Pasivní bezpečnost osobních aut - zpět na článek

Počet komentářů: 123

  1. „..když na mě běží rozzuřený slon, tak to není totéž, jako když na mě běží rozzuřený králík.“
    Krasa!
    Jste skvely bavic a fyzik… nebo naopak. :-)

  2. Opravte si: rallyovém speciálu WRC s rámem a v pětibodové sportovní sedačce a přilbě. Správně asi má být: WRC (World Rallye Car) ve skořepinové sedačce s pětibodovým pasem a přilbě. No a ještě pro info. Hans není jen v F1, povinné používání je i třeba v MČR v rally

  3. Je docela zajímavé podívat se na data z US trhu: http://www.iihs.org/iihs/topics/driver-death-rates
    Jedno z aut s počtem mrtvých 0 je třeba Toyota Sequoia – třítunový rodinný tank, se kterým v USA jezdím a snažím se jim nezkazit statistiku :-)

  4. Ono se asi všeobecně ví, že ta bezpečnost aut už se posledních 15 let nějak výrazně nemění.

    Být v bezpečí je také jedna z výsad zbohatlíků. Ono je tak nějak vždycky lepší být zdravý, krásný a bohatý než nemocný, ošklivý a chudý.

    Ale co, člověk se prostě nesmí bát a nějaká ta pravděpodobnost, že se na silnici zabijete je tu vždycky. Blbé je , když má člověk děti a ví, že jim to bezpečí prostě nemůže dát, protože by musel krást nebo někoho zabít, aby si ho mohl koupit.

    Ještě pořád ale máme tajnou zbraň a to je volant v ruce, noha na plynu, spojce a brzdě a rozum v hrsti, neuškodí zkušenosti z motocyklu, kde platí „každý na silnici se tě snaží zabít, tak podle toho jezdi“. Předvídat, dávat bacha, sledovat zrcátka, cyklisty, podezřelé řidiče, od kamionu vždycky dál, bílou dodávku radši pustit před sebe, nespoléhat ani na značku hlavní silnice ani na zelenou na semaforu. Jo a bacha na prázdné silnice v noci, poslední prase jsem sundal přesně na štědrý den, a to jsem jel pomalu a po dálnici.

    1. “každý na silnici se tě snaží zabít, tak podle toho jezdi“

      To nejde, hrozně rychle by mi došly náboje.

      1. Pravda, potřeboval bych na přední blatník aspoň MG 42, to by mohlo stačit.

        Na motorce nelze ujet ani 3 km aby vám alespoň 5 lidí nedalo přednost v jízdě, fakt je to poslední roky u hubu.

        1. Predimenzovane a tezke, ten MG 42.
          Stacil by Remington Model 870. http://www.remington.com/shotguns/pump-action/model-870

          11 milions served .. sold.
          Defensivni jizda mnohdy neni dostatecne defensivni, v CR.

          1. ááá brokovnice „doomovka“ je podle mě nevhodná kvůli nabíjení, na natažení je potřeba 2 ruk nebo metody z filmu Terminátor I, taky bych měl obavu, že broky nemají dostatečnou penetraci na plech, je tedy vhodná proti chodcům a cyklistům, ale na kamion či dodávku PPL to stačit nebude.

            Ono by asi nakonec mohla být řešení standardní česká „kosa“, 30 ran a 7,62 ráže by mohla být dostatečná, hmotnost nízká, jen ten zásobník by se mohl plést do řízení, pokud by ale byla zamontována do trupu stroje aby střílela zhruba v ose světlometu, to by snad šlo

            1. Totalní řešení je RPG75, má ale dvě nevýhody. Je na jedno použití a rána, kterou při výstřelu vydá vám pomalu utrhne hlavu, ale proti ní neobstojí žádné silniční vozidlo, snad jen superb pana prezidenta…

              1. opět nepříliš vhodné, lítající kusy hořícího plechu vás mohou zasáhnout do hlavy nebo se zaplést do špic. Stejně tak cákance masa na helmě mohou úplně pokazit viditelnost i za jinak slunného dne :) Ovšem jako doplněk pro zvlášť sťavnaté situace není k zahození

                Rány bych se nebál, bezzákluzové zbraně jako tato pokud vím nemají valný zpětný ráz, pouze výšleh plamene dozadu. (nikdy jsem z toho nestřílel tak jen hádám)

                1. Život není peříčko. Dnešní cesta do práce přinesla 1 cyklistku, jedoucí po frekventované silnici, ač vedle ní má kurva cyklostezku, kterou jsem nedobrovolně spolufinancoval. Dále dvě ocyklené děti ve věku asi 10 a 12, které se motaly v hustém ranním provozu na silnici I. třídy (navíc zdvojnásobeném tím, že je tudy směrována objížďka pro nákladní auta…). Dětičky měly na sobě reflexní vestičky (viditelnost v 6.47 h byla normální), které jen podtrhovaly idiocii rodiče, který je smrtelnému nebezpečí vystavil. Korunou pak byla zaparkovaná dodávka se žlutými majáky, z níž ženci vytahovali motorové kosy. Stála v mírné pravé zatáčce, navazující na dlouho rovinku, kde se docela pohodlně jezdí 110-120 kmph. Ubrzdil jsem to (a též protisměr byl volný), nicméně ta míra idiocie spoluobčanů na 25 km docela dokáže pokazit náladu…

    2. „Být v bezpečí je také jedna z výsad zbohatlíků“ proč, dvoutunový osobák seženeš za 50 tisíc je to jen v přístupu k životu, když mám slabší den(stres, apod), jedu dodávkou a zrovna včera se mi do cesty postavilo X3 s nezatmavenými okny (snad první co sem v čr viděl), zajímavý to bylo tím že i když se na něj z boku řítilo dobló diesel f oleji naložené vercajkem tak pacient neměnil svojí polohu, asi už nějaký syndrom nezranitelnosti, Koukolík by věděl, dobrzdil jsem včas a pro zdejší chytré rejpaly: Hrozně jsem mu tu černou bednu záviděl :-D zažil jsem i hru na kočku a myš VW Lupo vs. porsche čtyřdvéř, mamrd nebyl spokojený s mojí rychlostí 160 u měřína, tak jsem ho vyfakoval, (stejně mě nic jiného nezbylo, tříválec diesel víc nejede-kor na friťák, vpravo kamiony,)měl v plánu mě sundat, a celkem na tom plánu lpěl, nejdřív čekal že mě vybrzdí a když jsme byli asi na 60 km/h (najednou nespěchal) a já si pořád držel odstup, protáhl jsem ho po parkovišti a přes obrubák se mu jezdit nechtělo, opět jsem mu jeho funébr záviděl, byl v obrovském bezpečí ale jinak celkem prdel, to se dá zažít jen u neumětelů na východě, do rakouska a itálie můžete jezdit bez obav ;/)

  5. To jsou zas kydy…

    Byl jsem u několika set dopravních nehod a rozdíl v následcích podle stáří vozidla je patrný na první pohled.

    Mercedes byl průkopníkem bezpečnosti už před lety zcela jistě, ale kolik z těch pár aut z té doby, co dneska ještě jezdí, nikdy nehavarovalo a netrpí korozí?
    Co třeba 10 let stará dodávka nejlidovější značky, po nárazu pod autem hromada rezavých plíšků, něco jako trsátka z trabanta.
    Čelní srážka sedmituny s novým japonským SUV vyšla zřetelně hůř pro náklaďák.

    Mimochodem snad i průměrně inteligentní člověk po krátké úvaze usoudí, že výsledky testů NCAP slouží pro srovnání aut v příslušné kategorii, auta s tak rozdílnou hmotností nemusí být srovnatelná.

    1. Jen doplním, že i kdyby nehavarovaly a korozí skutečně netrpěly, bude i tak pevnost skeletu za ta léta pouze zlomkem původních hodnot.

      1. „bude i tak pevnost skeletu za ta léta pouze zlomkem původních hodnot.“co je důvodem k tvé vědecké analýze, moje karoserie 20 let stará z Itálie vykazuje parametry nového vozu, neleštíš doma dvojkovou fábii?

  6. Hezké téma a v zásadě správný popis – velké těžké auto (pokud možno ještě vyšší konstrukce) bude vždy bezpečnější než městský prcek. A neúplná vypovídající hodnota E-NCAP je demonstrována třeba testy IIHS s nízkým offsetem. Které mimo jiné dokazují, ýže pro Volvo je bezpečnost a posádka stále prioritou, ačkoliv vzhledem k výsledkům euro NCAP mnozí tvrdí, že „už to je jen stín minulosti“.

    Jen to brečení nad tím, jak jsou auta ojebaná a vlastně stejně (ne)bezpečná jako kdysi, ten článek kazí. Už jen triviální data jako poměr počtu nehod na počet mrtvých nebo absolutní počet mrtvých řidičů osobních aut na silnicích ukazují, že pasivní bezpečnost aut je oproti minulosti stále lepší a lepší.

    Dále mi přijde poněkud zbytečný odstavec o nárazu Focusu ve 200 km/h. I kdyby bylo auto navrženo sebeodolněji, sebelépe a sebedokonaleji, bylo by to posádce prd platné, protože záporné zrychlení by jim nadělalo uvnitř tak trochu chaos v pajšlu. Ani WRC a rám by k ničemu nebyl…

    1. Nevěřte těm řečem o tom, jak zpomalení rozerve vnitřní orgány. Právě ve WRC jsme často svědky nehod, které jasně ukazují jak „snadné“ vlastně je udělat poměrně bezpečný automobil.
      Musíme ale zároveň jednoznačně konstatovat, že bezpečnost je v přímém protikladu k užitné hodnotě (WRCéčko není zrovna nejvhodnější pro odvoz více lidí nebo sebemenší náklad), komfortu a dalším nárokům, které lidé na osobní automobily mají. Současné podoba je jen kompromis mezi těmito vlastnostmi.
      Mně osobně vadí, že přijatelnost tohoto kompromisu je poněkud nesprávně konformována pouze a jenom do testu podle metodiky EuroNCAP (pro jejíž nejvyšší hodnocení jsou auta a priori konstruována).

