K opatřením soudruha předsedy - zpět na článek

Počet komentářů: 113

  1. Možná by bylo nejlepší celou tuto skupinu někde nechat zavřít zvlášť a izolovat.Bylo by levnější,je tam obsluhovat hromadně na jednom místě,než posílat 40k lampasáků na 1M adres.A nemusela by se tolikrát měnit doba nákupu v obchodech.Návštěvy příbuzných by tam byly zakázány,z důvodu možné nákazy koronavirem,ale k dispozici by byly na youtube reportáže ze zařízení,z besed,nebo z volnočasových aktivit,z kterých by bylo patrné,že tam internovaným nic nechybí.Tím by se šíření pandemie pravděpodobně vyřešilo.

    1. Možná by bylo nejlepší celou tuto skupinu někde nechat zavřít zvlášť a izolovat

      Ale to jsem tvrdil uz pred 14ti dny. A to byl kvikot, panecku, ze bychom snad nedejboze kopirovali cinsky vzor. Rozumite? Cinsky KOMUNISTICKY vzor v nasi slunickove a kdemohkraticke Evrope.
      Vsak se ted podivejte na 14 dnu stare diskuse a na nazory od tech cca 100 kokotu z meho ignorelistu, kteri maji buhviproc potrebu vesm dokazovat, jaky jsem hlupak, co za moudra tam nablili oni pred temi 14ti dny.

      1. zrg1:
        Dobře, dobře, ale prosím, vyjádři se už konečně k těm k těm chemtrails, na které asi stále věříš – je to blud. Víra v něj ti zcela zabije důvěryhodnost.
        (Navíc se tu včera plašil ten poblázněný motorkář, že už máš konečně odpovědět…)

        :OD

        1. Proboha, nenuťte ho. Má naprosto konzistentní názory na politiku, chemtrails, ilumináty, prostě cokoliv.

      2. Tohoto uživatele jste si přáli ignorovat.

        skoda slov.

      3. zrg1: ale prd, ty tady meleš panické blbosti mnohem déle, tady nejde o to kopírovat čínský vzor, ale udělat to správně – tedy omezit nákazu mezi důchodci. Ne omezit všechny ostatní. Ale to tady i ten monday vůbec nechápal a plácal z cesty celý minulý týden, protože ani jeden nechápete úplné základy.

    2. mym skromnym odhadem jde o vice jak 1 milion obyvatel. Jak toho dosahnes, draku? Nejsou to jenom duchodci, mezi ohrozene take patri lide se snizenou imunitou, pripadne lide s auto-imunitnim onemocnenim – takhle me treba napadaji astmatici a tech je hodne. Pak treba CHOPN pacosi a treba silnejsi alergici. Pak se mluvi o cukrovkarich a jinych srandistech, podle me i ten 1mega je spis na spodni hrane.

  2. Několik málo lidí tam za stolem rozhodlo o osudu 10,5 milionů lidí.

    No, kéž by to bylo tak jednoduché. Těch několik lidí za stolem, jak píšeš, je ve vleku událostí, zesraných strachem, že ta polovičatá opatření, (která ti přijdou likvidační), se ukážou být nedostatečná (a ona budou nedostatečná, protože Jižní Korea toho udělala stokrát více a zastavili to jen tak tak a s jazykem na vestě).
    Jenže:
    a, nemohli toho udělat více, protože EU, média a havlistická „opozice“ od začátku ječela jak podsvinčata a slovo „soudruh“, „komunista“ a „likvidační“ patřilo ještě k těm konstruktivnějším projevům kritiky. Že to tu Kalousek s Nečasem posrali násobně více, než Babiš, to už se asi nepočítá.
    b, naše ekonomika na tom není bůhvíjak valně a nemáme zdroje, co má Jižní Korea. Jdeme do obrovské recese s nahou prdelí.
    c, český člověk dosud nepochopil, že drakonické karantény ala Čína (tj centrální izolace pro podezřelé z nákazy, půlka populace zavřená doma v karanténě, žádné chození pro jídlo, žádný byznys přes okýnko, maximálně práce doma na počítači) je ještě to nejlevnější řešení, mnohem levnější, než italský experiment Necháme-Tomu-Volný-Průběh a když to dopadne špatně, tak tomu alibisticky utáhneme nějaký šroubek a počkáme další měsíc, jestli to zabere.

