalkovemu odpalu bastlenych bomb je v drtive vetsine pripadu pouzivan mobilni telefon a pilule je pripojena na vystup pro vibracni motorek, tedy zadna sofistikovana elektronika, tak tipuju, ze nejprve se zavede neco jako registr zbrani na telefon. Tedy kazdy si za smesny poplatek nekolika set korun bude muset pristroj registrovat, pri bazarovem prodeji bude sedy formular, pri prihlasovani musi kazdy uvest k jakemu ucelu si zarizeni porizuje, zakonem se jasne vymezi, kde se pristroj smi pouzivat, atd. Kdo je slusny, nema se ceho bat a i kdyby to zachranilo jen jediny kocarek, tak…

              1. Co jste zde nakousl, je vůbec velké téma pro budoucnost. Drony a jejich zneužití. Letecké modely od určité velikosti už dlouho myslím podléhají nějaké kontrole, ovšem s nástupem miniaturizace a kvalitních baterií se ty možnosti posunuly úplně jinam. Nyní se ví, že drony předběhly legislativu a že můžou létat v oblastech vyhrazených pro klasická letadla, která ovšem podléhají speciálním pravidlům a vzdušné kontrole. Takže dron s ovládáním pro malé dítě za pár korun (třeba 20.000, to je jedno) si umí vyhledat cíl podle GPS, doletět tam a zase zpět a kolik toho unese, je jen otázka výkonu motoru, velikosti vrtulí a baterií. Dolety klidně v řádu kilometrů. Drony typu proudových letadel umí létat rychlostí 100, ale taky 400 nebo 700 km/hod. Autonomní navigace a identifikace cíle vlastní kamerou existuje a je to otázka čipů za pár korun. Tato technika, kterou měly speciální jednoty před 15 lety, si dnes koupíte na každém rohu. V Číně ve městech je prý použití dronů přísně zakázáno, tam si jakožto totalitní společnost dopředu uvědomili rizika. A účinné protizbraně proti masivnějšímu nasazení dronů pro teroristický útok jsou evidentně v plenkách, protože rušit signál nestačí; vystřelovací síť nestačí na početnější útok a brokovnice proti rychlému cíli je taky bez šance.

                No jsem zvědav.

                1. Ono nejde jen o ohrozeni leteckeho provozu. Diky miniaturizaci a pokroku v „umele inteligenci“ bude za par let mozne zkonstruovat male, velmi hbite drony, ktere dokazou zcela autonomne vyhledat obet a zabit ji:

                  https://www.youtube.com/watch?v=9CO6M2HsoIA

                  Parametry rozpoznani pritom budou velmi flexibilni – konketni tvar, nebo vzor uniformy, nebo jen prislusnost k urcite skupine (bily heterosexulni muz) atd. Bude stacit vypustit tyto drony v cilove oblasti a ony uz si „nepratele“ najdou samy. Tak davejte pozor, aby se „neprateli statu“ nahodou jednou nestalo i osazenstvo zde na D-Fensovi…

                  1. Speciální síly některých zemí tohle už využívají, i když vesměs asi pod dohledem operátora a s dražší technikou. Ovšem jak se zaručí, aby schopnost unést pár kilo materiálu prostředkem za pár korun nebyla teroristy (jakéhokoliv druhu) využita proti měkkým cílům, to netuším. Jako oblíbenou zbraň v destabilizovaných zemích dnes napěchují dodávku nebo náklaďák výbušninou, ale proti tomu fungují zdi a zábrany. Proti létajícímu prostředku nikoliv.

                    1. Dokud to nema autonomni ridici system,je to spis pomerne draha hracka.Ale to,co predvadi typek na videu,pokud by uz bylo ve fazi seriove vyroby (a ne jen pekne predstaveni pro spadle brady), tak to je uplne nekde jinde, nez RC hracka.

                      U teroristu zalezi jen a pouze na tom, kolik maji prachu. A to at z vlastnich, nebo vnejsich zdroju. Kdyz jsou prachy, je vsechno.

                  2. Jo,tomu verim.To mnozstvi pouzite kumulativni naloze je trosku otazka (rika neco tusim o trech gramech,coz jako kumulacku neuplaca), ale urcite by byl schopen nest nejakou jinou zbran,ktera pri kontaktni vzdalenosti spolehlive zabije.

                    Obrana?Jsou to elektronice kramy,takze jedine elmag impuls.Ne nejake UHF rusicky,jako se pouzivaji dnes.Jenze,pokud vim,zbrane s dostatecnym vykonem elmg paprsku nejsou zatim v podobe rucnich zbrani.

                    Myslim si,ze budouci zbrane pujdou presne timto smerem.Efektivita je obrovska.

        2. Ano,u nekterych veci ta moznost volby jeste je.

          Ale tento bordel bude postupne odstranen.

          Treba zajimave je, ze Italie se rozhodla, ze prikaze zakonem, ze nesmis mit auto starsi 30 let. A pokud chces vetose,tak bude seznam aut,ktere jako vetose smis mit a jinak nazdar.