      1. Účinek na vnitřní orgány je dán zejména časovým průběhem zpomalení – je tam nepřímý vztah (nikoliv úměra) mezi velikostí přetížení a dobou trvání…
        Jinak při geometricky symetrickém střetu dvou identických vozů je na tom lépe posádka toho, který měl v bodu střetu vyšší rychlost…

  7. Já tedy chápu, že autorovi jde o boj proti demagogii, ale relizovat ji zase – byť částečnou – demagogií není úplně fér.
    1. Základní úvaha – tedy, že bezpečnost nedělají airbagy, pípáky nebo nálepky na stínítkách je samozřejmě 100% správná a rozhodně ji podepisuji. Kupovat auta podle počtu airbagů je opravdu kolosální nesmysl. Ostatně ohledně airbagů: nemůžeme prokázat, že by airbag kdy komu zachránil život, můžeme ale prokázat, kolik lidí airbagy zabily. Ale také je nutno přiznat, že poslední dobou jsou to zanedbatelné hodnoty, jedná se spíše o minulé století.
    2. úvaha o tom, že bezpečnost je v první řadě dána konstrukcí a „železem“ (tedy pevností a tuhostí konstrukce vozu) je také naprosto správná, ale už se k její argumentaci používá dost nesprávných dogmatických tvrzení. Neviděl jsem srovnání třeba Alfy MiTo proti Passatu B5, ale rozhodně bych si nedovoloval sázet na Passata jen proto, že je těžší, a to zejména ne v případě jiného nárazu, než odpovídá metodice EuroNCAP. Navíc hovoříme pouze o pasivní bezpečnosti, což je super, ale na nehodu má vliv i ona aktivní bezpečnost, kdy jsem přesvědčen, že MiTo se vyhne zhruba s 500% vyšší pravděpodobností nehodě proti tomu Passatu. Viděl jsem pár neférových nehod a byl jsem občas překvapen, jak moc třeba taky záleží na profilaci a materiálu, a že 2 tuny bláta proti 1,3 tuny lepší oceli nemá zdaleka tak jednoznačný výsledek (dokonce i opačný).
    3. úvaha o deformaci vnímání pasivní bezpečnosti díky testům EuroNCAP 100% potvrzuji. Tady se bohužel setkáváme s takovým nešvarem… současná auta postavená výhradně podle EuroNCAP mají přední (dříve)nosníky konstruovány tak, aby jejich kolmá postupná kroková deformace (jsou sestaveny z mnoha vzájemně pospojovaných automomních dílů) přenesla energii do podlahy a zadní části vozu. Pro normovaný test EuroNCAP je to super, protože narážíme s 40% překryvem do deformovatelné překážky. Bohužel to má za následek, že dostane-li toto auto pecku „mezi kozy“ mebo z jiného úhlu a do slabší nedeformovatelné překážky, jeho výsledky jsou obvykle horší, než u konstrukce z 80. let. Sice můžeme argumentovat statistikou, že největší procento nehod je podobných těm testům, ale přes 50 % nehod proběhne jinak… souhlasím s tím, že tento princip rozložení energie je správný, ale v současné době se uplatňuje ad absurdum v měřítku, které osobně již považuji v mnoha případech za vysloveně škodlivé (pro jiné druhy nárazů). Bylo by řešitelné třetím druhem nárazu v metodice EuroNCAP (ale i tak by se zase jednalo jen o informaci inspirativní, nikoli dogmatickou).
    4. zlepšující se výsledky pasivních nárazových testů jsou dány 3 faktory: a/ přirozeným vývojem (lepší profilování, kvalitnější materiály, aplikace analýz reálných nehod, zvyšování kupní síly), b/ normovanými testy (neznáme však obecně obvykle výsledky jiných nárazů než ISO a EuroNCAP), c/ třídní migraci. Co znamená to poslední? Že současné auto nižší střední třídy je postaveno na podlaze staršího vozu vyšší třídy a přejímá podstatnou část jeho bezpečnostních atributů. Skutečnost, že se nám auta během 2 modelových řad zvětší o třídu má pak zcela zásadní vliv na to, že jejich pasivně-bezpečnostní testy se výrazně zlepšují. Budeme-li posuzovat stále stejně velká auta (tedy během 2 modelových řad o třídu nižší), nebudou výsledky až tak rozdílné, jak se dnes marketongově zdá. Příklad: Alfa 159 byla marketingově nástupce řady 156, ale sdílí podlahu s Alfou 166, tedy o třídu většího vozu a Lancií Kappou (tedy jsme v roce 1994!). Srovnávání crashtestu AR 159 a AR 156 je tedy marketingově v pořádku, technicky je to ale nesmysl, protože 159 musíme srovnávat se 166 či Kappou a hle – výsledky jsou mnohem konzistetnější, než ve srovnání 156-159.
    5. díky za inspirující článek. Ač s mnoha argumenty nesouhlasím a na spoustu z nich bych mohl předkládat argumenty opačné, v principu je nejpodstatnější, že autor zpochybňuje mainstreamově vnímané omezení otázky pasivní bezpečnosti na pouhou metodiku EuroNCAP. Když pak vidíte nehodu AR 147, která v EuroNCAP dostala 3 hvězdičky a zcela zdemoluje nejen Renault Megane, který dostal hvězdiček 5, ale bohužel i jeho osádku, tak pochopíte, že při reálných bouračkách jde hlavně o pevnost a tuhost, a ne o nějaké hvězdičky. Díky i za zmíněnou manipulaci redakcí Fifth Gear, která ukazuje, jak věrohodná „motoristická“ (tedy spíše lifestylová) média na tomto poli jsou a jak velkou míru je dobré jim přisuzovat v jejich hodnocení automobilů (z nichž 88 % je prakticky úplně stejných, ale oni žijí z toho, že mezi nimi hledají zcela zanedbatelné rozdíly).
    6 Já pak ještě zásadně nesouhlasím s tím, že otázka bezpečnosti je stále jen omezována na bezpečnost pasivní. K čemu je mi 555 hvězdiček normovaného testu EuroNCAP, když mě špatná konstrukce nápravy na VW Golf/Škoda Octavia na sebemenší nerovnosti v oblouku vyhodí rovnou pod protijedoucí kamion, fakt nechápu.

    1. Tak airbagy zabily nějaké lidi, co se hlavně nepřipoutali. To se nedivím. Letět dopředu rychlostí auta a po nějakých 20 ms být vržen airbagem zpět opravdu asi na zdraví nepřidá.
      Předem upozorňuji, že na názory, „nepoutám se a dokážu to vzepřít rukama“, jsem alergický. Náraz v 50 km/h se dá nasimulovat pádem tak ze třetího patra paneláku a to by to na volantu nevzepřel ani Kocourek.

      1. …pokud budeš v tom třetím patře sedět v autě, tak dá. Asi to nebude podobný jako když vyskočíš z balgónu na chodník, žejo.

        1. Ke srovnání s pádem z paneláku se nebudu vyjadřovat, ale pokud bude vážit 80 kg a na metru zpomalovat z 50 km/hod na nulu, tak to je skoro 8 kN a to v rukách asi fakt neudrží.

          1. …tak to je snad samozřejmé.
            Mmch, rukama bys nejspíš držel „jenom“ horní polovinu těla, nejvíc se nejspíš zapřeš nohama, ne?

            1. Tak to možná kdo má srdce v gatích přežije, ale běžná populace po nárazu do volantu ne. A těma nohama člověk neudrží taky vůbec nic, koleny narazí do spodku palubky, případně si zlomí stehna a holeně.

        2. O to právě jde: auto narazí v 50km/h do zdi, řidič nepřipoutaný, jak moc se bude lišit simulace volným pádem těla řidiče z 9,8 metru na chodník, kde bude ležet palubka a volant plus nějaká malá deformační podložka?
          Pokud tomu správně rozumím, tak to je klíčová otázka – jak dlouho trvá deformace předku při dané rychlosti? Pomůže ten průběh deformace zbrzdit tělo řidiče, nebo už narazí do pevné zdeformované palubky?

          1. Příliš akademická debata. Nevím.

            Přiznám se bez mučení, že se mi nechce bourat nepřipoutaný v žádné rychlosti a nechce se mi ani padat na volant z třetího patra.

            Určitě budou lidi co to přežili a můžou o tom vyprávět a tutově budou lidi, kterým to nevyšlo.

            1. Dovolim si pridat svuj zazitek s bouranim nepripoutany. Pokud nekomu prijde, ze jsem si to cele vymyslel, tak at…
              Mel jsem Hondu CRX, pred 20 lety, mohla byt tak 10 let stara (nevim, koupil jsem to bez papiru, „na rozstreleni“, jak usoudil prodavajici….) Proste takova ta prvni (snad) verze, cela hranata, moc hezke auto…
              Mel jsem v tom nejake sportovni / pseudosportovni sedacky, nevim, rozhodne jsem sedacku u ridice mel tak polozenou, ze jsem v tom „skoro lezel“. Takze pocitam neco jako 45 stupnu….
              Jel jsem nepripoutany, nahaneli me policajti, ujizdel jsem pres mesto a v jednu blbou chvili jsem vrazil v situaci, kdy jsem tam mel plne vytocenou dvojku (takze nejakych 80km/hod), bocne do predni casti Skody Felicia. Skodovce ulitlo kolo, tak nejak se pochroumal cely predek, CRXu „temer nic nebylo“, rovna se pomackalo se to po chladic, motor vzhledove neutrpel, ale samozrejme to zustalo nepojizdne.
              Rec je o „nepripoutani se“. Tedy – v okamziku, kdy jsem videl, ze uz je to v prdeli, tak jsem se vzeprel rukama a nohama, tak nejak na posledni chvili. Jak rikam, „pololezel“ jsem tam.
              Par dni me trosku bolely nohy, ruce moc ani ne. Ale vubec nic mi nebylo.
              Pravda, v okamziku narazu jsem utrpel nejaky sok, nebot si zcela jasne uvedomuju, ze tak 1-2 minuty jsem se choval zcela nelogicky a motal jsem se tam jak trotl. Napriklad po narazu jsem se snazil nastartovat a odjet :-D Pak jsem vylezl z auta, motal jsem se, jak kdybych vylezl z centrifugy, ale po par minutach se to zcela srovnalo.