    Itálie svým kokotským přístupem má průmysl zavřený tak jako tak, nákazu úspěšné šíří dál a dál a podle modelů to tam bude kulminovat někdy v červnu.
    Greta Thundberg patrně jásá, ale pro normáního Itala to je pomalu důvod pověsit své vládce na lampě, jako Mussoliniho blahé paměti.
    Doufám, že se politici po Evropě (Francie, Spanelsko, GB) mají pud sebezáchovy, nechteji viset na lampe a podle cisel jim dochazi, ze jsou jen 14 dnu za Italii a rozhoupou rychle, protoze pokud se nerozhoupou, tak se pohoupou.

  3. Opatrne optimisticky report z Italie:
    In what it’s hoped will become a positive trend, Italy has reported a drop in Covid-19-related fatalities for a second consecutive day. Yet, the number of cases there has climbed to over 60,000.
    The country’s death toll currently stands at 6,078, health officials said late on Monday. The daily number of deaths appears to be dropping – 602 new deaths were registered, compared to 651 on Sunday and a whopping 793 on Saturday.
    The total number of confirmed cases in Italy has risen to 63,927, constituting an eight percent increase from a previous 59,138.
    While the numbers are staggering, it’s actually the lowest rise in percentage terms registered in the country since February 21. The region of Lombardy remains the hotbed of the virus in Italy, with the majority of deaths and nearly a half of the nation’s cases originating there.

    1. Eště furt to nedosáhlo ani chřipečky.

      Přičemž s ohledem na to, že cílová skupina se značně prolíná, lze prohlásit, že zcela s jistotou by nějaká (pravděpodobně poměrně výrazná) část zemřelých zemřela stejně (právě na tu chřipku nebo další věci). Rozhodně ne že by se úmrtí na obě nemoci doplnily, ale tato část by zemřela tak jako tak, na jedno, nebo druhý.

    2. A je to v pici vazeni, italie za poslednich 24 hodin 743 mrtvych, 5249 novych pripadu, celkove prokazanych 69176 takze back on track
      https://www.worldometers.info/coronavirus/
      S takovou Italie za chvili trumfne celou Cinu nejen v poctu mrtvych (to uz dohnali a predbehli asi tak dvojnasobne) ale i v poctu infikovanych.
      A nase vysledky jsou take chutovka, 1394 confirmed +158 new in 24h.
      Zadne zpomaleni narustu, jak jsme doufali. Pokud vidite kolem 10% narust za den, je to v PICI a znamena to, ze karantena se neprojevuje (doufejme, ze zabere behem pristich 3 tydnu),
      Nase krivka odpovida zemi, ktera netestuje, nedrzi karanteny a jen pasivne svazi polochciple lidi do nemocnic.
      10% narust denne znamena zdvojnasobeni nakazenych tydne.
      Pokud to tak pujde dal, mame do mesice 200 tisic nakazenych a jsme tam, co je Italie ted = zaplnene nemocnice umirajicimi na COVID19(vychazim z predpokladu, ze otestovanych je nejakych 10% nakaz).
      Aneb zrgovy cerne prognozy se naplnuji. Bomba.

  4. Občas se najde i trochu zdravej názor, pomineme-li kostrbatost vyjádření, https://www.youtube.com/watch?v=08ITryka2LM&feature=youtu.be

    Ovšem reakce ovcí všude mi nedává moc velkou naději, že všelidový hlasování by dopadlo nějak závratně líp, navopak, ti by vyhlásili stanný právo, nahnali do ulic armádu a každýho kdo vyleze ven nejradši stříleli. Nedělám si bohužel v intelektuální schopnosti populace tak velký naděje, i s ohledem na to, že mediální masírka prezentuje jedinou správnou možnost. Nicméně to furt není důvod to ani nezkusit, že.

    1. čekal jsem tedy od toho podstatně více. Pak jsem se snažil najít sarkasmus ve vašem postu, stran zdravosti daného vyjádření, pomineme-li kostrbast i značnou retardaci.

