Pohádka o diagnostice

Featured Image

keep it stupid! Motoristický časopis Svět motorů se opět rozhodl připomenout čtenářům něčím monumentálním.

SM 32/2008 je doslova těhotný převratnými informacemi, které vrhají na ustálené poměry v  oblasti automobilů zcela nové světlo. Seat Ibiza porazil v redakčním testu Škodu Fabia. Už jsem si zvykl, že v SM automobily Škoda v testech Světa Motorů vždy zcela a drtivě vítězí. Pochyboval jsem dokonce o tom, zda má vůbec za takových podmínek vyrábět nějaká jiná auta než ta ze středočeského Detroitu. Myslím, že tohle si někdo pekelně odsere.

            <Melkor_Nemesis> dobrou noc mysicko, krasne se vyspinkej a nechej si zdat neco co docista zaplni tvoji mysql
            <Melkor_Nemesis> *mysl

Bonus k tomuto zdrcujícímu úderu přímo do srdce té naší škodověnky představuje článek od pana Davida Superaty dotýkající se automobilové diagnostiky. Článek se jmenuje Diagnóza, přičemž není zřejmé, zda se tento pojem týká pana Superaty nebo něčeho jiného. Cílem článku bylo ukázat, jak se změnily servisní postupy za uplynulých deset let. A že se kurva změnily.

            <ona> ve prvaku si na mne cestinar zased a delal my problemi

„Doba, kdy si svého plechového miláčka udržoval šikovný kutil doma v garáži, je pryč. Také v servisech dnes oprava vypadá jako chirurgická práce…“, začíná pan Superata. Pokračuje: „(Elektronika) ovlivňuje vše od vstřikování přes chod motoru a centrálního zamykání až po světla“. Kdo by to byl řekl? Následně byl přizván expert jménem Votrubec, ze značkového servíce, podle fotky patrně firmy Škoda (jak jinak). Votrubec to má zmáknutý a popisuje, jak se do toho dělá: „První věcí, kterou jsme tenkrát před deseti lety kontrolovali, byly svíčky. Zjistili jsme, zda dávají jiskru.“ Nyní však Votrubec nasadil jinou páku. „Dnes se nejdřív auto napojí na diagnostický přístroj a ten zjistí závady. Bez něho to už prostě nejde, nic bychom nepravili.“ No právě. Votrubec má však i smysl pro humor, nebo aspoň myslím, že tohle bylo žertem: „Stačí odpojit vstřik na válci a auto hned skočí do nouzového režimu. Vystřelí airbagy, odemkne se a zapne výstražná světla“. Halt chirurgická práce.

            <a> Tak mame problem u zakaznika
            <a> Na disku je misto jenom vpravo
            <b> Coze?!
            <a> pise to „No space left on device“

Aby bylo vidět, že to není jen tak prdel, jsou přítomny fotografie diagnostických přístrojů. Přístroj VAS 5051 je tam zván dědečkem a VAS 5052 (umí skoro to samé) je moderní, protože je bezdrátový, takže u něj můžete desetkrát za den zařvat „zasranej bluetooth!“. Dokáže vypalovat na DVD, můžete rozjet pořádnou smažbu péčka. V takových souvislostech nepřekvapí, že „se propojuje s počítačem“. Také se dozvíme, co je gateway. Prý je to zařízení, které „rozhoduje o prioritách například při dopravní nehodě. Měří otáčky motoru, dávky paliva, polohu klikové hřídele a dobu vstřiku.“

Ty krávo. Větší snůšku blbostí jsem snad ještě nečetl. Aniž bych se chtěl utopit v jednotlivostech: Otáčky klikové hřídele měří nikoli gateway, ale řídící jednotka motoru. Dělá to tak, že snímá polohu klikové hřídele. Dávky paliva ECU motoru neměří, ale vypočítává, a také je řídí nastavováním doby vstřiku. Gateway, tedy CAN gateway, zprostředkovává komunikaci mezi jednotlivými řídícími jednotkami v autě nezávisle na tom, zda v autě právě jedete, havarujete nebo vám ho Eržika na Strážným kouří. Nenapadá mě důvod, proč by odpojený vstřik (zde se myslí vstřikovací ventil, jinak to zní jako „struk“) měl způsobit vystřelení airbagu. Pokud se tohle Votrubcovi povedlo, pak je mega lamer. Vystřelit airbag při odpojení vstřikovače je asi tak pravděpodobné, jako kdyby při vypnutí vaší televize zhaslo pouliční osvětlení – pokud ovšem k odpojení vstřikovače nedojde úderem autem o strom. Jinak je z toho „pouze“ žlutá lampička a chyba 0201-0204. Ale čert vem takový sračky. Když to píšou v novinách, tak to musí být pravda.

