Kdo nám vládne?

Featured Image

Už jsem se zařekl, že nebudu nikam nic psát a o nic se nebudu starat, protože stejně nic nezměním a navíc mi dost čtenářů ve svých komentářích nadhazuje, že jsem napsal všechno špatně, že ničemu nerozumím a že je svými zjevnými tupostmi obtěžuji (mimochodem, velice mi to připomíná moje děti).

Nicméně jsem nevydržel a hřeším znovu, prosím omluvte mně, už to víckrát neudělám.

Vzhledem k tomu, že jsem se v minulosti trošku zabýval teorií systémů a jejich chování, bohužel sleduji současné dění prizmatem této teorie a roním krvavé slzy. Jsem přesvědčen, že chování našich vládců je naprosto učebnicový příklad, jak se to nemá dělat. Každý modul našeho státu, jakýmsi způsobem rozdělený do resortů, je samostatný systém, který má vstupy, výstupy, regulace a zpětné vazby – tedy ty jsou dost chatrné. Jako vstupy slouží především peníze ze státního rozpočtu, zhusta i lidské zdroje, energie a jiné hmotné i nehmotné statky. Jako výstup je zajištění základních funkcí daného odvětví, sloužící především k uspokojení oprávněných potřeb občanů. K tomu tito volí jakési grémium, které má chod systémů na starosti a odvádí nemalý peníz ze své práce a svého majetku pro jeho financování. Volené grémium předkládá obyvatelstvu vize, plány a koncepce, které hodlá uskutečnit v jeho prospěch, na to prosím nezapomínejme, to je dost důležité, a následně tyto plány realizuje či se o to pokouší.

Leč šedivá je teorie a věčně zelený je strom praktického konání. Nechci a nejsem povolán k nějakým kritikám a proto jen položím čtenáři několik jednoduchých otázek. Za každou odpověď „ne“ si připište 5 bodů k indexu nasranosti, který se limitně blíží až k číslu 25. Tedy:

Domníváte se, že vstupy, vkládané do modulů našeho státu jsou využity účelně, hospodárně, s optimalizovanou efektivitou a takřka „bezodpadovou“ technologií?
Domníváte se, že státní „manažeři“, osoby odpovědné za hladký a bezchybný chod státních aparátů, odvádí precizní a bezchybný výkon, srovnatelný s dobře placeným manažerem v soukromé firmě?

Můžete vyjmenovat pět jmen ministrů, o kterých jste přesvědčeni, že jsou vynikajícími manažery, že mají jasnou vizi a koncepci, že jejich jednání neovlivňuje stranické tanečky a že jsou skutečným přínosem pro svůj resort?

Myslíte si, že stát jako instituce běžnému občanu jeho život ulehčuje, poskytuje mu za jeho peníze příslušný servis, neobtěžuje ho vymyšlenými nesmysly a dává mu pocit jistoty a bezpečí?

Jste přesvědčeni, že vytvářená legislativa je promyšleným a bezchybným přínosem pro život nás občanů?

No tak vidíte. Vezměte si například stav naší povolební politické scény a dovolím si zde malé srovnání. Představte si velkou akciovou společnost s množstvím akcionářů, která má ve stanovách že ředitele, správní radu a dozorčí radu   bude volit shromáždění všech akcionářů (chápavější čtenář jistě vidí analogii s lidem, premiérem, sněmovnou a senátem). Na valné hromadě proběhne volba a zjistí se, že polovina akcionářů zvolila Frantu a do obou rad jeho lidi a druhá polovina zvolila Pepu a jeho zcela jiné lidi. Nikdo nemá většinu hlasů a nikdo nemůže ředitelovat. Myslíte si, že velká akciová společnost si může dovolit půl roku planě diskutovat a argumentovat bez těchto orgánů? Každý průměrný manažer by v této situaci musel  najít řešení nejpozději do týdne, jinak hrozí úpadek společnosti a následný krach. V čem je naše republika horší než akciová společnost, že má manažery, kteří toto neumí? Potřebuje naše republika vůbec takové vedení, když je schopna žít půl roku bez něj?

Dobře, to je plané hospodské brečení a co s tím můžeme dělat? Domnívám se, že bohužel nic moc. Můžeme se třeba modlit. Pokud máme možnost se s někým ze stávajících politických polobohů setkat, vynadejme mu, řekněme mu otevřeně, že nejsme spokojeni s jeho prací (on to stejně ví a nic si z toho nedělá, Hauptsache dass Geld stimmt). Trošičku očekávám od nových politiků typu pana Čunka, kteří něco dokázali v komunální politice a nešli do vysoké politiky přímo ze školních lavic nebo z kabiny lokomotivy. Pan Čunek (aspoň se mi to zdá) se neschovává za debilní rádobyodborné a přitom nic neříkající zmrdské kecy jako 99% našich politiků, pojmenovává věci tak jak jsou a dokonce má odvahu – to je vlastnost, která tady chybí už zcela. Docela mu fandím nejen kvůli tomu, s jakou odvahou vyřešil problém našich romských spoluobčanů a jak se směje přizdisráčským kritikám blbů jako je Pithart nebo Kalousek (a mnoho dalších), kteří sami nevyřešili jediný problém, nikdy nic kloudného nevymysleli a za nic konkrétního neodpovídají. Docela mě nazdvihl dnešní komentář MF Dnes – pan Martin Komárek – který moudře napsal, že má mesiášský komplex (pan starosta Čunek) a že takové politiky nepotřebujeme a že daleko lepší politik je Jan Kasal. Nebudu to komentovat.

Díky Bohu (jak říkáme my ateisté) si život naší vlasti snad jde svou vlastní cestou bez ohledu na premiéra, vládu a poslance tak, jako si rozvodněná bystřina najde nejvýhodnější cestu přes překážky. Zdá se že prosperujeme a vzkvétáme i přes zjevné diletantství, tupost a lenost státního aparátu  a to je dobře.


29.11.2006 Beobachter

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
39x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:05
D-FENS © 2017