              Imho tedy bude hodne zalezet, jestli clovek boura „do zdi“ (Do stromu a podobne), a nebo jestli boura do neceho, co se da „deformovat“ a nezastavi na miste, ale ma na to trosku vice mista.

              1. … a pak jsi se probudil s hlavnou v nočníku, že ?
                (Tedy, pokud je to pravda, Lojza nepatří k lidem, které je dobré potkat…)

      2. Tak nějak – neschopnost lidí alespoň představit si nebo alespoň řádově spočítat síly, které na různé věci působí v reálném životě mě také dost fascinuje.

        1. Tak ono staci bavit se s technicky vzdelanymi lidmi o tom co je ta pusobici sila, nebo treba proc si mysli, ze brousit nuz na brusce 3000rpm pritlakem vahy vlastniho tela po smeru ostri je dobry napad. Videl jsem cloveka, co si myslel, ze kamen o vaze cca 200kg staci vypacit ze zdi a ze ho chyti do naruce. Vysoka skola technickeho zamereni a zkusenost ze stavby dvou domu (vlastnima rukama).

      3. Ono i kdyby to teorechticky vzepřel, tak pak prachticky povolí ten volant…

        1. Ani teoreticky. Může být problém udržet řidítka při maximálním zpomalení motorky (cca 1g), při nárazu se jedná minimálně o deseti nebo stonásobky zpomalení.

          1. Prakticky. Věnec volantu jsem „přetlačil na druhou stranu“ (bez airbagu, připoutaný).

      4. víte jak funguje airbag? pokud ano tak tohle nenapíšete – představa z filmu kulový blesk :-D

    2. Myslím, že článek velice rozumně ukazuje meze standardizovaných crash testů a že Integrale tady má k tomu zdařilý koreferát. Osobně bych zdůraznil, že skutečně velmi důležitým prvkem bezpečnosti je hmotnost vozidla. Čím těžší, tím lepší – k vysvětlení bohatě dostačuje středoškolská fyzika. Vybavuji si, že před časem jsem tady linkoval článek, který mě zaujal: http://kluvanek.blog.sme.sk/c/227590/Bezpecnost-cestnej-premavky-z-hladiska-fyziky.html , který považuji za výstižný. (Zákon zachování hybnosti: Po čelní srážce ten těžší bude pokračovat původním směrem, ten lehčí bude couvat…) To, že zpomalení (záporné zrychlení, decelerace) rozerve vnitřní orgány, to nejsou řeči, nýbrž fakt mnohonásobně prokázaný (leckdy pitvou). Smutnám faktem je, že NCAP neřeší jinou než normovanou nehodu, tedy čelní srážku, zatímco smrt může přijít z boku (zpravidla měkkého), slisováním mezi (výstižné video v článku i odkazovaná nehoda v Klimkovicích) případně točem na střechu (A-sloupky uražené o kraj betonového mostku a dekapitovanou posádku jsem už viděl taky).
      A na konec bych ještě připomněl, že existuje i něco jako pasivní bezpečnost silniční infrastruktury. Zpravidla se o ní nemluví vůbec, ale nehoda http://zpravy.aktualne.cz/regiony/jihomoravsky/ctyri-lide-zemreli-pri-nehode-na-znojemsku-auto-shorelo/r~938219ccd06b11e494a20025900fea04/ trochu rozvířila vodu a rozumní lidi si začali klást rozumné otázky http://blog.aktualne.cz/blogy/radek-pecak.php?itemid=24930 (zatímco většina diskutujících pod oním blogem dala průchod své idiocii…)

      1. Rozhodně to není tak, že vyšší hmotnost = vyšší pasivní bezpečnost. Pokud pošlete lehký Veorex proti Audi Q7, věřte, že pro posádku Audi Q7 to bude mnohem horší, než když se potká s MB GML s několikrát vyšší hmotností.
        Vysoká hmotnost = vysoké setrvačné síly a vyšší přetížení působící na osádku. Dokonce bych tvrzení, že čím lehčí, tím lepší, považoval blíže realitě. Náraz lehkého, ale pevného a tuhého auta do pevné nebo mírně deformovatelné překážky může mít nižší rizika pro osádku, než náraz do stejné překážky těžkým vozem. Situaci, kdy před cca 10 lety dva důchodci ve Favoritu při nehodě na rohu Rumunská X Bělehradská poslali ožralého viníka nehody v Grand Cherokee po zásluze do pekla je jen jedním z mnoha příkladů (ne všechny nehody se totiž uskuteční souose čelně, ale naopak v reálu mají řidiči dost výraznou snahu tomuto střetu zabránit). Setrvačné síly působící na řidiče prostě nemělo lidské tělo šanci unést, když jako ping-pongový míček Cherokee poskakoval po Bělehradské.
        Zaměňujete totiž soustavně – stejně jako autor – hmotnost s tuhostí a pevností. Není pravda, že těžší těleso má automaticky vyšší pevnost a tuhost, i když tomu často tak bývá (jsou-li ze stejného materiálu a zcela stejných tvarů, tak to je bez diskuse fakt). Ta úměra rozhodně neplatí. Těleso z karbonu vlatně dokonce i z hliníku vhodného profilování bude podstatně pevnější než těleso z oceli třídy 10, které bude mít hmotnost o řád vyšší. Zkuste si metr dlouhé, 20 cm široké a 2 cm vyské prkno zlomit nejprve kolmo na nejmenší rozměr, pak na ten prostřední a nakonec na ten největší. Rozdíl, co? A to to prkénko vážilo ve všech případech stejně…
        Domněnka, že těžší auta musí být zároveň tužší a pevnější, není a priori správná, a to ani přesto, že tomu tak obvykle bývá. Hmotnost vozu ale mají na svědomí i skla (mimochodem také součást tuhostního celku), izolace, plasty atd, tedy prvky, které z hlediska pevnosti moc autu nepřidají. Naopak bezpečnostní chrommolybdenový prostorový rám zvýší tuhost Citroenu C2R2 zhruba pětkrát a pevnost zhruba třikrát, ale hmotnost vzroste o pouhých 33 kg.
        Stejně tak, bude-li se lehčí těleso pohybovat výrazně vyšší rychlostí než těleso těžší, může být jeho kinetická energie vyšší. Takže i lehčí těleso může naopak přimět to těžší k tomu, aby změnilo směr a rychlost pohybu, protože nezáleží jen na hmotnosti (na hmotnosti dokonce záleží jen z poloviny, kinetická energie se rovná půl hmotnosti krát kvadrát rychlosti).

        Není tedy dobré sedět v těžkém autě (když vyšší hmotnost navíc = nižší aktivníbezpečnost), ale naopak je dobré sedět v co nejlehčím, nejtužším, nejpevnějším a nejrychlejším.
        Problém této logickéúvahy je, že takové auto nikdo nechce!

        1. Jak psal Kundohlav, středoškolská fysika… Ani pořádně nevím, kde mám začít.

          1. U vychylování/smetení apod. jde primárně o hybnost – a ta není na rychlosti závislá kvadraticky. Takže aby půltunový Veorex měl hybnost dvoutunové Q7, musel by se pohybovat 4x rychleji. Lehkou a rychlou střelu .223 Rem taky vychýlí kdejaká větvička, zatímco těžká a pomalá 7,62×39 je podstatně stabilnější a k vychýlení musíte vynaložit výrazně větší snahu.

          2. Hmotnost auta jako taková samozřejmě nemá vliv na to, jaké přetížení působí na posádku. Na to má vliv primárně rychlost, dráha na které dojde k zastavení a sekundárně to, jak přesně to zpomalení bude na člověka působit (zda např. pásy/airbag či deformace části konstrukce rozloží působení do delšího časového úseku atd.) Souvislost je pouze nepřímá – těžké auto bude mít více deformovatelné hmoty. Pokud byste ale měl supertuhou skořepinu a hmotnost nahnal třeba kusem ochuzeného uranu na podvozku, přetížení působící na cestujícího bude stejné jako kdyby tam to závaží nebylo.

          3. Kinetická energie přichází na řadu až v případě nárazu do pevné překážky – tam už se projeví to, kolik energie pohltí deformace částí konstrukce (+ překážky) a kolik zbude na chudáka řidiče.

          1. 1. Audi Q7 versus Velorex není o hybnosti, ale o tom, že Velorex projde Audinou jako pancerfaust. Je to otázku tlaku na styčných plochách, tedy pevnosti (síla lomeno plocha)
            2. samozřejmě má vliv na rychlosti nárazu a následných odtředivých silách působících při rotaci vozu po nárazu
            3. z fyzikálního hlediska je stejně podstatná kinetická energie při nárazu do pevné i do částečně deformovatelné překážky

            1. 1. Neprojede, Audina ho odhodí. V principu máte pravdu, ale jste totálně vedle u velikostí těch sil a některá působení zanedbáváte. Síla z toho Vašeho tlaku je vlastně hybnost (impuls síly potřebný k uvedení do pohybu resp. zastavení) – potud dejme tomu OK. Ale aby to autem projelo, musela by ta plocha být o několik řádů menší než jakou Velorex má*.

              Gramová diabola v ráži 5,5 mm o rychlosti 1 gram a rychlosti 300 m/sec má 45 J, tedy nějakých 15 Joulů na mm čtverečný
              500 kg těžký velorex o rychlosti 72 km/hod má 100.000 J, ovšem při ploše dejme tomu i jen 0,25 metru čtverečného to na mm čtverečný dává pouze 0,4 J

              Spočítejte si sám příslušné síly a na jaké ploše by těch 100 kJ muselo působit, aby to mělo průbojnost blbé malorážky. Mimochodem, panzerfaust ničím neprojížděl, panzerfaust měl v hlavici kumulativní nálož.

              2. Na rychlost nárazu nemá hmotnost vliv vůbec žádný. Narazit v rychlosti 50 km/hod může jak bicykl, tak Tatra 815. Rotaci se mi teď počítat nechce, ovšem k rozpohybování těžšího tělesa bude potřeba větší impuls. Mimochodem, neráčíte být poněkud nekonsistentní, když jinde de facto popíráte, že by se část energie mohla přeměnit v pohyb jednoho (lehčího) auta opačným směrem?

