Má se mi to líbit? - zpět na článek

Počet komentářů: 324

  1. Technologie pozinkování karoserie už tady byla, ale na levných autech se nepoužívala, to by je prodražilo.

    1. Se to tuším jenom nějak fosfátovalo, ne? Kvalitní západní automobilky dělaly jak zinkování, tak antikorozní fosfátování, základní lak, cca dvě-tři vrstvy lakování a metalíza. Čili tam bylo 5+ vrstev.

      1. Je dobré se podívat do automobilky. U nás nejvstřícnější na návštěvy je Hyundai Nošovice. Dnes se vyrábí karosérie z mírně povrchově pozinkovaného plechu, jakýmsi divným zinkem, aby se daly plechy bodově svařovat. Protože ten pozinkovaný plech, tak jak ho známe, je problém bodově svařit. Bodové sváry jsou tedy neupravené, pak se na to nanáší kataforézou základní lak. A potom další. Pouze je nevýhodou, že do lakovny automobilek za provozu návštěvy nepouští. Hotová karosérie tam prý pobývá 3 až 5 dní. Dříve se ocelové karosérie (a nejen) fosfátovaly hlavně pro to, že to zaručovalo dobrou a rovnoměrnou přilnavost barev. Zinkování se provádělo t. zv. formou zinkochromátování v galvanických lázních, což je poměrně časově a energeticky náročná procedura a tím i drahá. Právě ty nanášené podkladní povrchové úpravy musí být vždy velmi pečlivě kontrolovány a upravovány. Tvoří vlastně perfektně hladký podklad pro lak. Jinak Škodovka u nás začala s kataforetickým základováním až s náběhem řady Š105/120.

        1. Jo ten divny zinek je práškovaný a občas se stane, že není dokonale pokryt celý plech. Voest Alpine, Arcellor, všichni s tím bojují. Taky zůstává v lisovacích formách a jejich důkladné čištění je nutnost, jinak naboucháte sériovou vadu coby dup.
          Kára se po svaření v té lakovně zdrží v řádu hodin, ne dní.
          Do lakovny Vás nepustí, protože prach je sviňa a ani antistatické pláště, vzduchové sprchy a zvýšená vlhkost všechno nezachrání.

  2. Ty musis mit hroznej zivot. Porad picujes…mne je treba Skodovka, Bozkov i smazak u prdele.

  3. Nevidim uplne duvod pro tak vzrusenou debatu nad novym Rapidem.

    Scala bude klasicka skodka, na levnem zaklade postavit o kus vetsi auto a navysit tak ratio cena/uzitek, vzdyt to uz dela 22 let od doby prvni Octovky.

    Skodka svoje portfolio pozicuje podle chuti globalniho zakaznika a opravdu nemuze za to, ze cesky zakaznik ma vesmes holou rit.
    Scala je pozicovana jako druhe auto do rodiny na kratke pojizdky, tam bude fungovat dobre.

    Ziju ve ctvrti lidi s nadprumernymi prijmy a v tesnem sousedstvi mam hned 2 Rapidy, jako dvojku k Superbu a Touaregu.

    Moje dalsi auto tohoto typu bude mozna prave Scala, zalezi jak bude nacenena verze 1.0TGI 66kW, popr. Octovka 1.5TSI GTEC – ta ale bude asi pro tyto ucely zbytecne draha.
    Nulova silnicni dan, CNG plnicku mam kousek, jak bude nadale postupovat ekomagoreni, bude robustnejsi vuci statni buzeraci.
    Nyni pro tyto ucely pouzivam Focus 1.6TDCI a kdyz jsem okukoval novy Focus, to uz vazne ne, je to smutny pohled kam se tohle puvodne skvele auto dostalo.

    1. Neboj Vašku – keď bude treba doplniť štátnu kasu (a to bude treba) tak ti zdania aj ten tvoj CNG plyn. A ešte nejaký zapálený eko-magor zistí, že to pri spaľovaní vypúšťa 1ng nejakej chemikálie na 1km jazdy a zakážu CNG autám vjazd do miest ako sa o to snažia teraz u nafťákov.

      1. daň z CNG poroste v následujících letech násobně, kdyby někdo nevěděl

        https://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-c-261-2007-sb-o-stabilizaci-verejnych-rozpoctu/uplne/#cast45 , §6 odst 2f)

        a to je teprve začátek, ještě tam nakuří spotřební daň, tohle je pouze ta „ekologická“

        1. Pospec – tyka se jen zemniho plynu nebo i LPG to zdvojnasobeni dane pro pristi rok ? ja jsem v kodech nomenklatury nenasel ze by se to melo tykat butanu, jen zemniho plynu a propanu (mozna si to spatne vysvetluji) – btw ten sazebnik ma temer 1000 stranek

          1. Pokud se pamatuju, tak LPG se podle nejakeho x let stareho narizeni EK melo danove dorovnavat ostatnim PHM od roku 2018, tusim to melo byt po ctvrtinach rocne, takze v roce 2021 by na nem byla stejna DPH i spotrebni dan. Proc k tomu zatim nedoslo, netusim.

            1. @ Sysop: už aby to bylo. Stejně jako nafta by se měl srovnat s benzínem, vůči kterému je zatím zhruba o dvě koruny zvýhodněná (přitom palivo je to nekvalitnější). A už se těším na spotřební dań uvalenou na elektřinu pro elektromobily, potom ten kilometr za korunu vycházet už nebude :-)

              1. Cerny Mor – to vubec neni pravda, lpg ma v nekterych parametrech emise lepsi, v ostatnich minimalne stejne s konvencnimi palivy, v zadnem horsi

                1. @ trevor12: jo, LPG je v něčem lepší, souhlas… ale důvod pro to obrovské zvýhodnění to není.

                  1. Cerny Mor – navic LPG ma vic oktanu nez benzin takze bych spise rekl ze je to lepsi palivo

                    1. @trevor12: tím horším palivem jsem myslel naftu

                    2. Nafta rozhodne nie je horsie palivo ako benzin. Prave naopak, ako tazsie palivo je v systeme kde sa palivo predava na objem a nie na hmotnost vyhodnejsie. LPG je z toho hladiska na tom ovela horsie.