      Pokud má paní skutečně CHOPN třetího stupně, pak je značně suicidální. Jakože já mám astma, ale protože jsem v minulosti dost sportoval(plavání,kolo) a foukal do trombonu, tak mám astma s vkp > 100%. A rád vám sdělím, že to zhoršení jde poznat. Pořád se ještě nezadýchávám ani po 10 patrech kdy už běžný kancelářník dává přestávku, ale zhoršení je znát. Pokud paní nemá diagnosu „ze známosti“ za účelem invalidního důchodu, ale opravdu má FEV1 = 30–50 %, pak se divím, že vůbec dokáže kadeřnictví provozovat. Jakákoli plicní komplikace ji zcela jistě ohrožuje na životě, a návrh jen jít na bulovku, i bez slíbené lízačky, pokládám v jejím případě za silně dementní. A pokud má důchod, někdo kompetentní by se jejím návrhem opravdu měl začít zabývat.

      Ale jako zastánce eutanazie ji v tom nehodlám nijak bránit. A ano, pokud někdo c CHOPN III vydýchá covid, bude to pro mne silný přesvědčující argument. Směle do toho!

      1. V každým případě je to její svobodná volba, a žádní kriminálníci v nějakým ouřadě jí do toho nemají co kecat.

  5. nevim co by udelalo hodit tech 3.5 bilionu Kc (v eurech) z uctu CNB do ekonomiky bez dalsiho … minimalne by se to pak melo na ucet CNB vratit

    1. nevim co by udelalo hodit tech 3.5 bilionu Kc (v eurech) z uctu CNB do ekonomiky bez dalsiho

      ze by to treba zpusobilo inflaci ? Pripadne casem spolu s dalsimi stimuly hyperinflaci ? Pripadne buying paniku, poulicni nasili, rabovani …
      technicky vzato centralni banky mohou vytisknout libovolne mnozstvi penez z niceho. Prakticky tim riskuji, ze urvou lavinu, kterou pak uz nikdo zpet nevrati.
      Koneckoncu neni to tak davno, ze, co byly veci na pridel, cerny trh a podobne legracky. Jeste par mesicu a vladu zacnou svrbet rotacky a mame to tu zase.

  6. CYPE

    1. doufám že zdechneš mlád, abys nebyl tím zbytečným starým, tím mladým myslím tak kolem dvaceti. debile a zmrde v jednom

      1. :) viz muj clanek Proč nákaza novým koronavirem zaskočila Itálii nepřipravenou kde pisu o particce lepsolidu

        Stále převládá sentiment, že se o nic nejedná, že se to týká jen Číňanů a Italů a že se jedná jen o jakousi paniku a přinejhorším zemře pár lidí, kteří jsou tak jako tak nemocní, nebo mají nad 80 let. To považuju za vrchol cynismu hraničící s hyenismem.

        Stále kvoká, stále kvoká

      2. své mamince, babičce, prababičce vzkaž, že budeš štastnej, když na koronavirus zdechnou o nějakej ten pátek dřív,

        1. Milosti, nenechte prchlivost cloumat svým majestátem :D

  7. Po přečtení 3 nových článku už se mi nechce dopisovat ten můj, tak pár poznámek aspoň sem:
    – Omílá se Itálie, která to nedělala dostatečně komunisticky, místní panikáři mají hody a plácají jeden nesmysl za druhým. Přitom jediný důvod, proč je v Itálii tolik mrtvých je v tom, že mají mnohem více nakažených důchodců, konkrétně o téměř polovinu víc než Čína. Protože V kategoriích 70-79 let a 80 a víc je nejvíce mrtvých (8% a 14.8%), je pak o dost víc mrtvých celkově.
    – Čísla pro ilustraci (bohužel nemám 60 a víc, jen 50-70 a 70 a víc): Itálie 73% všech případů, Čína 53.

    Je (skoro) úplně jedno, kolik lidí se nakazí, důležité je, kolik se nakazí důchodců.

    Jak je psáno v článku, lidí nad 65 let je u nás 19.2%, když k tomu přičteme 60-65, jsme na 25.9%. Tohle je skupina, která dělá statistiky mrtvých a tedy skupina, kterou má smysl izolovat a tím před nákazou chránit. Drtivá většina té skupiny stejně není ekonomicky činná, takže zavřít ekonomiku absolutně nedává smysl.

    Dále, z výše uvedeného vyplývá, proč u nás zatím mrtvých není tolik – nákaza se primárně šíří (šířila) mezi lyžaři, kteří typicky nejsou z těch nejvíce ohrožených skupin, takže počet závažných případů a tedy mrtvých je malý. Srovnání s Itálií, které se panikářům tak líbí a pořád melou o tom, jak jsme na tom stejně, bla bla bude zcela irelevantní, pokud se nám podaří nákazu udržet mimo důchodce. Pokud ne, pak na tom budeme velmi podobně.