              3. Jenže v daném případě srážky dvou aut není deformace jediným možným způsobem, jak přeměnit kinetickou energii v něco jiného. Část energie Audiny se použije k zastavení Velorexu a další část k tomu, aby se mu udělil impuls k pohybu opačným směrem.
              ___
              * Je-li za příplatek k disposici taranovací kloun, beru poznámku zpět

        2. Zjednodušeně: skutečně platí, že vyšší hmotnost = vyšší pasivní bezpečnost. Aby se bezpečnost jednotlivých vozidel různé hmotnosti „srovnala“, musí tuhost vozidla souviset s jeho hmotností. Řeší se to snížením tuhosti těžších a zvýšením tuhosti lehčích vozidel. Těžší s menší tuhostí se více deformuje a tím pohltí více energie. Problém je, že nelze snižovat tuhost neomezeně – zmenšuje se „bezpečí“ posádky těžšího vozidla. Proto se dnes „lehčí“ auta dělají tužší (cpou se do nich výztuhy, celé části karoserie se dělají z vysokopevnostního plechu a tak). A aby to nebylo tak jednoduché, tak do toho ještě hází vidle tvar auta a jeho deformační zóny (větší auto má tu deformační „plochu“ vždy větší).

          1. Tuhost a pevnost s hmotností nesouvisí, viz ona fyzika.
            Formule 1 váží s jezdcem 680 kg a jezdec přežije náraz v rchlosti 250 km/h do bariéry z pneumatik. Řidič dvoutunového Audi Q7 ze stejné rychlosti stejný náraz nepřežije.

            1. Nezlobte se, ale máte to popletené. Ve vašem příspěvku jsou klíčová slova „bariéra z pneumatik“. Tzn. pevné vozidlo vrazí do poddajné stěny, která způsobí, že zpomalení těla řidiče se maximem i dobou trvání pohybuje v „přežívacích“ hodnotách. Podobným způsobem se konstruují běžná auta, jenže ta si tu bariéru vozí ssebou (deformační zóny, pásy a airbagy).
              Totiž pořád dokola, nezabíjí rychlost nebo hmotnost, zabíjí maximální hodnota, případně průběh ZPOMALENÍ.

              Lidi odjakživa nejčastěji umírali v autě tak, že do kabiny něco proniklo nebo se o něco rozbili. To platí samozřejmě pořád, ALE: kabina je daleko pevnější a připoutaný řidič navíc bržděný airbagem se už jen tak na hřídel volantu nenapíchne. Stejně tak řidič přežije náraz z vyšší rychlosti než dříve, aniž by se mu v tělě potrhaly vnitřnosti, protože ty zmíněné dva prvky způsobí nižší hodnotu zpomalení (na delší dráze).

            2. Četl jste to vůbec? Popsal jsem, jakým způsobem se řeší „rozsah hmotností osobních aut“. Když to ještě zjednoduším, tak lehčí-tužší, těžká-méně tuhá. (V podstatě na to váš příklad sedí.)
              Pokud by se to tak neřešilo a obě auta (lehké i těžké) měla stejnou tuhost, tak to lehčí bude výrazně tahat za kratší konec – to je ta fysika.

        3. to Integrale

          Nechci se hádat, ale občas souhlasit nemohu :) (a leccos už vysvětlil JJ)

          Myslím, že jsem nikde nepoložil automaticky a univerzálně rovnítko mezi sledované veličiny (hmotnost, pasivní bezpečnost, decelerace, tuhost karosérie); taková simplifikace mi není vlastní. Těžší vozidlo může mít tužší (pevnější) konstrukci: je to pravděpodobné, ale nikde netvrdím, že tomu tak musí být vždy.

          Rozhodně ale nemohu souhlasit s tím, že vysoká hmotnost znamená vysoké setrvačné síly a větší přetížení *na osádku*. Pokud narazíte do pevné překážky (modelově do zdi), je jedno v jak těžkém vozidle jedete: rozhodující je pouze to, o kolik budete nedobrovolně zpomalen a v jakém čase (zrychlení je derivace rychlosti podle času, nebo chcete-li druhá derivace dráhy podle časeu; vlastní hmotnost vozidla tam arci nikde nefiguruje. Pouze výchozí rychlost a s ní spjatá dráha a čas, po který bude vozidlo deformací deformačních zón zpomalovat na nulu. Na vaše tělo bude působit síla F = m * a, kde m je hmotnost vašeho těla -nikoli vašeho auta- , zatímco a je zrychlení/zpomalení, kterého při nehodě dosáhnete. Ona setrvačná síla je právě tím, co bude deformovat vaše tělo, včetně kostí a uložení vnitřních orgánů). Zeď neuhne.

          Odlišná je situace při srážce dvou vozidel. Fyzika uvedená výše nadále platí, ale auto na rozdíl od zdi změnit směr nebo rychlost může. Právě proto jsem považoval za vhodné zdůraznit, že při čelní srážce (s vědomím všech výhrad vůči této schematizaci) dvou vozidel o stejné rychlosti a srovnatelné tuhosti karoserie, bude decelerace (záporné zrychlení) v těžším vozidle menší než v lehkém, protože zákon zachování hybnosti. (Jinak řečeno, nevidím chybu v Kluvánkově argumentaci v odkazovaném blogu http://kluvanek.blog.sme.sk/c/227590/Bezpecnost-cestnej-premavky-z-hladiska-fyziky.html odstavec „Čím ťažšie, tým lepšie“ a obrázek 5. Těžké auto bude pokračovat původním směrem, jen málo zpomaleno [= osádka méně zhmožděna, za předpokladu, že deformace nešla až do kabiny], zatímco lehčí auto bude po srážce nedobrovolně couvat. Na osádku lehčího vozidla tedy působilo větší záporné zrychlení, a v důsledku větších setrvačných sil bude mít málokterý orgán v těle na svém původním místě). Právě to jsem chtěl říci, a nic jiného.

          Větší tuhost karoserie vám dává výhodu v případě srážky dvou vozů: tužší projede měkčím, o tom není sporu. Naopak v případě nárazu do zdi tuhost na výhodou paradoxně není. (Ostatně i autor na to naráží ve větě, že nemá smysl … aby auta .. „byla záměrně tuhá, po nárazu jen zazvonila, jak kus kolejnice, po nárazu se odrazila a uvnitř relativně neporušeného auta byli mrtví lidi“.) Tak tomu skutečně je: kdybyste napálil do zdi v ideálně tuhé a nedeformovatelné kleci, pak se sice auto nezdeformuje, ale dosáhne velmi vysokého (teoreticky nekonečného, protože okamžitého) zpomalení. A vy si totéž zpomalení zopakujete o pár milisekund později, když se roztříštíte o konstrukci auta zevnitř. Dopadnete plusmínus stejně, jako byste do té betonové zdi narazil stejnou rychlostí svým tělem a nebyl přitom obklopen autem.

          1. Tuhost a pevnost je výhodou samozřejmě ve všech myslitelných situacích, protože pouze tyto fyzikální vlastnosti udávají míru bezpečnosti. V žádném případě to není hmotnost, ta má negativní vliv na setrvačné síly celé soustavy (tedy jestli dostanete zadní příčkou do páteře na hmotnosti soustavy skutečně záleží).
            Předpoklad, že k nárazu dojde vždy v podélné ose vozidla a vždy jen a pouze za předpokladu naprosto rovnoměrného rozmístění hmoty je sice dogmaticky přitažlivá (a v testech EuroNCAP používaná), ale je mimo realitu. Uvažujme vždy o rotaci obou vozidel, která je z hlediska reality mnohem pravděpodobnější (řidiči se obvykle snaží čelnímu střetu vyhnout).
            Lehký Velorex nebude po nárazu do těžkého Audi Q7 couvat, ale projede jím jak nůž máslem. Stejně, jako Vás podpatek spolužáka vážícího 90 kg na noze pouze zatlačí, zatímco kontakt s jehlovým podpatkem spolužačky vážící 50 kg Vám nohu dost pošramotí.
            Tuhé auto nezazvoní jak kolejnice a budou všichni mrtví, to je opět dogma. Vezměte Octavii a bouchněte s ní v úhlu 15 ° do deformovatelné překážky v rychlosti 100 km/h. Pak jí přidejte metrové deformační zóny a pokus opakujte. Výsledek? identický…
            Naopak náraz Octavie WRC v rychlosti 140 km/h (Posádka Sibera-Gross na Rally Příbram, už nevím přesně jaký rok), tuhé auto, následky: lehká zhmoždění. Hmotnost Octavie WRC mohla v té době být cca 1260 Kg + výbava 20 kg + posádka + 150 kg. Zkuste zopakovat s Audi Q7, vážící 2 tuny + výbava + 20 kg + posádka + 150 kg. Posádka bvude mrtvá (pravděpodobně, je to hypotéza, nedoporučuji zkoušet).
            Stále stejná chyba = zaměňujete pevnost a tuhost s hmotností.

            1. Chyba: samozřejmě má být „náraz Octavie WRC v rychlosti 140 km/h do stromu…“

              1. Nepřečetl jsem si celou diskusi, odpovídám částečně trochu výše. Takže, prodloužená deformační zóna bude mít sakra vliv na bezpečnost posádky. A to tak, že sníží maximální přetížení osádky.
                Nevím, co pořád máte s tím Velorexem. Kundohlav to pomocí hybnosti popisuje přesně. Pokud se srazí Q7 s Velorexem, řekněme oba ve 100 km/h a řidič Q7 začne brzdit v okamžiku střetu, tak můj odhad je následovný: Q7 místo 40 metrů intenzivního brzdění zastaví na 39 metrech a Velorex bude odražen ještě nějakých 20 metrů zpět.

                Resumé: osádce Q7 díky spadne popel z doutníku a Velorex bude plochá změť trubek odražená celkem 60 metrů zpět z místa střetu.

                Druhá možnost je, že Velorex podjede pod předek Q7, neodrazí se a bude tlačen jen těch 38 metrů. Myslím, že pro osádku Velorexu by to bylo jedno.

            2. Různé úhly nárazu a (ne)přítomnost deformačních zón v nich výrazně ovlivňují zpomalení (je to vektor, takže jeho směr i délku) působící na posádku.