                    3. Oktanove cislo LPG v konecnom dosledku znamena trt makovy. Dolezita je vyhrevnost a ta je v prepocte na objemovu jednotku vyrazne nizsia.

                    4. wildcat – ja nejsem expert, jen kdyz clovek porovna shell racing, verva 100 tak se vyrobci predhaneji cim vic oktanu tim vic adidas a lpg ma 110

                    5. Znie to to krasne, ale v praxi to len znamena ze to palivo je odolnejsie voci klepaniu ako palivo s nizsim oktanovym cislom. Cize na to aby to clovek mohol vyuzit, musi byt motor na to konstruovany. A naopak, aj s palivom s nizkym oktanovym cislom sa daju dosiahnut vysoke vykony. Taky LT1 od GM ide v pohode na 87AKI (zodpoveda cca 91RON).
                      Na spotrebe sa pouzitie benzinu s vyssim oktanovym cislom ako je pradpisane neprejavi. Co je vsak na tych benzinoch dolezite si aditivy ktore mozu mat priaznivy vplyv na zivotnost motora.

                    6. Wildcat: No nevím, zrovna výhřevnost? Jako když mi to propálí blok motoru ale moc to nebude detonovat, tak je to lepší? Naopak se mi zdá, že přebytečné teplo se snaží odvádět, ale co já vím…

                    7. Goro:
                      Přesně tak, co ty víš…?

                      Výhřevnost je parametr přímo související s energetickou hustotou. Čím vyšší, tím menší množství paliva stačí pro určitý výkon.

                    8. Nehnevajte sa Goro, ale citat vas post mi doslova sposobilo bolest. Uznavam, ze anglicke „energy density“ znie viac k veci ako vyhrevnost, ale aj tak…
                      Co je inak zaujimave je fakt, ze vacsina uhlovodikovych paliv ma vyhrevnost tak ako je definovana priblizne rovnaku, okolo 45MJ/kg. Problem je vsak v rozdielnej hustote, a tak liter nafty vazi 0.83kgm liter benzinu vazi 0.77kg, liter JET A vazi 0.84kg a liter LPG vazi priblizne pol kila. No a kedze kvoli kvapalnosti paliva meriame spotrebu v litroch na 100km, je spotreba, velmi zjednodusene povedane, nepriamo umerna hustote. Auto upravene na LPG spotrebuje viac LPG ako benzinu jednoducho preto, ze LPG ma kvoli nizsej hustote nisziu objemovu vyhrevnost. Nie preto ze by LPG bol nejake podradne palivo. A naopak, diesle maju prirodzenu vyhodu v tazsom palive.

                    9. Re: Goro
                      13.12.2018 v 18:06

                      No ja taky nevim, delam do fcel, ale ciste laicky pohled na vec: snahou je z daneho mnozstvi paliva ziskat co nejvetsi tlak. Objem spalovaciho prostoru je konstantni, dan zdvihem pistu a jeho prumerem, takze jedine, s cim muzeme operovat, je teplota plynu versus jejich tlak. Pri konstantnim objemu (nejaka poloha pistu, je fuk jaka zrovna) pri potrebe zvyssovani tlaku musime logicky zvyssovat i teplotu. Takze z toho paliva potrebujeme vydojit v co nejkratsim case co nejvyssi teplotu, abychom meli co nejvetsi tlak.

                      Jasne, resim jen elementarni vec, ne pevnost mechanickou, odolnost tepelnou, etc., etc… kazdopadne vyhrevnost je pro mne dulezitejsi, nez oktanove cislo. Oktanove cislo uz je vec druhotna, alespon podle meho nazoru. Dulezita, ale druhotna.

                      Neodvadime teplo ze spalovaci komory, ale z bloku motoru. Idealni stav by asi byl studenej blok s plazmou uvnitr.

                    10. Plazma je na nic, pracujeme s běžným skupenstvím hmoty. Jdeálem je adiabatická expanze (bez tepelné výměny s okolím, tzn. nic to neohřeje). Veškerá vnitřní energie plynu se spotřebuje na jeho expanzi, při které koná práci, největšího využití energie samozřejmě dosáhneme při nejvyšší možné počáteční teplotě plynu a při koncové co nejnižší (teplota okolí).

          1. Jinak podrobne je to tady:

            http://www.cng4you.cz/cng-info/dane-a-podpora/vyvoj-spotrebni-dane-na-cng-v-cr.html

            Poslanecká sněmovna schválila nové znění zákona o spotřební dani.
            Platnost od 1. 1. 2007

            do 31. 12. 2006 sazba 3 355 Kč/t ……..tj. 2,35 Kč/m3

            2007 – 2011 sazba 0 Kč/t
            2012 – 2014 sazba 500 Kč/t
            2015 – 2017 sazba 1 000 Kč/t ……..tj. 0,70 Kč/m3 (68,40 Kč/MWh)
            2018 – 2019 sazba 2 000 Kč/t………tj. 1,40 Kč/m3 (136,80 Kč/MWh)
            od 1. 1. 2020 – sazba 4 000 Kč/t….tj. 2,80 Kč/m3 (264,80 Kč/MWh) dle zákona č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů
            11. dubna 2018 schválila vláda ČR „Memorandum o dlouhodobé spolupráci v oblasti rozvoje vozidel na zemní plyn pro období do roku 2025“, kterým se prodlužujesnížená sazba spotřební daně na CNG až do roku 2025.
            V období 2020 až 2025 je stanovena spotřební daně na CNG 290,- Kč/MWh,
            což odpovídá sazbě: 4 380 Kč/t….tj. 3,00 Kč/m3

            Tedy to nasobne zvyseni dane u CNG bude z 1Kc na 2Kc na kilogram, po roce 2025 bude 3 kc/kilogram
            Benzin momentalne 12,8Kc.

            Podle spritmonitoru ma Octovka 1.4 GTEC 81 kW primernou spotrebu 4.22 kg plynu.
            Ten samy spritmonitor Octovka 1.2TSI 81kW spotreba 6.36 za litr benzinu

            (12.8*6,36)/(3*4.22)=6.5

            takze i po zvyseni spotrebky v roce 2020 bude tato stale 6,5x mensi, nez u benzinu.