    Dále z toho vyplývá, že za průběhem v Itálii musí být způsob fungování důchodců, kteří si nákazu předávají – toto je jediná relevantní informace od místního uberpanikáře – myslím, že je slušná míra pravděpodobnosti, že k nákazám v takovém rozsahu došlo kvůli návštěvám kostelů a náboženských akcí vůbec. Můžu se plést, ale nemyslím, že by se důchodci primárně nakazili na horách, v supermarketech nebo na koncertě.

    Může to být ale také jejich lepším životním standardem a mohli to pochytat v restauracích a kavárnách. To nevím, jestli někdo někdy vykoumá, ale ono je to ve finále fuk.

    Závěr: aktuální opatření jsou naprosto nesmyslná. Těžko říct, zda daná debilitou naší vlády nebo jejich snahou umělou krizí z coronaviru vytvořit půdu pro další „vylepšení“ totáče. Všechna opatření dusí primárně ty nejméně pohodlné, tedy SME, takže konspirační teorie se přímo nabízí. Užiteční idioti z řad panikářů vydatně pomáhají, zdravím zrg1 a mondaye. Možná je to ale jen neschopnost a hloupost našich politiků a Hanlon.

    1. Máte tam jen počty bez vize. Dnes vidíte začátek virusu a podívejte se i na konec a pak vše sečtěte. Nebo v restauraci platíte a odcházíte když vám kuchař teprve vaří objednávku? A bude vám chutnat? virus SARS-CoV2 seznamte se nejprve…. posloupnost vše má svůj čas.

  8. Tak jsem tu. Psal o mně někdo něco?

    1. Soudruh? Kdo se cítí… jste se odkopal, ne?

      1. Soudruh? Tak to jsem si oddechl, to nebylo o mně. ;-)

        1. To nevím, jestli to ještě zachráníte. Spíš si změňte nick a zařaďte se po bok zrg1, samolepky s Putinem Vám přijdou poštou příští týden.

          1. Slibem nezarmoutí ani fatdwi ani Jirka Paroubek. Teprv až přijdou samolepky, začnu vůbec uvažovat o tom, že nastoupím na místo kokota pod vedením arcikokota zrg1.

            1. Pozor, nezaměňovat popis postupu se slibem, nejsa involvován, nemohu než doufat, že to vedení internacionály pošle včas:-)

  9. K otázce, kdo to všechno zaplatí – nakonec to budou čeští občané a české právnické osoby (firmy).
    Formy se nabízejí v zásadě následující tři, případně jejich kombinace:
    1) Zvýšení daní (včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění, různých pokut a poplatků, případně oblíbené „zrušení výjimek“)
    2) Zabavení peněz na účtech, např. určité procento či nad určitou hodnotu – relativně nedávno to udělal Kypr, u nás v padesátých letech komunisté, říkali tomu cynicky „měnová reforma“ https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/kypr-rozdeli-uvery-na-spatne-a-dobre-nyni-ceka-na-jedni-euroskupiny.A130323_103544_eko_euro_js, https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A1_m%C4%9Bnov%C3%A1_reforma_(1953)
    3) Tisk peněz, kdy ČNB kupuje (bezcenné) státní dluhopisy a uvolňuje do oběhu spoustu hotovosti – to vyvolá (hyper)inflaci, jejímž důsledkem je, že lidé přijdou o prakticky veškeré peníze. V Německu k tomu došlo před necelým stoletím, v Maďarsku po WW2, v Zimbabwe před desetiletím, ve Venezuele nedávno, nějaké články ke čtení zde:
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Hyperinflace
    Jak to bude u nás? Těžko říct a nějakou dobu to potrvá, můj tip je kombinace 3) a 1). Inflace bude růst velmi pozvolna, protože lidi teď budou bez peněz a nebudou mít moc chuť utrácet za voloviny, takže tisk peněz půjde docela dobře prodávat jako super řešení. Inflace se navíc počítá docela zvláštním způsobem, takže oficiálně může zůstat nízká klidně 10 let…

    1. S ohledem na to, jak se s inflací čaruje už desetiletí a většině lidí je jasný, že to aktuální stav neodráží ani omylem, myslíš, že je ještě prostor pod tenhle koberec ještě něco dalšího namést?

