Krnda jezdila autem a to se řekne - zpět na článek

Počet komentářů: 163

  1. Je fakt, že MHD občas dokáže pěkně nasrat (pamatuji si, jak jsem v Praze stál na zastávce tramvaje a bez jakéhokoli vysvětlení přijížděly úplně jiné linky, než byly uvedeny v JŘ), ale to dokáže auto taky – speciálně v centru Prahy, kde prakticky není kde zaparkovat (jistě, primátor s tím nemá potíže). Je fakt, že člověk s tak nabitým rozvrhem, jako primátor, by pomocí MHD nestíhal, ale většina zaměstnanců tráví celý den na jednom místě, takže zas až takový problém s tím nemají. Nevím, odkud berete, že v MHD můžete chytnout rýmu, chřipku a žloutenku, já jezdím v MHD celý život a nikdy jsem neměl horší infekční nemoc než lehké nachlazení jednou do roka. Holt mám ve zvyku si po cestě v MHD umýt ruce. Rozhodně mi MHD připadá daleko bezpečnější než auto, kde ke smrti stačí zapomenout se rozhlédnout. Ale díky za předvolební tip, prostuduju si program Pirátů a za to, na co odkazujete, u mě mají plus body.

    1. v kampani nešlo o někoho, kdo celý den tráví na jednom místě, protože doporučují MHD těm, kteří jedou na obchodní schůzky do centra. Chřipka i rýma se přenáší vzduchem, takže umyté ruce pomohou tak leda na žloutenku.

      1. Kam sahá metro nebo tramvaje, tam se dá celkem slušně zajet i služebně. Sám jsem toho v Praze využíval, pokud jsem měl nějaké úkoly nebo jednání na Praze 1 až 3, popřípadě jsem tam zašel i pěšky. Proč ne, měl jsem jen brašnu s laptopem a mobil, to mi k práci stačilo. Ale pamatuju se, že jsem jel do Lysolají pro čidlo klikovky na Jeepa a jel jsem to tam skoro dvě hodiny. Přestupů bylo jen pár, ale navázání spojů a jejich taktování bylo zoufalé. Autem (kdyby jelo, což bez funkčního snímače polohy klikové hřídele jaksi nejde) bych tam byl za půl hodiny.
        Něco jiného je to pro řemeslníka, který bez potíží zaplní půl dodávky materiálem a nářadím, tam by to MHD šlo hodně těžko. Ale to si papaláši na magoostrátě a melouni neuvědomí. Oni totiž skutečnou práci neznají a nechápou, že bez auta se to hodně často nedá…

        1. Ježdění MHD nikdy nebude ideální, jednak proto, že ty spoje často staví (a každé zastavení znamená zdržení) a druhak záleží na tom, jestli má člověk bydliště a práci na jedné trase. Nejlepší je v tomhle vlak, to jste z kraje Prahy v centru za 10-15 minut. Pokud ovšem potřebujete cestovat napříč těmi hlavními spoji, je to dost naprd.

          Je tu ještě jedna věc a to parkování. I když jste někde autem rychlejc, pokud nemáte kde zaparkovat, jste v loji. Nebo musíte složitě hledat parkování a dojít pěšky a pak se časová úspora oproti MHD zmenší.

          Sám jezdím do práce autem, bydlím na kraji Prahy a když jsem i pracoval v Praze, tak v takové firmě, která měla vlastní parkoviště; teď mám práci naopak kousek za Prahou a dojíždění autem je nebe a dudy, mnohem menší provoz.

          1. S parkováním jsem zaplaťpánbu v Praze potíže neměl, buď jsem ho měl k disposici přímo v cíli cesty, nebo jsem mohl parkovat na firemní pobočce na Vinohradech a používat MHD, protože to bylo časově výrazně flexibilnější. Tedy pokud jsem k zákazníkovi nevezl počítače nebo server, případně něco většího z / do servisu – to pak se muselo nějak vyřešit, naštěstí to nebylo často. I v takových případech bylo v 95% procentech případů k disposici parkoviště přímo u zákazníků, stačilo se domluvit dopředu. Firmy, sídlící na Praze 1 a 2, pak byly z Náměstí Míru bezproblémově dostupné buď pěšky, což byly i krásné procházky, nebo přímým spojem MHD. Vzdálenější firmy byly už lépe dostupné autem než MHD a tam bylo parkoviště vždy k disposici.
            I dnes, pokud už do Prahy musím, volím cestu tak, abych mohl bezpečně zaparkovat poblíž MHD (což nebývá problém), nebo opět na parkovišti vinohradské pobočky mého už bývalého zaměstnavatele, se kterým jsem ale stále velice zadobře, takže po domluvě mohu využívat jeho pražské prostory včetně parkplatzu. Ta lysolajská anabáze byla výjimka; Jeep totiž dojel na Vinohrady na parkoviště a druhý den už nešel nastartovat, protože umřelo čidlo a nejbližší náhradní a okamžitě dostupné bylo až u Profeldů v Lysolajích :).

      2. Výmluva „nejezdím MHD, protože bych tam chytil chřipku“ mi přijde taková nevěrohodná. To by člověk musel žít v bublině, aby se vyhnul kontaktu s bacily. Nebo někde stranou od ostatních lidí, aby se s nimi nepotkával.

        Taky pokud někdo běžně nepřichází do kontaktu s viry, nemá vůči nim vycvičenou imunitu a když pak něco chytí, úplně ho to vyřídí, zatímco někdo má z těch samých bacilů jen slabou rýmičku. Tohle je vlastně i princip očkování.

        1. Není nutný tomu pomáhat.

          A třeba takovej bezdosmraďoch, tam je výhoda přesně jaká?

          1. v autobusech a metru jsou vzacny. Ani v centru v tramvajich to neni tak zhavy. Ve dne. V noci je to jina.

            1. Jestli jsou vzacny, tAk je muzeme dovazet z jinejch mest.

    2. Asi taky žiju v nějaké alternativní realitě. Pražská MHD pro osobní dopravu funguje, a to včetně příměstské. Ploužit se za volantem po městě je zabitý čas, takže autem jezdím v Praze jen někdy, někam a za některými účely.

      Možná kdybych měl jako Krnda auto s majáčkem a řidičem, mohl si parkovat kde chci a to všechno ještě zadarmo, to by byla třeba jiná.

      1. Jak komu. Treba a ja muj otec jsme jezdili ze stejneho mista na skoro stejne misto. Jenze to „skoro“ bylo pomerne stezejni, navic i odlisna doba se postarala o to, ze do deviti autobus jezdil po dvanacti minutach, po devate uz jednou za pul hodiny. Zatimco otec byl „ode dveri ke dverim“ v praci za za 45 minut, mne to trvalo o dvacet minut dele, kdyz mi neujel ten „pulhodinovy“ bus. Autem to podle provozu bylo tech cca 45 minut pokazde, spis mene – pro oba. V soucasne dobe to mam – uz jsem to tu kdysi zminoval – asi tak, ze MHD vychazi na cca hodinu dvacet jednim smerem a auto tak na 30. O moznosti cestou nekde nakoupit nemluve.