      2. Podle mě se v horizontu tak do 5ti let otočí ekologistický džihád proti dnes tak vyzdvihovaným benzinům. I přes aféru dieselgate a současného hype okolo NOx (o čemž ještě před rokem 2015 neměl prakticky nikdo ani páru, že existuje) jsou pořád všechny mezinárodní úmluvy/smlouvy/výpočty daní atd… zaměřeny stále na CO2 a s tak nastavenými cíli (auta příští generace mít spotřebu benzinu nějaké 3l/100km), že bez dieselu toho dosáhnout prostě nepůjde.
        Je totiž zvláštní, že všichni – politici, ekoteroristé i hlupáci z řad petrolheadů – považují diesel za mrtvý, kromě jediného subjektu – a tím je ? Firma Bosch, která ale na rozdíl od těch předchozích o tom „něco“ ví. Pokrok jde sledovat již dnes, např: https://auto.idnes.cz/diesel-emise-nox-02o-/automoto.aspx?c=A181116_100204_automoto_fdv a nůžky mezi dieselem a benzínem se budou rozevírat čím dál víc. Ono totiž vyrobit „clean diesel“ samozřejmě šlo i v normě Euro5, že to ale VW a následně ani ostatní výrobci nedělali je jen a pouze jejich ojeb na normy/zákazníka s cílem maximalizovat vlastní zisk a né jak se všeobecně traduje „že to nešlo, protože to odporuje fyzikálním zákonům“.

        Takže souhlas se SatanemOkky – CNG, stejně jako benzín i LPG podle mě ještě na svou popravu čeká a ta nebude o nic menší než bublina okolo dieselů

        1. Adam: Džihád proti benzínům již začal, viz nepovinně povinné turbo a povinný filtr pevných částic, močovina je jenom otázkou času.

          1. Ono zrovna turbo je podle mého spíše vinou zákazníků. Masa vyžaduje stále větší/těžší, oteklejší SUV (což podle mě opět jenom hraje do budoucna dieselům do karet), což vyžaduje stále výkonnější motory. Pak se objeví něco jako 1.0TSI s 85kW a v diskusi má nejvíc lajků příspěvek, že je to motor dobrý leda tak do sekačky. Přitom ještě před 25 lety se o takovém výkonu (v éře Favoritů/Filcek a prvních oktávek) nikomu ani nezdálo.
            Šlo by i dnes vyrábět jednoduché atmosférické motory MPI řekněme s objemy 1.0 – 1.2 s výkonem cca. 60kW, krouťákem někde okolo 100Nm v autech velikosti felice, kde by to žralo kolem 5l/100km, bylo prakticky nesmrtelné a mimo dálnici mělo obstojnou dynamiku, ale trh takové auto odmítne. Stačí porovnat rozměry a váhy – to co bylo v 90. letech jako rodinné auto a muselo to tahat přívěsy a jezdit do Jugošky, tak dnes je považováno za mini auto „pro teplouše“
            Zkrátka zákazníci turbo vyžadují a trvají na něm a pokud to nemá alespoň 100kW, tak je to považováno za méněcenné

            1. Pak se objeví něco jako 1.0TSI s 85kW a v diskusi má nejvíc lajků příspěvek, že je to motor dobrý leda tak do sekačky.
              Pokud v tom budete včas měnit předepsaný olej, nebudete tomu nakládat za studena a budete tankovat aditivovaný benzín, tak životnost nebudete muset řešit.

              Šlo by i dnes vyrábět jednoduché atmosférické motory MPI řekněme s objemy 1.0 – 1.2 s výkonem cca. 60kW, krouťákem někde okolo 100Nm v autech velikosti felice, kde by to žralo kolem 5l/100km, bylo prakticky nesmrtelné
              Což příklad 1.2 HTP jasně popírá.

              1. S tou životností máte určitě pravdu. Pokud se nejedná vyloženě o konstrukční zmetek (viz. právě třeba to 1.2HTP) a dělá se tomu normální servis, tak to dožije +/- jako celé auto, bo výrobce není zas takový debil aby to neměl alespoň nějak vyzkoušené jenže:
                http://dfens-cz.com/nicime-turbo-jako-profik/
                V servisech se okrádalo a podvádělo vždycky, jenže zatímco jednoduchý motor si to nechá líbit (když jsem svého času rušil favorita, tak už jsem asi poslední 3 roky neměnil ani nedoléval olej, výsledkem bylo, že po startu mi třeba minutu, dvě svítilo mazání a olej připomínal spíše něco jako mazut – pojal jsem to jako test odolnosti motoru – a světe div se. Motor to nejenom že přežil, ale ještě jsem ho za symbolický peníz prodal známému s varováním, že je asi po smrti od jeho favorita na doježdění a mu to následně fungovalo ještě minimálně další dva roky), tak ty složitější dokážou vytrestat majitele, který měnil olej jenom na fakturách klidně i před dosažením 100 000km mety a to je dnes ani ne 1/2 obecně přijímané životnosti osobního auta.

                Že jste zrovna zvolil 1.2HTP, který je považován právě za příklad naprostého konstruktérského diletantství? Mě spíš napadají třeba motory Fiat FIRE, Renaultí 1.4/8V, nakonec možná i Škodovácký 1.3 OHV a určitě by se jich v tomhle segmentu našlo ještě více

                1. S tou životností máte určitě pravdu. Pokud se nejedná vyloženě o konstrukční zmetek (viz. právě třeba to 1.2HTP) a dělá se tomu normální servis, tak to dožije +/- jako celé auto, bo výrobce není zas takový debil aby to neměl alespoň nějak vyzkoušené jenže:
                  http://dfens-cz.com/nicime-turbo-jako-profik/
                  V servisech se okrádalo a podvádělo vždycky, jenže zatímco jednoduchý motor si to nechá líbit (když jsem svého času rušil favorita, tak už jsem asi poslední 3 roky neměnil ani nedoléval olej, výsledkem bylo, že po startu mi třeba minutu, dvě svítilo mazání a olej připomínal spíše něco jako mazut – pojal jsem to jako test odolnosti motoru – a světe div se. Motor to nejenom že přežil, ale ještě jsem ho za symbolický peníz prodal známému s varováním, že je asi po smrti od jeho favorita na doježdění a mu to následně fungovalo ještě minimálně další dva roky), tak ty složitější dokážou vytrestat majitele, který měnil olej jenom na fakturách klidně i před dosažením 100 000km mety a to je dnes ani ne 1/2 obecně přijímané životnosti osobního auta.

