Kolik lidí asi krade? - zpět na článek

Počet komentářů: 156

  1. Není mi úplně jasné, co chtěl Dfens článkem vlastně říct. Jestli to bylo jen takové slohové cvičení na řečnickou otázku „proč lidi kradou“ , nebo snaha se skutečně dobrat příčiny.
    Odpovědí je částečně i výše uvedená zpráva z tisku, že kdejaká bezvýznamná krajská nula se snaží z veřejného ukrást aspoň těch 35 000 na iPhone. Který je jak ploskolebcům, tak hasičům i kancelářským krysám prakticky k ničemu. Jednak nemají mentální kapacity, aby s iPhonem nějakým sofistikovanějším způsobem dokázali zacházet. A druhak by stejnou funkci (prokrastinaci za peníze daňových poplatníků) dokázal naplnit i mobil za 5 litrů.
    Člověka který krade z hladu lze ještě pochopit, ale člověka s platem nad 50k, který krade jen proto že může, pochopit nejen nemusíme, ale dokonce ani nesmíme. Protože takový patří za mříže jednoznačně.

    Dále se dostáváme ke zcela absurdnímu zjištění, že tito výše postavení státní zaměstnanci jsou na tom mentálně stejně, jako nějaký Deméter, co se snažil z Dfensova zvonku urvat 200gramový kousek nerez plechu, nebo Laco Lopata, který na veřejných záchodcích odšroubovává nerez věšáčky (takže při sezení na WC jak debil držíte bundu i tašku v ruce), které mají ve výkupně cenu pár haléřů.
    Jenže tihle úředníci a další zaměstnanci mají vysoké školy a rozhodně pro ně 35 000 za telefon není až tak vysoká částka vzhledem k platu.
    Takže to není ani o inteligenci ani o vzdělání, ale o jakési mentální rakovině která prorůstá celou společností. Tady se ale Dfens v uvažování zasekl, protože kdyby byl důsledný, tak se dostane až k Pružinskému, který tvrdil že nerorezná špinavé peníze, a že to byl on, kdo otevřel tuhle pandořinu skříňku. A její obsah pak postupně nakazil celouz společnost.
    Když viděli jak kradou estébáci miliardy a zůstávají zcela beztrestní, tak začali krást i politici. Když tohle viděli úředníci, tak začali krást taky, když úředníky viděli prostí lidé, tak začali odšroubovávat věšáčky z hajzlů.

    Prostě se tahle morální rakovina přenesla z nejvyšších pater společnosti až na její dno. Jak prosté.

    1. Ve statnim je i pro sefy 35 000 dost penez. Oni zas tak zavratny platy nemaj. Nedavno probehlo tiskem, ze sef MP Praha bere vcetne odmen nejakych 90k mesicne. Hrubyho. Takze tak 65k cistyho plus stravenky, sluzebni auto nebo mobil. Jako, ve srovnani s beznym ploskolebcem jsou to hezky penize, ale kdyz si vezmu ze sefuje organizaci s 2500 zamestnanci a rozpoctem nejakych 1.7 miliardy, tak dost bida. V korporatu by bral podstatne vic. A i tak, vyplaznout za mobil vic jak pulku platu, to zaboli i sefa MP (jeho se teda ta afera s iphonama netejkala, ale to je fuk). A krajsky sefove hasicu nebo fizlu na tom budou s platama podobne, mozna i hur, MP Praha je znama ze plati slusne.

    2. Ve skutečnosti je tomu právě naopak. Za bolševika „kdo nekradl denně aspoň hodinu, okrádal svou rodinu“; právě léta 90. tento šílený hnůj dokázala trochu umravnit a vnést do něj nemalou část standardní tržní kultury typu „Klára Pachtová“ (vizte prosím Cirkus Humberto stran detailů).

      Bohužel, přesně stejně, jak se v politice od zhruba roku 1997 dodnes postupně vrací bolševické manýry, tak se vrací i neúcta k druhému (a jeho majetku) mezi prostý lid; sice pomaleji, ale neúprosně, a není divu :(