          Ma volbu: bud chod pesky a nos naklad na zadech, nebo si kup nove auto, nebo si plat taxika. Jinak smolik. Nikoho nezajima, ze tvoje 31 let stare auto muze byt udrzovane a na STK bez zavad.

          Kolikrat si rikam,kam ze to ti Italove vlastne dolsi. Duce jim vysousel baziny a tak ziskanou pudu rozdaval. Soucasny elektorat jim vsechno jen bere. Jo, ja jsem zapomnel – Duce je nahnal do valky. No, on ten soucasny rezim jim ty valecniky importuje do ulic.

          1. To není „nebo si kup nové auto“, ale „kup si auto novější než je 30 let“. Bazary jsou zaplavené levnými ojetinami.

            Ale jsou to zmrdi, to je pravda. Pokud je to 30 leté auto střep na rozpadnutí, zakáže jeho další provoz kontrola na STK. A naopak, pokud je pojízdné a bezpečné, dostane razítko na další dva roky. Šmahem to zakazovat je píčovina. (A nakonec, 30-leté auto už by se mohlo stát veteránem, ty snad zakázali taky?)

            1. No,predstav si modelovou situaci.Jsi chudy Ital,zemedelec nekde z jihu.Koupis si 20 let starou karu,protoze na novejsi nemas vatu.Nacpes do toho neco na opravach a mas auto,ktery muzes mit jen 10 let a hlavne – neprodejne. Takze jsi v jeste vetsi prdeli, nez kdybys to treba aspon za tretinu jeste poslal dal a zase koupil chrchlu 20 let starou. Proste NEMAS na deset let stary auto.

              U nas jsou bazary zaplavene, protoze neni zadna tato fasisticka picovina, zatim. Ale v okamziku, kdyby ji nekdo zavedl, tak se ti fofrem preskladaji ceny ojetin.

      3. To je nesmysl.

        Zaprvé, pochopitelně, že marketing bude za pokrok a zlepšení vydávat vše, bez ohledu na faktický stav věci. Dělat z prezentací firem jakékoliv závěry je hloupost.

        Zadruhé, jak si představujete, že by ta „svobodná volba“ měla vypadat? Pokud pomineme státní zásahy (tam bych s Vámi souhlasil, ale ty se „pokroku“ v mobilech netýkají), pak firma dělá primárně pro peníze a ty dává výrobcům mobilních telefonů primárně volič estébáka, účastník účtenkovky a podobný. Tedy pochopitelně, že výrobce, cílící na tuhle skupinu kašle na to, abyste si zrovna Vy měl co vybrat, protože těch pár lidí, kteří by to ocenili ho nezajímají.

        Zatřetí, náhled na to, co je ta správná svobodná volba se dost různí. Vy byste rád specifický mobil, jiný by rád televizi plnou elektronek, ale chudák má smůlu, „sebrala se mu možnost svobodné volby“ tím, že je všude jen samé LCD. So what? Chtěl byste, aby „se s tím něco udělalo“? Že by třeba stát s tím něco udělal? Kam takové uvažování vede asi vidíte sám, ne?

        1. To neni uplne spravny primer. Tu lampovou televizi jeste porad muzes mit. A dokonce, pokud mas chechtaky, tak ti ji nekdo postavi na zakazku i s vodotryskem. On totiz ty lampace nereguluje stat, ale trh.

          Jenze je fura veci,ktere reguluje stat zcela proti trhu.No, vlastne stat reguluje vyhradne proti trhu.Takze ty si treba reknes,ze chces koupit kilo koksu,najdes prodavace,kterej ti doda kilo kvalitniho koksu,ale prijde stat a zabasne te,protoze proste muze a chce.

          Plizive se nam toto cpe vsude, formou „slusny clovek se prece nema ceho bat“.

          1. Sysop: ocituji sám sebe:
            „Pokud pomineme státní zásahy (tam bych s Vámi souhlasil, ale ty se „pokroku“ v mobilech netýkají)…“

        2. fatdwi: Žádný nesmysl:
          1) Zmizení RJ-45, hdmi/displayport, jack, vše bez náhrady, jsou neoddiskutovatelné průšvihy vydávané za technologický pokrok.
          2) Vyberu si optimální volbu dle situace na trhu a ne že mi někdo bude z pozice tržní síly vnucovat jím preferované řešení, jehož smysl existence je nic než zvyšování zisků spřátelené firmě.
          3) Zda se s tím má něco dělat je na dlouhou diskuzi, viz kauza nabíječky k telefonům.