        1. Ja mam parkovani primo pod kanclem v garazi. Ale mam to stejne. Jezdil sem vlakem a MHD x let. Cesta door to door by mi ted trvala nejakych 80 minut. Autem 30 az 40 minut dle provozu. Nemluve o tom, ze krom HPP mam jeste dalsi aktivity a casto potrebuji nekam behem dne nebo po praci (dokonce i pred) dorazit a neco resit. To je s MHD totalne nemyslitelna vec. Takze to odpovida celkem dobre. Kdo z domova jede do rachoty na jedno misto a pak zpet, ma to s MHD lehci. Pro lidi, ktery se behem dne presunuji je to nesmysl. Auto je proste lepsi. Ovsem pokud ho po jizde mate i kde zaparkovat :D

  2. doporučení znělo „zejména na obchodní schůzky pěšky nebo MHD“, možná chtěla Krnda-lítačka předstírat, že žádné obchodní schůzky nemá, nebo na obchodní schůzky MHD či pěšky a radní za zbytečným potlachem autem. Praha je v úděsném stavu, ale svoloč z Magistrátu a IPR vymýšlí hlouposti.

  3. Osobně vidím hromadnou dopravu jako nástroj lůzy. Nevidím jediný, ale opravdu jediný důvod proč někdy někam jet autobusem, metrem, nebo tramvají. Samozřejmě za předpokladu, že máte peníze na dopravu vlastní. Pokud ne, chápu že nic jiného nezbývá. Ale raději budu trávit hodiny v zácpě sám se sebou uvnitř vlastního velkého a pohodlného auta, nez trávit biť jen minutu s někým cizim v nějakém hromadném uvolňovači nemocí a špíny.

    1. on překvapivě ten „hromadný uvolňovač nemocí a špíny“ není zrovna žádná levná záležitost. Jednou stranou se do toho cpou peníze daňových poplatníků, druhou stranou se do toho cpe ne zrovna levné jízdné.

    2. PeopleLover: Ani dvě hodiny v zácpě ti nepomohou, nezaparkuješ kvůli zónám, tudíž 30 minut hledáš místo na parkování a pak ještě 15 minut jdeš pěšky na místo určení.
      Nemoc dostaneš tak jako tak, od těch statisíců lidí co MHD jezdí a se kterými se běžně potkáváš třeba na pracovišti, v obchodě, prostě všude.

      1. Co to žvaníš? A socka v zácpě nestojí? Checht. Na většinu míst, kam jezdím, za jakýchkoli okolností autem zhruba za polovinu času.

        Parkování nikde nehledám, vlastně jsem rád za modrý. Ovce zabečej a utečou do rohu, já si teď můžu krásně stoupnout na poloprázdný ulice a jebat na to. Krása.

        1. Behemot: Žvaníš ty, vlaky, metro a tramvaje v zácpě nestojí a autobusy a trolejbusy mají mnohde vyhrazené pruhy. A tu polovinu času sis vymyslel, v zácpě se stráví až dvojnásobek.

          1. Oh, wait, já zapomněl, že to tu je samej ekspert, kterej ví líp jak já, co sem roky jezdil sockou a teď roky autem, jak rychle kam dojedu :D

            Šulíny nestojej v zácpě…hm, vytáhni si někdy hlavu z prdele a běž se podívat třeba na Karlák. Nebo kamkoli v okruhu 5 km. Autobusy maj vyhrazený pruhy ve vzduchu, žejo, nažhavěj antigravitační disky a už to valí. Se obávám, že zatím ještě doba, kdy se Velký Šariš stal metropolou európskej únie, MHD dospěla do stavu, kdy jezdí stále a na čas a kava se podává neustále a zdarma, tak nějak nenastala. http://www.postavy.cz/svet/star-wars/video-3736/

            1. Behemot: To se ví všeobecně, dokonce máme online sledování tvého marasmu na Google maps, Waze.
              Šaliny mají nepřekvapivě vlastní koleje a na semaforech přednost, takže šalina jede a ty stojíš na červenou.

              1. :D vodkud vy humoristi pořád lezete?

                1. No, jsou místa, kde má tramvaj pás, případně úplně svojí dráhu. To ovšem bejvá spíš v místech, kde se zácpy moc netvořej :/

        2. Vlaky v každodenní zácpě na D11 a I/33 skutečně nestojí. Stejně tak nestojí metro kvůli věčně rozkopaným ulicím.

          Je docela dobře možné, že konkrétně Ty jezdíš přimárně na místa, kde hromadná doprava opravdu smysl nedává. Ale označovat proto hromadnou dopravu plošně za socku, její uživatele za lůzu apod. je úplě stejně debilní, jako nesmyslné dštění síry na IAD ze strany Auto*Matu a spol.

          1. Tak. Neumím si představit, že bysme šli z klukama z práce na pivo a předem se rozdělili na lůzu a šlechtu, podle toho, kdo jak jezdí. Navíc když to někdo nahodile střídá, ten by musel mezi oběma stoly přebíhat, aby se zavděčil nějakým PeopleLoverům nebo Behemotům.

            Je každého věc, kdo čím jezdí. Zaplaťpámbu, že tolik lidí jezdí MHD, protože kdyby všichni přesedli do aut, tak bysme se z toho posrali.

            Jinak i autíčkář využije MHD, když si jde do města něco vypít, tudíž by řídit nemohl. Dostal jsem se ve tři ráno pomocí nočních linek z centra Prahy skoro až před barák (okraj Prahy) a za pouhých 32 korun. Jistě, mohl jsem jet taxíkem, jako pán, ale bylo by to tak za 500-700.

            1. mjfox: Ne-lůza jezdí z hospody taxíkem popř. rychlou želvou, ani v takovém případě nevleze do MHD :-)

              Kdyby lůza přesedlala do osobních motorových vozidel, nastal by v českých městech konec světa, jen Metro přepraví 1 300 000 osob denně, tedy při obsazenosti 1,3 osoby na vozidlo 500 000 vozidel v pohybu navíc.

              1. neuromancer: Taxík je taky pro socky, když už, tak vlastní limuzína s řidičem ;)

              2. Ano, a ta zlá auta denně udělají tolik dopravního výkonu, co podzemka za tejden. Jen nákladní a polonákladní zásobování udělá asi tak tolik co socka za všední dny.

                Vždycky mě baví tohle srovnávání, jak přepravím sto kilo olova v socce, nebo plný auto po strop zboží (kolem 300 kilo) mi eště nikdo nevysvětlil. Von totiž ne každej tam vozí jenom sebe, ale občas tam mají taky půl auta materiálu a nářadí. Tak že by se konečně ukázaly ty slavný zyklodročky?

                1. Behemot: Vysvětlovat není co, 500 000 vozidel denně by způsobilo ztrojnásobení počtu dojíždějících vozidel a denní dojíždění do práce by se stalo prakticky nemožným, netuším co na tom je k nepochopení.

                2. Mě zase baví něco jiného:
                  Je nějaký důvod, proč v diskusi o počtu osob přepravených v MHD/IAD zmiňovat nákladní a polonákladní zásobování, nebo je to něco na způsob „bití černochů“?
                  Vzhledem k tomu, že nákladní a polonákladní tramvaje, autobusy a vozy metra aktuálně nejsou provozovány…
                  ________________________
                  Jinak, pro zpestření:
                  Nákladních bicyklů potkám denně několik jen cestou na oběd.
                  Cestou do práce potkávám několikát měsíčně nákladní koloběžku.