                  Holt se nesmí servisovat u idiotů…

                  Že jste zrovna zvolil 1.2HTP, který je považován právě za příklad naprostého konstruktérského diletantství?
                  Chtěl jsem pouze ukázat, že nezálaží na typu motoru, ale na konkrétní konstrukci..

            2. No nevim, na SUVu mam V6 bez turba a tech 230 koni s tema dvema tunama a ctvrt jezdi velmi dobre. K cemu turbo? Podotykam, ze jezdim za 12 litru LPG.

              1. Jenže v momentě, když budou v autosalonu dva identické vozy, jeden V6 atmo 230 koni s papírovou spotřebou třeba 10,5 a druhý turbo V4 230 koni s papírovou spotřebou 7,5 a citelně větším krouťákem v nízkých otáčkách, tak který zvolí většina zákazníků ?
                Ostatně na toto téma jsem kdysi četl rozhovor s někým od marketingu Škody – protože si určitě pamatujete dobu, když vedle sebe v nabídce žily ještě atmosférické a nastupující turbo motory (třeba u fábie šlo koupit 1.4/16V a zároveň první 1.2TSI). Říkal tam, že podstatná většina zákazníků chce vyšší výkon a nižší spotřebu (papírovou) => tedy brali turbo. To že jejich konečné TCO je ať už vlivem reálné spotřeby ale i možných vyšších servisních nákladů přinejmenším srovnatelné prakticky nikdo ze soukromníků neřeší. Důležité je že to (slovy pana domácího) „táhnevolevodspoda“. No tak automobilky se tomuto trendu prostě jen přizpůsobily. U nafty to byl správný a logický krok, ale benzíny mohly ještě asi zůstat nějaké atmosférické, viz. třeba 1.6 u Dacie, která se prodává i s Euro6d a bez filtru, takže to reálně technicky řešit lze.

                1. Ale jo, nemalo vyrobku slo do totalni prdele jen proto, ze vetsina lidi proste chce sracky a nebo neumi pocitat. Smula je, ze ta chytrejsi mensina pak nema z ceho vybirat.

              2. Sysop 18:09:
                …já zas nechápu, co Ti na turbu v benzíňáku vadí. Vždyť ten přeplňovanej benzíňák se opravdu chová mnohem líp – táhne odspoda, je lehčí, umí jet a žrát a nejet a nežrat. Živnotnost turba je pasé, vydrží.
                Co Tě na tom tak žere? Mně ty benzínový atmosféry vůbec nechybí a to jsem minulých 8 let jezdil s atmosférou 3.0 V6

                1. Že by (ne)možnost výběru?

                  Jinak dát turbo na pořádnej motor, aspoň dvoulitr, asi není problém. Dáv tři turba na čtvrtlitrovej půlválec a to celý strčit do dvoutunové mrdky s aerodynamikou cihly, no…:D

                  1. A nutí to snad někdo někoho kupovat? Každej nechť si koupí co hrdlo ráčí, na trhu je spousta krásných a výkonných turbobenzínů.
                    Nemožnost výběru nechápu. I když se podívám na nejtupější mainstream, tak Octavia má tři turbobenzíny – 1.0 85kw, 1.5 110kW a 2.0 140kW, 169kW a 180kW.
                    V čem je problém?

                    1. Ktery z tech benzinu do SOUCASNE Vochcafky je atmosfera?

                    2. Žádnej, k čemu taky? Behemot mluvil o třech turbech na čtvrtlitrovým půlválci a dvou tunách.
                      Argumentuju tím, že je tam taky 180kW a 2.0. A je to báječnej motor, vyzkoušej.

                    3. Muj problem je, ze jsem kdysi koupil novyho Formana, pak jsem od stryce koupil Vochcu prvni generace a tim pro mne tento Koncern tak nejak skoncil. Nekonecny jezdeni do servisu proste neni to, cim chci travit svuj zivot. Takze ja jsem Schadewerke dal dve sance, treti uz ne. Pokud budu chtit 180 kW v aute, pak bezpochyby sahnu po benzinove atmosce. Moooznaaa, kdyby Koncern s takovym motorem prisel, uvazoval bych nad svezenim. Vzhledem k tomu ale, kam kraci cela slavna ctvrta rise se svym ekopapirovanim, tak na takovyto zazrak neverim.

                2. Zacinam byt cim dal tim vic alergickej na veci, ktery byt v aute nemusi, to je celej muj problem. A co byt v aute nemusi, je ciste muj subjektivni nazor. Proste to mam, jako kdyz po par mesicich mam tak zamrdanej pracovni stul picovinama „ktery se muzou hodit“, az bouchnou saze, vezmu kos a vsechno to do nej shrnu. Voila! A ono se nestane vubec nic hrozneho, vsechno jede dal. A zase postupne na stul davam tuhle soucastku, tamtu, no tahle jeste neni mrtva, to se jeste nekam da… az do dalsiho systemoveho resetu po par mesicich.

                  Turbo je fajn vec, kdyz funguje. Problem vsech techle vylepseni je jako onen proflakly anarchokapitalismus. Za urcitych specifickych podminek to po nejakou dobu muze fungovat a byt dokonce velmi prinosne. Problem ale je, ze v praxi to nefunguje vecne.

                  Takze je to o pohledu na vec. Nekdo si koupi auto s turbem a kdyz mu turbo umre, tak ho proste vymeni a neresi. Odeslo, no. Ale je tam novy a zase to tahne vocpoda. Pak treba odejde poddimenzovanej motor. Nojo, no. Taxe bud koupi za kilo novej, nebo se to cely buchne za ctvrt mice,prihodi dalsi mic a cely se to koupi novy. A zase to tahne vocpoda a jeste je to z fabriky navoneny.