      1. Ehmmm. My jsme ocs asi zili v nejakych jinych 90.letech.
        Co ja pamatuju, tak kdo nekrade okrada rodinu se tehdy zmenilo na faktura je cisty zisk, vymahani dluhu se delo obskurnimi vyholenci z vychodu misto dnesnimi zlymi exekutory a dane platili jen uplni blbci.
        Kradlo se tisicinasobne vice, viz. OKD, Sokolovska nebo Mostecka uhelna jen co se uhli tyce.
        A kdyz jsme u tech nasobku, tak treba Viktor Kozeny, ten take umel nakrast, eee kreativne spravovat svereny majetek.
        Kradli vsichni, jen ti mali zacali dostavat pres prsty a to je zdrojem jejich frustrace.
        Kdyby dostavali pres prsty vsichni, tak by to asi snaseli lepe.
        Ale kradou dodnes, osobni historka me zeny stara cca 10 let z kostela v Jablunkove. Fronta pred zpovednici na Velikonoce, vyleze nasrany farar a rika: kery jescie cosi ukrad ve Werku (Trinecke zelezarny, taky ukradene uredniky FNM) tak do dom do chaulpy, kdo ma cosi inszego, moze zostac.
        V nasi tovarne lidi kradli a budou krast pres sroubky, popelniky do aut, hajzlpapir, ubrousky po volantove airbagy, autolaky, lestidla, aku utahovacky, diagnostiky atd., atp.
        Ad bolsevickych manyru v politice, Vy to nejak spojujete s legendarnim srajevskym atentatem?
        Pokud ja pamatuju tak ty pseudocestne Rumly a Pilipy (projebal nedavno 50mega na nejakem zamku) a Zieleniece sralo, ze strana co kaze o trhu si neumi trzne ziskat prachy na provoz a debilne to maskuje Lajoscem Baczem a Radzivem Sinhou nebo jak se ti falesni sponsori jmenovali.
        Stejni curaci vedli ODA a jen socani vesele hyrili z prijmu z nebespadleho Lidoveho domu.

        1. cywe, v haku to se nebere jako kradez, to jsou zamestnanecky benefity. A ta kurva zlodejska majitel by za to nejradsi vyhazoval, krkna jedna. :-)

        2. Inu, zjevně ano: já, víte, žil v reálných 90. letech v české kotlince.

          Vy naproti tomu zcela evidentně žijete v bludu legendární „kleptokracie“ — jež je, ehm, jaksi, naprosto dokonale vymyšlená současnými socany a s hitorickou realitou nemá zhola žádného styčného bodu. Lidem, již mají přebujelé ego a nedostatečné schopnosti v libovolných jiných směrech, se ovšem tato umělá historie zamlouvá (zhruba z týchž důvodů, proč se zhruba témuž typu lidí zamlouvá neméně umělá historie „třistaleté poroby pod Němci“): „kdepak, ne že já nic nedokázal; to voni, voni mi to nedovolili, a kradli, a Kalúsok najviac!“

          1. … legendární „kleptokracie“ — jež je, ehm, jaksi, naprosto dokonale vymyšlená …

            No, nebyl bych až tak kategorický. Kouzlo těchto manipulací bývá v tom, že obsahují zrnko pravdy.

          2. Ja zil v bubline Prahy a Ostravy, nevim kde Vy ocs.
            Pamatuji osobne Viktora jak rozjizdel kuponovku v nejake tovarni hale s 5t portalovym jerabem nekde na Praze 4.
            Pamatuji osobne jak se v OKD ziskala majorita incestem za vlastni penize podobne jako v Mostecke.
            A ze to umoznil FNM ponechanim si „majority“ 46% +RF+obce.
            Pamatuji Liznera blabolit picoviny o zaloze, kdyz ho chytli s kufrem se 7mega.
            Pamatuju jak se vesele neplatilo za faktury a krome vyholencu nebylo pak jak to z dluzniku dostat.
            Kradli i studenti prav ubrusy a sklenice z hospod.
            Jeden z nich dnes soudi (i jeho matka soudila od 80.let donedavna) a dela obstrukce pri stihani nejakeho bolsevika z 50.let.
            Pamatuji kreativni ucetnictvi v nasem studentskem baru i prani penez pozdeji tamtez.
            Taktez na katastru nemovitosti byly fajn pomery.
            A ty restitucni nahrady to bylo taky zuzo.
            Proste se kradlo tak jako po 48 akorat opacnym smerem.
            Ten liberalni pohled o bezbrehe svobode devadesatek, prosty lid, ktery kradl jako za sociku v malem a cim dal tim vice byl omezovan, vetsinove nesdili.
            Ja na tu dobu spousty prilezitosti vzpominam rad, mel jsem jich vyuzit vice, ale nelituji, uzil jsem si.
            Ale ruzove bryle uz jsem si sundal.

  2. Krásné. Pracuju na místě, kde jedno z hlavních témat je účtenkovka. Co se tam dá vyhrát, kolik už tam poslali účtenek, atakdále atakdále. Ti lidi se o tom baví jako kdyby šlo o normální soutěž a vůbec jim to nepřipadá nějaké pochybné. Osobně se mi z toho chce blejt a už po pár minutách se mi chce do místa té debaty hodit granát. Asi je s tímhle národem opravdu něco hodně špatně, když volby vyhraje strana, která svoji politiku založila na presumpci viny a likvidaci podnikání. A když tady beztrestně může někdo zavést takový shit jako je účtenkovka.
    Obecně mám na voliče ANO vyhraněný názor. Většinou od nich slyším, že A) Všichni kradou B) Ti, kterým vadí EET, kradou C) Babiš už si nakradl dost, takže už dál krást nemusí. O mentální úrovni, potažmo IQ těchto lidí si tím pádem vůbec nedělám žádné iluze.