          1. 1) Právě teď je v nabídce na Alze 2106 notebooků. Z nich 1226 má RJ-45 LAN konektor, 1592 HDMI (a 344 displayport nebo mini displayport), 315 výstup na sluchátka. Výběr tu je. A nemáš pravdu, že „vše bez náhrady“. RJ-45 ustupuje, protože je mnohem jednodušší se připojit přes wifi. (Ani já už RJ-45 skoro nepoužívám, přestože můj notebook ho má.) Nějaký výstup na externí monitor zůstal zachován, když už nijak, tak přes USB3.0 formou externí grafické karty. To USB3 je tak rychlé, že to zvládne. Ale většina notebooků má normální HDMI nebo displayport.
            2) Jakým způsobem ti někdo vnucuje nějaké preferované řešení? Drží ti pistoli u hlavy, aby sis to koupil, nebo co? Například já nemám smartfoun, přestože lidi kolem mě si kupují ke každým Vánocům nový a všichni na tom furt něco matlaj. Můžu si svobodně vybrat, jaký telefon na trhu si koupím.
            3) Zda by se s tím mělo něco dělat, je naopak velice jednoduché. Nemělo by se s tím dělat nic a nechat na trhu, kam se to bude ubírat. Jakékoliv zásahy shora jsou zlo.

            1. mjfox: Za tvrzení o „protože je mnohem jednodušší se připojit přes wifi“ se s tebou na toto téma odmítám dále bavit.

              1. A je to snad složitější? Stejně jako připojení telefonu k BT sadě v autě je jednodušší, než lovit telefon v kapse a hledat nějaký kabel. Sedneš do auta, otočíš klíčkem a mobil se automaticky spáruje přes BT a je to. To samé s notebookem, zapneš, automaticky se připojí do wifi sítě, kterou má uloženou, můžeš si s notebookem sednout kdekoliv v bytě a nejsi omezený délkou nějakého kabelu, volným portem ve switchi nebo přítomností zásuvky.

                Ale jo, vraž si palce do uší, otoč se zády a řvi „já mám pravdu prostě protože proto“.

                1. mjfox: Tak hlavně mám roky zkušeností, UTP kabel je nutná, nikoliv postačující, podmínka zachování duševního zdraví.

                  1. Ja doma pres WiFi standardne nejsem. Zapinam to jen, kdyz treba v lete sedim nekde venku. Duvody?

                    1) Kabel je rychlejsi

                    2) Snazim se omezovat konzumaci UHF zareni na minimum.

                    1. neuromancer: Taky mám nějaké zkušenosti. UTP kabel používám doma už jen vyjímečně. Notebook si prostě najde wifi a můžu s ním courat kamkoliv. Můžu s ním odjet o 50 km dál a když najde známou wifi, sám se opět spojí. Neřeším kabely, nehledám kabely. A takhle to má dneska většina uživatelů, hlavně spousta lidí už má wifi v telefonu nebo mají tablet.

                      sysop: K čemu rychlost? Ten web se načte svižně i přes wifi a i ten stream.cz apod. přes to hraje bez cukání. Wifi už dávno nemá mizerných 11Mbit jako kdysi.

                      oba: Zvyky nějakých nerdů opravdu Apple nezajímají. Každý má doma rychlé wifi, tak na co ještě RJ-45 konektor?

                    2. Trosku mi to pripomnelo kamarada, ktery mi takto propagoval bezdratovou mys. Jak je to uchvatny, perfektni, zadnej debilni kablik… no, a tuhle jsem byl u nej doma, zrovna se prhaboval furou veci na stole. A ze mys. Povidam – chytni konec kabliku a ona odnekud prileze. Protahl xicht a po preorani vseho na stole se ukazalo, ze zapadla mezi stul a zed. Ok, vitezoslavne ji vyndal, spalil mne pohledem a… mys nejela. Prej baterky… BATERKY? To v mysi neznam…

                      Jako jo, Wifi ma samozrejme neco do sebe. Ale kabel je kabel. Kdyz stahuju vetsi objemy dat, tak je rozdil znat. A ze „kazdy ma doma rychle Wifi“ neni pravda. Kazdy ne.

                      Duvod, proc se tam ten stekr uz nedava, neni to, jestli lidi maji, nebo nemaji Wifi. Duvodem jsou porizovaci naklady. A kdo je kokot a koupi si to bez stekru, tak pak holt musi poridit Wifi…

                    3. Sysop: Bezdrátová myš je k nezaplacení na uhnání si syndromu karpálního tunelu, vyšší hmotnost kvůli baterii po dobu více jak 150 hodin měsíčně se nemůže neprojevit.

                    4. Na tom, zda je myš drátová či bezdrátová nezáleží. Záleží hlavně na tvaru a posici ruky při používání. Mám tu myš s drátem, která je těžší než bezdrátové, které občas používám na cestách (a ještě do ní jdou vložit další závažíčka). Vyšší hmotnost je třeba v CAD aplikacích (a prý i ve hrách) výhodou kvůli vyšší přesnosti. Co mi osobně velmi vyhovuje je stolní touchpad (Apple Magic Trackpad).

                      Pokud jde o WiFi vs Ethernet, tak u nás doma používáme Ethernet pro připojení stacionárních zařízení (tiskárny, AppleTV, NAS, kamery). Laptopy jedou přes WiFi – a to i ty, které RJ45 mají.

