Mrva 100

Featured Image

Čerpací stanice firmy Benzina a.s. jsem měl rád. Zejména sympatické mi bylo, že mi tam nikdo nerval do hlavy marketingový slinty. Nafta se jmenovala nafta a ne Super cool diesel, myčka se jmenovala myčka a ne Megacarwash a v neposlední řadě se u Benzíny dalo vkročit na záchod, aniž by se člověk poblil.

To bylo, tak před pěti lety. Sice mi bylo známo cosi o personálním zázemí vedení firmy, mající svůj původ v kádrových rezervách důstojnictva předrevoluční armády, a snad to byla nulová kreativita a tupost těchto vyjebaných mozků, která zajišťovala, že zákazník nebyl otravován stupidním marketingem obvyklým v jiných sítích. Politika prodeje by se dala nazvat – vem si co chceš, zaplať a vypadni – a to mi vyhovovalo.

Jenže to je dávno minulost.

Zmrdi už v Benzině vládnou tvrdou rukou. Například se mi něco doneslo o oficiální i neoficiální praxi při uzavírání nájemních smluv na jednotlivé pumpy, kdy se vám ze dne na den může stát, že zůstanete bez smlouvy se zbožím za milión korun doma v obýváku. Samozřejmě stane se vám to, pokud včas neuchopíte plechovku WD-40 a nepromáznete patřičné klouby a panty… ale to je jejich interní záležitost a my jim do ní nebudeme kecat.

Nyní Benzina nabízí nové zmrdí kapky a jak se ve zmrdím světě stalo tradicí, jako bonus k tomu přihodila mimořádně prolhaný brainwashing nejhrubšího zrna. V letáčku na nové palivo Verva 100 se dozvídáme:

Na další stránce marketingoví zmrdi zůstali věrní základnímu postulátu jejich náboženství, totiž že se neprodává zboží, ale benefity.

Samozřejmě nové palivo zvyšuje výkon. Jak plyne již z jeho názvu, egopotenciál případného zákazníka bude erektován do délky i šířky mimořádně silným přívalem energie do všech třech hrnků, takže bude moci předjíždět přes čáru jako velký borci ve stříbrných tédéíčkách. Tentokrát ovšem není výkonu dosaženo hyperatomovou syntézou komplexního multiminerálu s el kasei imunitas s výtažkem z perel, jak je ve světě televizních reklam obyklé, ale snížením třecích ztrát díky speciálním mazacím složkám.

Tento mazací efekt zvyšuje podle autora buzerletáku výkon motoru. Tato úvaha připomína dialog starého O´Flahertyho s mladým O´Flahertym:

„Tati, dnes jsem nejel ze školy autobusem, ale běžel jsem za ním a ušetřil jsem pět pencí.“
O´F. senior se rozmáchne a vrazí jun. pořádnou facku.
„Kdybys běžel za taxíkem, ušetřil bys libru a půl!“

Benefitem nového paliva je snížení jeho spotřeby, aby ho Benzina prodávala méně. Toho má být dosaženo již slibovaným poklesem třecích ztrát, efektivním využitím energie při spalování (což je samo o sobě revolučním skokem, protože ve spalovacích motorech se před zásahem specialistů z marketingu energie spalováním pouze vytvářela), dále se má spotřeba snížit díky vyššímu oktanovému číslu a samozřejmě také díky výraznému čistícímu efektu paliva.

Fábijka musí vydržet aspoň do doby, než doběhne leasing se Škofinem, takže tu máme kapitolu Životnost. Zde se dozvídáme, že Benzín Verva udržuje motor čistší a zajišťuje podání maximálního výkonu. Díky efektu „keep clean“ dlouhodobě udržuje v čistotě sací ventily, vstřikovače i spalovací prostor. Druhý efekt, „clean up“, odstraňuje již vzniklé usazeniny z dřevních dob, kdy jsme ještě benzín Verva 100 neznali.

Mámo, vono to má ten kýpklýn!

Samozřejmě, ekologie je v dnešní době ve fokusu pyčo a proto i Verva 100 je v tomto ohledu zcela výjimečná. Společně s úsporou paliva se pozitivně projevuje i redukce škodlivých emisí.

Kdo ještě nemá pocit, že mu právě provedli frontální lobotomii, může se dorazit na straně poslední, kde vzrostl výkon motoru o výkonu 27,6kW na 30,5 kW (asi nějaká větší sekačka), tedy o 10%, a naopak klesla spotřeba, a to dokonce o 15% z 9,8 litru na 8,3 l/100km. Heuréka, perpetuum mobile se zrodilo a vyrobilo odnikud 5% paliva.

Tolik pravil zmrd.

My se nebudeme dívat na to, zda optimalizace formulace aditivace spolu s intenzifikací dozace, ovulace a evangelizace kruciálně multiplikovala benefity pro koncový segment finálního usera ani neoceníme výbornou práci s přívlastky v celém textu. Podíváme se těm tlachům na zoubek.

O přínosu vysokooktanového paliva pro výkon osobního auta jsme již psali. Paradoxní je, že jedna ze dvou vlastností, která by na tom produktu Mrva 100 byla vůbec reálná, v letáčku zmíněna není, tedy aspoň ne na správném místě. Vyšší oktanové číslo by u některých motorů mohlo vyvolat zvýšení maximálního výkonu, ale v sekci výkon tato informace kupodivu chybí.