                  A pak je treba zase skupina lidi, co jim nevadi, ze to netahne vocpoda, jen proste chteji penize davat do jinych veci, nez je zrovna dopravni prostredek. A ty penize vyhazeji za picoviny, ktere ta prvni skupina nema, nechce a ani nechape.

                  Ja jsem holt v te druhe skupine.

                  1. Nejseš, to bys jezdil Dacii Dokker a co tři roky jí měnil. Turbo je v autech asi tak padesát let zcela běžně a má to každej traktor. Auto je lehčí a ovladatelnější. V penězích to není, jen je to u Tebe to, že se Ti ty motory nelíbí. Což je ale pro mě zcela validní argument. O penězích mi ale nemluv…

                    1. Kazdej traktor to nema. Mam ctyri roky staryho DF (ne D-F ale DongFeng) a ten tech 50 koni ma bez turba.

                      Hmotnost auta mne moc nezajima. Ba naopak, kdyz ma auto poradnej ram, tak holt to neco vazi. Na Mountaineeru je na sasi pekne tlustej matrijal a jsem za to rad.

                      Domnivam se, ze to o penezich je. Par mych znamych vi, co stoji vymena turba na benzinu a vyslechl jsem si breky „ani Polaci to levnejc nemaj“.

                      Ja nejsem typ, co se umi v klidu zbavit auta. Muj problem je, ze se s nima tezko loucim, svyho casu se mi doma i hromadily. Takze nechci proste kupova dalsi auto jen proto, ze u toho soucasneho mam motor za mezi zivotnosti a soucastky pro repas proste fabrika nevyrabi. Kup si novej endzin voe. Nechci. Pokud chci do auta rvat prachy, pak to bude nejaky vytuneny hovado, kde proste se pocita s tim, ze veci jdou srat a kupujou se furt dokola. Ale u auta, ktery mam na denni jezdeni? Nechci. Takze nechci v aute nic, co pujde brzo srat. Uplne mi staci, ze na X-Trailu uz potreti (!) za 40 tKm se bude menit pravy predni lozisko a pritom uz jsem vyzkousel ruzny, prvni vymena byla za fabrickej original.

                      Vsechno se omrdava a ta turba taky. Muj tatik je starej pan, ale ridicak jeste ma. Ma turbobenzin, jezdi s tim jak s hnojem a uz ho taky menil, zacalo najednou hvizdat. Nevim, kolik ma najeto, auto byla puvodne funglovka (Volvo).

                      Slabej motor s turbem je podle mne typicky komercni reseni, ktery by normalne smyslejici technik neprijal. Jo, kdyz nekdo oturbi treba trilitr, protoze ho to bavi, tak jasne. A taky to cely zvedne, vypodlozkuje kola, predela brzdy a tlumeni a je to pak uplne o necem jinym.

                  2. No jo, co v aute byt nemusi…obcas to dopadne tak, ze snaha o nahradenie „nespolahliveho“ ale inak osvedceneho dielu vyrobi problemy ine. Zazil som to pred dvoma tyzdnami. Pondelok rano, mazelka odchadza do prace, vyjde z domu a o chvilu na to sa vrati cela vyjasena – Altima nestartuje! Stlaci tlacidlo startovania, starter roztoci motor – a nic sa nedeje. Tak som ju odviezol do prace a miesto opravovania OGM senzora co som mal v dielni som sa pustil do Altimy. Najprv som si myslel ze zlyhalo palivove cerpadlo. Lenze to islo. Po nejakom case spekulovania som nasiel podozriveho – senzor polohy vackovych hriadelov. Tak som zabehol do Nissanu, kupil som jeden, osadil som ho do hlavy a voila! Motor ide.
                    Az neskor som si spomenul ako som kamaratovi v Edmontone menil tie iste senzory v Infiniti G35. Posadene do zadnej casti hlav, tazko dostupne, nahovno sa vyberali. V stvorvalcovej Altime je aspon ten senzor na vrchu, takze sa meni jednoducho. Ale aj tak som mal slzy na krajicku pri spomienke na Baleno ktore malo rozdelovac na konci vackoveho hriadela a senzor polohy ziadny…

                  3. Osobne turbo-fobii moc nechapu.
                    Turbodmychadlo je soucastka v cene cca 10-20kKc (na octovku TDI tusim 13kKc), jejiz zivotnost je 150-200kkm.
                    Trurbo posune optimalni plneni motoru do bezne pouzivanych otacek, a snizi spotrebu o cca 1-1.5 litru benzinu, pri stejnem vykonu je motor lehci a min se musi tocit.
                    Jenom nizsi spotreba zaplati turbo Xnasobne.
                    No a pri 200kkm, tedy u desetileteho auta s prumernym najezdem, se turbo vymeni.
                    A tou dobou se bude menit i spojka za podobnou cenu.

                    Kupodivu, moc lidi vyvredenych z nutnosti vymenit opotrebovanou spojku neslysim, v pripade turba to je bezny folklor.

                3. Btw, turbo na X-Trailu zacalo chcat ve 110 tKm. Original japonsky.

                  Ano, mel jsem americky twinturbo na V8, melo to nalitano 135 tKm kdyz jsem to kupoval, z baraku slo v (tusim) 220 tKm a neodeslo nic, dokonce puvodni rozvody (nebyl cas…).

                  Presto to vidim jako nespolehlivou vec.

                  1. Protože sis to tak zaškatulkoval a vyargumentoval. Kdyby se Ti líbil nějakej model s turbem, zas bys přesně věděl, proč je bezvadnej.

                    1. Zcela jiste ne. Ke zmene nazoru by mi uplne stacilo, kdybych ve svem okoli mel dost lidi, kteri by rekli „od te doby, co mam ty turbobenziny, tak se mi to cely min sere“.

                      Moje obsese je postavena na pracovni deformaci, ze vec musi byt spolehliva. Ne, ze musi byt levna a rychle opravitelna. Ja vyrabim veci, ktere se proste opravovat nesmi, protoze by to stalo raketu, eventualne selhani muze ohrozit zivoty lidi. Takze klidne stredoveky reseni, ale spolehlivy, spolehlivy… a nebo alespon spolehlivy.

                      Uznavam, ze to nemusi byt v souladu s realnym pohledem na vec.