              Nemá to teď čas rozepisovat do detailů, kdyžtak zítra.

            3. Strom nebo sloup je dost zvláštní případ. Záleží, kam ho při nárazu umístíte a co to bude za auto. Tady nehraje roli až tak deformační zóna, ale vzhledem k velikosti plochy spíš tuhost a pevnost jednotlivých prvků. Pokud to ta vaše oblíbená Q7 trefí na střed masky, tak má dost tuhých příčníků, aby náraz pobrala a deformační zóna zafungovala. Když místo Q7 pojede 815, tak ten strom uhne úplně a kdyby jste tam takhle rychle dostal T72, tak vznikne průsek a posádka se tomu může po zastavení vesele zasmát.
              Velorex žádnou deformační zónu nemá a o nějaké závratné tuhosti a pevnosti si může jen nechat zdát – oproti podpatku spolužačky.

              To, že se auto při nárazu částečně sroluje, není chyba, ale naopak to tak má být. To rolování totiž pohlcuje energii. A čím lépe je deformační zóna udělaná, tím více je schopna té energie pohltit. Jiná věc je prostor pro posádku. Ten už není deformační zónou a naopak by měl být tuhý co nejvíce. Takže pokud přidáte Octavii o metr více „stejné“ deformační zóny, výsledek by identický být neměl. Aby byl stejný, musel byste přidat na rychlosti nebo hmotnosti.

              1. Kamarád otestoval nevhodnou kombinaci – Škodu 105L a betonový sloup cca ve 110km/h. Sloup vytáhl ze země, rozlámal ho na 5ti místech, auto samozřejmě na odpis. Nečekané bylo, že z toho auta vylezl, nahodil si vykloubené rameno, otřel krev z pár škrábanců a s lehkým otřesem mozku chtěl jít domů. Sloup seděl na místě spolujezdce.

                1. to: Goro

                  Tak jistě, vždycky se najde výjimka potvrzující pravidlo. Tohle byla zcela neuvěřitelná klika, srovnatelná snad s 1. cenou v loterii.

                  Já znám taky jednoho, který absolvoval typově prakticky stejnou nehodu, jen auto byla Š 110 a sloup byl ocelový. Bohužel, tady podobnost příběhu končí: na místě spolujezdce (které následně zaujal sloup) vezl kamaráda, a ten už to nerozchodil …

                  1. Jj, souhlas že to pro toho mého kamaráda byla neskutečná haluz.

                  2. Jestli to rozchodil aspoň řidič, tak to měl z pr… kliku. Viděl jsem (bohužel na vlastní oko) Š100 zařízlou do lampy. Nádrž v cestě sloupu v mžiku udělala své.

              2. Člen rodiny otestoval Renault Thalia a strom (v plné rychlosti, mikrospánek). Auto na odpis. Jemu nic nebylo. Z vděčnosti k autu si koupil znovu to samé.

  8. Měl jsem se Smartem několik drobných nehod. Nedal jsem přednost protijedoucí stovacítce – ta byla srolovaná až k přednímu kolu a Smart měl jen odprýsknutý blinkr. (vyřešeno na místě předáním drobné hotovosti na nákup jiné stodvacítky)

    Pak mě trefila z boku baba na křižovatce, když mi to poslala do pruhu – jen orvané plasty. Pak jsem při couvání najel do hromady sněhu, v noci si nevšiml větve, apod. Všechno jen odrbané plasty nevyžadující žádný servis.

    Naopak několika nehodám jsem se vyhnul právě díky mrňavosti smarta. S třítunou bych absolvoval jeden čelní střet zcela určitě, s mým „smrťákem“ o půl metru užším jsme jen škrtli zrcátky.

    1. Stodvácy měly vpředu deformační zónu, v podstatě celý čumák – kufr. Srolování je tedy záměrem, nikoliv konstrukční slabinou. Kdyby do tebe nacouvala, seš v prdeli. Pod plastovým krytem nárazníku byl nárazník skutečný, doslova traverza. Párkrát jsem to vyzkoušel, nemusel jsem opravovat v podstatě nic, protistrana měnila celý předek.

      1. Viděl jsem nějaké stodvácy po nehodě a o nějaké skutečné deformační zóně se nedá mluvit. Resp. definovanou deformační zónu a pevnou kabinu podle dnešních zvyklostí to rozhodně nemá.
        Ten měkký plech je asi stejný po celém autě, takže vlastně při malém nárazu se sroluje předek, při velkém se klidně sroluje i celá kabina.
        Nárazník – traverza, to je vlastně paradox, dnešní auta mají velmi měkký počátek deformační zóny kvůli chodcům, takže v malé rychlosti by mohla 120 dopadnout s nižší škodou než moderní druhá strana, při vyšší rozhodně nikoliv.

        1. Dnešní zvyklosti stran deformačních zón jsou určitě jiné, než tomu bylo před čtyřiceti lety. Avšak na tom, že se „deformačně“ sroloval celý předek až po sloupek, není nic špatného. Na rozdíl od většiny aut s motorem vpředu není důvod, aby tomu tak nebylo. Naopak auto s motorem vpředu se z principu až ke sloupku srolovat nesmí.

          1. Viděl jsem (před necelými 40 lety) žigula po čelní srážce s polákem (tedy víceméně shodné kopie fiatu 125) a srolovaný byl…
            Jo a motor zalezl pod podlážku, což byl doufám konstrukční záměr…

          2. Opakuji, když byla příznivá nízká rychlost, srolovalo se to třeba po sloupek. Při vyšší se to rolovalo dál do kabiny, takže deformační zóna je vlastně celé auto.

            1. Jako všechno je to otázka míry – ten focus ve 180 km/h se sroloval až k zadní nápravě…

              1. Asi tak. Když se kdysi dělal crash Rapida, tak rolování skončilo taky před kabinou.

                Žigul měl převodovku mezi nohama, což je v tomto uspořádání trochu výhoda. Každopádně „prázdno“ u stodvacítky se může rolovat dle libosti, když je tam motor, převodovka a hromada dalšího balastu, tak ne vše se vleze pod auto:).

      2. Mohu potvrdit z téměř vlastní zkušenosti: jel jsem kdysi za stodvacítkou, která v místě mírné levé zatáčky pokračovala rovně po polní cestě (nejspíše mikrospánek řidiče) a v „plné“ rychlosti kolem 80 km/h zastavila u „zákazu vjezdu“ (betonový panel napříč)…
        Ten vůz se zkrátil skoro až ke sloupku A, ale následkem byl snad jenom zlomený bérec řidiče…

        P.S. Nevím, kolik vážil ten panel ani o kolik se posunul…

      3. Stodvacítku jsem měl. Před patnácti lety. I tehdy mě strašilo i ve snu, že se v tom někde vysekám. Nehody se 105/120 většinou nebyly nic hezkýho. Nejhorší samosebou i malý rány zboku…

        1. Nebudeme adorovat tyto staré, přežilé, vraky. Měli jsme je všichni. Opravdu bourat se v tom nesmělo. Známý dokázal svou Alfu z osmdesátých let poslat v rychlosti cca 220 km/h na svodidla, několikrát se otočit a přistát o notný kus dál na druhé straně dálnice. Auto bylo zdemolované, ale on z toho normálně vystoupil. Akorát šel domů pěšky. Auta se přecjen liší, no …. :)

      4. Stodvacítka měla podběhy natvrdo navařený na bočnice, výsledkem čehož byla skutečnost, že i poměrně nevelká rána končila deformací sloupku a střechy a náseldoval buď šroťák, nebo výměna celé bočnice.
        Už v té době se takhle auta v civilizovaném světě dávno nestavěla, což bylo dáno konstrukcí s kořeny v roce 1952 (původně Renault Dauphine).
        První auto se „seriozní“ konstrukcí karoserie byl až Favorit, tedy nešlo o výsledek snažení Boleslavských, ale Milánksých soudruhů, což ale nebyla vůbec žádná ostuda, protože všechny snahy socialistických inženýrů o plně původní konstrukci automobilu dopadly katastrofálně. Ty nejžádanější výrobky socialistického strojírenství měly vždy základ v kapitalistických zemích (Lada = Fiat, Zastava = Fiat, Polski Fiat = Fiat, Moskvič = Opel, Volha = Ford; původní socialistická díla: Trabant, Wartburg, Zaporožec, Siena, ŠKODA do 780).

        1. Souhlas , jen si dovolím doplnit Wartburg = IFA = DKW (předválečné). Zaporožec (novější) = NSU Prinz, Zaporožec (starší)= Fiat 600D, Škoda (od 1000 MB) = Renault 8.

          Trabant je snad skutečně původní kontrukce, Syrena kupodivu taky, což je zrovna u Poláků velké překvapení.

          Opravdu česká byla Š1203, Tatra 603/613 (ovšem na bázi předválečné T77), Velorex a malosériové věci jako Jawa Minor apod.

          1. Základem pro Š 1000MB byl model Renault Dauphine, R8 už byl modernější a novější konstrukce.
            Zaporožec 966/968 jako NSU Prinz jenom vypadá, ale konstrukčně je jinde (byť koncepce je stejná), má jinak udělanou nosnou strukturu. To samé vazba 965 na Fiat 600 – je tam jen snaha okopírovat, jako to dělala Škoda, ale konstrukce to byly vlastní (přiznám se, že ZAZ 965 jsem viděl jednou v životě). Exportní verze 968 snad bývaly vybavovány i kapalinou chlazenými motory Renault z R8 místo těch původních vzduchem chlazených, ale jestlije to pravda, to nevím.
            Původní konsrtukce vozů GAZ (Gorkého automobilové závody) byla přímo stavěna Fordem a první zde byl vyráběn Ford A. Na ty navazovala Poběda (později vyráběna v Polsku jako Warszawa) a GAZ 21 „Carevna“. Je pravda, že sice GAZ 24 jakoby vycházel z těchto vozů, ale už byl dost vzdálený.
            Válečná kořist značky Opel byla do Moskvy převezena do AZLK (automobilové závody leninského komsomolu), kde na přelomu 70. a 80.let vznikla šílenost v podobě samokontroly kvality, takže novější Moskviče oplývaly závadami do té doby ve světě automobilového průmyslu neznámými. Po roce 1983, kdy z VAZu (Volžský automobilový závod) odešli Italové byly snahy zavést tuto sebevražednou šílenost i v Togliatti, ale nakonec to prošlo jen částečně (takže byl například v Mototechně případ namotaného elektrického uzlu kolem tyče řízení u 2105, ale takových prasáren bylo u Žigulů poměrně málo – na rozdíl od Moskvičů).
            Původní konstrukci karoserie měly samozřejmě i Tatry do 603 včetně, 613 sice vznikla spoluprací s ItalDesignem, ale mám takový pocit, že tam nebyl podíl Italů tak zásadní jako u konstrukce karoserie Favorita.