      1. Určitě je. Většině lidí inflace vůbec nic neříká, protože je to na ně moc složité. Vem si jen nadšení důchodců, když jim Bába přidal 900 Kč. Do reálné inflace 20 % to ukecá, pokud se budou prachy aspoň trochu dostávat k masám. V Německu v době hyperinflace taky vystupovali „vědci“, kteří „dokazovali“, že inflace je v rozumných mezích. Komunisti taky tvrdili, že inflace není, protože sice jsou dražší rohlíky, ale levnější lokomotivy.
        Lidi si nechaj nabulíkovat kdeco, stačí se podívat na vzdělanou Evropu za posledních 100 let…

      2. Inflace se totiž projevuje postupně a velmi nerovnoměrně (v tom je v praxi velký rozdíl oproti teorii). Nakonec jsme měli posledních 10 let možnost hezky vidět, jak se projevovala inflace ve světě (kde centrální banky tiskly prachy jako zběsilé) i u nás, kde ČNB uměle udržovala korunu levnou (tím, že koruny tiskla a kupovala za ně cizí měny).
        Co zdražilo?
        1) Dluhopisy – hlavně státní, které centrální banky vykupovaly. I brutálně předlužené státy jižní Evropy si tak dokázaly půjčovat skoro zadarmo, Němcům a Švýcarům dokonce věřitelé platili za to, že jim mohli půjčit. Což je sice nesmysl, ale přesně to vystihuje záporné úrokové sazby. Taky na to začínají dojíždět penzijní fondy v NL a D.
        2) Akcie – to je na článek, zjednodušeně poměr ceny k ziskům byl v posledních letech mnohem vyšší než v minulosti (keywords P/E ratio, dividend yield). Specifické případy pak jsou společnosti, jejichž hodnota letěla do závratných výšin, i když byly dlouhodobě ve ztrátě – Tesla, Uber apod. (samozřejmě působily i další vlivy)
        Pro 80-90 % české populace byla tahle „inflace“ nepostřehnutelná.
        3) Nemovitosti – to byl docela zajímavý vývoj, taky na článek. Při poslední krizi (08-09) našly akciové trhy dno v březnu 09. Ceny nemovitostí ale začaly klesat až s prvními krachy zadlužených majitelů v roce 10 a pokračovaly v poklesu až do let 11 a 12. Od roku 13 pak začaly růst a nabídka nedokázala růst poptávky dorovnat, hlavně kvůli neuvěřitelným administrativním průtahům ve výstavbě. Za posledních 5 let pak v Praze vyletěly cca o 80-100 %. A to je konečně něco, čeho si všimla spousta lidí.
        4) Spotřební věci – nová auta, elektronika, jídlo – u těchto položek se růst cen začal projevovat až tak v posledních 2-4 letech a všiml si toho prakticky každý.
        Jak to bude tentokrát? Postup bude IMHO stejný, jen může být podstatně rychlejší, pokud se peněz natiskne a mezi lidi dostane víc.

    2. Inflace bude růst velmi pozvolna, protože lidi teď budou bez peněz a nebudou mít moc chuť utrácet za voloviny, takže tisk peněz půjde docela dobře prodávat jako super řešení. Inflace se navíc počítá docela zvláštním způsobem, takže oficiálně může zůstat nízká klidně 10 let…

      Inflace rust pozvolna – jak na cem. Treba ceny aut pujdou natuty brutalne dolu :D Nikdo je nebude chtit kupovat, autosalony plne neprodanych zasob, spousta lidi v osobnim bankrotu, spousta firem s leasingama, co to neutahnou a nakupy odlozi atd. Druhy extrem – zlato. Pokud jste si nevsimli, fyzicke zlato uz se neprodava za spotove ceny papiroveho zlata na burze, prodava se s prirazkou a dodaci doba – nikdo to nechce komentovat. Rafineri vicemene zavreli kram a ceka se, az ten mrdnik s papirovym zlatem imploduje na nulu a dojde k preceneni fyzickeho zlata.
      Pokud se zlato urve, tak klidne pujde na desetinasobek, mozna stonasobek soucasne hodnoty, jakoze mrdka bitcoin podlozeny leda hovnama v hlavach a spotrebou elektriny u tezaru sel mnohem vice, nez na stonasobek behem velmi kratke doby.
      Nekde mezi autama a zlatem cekam rohliky, chleba a mliko, ale to se da poresit pridelovym systemem a vznikem cerneho trhu, poud by vam statem garantovane pridely nahodou nevyhovovaly.
      Scenaru je tu mnoho a jak to dopadne bude hrozne zabavne sledovat pro ty, kteri maji nejaky zachranny plan B, ale uz mene zabavne sledovat pro ty, co si vydelavaji vlastni praci a ziji od vyplaty k vyplate. Sorry jako. Ted se nam vraci to, o cem jsem psal v roce 2016 a cemu se tady stovky debilku smaly a nekteri debilci to nechapou ani ted.