                    2. Takže jako posedlý tím že se věc nesmí posrat a opravovat sis pořídil starou ameriku na plyn a UAZe?
                      Já jen abych tomu rozuměl … :D:D

                      PS: sorry, tohle jsem zvednout musel
                      PPS: sám mám Pajero Sport z přelomu 2000 2,5TD 73kW a nemá ani jedinou ekofičuru a fungl nový Berlingo 1.6Hdi 88kw, který má naopak všechny. Budu se věnovat srovnávacímu testu.

  4. Dfensi: Občas jsem mu koukal přes rameno já …
    Porsche o Ledvinkovi, designerovi Tatra

    https://youtu.be/1a8GVhZiP4c

    Mělo by se to líbit VŠEM co sem chodí

  5. Nesúvisí to priamo s článkom, ale neskutočne ma štve ako umelo dávajú do popredia elektromobily, ako by to malo zachrániť ľudstvo a planétu. Opak je pravdou. Aj celá Tesla je iba Potemkinova vesnice, Musk nie je žiadny génius. Predajné čísla áut na elektrinu hovoria za všetko. Je to slepá ulička. Prečo nesmeruje vývoj do iných alternatívnych palív, ako CNG, vodík?

    1. DavidV: Elektromobilita je fotovoltaika verze 2.0, jde o nic než o peníze daňových poplatníků. Ve fotovoltaice se rozkradla biliarda Kč a občané tomu ještě nadšeně hýkají, tudíž v elektromobilitě se rozkradne desetkrát tolik nejmíň.

      1. Na téhle teorii je samozřejmě kus pravdy.
        Řekněme, že se jedná o prvotřídní možnost, jak řídit a třídit finanční toky, zvláště mezi soukromým a veřejným sektorem.

      2. jak – opravdu 1000 bilionu Kc ?- to se mi nechce verit ze tolik

        mozna se podivat na https://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1tk%C3%A1_a_dlouh%C3%A1_%C5%A1k%C3%A1la

        1. trevor12: Máte pravdu – bilion.

    2. Na jedné straně se začíná násilím prosazovat elektromobilita, na straně druhé se máme nachystat na to, že elektřina bude luxusní zboží mj. i kvůli nástupu elektromobility. Tomu říkám prvotřídní protiklad. Dopadne to tu jako ve Vietnamu, kde i mnohačetné rodiny jezdí na jedné motorce a ti bohatší mají rikšu.

      1. CzechDave: Bingo, po zničení sektoru elektrizační soustavy je nyní na pořadu dne zničení sektoru silniční dopravy. Vše za účelem maximalizace okrádání daňových poplatníků.

      2. No, vono se energetický plány Evropy zase pomaloučku polehoučku obrací směrem k jádru… ;-)

        Průser ještě nastane – třeba ČR má relativně zajímavý a funkční plán údržby elektráren – ale v západní Evropě na to serou a většina jaderných a tepelných elektráren je tak asi zhruba v našem věku – a bez investic a modernizace, protože proč investovat do zastaralých technologií, které samozřejmě nahradí od 2020 obnovitelné zdroje v plné míře, žejo… :-)
        No, a třeba Belgie teď celkem názorně předvedla co se přihodí, když se odstaví pár bloků jen kvůli nejnutnější údržbě…

        1. To je sice hezký, ale kdo jim ten směr k jádru bude realizovat?

          1. Dobrá otázka…fakt nevím a nemyslím si, že by věděl někdo jinej. Souvisí to i s tím, že se hlasitěji ozývaly hlasy, že elektromobilita dramaticky zvýší spotřebu uhlí v elektrárnách a CO2 bude, kurva Halík, vyšší!!!
            Bez jádra to nejde. To už dneska každej ví. Vodní elektrárny jsou bezva, ale hlavně jako doplněk a regulátor.

            1. No myšleno to bylo spíš tak, že potřebuješ odborníky a těch se přestává dostávat už teď, a to je v Evropě polovina jaderek zavřených. A to jsou jen odborníci na jádro, další problém je i v ostatních technických oborech, které jsou třeba.

              1. Ach tak. No, to máš samozřejmě pravdu. Evropa bude muset ty odborníky za draho dovézt. Něco z USA, ale určitě hlavně z Východu. Myslím, že nastane handl (a kdoví, jestli už neprobíhá) o nějaké výstavbě infrastruktury na klíč. Ale asi to nebude prdel, uvážím-li jak jsou podobné věci politicky a špionážně zajímavé, kupříkladu od pasu jsem si vzpomněl na kauzu Huawei.

                1. Tak tohle doufám snad nikdy nedopadne. Stačí se podívat jak jista italská společnost „provozuje“ jádro na Slovensku. A nejsem si úplně jist, zda nevyčerpatelný zdroj uklízeček a zedníků z východu platí i pro trošku sofistikovanější obory.

                  1. …tipoval jsem spíš na Rusko a Ukrajinu. Ale jinak máš pravdu v tom, že to žádný růžový scénáře nejsou…

                    1. Jo, zachrání to Rusové. Ti totiž jaderky staví a provozují i nadále, takže mají a získávají cenné zkušenosti. Ekošílenství západních zemí s OZE jim je úplně u prdele. Myslím, že Rusové se budou smát naposled…

                    2. Zaleží, co myslíš tím „to“. Sebe zachrání jistojistě, nás dost těžko. Už i geroj Bureš před zájmy američanů couvá.

                    3. V RF se aktuálně staví první kus VVER-TOI, pokud to půjde podle plánu, tak sériová stavba na klíč bude za 40 měsíců od seriózního betonování.

                      EPR vedle toho Arevu málem položil a musela být rozřezána, Westinghouse sice nějaký AP1000 už spouštěl a řadu dalších staví, ale spousta projektů je v piči a oficiálně už prošel bankrotem, Toshina to prodala.

                      KEPCO staví doma a pár kusů v Arábii, nikam dál se nehrne. Mitsubishi APWR se taky nikam nehejbe. CANDU taky zejména na vlastním trhu.

                      V podstatě absolutně nejlíp je na tom Rusko, který vůbec v historii postavilo, provozuje i aktuálně staví nejvíc reaktorů ze všech zemí. A celkem se dere nahoru Čína, která si nakoupila různý plány a teď už tvoří vlastní návrhy, doma staví kvantum všeho a začíná exportovat.