            1. mohl bych se zeptat, co ma mb-cko spolecneho s renaultem? ja nic moc spolecneho nevidim, at co se tyka techniky, nebo designu (mozna pristrojovka se s primhourenym okem podoba)

              to ze to ma motor vzadu neznamena, ze je to kopie…

              1. Kolega Integrale měl na mysli ideový základ, ne kopii auta. Škodovka se tehdy rozhodovala, jak dál po ukončení výroby Octavií a Felicií. Ve hře bylo několik konceptů – zůstat u stávajícího programu (tj. motor vpředu a poháněná zadní náprava), motor vpředu a pohon přední nápravy, motor vzadu a pohon zadní nápravy nebo transaxle. Tehdy frčela koncepce vše vzadu (Renault, VW, Fiat), navíc byly potíže s nedostupností homokinetických kloubů pro přední pohon, tak to vyhrála ta koncepce vše vzadu po vzoru Renaultu. Že to v podstatě zabilo další karosářské varianty a že tuhle koncepci evropské automobily zase kvapně opustily, to už je jiná věc.

                1. Že to zabilo další karosářské varianty je blbost – podívej se na Corvair, ten se dělal jako coupé, sedan, kombík, pickup i klasická dodávka. Podobně např. VW transporteru motor vzadu nijak nevadil, stejně jako sanitkám či funebrákům postaveným na T613.

                  1. Ano, ale to se bavíme v podstatě o limuzínách, nebo autech vyšších tříd, ne o lidovém autě. I ten Corvair (nebo třeba Tucker) byl na US poměry spíše výjimkou, presentoval se spíše jako technická lahůdka než masové auto a byl od začátku provázen více či méně oprávněnými obavami o bezpečnost jízdy (Chevrolet měl kolem toho několik kampaní s cílem přesvědčit lidi, že i motor vzadu a poháněná zadní náprava je bezpečná, ale moc se mu to nepovedlo). T613 měla v případě sanitky nebo funebráku o dost prodloužený rozvor, aby se dal vůbec vnitřní prostor smysluplně využít. VW Transporter je dodávka, tam snad ani nemá cenu debatovat o prostorových možnostech karoserie.
                    Škodovka se pokoušela o Š1000 Combi, ale zůstalo u stadia prototypů, protože jednak byly potíže s vhodným osekáním motoru a jeho umístěním ve stísněném prostoru pod podlážkou zavazadelníku a hlavně jeho chlazením. Nemůžeš popřít, že u aut s motorem vzadu nikdy nebylo jednoduché navrhnout cokoliv jiného než sedan a pokud se to povedlo, nikdy se to moc nerozšířilo; konstrukční obtíže byly vždy vyšší a dražší než případné přínosy.

                    1. Ta 1000 kombi trpěla i přetížením zadní nápravy.

                      Tatra sanita má taky proklatě vysokou podlahu v tom nákladovém prostoru:
                      http://www.tatra-club.com/graphics/msgboard/18112/full/t613sv-tatra_3.jpg

                    2. corvair naopak byl lidove vozitko, jen v americkych pomerech lidove vozitko vypada jinak, nez v Evrope (zvlast te vychodni)
                      ciste pro zajimavost, nebezpecne.pro zajimavost: vlastnosti corvairu byly zcasti dane absenci stabilizatoru (ktery mbcko prekvapive melo), ktery byl odstranen v ramci uspor. Chevrolet ho po negativnich vlastnostech honem vracel zpet, spolu s dalsimi hotfixy (pricne pero na prevodovce). az v druhe generaci zavedli poradne zaveseni vzadu (skodovce to trvalo skoro 20 let)

                    3. Stačí vzít rozměry lidového vozítka v US a ČSSR :-), ty hrají také svou roli. U Corvairu měli konstruktéři trochu lepší výchozí možnosti s umístěním motoru a prostorovými možnostmi karoserie než škodovka. S autem typu Š1000 nejde dělat zázraky.
                      Nicméně to nic nemění na faktu, že jiné karosářské verse než sedan u aut s motorem vzadu se nikdy nerozšířily a jsou pro to zcela objektivní důvody.

                    4. Ona se především zase tak moc nerozšířila ani ta auta s motorem vzadu samotná…

                      Objektivní důvody pro to nejsou – maximálně jsem ochoten uznat formulaci, že se z toho ty další varianty blbě bastlí dodatečně (když tam někdo na začátku vrazí vysoký motor a s jinými variantami nepočítá). Pokud se na to myslí už při návrhu první verse, tj. použije se vhodný powertrain apod. tak s tím problém není žádný.

                      Ani první Corvair nebyl o nic nebezpečnější než jiná auta své doby, ať už ten pitomec Nader bez špetky technického vzdělání blábolil co chtěl. A pokud vím, tak to bylo auto dost malé – ca 4,5 metru.

                    5. hlavni vyhoda byl zvoleny motor, vzdchem chlazeny boxer je pro tyto ucely idealni. radovy ctyrvalec se v boleslavi podarilo hodit na bok, s prostorem problem nebyl, ovsem vodni chlazeni to zkomplikovalo.

                      s tim sedanem to neni az tak pravda, hatchbacku, kombiku a dodavek se vyrobilo hodne, i kdyz je pravda, ze temer vyhradne v rezii VW – transportery po T3, typ 3 a hatchback delali v jizni Americe, jen si nevzpomenu na nazev

                    6. Boxer – samozřejmě. Vzduchové versus vodní chlazení je sporná záležitost – chladíte-li vzduchem, musíte tomu daleko víc přizpůsobit konstrukci celého okolí motoru. Hadici s chladící vodou dotáhnete v podstatě kamkoli.

                      Až nebudu někdy vědět co s časem a penězi, tak si koupím starého Barkase a k zadní nápravě tomu hodím motor ze Subaru :-D

                    7. Pán myslí asi koncepci Subaru Libero – neskutečně šikovný auťák.

                    8. no co jsem si vsiml, vzduchem chlazena auta maji akorat ventilacni otvory podobne, jako mbcko. a takova t613 ma jen zebrovani na kapote a drobne otvory v c sloupkach

                      pravda, chladuc jde tahnout kamkoliv, jen za cenu objemu kapaliny a s potrebou o neco vykonnejsiho cerpadla… coz me privadi k otazce, proc to soudruzi z boleslavi udelali az u rady 120?

                    9. Dobře, tak se podívejme konkrétně na T613:

                      Vzduch se skutečně ssaje přes tu mřížku, ale vzduchové chlazení zároveň znamená, že na zadním čele motoru je větrák jak kráva, kterému nesmí nic vadit (že tam nějaký inteligent nacpal kondensátor klimatisace je věc jiná). A tak není možno ssání umístit mezi válce jako u vodníka (např. Jaguar AJ-V8), ale musí být až nahoře nad válci, což motor činí o dobrých 15-20 cm vyšším.

                      Ventilátoru a proudu vzduchu musí jít z cesty i řemeny. Chladič oleje je namontovaný tak, že dostat se k němu je neskutečná pakárna. Spodek motoru nejde rozumně zadeklovat, protože tamtudy vzduch odchází – a musí to být i vhodně aerodynamicky řešeno, aby se tam moc nemotal.

                      Nic proti tomu, mám to auto rád, ten motorový prostor i v důsledku výše uvedeného vypadá poměrně pěkně, ale dovolím si trvat na tom že vzduchem chlazený motor nemůžete jen tak hodit někam pod haubnu, ale musíte celý kus kontruovat okolo něj.

                      BTW: Otvory v C-sloupcích jsou jen odvětrávání interieru.

                    10. no s temi otvory po stranach jsem si to myslel, ale jisty jsem si nebyl :)
                      no prave jsem myslel, ze ten ventilator to vsechno odmaka, ale taky je to zaplaceno podstatnym ubytkem vykonu (videl jsem udaj 10kW u t603, nevim, jak dalece je pravdivy), dekuji za rozsireni obzoru :) jinak souhlasim, ze motor T613 vypada uzasne, videl jsem jeden kompletne nalesteny a byla radost pohledet.

                      mimochodem, jak vlastne mely resene chlazeni renaulty s motorem vzadu? nejak nedokazu dohledat fotku chladice a docela me to zajima

                    11. MBčko má problém při v > 100 km/h, kdy ty kapsy po stranách (zejména nalevo u chladiče) nezvládají ten vzduch nasávat. Proudění vzduchu okolo vozu nedovolí, aby ta masa ochotně zamířila do nasávací kapsy, protože tato s tím proudem svírá příliš velký úhel. Mám to osobně vyzkoušeno z mladických cest k moři, kdy nebyl problém jet na plný plyn na dvojku do kopců v Bosně nebo stát v zácpě v rozpáleném městě, ale jakmile se rychlost přehoupla přes stovku, účinnost chlazení klesla. Ono i uchem je slyšet, jak se ten velký ventilátor na chladiči odlehčí – na jedničku, dvojku, trojku je ve vyšších otáčkách slyšet výrazný charakteristický zvuk (já miluju, jak ten agregát kvílí :)), ale na čtverku to ustane – ventilátor je odlehčen. Myslím, že zrovna tuhle problematiku tehdy nikdo moc neřešil. V dobové literatuře se uváděl občas home-made hotfix v podobě nástavce na zámek zadní kapoty, kdy tato zůstala pootevřena, což mělo ventilátoru pomoct. Nezkoušel jsem to, ale myslím, že blbě navrženou geometrii na straně nasávání to zcela vykompenzovat nemohlo.

