Ježci - zpět na článek

komentářů 64

Přidat komentář
 1. Z dlouhodobýho hlediska pomáháte zachraňováním slabejch jedinců k degradaci ježčího genofondu. Je to vzdáleně něco podobnýho, jako potravinová pomoc Africe: dneska zachráníš jednoho hladovýho černouška, a za rok máš hladový dva. Makes sense, že?

  1. Ne nutně. Pokud jde o pozdě narozené jedince, nebo jedince, kteří ohledně zdrojů byli ve špatný čas na špatném místě, mohou mít geny v normálu.

   1. Pozdě narozenej jedinec je z hlediska genofondu blbě (vyšší riziko, že bude generovat další pozdě narozený jedince). To je prostě přírodní výběr.

  2. A já furt kdo mi to žere ty granule.

   Uvedený problém by nastal, kdyby ježci rezignovali na shánění zdrojů, automaticky čekali na potravinovou pomoc, zatímco by vedli kmenové války pomocí opotřebovaných AK-47. Pak by pravděpodobně zachraňování ježků mělo za následek behavioral sink. Ale zatím se nezdá, že by se ježčí populace nějak vyvíjela.

   1. Behemot se vás jen snažil varovat před tím, k čemu postupně dospěje ten váš zahradní gang. Nakonec zotročí celé Budějovice. Ale stejně to bude souboj černoušek vs. ježek, a na ten se rád podívám.

    1. Dávam 50 na ježka.

    2. To nevadí. I když ježci v Budějovicích zlikviodují původní populaci, nic zásadního se nestane. