Kázeň musí být II.

Featured Image

Svědomitý řidič Evžen Vocásek přišel loni o papíry a získal pět trestných bodů. Od patnáctého července do patnáctého ledna byl bez řidičáku. Když už nemohl řídit, tak uložil i registrační značku svého Favorita do depositu na magistrát, aby nemusel platit povinné ručení a Favorita raději zaparkoval do pronajaté garáže. Dvacátého března si vyzvedl i značky, přidělal je zpět na Favorita, zaplatil si opět povinné ručení, zaktualizoval obsah lékarničky, dokoupil žárovky a pojistky do povinné výbavy a vyrazil znovu do ulic.

Devatenáctého května po dlouhé době vyjel mimo město, jel na návštěvu do třicet kilometrů vzdálených Koblihovic. Koblihovice jsou malá vesnice, padesát stavení, jednou za čas přijede, častěji však nepřijede, pojízdná prodejna a pak už je tam jen autobusová zastávka, kostel, hospoda, rozpadlý kravín, bétéeska outů, trafačka a hnojiště. Asi dva kilometry před Koblihovicemi je křižovatka ve tvaru T, hlavní silnice vede rovně.

V inkriminovanou chvíli se ke křižovatce zleva po hlavní silnici blíží Ford Transit, z otevřených zadních dveří kouká dlouhý dřevěný trám. Na trámu je uvázaná kusem vázacího drátu oranžová reflexní vesta. Za Transitem jede paní Nováčková v bílém Formanu. Proti nim se ke křižovatce z dáli blíží Evžen v červeném Favoritu. Vše by bylo v pořádku, kdyby se od Koblihovic po vedlejší ke křižovatce neblížil také traktor s hnojem. Traktorista Pepa je v dobrém rozmaru, protože dnes zrovna nefouká silný vítr zezadu a nemusí tak čuchat ten smrad, dobastlené autorádio značky Ťong & Olufsen přehrává z kazety populární kompilát Na české svatbě 2 a Pepa si pobrukuje do rytmu. Co čert nechtěl, že se blíží křižovatka, to si uvědomí až příliš pozdě, sice ještě dupne na brzdu, ale to už nos traktoru uzavřel jízdní pruh, v němž jede Transit a za ním Nováčková.

Řidič Transitu naštestí v protisměru zahlédl Pepu a také celkem dobře chápe, že jeho vozidlo není na losí test zrovna stavěné a dupe zprudka na brzdu. Paní Nováčková ve Formanu nemá ani nejlepší reflexy, ani nejlepší brzdy a tak trám postupně proniká čelním sklem formana, ale také trhá i menší část paže paní Nováčkové kousek nad loktem, aby následně mohl rozpárat bok sedačky řidiče, proniknout zadní sedačkou a díky absorbci energie nárazu deformací chladiče a předních světel Formana se zastavit kdesi v kufru. Z dodávky vybíhá Tonda Procházka a zastavuje i Evžen. Traktorista jen vejrá a cosi blábolí o tom, že je hrozné, že ti automobilisti dnes jezdí jako blázni a že by se s tím už konečně mělo něco udělat. Paní Nováčková ječí bolestí, z roztržené ruky prýští crew, kterou když vidí Tonda Procházka, tak se elegantně skácí na krajnici a zůstává tam ležet. Evžen se vrací do svého Fáva pro lékárničku, vytahuje škrtidlo, zaškrcuje ruku nad ránou, ránu čistí ajatinem, pak obvazuje. Následně profackuje Tondu, ten se zvolna probírá, pak telefonuje pro záchranku. Traktorista Pepa v nestřeženém okamžiku mizí i s traktorem a s hnojem po poli pryč.

Po dvaceti minutách přijíždí sanitka, Evžena posádka chválí za kvalitně poskytnutou první pomoc, posléze se zjeví i Policie, vyslechne Tondu, pak i Evžena, volá odtahovku pro poškozený Forman. Tondův Transit v zásadě může pokračovat v cestě, i plastový kryt světlometu půjde slepit a na světlomet nějak přidělat, jen je nutné vyměnit dvě poškozené 21W žárovky. Evžen je v zásadě dobrá duše, bere si na Tondu kontakt a jednu žárovku mu půjčuje. Následně s novým zážitkem odjíždí do blízkých Koblihovic. Navečer se vrací zpět a kousek od města, kde bydlí, je zastaven hlídkou Policie ČR, sestávající z nadstrážmistra Františka Matlafouse a strážmistra Pavla Novotného.