                    12. Co si pamatuji, tak se používal na mřížku u chladiče „trychtýř“ z kusu pvc nebo něčeho podobného.

                  2. V AZNP vznikly i prototypy Pickupu nebo dodávky na základě Š 120, ale ten motor skutečně byl velkou komplikací. Jak z hlediska protoru, tak z hlediska tepla a vibrací. Samozřejmě dnes můžeme argumentovat třeba Renaultem Twingo, jehož motor vzadu nijak výrazně neomezuje, ale jsou tam patrné dost výrazné rozdíly v konstrukci.

                2. pokud jsem pochopil, byl myslen technicky zaklad, ale v tom nema skodovka s renaultem nic spolecneho. nemohu posoudit skelet karoserie, to bych je musel videt vedle sebe
                  motor vzadu, jak jste uvedl, byl skutecne z nouze cnost kvuli neschopnosti cs prumyslu vyrobit homokineticke klouby, ne proto, ze to frcelo, coz muzou dokazat i prototypy “vse vpredu” (mmch v priblizne stejne dobe americane stvorili Corvair a vw typ2, takze se neda tvrdit, ze by se koncepce hromadne opustela, to prislo spis az v 70. letech). klasicka koncepce byla zavrhnuta hned na zacatku kvuli nakladum a vic ae toho vymyslet asi neda. jine karosarske varianty by byvaly byly mozne, kdyby soudruzi konstrukteri netrvali na chladici vzadu, ostatne zmineny corvair i typ 2 existovaly v provedeni combi

                  1. oprava: VW melo byt typ 3 (nastupce/vylepseny brouk), ne typ 2 (transporter)

                  2. V AZNP se dělal vývoj tak, že se vzala auta, která v té době vyhovovala jako předloha, a podle nich (občas i za použití přímo dílů z nich) se udělal prototyp pro jízdní zkoušky. Tato vazba byla tehdy Renault Dauphine > Škoda 1000 MB. Samozřejmě nejedná se o klasickou kopii v čínském smyslu slova, ale většina škodováckých konstrukcí byla mixem více předloh. Navíc tu byla 2 odlišná hlediska: 1. zda socialistické strojírenství umí vše vyrobit (odpověď zněla NE, takže hromada věcí se musela upravit, aby byla vyrobitelná doma bez nutnosti devizových dovozů) 2. unifikace (nutnost použití stávajících či předchozích výrobků či výrobků vyráběných doma pod jinou značkou, bez nutnosti jejich sebemenší změny).
                    Design není auto, ten lze měnit bez ohledu na nosnou konstrukci karoserie. Mnoho aut s různým označením sdílejí stejnoupodlahu a část skeletu, což jeostatně i často výhodnéz hlediska optimalizace nákladů (Fiat Panda-Fiat 500-Opel Adam-Ford Ka…).

        2. Až dosud jsem žil v představě, jíž se nehodlám vzdát, že Volha stejně jako předcházející Poběda je Opel Olympia…

          1. Ach, zkurvený redakční systém. Již 7.6.2016 ve 21:22 jsem tady vložil odpověď pro jízlivce, avšak ta se dosud nezobrazila, dosud je ve stadiu „Your comment is awaiting moderation.“ Jak pravil D-F, to se stává, když je v jednom komentu více http: odkazů (tuším že více než čtyři), že prej jestli autor komentu není spamovací robot. Tak to dávám bez html, a místo hvězdiček si dejte ručně tečky, máte-li zájem :-(

            to: jizlivec
            Domnívám se, že je to přibližné, ale ne úplně přesné.
            GAZ M20 Poběda (cs*wikipedia*org/wiki/GAZ_M20_Pob%C4%9Bda) nejspíš mohl být designově inspirován pozdějšími verzemi Opelu Olympia 1935-53 (de*wikipedia*org/wiki/Opel_Olympia – tedy těmi z 50. let), avšak Poběda měla vlastní (a to zkurvený ruský) motor (2.1 litru SV s převodovkou 3+Z …). GAZ 21 = Volha 21 (cs*wikipedia*org/wiki/GAZ-21) měla být nástupcem Pobědy (z Gorkovského avtomobiľnégo zavodu v Nižném Novgorodě-Gorkém), začínala s podobným pohonným agregátem, motor se později vylepšil na 2.4 lt OHV. Designově je ovšem Volha 21 někde jinde. Spíše připomíná přerostlý Moskvič řady 402-407-403 (cs*wikipedia*org/wiki/Moskvi%C4%8D_402 , cs*wikipedia*org/wiki/Moskvi%C4%8D_407), který ovšem naprosto nezapře Opel Olympia Rekord (de*wikipedia*org/wiki/Opel_Olympia_Rekord , z let 1953-57).
            Přímá genetická souvislost pak je mezi Moskvičem 400 (cs*wikipedia*org/wiki/Moskvi%C4%8D_400 ) a Opelem Kadett (cs*wikipedia*org/wiki/Opel_Kadett) – to je onen legendární vůz, kterým to všechno začalo – Rusové tehdy z Německa ukradli nejen technickou dokumentaci, nýbrž odvezli do Ruska celou výrobní linku. Ta se stala základem MZMA (Moskovskij zavod malolitražnych avtomobilej, později přejmenovaný na AZLK – Avtomobiľnyj zavod leninskogo komsomola), který fungoval do roku 2001 …
            Tak jsem si nostalgicky zavzpomínal, neboť Moskvič 407 po strýci byl moje první auto. Byl roku výroby 1960, měl motor 1375 ccm OHV, 45 HP, 4 stupňovou převodovku, řazení pod volantem. Samonosná pontonová karoserie spočívala v tom, že do auta byly podélně vevařeny dvě kolejnice (vpředu mezi nimi byl umístěn motor …, tolik k diskutované pasivní bezpečnosti a tuhosti karoserie) Na přístrojové desce měl místo kontrolky dobíjení ampérmetr, a místo kontrolky mazání byl budík s nápisem “масло”. Měl dokonce i lůžkovou úpravu a já jsem byl mlád…

            1. Děkuji srdečně, úplně jsem se nad tím dojal…
              Míval jsem totiž GAZ 21S a dodnes vzpomínám se slzou v oku – abych nebyl zcela OT, tak pár historek k pasivní bezpečnosti a odolnosti:
              – po načerpání paliva jsem popojel od stojanu ke kompresoru „vzduch zdarma“ a zastavil; řidič za mnou ve VW Brouk tento manévr nečekal a prudkou akcelerací zajel pod Volhu…
              Po vycouvání měla jeho kapota tvar lžíce, blatník připomínal ucho netopýra a na něm se na kablíkách bimbal světlomet…
              Po otevření kufru Volhy, vyjmutí rýžového košťátka a pohybu „šup sem, šup tam“ všechny stopy srážky ze zadního nárazníku zmizely…
              – při nepřesném parkování šťouchla Volha čumákem do kandelábru, načež se uvolnil plastový kryt lampy a spadl na střechu, což žádné stopy nezanechalo…
              – při jízdě po lesní cestě cosi drhlo, pak se ukázalo, že výfuk zachytil o jakýsi kořen, načež byl vytažen pařez a vlečen pod vozem…
              Jo a přece jen OT: měl jsem k tomu původní dílenskou příručku, kde byly mj. recepty na provoz v zimě, např. složení chladicích směsí pro teploty do -30°C, do -40°C a do tuhých mrazů…

              1. Tak to smekám, Carevnu vám mohu pouze dodatečně tiše závidět :)

    2. no to máte podobně s motocyklem , tam je pasivní bezpečnost téměř 0, ale zase je slušná šance se vejít, vyhnout, frajeři umí i šikovně vyskočit

      apropo vozy generace š 120 trpěly většinou na to, že to bylo skrznaskrz prohnilé, díry v nosných částech karoserie se často řešily térpapírem apod. Kamarád na motocyklu ČZ 175 zajel svého času asi 0,75 m do zadku shnilého moskviče, přičemž díra byla pro mozgál téměř fatální a na číze to odnesl jenom blatník

      1. …penetrovat na číze moskviče, to chce chlapa s koulema.

        1. jo, a se špatnýma brzdama a postřehem :)

          1. …“špatné brzdy na číze“ je pleonasmums.

            Sám mám 175/450 de luxe

            1. ve stodole mám taky jednu 175/450 a zrovna zázrak ty brzdy nejsou, ale 175/487 brzdila super, vpředu byl dvojklíč a vzadu táhlo, které brzdilo mnohem lépe než lanko

              apropo, nevíte kde by se daly sehnat papíry na model 450 ?

              je mi jí líto, je komplení, originál, pojízdná, ale bez TP. Na celkovou renovaci a řešení veteránských RZ nemám čas ani peníze, ale pokud by byly papíry, ke štěstí by jí stačilo udělat výbrus, přetěsnit motor a dát tam VAPE (a nastříkat celou sprejem matnou černou) a mám parádní motorečku na ježdění do práce

              už jsem se díval všude možně, ale papíry nikde žádné

              1. …já svojí 175 na bílých značkách mám, teď jenom STK – ale nedám… :-) Kdybyste se jí chtěl zbavit za rozumný peníz, dejte mi vědět.

                Dal jsem tam VAPE (trochu mě teď mrzí, že jenom 6V, 12V by bylo jednodušší) a sehnal za hříšné peníze 250/455 motor, který jsem nechal projít kompletní generálkou, dokud to ti dědci ve Strakonicích ještě umí.

                1. nedám :) nechávám si ji na časy, kdy na papírech už nebude záležet nebo budu mít prachy na pořádnou renovaci na úroveň veterána, což asi nakonec bude muset skončit takhle

                  ale je to k nasrání, je to normální stroj schválený svého času k provozu na komunikacích a nejde to leqalizovat, i kdyby byl v top stavu. A mě by se zrovna hodně hodila, protože ta velikost/hmostnost/výkon je do města absolutně ideál a ještě je to krásný stroj

                  co jsem se dočetl tak veteránisti dělají ofrky, když tam člověk nemá známé a sehnat veteránské značky je dost problém, zvlášť u těchto strojů, kterých jsou ještě furt plné vesnice

                  1. …bacha na to, tuším že nutnost každoroční atestace a prej uvažujou zase nad knihou jízd, nebo co, bo na veteránských značkách jezdí dost lidí. Nevím přesně, ale prej se dá očekávat nějaké zpřísnění.

