Pohádka o panu Novákovi a jeho krásném domku

Featured Image

Karel Novák se zase pohádal s tchýní. Tento týden již počtvrté. Jeho drahá polovička Anastázie už z toho byla na prášky. Potřebují konečně pořádné bydlení, tak do toho praští, ne dva vchody od Anastáziiných rodičů. Za poslední roky naspořili z Karlova platu skoro devětset tisíc korun, čert ví, jak se jim to povedlo.

Karel pracoval v blízké automobilce jako technolog a tam pobíral čtyřicet tisíc korun hrubého, něco málo přes dvacet devět tisíc čistého. Anastázie byla zaměstnána v malé firmě jako holka pro všechno, domů přinesla asi třináct tisíc korun čistého. 24 tisíc korun měsíčně pohltil provoz domácnosti, postaršího auta, jídlo a ještě se z toho dalo naspořit na skromnou dovolenou. Oba však měli dlouhodobý sen — vlastní dům za městem, uprostřed zeleně.

Stavebnímu spoření nevěřili už od dob, kdy vláda ČSSD snížila maximální podporu novým smlouvám na 3000 Kč ročně a tak spořili na spořícím účtu, čtyři roky, každý měsíc osmnáct tisíc korun s úrokem 2.2 % p.a. a měsíčním připisováním úroků. Po čtyřech letech se na spořícím účtu nalézalo 896379 Kč. Tehdy také objevili vysněný domek v ceně tří a půl milionu korun bez DPH. Teď už si sáhnou na zajímavou hypotéku.

A teď přijde pointa celého článku. Otázka zní, kolik bude pana Karla Nováka jeho dům ve skutečnosti stát či přesněji, kolik korun musí v zaměstnání vydělat, aby si takový doom mohl pořídit. Počítejme s tím, že bude chtít hypotéku na 25 let a úrokem nějakých 4.3 – 4.5 %.

Už jenom k tomu, aby uspořil částku 896 379 Kč, musel Karel Novák a jeho zaměstnavatel českému státu odvést na dani z příjmu, zdravotním pojištění a sociálním pojištění částku 1 150 560 Kč (včetně srážkové daně z úroků). Karel Novák tedy musel k tomu aby získal těch 896 tisíc, odvést práci v hodnotě nejméně 2 046 940 Kč (a to zcela vynechávám fakt, že i zaměstnavatel pana Nováka bude chtít mít z jeho zaměstnávání nějaký profit)… Ale to jsme teprve začali.

Nyní nás bude zajímat, kolik pan Karel ve skutečnosti musí vydělat peněz, aby mu na tom jeho vysněném baráku nevisel žádný dluh. Na modelové kalkulačce hypoteční banky jsem si vymodeloval úvěr na 2 950 000 Kč v případě DPH ve výši 10 % a na 3 300 000 pro případ, že se Kalouskovi podaří zvýšit DPH z bytové výstavby na 20 % (což má, zdůvodniv to jako součást pensijní reformy, v plánu). Měsíční splátka hypotéky na 2.95 mega činí 16481 Kč, měsíční splátka hypotéky na 3.3 mega činí 18436 Kč. Zatím zcela vynechávám různé životní pojistky a pojištění pro případ neschopnosti splácet, které po vás banka asi pravděpodobně také bude chtít, čistě jen a pouze proto, abychom si uvědomili, co nás stojí (a co nás teprve bude stát) náš slavný sociální stát.

Takže, držte si klobouky, pojedeme z kopce. Pan Karel, aby mohl mít svůj dům za 3 500 000 Kč, musí vydělat celkem 10 991 067 Kč v případě DPH ve výši 10 % a 12 052 032 Kč v případě DPH ve výši 20 %. A to jsme ještě nezapočítali daň z nemovistosti, kterou musí platit každý rok. První obrázek je současný stav, tedy při DPH ve výši 10 % (jen pro jistotu, daňový náklad tentokrát není to, co si z daní můžete odepsat, ale to, co musíte skutečně zaplatit):

A druhý obrázek je po Kalouskově zvýšení DPH z bytové výstavby na 20 %:

Kdo je tu jak moc nenažraný je tedy celkem zjevné. A to jsem zcela vynechal otázku daně z nemovitostí. Zkrátka žijeme v pořádně zkurvené zemi. Hledáte snad v této pohádce něco o vítězství dobra nad zlem?

12345 (2x známkováno, průměr: 1,50 z 5)
514x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017