            <Cyberqwert> kamaratovi sa zadarilo na prednaske. ze ucitel hovori ze vsetci vieme ze na prstoch dvoch ruk sa da napocitat do desat. a on: na prstoch dvoch ruk sa da napocitat do 1024

Ve skutečnosti se na postupech oprav mezi roky 1998 a 2008 zase tak moc nezměnilo. Kutil dál může udržovat své auto sám, dokonce ho s trochou důvtipu také opraví běžnými nástroji. Jen nesmí být úplnej řepák a na všechno vyrazit s kladivem. I Felicia z r. 1998 byla diagnostikovatelná OBD-II standardem a moderní auta nejsou kvalitativně zásadně jinde. I jim odcházejí snímače otáček a i nyní je častým řešením výměna jedné určité součástky, jen ji ještě najít. Úvaha, že k funkci motoru je třeba benzín a jiskra, není vůbec špatná, dokonce by se dala označit za fundamentální.  Pan Superata přijal informace pana Votrubce zcela nekriticky a poslal je dál, aniž by jen trochu zagoogloval. Vypadá to, že Votrubec nakrmil Superatu stejným materiálem, jakým krmí zákazníky a Superata mu to podobně jako mnozí zákazníci sežral.

            <user> Mam novej dzob
            <muhehe> jakej?
            <user> delam admina
            <muhehe> a kolik ti platej
            <user> zatim nic, voni vo tom este nevedej

Přesto jsem za článek rád. Ukazuje na to, jak je role různých diagnostických zařízení přeceňována a je jim přikládána role svěcené krávy, na které rajtuje polobůh v zelených montérkách. Domnívat se, že diagnostika zjistí závady, je naprosto naivní a zhruba na úrovni periodik Spy nebo Vlasta. Základní problém palubní i externí diagnostiky auta se dá popsat na příkladu, který jsme asi všichni v nějaké podobě zažili. Nevíte, zda venku prší a zda si vzít deštník, tak se díváte z okna na ulici, zda lidé mají deštníky. Po nějaké době se objeví muž bez deštníku, tak vyrazíte také bez něj a zmoknete. Jednak deštník v něčí ruce nevypovídá nic o tom, zda venku prší… a zaměřili jste se na deštník a nepostřehl jste pánovy dvě francouzské hole…

V praxi krystalizovalo toto nepochopení příčiny a důsledku v čtyři přístupy:

Zdatný mechanik bere diagnostiku jako vodítko, aby věděl, kde přibližně má hledat. Aby ohraničil, zda se jedná o chybu komponenty (třeba snímače), přenosu (vadný kabel nebo zástrčka) nebo vyhodnocení, používá multimetr a osciloskop. To jsou dva nevyhnutelní kamarádi diagnostického přístroje a divím se, proč o nich v článku nic není. Jsou kladeny vyšší nároky na osobu mechanika a oprava trvá zpravidla o něco déle, ale v konečném součtu je levnější a hlavně je definitivní. Někdy se říká, že hledání závady auta pozestává z 50% z diagnostiky a z 50% z měření. Novější přístoje s paralelním měřením mění tento poměr na 75:25.

Diletant si pustí na moderním diagnostickém zařízení nějakého wizarda a smolí to podle něj. S 20% znalostí problematiky odstraní 80% rutinních problémů. Na zbylých 20% si vyláme zuby tak, že musí zavolat někoho schopnějšího. Oprava stojí zhruba čtyřikrát tolik, protože se vymění pár součástek, které byly v pořádku. Zákazník zpravidla není nasraný, protože jej diletant zásobuje odbornými termíny, zahltí jej výrazy jako ísíjů, gejtwej a kenbas a zveličuje závadu do podoby fatálního selhání elektroniky v celém autě, takže vohnout je ještě rád, že vyvázl jen s fakturou na patnáct tisíc. Odtud se rodí ty různé spektakulární historky u piva, které končí závěrem, že nejlepší auto byl žigulík s karburátorem.

Kanibal. Specialista z autorizovaného servíce Škoda identifikuje v přilehlém bazaru nebo na dvorku jiné auto, které je tomu opravovanému aspoň trochu podobné. Podle diagnostiky zjistí, jaké komponenty asi bude potřebovat a půjčí si je. Postupně je vyměňuje a čeká, kdy to začne fungovat. V lepším případě pak vrátí ty zbytečně vyměněné zpátky, v horším si dva zákazníci odvezou zajímavé crossovery jednotlivých modelových roků a variant, které je pak radost opravovat.