                    5. pre neuromancer 26.1.2017 v 4:05
                      Ten syndróm karpalného tunelu si môžeš uhnať aj klasickou myšou nevhodného tvaru a veľkosti, ale váha navyše od bateriek tomu tiež pomôže, poprípade zlá podložka pod myš.
                      Ja mám na pracovné cesty bezdrôtovú myš s Bluetooth pripojením a nielenže to žerie baterky (2xAA) jak divá sviňa, ale aj z času na čas prestane komunikovať s BT modulom v kompe a pomôže len reštart kompu. A tak mám v zálohe ešte malú káblovu myšku, lebo s touch padom neviem narábať poriadne.

                    6. Sysop: Od wifi k bezdrátové myši, to už je skoro oslí můstek. Jinak „když stahuju větší objemy dat“ – ty ale nestahuju každej den, pokud vůbec někdy. Na zálohování mám USB disk, kam ty data naleju rychle a nemusím to sypat někam po síti.

                      Neuromancer: Souvislost bezdrátové myši a syndromu karpálního tunelu, to sis rovnou vycucal z prstu. Jestli má myš drát nebo bezdrát, nemá na karpální tunely vliv (nebo naprosto minimální a studie na to žádná neexistuje).

                    7. Re: mjfox
                      26.1.2018 v 9:26

                      Chapu,kazdy pracujeme jinak.Ja stahuju vetsi objemy dat kazdy tyden a nebo odesilam vetsi objemy dat a ty se sypo pres sit.

                    8. Je to jako s tím lambem a škodovkou. Na jednoho člověka, co tahá větší objemy dat, připadne milion, kterým stačí wifina.

                      Ethernet kabel má smysl pro práci na jednom místě, typicky stůl v kanceláři. A taky když člověk pracuje s daty na síti, typicky nějaký CAD.

                      Ale na nenáročné použití stačí ta wifina, která je dnes co do rychlosti srovnatelná se 100Mbit ethernetem. (Samozřejmě, máme tu 1Gbit ethernet, to je zase jiný level, ale a brouzdnání po netu nebo stahování mejlů je to jako kulovnice na komára.)

                    9. mjfox: Právě proto že si laici myslí, že to přece žádný vliv mít nemůže, tak se v současnosti jedná o jednu z nejčastějších nemocí z povolání. Vliv má každý gram, jedná se o kumulovanou zátěž.

                    10. Jedná se především o nepřirozenou pozici ruky a křížení kostí v předloktí. Váha myši není to hlavní, co vadí (pokud to vůbec vadí). Důležitý je tvar a ergonomie.

                      Jednou jsem asi hodinu dělal s takovou malou kabelovou myškou. Byla lehoučká, ale do ruky tak titěrná, že mě po delší práci bolely prsty a celá ruka. Ta myš je fakt nouzovka, podobně jako touchpad. Když máš s myší opravdu pracovat, musí do ruky dobře padnout. A měla by být ergononomická, nejlepší je tzv. vertikální myš (v práci takovou mám).

                      http://www.kancelarske-sluzby.cz/jak-vybrat-spravnou-ergonomickou-mys

                    11. Sysop: mám bezdrátový logitech. Baterky vydrží zhruba 2 roky, že by někdy někam zapadla? Jako fór dobrý, ale to má být argument proti tomu? Dálkáč k hifi nebo televizi nepoužíváš, protože by mohl zapadnout a potřebuje baterky? Jo, čudlíky na DVD přehrávači nikam neutečou, ale… tlačíš to zbytečně ad absurdum.

                    12. Re:fatdwi
                      26.1.2018 v 9:50

                      Asi si nerozumime, ja osobne nemam nic proti bezdratovym mysim, ja osobne pouzivam v drtive vetsine touchpad. Ale spis jsem reagoval na kecy, ze co neni bezdratovy, je vlastne stredovek. At si to kazdej dela, jak mu vyhovuje a necpe to druhym, kteri to nechteji.

                      Vadi mi, kdyz nekdo shazuje to, co sam nepouziva z presvedceni, ze on dela vsechno nejlip a vsechno ma nejlepsi. Vzdyt je to prece kazdeho vec. Takze kdyz mi kamarad cpal bezdratovou mys jako uuuuzasnou vec a plival na moje kabelova zarizeni jako na „prezitky“, velmi jsem si vychutnal situaci, u ktere jsem ciste nahodou byl. Kdyby drzel zobak, ani mne nenapadne to resit.

                    13. Sysop: v původní informaci chybělo, že Ti to kamarád cpal a Tvoje řešení kritizoval – za této situace je škodolibost zcela pochopitelná a neudělal bych to jinak (asi jako když mi kamarád kdysi cpal, že jedině jabko, protože se to na rozdíl od ostatních neodladěných křápů nesere a po měsíci od pořízení ajmeku za snad 50k – takový ten bazmek all-in-one – mu na tom odešel HDD a ztratil hromadu dat. Taky jsem neodolal a jeho řeči mu připomněl, nato on jako již správně zkonvertovaný iSheep odvětil, že je jabko stejně nejlepší, protože ten disk beztak vyrábí někdo jinej a epl za nic nemůže).