      1. Zlato má kromě nostalgie cenu jen jako surovina pro průmysl, zbytek je v hlavách lidí stejně jako krypto nebo papírové peníze.

        1. Zlato má kromě nostalgie cenu jen jako surovina pro průmysl, zbytek je v hlavách lidí stejně jako krypto nebo papírové peníze.

          Nikoliv. Zlato ma totiz jednu uzasnou vlastnost, totiz ze se neda tak rychle natisknout, jako se da jednim klepnutim klavesnice natisknout Bitcoin (pokud neverime tem zkazkam, ze nikdo nema k Bitcoinu kod) nebo fiat mena.
          Ja vidim nasledujici scenar.
          Americani – kteri jedou vicemene italsky scenar hromadneho uhynu populace na Koronu s 14 dennim odstupem – az jich bude nemocnych par mega a par set tisic mrtvych, vlitne do toho narodni garda a US army s kverama, aby jakoze nebyla PANIKA a rabovani, proste vyjimecny stav a papa jakakoliv lidska prava. FED bude tisknou jak zbesilej, vrtulnikove penize do kazde domacnosti, hyperinflace.
          Cinani – vcelku klidek, pomale obnoveni vyroby, ochota prodavat na zapad JENZE ne za ty papirky, co americani a evropani promptne natisknou.

          Jake je reseni ? Zlaty standard, samozrejme. Pak se ukaze, kolik ze toho maji Americani ve Fort Knox. Podle mne tam maji nejake stare zaprasene prazdne drevene platy ozrane od mysi, podle toho, jak spechali se zabavenim zlata Ukrajine po Majdanovem puci a naopak vahali s vracenim zlata Germanum.
          Ten zahranicni obchod, to bude bolest, protoze Cina je ted nejvetsi svetovy producent vseho a bude si samozrejme diktovat podminky.
          Rusak je ta sama story, ten taky nase papirky nebude prodavat, je se svym vnitrnim trhem vicemene sobestacny.
          Jedina velmi neprijemna vec u zlata je to, ze nase bananistany mohou zakazat drzeni fyzickeho zlata osobam a budou nutit ho odevzdat. Jenze to se tak uplne neslucuje s fasadou, jake ze jsme to uzasne slunickove demokracie.
          Zkratka a dobre, globalni elity se ted budou kroutit jako cervi na hacku a hrat o cas a jit cestou nejmensiho zla. Kazdopadne ta fasada zapadni demokracie uz je ted pomalu spatny vtip. EU se prakticky rozlozila na bandu nekooperujicich zlodeju, kteri si jdou navzajem po krku.

          1. Vaše neznalost kryptografie ještě nečiní vaše nepodložené smyšlenky reálnými. K některým věcem prostě z principu nejde „mít kód“.
            Rusák žije z exportu. Exportuje suroviny a zbraně, nic jiného konkurenceschopného vyrobit neumí. Číňan vyrábí skoro všechno, ale bez bohatého západu a ameriky to nebude mít komu prodávat. Obě země čeká podobný propad jako západ. Číňan je v pozici pražské hospody. Umí tam výborný jídlo a prodají ho každému. Jen teď místo pro sto lidí budou vařit pro dvacet, když tam nebudou turisti. Dtto čínská výroba pro celý svět. Najednou bude muset vystačit s vnitřním trhem a místo dvou miliard bohatých zákazníků, zůstane miliarda chudých.

            1. Ada: kde jste byl minulý týden? To tady už soudruzi vysvětlili. V Číně je tolik milionářů, že všechno to zboží vykoupí sami. Kdepak že jim budou chybět západní trhy, na nás se naopak vůbec nedostane! Čím víc mobilů, tím víc adidas. Pětkrát trouba do každé kuchyně, mikrovlnka i na WC. Televize místo stěn, kdo nemá doma deset praček jako by nebyl. Kdepak Číňan, ten nás k ničemu nepotřebuje.