        <a> hm… sem nasel v lednici sedm let starou majonezu
        <b> děláš si prdel? :D
        <a> neee fakt
        <a> nejzajímavější je na tom to, že tu lednici máme teprv tři roky

Odpojovač většinou nic neopravuje, hledá pouze relax. Odpojuje různé komponenty. Když je v dobrém rozmaru, činí tak za chodu motoru. Zkouší, jestli to diagnostika pozná. Když ne, je nadšený, že ji přečural. Z textu se zdá, že i v tomto ohledu učinil pan Votrubec zajímavou zkušenost.

        <Koblih> Doktor mi rikal, ze mam po ty dlouhy zime oslabenej organismus. Tak jsem se ptal v lekarne a nabidli mi beta karoten. Na to jim seru. Pockam, az bude plna verze.

Podívejte se na příklady běžných závad, které jsou varováním před přílišnou důvěrou v to, co kouzelná bedýnka ukazuje. Dovede je odstranit i průměrný mechanik, který používá vlastní mozek. Člověka vybaveného nekritickou důvěrou v možnosti vestavěné nebo externí diagnostiky zpravidla uvedou podobné triviální události v rozpaky.

          <a> prosim te, nevis kolik ma Japonsko obyvatel?
          <b> wiki
          <a> prosim Vas, nevite kolik ma Japonsko obyvatel?

Některé součástky auta nejsou diagnostikovatelné. Vadné zapalovací kabely u aut, která zapalovací kabely dosud mají, mají za následek to, že auto blbě jede – někdy na tři válce, někdy na čtyři. Není zapsána žádná chyba, protože tahle událost se odehrává ve vysokonapěťové soustavě a tam OBD nemá žádnou páku. Pokud se nějaká chyba zapíše, tak je to hláška o chybě v lambda regulaci, což diletanta přiměje šašit s lambda sondami.

          <a> pise mi kamarad, ze ma novej notebook, tak se ptam jakej
          <a> <b> jak jako jakej
          <a> <a> no od jaky firmy
          <a> <b> dy
          <a> tak mu rikam ze to sem vzivote neslysel… gugl nic… tak premejslim… no zkuste se nekdy podivat na logo hp obracene

Poškozené nebo zkorodované zemnící vedení motorové řídící jednotky má za následek, že řídící jednotka musí pracovat s nižším napětím. Z hlediska řidiče se to projevuje tím, že někdy auto jede, někdy ne. Sem tam se sama odpojí, aniž by zapsala chybový kód, třeba 561, protože na to už prostě nemá energii. Diletant řeší výměnou ECU za desítky tisíc, ostatní si pomohou drátěným kartáčem.

          <a> Na TS mi nejde zvuk…
          <b> A máš sluchátka ve správném jacku?
          <a> Mě to tam strčil profík.
          <b> To ti moc gratuluji. A máš sluchátka ve správném jacku?

Pokud zcela selže senzor otáček klikové hřídele, ECU motoru nedělá nic, protože je pro ni motor v klidu. Nezapíše tedy žádné chybové hlášení. Auto nejede a přesto je v paměti nula chyb, no je to možný, pane Votrubec?
 
Článek ukázal, jak opatrný musí člověk být, když čte běžný text v novinách. Trochu mi z toho běhá mráz po zádech. Blbosti v Superatově článku jsem demaskoval jen díky tomu, že pracuji v příbuzném oboru. Jak to ale je s články o lékařství, bezpečnosti, dopravě, obchodu, financích, společnosti, politice? Je to taky takový shit? Jestli ano, pak z toho nevidím východisko. Buď nastane doba nových polyhistorů, kteří si nastudují základy všech myslitelných oborů prostě kvůli sebeobraně, nebo jsme odsouzeni k postupné degeneraci ovládáni absolventy filozofických, sociálně ekologických, globálně politologických a kdovíjakých ještě studijních směrů.

BTW, hlásím se jako redaktor Světa motorů. Podmínkou je 150k superhrubých za každý boží měsíc a nějaké ty benefity. Axel Springer nechť neváhá a napíše.


09.08.2008 D-FENS
Hlášky, které někteří z vás možná uvidí, byly převzaty ze serveru Lamer.cz.

12345 (7x známkováno, průměr: 1,14 z 5)
1 422x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017