Oproti tomu je tam něco o snížení třecích ztrát speciálním mazadlem přidaným do benzínu, což je skutečně bestiální kravina. Nevím, na co account manager myslel, když to tam psal, snad na wartburga jeho tatínka z nějakého moravského Prdelákova, který lil do nádrže olej M2T se slovy „dáme tam toho víc, ať to lepší jede“. Bežný čtyřtakt se z benzínu nemaže jako třeba fichtl, pane manager. Výjimku tvořily snad jen letecké motory, kde se přidával olej do benzínu, protože se věřilo, že při prudkých manévrech je olej v mazacích kanálech vrhán přetížením zpět, ale že by někdo zalétal s Fabií kopaný výkrut, se asi čekat nedá.

Představme si, že je v benzínu dodatečné mazadlo. Mohou nastat tyto případy:

– mazadlo se spaluje spolu s benzínem. Typicky se jedná třeba o těžší frakce ropy, které jsou beztak již v běžném benzínu přítomny, tedy nějaký lehký olej ve větším množství. V sedmé třídě základní školy se při tajuplném předmětu zvaném Chemie nečetl Kotler ani Barich, ale zato se tam dalo dozvědět, že a) čím těžší frakce, tím více uhlíku b) čím více uhlíku, tím vyšší bod vzplanutí, projevilo by se použití hustopaliva na nárůstu složek emisí CH, CO a CO2 v tomto pořadí. Použití takového mazadla by dále vedlo k regulačním zásahům lambda regulace pravděpodobně směrem k chudší směsi, což by způsobilo pokles výkonu motoru. Dále by se daly očekávat jevy jako zanášení svíček, sacích ventilů a kanálů, výfuku, katalyzátoru apod. pozůstatky maziva. Takové auto někde jezdit, tak by se z toho Bursík posral.
– mazadlo se nespaluje. To je jistě těžko představitelné. Kdyby to tak bylo, musely by se opět někde hromadit zbytky nespáleného maziva, zřejmě by zničily katalyzátor.
– mazadlo tam žádné není.

Další chyba na kráse marketingového verva-blábolu spočívá v tom, že i kdybychom uvěřili na přítomnost zázračného mazadla, tak z principu bude efektivní jen zčásti. Energetická bilance moderního motoru vypadá asi takto: 32% energie paliva se využije, 30% vylítne výfukem, 30% vylítne chladičem a 8% jsou mechanické ztráty. Protože palivo za běžných okolností neproniká do klikové skříně ani jinam po motoru, má šanci ovlivnit tření mezi kroužky a stěnou válce. Udává se, že pístní kroužky se na ztrátách třením podílejí asi 13%, kdyby tedy mazadlo od Horsta Fuchse bylo 100% účinné, tak by snížilo celkové ztráty o 6%*13% = necelé jedno procento. A to neberu v úvahu skutečnost, že vyšší tlak ve válci (vyšší oktanové číslo) tření opět zvyšuje. Takže nasrat.

Eliminace mechanických ztrát byla středem zájmu již mnohokrát v minulosti. Zavzpomínejme na motor Alfa Romeo Twin Spark 2.0 z let 1998-1999. Motor měl totiž již z výroby velké vůle na pístech i na klice, ale nebyla to výrobní chyba (snad), ale úmysl. Tato vůle byla eliminována použitím hustšího oleje. Motor šel výborně za plynem a byl velice zábavný, ale bohužel lidská snaha dopřát mu to nejlepší se projevila použitím syntetických řídkých olejů, následně mega spotřebou oleje, zadíráním a lidovými pověrami o tom, že „italský auťáky jsou totálně nahovno“.

Svoje si myslím i o propagovaném čistícím efektu paliva. Nevím kde se vzalo přesvědčení, že palivová soustava je plná svinstva. Někdy v osmdesátých letech se do benzínu začal sériově přidávat xylen. Bylo to proto, že se karburátory zanášely úsadami z benzínu a dělá se to vesele dál. Jenže od té doby se řada věcí změnila. Nenapadá mě vůbec, která část palivové soustavy by se mohla něčím zanášet, pokud neuvažujeme hrubé nečistoty. Jakákoli nečistota, která by prošla do vstřikovače, by způsobila jeho netěsnost a tím zpětný zášleh do sání, nebo zaplavení spalovacího prostoru benzínem. Tam není co čistit. Kde by se čistit dalo, je oblast sacího kanálu a ventilu. Zanesení této části karbonem začne být relevatní pro výkon u aut, která mají najeto kolem 150.000 km a pak nezbývá než to rozebrat, popadnout nějakou frézu nebo šmirgl a z nejhoršího to oškrabat. Kdo si to zkusil, asi mi dá za pravdu, že efekt „clean up“ ani „stay clean“ pomocí paliva dosažitelný není.

Říkám si někdy, kde je přesně hranice mezi lží a reklamou a čekám, co přijde příště, až se nám zmrdi z marketingu pokusí vecpat do chřtánu další jejich prémiové produkty. Bude se vzduch na foukání kol jmenovat třeba Prda1000 a bude stát deset korun za litr? Já chápu, že Benzina musí rajzovat inkcham a katovat kchosty, aby zástupci PKN Orlen mohli položit nějakému dalšímu socdemákovi pět v českých na stůl, ale proto ještě nemusí dělat ze svých zákazníků takové trotly!

Neméně kouzelný popis paliva Verva 100 najdete zde. Nápad s přidaným mazadlem zřejmě neprošel přes senior creative buzeranta, takže se některé formulace stačily trochu změnit.


25.02.2007 D-FENS
 

12345 (6x známkováno, průměr: 2,00 z 5)
1 902x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:05
D-FENS © 2017