Opel Insignia 2.8 V6 Turbo - zpět na článek

Počet komentářů: 41

  1. Sem si říkal, že by „Všiml jsem si, že u ojetiny šetřím natolik zásadně na pořizovací ceně, že mě spotřeba prakticky nemusí zajímat“ D-F nikdy nevymyslel, pak se změnil autor a svět je zas v pořádku. :P

  2. Ja len k tym adaptivnym dialkovym svetlam – predpokladam, ze ako vacsina inej produkcie taktiez nedokazu stiahnut dialkove uz ked auto oproti osvetluje cestu, ale az ked sa objavi predok kapoty. Alebo ano?

    Na dialnici je to v poriadku, cca dva roky dozadu bolo pekne vidiet na novych mercedesoch ako im pracuju tienidla v svetle ked sa objavi alebo priblizi protiiduce alebo predbiehane auto. Ale na okreskach hlavne v kopcoch je skvele dostat flashbang vzdy, ked auto s adaptivnymi dialkovymi vylezie zo zakruty. Uplne idealne, ak ide o 180° zakrutu s malym polomerom, kedy moje svetla su dlhy cas skryte za zvodidlami, no oprotiiduce auto, ktore je este na rovine, po mne striela fotonovymi delami.

    1. Myslím si, že určitě ne. Podle mě z tohoto důvodu stále nepoužitelné třeba na horských silnicích plných zatáček. Obecně, systém automatického přepínání dálkových začíná být prakticky použitelný až v posledních letech. Divil bych se, kdyby v tom byl Opel proti ostatním automobilkám tak moc napřed.

  3. Malá technická, motor A28NET mí boost pressure 0.9 bar, není to tedy „soft“ turbo, ale „plnotučné“ turbo. Přeplňování v oblasti, která je obvyklá, pro šestiválce dokonce mírně nad obvyklým rozsahem. Např. FIAT T-jet fučí 1 bar, motor VW 1.2 TSI 1.2 bar, LPT v SAABu dávalo asi 0.4 baru.

    Jinak skvělý článek, omlouvám se autorovi za problémy provázející jeho zveřejnění. Insignia na mě působí spíš dojmem takového silničního bombardéru – velká, těžká, neobratná, vzhledem k tomu, že s tím autor nemá problém, je to asi jen dojem.

    1. Srabacke LPT bolo 0.4 alebo 0.45 bar a nastup v podobe kopanca necitit vobec. FPT je 0.7-1.0 bar podla modelu, tam uz turbo citit a pocut. S 1.5 bar mapou bez poriadneho odladenia jazdi kazdy blbec a motory to prekvapivo zvladaju skvele. Gumy a prevodovka uz pomenej.

      1. Záleží který převodovky, ty starý vokolo B234 dávaly prej v klidu 500k/500 Nm. Podle modelu se lišilo zpřevodování/délka stupňů: nejkratší u atmosféry (B234i), nejdelší u Aerovky (B234R).

  4. Za tech par desitek let, co jezdim prevazne s Opely, jsem se mockrat uz zarekl, ze dalsi auto uz rozhodne nebude Opel. Kdyz jsem pak neco okukoval a nakonec neco poridil, pokazde se z toho vyklubal Opel. Neumim si to vysvetlit :-)
    A ted trochu vazne. Za „posledni dobre“ Opely presto povazuji Rekordy. Je jen skoda, ze uz je jich tak malo v nejakem pouzitelnem technickem stavu. Nejcennejsi vlastnosti na nich totiz bylo, ze tam nebyly vsechny ty veci, ktere vydaly na tak dlouhy clanek. :-) Osobne me ale nektere vychytavky zaujaly a moc se mi libily. Bylo to to odvetravane ridicovo sedadlo, predstava, ze bych si mohl prdet do sedadla a v aute nezustaval smrad je opravdu lakava (jednou jsem si v Audine tak strasne prdl, ze to neslo vyvetrat vic jak tyden :-) ) a pak ty samozatmavovaci zrcatka. Jednu vadu ty Rekordy presto mely a totiz ze to byly vsechno sedany. Mozna proto mi tak dlouho vydrzely. Mel jsem totiz jako „hlavni“ auto Volvo (345 GL) a pak tu Audinu (100Avant 2.3). Ted jsem to „zkonsolidoval“ do Opel Zafira a to je docela povedeny konik. Jen je trochu poruchovy …teda v porovnani s tim Rekordem. V porovnani se soucasnymy auty je to ale spis „lepsi standard“. :-(

    1. Opel vzdy pripadne do výberu – lebo je lacný.

      Ja som raz podľahol, kupil som Opel.

