KniHovna: Zmrdí manévry

Featured Image

„Deset milionů lidí je pro, jen dva pánové jsou proti“.

1. Kaplického frust

„Deset milionů lidí je pro, jen dva pánové jsou proti“.

Architekt Jan Kaplický během veřejné přednášky na téma jeho žlutofialového zprasku, kterým hodlá vylepšit panoráma Prahy na Letné.

Jestli kniHovní veledílo pana Kaplického bude stát na stejně pevných základech jako toto tvrzení, tak potěš koště. Kaplického přednáška musel být věru povedený psychovečírek pro zvané. Mimojiné přišla Džamila Stehlíková a Jan Hřebejk, takže se to tam zase trochu pohavlilo. Zasouvání anální sondy počalo promítáním pochvalných reakcí Pražanů a narážkami na Klausovu osobu. Pak došlo i na environmentální mindfucking: „Ozonové díry přibývá. Jeden člověk se domnívá, že to nevadí. Ujišťuji vás, že to vadí,“ prokázal pan Kaplický překvapivou neinformovanost. Zhruba polovinu času celé přednášky zabral Kaplickému výčet jeho úspěchů. U některých zmínil, že italský prezident ani anglická královna proti jeho kýčům neprotestovali. Zmínil dokonce i to, že obchodní dům Selfridge´s, kterým oplodnil Birmingham, se dostal na dopisní známky a onanie dosáhla svého rozuzlení v promítání fiktivní české dopisní známky, na které byl vyobrazen onen žlutofialový plivanec.

Je vidět, že pan Kaplický je skutečně extra světová třída, když se nedovede sám před sebou vypořádat s kritikou projektu, který je svou povahou provokativní a je zcela logické, že vyvolává diskusi. Zatímco se tedy pobavení Kaplického řiťolezci rozcházeli do svých domovů, národ byl informován o tom, že Kaplický utrpěl frustraci z Klause. Kdyby skutečně byl osobností takového formátu, tak by Klausovi pouze vzkázal přes média, že jeho návrh vyhrál soutěž a více by se o tom nehandrkoval.

Kaplický má zjevný problém argumentovat i na odborné úrovni, protože ke studii jeho oponenta Martiška, která jej usvědčuje z chyb v jeho projektové dokumentaci, se odmítl vyjadřovat s tím, že mu to za to nestojí.

Více zde.

Zmrdy popadla skutečná hysterie z toho, že si někdo dovolil jednou říct vlastní názor, a ještě navíc že ten někdo byl prezident republiky, tedy odjakživa „jejich člověk“. Jaká křivda!

2. Zaplať a drž hubu.

Druhá zmrdí akce se dá nalézti zde. Je to petice předních českých architektů, designérů, výtvarných umělců, historiků umění a galeristů, kteří tak vyjádřili svůj postoj k plivanci.

Úvodní oslavná kantáta na Kaplického představuje asi deset odstavců a v podstatě se dozvídáme, že kromě neposkvrněného početí a přechodu moře suchou nohou už mistr realizoval úplně všechno. Těžiště textu je až na úplném konci:

„Především by nemělo docházet k tomu, že vedle námitek ze strany nedostatečně informovaných laiků se objevují i mnohdy zlolajné předhůzky autorových kolegů či veřejných činitelů, které se prosazují demagogicky a pokoušejí se mocensky ovlivnit výsledky soutěže.“

Nedostatečně informovaný se často používá v diplomatičtější mluvě jako synonymum pro „blbý“. Jinak si to ani nedovedu přebrat, protože na úrovni vnímání líbí/nelíbí nehraje informovanost roli. Pánové architekti tedy jaksi chtějí uchránit projekt páně Kaplického před vlivem lůzy z ulice.

Optikou podepsaných, dělí se národ na:
– pana Kaplického
– je samotné
– veřejnost, která má právo to pouze zaplatit, ale zásadně to nesmí komentovat.

Že Kaplického návrh nesplnil některé body propozic a o soutěži samotné proniklo na veřejnost několik nepříliš lichotivých detailů, to nechalo autory petice veskrze klidnými. Asi jde o podružný detail.

3. Havel opět v akci

„Je to zvláštní a možná symptomatické, že česká veřejnost, nebo alespoň její část, nebo alespoň její maloměšťácká část, mlčí k monumentům banality, jako je novostavba na Karlově náměstí… A když někdo jednou za deset let navrhne zajímavý, originální dům, tak je vzbouření na vsi.“
 
Kdopak to řekl? Která nula měla zase potřebu kopnout si do „české veřejnosti“ a ihned hledat a nalézat správné symptomy? Ano, Vejklef Hejvl se nám konečně vyvětil k tématu kniHovny.

Už jsem si myslel, že Václav Havel do debaty nevstoupí. V záležitostech estetiky byl vždy odborník, možná mu radí jeho žena, co chodila pískat do parlamentu na prsty. Už v devadesátých letech ocenil paneláky výrazem „králíkárny“ a tím se pravděpodobně kvalifikoval přímo do elitního klubu architektů. Je zvláštní, že se výše zmínění autoři petice nemají potřebu ohradit proti Havlově názoru neinformovaného laika. Jo, velmi zvláštní politickou reprezentaci to máme… anebo jsme měli. Ještě čekám na vyjádření pana Bursíka, který je také nadšený architekt amatér a proti jehož laickým vyjádřením se také přední čestí architekti, designéři a galeristé neměli potřebu ohradit.

4. Co s nima

Má se někdo k tomu, uspořádat „na počest“ nadutého Kaplického hapenning spočívající například v umístění směrové tabule na Letnou, aby pan Kaplický snáze trefil do míst, kde jej mají tak rádi a nemusel tu dále trpět ty ustavičné útoky maloměšťácké veřejnosti a demagogického prezidenta?
 


28.5.2007 D-FENS

12345 (3x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
403x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04
D-FENS © 2017