Pes není člověk

Featured Image

Nedávno jsem viděl kus nějakého dokumentu o tom, jak se nějaká paní snaží vysvětlit majitelům, že nemohou dovolit svému psíkovi dělat všechno, co chce.

A včera na lžIdnes byl článeček o tom, jak obchodníci rozšiřují oddělení pro zvířata, protože na nich lidi nešetří, na rozdíl od ostatního zboží.
A když občas vidím, jak se lidi ke psům chovají? Hrůůůůza…

Tak si myslím, že se se buď zbláznili lidi, nebo já. Asi spíš lidi, takže tady je pár pravidel, která se mi osvědčila:

– Pes není člověk. Nikdy nebyl a nikdy nebude. Je to pes.
– Pes nikdy nebude poslouchat dobrovolně. Poslouchá, protože musí. Když nemusí, neposlechne.
– Pes nerozumí kompromisu. Pravidla určíte buď vy, nebo on. Dohoda není možná.
– Když pravidla určíte vy, musíte je dodržovat a také jejich dodržování vynucovat.
– Pokud pes pravidla nedodrží, potrestejte ho. Musíte hned, protože za 10 minut už neví, že udělal něco špatně.
– V rodině platí pravidla vlčí smečky.

Pravidla vlčí smečky:

– Každý člen smečky má svoje pořadí. U lidí to je jedno, psovi do toho nic není. Pes je poslední. Více psů si svoje pořadí řeší mezi sebou.
– Když pes bez povelu zavrčí nebo agresivně zaštěká v přítomnosti pána, dostane okamžitě přes hubu. Pán si mohl myslel, že to bylo na něj.
– Pes nikdy nebude zkoušet získat něco od pána. I když ví, že dotyčná věc je pro něj (miska, hračka, pamlsek), sedne si a čeká.
– Pán má právo sebrat psovi kdykoli hračku, sahat mu do žrádla, vlézt k němu do kotce, atd… Pes vůči pánovi takové právo nemá.
– Pes, který zkusí obsadit pánovo místo je okamžitě potrestán. Je jedno, jestli to je postel nebo křeslo.
– Pán zase nesmí nikdy psovi naznačit, že na postel nebo na křeslo může. Pes pojem „vyjímka“ nezná.

Zní to blbě, ale představte si, jak si ve smečce vlků nějaký podžízený člen zkusí alfa samci zabrat jeho pelech, nebo mu jen přičichnout k jeho večeři :-) To by skončilo zraněním nebo smrtí odvážlivce.
Takhle to musí fungovat i u vás doma – pes nic jiného neočekává a jiným chováním mu děláte zmatek v psím myšlení.

Pes musí chápat „On je šéf, může všechno. Když já poslouchám, dostávám žrádlo a pán je se mnou spokojen. Když poruším byť omylem pravidla, jsem potrestán. Na pána se za to ale nezlobím, protože má vždycky pravdu.“

Když pes poslechnout nechce, zvyšujete tlak, dokud nepovolí. Slyšel jsem argument, že jsou psi, co se raději nechají zabít, než aby podlehli. Dobře, přizabijte je ale musíte vyhrát. Pes je buď poslední v rodině, nebo je mrtvý, jiná možnost není – mohl by někomu ublížit.
Jednou se mi stalo, že můj pes mě opakovaně neposlechl a evidentně se snažil mi něco dokazovat. Skončilo to tak, že jsem ho dusil, dokud se neposral(doslova) strachy o svůj život. Pomohlo to, od té doby nic podobného nezkusil.

Buďte ale spravedliví, netrestejte psa nezdůvodně, je to člen vaší smečky, ne nepřítel. V rámci pravidel musí mít určitou volnost, není to stroj.

Když si nebudete jistí, jak jednat, vzpomeňte si na pravidlo vlčí smečky. Jak by jednal alfa samec, kdyby si k němu podřízený člen dovoloval, to co váš pes k vám?

Přeji hodně pěkných zážitků s vašimi psi, psicemi a psáčaty :-)


01.12.2009 opas

12345 (1x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
417x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!