      Preventívne s najspoľahlivejším motorom, nefirěny, servisované, s komplet dokladmi.

      Nasledujúce dva roky som šedivel – ten črep sa stale stal.

      Potom som to predal za cenu šrotu.

      Odvtedy odolávam.
      Opel je pre mna synonymom nekvality a drahého a neschopného servisu.

      1. Tyhle obecné kecy jsou dost nanic, pokud nenapíšeš, jaké to bylo auto a jaké byly problémy. Oply jsem měl 3 (Astra 1,6 vlastní, služebně pak Vectru 1,8 a Omegu 2,0) a na svou cenu plnily svou roli více než dobře. O žádná „synonyma nekvality a drahého a neschopného servisu“ v mém případě nešlo.

    2. Zafiru si opravujete sám, nebo máte nějaký prověřený servis, kde ty oply fakt znají? Podle přezdívky předpokládám, že se pohybujete někde v Brně. Hodil by se mi nějaký tip.

  5. hezka recenze, zejm. ta pasaz o vybave
    jinak je fakt ze kdyz clovek najezdi malo za rok, oteviraji se mu nove prostory (spotreba) kam by jinak nevstoupil

  6. Moc fajn recenze na velice zajímavé auto. Zapadám do podobného scénáře a Insignii jsem také zvažoval (ve stejné motorizace a/nebo OPC), nicméně nakonec jsem skončil u ještě kontroverznějšího BMW E90 330i s haněným přímovstřikem… A nemůžu si (podobně jako autor) naprosto stěžovat, přestože bych měl mít podle všech zaručených informací již tři půjčky na servis a kvůli spotřebě mít SPZ v depozitu (10,5 litrů/100 km). Insignii v dané specifikaci bych si ale hrozně rád vyzkoušel. Je škoda, že už nezbyla v Oplu energie na odtučňovací kůru a že se neodvázali trochu víc s výkonem, protože parametry se motor blíží spíš Passatu 3,2 FSI (jak výkonem, tak točivým momentem a dynamikou), než přeplňovaným šestiválcům. Pak i chápu autorův stesk, že nezvolil oturbený dvoulitr, který má paradoxně větší točivý moment. Nedivil bych se, kdyby úspoře 100 kg bylo auto celkově lepším, i když člověk přijde o kultivovanost a nenucený projev V6. U Oplu se mi líbí ten svěží nádech jak v interiéru, tak exteriéru, který Insignie přinesla. Určitě bych po ní šáhl raději, než po Passatu nebo jiné Evropské konkurenci z kategorie. Ale jinak mě to spíše táhne více k „prémii“, konkrétně buď BMW (když je větší touha po nějakém náznaku zábavy) nebo k Volvu jako podle mě nejlepším autům pro „normální lidi“.

  7. Tohle auto chci výhledově kupovat, ale mám trošku obavy, abych nenarazil na kus, který bude neustále zlobit, protože ho už někdo „opravoval“. Přece jenom je to složitější motor a ten pohon všech kol je taky riziko.

    2.0 turbo výkonově taky stačí, ale tam pokud vím je od počátku výroby přímé vstřikování, tak toho se taky bojím u ojetiny…

    Jedině snad 1,6 turbo (132 kW a docela skromný točivý moment, jen s manuálem) – to zas ale nemá moc výkonovou rezervu.
    Slabší motory už neuvažuju vůbec, ty se fakt hodí leda na to ježdění do kostela v Oberhüttelmantelspielenhofendorfu.

  8. Pěkný článek. Shodou okoností jsem vybíral v podobné kategorii vcelku nedávno a Insignia byla jednou z možností.

  9. https://www.pravopisne.cz/2016/04/6-nejcastejsich-chyb-pri-psani-cislovek-blog/#sklonovani-cislic-pomoci-pripon

    Podobné úlety velice kazí čitelnost článku. A to je škoda, protože jinak je článek fajn.

    Faktické připomínky:
    – neznám tempomat, který by nešel zrušit (kromě brzdy) tlačítkem, takže jsem poněkud nepochopil nadšení autora
    – palubní počítač – zmiňovat toto jako výbavu mi přijde podobné, jako libovat si nad tím, že se auto startuje startérem a ne klikou. Kdyby to byla recenze na Tata Nano, byla by zmínka o počítači na místě, ale u auta kategorie Insignie? Už i ty parkovací senzory a obyčejný tempomat je něco, co bych čekal tak zcela automaticky…

    Docela by mě zajímal autorův styl jízdy. Mít na krátkých městských a příměstkých trasách v zimě průměr 12,5 mi přijde dost neuvěřitelné. Já osobně se s atmosférama V6 či V8 pohybuji na hodnotě 16-25 (v zimě a krátké trasy město, občas s trochou mimoměsta). Stejně tak ta dálnice s kolama na střeše „skoro 10“ – podle uvedených hodnot mi přijde, že auto provozuje ekoralye (a na to by byla škoda takového motoru). Juknul jsem na spritmonitor.de a tam to dostává reálnější obrysy (průměr 11,7).