    1. Mngwa: To jste to špatně pochopil, český volič je furt stejný, zhruba 100 let a období mezi lety 1918-1938 a 1990-2017 byly historickou anomálií. Teď se to opět vrací do normálu, do totalitně socialistického zřízení, tak jak to češi mají rádi.

      1. Pro přesnost nutno dodat, že to zvláštní zázrak nebyl ani v letech 1918-1938 nebo 1997-dnes. Historickou výjimkou byla akorát tak ta 90. léta.

        Naproti tomu je velmi zajímavá otázka, zda Belle Époque, kdy tady bylo rozhodně lépe, než kdykoli potom (včetně těch 90. let, a tuplem včetně Masarykovy grandiózní krádeže), byla také nějakou výjimkou, nebo snad … ehm … jaksi … normálním a běžným životem v monarchii. Já na to úplně jasný názor nemám, ale mnozí jiní ano.

        1. ocs: Jistě, můžeme dále upřesnit jednotlivé etapy. Na podstatu, že do ryzí české nátury patří totalitní socialismus, to ale vliv mít nebude.

          1. Patří stejně dobře do nátury britské jako české? Ano-li, přesně proč? Ne-li, proč tamní všeobecná demokracie k němu směřuje ještě rychleji, než ta naše? A co nátura americká a zkušenosti za vodou? Atd.

            1. ocs: Britové a američané směřují pouze do totality. Nevím o tom že by tam zavedli socialismus, i když připouštím že mohu mít neúplné informace.

              1. Ano, máte neúplné informace.

        2. Mimochodem bych viděl určité „brzdy“ také v tom, že byla nižší mobilita populace, malá dostupnost služeb a zboží na dálku (v místě se lidé znali a potřebovali), o něco nižší hustota populace a obecně větší potřeba uznání od okolí a tedy i tvrději dopadalo, pokud by se zjistilo, že krade.

          Například můj otec věděl v městě, tehdy cca. 3000 duší, kdo ve kterém domě bydlí a tvrdil, že skutečně v každém domě znal jméno rodiny. Dneska se někdy neznají lidé z vedlejšího vchodu paneláku.

          1. To jsou zhruba ty důvody, proč si nejsem jist. Také, přiznám se, nemám úplně jasno v tom, co je příčina a co je následek :/

            1. Léty jsem dospěl k názoru, že věci probíhají paralelně a ovlivňují se navzájem, takže příčina a následek jsou často jen orientační či relativní pojmy, zejména pokud vezmeme v úvahu očekávání jendotlivých prvků systému (jak lidí, tak struktur), neboť ty nám udělají chaos v časování – stejný jev může mít následek přímý, jakož i velmi nepřímý, když je od něj něco odvozeno jako očekávání a na základě tohoto očekávání proběhnou nějaké reálné akce v přítomnosti, atd…

    2. Mám známého,který k účtenkovce přistupuje pragmaticky a posílá čísla účtenek velkých řetězců, u kterých důvodně předpokládá, že jsou zaregistrovány, řka, že nevidí důvod, proč nezkusit získat touto cestou peníze, když tím nikoho neohrozí.

      Druhý přístup byl ten, že kamarádovi zdražily obědy v hospodách po EET, takže prohlásil, že pokud to teď fakt odchází kvůli EET do státní kasy, tak to zkusí dostat zpět. Na mou námitku, že tím vystavuje odvážnější hospodské riziku prohlásil, že pokud by nezdražili a EET obcházeli, tak by to bylo něco jiného. Pokud zdražili, tak ať to alespoň odvedou. Není státním zaměstnancem, tak jsem to přesně nepochopil.

      1. Pragmatické to možná je, ale kdo má pořád doma umývat ta zrcadla od plivanců…

        1. Já myslím, že ho to netrápí. Mimochodem jeho rozmýšlení, jestli to tam hodit ODS nebo ANO mě fascinovalo a ještě více, když jsem u jiného člověka zjistil stejné dilema, chápal bych například ČSSD nebo ANO, socan jako socan, jeden více korporátní. Mimochodem, oba to hodili na tu větší hromadu.

          1. (ODS je taky socan až to duní. Ano, jsou tam rozdíly, kupříkladu pro mne osobně podstatné rozdíly, ale do šuplíku „socan“ patří zcela spolehlivě všichni zmínění.)

            1. Ano, nicméně úvaha, zda si koupím AK-45 nebo AKM je taková pochopitelnější, než úvaha člověka, který se rozhoduje mezi AK-45 a kuší. I s tím, že obě jsou to střelné zbraně.

  3. Jednoho nedalekého souseda nedávno vykradli. Nejde ani tak o to, co ukradli, ale co ten dobytek při páchání zničil. Fakt to vypadalo jako „když ty starožitný pendlovky nedotáhnu na povoz, protože jsou kurvatěžký, tak ať ti do nich aspoň nachčije, hajzle…“. Zmrdizmus první třídy.