                    14. Harddisk může odejít kdykoliv a v čemkoliv. Proto zálohujeme.

            2. Jako průmyslový programátor a elektronik bych byl bez RJ45 úplně fčudu, protože bych se nepřipojil k 95% elektronických zařízení v průmyslu používaných. WiFi je sice super, ale v průmyslu se nepoužívá jako nosný komunikační kanál ze zcela zřejmých důvodů (odolnost proti rušení, bezpečnost, stabilita etc.). Relativně často používám RS232/485 (modbusové aplikace), takže potřebuju i klasický sériový port. Ještě že existují USB převodníky, jinak bych byl taky nahraný.

              1. Jenže na jednoho průmyslového programátora připadá milion lidí, kterým stačí wifina.

                1. Jiste. Na jedno Lambo pripada milion Schadewerke. To je samozrejme fakt.

                2. Ja tiež potrebujem RJ45 a RS232 na kompe inak sa nespojím s mašinami čo programujem. A ešte máme v mašine aj RS485 (Modbus a Profibus DP).
                  Keď sedím v kancli som na Internet pripojený káblom a keď ladíme mašinu tak sedím na dielni a na Internet idem cez Wifi a na mašinu sa pripojím káblom cez RJ45 (mohol by som aj cez RS232, ale tam je biedny dátový prenos).

          2. 1) Kde to zmizelo? Bez náhrady? :-) Já nevím, můj notebook má jen USB-C a v něm je aktuálně redukce na USB 3.0 a HDMI a klidně by v něm mohla být i na RJ-45, ale tu nevyužívám (není kde)
            2) Ehm, „situace na trhu“ je taková, jaká je. Vám se nelíbí a chcete jinou, kdo tedy dle Vás zajistí, že se takovou stane?
            3) To jistě.

            1. 1) Takže sis koupil nb s rozhraním ke kterému je v současnosti minimum periferií a musíš s sebou soustavně tahat pytel redukcí, aby sis k nb mohl připojit něco z toho co máš doma nebo co se běžně vyskytuje v domácnostech a ve firmách :-) Ale hlavně že máš free-cool-in USB-C, protože Franta od vedle má toliko USB-A a můžeš mít pocit nadřazenosti :-)

              1. Když přišlo první USB, taky na to bylo minimum periferií.

                1. mjfox: To souhlasí, první s USB přišel Apple, aby zákazníci nemohli používat RS232 / PS/2 periferie a museli si povinně koupit tehdy předražené kousky.

                  1. Je to přesně opačna – právě po zavedení USB si mohli majitelé Maců začít periferie víceméně volně vybírat. Do té doby periferie pro Apple používaly RS422, ADB a SCSI, takže těch periferií musely existovat specifické verse pro Apple či Wintel.

                    Z hlediska běžného uživatele má samozřejmě USB spoustu výhod – rychlost, automatickou konfiguraci, možnost větvení. Jakkoli na opravdu hi-speed věci se hodilo spíše FireWire, ačkoli FW1 mělo nižší deklarovanou maximální rychlost než USB 2.0.

                    1. JJ: To si pamatujete špatně, výhody USB se objevily až po mnoha letech až po uvedení revize USB 1.1/2.0, do té doby kralovala trojkombinace RS232/IEEE1284/IEEE1394.
                      První USB 1.0 bylo nic než tahání peněz ze zákazníků.

                      Mimochodem SCSI/SATA přes USB nešlo nikdy.

                    2. S Apple jsem tehdy už hodně pracoval a paměť mi dosud celkem slouží. Zjevně na rozdíl od vás. iMac G3 s USB byl uveden koncem léta 1998 (měl jsem první nebo druhý kus v Uhrách) a už měl USB 1.1 – tj. žádných „mnoho let“ mezičasu se nekonalo. V době, kdy existovalo jen USB 1.0 používaly Macintoshe stále RS422, ADB a SCSI.

                      IEEE1394 v době uvedení prvního iMacu s USB ničemu nekralovalo, to se objevilo zhruba ve stejné době (extra karty do PowerMaců o něco dříve než iMac G3, on-board tuším až druhá generace iMacu G3) a typicky se používalo pro rychlejší a dražší zařízení – audio interface, videokamery, disky, scannery. A opět téměř výhradně u Apple, který ho měl skoro ve všem – na Wintel PC bylo proti tomu FireWire vždy poměrně vzácné a rychlejší zařízení se až do nástupu USB 2.0 častěji řešila SCSI kartami, paralelním portem nebo proprietárními kartami.

                      USB vytvořily firmy jako Intel, Dell, Microsoft a další proto, že stávající rozhraní prostě přestávala stačit výkonově (připojte si přes PS/2 třeba i blbý 56k modem) a hlavně z hlediska uživatelského komfortu – počítače se prostě dostávaly k příliš širokému okruhu lidí a dříve tolerovatelné požadavky na znalosti a dovednosti uživtelů při připojování zařízení se stávaly neudržitelnými.

                      Že po USB běhá SCSI či SATA jsem nikde nepsal. Nicméně adaptéry USBSATA se mi tu válejí dva pod stolem. SCSI na tom neběhalo, ale bylo postupně USB nahrazeno pro low-cost externí paměti (např. iomega Zip a později samozřejmě externí disky a flash paměti).