„Dobrý den, pane řidiči, silniční kontrola. Předložte nám vaše doklady a doklady předepsané pro řízení motorového vozidla“.
„Tady máte řidičák, techničák, povinné ručení, občanku.“
„V pořádku, technickou a emise taky máte, ukažte nám lékárničku a sadu žárovek.“
Evžen předkládá lékárničku, v níž chybí škrtidlo a obvaz a sadu žárovek, v níž není jedna 21W žárovka.
„Pane řidiči, máte nekompletní lékárničku a sadu žárovek.“
„Nojo, já jsem poskytoval první pomoc a tu žárovku jsem půjčil účastníkovi té nehody.“
„To vám sice můžeme věřit, ale zákon o povinné výbavě vozidla hovoří celkem jasně. Vaše vozidlo nesplňuje podmínky předepsané pro provoz vozidel na pozemních komunikacích.“
„Já bych si to doplnil, ale kde jsem si to měl dneska koupit? Ani pumpa nikde cestou nebyla.“
„To je váš problém, zákon neříká, kde si máte povinnou výbavu vozidla pořídit. Dopustil jste se přestupku podle § 22 odst. 1 písm. a) bod 1 zákona č. 200/1990 Sb., za což vám hrozí pět až deset tisíc korun pokuty, pět bodů a odebrání řidičského průkazu na šest měsíců až jeden rok. My to samozřejmě musíme předat správnímu úřadu k projednání, na místě to vyřešit nemůžeme. Teď chvíli počkejte, ještě si vás prověříme.“ říká strážmistr Novotný
„A nešlo by?“
„Nešlo“ přeruší Evžena nadstrážmistr Matlafous „U nás úplatky nebereme. Nemůžeme vědět, jestli si nás nenahráváte.“

„Tak vy už tady máte pět bodů a řidičák vám vrátili v lednu, vy budete asi pěkný vejlupek.“ praví strážmistr Novotný. „No, kauci po vás chtít nebudeme, máme to sepsané, přijde vám obsílka.“

Na odboru dopravy místní radnice, kam se po výzvě Evžen Vocásek dostavil o tři týdny později, si jej úředník ještě pamatoval.
„Už zase vy?“
„Nojo, už zase já.“
„Tady čtu, že jste jel s vozidlem, které bylo technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích.“
„No, poskytoval jsem pomoc při dopravní nehodě, to si můžete ověřit, dosvědčí to policisté z nehodovky a saniťáci.“
„A ta žárovka?“
„Tu jsem půjčil jednomu z účastníků nehody, aby nedostal pokutu za to, že mu to nesvítí. Měl poškozenou zadní svítilnu.“
„Nojo, já vám tak nějak rozumím, ale mám tu spis. §22 odst. 12 zákona č. 200/1990 Sb. v platném znění říká, že v daném případě není možné od postihu v rozhodnutí o přestupku upustit, ač bych tak učinit chtěl. Jednání v krajní nouzi podle §2 odst. 2 téhož zákona to také bohužel nebylo. Jediné, co mohu, je opět vám uložit nejnižší možný postih. 5000 Kč pokuty, 5 bodů a zákaz řízení opět na šest měsíců. Za tři měsíce mne můžete požádat o prominutí zbytku trestu, rád vašemu požadavku vyhovím. Víc pro vás udělat nemohu, hrozil by mi postih podle §158 odst. 1 písm. c) trestního zákona, to je neplnění povinnosti vyplývající z pravomoci veřejného činitele. „

A tak je Evžen o dalších pět tisíc chudší, má opět řidičák v čistírně a na kontě přibylo dalších pět trestných bodů. Pořádek na silnicích je významnou společenskou prioritou.


4. 7. 2007, Root

12345 (1x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
218x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!