    1. Ano, toho se také děsím. Doma toho mám naprosté minimum k ukradení, reálná tržní hodnota těch věcí na volném trhu jsou řekněme nízké desítky tisíc, pro zloděje to bude ještě méně, ale představa, že mi projde některým z nepříliš skromných prosklení…

      1. Kamaradovi „vybrali“ chatu tak, ze vybourali diru ve zdi vedle bezpecnostnich dveri a protoze uvnitr nebylo ani hovno k odneseni, tak mu hovnama popatlali kdeco, vcetne zdi, kobercu,…

        Jak jsem tu uz jednou psal, tak proti prvnimu vloupani v podstate obrana neni a cim vice je zabezpeceni, tim vice to laka. Nicmene kamarad v baru vylepsil jednu z lahvi moku, ktery v rodine nikdo nepije, po teto vloupacce lahev zmizela spolu s ostatnimi a od te doby ma on i sousede klid. Samozrejme, nez prijde dalsi parta.

        1. Tento přístup (podobně jako výbušnina v jinak prázdném, nepoužívaném a ke zdi neupevněném trezoru) má podle mého soudu příliš velké risiko collateral damage — grázl může lahev prodat či věnovat (trezor předat k otevření) nevinnému.

          U lahve to žádné řešení nemá (přinejmenším mne žádné nenapadá) — dokonce i ze zjevně načaté a poloprázdné lahve může grázl nalít zcela nevinné návštěvě.

          U trezoru jsem uvažoval o časovaném zápalníku, naprogramovaném na něco jako deset minut poté, co někdo ten krám odnese z jeho normálního místa — nejsem si jist, zda to risiko collateral damage snižuje dostatečně; jsem si jist, že je to snižuje hodně.

          1. Asi to chce zvolit koncentraci tak, aby to v malým množství znamenalo maximálně těžce projímavé účinky…a jinak party co toto vybírají až tak moc nikde neprovozují návštěvy u slušných lidí, ne? Jsou to bezďáci, nebo fetky typu bílej cigán (když už ne vyloženě cigáni), takže bych se zas tolik nebál.

            1. To ne, takový úplně vymaštěný pitomec se do normálně zabezpečeného domu nedostane (resp. zabralo by mu to dostávání se dovnitř dost dlouho na to, aby dávno a dávno stihla buď přijet ochranka, nebo přijít nasraný soused s brokovnicí, a chytit jej za flígr při činu, resp. nasypat mu broky do zadele).

              Reálné risiko nastává až o úroveň výš, u těch, jimž IQ umožňuje si nastudovat zabezpečovačku, zvolit vhodný kanál průniku dovnitř, otevřít jej tak, aby k poplachu došlo až zároveň s vniknutím, a za těch cca tři-pět minut, co se mohou statisticky vzato celkem spolehnout na to, že nikdo nedorazí, odnést co nejvíc.

              1. Řeč je snad o chatách, kde nikdo týdny či měsíce není, ne? Sysopem zmiňovaný případ vybourané díry do zdi a ročně desítky tisíc znásilněných dveří a oken fakt nejsou ojedinělé a vybírají to přesně tidle.

                1. U pp. Hanese patrně a LWGa zcela jistě šlo o obývané rodinné domy.

          2. Pokud jde o trezory a trezorky, tak co mam z doslechu, smenarnici presli z „nedobytnych“ trezoru na mensi, prenosne, nicmene vybavene GPS pipakem (puvodne privesek pro male deti, aby se neztratily, hracka za par babek). Takze namisto trnuti hruzou, kdy lumpik odbachne smenarnika, aby ziskal cas pro prekonavani trezoru, smenarnik mu radeji vyda trezorek a lumpik si ho spesne odnasi i s GPS lokatorem.

            Obecne jakykoli nastrazny system ma velke risiko collateral damages. Proto ja nejsem zastancem ruznych samostrilu a vybusnin, protoze by pripadnou obeti mohl byt treba i zachranar. Vzdy mi prijde byt lepsi, aby si nastrahu odnesl lump s sebou, at uz v jakekoli forme. Ano, muze se stat, ze pak nastrahu nekomu nevedomky preda, nebo nasdili. Ale po zvazeni ruznych variant jsme se stejne zase zpatky usnesli na tom chlastu. Pokud to neni rum za par kacek, ale nejaky kurva dobry a kurva drahy piti v temer prazdny lahvi, je pravdepodobnost zasahu do bileho minimalni. A i tak bych s tim umel zit.