              2. Po papírech na řadu 450 je fakt hlad (i po motorkách samotných..já zas sháním pěknou 455 či 475, kdyby náhodou..)
                Zkoušejte aukro, motoinzerci, jawamanii, bazoš..kdo hledá, dříve či později najde, otázkou je, kolik by se ty papíry měly jmenovat.
                Možná by to šlo s povolením ze Strakonic zlegalizovat jako typ 356? Sice trochu divočina, ale 356-ek je dost i s papíry.
                Jinak pokud máte stroj v nepříliš dobitém stavu, tak bych místo klasické renovace volil spíše restaurování http://www.motorestaurovani.cz/restaurovani/ z důvodu zachování historické hodnoty; renovovaných a „renovovaných“ motoveteránů už je dneska víc než dost, lak lesk jako blesk a chromy září až oči přechází, což má k realitě, jak ty stroje vypadaly když byly nové často hodně daleko.
                Stran brzd na 487 potvrzuji – mám 477 s dvouklíčem vpředu a brzdy jsou při troše předvídavosti dostačující i v dnešním provozu (a to jezdím po Praze).

                1. jj, tak nějak se ta situace má, jedny papíry už jsem málem ulovil, ale chtěl za ně 15 klacků tak to zase sorry, tu motorku jsem koupil kdysi za litr:) ( a hlavně před pár lety jsem prodal kývačku 250 po GO motoru s TP i s STK za 6 litrů – ano jsem totální debil a dodnes se tluču do hlavy)

                  typ 356 to už zase ne, to je fakt jednodušší koupit si jinou s papírama :)

                  renovace – to je právě ten průser, protože já bych zrovna tuhle motku chtěl mít jako patiňáka, ne jako leštěnku. Mám už takového fichtla a tak se mi to líbí, místy odřené, ať na tom ten zub času je vidět, ale mechanicky ať je na 100%, spíš vylepšená (12 V VAPE). Má to třeba doma svařovaný „originál“ nosič, který uveze bečku 30 l piva a ten bych tam chtěl taky nechat. Prostě bych na tom chtěl jezdit a ne to vystavovat v muzeu.

                  1. Člověče, já 175/450 před dvěma lety vyaukroval za 10.000Kč a to byla po STK a plně funkční (teda – nedobíjela, toť vše). Jinak to jezdilo, brzdilo a nebylo to shnilý – a vlastně na tom jezdím na ryby doteď, protože jsem se ještě nedokopal k tomu, abych tam vyměnil motor za ten 250/455 po GO.

                    Podařilo se to kvůli tomu, že prodávající překombinoval aukci a blbě navyšoval vyvolávací cenu, aby náhodou neprodělal.

                    Kdyby to dal od koruny, dostal by min o bůra víc. Měl jsem trochu obavy jestli se nebude cukat, ale zachoval se fér – i když skřípal zubama.

                    1. já asi před 4 lety minul jednu napůl zrenovovanou 450 za 7 litrů i s papírama, ale kamoš tou dobou sehnal za 15 litrů dokonce sportku 470

                    2. …kámoš sportku 175/470 za 15 litrů s TP a STK a krásnou, ještě s původníma linkama a netknutý chromy… ;-)

                      Jinak, motor 250/455 taktéž aukro za 4.500Kč…a dalších 8.000Kč generálka.

                      Nechá se, jenom to chce hledat.

                    3. Jawu 250/353/04 kývačku r.v.1957, s vozíkem PaV-40, jsem před nějakými 30 lety koupil za 500,– Kč (pravda, bylo nutno ji vytlačit z kurníku a zbavit nánosů guana…, rozebrat, vyčistit a znovu složit) A pak před nějakými 20 lety, jsem ji (pojízdnou a s papírama) přenechal bratranci za půl litra… Dnes bych se nakopal do prdele, ale tehdy jsem byl v poněkud jiné situaci: ženil jsem se, zakládal rodinu a vůbec považoval za vhodné v rámci fotrovské zodpovědnosti rezignovat na jednostopé vozidlo.
                      Dnes se to, i s naším mladým snažíme dohnat, pravda na strojích zřetelně mladších (a k velké nelibosti mojí samice).

                    4. Tý vole, na http://www.motorkari.cz/motobazar/motorky/jawa/jawa-250-353-kyvacka/ jsou inzeráty za 17 až 35 tisíc bez papírů ! (i když, nemyslím si, že se za tu cenu prodají….)

                  2. Přesně, ceny se za posledních pár let dostaly tak vysoko, že by mě to v dobách, kdy o celkem pěknou kývačku za tisícovku skoro nikdo nejevil zájem ani ve snu nenapadlo. Škoda že jsem tenkrát víc nenakupoval :)
                    Samozřejmě i při restaurování je nutné pořádně udělat veškerou mechaniku (kola, brzdy, ložiska, gufera, výbrus, kliku, uložení kyvky, krk řízení, tlumiče..), ale na rozdíl od renovace nechat co nejvíce dílů původních včetně jejich povrchové úpravy – korozí napadená místa pouze pasivovat a zakonzervovat. Mám takto udělanou jednu Jawettu na běžné ježdění a je to paráda – po mechanické stránce nový stroj, vizuálně čiperná udržovaná stařenka, která už něco pamatuje :)
                    Vape sice není zrovna levné, ale i tak je to nejlepší možná investice do Jawy/ČZ.

                    1. Tak tak. Docela mne překvapilo, za kolik se dnes prodávají Š130 Rapid, to bych nikdy nečekal, že mi doma v garáži roste investiční potenciál :-).

                    2. Rapidy jsou kultovní auto (nic jiného tu nebylo), po jemném vytunění dokonce i docela hezké. Jiná věc jest, že to moc nejede a řve to, nic moc lepšího s tím prostě neuděláš. A pokud to vytuníš tak, aby to jelo, nebude ti to držet na silnici.
                      Pro mne je 110/130/R/RS mnohem hezčí auto (byť ne lepší).
                      Nejlíp, když to prodáš a koupíš si něco opravdu dobrého.

                    3. h72: Zrovna tuhle škodovku bych při subjektivním porovnání shledal lepší než Favorita. Díky úhlové zadní nápravě sedí Rapid na silnici velice dobře a projíždění zatáček má vysoký fun factor. Motor je shodný s Favoritem, takže i výkonově to není nejhorší, 43kW s tak lehkým autem hýbe hezky. Já bych to auto nezatracoval, i když samozřejmě na leštěnou Š110R to charismatem nemá.

                    4. Tome-sth, je na Vas nejaky mailovy kontakt? Rad bych neco ohledne te Jawetty, myslim, ze jsme si drive zde neco psali (tykalo se to CSSR mopedu obecne).

                    5. Nemáte profil na jawamania.info? Pokud ano, tak tam jsem k službám jako T. A. Jawettsson.
                      Mail tady zveřejňovat nechci.

                    6. Reagoval jsem pres formular na jawamania, registrovan tam nejsem. Mam zatim jenom polovicni Jawy (Babetty) :-)

    3. Já jsem minulý týden viděl ťukanec u té benzínky u odbočky na Lipence, Citroen C5 a nějaký ten velký Ford s korbou. Zřejmě se štrejchli při přejíždění z pruhu do pruhu, Citroen měl promáčklý pravý zadní roh, Ford neměl předek až k levému kolu…

  9. pokud jsem pochopil, byl myslen technicky zaklad, ale v tom nema skodovka s renaultem nic spolecneho. nemohu posoudit skelet karoserie, to bych je musel videt vedle sebe

    motor vzadu, jak jste uvedl, byl skutecne z nouze cnost kvuli neschopnosti cs prumyslu vyrobit homokineticke klouby, ne proto, ze to frcelo, coz muzou dokazat i prototypy „vse vpredu“ (mmch v priblizne stejne dobe americane stvorili Corvair a vw typ2, takze se neda tvrdit, ze by se koncepce hromadne opustela, to prislo spis az v 70. letech). klasicka koncepce byla zavrhnuta hned na zacatku kvuli nakladum a vic ae toho vymyslet asi neda. jine karosarske varianty by byvaly byly mozne, kdyby soudruzi konstrukteri netrvali na chladici vzadu, ostatne zmineny corvair i typ 2 existovaly v provedeni combi

    1. Reagoval jsem na ten první příspěvek výše.
      Nicméně, aby to nepůsobilo nějak arogantně – nehodlám v žádném případě jakkoli snižovat výsledky práce lidí v AZNP. Ten příspěvek rozhodně neměl vyznít jakkoli pohrdavě či jakkoli dehonestovat úsilí lidí v AZNP. Naopak, v celém socialistickém bloku to byli největší mistři (bez ironie) a dokázali toho suverénně nejvíc. Když si člověk uvědomí, co všechno měli k dospozici třeba matlové ve VAZu, o tom se nikomu v AZNP ani nesnilo. A srovnejme současnost.
      Obrovská schopnost improvizace v době „objektivních nepřekonatelných překážek“, schopnsot vymyslet a realizovat jednuduché (o to však geniálnější) postupy a nápady pro zvládnutí vytyčených úkolů za co nejnižší náklady a obrovská míra vzdělanosti, řemeslné zručnosti a profesionality byla vždy předmětem mé obrovské pokory, úcty a obdivu.
      Pokud pohrdavě hovořím o socialistickém automobilovém průmyslu, jedná se o pohrdání systémeme a ideologií, která vše a všechny pouze soustavně likvidovala a ničila.

      1. Nedávno jsem narazil na článek o prototypu škody 120 s motorem vpředu a pohonem předních kol. Vtipné jsou ty tři šrouby v kolech, protože nápravy jsou z renaultu 12 (= dacia 1300). Člověka napadá, že tohle řešení by se bývalo mohlo dostat do sériové výroby, když potřebné díly byly vlastně hotové.

        Jinak i konstrukce favorita narážela na omezení, protože „tohle neumíme vyrobit“, známé jsou ty přední světla. V podstatě Bertone dostal od AZNP zadání „postavte nám auto kolem těchto světel“ ;)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017