Máselný doom

Featured Image

Vypadá to, že plánovaná evropská ekonomika má problém. Problém s  máslem.

Problém, o kterém se přesně neví, zda je skutečně problém a který už řešila vláda i parlament, má údajně řadu příčin. Je málo krav. Z  toho mála kráv jich jen málo dojí, ostatní krávy se věnují komunitní práci a aktivismu. To, co máselně aktivní krávy – dojnice nadojí, obsahuje málo tuku.

Kromě krav za to mohou lidi. Lidi jsou odjakživa největší neřádi a nepřátelé socialismu, protože furt něco chtějí, navíc zcela neplánovaně. Banány, auta, máslo, bezdůvodně a svévolně vnášejí odchylky do promyšleného úřednického plánování. Lidi dlouho máslo nechtěli, protože jim experti říkali, že to není zdravé. Pak se ale ukázalo, že je to OK, takže by zase chtěli máslo.

Do toho Čína. Čínani se zbláznili do mlíka a chtějí kupovat mléčné produkty. Zcela neplánovaně. Nezeptali se Bruselu ani nikdy neslyšeli, že mlíko na rakev víko. Prostě si ho kupují.

Kromě krav a lidí existuje další živočišný druh, experti. Je to něco mezi člověkem a volem. Expert říká, že data ukazují, za to mohou vysoké marže obchodníků, nedokáže to ale potvrdit, protože ta data nezná. Kdyby se takto stavěly krávy k  dojení, nebylo by mléko ani na jogurty od Olmy, kde ho už tak moc není.

Divím se, že téma dosud nikdo politicky neuchopil. Třeba ODA a její billboardy ve stylu „Nevejde se tam? Musí. Svatba stála peníze.“ Lídr Sehnal by měl do tématu vstoupit a svou enormní motivační silou zapůsobit na dojnice, aby ze sebe vydaly to nejlepší. Nedojí? Musí nadojit. Nebo Svobodní. Můžeme. Můžeme máslo. Snad se na tom strana shodne.

Dál represívní složky. Jak je možné, že dojnice jen tak dodávají mléko s  nedostatečným obsahem tuku? Kdo jim to dovolil? Je možné je stíhat? Vyšetřovat? Potrestat? Co když ten tuk někam schovávají, aby s  ním pak spekulovaly a tím ohrožují zájmy Evropské Unie? Nešlo by potrestat několik dojnic exemplárně, pardon, potrestat je s  důrazem na generální prevenci, a nadělat z nich svíčkovou a bundy?

Řešilo se to ve vládě, v  parlamentu, je to způsobilé vyvolat krizi, a těm krávám je to úplně jedno.

Myslím, že máslo je dobrý předvolební artefakt. Předvolební artefakt pro ty politiky, co si myslí, že můžou všechno řídit svými technokratickými nástroji, a pro voliče, co jim to žerou a ještě je v  tom podporují. Jen debil dělá pořád stejnou chybu.

Můžeme se přenést v  myšlenkách do roku 2009. V  roce 2007 nastoupila ekonomická krize a klesaly ceny všech surovin, mléko nevyjímaje. Zemědělci požadovali, aby politici poručili větru, dešti a kravám a něco s  tím udělali. Docházelo k  takovým těm přehnaným scénám, jako vylévání mléka na různých místech po republice, čímž chtěli zemědělci upozornit na to, že se jim nevyplácí ho produkovat a prodávat za ty ceny, a že je to stejné jako ho vylít. Vylili ho skutečně kvanta. Systém a nakonec EU samotná v rámci jednotné agendy na to zareagovaly dotacemi na to, že nebudou chovat krávy, aby cena mléka dále neklesala. Zemědělcům se to samozřejmě nijak neeklovalo, pecunia non olet a tak vyměnili krávy za dotace. Uředníci si zatleskali, jak se podařio problém vyřešit, až na ten detail s tím máslem.

Je to prostě tak, že v socialismu furt něco přebývá nebo naopak chybí. Co to asi bude příště. Snad to zase bude něco vcelku dobře nahraditelného, jako máslo. Ale garantovat to nelze.

Doporučuji každému, aby si máslo dobře uložil. Ne do mrazáku, ale do hlavy. Až nás budou zase ujišťovat politici, jak zase něco chytře zregulují, podpoří, usměrní, zoptimalizují a kolik dobra nadělají. Něčeho přidají, nečeho jiného uberou, třeba krav, a bude ráj na zemi. Vůbec o tom nepřemýšlejme a řekněme si jen “máslo”.

 


17.09.2017 D-FENS

12345 (452x známkováno, průměr: 1,18 z 5)
21 844x přečteno
Updatováno: 17.9.2017 — 0:58
D-FENS © 2017