            1. Hlavne jsou pojisteny. Pojistovna skodu zatahne. Zato zastrelenej zamestnanec nosi smulu.

              1. Pravda, na pojisteni jsem zapomnel. Bylo mi vysvetlovano, ze i pres GPS tam jeste musi byt barva.

          3. U toho trezoru a časovaném zápalníku bych si dovolil upozornit na onu variantu, kdy v dobu, kdy Vás potomci z domu ponesou nohama napřed, pojmou ideu vystěhovat i Vaše věci – čímž značně urychlí své opětovné setkání s Vámi před Svatým petrem :-/
            Leda by to nebylo plně automatizované, ale vyžadovalo by to ještě nějaký trigger. Třeba potvrzení mobilem.

            1. Potomci (a rodinní přátelé apod.) ovšem o funkci trezoru (jakož i jakýchkoli jiných nástražných zařízení, o uložení zbraní po domě, apod.) vědí. Vy snad račte mít potomky (a rodinné přátele apod.), u nichž se obáváte, zda Vám dům nevykradou, že Vám to nepřijde samozřejmé?!? :-O

              1. Inu souvislost první a druhé věty není tak přímočará, jak by mohla být. Jak jesti známo, většina průšvihů se stane díky nějaké hloupé náhodě, nebo souběhu více takových. Třeba že za řadu let nebozí potomci pozapomenou na jednou letmo deklarovanou funkci zapomenutého trezoru kdesi v prachu domu.
                Ale pokud pořádáte 2x ročně povinné domácí školení bezpečnosti pohybu a práce v domě pro blízké příbuzné a rodinné přátele ve stylu Sheldona Coopera, pak mohu pouze pokrčiti rameny a asi to fungovat bude…

      2. To prosklení prostě nezamykej, ne? :)

          1. :-D cha chááá

  4. Čerstvý zážitek:
    Bavíme se v rodině, narazíme i na EET.
    Je to správné, podnikatelé musí odvádět daně, pak se diví, že není na důchody atd.
    Shodou okolností dotyčná (sic v důchodu) pracuje na dohodu u jedné společnosti. Prý pokud by přesáhla počet hodin, musili by jí to zdanit, tak jí to dávají „načerno“, přece nebude tak blbá, aby z toho platila daně.

    Oba výroky od jedné osoby, v jednom rozhovoru, v rozmezí 3 minut…

    1. Základy postkomunistickej politickej ekonómie.

      Postulát č.1: Kto nekradne, okráda svoju rodinu. (tzv. „spoločenská zmluva“)

      Dôsledok 1. Všecia kradnů. (tzv. Burešov volebný zákon)

      Dôsledok 2. Kto kradně najlepšie, múže žídit stát jako svoju firmu. (tzv. Burešov povolebný zákon)

      Čobolstanské špecifikum (doplnok volebného zákona): Je to síce kokot, ale náš. (tzv. absolútny a neporaziteľný argument voličov Mečiara/Fica/Kotlebu/ap.)

  5. Uz asi 20 let neziji v CR tak by mne zajimalo jak obvykla je platba kartou. V Severni Americe se hotove uz temer neplati. Ani prodavac parku na ulici si nemuze dovolit prijimat pouze hotovost, protoze by si odriznul minimalne 50% potencialnich zakazniku. Se vzrustajici cenou zbozi dale klesa procento lidi nosicich takovou sumu v hotovosti (cokoli pres $100 a koukaji na vas jako na drogoveho dealera).

    Pokud dobre chapu cela tahle uctenkova saskarna je bojem proti nepriznanym trzbam. Neni tohle problem ktery se stejne vyresi sam az lidi prestanou platit hotove?

    1. Lidi tady jen tak neprestanou platit hotove. Bohuzel se casto stava, ze hotovostni platba (vcetne zvraceni drobnych) je rychlejsi, takze kdyz stojis ve fronte v marketu, takxe modlis, aby ti pred tebou meli cash. Jinak se vrtas v nose a poslouchas „…dneska to nejak blbne…“, nebo „…ten PIN jste pani asi natukala spatne…“, „…jezis, ja jsem si vzal jinou kartu, na teto je malo…“ apod.

      Neni to sice pravidlem, ale s hotovosti tento problem proste neni. Jedine, co slape dobre, jsou uhrady kartou do 500 CZK, protoze ty jsou bez PINu a tudiz se jen mavne pres bezdratovou ctecku a to je opravdu nejrychlejsi.

      U nas v prdeli v horach je COOP, bere karty, presto 3/4 lidi plati hotove (ptal jsem se minuly tyden prodavacky, samotneho mne to zajimalo). A to i pres to, ze vetsina lidi ma slevovou kartu COOP, ktera se nacita pres ctecku caroveho kodu, takze clovek stejne v keseni nejakou kartu lovi.

      Lidi proste jsou na hotovost zvykli a vyhovuje jim. Tady v prdeli to pro cerny obchod nehraje roli, mezi sebou si lidi zpravidla nic neplati. Ja ti postrikam, ty mi obratis. Ja ti dam berana, ty mi nechas tri selata. No money needed.