                  1. Jo, kolik olověnejch akumulátorů nebo síťových rozvaděčů ta zyklo/běžkodročka odveze? :D

                    No relevantní to je, počítat osobokilometry je asi tolikříkající údaj, jako průměrná mzda. V praxi k hovnu. Páč tady ti počítači 0,3 osob na automobil asi ví celkem kokot, co dotyčnej odkud a kam veze, že? Zato zahrnout komplexní údaj o dopravním výkonu, což samozřejmě znamená i zboží, materiál aj. co s sebou lidi tahaj, to situaci krapet zvrátí.

                    Páč když chcete počítat jenom lidi, no…nějak jste zapomněli na ten trumf ID, oblíbenej hlavně v Asii: motocykly. (Rychlejší, levnější, mnohdy pohodlnější jak socka, jezdí ode dveří ke dveřím…oproti autu taky rychlejší, levnější, pohyblivější, byť zase méně bezpečné a ne pohodlné.) Tak mi povyprávějte, jak se to se nevejde :o)

                    1. Záměna MHD/IAD za nákladní dopravu – jednou je to vtipné, podruhé již nikoliv.

                      Naposled, když jsem tu koloběžku viděl, měla na kouli připevněný čtyřkolový přívěs s uloženým menším PA systémem (odhaduji podle vizáže beden)- chvilku jsem nevěřil vlastním očím, to je pravda.

                      Co dotyčnej odkud kam veze, je známo celkem přesně – hlavně vzduch. Vidím nastupovat a vystupovat hodně sousedů. A vidím nastupovat a vystupovat hodně cestujících – od Anenské po Myslíkovu. Největším zavazadlem bývá tablet, nejčastějším mobilní telefon.

                      Jo, motocykly jsou fajn. Dva u vchodu parkují na chodníku skoro denně. Víc se jich tam nevejde. Nepoužívají je ani o pár bloků dál sídlící vietnamští obchodníci. Požívají Range Rover, ale vždycky jen na chvilku.

                    2. Proč by měla koloběžka vozit rozvaděče? Nákladní cyklo-něco jsem viděl v hale nějaké výroby (typicky automobilka), používá to údržba, uveze to poměrně dost a pro rychlé přesuny je to vyhovující. Samozřejmě na zavážení dílů pro výrobu mají v těchto provozech ještěrky apod.

                      Bicykly taky úspěšně používá pošta, nevím jak ta naše, ale ta německá určitě v míře menší než malé, mají je i ve firemních barvách:

                      https://windsorsradweg.files.wordpress.com/2012/01/cropped-deutsche-post.jpg

                      Ty kolony osobních aut každé ráno, které začínají už několik kilometrů před Prahou, jsou jistě plné nákladu, že.

                      Tolik motorek v Asii jezdí IMHO hlavně proto, že jsou levné (lidé jsou tam chudí) a že se s nimi v tamnějším hustém provozu líp jezdí. A myslím, že před pár lety tam dominovaly bicykly. Ostatně „rikša“ je vozítko taky původem z Asie.

                    3. Nevim jak kde, ale v Mnichove pouziva posta vyhradne bicykly. Nebo jinak, jeste jsem nepotkal postaka bez bicyklu. Baliky vozi DHL dodavkou, ale ted nedavno jsem si povsimnul, ze nekde zacinaji pouzivat neuveritelne ohavne vypadajici elektrododavky: http://www.dpdhl.com/content/dam/dpdhl/presse/veranstaltungen/co2frei/bildergalerie_streetscooter/01dpdhl-streetscooter-koeln-668×340.jpg

                    4. To jsou elektromobily, které si původně pro svoje potřeby vyvinula sama Deutsche Post, protože jí žádná z automobilek nebyla schopná něco takového nabídnout. Teď je pošťáci vyrábí i pro jiné firmy. Více zde: http://www.teslafan.cz/clanky/ford-ziskal-giganticky-kontrakt-na-elektrododavky-vyvine-je-s-nemeckou-postou

                    5. Coz mi pripomina, cetl jsem hezky clanek o budoucnosti elektromobilu pro ucely posty, tentokrat v Parizi. Parizska posta si nechala vyrobit postovni elektromibily, v prubehu noci a poledni pauzy dobijene, jinak mohou jezdit mnoho hodin. Clanek je z roku 1904.

                    6. Bizyckly tady ovšem nahrazují hlavně boty. Málo lidí, větší okrsky, musej stihnout víc.

            2. Nevím, autíčkáře co chlastaj neznám. Na druhé straně na vesnici je normální si dát svou osmičku a svézt se vedle do dědiny autem.

              Pohádky o kolapsu v případě vypnutí socky jsou hezký, ale kolik místa to zabírá a financí žere už nějak vždycky selektivně nevidíte. Za to co bude stát příští metrotunel bychom skoro fakt mohli mít lítající auta.

          2. O lůze sem nic nepsal, jak jistě dobře vidíš, pouze řikám, že socka je socka. Je to sociální konstrukt sociálně dotovaný sociálním stádem, aby si uživatelé (včetně mnoha opravdových socek) mysleli, jak je skvělá a levná.

      2. Řešení je zcela jednoduché – alespoň pro mě. V centru Prahy nebydlím, nejezdím tam a nemám tam zákazníky. To ať si dělá někdo jiný, kdo na to buď nemá nervy a nebo si kvůli ekonomické situaci nemůže vybírat. Ale pro mě je centrum mrtvé, odepsané a netýká se mě. Já si budu dál pohodlně jezdit autem :-)

        1. Tak, nech si tam každej jezdí třeba na koloběžce. Jezdím pouze na okraj centra, do skaldu blízko páteřních komunikací, pokud někdo nutně chce, abych někam do středu něco tahal, nech si to adekvátně zaplatí, pak není problém. I ty blbý dva kilometry tam jsou příšerný.

          Taky vlastně netuším, kdo to tam všechno chodí dělat, mimo prodavačů v těch kšeftech, teda než je taky nahradí asiati, rusáci a podobní. Třeba vávlavák je akorát samej turista, čeština je tam už v menšině. Přičemž ani zmatení asiati se nemotaj na silnici v umrtvené dolní části nádraží, všichni choděj jako lidi po chodníku. Tak hlavně, že to je umrtvený, to všemu pomohlo, žejo.

          To je pořád samej pan kufřík, batůžek apod., a zásobování se může posrat, aby všechny ty velký a těžký krámy taky k těm ekspertům dostalo. Ale vono to na ně nakonec dopadne, majitelé nemovitostí by jenom rejžovali, přitom infrastruktura stojí za hovno, hrábnout do těch pitomejch stoletejch činžáků nechtějí, protože je jim jasný, že by se z toho posrali, takže nakonec ti inteligentnější nájemníci odejdou do všech těch novejch office-housů na okraji s kompletní vybaveností (vč. parkování) a centrum chcípne, ve spojení s dalším dopravním omezením, který na to Krdna a jiný pindy kladou ve stále rostoucím tempu. Ten zbytek pak zajde, nebo se odstěhuje jinam taky.

          Zatím stále stád a místní mafie okrádájí nás provozovatele aut, aby tyhlety HD dotovaly, a ještě si dovolují řidiče a provozovatele omezovat a okrádat stále víc, tolik k nynějšímu nastavení. Nejít polovina peněz nakradených z automobilové dopravy do HD a jiné socky, tak většina chodí pěšky…

          1. centrum by bylo dopravne v prdeli i bez omezeni. Uzky klikaty ulicky a velkokapacitni baraky je smrtici kombinace. Zajed se podivat treba do Nusli, tam zadny zony nejsou (zatim) a stejne je to dopravni a hlavne parkovaci horor.
            Centrum prahy slov dobach kdy se chodilo pesky a jezdilo na velocipedech, fiakrama max tramvaji a zbozi se vozilo ma karkach, vozejkach tazenejch bernardynama a sem tam konskym povozem a auto mel akorat pan sekcni sef a garazoval ho na dvorku v kulne.

            1. Je to tam špatný, jistě. Ale pořád je rozdíl tam moct aspoň zastavit a vyhodit náklad, když už není místo k parkování, nebo tam mít totální zákaz vjezdu. Resp. něco jako vyřiď si měsíc předem povolenku bůhvíkde za bůhvíkolik, abys tam moh na 20 minut zajet. (Anebo ne a bude to za 1000 blokově, pane führer; časem to možná bude jednodušší a levnější, než něco vyřizovat, jestli pokuty nezvednou :D)

            2. Ještě podotek: protože jsou ulice už tak úzký, tak samozřejmě ještě magorsrát dále i to málo páteřních komunikací zužuje a jinak likviduje, to přece dává smysl, že :) Často pro tvorbu obrovských širokých chodníků na todlencto korzování, kde ovšem chodců projde možná za rok tolik, co tam denně projede aut.

          2. Zajímavý postřeh.
            Třeba já tam dělat chodím – ze stanice Můstek to mám několik desítek metrů.
            Na stěhování jinam to nevypadá (předchozí sídlo firmy bylo v nějakém „office-housu“ na okraji Prahy).
            Ale pište dál, názor místního znalce může být užitečný.
            Tedy pokud něco alespoň tuší.

            1. Tak až bude majitel dotlačenej režimem nebo situací k rekonstrukci, jsem zvědavej, jak se vám to bude líbit.

              Teď budeme dělat aspoň místní úpravu v jedné firmě v takovým činžáku. Majitel baráku nechce o natažení byť jedinýho kabelu ani slyšet, však dělali rekonstrukci vonehdá, přecené? (odhaduju tak konec 90. let) Mají tam dvě-pět zásuvek pro Ethernet v místnosti, z toho v každé natažený jedno vlákno. Vokna starý dřevěný nahovno (za což ovšem asi do značné míry zase můžou památkomagoři). Jediná výhoda toho litinovýho topení a těch kanónů co k tomu vedou je asi ta, že ten hnus v rámci rekonstrukce tehdá obednili dřevotřískou, takže to natažení těch pár dalších kabelů a zásuvek nebude taková katastrofa, pude to rychle a čistě.

              Jak v těch firmách můžou v tomhle fungovat a že jsou za takovej bordel ochotní platit tolik, to žasnu. Takový to jedna firma má dvě patra (nebo taky celej barák), lidi roztahaní všude, nedá se tam dát klimatizace, takže „serverovna“ (rack vedle dřezu v kuchyňce) se peče při 40 °C (životnost např. akumulátorů v UPS je tam poloviční), v místnostech kór v podkroví to není lepší (pevná klimatizace se tam dát nesmí bo památkomagoři, takže mobilky se životností pár let co se pečou 24/7 a z toho vyplývající spotřeba).

              Hele samý jistoty a sociální pozitíva. Občas tam někde nějaká ta stoletá elektroinstalace navěšená všema těma moderníma mikrovlnkama, konvicema, klimatizacema vyhoří, jinak cajk. Já vím, vám kufrařům co tam chodíte sedět a rovnat papíry to vyhovuje, ale je to peklo, hlavně pro ty, co to mají udržovat při životě. Že se to sesype je jistota, stále dražší energie a legislativní náklady na majitele, kteří si ale rekonstrukci taky nemůžou dovolit, protože náklady na nynější provoz (a zkuste si představit rekonstrukci v tom centru, kam nesmí vjet ani normální auto, jak se tam budou vozit tuny stavebního materiálu a odvážet suť) k tomu nevyhnutelně vedou.

              Když si člověk veme stav a neužitečnost těch baráků, tak snaha památkodebilů to tam držet je fakt groteskní. Řikám pořád, že strhnout a postavit moderní věžáky (i s pořádným podzemním parkováním), to je jediná metoda, jak to tam poskládat, zvlášť když to teď vídám i zevnitř.

              1. Server vedle dřezu – tak si tam dejte vodníka.

                1. Zrovna jsem o tom dneska přemýšlel, jestli s průtočným chlazením nechtějí experimentovat :D Možná to vyjde levněj jak klimatizace a rozhodně to nepřetíží jističe…

                  1. Hlavně to lze vtipně zkombinovat – studená voda jde delší cestou. Na mytí pak teče vlažná a když někdo náhodou chce Jó ledovou, tak si deset vteřin odtočí a ještě serveru udělá dobře.

                    1. Myslim že tam zůstaly hlavně storage, sviště, k tomu UPS a tyhle věci, servery přímo ne.

                      Uvažoval jsem spíš o velkým průtočným radiátoru a ventilátorech, taková vodní klíma, tady do těch zařízení není šance dát vodu. A nechat průtok na lidech taky nee, to někdo zavře a je po chlazení. Spíš přípojka před baterkou a odtok přímo do sifonu. Průtok myslim stačí malej, klidně litr za minutu, voda z řádu je studená trvale (kolem 12 °C odhadem?) a kapacitu má velkou. Kolik by takovej radiátor nebo dva z klimatizace/UPS daly, 500 W, kilowatt?

                    2. To mi připomíná že kdyz se mi přehřivala Amerika kvůli poddimenzovanemu chladiči tak jsem si tam nechal dát starý kus z Avie a bylo po problému.

                      Jenže to ekonomicky moc nevychází. 1kW klima (příkon) stojí cca 100kč/den. Litr vody za minutu je 60*24=1.5m3, vodné a stocne je cca 130 Kč/den.

                    3. Záleží zač maj elektriku. Je to taky menší, a nemůže být v každé místnosti jedna klimatizace ani kvůli rozvodům.

                      No ale safra, je ta voda nějaká drahá ne? :D

                    4. Jo, půlka ceny je stočné. Ale platit stočné za čistou vodu do čistírny moc nepotěší.

                      Elektrika je v průměru 1.5Kč/kWh silovky plus 3Kč/kWh za dráty a zelený magory. Což je ještě horší.

                    5. Takýmto spôsobom (radiátor – výmenník tepla – a na ňom ventilátory) chladím vnútrajšok našich mašín – vnútorný okruh robím. Problém je ale s kondenzátom (hlavne ak som napojený na uzavretý okruh s teplotou vody pod 8°C) – dokiaľ mám vnútri mašiny veľa vzduchu tak mi to kondenzuje na radiátore a kvapká po komponentoch. Našťastie ja plním mašiny priebežne dusíkom (N2) a držím hladinu kyslíka v mašine pod 5,5% takže tam je vznik kondenzátu vlastne nulový. A navyše teplota studenej vody vo vodovodnom kohútiku je premenlivá v závislosti od ročného obdobia – pri predimenzovanom chladení to ale problémy nerobí.

              2. Rekonsrukce proběhla od roku 2000 dvakrát a letos má začít třetí (i když tentokrát jen dvě patra).
                Nedaleko se rekonstruuje (asi) zadní trakt Albatrosu. Kousek dál staví Hinton nějaký vícelúčelový objekt. Nedávno se stavělo Quadrio.
                Takže hrubou představu si udělat dokáži.

                1. Quadrio, to je ten průser, kde místo vybudování další parkovací kapacity ti kokoti na radnici nezajistili ani dost parkovacích míst pro ten barák samotnej? Místo pár stovek je jich tam bídných pár desítek? Excelentní případ :D No namazáno asi dostali, tak co se starat.

                  Jinak pro informaci, do Spálené je vjezd asi 15 metrů pro zásobování na 15 minut, pak totální zákaz. Tak já s dovolením představu o vjezdu těch náklaďáků s materiálem nemám.

                  1. V intencích této diskuse je lhostjné, zda je, či není, Quadrio průser, nebo jestli biji černochy, čili nic.
                    Řeč je o tom, že v rámci výstavby bylo nutno přemístit velké množství materiálu, což by nebylo možné ani MHD, ani IAD, nýbrž nákladními automobily, které tam nezanedbatelnou dobu jezdily.
                    Ve Spálené (u křižovatky s Lazarskou) aktuálně končí rekonstrukce jednoho z domů. Přes vjezd asi 15 metrů po zásobování na 15 minut, pak totální zákaz dokázali dodavatelé vyvézt značné množství rumu a dovézt kámen, sklo, beton a co všechno tam ještě použili…
                    Na rohu Spálené a Purkyňovy na jaře přestavovali pobočku banky na kavárnu. Pokud si myslíte, že stačilo zamést a vymalovat…

            2. Každému vyhovuje něco jiného. Ale centrum má bohužel smůlu, že se tam vrchnost realizuje v konání blaha. Dlouhodobě bude úpadek. Praha to ustojí přes turisty, ale „zklidnění“ jen urychluje přesun běžného mixu užití jinam.
              No ten Václavák – obchodníky komerčně netáhne (tedy s výjimkou drogové nabídky). Ale co, zbourali jsme nádraží Těšnov, můžem i Vaclavák pohřbít. Většině lidí to je stejně šumák.

              1. Však co je tam dneska za obchody? Butiky a jiný hadry a arabáči se zlatem, asijský bůhví co (od bister po salóny a „salóny“), zbytek žrádelny. Už ani nálevny tam nejsou. Ty hadry, knihy apod. jsou i jinde, není důvod, aby někdo jezdil zrovna do turistickýho pekla.

                I když zase musím uznat, že co sem viděl poslední dobou jinde, tak Praha začíná být levná. To v pohraničí, který se poslední dobou táhne až do Pardubic, kam jezdí z Reichu a podobně, tam to je randál. Za žvanec v lehce nadpůrměrné krčmě 300? No normální cena. Už asi zůstanou jen nálevny (po nóvomu kluby) a pak tohle. Všichni ostatní padnou pod vlivem Bureše a jinejch byrokratů, nebo že si nevydělaj ani na ty úplatky hygieně a podobnejm.

                1. V Praze zjistili, že jen turisti restauraci neuživí a tak hledí na lokální klientelu. Venku na to musí přijít.

                2. No napríklad sú tam aj pobočky bánk a to nielen okienka pre kontakt s klientom a bankomat, ale aj tie vyššie poschodia plné kancelárskych krýs.

                  1. Nic velkýho, pokud vím, mimo těch pár okýnek už to stěhují všechno na jedno místo do nových paláců. Oproti cenám nájmů tam to dává celkem smysl, mít vlastní jeden barák.

                    1. Ako je to teraz neviem – kamoš už v tej banke nerobí. Ale je pravda, že bežní zamestnanci v tej banke mali na prenášanie max. tak notebook takže im jazdenie metrom nevadilo a navyše tam mali vlastné parkovisko pod budovou pre vyvolených (osobne som tam raz parkoval).

    3. S tou lůzou bych to tak dramaticky neviděl. Nevím, kolik Vám je ani kdo jste, nicméně vyjadřovat se o komkoliv, kdo jede autobusem či vlakem jako o lůze, to chce opravdu velkou porci sebevědomí – asi tak na úrovni lokálního politika.
      Jste lokální politik?
      Pokud ne, tak se prosím ve vlastním zájmu varujte užívání výrazu „lůza“.
      Neboť jen politici mají dneska své jisté, ale Vy, ať děláte jakoukoli profesi, nemáte jisto vůbec nic.
      Můžete nevědomky, nebo může někdo Vám, komu se znelíbíte vyrobit megaprůser takové ráže, co Vás vmžiku připraví nejen o práci, o všechny úspory, ale v oboru i o existenci – při dnešní propojenosti personálních oddělení a agentur.
      Pak, abyste uživil rodinu či aspoň utáhl svůj standard, budete občas muset do toho autobusu sednout.
      Jednoduše proto, že Vám koncem měsíce nezbyde na naftu do Vašeho Superbu fplný palbě.
      Bezpochyby by se Vám příliš nelíbilo, že i jako občasného pasažéra MHD by Vás někdo nazýval lůzou.
      A můžete na sobě mít klidně ohoz za sto litrů či více, účes, boty a pleťovou péči za dalších deset.
      Jednou-dvakrát v měsíci prostě sedíte v autobuse. Vaši bývalí, stejně vyladění bývalí spolupracovníci Vás sice už zvenku nepozdraví, ale budete v autobusu viděn.
      Od tohoto momentu tu lůzu z Vás už nikdo neodpáře.
      Víte?

    4. Asi by Vas prekvapilo akych ludi mozete stretnut vo verejnej doprave v takom Toronte. Drviva vacsina z nich ma to velke a pohodlne auto, len im sa pre zmenu nechce v stat v zapchach. Tak ho pouziju po najblizsie zachytne parkovisko.

      1. sem myslel, ze je rec o Prahe ..

        1. v Praze je to podobny.

        2. Myslite ze v Toronte luza nie je?
          Ale mate pravdu, situacia v tych mestach sa lisi. Tu su dva podstatne rozdiely:
          1. Toronto je mlade mesto a vdaka tomu ovela lepsie prisposobene automobilizmu ako Praha
          2. Prazska MHD mi pripada ovela lepsie trasovana ako ta v Toronte. Zvlast metro. Ovela uzitocnejsia na dochadzku do prace.
          Napriek tomu dobre zarabajuci ludia nevahaju MHD v Toronte pouzivat. Vyrazne znizenie poctu cestujucich nastalo pocas tej slavnej epidemie SARS, no po case sa ludia vratili k verejnej doprave.

          1. Nevim, co je na tom pravdy, ale dle jednoho známýho je to v CA a Torrontu obzvlášť úplně v piči. Že mám být rád, že tady je to aspoň trochu normální…a víc chlastat, jako správnej slovan. Ale nevim, přijde mi jako trochu střelenej moc ortodoxní žid, tak kdo ví :D

            1. Otazka je ze v akom ohlade. Ked napriklad berie pomer medianoveho prijmu na rodinu k cene nehnutelnosti v Toronte, tak to je skutocne uplne v pici. A su tu veci nad ktorymi rozumnny clovek kruti hlavou. Na druhej strane ked citam co tu pisete (a co pisu na slovenskych strankach), este stale to tu mame OK.

              1. Zase asi představa, že kdokoli, kdo vlastní nemovitost ausgerechnet v Torontu, musí být sakra vysoko nad mediánem; jinak má bydlet buď v nájmu nebo v nějakém menším městyse, mi přijde velmi smysluplná. Vám ne?