    1. S tím posledním odstavcem bych souhlasil – taky jsem zvyklej na jiný hodnoty.
      (Cokoliv pod patnáct mi přijde jako úsporná jízda a cokoliv pod deset je už z říše fantazie).

      1. A to jsem si ani nevšiml, že se dělá i 260PS verze v dvoulitru! Takže pokud by z toho šly ty dvoulitry vyfiltrovat, tak jsme u V6 někde na „průměrném průměru“ cca 12,7, což už vypadá docela reálně.

        1. Dvoulitr 260PS je až Insignia B, čili současný model, tj. uvedení do provozu od r. 2017. Model 2,8 V6 260 PS z článku se nevyráběl až do konce výroby Insignie A, ale jen do roku 2013, takže takto se to dá rozlišit spolehlivě.

          1. Díky, takže jsem to vyfiltroval na 260PS do roku 2013 a hned to dává realistická čísla:
            https://www.spritmonitor.de/en/overview/35-Opel/1117-Insignia.html?fueltype=2&constyear_e=2013&power_s=255&power_e=265&powerunit=2

            Průměr 13,16 odpovídá mé o něco silnější 3,5l atmosféře, čili pak to dává smysl. Já jsem si hned říkal, že autor se tak soustředil na ty nesmyslné koncovky u číslic, že mu nějak uniklo, že ta numera nedávají smysl. Mimochodem, dneska ráno jsem jel na poštu cca 5km dohromady, průměr 16,3.. To jen k těm krátkým pojížďkám ve městě. Být to v zimě, tak klidně +2.

            1. Pánové, dovoluji si konstatovat, že v recenzi jsou skutečně hodnoty, kterých dosahuji. Nejsou to samozřejmě spotřeby za úseky o dělce 5 km, ale několik nádrží zimního provozu, kde se míchají kratší trasy s o něco málo delšími. Dtto pro léto. Možná jsem dostatečně nezdůraznil, že auto nepoužívám na prasení, ale k běžné plynulé jízdě a pak skutečně dosahuji hodnot, které v článku uvádím. Ještě předesílám, že to nejsou čísla opsaná z PP, protože tam mi dlouhodobě svítí hodnota 9,8, jelikož jej nenuluji.
              Možná jezdím ekorallye ve vztahu k plynulosti, tedy jízda, jakoby člověk neměl brzdy, avšak v absolutních rychlostech jezdím běžných 50+ (rozuměj 53), cca 100 a dálnici 140-, čili se domnívám, že naprosto běžná jízda.
              A upřímně řečeno si nedokážu představit, co bych musel s autem dělat, abych průměrně jezdil za 13, to by mě manželka sežrala kvůli diskomfortu nebo bych musel jezdit neustále opravdu krátké trasy. Ale pravdou jest, že na cestu pod 10 km vytahuji auto velmi zřídka při slušně fungující mhd.
              S motory V6 jezdím 10 let a kupříkladu s Mondeem (2.5 V6) jsem jel vloni Chorvatsko a z5 za rovných 8 ve výše popsaných rychlostních režimech a částečně s klimatizací.
              Nevěřit mi samozřejmě můžete, ale uveďte jediný důvod, proč bych si čísla vymýšlel.

              1. Tak uvádět důvody lze těžko, nejsem internetový psycholog. Nicméně jeden takový obecný, který mě napadá a aniž bych podsouval, že to tak musí být u Vás. Ptal jste se, jaký důvod by to *mohl* být, tak ho uvedu. Člověk má tendenci rád si namlouvat, že něco není tak hrozné, jak se mu zdálo, takže v kontextu s tím si dokážu představit samochlácholení, že 140+ po dálnici s kolama či boxem na střeše bude pod deset.

                Já samozřejmě věřím tomu, že jste schopen jet do Chorvatska za 8. Já jsem byl taky schopen jet z hor s třistakoňovou V8 za stejnou hodnotu. Nicméně byl to totální oser a ačkoliv absolutní rychlost byla dobrá, znamenalo to nepředjíždět, akcelerovat pomalu a obecně si tu jízdu vůbec neužít. Taky jsem to dělal jen jednou a jen proto, abych zjistil, za kolik nejmíň s tím dokážu drandit.