            2. Ad Ada:
              Lada Niva je surovina nebo zbraň?

              1. PanPredseda: dneska nějak nedáváte pozor, snad na Vás neleze corona (virus) :-)

                Key word (vím, nebude se Vám to líbit a možná dokonce ani nebudete souhlasit): konkurenceschopného

                1. Ad fatdwi:
                  Jestliže něco nemá konkurenci, je správné přídavné jméno bezkonkurenční. ;-)

                  1. PanPredseda: zase úplně bezkonkurenční šrot to není, ještě jsou tu Indové a některé čínské automobilky ;-)

              2. Lada Niva je pochopitelně zbraň. Snad všechna ruská technika disponuje montáží pro lodní šroub a lafetu kanonu.
                Lada Niva nebo Uaz buchanka jsou samozřejmě bezkonkurenční výrobek pro zemi, kde je mnohde bláto místo asfaltu a z nářadí je po ruce často jen kladivo. Jakkoli jsou to skvělá auta, tak v bohatých zemích pro ně nevidím uplatnění. U nás lze prakticky kamkoli dojet levněji a komfortněji běžným osobním autem.
                Z toho samého důvodu např. Tatra se skvělým podvozkem táhne víc v rozvojových zemích a u nás ji konkuruje kdejakej Němec nebo žabožrout, protože se její vlastnosti málokdy uplatní.

                1. Jestli z tohoto průseru někdo mimo rejži vyjde posílený, budou to Rusové.
                  Nevíte, jak se daří té stovce ruských specialistů v Itálii?
                  Jsou už nějaké zprávy o tom, jak to tam na ně působí?
                  Protože vidím, že ač se média snaží tu hrůzu v Itálii zmírňovat, furt jim to vychází nepěkně.

                  1. V italii jsou Rusove, Cinani a to neuhodnete, uz i Kubanci.
                    jako dari se jm asi pekne nahovno, ale posledni dva dny klesa pocet mrtvych/24h, coz je fajn.
                    Horsi je, ze pacosu stale pribyva, posledni tempo narustu bylo 8% za den.
                    Pokud se podivam z okna, udelam stojku na hlave, hodim si kostkou a prozkoumam kavovou sedlinu, tak s timto vyvojem by nekde prelom duben kveten mohla Italie kulminovat a v cervnu by mohli zacit opatrne otevirat prvni oblasti z karanteny.
                    Driv to nebude. Ale muze to byt mnohem pozdeji, pokud chytnou druhou vlnu, coz se stalo mimo jine uz i v Honkongu a Jizni Koreji, kde to od zacatku resili mnohem aktivneji.

                2. O co má Tatra lepší jízdní vlastnosti v terénu, o to tragičtější je na silnici. Na vojně instruktoři nedělali nic jiného, než přehazovali pneumatiky sjeté na vnějším okraji.
                  Mimochodem, znáte nějakého dalšího výrobce, který používá valivá ložiska v motoru?

                  1. Tak von ten podvozek není úplně určenej k tomu, že bude jezdit naprázdno.

                    Jináč dneska to má prej stavitelný (asi měchový) odpružení, takže se to dá snížit dyž je to prázdný, i dyž zase je to složitější a beztak to pude víc srát.

                  2. Tatra měla standardně vzduchové odpružení zadní nápravy u modelu T 813 4X4 již v roce 1969.
                    Podvozek Tatry, tedy centrální nosná roura s výkyvnými polonápravami, je vysoce specifický. Určený pro TĚŽKÉ náklady do těžkého terénu. Tam je král.
                    Na silnici z podstaty věci nemůže příliš konkurovat. A nemůže z podstaty věci příliš konkurovat ani při přepravě LEHKÝCH nákladů v terénu, na to je ten podvozek příliš těžký.
                    To se ukázalo např. v 50. letech, kdy třítunu (nosnost 3 tuny) Tatra 128 s pohotovostní (vlastní) hmotnostní shledala armáda příliš těžkou. Proto se horempádem projektovala V3S, prakticky přes noc.
                    Mimochodem, najděte pět rozdílů mezi budkou T 805 a budkou V3S :-)
                    Tatra = lom, povrchový důl, stavba. Super. Všude jinde už super o dost méně.