                1. Ceny najmov sa odvijaju od cien nehnutelnosti a podla mna rodina s medianovym prijmom bude mat problemy aj s tym. A kto chce dochadzat z vacsej vzdialenosti celi zas inym problemom a. Na druhej strane, v Toronte (a tym nemyslim len povodny York, ale cele „zlepene“ Toronto) zije cely rad rodin co nehnutelnost vlastni no medianovy prijem nedosahuje. Jednoducho ju vlastnia dost dlho. Trh s nehnutelnostami sa zbesnel len zhruba pred 10 rokmi. Ze co su dnes schopni pytat za viktoriansky dom na Beaches alebo Leaside je neskutocne.

                  1. To je asi na delší debatu; samozřejmě máte pravdu, ale zase to lze do jisté míry (a samozřejmě ne všude!) dohnat např. rozdělením jednoho velkého bytu na několik menších a levnějších.

                    Nabídka je jedna věc, celkem chápu, že si někdo řekne o absurdně vysokou cenu. Opravdu divné ale je, pokud ji skutečně dostane, tj. pokud je tam o ty nemovitosti za ty nesmyslné ceny reálná poptávka :-O

                    (Na druhou stranu… no, fiat money. Tam je možné všechno…)

                    1. Zle jazyky hovoria chinese money…a ano, o domy je bitka. A musite mi prepacit, ale 1.25mil CAD za polovicu dvojdomu s rozlohou 120 stvorakov bez vlastneho parkovacieho miesta povazujem za absurdnu cenu.

                  2. (A propos, když Vás tady vidím a vzpomněl jsem si: do Kanady bohužel teď na podzim nezajedeme, dokonce jsme zrušili i pod 50. rovnoběžkou Olympic, North Cascades, Ruby Ridge a Glacier, protože bychom s nimi itinerář totálně nestíhali — je to daleko :( Snad někdy příště.)

                    1. Hmmm, to je skoda.

                    2. Jj, také mne to mrzí; ale bohužel opravdu špatně stíháme (v původních plánech jsem udělal pár naprosto stupidních chyb, za něž bych se nejraději nakopal do zádi; nepočítal jsem s tím, že RV je o poznání pomalejší než normální vůz, a zapomněl jsem také, že máme dva týdny blokované návštěvami, a tak…). Dokonce teď zvažuji, zda nevynechat i „dole“ Redwood a Crater Lake…

            2. V Torontu jsem letos byl na 3 týdny a fakt bych tam žít nechtěl :-) Aby se tam člověku žilo lépe než tady, musel by vydělávat docela ranec… Všude samej imigrat – černoši, Číňani, další Asiati atd. Ne že bych měl problém s imigrantama, ale tak nějak jsem rád v našem kulturním pásmu :-) A ženský v Kanadě? Hnusné, tlust; koukatelné tak 1-2 z 10 oproti 7-8 z 10 u nás…

              1. No, v Toronte som nechcel zit ani ja a ani tam nezijem. Co sa tyka toho ze clovek by tam musel zarabat „ranec“; neplati to o kazdom velkom meste? Obcas, uplne zbytocne, rozmyslam ze ako by to bolo keby sme sa roku 2001 neprestahovali do Kanady ale do CR ako to chcel moj vtedajsi sef…
                Co sa tyka farebnych, na tych si clovek rychlo zvykne a nauci sa neznasat welfare jockeys kazdej farby. Z tych su najhorsi bieli, pretoze sa narodili tu a divaju sa na nas (imigrantov) ako na menejcennych. Plus nas nenavidia ked nas vidia sadat do auta na ktore oni nikdy nebudu mat.
                No a co sa zenskych tyka, to je s prepacenim to najhlupsie zovseobecnenie ake clovek moze povedat. Prejst sa Montrealom v lete, to aby cloveku oci vypadli..

              2. Jop, to byla druhá věc mimo bydlení…prej samý semetriky s nosem nahoru, emancipovaný až za roh…

                1. Tak tento pohlad zblizka nepoznam; bol som 13 rokov zenaty ked sme sa prestahovali do Kanady. Ale ste si isty ze chyba nie je v nom?
                  To ako dvaja nasi znami zo Slovenska. Obaja sa dali dohromady s moravackami. Cize ziadne domace semetriky. Jeden sa k tej svojej spraval ako kokot a ta ho vykopla, vo svojich 40 teraz zije sam. Ten druhy sa spraval k tej svojej ako clovek, su manzelia a maju spolu dve deti…
                  Naopak, poznam pripad ked sa mlady ozenil na slovensku a jeho zena sa sprava ako semetrika s nosom hore…

                  1. re Wildcat: Klid, on se taky časem ožení a to ho zklidní v názorech, ať na ženský nebo na automobilovou dopravu. Každého nás to potkalo a můžeme si stokrát říkat, že ne… :-)

                    1. No, co sa tyka dopravy, zacina byt nejaky cudny. Syn mi o nom hovoril ze minule hodil na ksichtoknihe do plena otazku svojho dalsieho auta. Ze vraj ci si ma kupit Charger s Hellcatom alebo RAM1500 s dieslom. Ono ten RAM by sa k nemu ako k remeselnikovi hodil, ale diesel?? Hlavne u cloveka co ma momentalne Charger SRT8 mi to pripada nejake divne.

                  2. No jak řikám, ortodoxní žid, ale vidíte, že není sám, kdo to řiká, tak na tom třeba něco je :D

    5. Však ne nadarmo se tomu říká socka.

      Ale nejsem magor, takže i kdybych měl jít prodávat NP abych měl na benzín, tak furt budu jezdit autem, do socky mě už nikdo víc jak 5× do roka nedostane…

    6. Musím se zeptat našeho ředitele (podnik se 100+ zaměstnanci), jestli je lůza.
      Naopak jsem si jist bez ptaní, že mezi minutami a hodinami dělá úplně jiný rozdíl než vy.

    7. Peníze na dopravu mám, ale pokud jsem ve Vysočanech 50 metrů od stanice metra a mám schůzku na Staroměstském náměstí*, tak v normální pracovní dobu tomu Metru (+ zbytek dojít pěšky) prostě konkurovat nemohu. A samozřejmě se najdou zase cesty, kde nemůže MHD konkurovat autu.

      Vaše představy Vám nikdo nebere, ale někteří lidé holt preferují ušetřený čas před pohodlím velkého auta**
      ___
      * Kde samozřejmě sídlí téměř výhradě podniky pro lůzu…
      ** Kdyby to byl RR či Maybach s řidičem, tak možná ještě dejme tomu. Ale u něčeho, co si člověk řídí sám, já opravdu výrazně preferuju tu časovou úsporu

    8. No nevim, já jsem třeba z Hradce Králové, když jedu do Prahy a nepotřebuju nic kupovat, MHD + vlak je pro mě jednoznačně pohodlnější volba. Na nádraží sednu do vlaku a můžu si dělat co chci, třeba číst/jíst/spát atp. Za hoďku a půl vysednu v centru Prahy 5 min od metra a nemusím řešit mraky věcí okolo auta jako parkování atp.
      Člověk se cítí tak nějak svobodněji, protože nemusí řešit ty věci okolo auta.
      Nevím co je to za urban legend že veřejná doprava je špinavá a plná nemocí, ničeho takového jsem si nikdy nevšiml.

  4. Ona byla MHD i linková doprava před r.89 zčásti vázána i tím, že šedesát lidí uvnitř jednoho autobusu prostě MUSELO odpíchnout 05:55, jinak byl průser jak Brno-doslova. Pamatuju si, co byl za cirkus v mé fabrice, když se náš, jinak celkem nezničitelný erťák na půli cesty posral tak, že s ním nebylo možno nijak, ani na jeden, dva kvalty či jinak nouzově odjet. Tenkrát ještě neměli řidiči potvrzenky o zpoždění v trhacím bločku, jako je o pár let později museli mít, když nasadili místo erťáků ešelky…Dopravní podniky ČSAD za to byly tenkrát hodně citelně postihovány a povídalo se, že každý šofér si musel před vyjetím na linku vyhradit hodinu předem na to, aby autobus důkladně po mechanicích zkontroloval, příp. narachlo nechal opravit, nebo vyměnit za jiný kus. Šoféři na linkách tehdy připomínali víc než profišoféry spíš automechaniky, dost jich jezdilo buď v kompletních montérkách, nebo aspoň v blůze a byli v jednom kuse všichni nasraní.
    Dílem kvůli přechodu z erťáků na ešelky, dílem kvůli jejich počáteční poruchovosti, nespolehlivosti převodovek, bufíků, chlazení i elektriky /několikrát jsme dojížděli nad ránem bez světel, naštěstí to bylo v létě, kdy už se rozednívalo/, no prostě hrůza to byla. Ale pokaždé udělal šofér absolutní maximum pro to, abychom nějak -třeba s 10min zpožděním- ale dojeli. Neměli mobily, vysílačky k základně, vůbec nic – byli odkázaní jen sami na sebe, na svůj profesionální odhad, na pečlivost a na vliv na automechaniky, aby měli „svůj“ vůz, který je víceméně živil, v maximálním pořádku. Neboť tehdy to bylo tak, že mizerné šoféry z linek přeřazovali na MHD, na ešemky s automaty, kde měli minimálně o čtvrtinu až třetinu méně..
    Byla to mizerná, zkurvená doba pro všecky, ale lidi se tak nějak víc snažili. Dneska šofér při sebemenší poruše zavolá na základnu, pak se otočí k cestujícím, co mají být v těch 5:55 u píchaček a zařve „nejedem, porucha, dojede náhradní vůz ale nevědí kdy“ a je vymalováno. Při poruše synchronů převodovky, nebo jiné podobné hlouposti dnešní šofér prostě dál nepojede, tehdejší si vzpomněl na starý autobus a klidně to tam začal sázet s meziplynem, jakoby nic…

    1. Dnešní městské autobusy mají obvykle automatickou převodovku, takže kdyby se tam něco vysypalo, šofér si může vzpomínat na co chce, ale neudělá nic.

      Jinak si myslím, že spolehlivost tehdy a dneska je jinde, navíc posílat náhradní autobus ani často není potřeba, tedy ve městě; jezdí to po 20 minutách.

      1. A že se to sype často, když yntelygenti z magorsrátu nakoupí autobusy zmotorovaný a zpřevodovaný pro placatý města a pak je pošlou do pražskejch kopců a uliček. Tady na kopci v létě nějakej nepojízdnej stojí několikrát týdně. Oblaka černých briket co z toho padaj ukazují i jak je ta HD strašně šetrná k životnímu prostředí, na rozdíl od atmosférických benzínových aut :D

  5. Piráti jsou totálně napojení na různé spolky typu Děti země, jsou to levicová paka

    1. Ne stoprocentně, je to směska všeho, ovšem samozřejmě s ohledem na rozdělení společnosti tam socani a jiní komunisti většinu mají. Jak vidno, už se ani neshodnou na omezení byrokracie a elektronizaci stádu, pokud někomu víc kápne z toho to nechat, jak je, než přes svoje firmy elektronizovat apod.

      1. Třeba v Plzni, odkud jsem, napojeni na tento typ spolků jsou. Oni si o sobě myslí, že jsou naprostý opak zelených, ale mají s nimi mnoho společného, a to včetně voličské základny. A v kampani schválně cílí i na voliče zelených.

  6. Neviděl bych to tak tragicky. Když nedejbože jedu ráno do centra a nevezu nic těžkého je kombinace metro+pesky jediná doprava na kterou se můžu časově spolehnout. Auto na hovno, autobus na hovno a tramvaj je na hovno celý den. Pokud nějaký debil neskoci na koleje, tak i kdyby hrom bil, dvě minuty na stanici a 5km/h pěšky v zimě v lete, ráno i večer.

    1. Souhlas – já se v tomto režimu (metro + pěšky) pohybuju v Praze asi tak ve 3/4 případů a naprosto mi to vyhovuje.

  7. Tak jeste v dobe, kdy pirati zkouseli snatek se Svobodnymi (v nekterych oblastech) bylo varovanim (a veci, ktera me zbavila veskerych iluzi o tom, ze by to nemuseli byt socialisti), ze v Brne chteli prosadit 100% dotovanou MHD, bez listku, plne hrazenou z dani vsech.

    1. Jestli to tam je jako tady, že 90 % je už stejně dotovanejch a výběr má sám o sobě režii 90 %, tak to byla taky asi jen pragmatická kalkulace.

      Mě mrazilo z toho jejich minimálního příjmu zadarmo pro všechny.

      1. aj u nas je to nejak tak, ak by ludia mali platit plnu cenu za listok tak chodia taxikmi lebo to bude casto lacnejsie.

      2. Pragmaticka kalkulace, aby to bylo jeste drazsi a mene efektivni, aby tam jezdilo vic bezdaku, kriminalniku a podobne svoloce? Nebo pragmaticka kalkulace, abynalakalilidi na pecene holuby, co jim budou padat do huby?

        1. Pragmatická kalkulace jak za ty drobáky (v celké částce dotací) se zbavit hromady byrokracie, papírování, korupce a neotravovat těch pár slušnejch lidí, kteří ročně na benzínu zadotují tu socku pro sebe a pár dalších, eště s debilníma lístkama a kontrolama, což je donebevolající drzost?

          1. Diskuze o MHD zdarma tu před pár lety byla (ale bylo to před přechodem na nový redakční systém, takže už je smazaná), byl to předvolební slib jedné pidistrany (společně se svozem odpadu zdarma a zrušením poplatků ze psů…). Slíbit něco někomu zadarmo je základní předvolební trik, který sice funguje, ale hlavně jako výtah politika nahoru. Viz Dr. Rath a jeho zrušení poplatků v nemocnici.

            I když je MHD hodně dotovaná, těch pár korun za lístek má jakousi regulační funkci. Zavedením MHD zdarma by najednou skokově vzrostlo její používání, což ve velkých městech jako je Praha nebo Brno by vedlo k ještě narvanějšímu metru, které už teď je v ranní špičce vytížené docela dost.

            Navíc ty bezďáci si z MHD dělají hotel (a nelze se jim divit, v zimě je to pro ně otázka přežití), takže ta jízdenka je aspoň malá bariéra. Někde jsem četl, že když se somrákovi podaří ušetřit 110 Kč na celodenní jízdenku, má ten den (a noc) zajištěné teplo a střechu nad hlavou. V případě MHD zdarma by je ani nikdo nemohl vyhodit.

            1. mjfox: To jste četl špatně, bezdomovec vůbec nemusí být do vozidla MHD vpuštěn a to že bude jízdné zdarma na věci nic nemění.