      1. to je dan za zivot v řepákově. V Praze naopak zdrzuje kdo plati hotovosti, nedejboze stravenkama. Ze by nekdo zapomnel PIN jsem snad jeste nevidel, spis se stane ze si platce nevsimne ze presvihl limitni petikilo a otali s pinem.

        1. Čas není podstatný; šmírování je podstatné. Karta by byla dobrá věc, kdyby platby, vedené skrze ni, nemohl stát šmírovat. Jelikož systém je nastaven … jaksi … opačně, kartou naprostou většinu věcí platit z principu nelze. Jedině hotově — i kdyby to znamenalo zavolat si taxíka a zajet si někam opodál k bankomatu pro tu hotovost.

          1. Krom toho platba v hotovosti vede k tomu, že si člověk více uvědomuje, kolik peněz vydává. U mě je to jeden z důvodů neplatit kartou, u kamaráda naopak, aby ho prý cena věcí tolik ne —píp—.

            1. Karta je dobrá pro lidi co maj dost peněz na to, aby se nemuseli moc omezovat. Pokud přijdu do krámu a udělám nákup podle okamžitých chutí tak je fajn, že nemusím počítat jestli se vejdu do hotovosti co mám u sebe. Máloco je blbější, než když při placení zjistím že jsem se seknul v počítání a musím narychlo vymejšlet co stornuju, protože mi chybí čtyřicet korun. Navíc to zdržuje, protože na storno je potřeba zavolat vedoucího.
              Pokud člověk potřebuje hlídat svoje výdaje, tak je naopak hotovost ideální, protože co u sebe nemám to neutratím.

              1. Karta by byla dobrá kdyby… a jsme zpět u 0:01 o malý kousek výše.

                Rozumným řešením je spotřebitelský úvěr na straně prodejce, do nějž stát vůbec nijak nevidí a vidět z principu věci nemůže.

                Nerozumným, ale stále jakžtakž akceptovatelným, řešením je ten zmíněný bankomat.

                1. To bejvávalo kdysi hóódně dávno. Tak ještě pár let po válce jako kluk pamatuji, že máma měla knížečku (takový notýsek) a když jsem šel do krámu nakoupit, pan majitel (prodavač) mi částku za nákup zapsal do toho notýsku. No a jednou za měsíc pak máma vše zaplatila. Bez počítačů, bez karty, prostě to fungovalo. Je ale pravdou, že to bylo na vesnici, kde se většina lidi znala. Ale opravdu si již po těch letech nepamatuji, zda to bylo jen do doby, než byl ten krám „znárodněn“, nebo to fungovalo i jako již družstvo „Jednota“.

              2. Cash je dobry pro lidi, co ho u sebe nosi dost, aby se nesekli o 40 korun ;-)

                Znam pomerne dost hodne bohatych lidi a mohu smele rict, ze prachy si hlidaji uplne vsichni bez ohledu na to, v jake forme je maji.

                Jako obranu proti vlastni tuposti mam rezervni cash ve futralku s OP&RP plus dalsi chechtaky schovane v aute. Malokdy se nekde vyskytnu bez auta.

            2. Souhlas. Kdyz dam zene kartu, tak na konci mesice neverim vlastnim auglim. Kdyz ji dam do ruky cash, vzdy ji hodne zbyde.

          2. Popravdě řečeno, tohohle jsem si sice vědom, ale je mi to tak nějak fuk. Asi jsem málo paranoidní, ale opravdu mě netrápí že si stát může zjistit kolik jsem za minulej měsíc utratil v obchodech za věci denní potřeby. Kolik peněz mi přijde na účet se stát stejně dozví(pokud ho to bude zajímat), ať platím čím platím a občasné vedlejší příjmy v hotovosti v hotovosti i utratím a na účtu se neukáží.

              1. já to říkám furt, preventivně postřílet všechny ajťáky :) To je furt AI a lepší programy a jak počítače šetřej práci a vono hovno. Zlatý časy kdy se všechno psalo ručně nebo na stroji a na zachycení ilegálního vysílání bylo potřeba lítat po městě s goniem.
                No, v podstatě je jediná obrana – splynout s davem. Kdo moc vyčuhuje z rámce, je podezřelej. Což se týká i těch, co platěj především v hotovosti a nejsou to zrovna starobní důchodci. Asi momentálně hlavně těch, co platěj až moc hotově, protože tím určitě něco skrejvaj.

                1. Tak to, že počítače slouží především k řešení probémů, které by bez počítačů nebyly je snad jasné:-)

                  Splynout s davem je trochu problém, Zvlášť pokud ten dav platí kartou snad úplně všechno a vy chcete zaplatit něco, co by se nemuselo někomu pozdávat. Díky všem šmírovadlům totiž musíte splynout nejen ve způsobu platby, ale i v tom, co platíte. A to mě trochu vadí.