                    3. JJ: Pamatujete si špatně, bylo tam 1.0. Revize USB 1.1 byla uvedeno až po vydání G3.
                      USB se rozšířilo až tehdy, když nabídlo 30 MB/sec v revizi 2.0, do té doby to byla naprosto nezajímavá a hlavně drahá záležitost.

                    4. Kecáte a už to začíná být nudné, jak plácáte aniž byste se ráčil něco si ověřit. Takže naposledy:

                      1) První iMac G3, tedy Bondi měl USB 1.1: https://everymac.com/systems/apple/imac/specs/imac_ab.html

                      2) První specifikace USB 1.1 byla vydána v roce 1996: http://www.usb.org/developers/docs/usbspec.zip (ještě se měnila a zcela zafixována byla někdy v tom létě 1998)

                      QED

                    5. JJ: To máte pravdu, tak opravdu naposledy:
                      1) Datum uvedení G3: 15. Srpen 1998, datum uvedení USB 1.1 Září 1998
                      2) V roce 1996 bylo vydáno USB 1.0.

                    6. S blbostí je potřeba bojovat…

                      1. září 1998 byla vydána finální specifikace USB 1.1 – to jsem ostatně také psal (léto končí tři týdny poté). První verse pochází opravdu z roku 1996. iMaců G3 mám několik, to rozhraní opravdu mají a 12 Mbps zvládají.

                      Není to nic neobvyklého – například Cisco také vyrábělo PoE zařízení notnou dobu předtím, než byla norma uzavřena a oficiálně vydána (a výsledkem bylo, že kvůli pár last-minute změnám tam není plná kompatibilita, což u Apple a USB nebylo).

                    7. Navíc, typický počítač před příchodem USB měl dva RS232 porty, jeden LPT port a někdy jeden GAME port. To samo o sobě není mnoho, jeden RS232 port obsazovala trvale myš, druhý modem, game port byl jenom pro joystick a LPT pro tiskárny, ale i ZIP mechaniky nebo scannery. Případně tam šla přidat nějaká proprietární nebo SCSI karta… což bylo dohromady poměrně složité, konfigurace prostředků, nedostatek prostředků (hlavně IRQ), přenosové rychlosti nijak závratné (max. 115 kbit u RS232)… Přidat kartu s dalšími RS232 porty teoreticky šlo, ale už to začínal být boj (málo IRQ, jak už jsem psal).

                      USB porty tohle všechno vyřešily, počítače měly zpočátku sice jen dva, ale bylo možné je velice snadno rozšířit pomocí hubů (zkuste to s RS232 nebo LPT portem; někdy šlo sdílet LPT port mezi tiskárnou a např. ZIP, ale pak samozřejmě nešlo používat obojí současně). Řadič USB si obsadil svoje prostředky (adresu, IRQ) jednou a bylo jedno, kolik zařízení je na tom připojeno.

                      USB přineslo spoustu výhod a postupně všechny porty nahradilo a to ne z rozhodnutí Applu nebo jiné firmy, ale díky zákonům trhu – stalo se natolik oblíbené a univerzální, že se rozšířilo i jako hloupý napájecí konektor.

                    8. mjfox: Furt melete nějaké svoje výmysly které si aktuálně cucáte zprstu :-) IEEE1284 bylo v každém PC a levně umělo 2 MB/sec, USB bylo drahé s 1.5 MB/sec, USB periferie rovněž a vyplácelo se si připlatit na řadič další LPT port. Korunu tomu nasadilo Apple, které lidem USB vnutilo bez alternativy. Teprve po uvedení USB 2.0 s 30 MB/sec se ledy hnuly.

                    9. Už USB 1.0 umělo 12 Mbit/sec (Full speed, 1,5 Mbit/sec bylo low speed, pro myš a podobné věci naprosto vyhovující), navíc na něm šlo provozovat víc zařízení najednou.

                      Apple byl v té době komplet svět sám o sobě a přistoupím-li na Vaši úroveň vyjadřování, tak bránil lidem v používání standardních PC periferií a nutil je kupovat věci s ADB a RS422. Na jeho obranu je nutno říci, že zrovna ADB bylo poměrně vydařené a umožnilo připojit víc zařízení a RS422 se lépe hodil pro komunikaci na delší vzdálenosti – běžně se po tom provozovala malá počítačová síť za použití levného telefonního kabelu.

                    10. WTF, jaké výmysly? Co z toho, co jsem napsal, není pravda? LPT port byl sice rychlejší než RS232, ale obvykle byk jen jeden a trvale ho obsadila tiskárna. Případně se o něj dělila se ZIP nebo skenrem, ale pak šlo buď jedno nebo druhé (nešlo to ani omezeně používat současně).

                      Mezi rychlostmi 1,5MB/s a 2MB/s není nijak velký rozdíl a například pro tisk to bylo skoro jedno. Navíc u LPT to byl strop, zatímco USB se krátce po uvedení 1.1 dočkalo verze 2.0 a zrychlení na 60MB/s – se zachováním plné zpětné kompatibility, tzn. úplně stejný konektor, žádná komplikace navíc. Tomuhle mohlo rychlostí konkurovat jen firewire nebo scsi, které rozhodně v každém PC nebylo.

                      USB periferie byly dražší (ale asi nijak závratně), protože to byla novinka a vyrábělo se jich málo. Ale rozšířily se velice rychle a cena šla dolů.

                    11. mjfox: Ano výmysly, nikdo při smyslech nevyhodil majlant za řadič USB 1.1 a majlant za USB 1.1 zařízení, místo toho aby si za 300 Kč koupil další LPT port.
                      USB 2.0 nikdy neumělo 60 MB/sec, zase jsem Vás přistihl jak si vymýšlíte :-) Reálná rychlost je 30 MB/sec, někdy při dobrém postavení planet o 5 MB/sec víc.

                    12. Ty budeš troll, co? Místo abys odpověděl, v čem konkrétně si podle tebe vymýšlím, napíšeš něco úplně jiného.

                      60MB/s je oficiální číslo.

                      (Pokud budeš takto pokračovat, budeš si tu muset povídat sám, protože trolly co? Nekrmíme.)

                    13. mjfox: Žádné oficiální číslo 60 MB/sec u USB 2.0 nikdy nebylo, to sis kompletně vycucal z prstu a už ses dočista zbláznil :-) Běžná rychlost 30 MB/sec, speciální režim pro speciální zařízení 40 MB/sec.

                    14. neuro: 60MB/s uvádějí různé zdroje, je to 480Mbit/s děleno 8. Sám jsi tu napsal 1,5MB/s pro USB1.1, což je 12Mbit/s děleno 8.

                      Děláš tu ze sebe debila, ostatně jako všichni trollové.

                    15. mjfox: 60 MB/s neuvádí žádný zdroj na světě, přímo ve specifikaci je zadrátováno teoretické maximum 53 MB/sec, tímto s tebou na toto téma končím.

                  2. OMG, zas ten zlý Apple… a nebude to spíš tím, že USB podstatně zjednodušilo připojování periferií? Uživatel neřešil, co kam patří, prostě to zapojil do prvního volného USB portu a fungovalo to.

                    1. mjfox: To se stalo až po mnoha letech s revizí 1.1/2.0.

                    2. Žádných mnoho let nebylo. První iMac G3 už měl rovnou 1.1

              2. Hlavně jsem si koupil notebook, jaký jsem chtěl z pohledu velikosti a výkonu. Pokud je ta jedna redukce „pytel“, tak to se asi neshodneme na významu toho slova, ale budiž.

                Nemám nic „free-cool-in“, že notebook, který jsem chtěl jiné rozhraní nemá je holt realita. Nicméně děkuji za vhled do Vašeho způsobu uvažování, kdy se musíte cítit nadřazeně a dle toho něco kupujete, mě je toto úplně jedno.

    2. BT se párovalo automaticky ještě před příchodem bezdrátových nabíječek a chytrých telefonů.

  3. Ono zas bych autorovi nenadával, protože Murphy funguje dokonale a podělat se může cokoliv kdykoliv.
    Kdysi se mi z otevřeného báglu koulela nová zrcadlovka ze Sněžky a zastavila se až po 600 metrech o první strom.
    Teda jen pouzdro, foťák pokračoval ještě o něco dost dál…
    No po vcelku dražší opravě otočného voliče jsem jel fotit povodně do Ostravy a na Hrušovském mostě první fotka
    — cvak a
    =:-()

  4. Pani, myslim ze vo frflani na pokrok ste nezasli dost daleko. Uvedomujete si kolko povolani zaniklo? V 60. rokoch sa vypoctova technika nemohla zaobist bez hardwaristov. Byvaly kolega spominal ze stravil v Minsku rok na skoleniach…a kde su hardwaristi (okrem vyvojarov) dnes?
    Taki televizny technici, to byvali krali. Hlavne po takej dobrej burke…a dnes? Dalsie, zoberme take lasery. Volakedy sa pouzivali plynove lasery v zdravotnictve uplne bezne. Trubice sa museli ladit. HGM tomu hovorilo „walking the tube“. Ked som prvy raz stratil pri walkingu luc, trvalo mi dva dni kym som ho dostal spat (druhy raz 15 minut, potom to uz boli radovo sekundy). Opytajte sa dnesne ho servisaka na to. Walking what? Na dnesnych solid state laseroch toho moc nenarobite…
    Slovom, svet sa okolo nas meni, ci sa nam to paci alebo mne. Ked si pomyslim ze som realne zacal uvazovat o kupe pickupu s automatom a dokonca soft hybrid, az ma striasa…

    1. Jako majitel koně požaduji, aby na každém rohu byl kovář a ne autoservis, který je mi nucen z pozice síly. S tím by se mělo něco udělat!

      Ad hybridní pick-up s automatem: tomu taky nerozumím, nebylo by lepší si užít V8 dokud to jde? Za chvíli už to prakticky nebude existovat, co přešel F150 na V6 turbo, stane se z V8 okrajová záležitost (a myslím, že majitelům Mustangů GT zatím nedochází, jak dramaticky tato změna dopadne i na ně – jakmile nebude V8 standard, který ve stovkách tisích půjde do SUV, tak to už nebude rentabilní dělat ani do Mustangu a bude v něm drahé nebo vůbec).

      1. On ten hybrid bude k dispozicii aj s 5.7 HEMI V8 :-). Ma pridavat 120 lbft tocaka.
        Mimochodom, GM ma hybridny pickup s V8 uz roky, akurat ze sa ho z nejakeho dovodu velmi nesnazia predavat. A nevozia ho do Kanady.

        1. tak tady trošku „nepokroku“

          podle reklamy v Radio Country je u Forda (Carent) v akci Ford Focus Combi za 319.990. Pokud se nepletu, tak je to klasika, žádný start stop atd., prostě klasický auto. Jinak Ford tyhle akce točí asi každou chvíli furt dokola. Proti SimpliKlevl to bude vybavený jako model o 100 litrů výš.

      2. Jo, ten kovac by skutocne mal byt na kazdom rohu :-)
        Este vysvetlenie k tomu trucku: Netuzim po hybride ani trocha. Keby bol RAM 1500 (F150, Silverado 1500) k dispozicii s manualom, tak je zaparkovany pred nasim domom. Lenze ta lod odplavala niekedy okolo roku 2005 ked som na kupu trucku este nemyslel. Dnes su tristvrte tonove trucky len automaticke. Manualne trucky robi len FCA a len so 6.7 litrovym Cummins turbodieslom. Kedze neplanujem tahat naves s konmi na dlhe vzdialenosti (to je to naco su tieto trucky hlavne vyuzivane), nie som si isty ci kupa takehoto trucku je dobry napad. A kedze moja jedina skusenost s hybridom ukazala ze pridavny elektromotor odstranuje ten efekt ktory na automatoch neznasam, uvidime si tento soft hybrid bude mat podobny ucinok. Ak nie, tak sme naspat pri rozhodovanim medzi dieslom a mensimi truckami.

    2. Zánik řemesel bych neřešil už jen z důvodu nezájmu nastupující generace o cokoliv,co byť jen vzdáleně smrdí prací.V současné době je veškerá elektronika spotřební zboží,které se nevyplatí opravovat a všem výrobcům jde o zisk.To znamená levně vyrobit,draze prodat a výrobci potřebují,aby lidi kupovali jejich výrobky furt pryč.Byznys je hlavním důvodem neustálého vývoje a změn operačních systémů u PC,“zdokonalování“telefonů a o zvyšování výkonů motorů automobilů nemluvě i když se u nás dá jezdit bezpečně max.něco málo přes 100km/hod a ať jedu jak chci,vždy za pár kilometrů dojedu nějaký kamion nebo kolonu.
      Pokrok se zastavit nedá,ale je na lidech,nakolik mu podlehnou.Jestli někdo musí mít telefon jako pádlo nebo elektromobil,který se u nás dá nabít jenom v Práglu,je to jeho volba,ale být cool nemá nic společného s rozumem.

  5. GPS je dalsi vyborna vychytavka, ktera puvodne – stejne jako internet – mela vojenske vyuziti a az druhotne se to uvolnilo pro civilni aplikace, takze dnes je GPS svab v kazde kokotine, vcetne sekacky na travu, o aute nemluve, coz ma zase tu pridanou hodnotu, ze Velky Bratr pozna, jestli jste se lgoli do sve mejlove schranky z bytu, nebo z chaty, nebo jste nekde na ceste a pokud jste na ceste a fakt ho serete, mozna vam pomoci GPS a internetu odpoji v nejake pekne zatacce posilovac rizeni a pusti pres ESP nejaky pekny puls do brzd a vy se zabijete a vysetrovani to svede na neprizpusobeni stylu jizdy stavu vozovky….
    Ale to jsem odbocil.
    Jak pravi prislovi, Buh dal, Buh vzal, takza v blizke budoucnosti se cela zapadni cast USA pravdepodobne posere, protoze Buh v Pentagonu usoudil, ze je provest nacvik na WW3 v koreji a soucasti nacviku je i vypnuti GPS (jestli to je simulace NK EMP anebo ruske Krasugy nejak zustalo skryto v prekladu).
    https://www.zerohedge.com/news/2018-01-26/usaf-begins-massive-gps-blackouts-western-us-during-largest-ever-air-war-drill

    Kazdopadne veskere moderni vychytavky zalozene na vojenskych technologiich to mozna budou mit brzo spocitane a ja marne uvazuju, co bude delat dnesni generace smartphonistu, ktera dostane osypky, pokud nejsou 24h v kuse na fejsu.
    Nejdriv v prubehu toho cviceni a pak v prubehu skutecne valky.

    1. Normalne by si clovek rekl, ze udela diru do sveta, kdyz na zapade USA bude prodavat mapy a kompasy. Mam ale vaznou obavu, ze ti dementi by ani nevedeli, co s tim delat a jak.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017