              2. No myšleno to bylo spíš tak, že potřebuješ odborníky a těch se přestává dostávat už teď, a to je v Evropě polovina jaderek zavřených. A to jsou jen odborníci na jádro, další problém je i v ostatních technických oborech, které jsou třeba.
                Jsou v zásadě dva druhy firem. Jedny nemají lidi a ty druhé, které je umí zaplatit…

                1. To není zcela pravda.
                  Dnešní průmysl v ČR by uživil o půlmilionu dělníků víc. Je problém ve mzdách?

                  1. To není zcela pravda.
                    Dnešní průmysl v ČR by uživil o půlmilionu dělníků víc. Je problém ve mzdách?

                    Bavili jsme se o situaci viz níže, ne?

                    No myšleno to bylo spíš tak, že potřebuješ odborníky a těch se přestává dostávat už teď

                    1. Princip je stejnej. Můžeš odborníky přetáhnout penězi – anebo dělníky – ale budou chybět zase někde jinde. Prostě někde nebudou. Navíc, u těch odborníků není hlavní motivační složka prachy, těch maj většinou dost.

                    2. Princip je stejnej. Můžeš odborníky přetáhnout penězi – anebo dělníky – ale budou chybět zase někde jinde
                      Mohu vás uklidnit, že v jaderné oblasti to tak opravdu není…

                    3. Volných dělníků, prodavaček atd máme celkem dost. Stačily by dvě věty do zákonů.

                      1. Obecní policie není oprávněna měřit rychlost.
                      2. Pokuty jsou příjmem státního rozpočtu (a nikoli obce jako dosud)

                      Dám krk na to, že do roka poté budou úřady práce zavaleny náporem dělníků, svářeču, automechaniků, kuchařů a poplářů z řad obecních policií a také sekretářek, recepčních a prodavaček z řad dopravních odborů obecních úřadů.
                      Krom toho zlevní kancelářské prostory a bude výprodej placatých čepic a nepoužitých pistolí.

                    4. …jenze stavajici system verchusce vyhovuje vice, protoze pokud si obec vydela, tak se ji treba nepriklepne nejaka ta dotace, ktera se posle jinam, ale pritom spratelena stavebni firma o zakazku neprijde. Takze dokud verchuska ma koryto plny, nebude dediny s radary resit. Kdyby nahodou koryto zacalo vysychat, zakon bude na svete natotata.

                2. Nejsem si jist, zda fyzický nedostatek něčeho či nekvalitu fyzického dostatku, vyřeší peníze. Jaderný odborník není otázka půlročního rekvalifikačního kurzu od úřadu práce.
                  Ano, jsou firmy, plné přesluhujích důchodců a ty druhé, které nemají ani ty důchodce.

                  1. Nejsem si jist, zda fyzický nedostatek něčeho či nekvalitu fyzického dostatku

                    Zapomínáte na jednu věc, pokud jste jazykově vybaven, tak klidně můžete jít dělat něco jiného, za jiné peníze v jiném státě. Ono často stačí i něco jiného v tomto státě…

                    1. Nerozumím.
                      Pokud umí ukrajinská uklízečka česky tak může jít dělat operátora primárního okruhu?
                      Něco jiného v tomto státě. Tak pokud máš na mysli klasickou kancelářskou krysu produkující powerpointy tak to může dělat v různých oborech to jistě ano. Nejspíš máš ale na mysli zástupnost technických oborů – no i to má svoje hranice a také zde je potřebná nenulová doba ke zvládnutí práce na takové úrovni, která je vyžadována v málokterém jiném oboru.
                      Jenom jestli nejsi v zajetí známého klamu, že 9 žen za měsíc dítě neporodí.

                    2. Nerozumím.
                      může jít dělat operátora primárního okruhu?

                      Pokud jste operátor primárního okruhu a blbě vás platí, tak klidně můžete jít řídit nějakou chemickou výrobu. V případě, že to udělá více lidí, tak vám v daném oboru vznikne situace, že „nejsou lidi“. Když zvednete mzdy, tak se tito lidé mohou vrátit..

                    3. Marty: Už ani to ne, chemický průmysl je rovněž určen k likvidaci, viz směrnice REACH.

                    4. Lidé se nevrátí ani kdybyste jim platil závratné sumy, když jich prostě nebude dost, v tom je pointa toho, co se Vám tu kdosi pokouší sdělit. Vy si vedete svou, že postačí lidi zaplatit.
                      Kdybyste dnes potřeboval dvacet tisíc mechaniků parních strojů a vymyslel si, že je bezvadně zaplatíte, stejně je mít nebudete.

                    5. Ono to ani nemusi byt mechanici parnich stroju. V hodne oborech proste nejsou lidi, protoze mladi honi tituly. Takze pak takovej bakalar proste svarovat nebude, i kdybys mu dal tricet cistyho, protoze to proste smrdi praci rukama. Proc chodit s kuklou, kdyz radeji muzu za pulku delat nekde pohodicku treba ve sklade. Ze pak ale prijdou starosti s bydlenim, rodinou, prachy jen tecou, to zjisti ve triceti, kdy uz pak na dovzdelani neni cas.

                    6. Lidé se nevrátí ani kdybyste jim platil závratné sumy, když jich prostě nebude dost
                      Pokud se bavíme o tomto konkrétním oboru, tak je situace opravdu takováto. Navíc si můžete stáhnout pracovníky z Německa, kde jaderná energetika končí. Pak přijde kardinální otázka. Zaplatíte v ČR německou mzdu?

                    7. Lidi v jaderné energetice jsou placení velice slušně. Co se týče operátorů, tak ale tam nejde o fyzikální vzdělání, tam jde primárně o osobnostní předpoklady (je to extrémně osobnostně náročný), nutný věci si pak ČEZ ty lidi dovzdělává po vlastní ose a papíry se dělají pod dohledem SÚJB.

                      Pak je kolem toho samozřejmě kvantum lidí z oboru, ale ti už se klidně přetahovat můžou, tam jazyk není zase tak problém.