        2. Bral jsem v brnenskem repakove benzin a prestal jet terminal. Nejblizsi bankos 5 min autem, ale musel jsem odjet. Ta cash by se mi byvala sikla. Od teto zkusenosti proste cash mam vzdy alespon jako backup.

          1. ad: Ta cash by se mi byvala sikla.

            Hmm, v takový Belgii by Vám byl cash úplně k hovnu. Všechno (benzín, nafta) jen přes kartu. Nikde nikdo, jen automat. Holt „pokrok“ nezastavíš… A ty debilové si v tom ještě mlaskaj, jak je to úžasný.

            1. Problem je v tom zkurvenym automatu. Ano, znam benzinky s automaty treba v Nemecku, nebo Svycarsku. V noci nikde ani noha, jen ta pixla a nedej Boze, aby zrovna moji kartu nechtela zrat. Ovsem znam i druhy extrem, Italie, kde naopak je benzinka vyhradne s automatem i za bileho dne, ovsem zere vyhradne cash a komunikuje italsky (samozrejme nejprve zaplat a pak ti natroubim benelin, hajzle cizackej).

              Jaka je to naopak parada v takovem Kazachstanu, kde clovek vytahne babusku z budky, da ji penize, babuska pristoupi k velikym „hodinam“, natahne raficku a zmizi v boude. V tom okamziku z megatluste hadice bez jakekoli koncovky, ktera se doposud bez zajmu valela po zemi, zacne najednou chcat benzin, takze clovek fofrem otevira nadrz a okem sleduje raficku na „hodinach“, jak se riti k nule. Samozrejme prumer hadice je jen o neco malo vetsi, nez neruske hrdlo nadrze, takze benzin je uplne vsude a nejake stopy i v nadrzi.

              Zazitky jsou ruzne.

        3. Je to asi týden, co jsem v řepákově zvaném Praha zažil situaci v Globusu, kde najednou ohlásili z ampliónů:” Milí zákazníci, z důvodu technických problémů nelze platit kartami. Na odstranění problému se usilovně pracuje.” Jak já byla rád za svůj zvyk nosit sebou hotovost, že jsem tam nemusel jako čůrák čekat, než bude opraveno.

          1. V Brně před pár měsíci totéž, nějak se jim to množí či co?

            1. Asi se jim to kousne ve chvíli uploadu na server BIS :-)

    2. Až se zruší hotovost, to teprve poznáme svobodu. Do té doby odmítám platit kartou. Dál odmítám, aby ta karta byla bezkontaktní. Jelikož mi moje banka nedala na výběr, musel jsem si dát na výběr sám. Stačilo mi k tomu prkýnko a nůž na koberce.

  6. Co takový Ford Focus ST ročník 2006 s přeplňovaným beznínovým pětiválcem?

  7. ako bolo aj tu už mnohokrát spomínané, dlhodobý (anti?)darwinistický evolučný selekčný tlak za posledných min. 70 rokov urobil v našom regióne svoje (a to si ten počiatočný stav príliš neidealizujme)

    ako vraví klasik, spoločnosť sa môže zlepšovať len ak sa zlepšuje tá horšia časť… a dodajme že opakovaná strata časti elity to tiež nevylepšuje

    nuž, a u nás sme vývojom po 89tom asi natrvalo vpísali do DNA plebsu že byť kurva sa nielen oplatí, ale dokonca čím väčšia,tým beztrestnejšia

    ako vraví klasická teória hier, celé je to o tom na koľko kôl sa hrá tá povestná „väzňova dilema“ – ak je len jedno kolo, byť kurva sa dokonca aj matematicky stopercentne oplatí lebo nie sú žiadne dôsledky (odplata, trest, alebo len reputácia,povesť ap. – čo by sa prejavilo v ďalších kolách), najmä keď má plebs naučené zo socíku že „kto nekradne, okráda svoju rodinu“ (t.j. nielenže jednokolová väzňova dilema, ale navyše „teoreticky podložená“ kurvostratégia)

  8. Bohuzel, znovu se ukazalo, jak moc muze slusna mysl nepochopit nizke umysly. Uz Machiavelli varoval, ze vladar nemuze byt jen lvem, protoze ten nepostrehne lecku, musi byt i liskou (ne vzdy,ta si zase neporadi s vlky). Znam cloveka, ktery, bohuzel, hraje uctenkovku a je schopny vytahnout i listek z kose – ne cizi, jen ten, co tam hodil rodinny prislusnik – Babise nevoli, vlade nefandi, doufa, ze u moci skonci protibabisovska koalice. Nikdy sam nekradl, ac vyrustal v extremne chudych pomerech, a kradez odsuzuje. Proste natolik miluje gameblerstvi, ze tomuhle triku neodola. Dedukovat z toho, ze dotycny krade, je chybne.

