Kolik nás stojí svícení za dne?

Featured Image

Před rokem vláda zavedla používání potkávacích světel za dne. Jinak řečeno, zapínáme světla i za božího dne, abychom byli lépe vidět. Pokusím se spočítat, kolik nás ta sranda stojí.

Výpočet vychází z toho, že energie nevzniká z ničeho. Abychom mohli rozžnout žárovky k radosti ministra dopravy, musíme k tomu potřebnou energii nějak vyprodukovat. Jelikož jediným energetickým zdrojem v autě bývá spalovací motor, musíme hledat tam. Motor roztáčí přes klínový řemen alternátor (u starších vozů dynamo), který dodává za běžných okolností energii do elektrických obvodů auta a dobíjí baterii, která funguje jako stabilizátor.

Pokud zapneme v autě nějaký spotřebič, zvýší se odpor vinutí alternátoru. Přesvědčit o tomto faktu se můžeme v nějakém starším autě, které ještě nemá regulátor volnoběhu, třeba v karburátorové Škodě Favorit. Pokud zapneme vytápění zadního skla a třeba ventilátor, ručička otáčkoměru o něco klesne, protože motor musí překonávat větší zátěž. Stejně tak se stane, jakmile rozsvítíme žárovky.

Chceme-li tedy být Šlingovi po vůli a otočíme nebo zmáčkneme příslušné spínače, rozsvítíme následující žárovky (podle reality vozu Škoda Favorit GLX, který jsem kdysi vlastnil) :

2 žárovky (nejčastěji halogenky H4) vpředu ( 2 x 65 W )

2 žárovky v koncových světlech vzadu ( 2 x 15 W )

2 žárovky parkovacích světel vpředu ( 2 x 10 W )

2 žárovky osvětlení zadní SPZ ( 2 x 10 W )

několik žárovek osvětlení palubní desky a různých ovládacích prvků ( odhadem 30 W )

Celkem tedy musíme někde získat 230 wattů energie.

Motor jmenovaného favoritu disponoval výkonem 44 kW při 5.000 otáčkách. Pokud auto svítilo, bylo tedy schopno maximálního výkonu 43,77 kW. Problém je v tom, že auto málokdy provozujeme v režimu maximálního výkonu, ale snažíme se jezdit při maximálním kroutícím momentu, kdy musíme nejméně řadit a máme také nejnižší spotřebu. Charakteristiky výkonu a kroutícího momentu v závislosti na otáčkách nejsou lineární a mají každá maximum v jiném bodě. Při malých otáčkách je výkon motoru třeba jen 10 kW a uvedená zátěž 0,23 kW představuje 2,3% jeho výkonu, při maximálním výkonu v 5.000 ot./min. už jenom 0,52%. Plyne z toho, že rozsvícená světla představují pro auto při různých provozních režimech různou zátěž, stejně jako jinak váš rozpočet zatíží čtyři tisíce za povinné ručení při příjmu 6.000,-/měs. a 30.000,- měsíčně.

Abychom se dobrali nějakého konce, budeme napoprvé předpokládat, že favorit pojede s otáčkami 2800 1/min, při kterých má výkon 35 kW bez světel. Pokud bychom chtěli počítat přesně, museli bychom uvažovat charakteristiku výkon-otáčky dodanou výrobcem auta a průběh otáček v čase, dovoluji si tvrdit, že je to skoro nespočítatelné. Se shora uvedeným zjednodušujícím příkladem pokračuji v tvrzení, že pokud zapnete světla, klesne disponibilní výkon na 34,77 kW, tzn. asi o 0,7%, adekvátně k tomu klesnou i otáčky a rychlost. Na pětku po rovině jede Favorit při 2.800 ot./min. asi devadesátkou; rychlost tedy také klesne. Pokud chcete udržet devadesátku, šlápnete na plyn a v tom okamžiku se stáváte přispěvatelem na oltář nové vyhlášky. Vaše pravá noha zafunguje jako proporcionální regulátor s cílem udržet rychlost.

Při jízdě na pětku devadesátkou spotřebovává favorit asi 5,8 litru paliva na 100km, vy potřebujete získat o 0,7% výkonu navíc, tedy musíte do systému vložit o 0,7% paliva více (zde je také určité zjednodušení, protože závislost spotřeby paliva na výkonu také není lineární). Spotřeba vozu se zvýší o 0,04 litru / 100km.

Jinak to bude vypadat, když zapnete světla při jízdě na jedničku a otáčkách 1500 1/min, tedy třeba při pojíždění v koloně nebo při rozjezdu. V tomto režimu bral favorit podle palubního počítače (to jsem měl zajímavého favorita, že) 13 litrů na 100km, výkon motoru při daných otáčkách je podle Boleslavi je 14 kW. Spotřeba vzroste o nějakých 0,21 litru / 100km.

Řekněme, že pro další úvahy budeme předpokládat zvýšení spotřeby o 0,1 litru / 100 km.

Jestli ujedeme uvažovaným favoritem za jednu světelnou sezónu danou platností zimního času 5000 km, spotřebujeme pět litrů benzínu navíc, bude nás to tedy stát asi 125,- korun českých navíc. Není to moc a pokud se vaše bezpečnost zvýší natolik zásadně, jak vláda doufá, pak je to dobrá investice.

V České Republice může být v provozu tak milión a půl aut. Pokud každé spotřebuje přes zimu o pět litrů navíc, mluvíme o sedmi a půl miliónu litrů benzínu, které se spotřebují a na kterých vláda vydělá asi devadesát miliónů korun na spotřební dani. Co je podstatné, uvedených 7,5 mil. litrů benzínu vyletí výfuky a přispěje k dalšímu zhoršení životního prostředí, které už takhle není hlavně ve městech nic moc. Původně dobrá investice se nezdá už tak dobrá.

Nezdá se pak už vůbec dobrá, když uvážíme, že od zavedení opatření počet nehod neklesl, ale naopak vzrostl. Dopravní situace v Čechách se zřejmě odvíjí od jiných příčin, než od zapnutých světel během dne. Podle mne leží těžiště problému někde jinde – v tom, že hodně řidičů, hlavně těch, kteří mají na začátku SPZ- ky písmeno A, si utváří a uplatňuje vlastní pravidla silničního provozu, ve kterých je na prvním místě slovo JÁ. Díky stoupající agresivitě a sobeckosti, případně Klausem nabuzenému sebevědomí se stávají další a další nehody. Tam zapnutá světla nepomůžou, tam pomůžou jen represe. To by ovšem přátelé od dopravky, jinak lachtani, hluchavky, vopásaný a bůhvíjak ještě, museli jinak kmitat.

Nějaké poznámky k tématu nebo výpočtu?

Pozn. ex-post jsem byl upozorněn, že výpočet nezohledňuje účinnost alternátoru (=80%). Článek počítá se 100% účinností.

12345 (10x známkováno, průměr: 2,50 z 5)
2 077x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:09
D-FENS © 2017