                    8. Jestlize (predpokladam) odbornik u reaktoru v Germanii bude brat desitku mesicne, tak to se i v Cesku utahnout da vzhledem k tomu, ze energetika ztratova neni a nebude. Tech par profiku si klidne zaplati.

                    9. Jestlize (predpokladam) odbornik u reaktoru v Germanii bude brat desitku mesicne,.
                      Možná bychom si měli definovat, kdo je odborník a kdo už není. Jestli se babíme o provozním staff elektrárny nebo někdo výzkum/vývoj?

                    10. @Marty… 21:24:
                      Opravdu nechápu tu Vaší fixaci na peníze.
                      Přesto Vám ale odpovím. Pokud toho odborníka budu potřebovat, zaplatím klidně lucemburskou mzdu. Jde o to, a na tom základě celá debata vznikla, že tito odborníci nebudou, protože navzdory tomu že to vypadá, že v Německu jaderná energetika končí, tak všichni vědí, že bez jádra to dále nepůjde.
                      Nu, a už teď se zase polehoučku začíná otáčet směrem k jádru – a i v Německu. Z toho důvodu se důvodně obávám, že za pár let, možná za pár desítek let, prostě nebudou lidé, kteří tomu budou rozumět a budou mít předpoklady tu práci dělat. O peníze tady naprosto nejde, ty se najdou.

                    11. Ale jo, jadernej průmysl nejsou jenom elektrárny. No a z východu jich sem přijde rádost dost a dost. Je rozdíl brát kilo rublů v Rusku a kilo korun tady :D

                    12. Přesto Vám ale odpovím. Pokud toho odborníka budu potřebovat, zaplatím klidně lucemburskou mzdu.
                      Moje zkušenosti z ČR jsou opačné….

                      Opravdu nechápu tu Vaší fixaci na peníze.
                      Řešili jsme, proč nejsou a proč „nebudou lidi“..

                    13. @Marty…21:24:
                      …a ještě doplním k tomu stahování pracovníků odjinud – uvědomte si, prosím, že od jisté výše finančního ohodnocení přestávají být peníze hlavní motivační faktor, naopak jsou upozaděny, takový přeplacený odborník bude brát prachy jako samosenbou. Bude hledět na to, jaký bude kolem něj kolektiv, životní prostředí, jestli bude moci provozovat svoje koníčky, popřípadě ho neutrhnete vůbec jen proto, že třeba zakořenil někde kde má rodinu, postavil tam dům a má to tam rád. Jeden můj dávný kolega (pracuji v automotive) odmítal jiný kontrakt než v subtropických destinacích, protože zbožňoval místní kurvy. Takoví lidé prostě jsou. Pokud bude někdo brát 15k€ v Německu, proč by měl jít za 20k€ do Čech? Kvůli penězům to nebude…

                    14. uvědomte si, prosím, že od jisté výše finančního ohodnocení přestávají být peníze hlavní motivační faktor,
                      Pokud jsou mzdy na třetině německých, tak jsme od tohoto bodu značně vzdáleni…

                    15. @Marty 9:29:
                      Mýlíte se.
                      V české kotlině přestávají být hlavním motivátorem peníze už okolo 40-50kkč hrubého. Jakmile člověk začne brát tyhle peníze, začínají do toho vstupovat další faktory, obzvláště pak atmosféra pracovního kolektivu, uznání, možnost seberealizace a vidina dalšího postupu.
                      To jsem si nevymyslel já, je to výsledek bádání renomovaných personálních agentur. Z toho důvodu v ČR pořád ještě pár lékařů zbylo. Někteří sice do Německa, Anglie nebo na Maltu utečou, ale spousta z nich v ČR zůstane, i když nemají potíž s cizím jazykem a oželí půlmilionový rozdíl ve mzdě.
                      Prachy prostě nejsou všechno.

                    16. V české kotlině přestávají být hlavním motivátorem peníze už okolo 40-50kkč hrubého.
                      To asi záleží, kde žijete a co od života chcete, ale obvzláště tady v Praze platí, že z hovna bič neupleteš.

                      Z toho důvodu v ČR pořád ještě pár lékařů zbylo. Někteří sice do Německa, Anglie nebo na Maltu utečou, ale spousta z nich v ČR zůstane, i když nemají potíž s cizím jazykem a oželí půlmilionový rozdíl ve mzdě.
                      Mno moje zkušenost s kvalitou české lékařské péče je stejná jako s kvalitou českých a německých autorizovaných servisů vozidel.

                    17. @Marty…10:48:
                      …a souvisí to nějak s tím, co jsem napsal, nebo byste se rád začal bavit na téma kvality lékařské péče?

          2. starter25: Až elektrizační soustava padne na držku, tak se patřičně zmasíruje veřejnost a zakázku na nové JE dostane Westinghouse. Důležité je, aby reaktory ruské a francouzské a další místní provenience už byly po životnosti a nešlo už je nějak zmodernizovat, tudíž se budou muset postavit nové.

            1. To je v klidu, do te doby cena elektriny bude na dvojnasobku, takze zdroje budou. Do toho se treba podari EK naridit nemecke vlade, ze ten Northstream 2 je jen sproste vydirani Ruskem, takze se to nekde cele zadre a konecne se bude moci dovazet ten uzasny bridlicovy plyn z USA, ktery uz ted je o tretinu drazsi. A lidi se podoji, prachu maji beztak dost.

            2. Westinghouse už skoro neexistuje a padl na držku v rámci projektů „doma“ ve Státech.

        2. Dodám – východní evropy. Na západ od nás jsou ještě ruplí na bedně a moc obrat tam není. Samozřejmě, výjimkou je Francie, ale ta s bídou nahradí dosluhující bloky a třeba Flamanville s tím jejich slavným EPR je průser až za dva rohy. Snad se to – se štěstím – připojí na síť v roce 2020, po pouhých třinácti letech od prvního betonování…

          V UK podobně, aktuálně hlavně nahrazují vyřazovaný bloky a chudáci neví, kam šáhnout. VVER jsou fujky fuj, Westinghouse padl na držku, CANDU asi ani neuvažují a tak jim tam nejspíš budou nový reaktory nakonec stavět číňani :D

  6. Normální docela hezký auto……ale kdo chce psa bít, hůl si najde…..dávám za 5 !

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017