    1. Takovejhle bude drtiva vetsina. Je to holt takova nizkorozpoctova sazka sportka. Vyhry maly, ale zase tiket nic nestoji, nakupovat se musi, eet ne-eet. Nic slozityho z toho vyvozovat netreba. Pro poradek dodavam ze uctenkovku nehraju a hrat nehodlam, z moralnich i praktickych duvodu a navic nemusi kazdej vobejda vedet co nakupuju. At si to zjisti sam, ja mu to usnadnovat nebudu.

      1. Nakupovat se sice musí, ale od doby, kdy bylo zavedeno EET, si žádný slušný člověk nikdy a nikde při nákupu za hotové účtenku prostě nemůže vzít. Takže závěr je zřejmý :(

        1. Lidi takhle nepřemejšlej. Oni to prostě berou jako jeden ze způsobů jak něco vyhrát. Babiš tohle vymyslel fakt geniálně.

          1. Slušní lidé takto zcela jistě přemýšlejí. Babiš Nebabiš.

            Ale jinak, zajisté, opět poněkolikáté připomínám, že Babiš to ani náhodou nevynalezl.

            1. Tohle bych si dovolil považovat za fake. Ty větné formulace opravdu ale opravdu nezní jako ze čtyřicátých let.
              Krom toho nemluvím o udávání ale konkrétně o účtenkovce a ta je jako nástroj sloužící ke kontrole naprosto geniálně vymyšlená. Což nic nemění na tom že je to, jak s oblibou říkáte, übersvinstvo.
              A co se týče slušných a neslušných lidí – to že je někdo blbej a není schopen domyslet důsledky svých činů z něj ještě nedělá neslušného člověka. Ono je moc jednoduchý odsoudit většinu svých spoluobčanů jako neslušné, leč skutečnost je složitější.

              1. Je to kravina. Jednou jsem viděl podobnou pitomost o derby Slavia – Sparta. Tam ale bylo snadný si ověřit fakta, protože ten, co to stvořil tam napsal výsledek, kterým žádný derby v letech 1948-1990 nikdy neskončilo.

        2. Já si to s dovolením dávám do účta, aby Bureš vrátil

          1. Hodlám-li nějaký nákup „dávat do účta“, pak skutečně není důvod jej platit v hotovosti.

            Nicméně mnohem mravnější — uznávám, že technicky náročné a vždy poněkud riskantní; ale to je už úděl lidí v totalitních státech, že chtějí-li si uchovat slušnost, nutí je to k práci navíc a k riskování — je odepisovat částky zcela virtuální, s reálnými nákupy nijak nesouvisící. Právě a přesně proto, že „účto“ stát šmíruje taky.

            1. Postup podle Vaší rady lze s kontrolním hlášením DPH nějak sladit?
              Ptám se, protože mám mizernou fantazii a můj účetní podle všeho rovněž.

              1. V KH vyplňujeme oddíl B.3 a doufáme, že na nás nepřijde kontrola… Já na to žaludek nemám, ale za určitých okolností to asi fungovat může.

                Mimochodem, tohle je jeden z mála daňových TČ, se kterým mám osobně morální problém. Zatajit příjem a neodvést DP a DPH, to je ok. Vyrobit si nějaké falešné výdaje, například brigádníky, ke snížení základu DP, to je také ok*. Ale nechat si vracet odpočet DPH, kterou jem nezaplatil je alespoň v mém pojetí něco jiného.
                ___
                * V morální rovině. V rovině praktické to nejspíš nestojí za to, protože ani mentálně retardovaný úředník mi neuvěří, že po brigádnících, kteří mě stáli milion, nezůstal vůbec žádný viditelný výsledek. Jakkoli někteří přítomní určitě vymyslí komplikované konstrukce, kterými se budou snažit dokazovat, že je to přece naprosto normální.

                1. Teda, nevím zda-li jest přítomen, avšak na komplikované konstrukce expertem jest jungvoj. Ten, vybaven příslušným morálním prizmatem, by jistě byl již dotačním miliardářem.

                2. Tak po vasich zkusenostech s brigadnikem ve sklepe vam nikdo neuveri, ze jste dal nejakemu dalsimu praci :-)

                3. No ale málokdo kdo opravdu má firmu funkční tak jaksi dlouhodobě nevykazuje zisk – takže se vrací opravdu DPH odvedená. Resp. se ponižuje ta z tržby, která by se musela odvést. Ostatně jak se někam má vracet víc jak dvakrát po sobě, tak většinou hned doletí kontrola, takže těžko takhle bude někdo sosat vratky.

                  Karuselový podvody jsou něco jinýho, na to jsou eksperti přes bílý koně a virtuální firmy. Aspoň myslim.

            2. V listopadu spuštěno. Kdyby někdo chtěl, možno zprostředkovat další, tuším pan kolega JJ to nemá z daného místa úplně moc daleko.

  9. Ten kdo hraje účtenkovku tak krade…
    Z těch lidí co znám, který hrajou účtenkovku, tak určitě nekrade ani jeden.

    1. Jasně. Stačí že práskaj.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017