                Ale co mám zkušenost s V6, tak pokud s tím člověk jezdí adekvátně té motorizaci (tzn. předjíždí, když potřebuje, svižněji akceleruje – neplést s launch control, apod.), tak si to auto prostě bere podobné hodnoty, jako vychází na tom spritmonitoru.

                1. Snažil jsem se napsat objektivní vyváženou recenzi, kde nic neočerňuju ani nic nemaluju na růžovo. Platí to i pro spotřebu. Poslední tankování bylo 11,1 s větším podílem tras kolem 20 km na „nastartování“ nebo kola na střeše. Poslední delší cesta byla Brno-Bratislava-Brno cca 270 km, kde mi po dopočtu vychází číslo pod 9 litrů (z dojezdu jsem dopočítal dkonce číslo 8,6) při výše uváděných rychlostech s klimou bez zahrádky s ostrým zrychlováním z 80 na cca 135 km/h. Ta rychlá akcelerace v optimálním režimu motoru je energeticky výhodnější než dlouhodobé pomalé zrychlování. Co je podstatné pro dosahování příznivých hodnot spotřeby, totiž snažit se jezdit s maximálním podílem decelerace motorem, protože to se děje na delší vzdálenost a s nulovou okamžitou spotřebou.

                  1. Po posledním tankování jsem se dopočítal nakonec spotřeby 9,7 s podílem 60% dálnice, 20% město a okolí a zbytek státovky+okresky. Vliv klimy a naplnění auta není významným faktorem.

            2. carter: proč by to nedávalo smysl? Mám taky „o něco silnější 3.5 atmo“ a průměr mám pod 10. Zázrak? Ne, ve městě to žere jak tank. Jenže na cesty po městě jsem si to nekoupil a auto tam najezdí minimum km. Většina po dálnicích, 140 tempomat. Jak jsou teď na D1 omezení, kde jezdím tempomat 90-110 (dle toho, jestli je limit 80 nebo 100), dám Praha-Brno a zpět i za 9, aniž bych se snažil. Když se k tomu přidají jízdy po okreskách (kde to žere stejně nebo víc než na dálnici) a sem tam něco po městě (kde se radši nedívám, okamžitá běžně kolem 30, průměr bude tak 15-20), tak je to pořád do 10 celkem.

              Každé auto má z pohledu spotřeby své optimální využití. Ne, že by se mi v tom v městské zácpě sedělo špatně, to vůbec ne, ale daní za takové používání je vysoká spotřeba. Naopak dálniční přesuny jsou radost a žere to při nich podobně jak Fabia HTP (která na oplátku jezdí „za pusu“ ve městě). Tím nechci říct, že bych snad do města měl Fabii, jen to měl jako služebák kamarád a Prahu točil za 9, tak jsem si na ni vzpomněl jako na zajímavé srovnání.

              1. Ona taky spotřeba může záležet na technickým stavu konkrétního auta.
                Pokud je spotřeba mimořádně nízká, může být např. nižší napětí na MAFu, turbo nedává plný tlak jak má, padající lambda, nedostatečná dodávka paliva apod.
                Co se týká těch dovolených, nevím jak kdo, ale já mám podivnou zkušenost, že „nad Alpami“ auto jede za 10 a „pod Alpami“ při stejném zatížení i způsobu jízdy spotřeba klesne i o dva litry. Většinou, když to někde řeknu, nejdřív lidi kroutí hlavou, aby pak zjistili, že mají vlastně podobnou zkušenost (čím výkonněší motor, tím výraznější rozdíl).

                1. Integrale: stav auta je perfektni, turbo atmosfera odjakziva nema. „Pod Alpami“ se k mori jede z kopce, zpet to zase zere vic, nic divneho.

                  1. Mitsu Galant V6 dlouhodoba prumerna spotreba 8. Vsechny auta ktere jsem vlastnil (Trabant, 120, 318i, 318tds, Galant 1.8, 330xd, 324td, Galant V6) meli spotrebu +-10% stejnou.

              2. jednou mi to třeba dojde, ale zatím jsem nepochopil pořízení „trošku silnějšího“ čehokoliv, abych se s tím následně loudal 140 na tempomat. Naopak, vždycky jsem maličko záviděl lidem, kterým nevadí jezdit pomalu, protože jim holt stačí kdejaká plečka za pár šupů, navíc šetří na spotřebě, spotřebáku (…)
                zmiňovaný jízdní režim umí naftička od koncernu za 4,5. Tolik k benefits. Costs? Nevidim žádný. Kromě nemožnosti vykládat v hospodě o tom, jak jezdim vole tou véééosmou.