                    1. Tatra 128 s pohotovostní (vlastní) hmotností 6 tun.

                    2. Najděte pět rozdílů mezi světlomety Škody Favorit a Lady Samara.

                      Greta by musela soudruhy milovat: byli mistry recyklace. Tedy v oblasti konstrukce a designu, s materiály a odpadem to už tak slavné nebylo :)

                    3. 1. Samara vnější svislá hrana světlometu přímka – Favorit zaoblená.
                      2. Samara vnitřní svislá hrana světlometu přímka – Favorit lomená.
                      3. Samara směrovka samostatná – Favorit intergovaná ve světlometu.
                      4. Samara pod světlometem páčky pro nastavení sklonu – Favorit to ovládá z palubky.
                      5. Samara rok 1985 – Favorit rok 1988, přičemž specielně pro Favorit se vyvíjel světlomet v PALu a Bertonne tomu musel podřídit design přídě. Protože takový tvar světlometu, co by chtěl designér, v PALu neuměli vyrobit.

                      Moje oči jsou zvyklé zkoumat obličeje, nikoli kudrlinky kolem nich. :-)

                    4. Bravo, Sherlocku.

                    5. Avia_Furgon
                      24.3.2020 v 18:14

                      No to sice jo, ale pokud vím, tak nebyly nijak (moc) stavitelný. Teď k tomu mají nesmyslně složitý udělátory, který to prej na silnici s minimálním naložením srovnají a v terénu vytočí na max.

              3. Investice? ;-)

                1. To nylo k té Nivě…

                  1. Niva je nic moc, gorgonzola je lepsi

                    1. To sice možná jo, ale dnešní niva kolem těch sklepů kde má zrát tak možná projede na vozíčku.

                      Takže nechat to pořádně vyzrát, tak bude nejspíš výrazně lepší (a cennější) než marketová gorgonzola.

                    2. Ale jo, kdyz se budu snazit, taky sezenu hnusnou Nivu…
                      Jinak ale obecne – Niva chutna docela jinak, nez Gorgonzola..

                    3. Jaká je rychlost jízdy a dráha onoho vozíčku, že se stačí plíseň rozrůst z očkovacích bodů? Nebylo by nakonec prosté skladování v těch sklepích levnější než ty vozíčky?
                      Niva se gorgonzole rovnat nemůže, neboť obsahuje 28 % tuku, zatímco gorgonzola 45 %. Je samozřejmé, že někdo upřednostňuje sýr méně tučný, někdo naopak tučnější, takže obě varianty najdou zákazníka. Je samozřejmé, že tučnější sýr je dražší vyjma případů, kde je mléčný tuk nahrazen palmovým.

                    4. ygorek
                      24.3.2020 v 18:59

                      Docela rychlá, pokud ty marketový akční sejry nemají plíseň skoro žádnou. To nejspíš rostlo tak možná na cestě v kamionu. Taky vod té doby co sem to takhle jednou koupil už se tomu vyhejbám a v tesku tuplem, takovej šmejd nemá smysl kupovat.

            3. Mno, cely Bitcoin stoji a pada s konspiracni teorii, ze ten protokol nema zadny backdoor a ze to je fakt tak super decentralizovane, ze se nikdy nesejde nadpolovicni vetsina pripojenych stanic, ktere by ovladal jeden hacker atd.
              Jelikoz se pohybuju v IT uz nejaky ten patek tak rikam, v provnani se zabezpecenim fyzickeho zlata na urovni atomu je ochrana bitcoinu jeden velky SHIT. Hlavne pri SHTF scenari spolehat na to, ze pujde internet je docela zabavny predpoklad. Jako hracka pro spekulanty – dobre. Jako nastroj pro zabezpeceni pri SHTF scenari absolutne nahovno.

              1. Záleží jaké SHTF to bude. Pokud zuří pandemie, nečekám výpadky sítí. Že by dnes dlouhodobě nešel proud nebo internet by musel být důsledek nějaké vleklé a fakt husté války. Nějaký ten internet koneckonců frčí i v Afganistánu nebo Kongu

      2. „Inflace rust pozvolna – jak na cem.“
        Vo tom to je – něco sletí, něco zdraží, nějak se to zprůměruje, „očistí“ a výsledkem bude sice nereálné, ale nepříliš děsivé oficiální číslo ;-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017