Menšiny a jiné zajímavosti

Featured Image

Nedávno reagoval nějaký čtenář srandy o Zemi živitelce, že je to po výsměchu cikánům, homosexuálům atd. další projev povýšenosti „takzvaně normálních“ na D-FENSových stránkách.

Ačkoli jsem se nad článkem samotným docela zasmál a nad touto kritikou zakroutil zpočátku hlavou považuje jejího autora za zmrda, po úvaze jsem dospěl k následujícímu závěru: Autor oné kritiky pravděpodobně zmrdem není, nebo aspoň nutně být nemusí. Je to dost možná inteligentní člověk, který prostě z nějakého důvodu pociťuje ostych před tímto druhem humoru, podobně jako třeba já nerad poslouchám i jinak dobré vtipy o pedofilech. Prostě mu to nedělá dobře z nějakého konkrétního, individuálního důvodu, na což má pochopitelně právo. Třeba v tom vidí (a vadí mu to ) určité zevšeobecnění typu „každej zemědělec je zmrd“, třeba v tom poznal svoje rodiče které má rád a kteří jsou hodní a slušní lidé, akorát halt jedou ve sračkách podobného druhu, koukají na Novu atd….

Proč o tom přemýšlím má následující důvod: moji rodiče byli oba v partaji. Máma od roku 45, táta o něco později. Makali ve fabrice, nekradli a věřili, že když se budou všichni chovat slušně, bude na zemi ráj. V době politických procesů věřili tomu co slyšeli v rádiu, a protože stavěli barák, šetřili na kočárek pro mojí ségru a večer se vyšisovaní vraceli ze stavby mládeže kde budovali lepší zítřky, ani je nenapadlo přemýšlet o tom že lecos může být jinak.

Pokud je nepřemýšlet hřích, dopustili se ho dokonale. Nepřemýšlet vydrželi doteď. Docela samozřejmě otec přesedlal z novoročních projevů senilního Husáka na Ehm šou Václava Sametového, a platit příspěvky komunistům přestali oba až z důvodu vesměs pocitové antipatie k figurkám typu Ransdorf and Grebeník, a taky proto že už jsou staří a unavení…Pokud je mi známo, nedopustil se tatík ani máma ničeho za co se slušný člověk obvykle stydí. Současně,a to bez jakékoli pochybnosti, podporovali prakticky celý život spolčení zmrdů, svědomitě stepovali před volební místností a hajlovali na schůzích základní organizace…Nabízí se otázka jak by se zachovali v případě, že jejich hlas rozhodne třeba o životě či smrti nějakého „nepřítele režimu“. Zaplaťpánbůh nevím, nestalo se to a tak můžu podléhat iluzím…Alespoň trochu konejšivá je skutečnost, že jejich lidská podstata se zakládala na (ať už reálné či virtuální) úctě k člověku a snaze pomáhat potřebným či trpícím.

Ať už je můj postoj k podobným úvahám jakkoli nejistý, určitě to neznamená že budu doživotně odsouzen obhajovat podobné pomýlenosti a ječet pokaždé, když dočtu sebezjednodušenější odsouzení nablblosti podobného typu. Nakonec, humor a ironii považuji za jednu z velmi mála praktických možností, jak se srovnat s růzností jednotlivých lidských vesmírů, od těch založených na jednoduchoučkém věření čemusi, po zatraceně sofistikované světy vizionářů o nichž se dopředu neví jestli uškodí či prospějí.

Prostor na stránkách podobných této je určen lidem, kterým zjednodušený svět médií z nějakého důvodu nestačí. Lidem, kteří „zjednodušení“ přijali jako formu vzájemného dorozumívání mj. proto aby si sdělili že všechno je daleko složitější, nicméně oni to společně vědí. Až se bude zase někdo zastávat oněch „vysmívaných menšin“, nechť vezme v úvahu,že kromě buzerantů, cikánů a dalších procentářů má právo na zjednodušování i zatraceně omezený okruh lidí postižených potřebou nevěřit, ale přemýšlet. Irving píše v jedné ze svých knih, kterak mu jakýsi čtenář vyčetl v dopise neúctu a výsměch k utrpení mrzáků, homosexuálů a lidí kteří z nějakého důvodu nezapadají do šablonky „normálnosti“. Irving odepisuje, že se neposmívá lidskému utrpení, ale že se směje nad komedií života jako takového, snaží se vysvětlit že smích se automaticky nerovná posměch. (Mimochodem, když mu nebylo ani napotřetí porozuměno, poslal dotyčného čtenáře do prdele…?).

„Málokdy mi tolik záleželo na tom abych byl pochopen“ , napsal později.

Osobně se domnívám, že pokud je autor podobných „posměšků“ připraven být sám jejich terčem, všechno je v nejlepším pořádku.

Mimochodem, víte jak se pozná děvče z města od děvčete z vesnice? Děvče z města má v pupíku piercing, děvče z vesnice klíště …


9.4.2004 Dědek

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
78x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:08
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!