              „Z důvodu dodržení přepravních podmínek z hlediska bezpečnosti cestujících, bezpečnosti jiných osob a ochrany jejich zdraví a bezpečnosti a plynulosti veřejné osobní dopravy a z hlediska zajištění řádné, klidné a pohodlné přepravy je pověřená osoba oprávněna nevpustit do vozidla (přepravního prostoru), případně z vozidla (přepravního prostoru) vykázat osoby, jejichž vzhled svědčí o celkové zanedbanosti a které znečišťují ostatní cestující nebo vozidlo, prostory pro cestující a zařízení dopravce svým jednáním nebo oděvem a které vozidlo (přepravní prostor) využívají k přespávání nebo k jiným účelům, pro které nejsou určeny.“

              1. Jasně. Kolik vagónů má souprava metra? Kdokoliv tam může kdykoliv nastoupit a jezdit tam třeba celý den. Nevšim jsem si, že by u každých dveří hlídkoval nějaký sekuriťák a kontroloval, kdo nastupuje. Podobně tramvaj, když má dva vagóny, stačí se zašít v tom zadním a řidič nebude na každý zastávce kontrolovat, kdo sedí vzadu.

                Bezďáka na první pohled nemusíš poznat a naopak někdo vypadá jako bezďák a není.

                V MHD klimbají lidi běžně, zvlášť v těch nočních linkách. Někdo jede v noci z pařby a zalomí to už cestou.

                A i když toho somráka někdo vyhodí, nastoupí do jiné tramvaje, žádný problém. Tak jako tak by musel vystoupit na konečné.

          2. No, to je hodne naivni predstava. Jako ze by nekdo vyhodil jiz nepotrebneho urednika? Checheche…

            Nejvetsim problemem bude naproste odtrzeni MHD od reality a jeji nasledny kolaps.

    2. Piráti jsou anarchisti, čekat od nich nějakou úctu k soukromému majetku je pošetilé.

      1. Budeme doufat, že si tohle nepřečte Urza.

      2. Anarchokomunisti.

  8. Taky moc nechápy ty D-FENSovi argumenty proti MHD.
    Chápu výhody auta a taky ho používám, ale veřejnou dopravu jsem využíval celkem často jako student a potom i do práce – vždy mi přišla po městě lepší + levnější než auto. (Hradec Králové, Praha)
    Samozřejmě že záleží na „use case“ (odkud, kam a jak často se člověk potřebuje přepravovat) – pokud člověk jezdí přímé trasy a nebydlí někde v nějaké vesnici, kde jede bus 3x za den, je to většinou i rychlejší/stejně rychlé než auto.
    Chápu ale že mít trasu se 3-4 přestupy je hovadina a žrout času..

    Že by vlak/MHD mělo zpoždění se mi za 10 let stalo tolikrát, že bych to spočítal na prstech 1 ruky, ale to se v autě stane zrovna tak (když je někde nehoda, zimní kalamita apod.)
    Ohledně přenosu virových onemocnění – to je naprostá blbost. Neměl jsem chřipku/angínu apod. abych musel ležet posledních 15-20 let. Člověk co má aspoň trochu normální imunitu s tím nemůže mít jakýkoli problém, viry a bacily se přenáší naprosto všude, takže aby se jim člověk vyhnul, musel by celý den sedět doma v obýváku. Naopak častý kontakt s různými bacily imunitu !posiluje! Pokud někdo sedí celou zimu doma na gauči nebo ve vlastní kanceláři a potom by vylezl mezi lidi, může mít problém..

    1. Jako většina zdejších diskutujících nevidíte problém a hlavní sdělení D-FENSe, který upozorňuje na neetické chování primátorky hl.m.Prahy, která káže lidu jezdit v dobytčáku a sama si vozí prdel v autě. Pokud je tedy přesvědčená, že pro lidi je lepší jezdit v MHD než v autě, tak hlavně musí jít sama příkladem. Pokud o tom přesvědčena není, tak ať jezdí autem dál, ale ať hlavně potom drží hubu a kasu a nepodporuje žádné neziskovky. Pokud nemáte k MHD výhrady, potom přesně pro Vás a vaši cílovou skupinu je MHD provozováno. Nemyslím to nikterak špatně, prostě lidi jsou různí a ne každému to musí vyhovovat. Proč ale takové skupině něco vnucovat? V momentě, kdyby jen polovina řidičů aut vysedla z aut a chtěla jet MHD, tak MHD zažije kolaps, protože už teď jsou soupravy metra, tramvají a autobusů přeplněné.

      1. Vnucovat? Mně to nepřijde jako vnucování. Spousta lidí jezdí autem ze zvyku a z pohodlnosti i v případě, že by MHD byla výhodnější. A jezdit MHD tak nějak neumějí – dosud to nepotřebovali. A takováto doporučovací kampaň některé z nich přiměje zkusit něco jiného než auto. A čím víc lidí v MHD, tím volnější bude silnice pro ty, kteří jedou autem.

        1. V tou současném naprosto šíleném světě pruhů vyhrazených pro autobusy, preferenčních semaforů (na něž obvykle čeká v autě daleko více lidí, než kolik jich sedí v té MHD) a podobných prasvinstev to poslední, bohužel, není tak úplně bezvýhradně pravda :(

        2. Ano, třeba já jezdím autem z pohodlnosti :-). Vím, že to není výhodnější (ba naopak, finančně je auto zcela zjevně mnohem nákladnější), ale nějak si nemůžu pomoct. Jistě, ještě unesu třeba tašku s nákupem, ale proč bych ji měl tahat od autobusu, když můžu jen z kufru auta do kuchyně?

  9. Jihočeskej vidlák tu kritizuje všude vychvalovanou PID. Drtivá většina turistů pražskou dopravu chválí, protože srovnává s tou jejich a dochází k závěru, že pražská je na vysoké úrovni, ale vidlák si holt mele tu svou. Ostatně jako ve všem.

    1. Tůristi možná nevidí to 70-80% zdanění za tím, takže jim lístek za 4 dolary na den přijde fajn. Reálná cena je zhruba ten desetinásobek, kterej pak platí hlavně domácí, na to, aby jim túristi překáželi. Fajna, ne?

      Ve vyspělých zemích je aspoň jakési zdání trhu, takže zdánlivě platí hodně, ale napřímo.

    2. Pokud jsem by někde v zahraničí a používal místní MHD, tak ta byla pro turistické účely naprosto super, protože propojovala místní pamětihodnosti s nádražím. Jenže jakmile bylo nutné se dostat někam dál v rámci širšího města, už to byl problém. A co mám zkušenosti třeba z Londýna, Paříže, Curychu nebo Berlína, téměř vždy to fungovalo velice pružně a třeba návaznosti mezi autobusy a vlaky byly super. Švýcarsko má tenhle systém dotažen snad až do extrému, kdy jsem mohl na jeden lístek projet snad celou zemi bez ohledu na typ dopravního prostředku; platilo to ve vlacích typu Glacier Express nebo Bernina Express, pokud spadaly do ZDO. Přestupy ve výše uvedených městech byly také super, vše v rámci jednoho nástupuště a většinou v rámci minut. Tohle fungovalo velice dobře v Anglii na železnici, kdy jsem na každém přestupu – i mezi dálkovými vlaky – neztratil více než pět minut a přestupy byly vždy v rámci toho samého nástupiště. Na jedné hraně nástupiště mě vyklopil příměstský vlak, na protější hraně už stál navazující dálkový vlak a bylo jedno, jaké společnosti patřil. V tomhle směru má HD v ČR hooooodně co dohánět.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017