                1. Nekomu benzin voni, to jen na okraj toho, co vsechno nemusis chapat. (proto treba spousta lidi nebere naftu) Taky se do vysokooktanovych benzinu vetsinou neleje lih ;)

                  Nicmene, k cemu vykon? Vykon je k tomu, aby tam byl, kdyz jej potrebuji. Pokud se plahocim za nejakym nakladakem cestou necestou, tak bych ocenil mit moznost jej bezpecne predjet. Coz jde tim lip, cim vyssi vykon vuz ma. Vykon neni o rychlosti, ale o vykonu. Dupnu na to a mam jej. Tradicni priklad i z dalnice – chci se pripojit do souvisleho pruhu. Cim vice zrychlim, tim snaze se mi hleda mezera. Ne kazdy najezd je ukoncem odstavnym pruhem(nektere jsou ukoncene betonovym sloupem =) a ne kazdy najezd je dost dlouhy. A spouste ridicu se proste zpomalovat nechce a rikaji si „sak ho pusti ten za mnou“. S nizkym vykonem se jezdi snaze. Nebo kokoti, co jedou 70 ale beda jak je zkusi nekdo predjet, najednou jedou 110. Coz je taky nemoc ceskych silnic.

                  Vykon proste neni o rychlosti.
                  (a taky je tu hen ta teoria, ze kdyz mam jetou vyssi tridu, treba si na tom dali zalezet a vydrzi to dyl)

                2. Jo, a koncern je hnusnej. Ale to je muj pohled na vec, ja mam radsi jiny tvary.

                3. Dvoulitr turbo benzín 150 kW a též jezdím po dálnicích mezi 116 – 132 tempomat podle hustoty provozu. Spolucestujícím třeba vyšší rychlost nedělá dobře, pak neustále zpomalovat a zrychlovat kvůli ostatním, být ve střehu a hlídat fízl superby, pašíky a octovky… To si radši sám užiju jindy na někdy prázdné okresce. Též jezdím malým 43 kW autem a se silnějším je prostě mnohem pohodovější cestování. Navíc budí větší respekt a ostatní tolik nedoráží :-) Jen to holt žere o čtvrtinu až třetinu víc…

                4. Pořízení čehokoliv silnějšího má u mě 2 důvody. První důvod je odezva na plyn při řešení běžných situací na silnici. S houstnoucím provozem chci zkrátit předjížděcí manévry na minimum, stejně jako se bez zdržování chci umět zařadit z vedlejší do souvislého proudu aut, a to i v případě plně naloženého auta se zapnutou klimatizací. Zjistil jsem časem, že je pro mě daleko důležitější silné zrychlení v přímce, nežli cizelovaný podvozek na klikaté okresky s průměrným výkonem motoru. Obvykle totiž musím častěji předjíždět pomaleji jedoucí dlouhé náklaďáky, než bych se naháněl s někým na okresce. A co si budem vykládat, pokud člověk tu krajinu nezná, tak stejně mu dá domorodec na prdel s čímkoliv. S nedostatkem výkonu aut se pak tvoří za pomaleji jedoucími auty vláčky, takže předjíždění je pak o to náročnější. Takže 260 koní nepotřebuji na jízdu 200 po dálnici, což není ani pohodlné ani bezpečné a samozřejmě ani dovolené, ale chci v 80-ce vystřelit a předjet tahač s návěsem na co nejkratším úseku.
                  A druhý důvod je motor samotný. Je to šestiválec v cenově dostupném autě, to už se v budoucnu nezopakuje. Mondeo byl krok do těchto vod a už se mi nechce z5 a zatím jsem nemusel. Navíc jsou auta trochu takový koníček a jak někdo prolévá hdrlo pivem a jiný chodí za babama a někdo kouří, tak já pálím víc benzínu, než je pro většinu lidí přijatelné. Ale právě z důvod malého ročního nájezdu, to není finančně neúnosné.

                5. Ale fuj, že si někdo koupí auto, které mu vyhovuje a jezdí si s ním, jak mu vyhovuje (za předpokladu, že neohrožuje a ani přespříliš neomezuje druhé).
                  Nepletu-li se, tak u costs jste zapomněl vstřiky, turbo a dvouhmotový setrvačník. ;-P

    2. Nejspíš to bude tou kombinací turbo, automat a 100oktan.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017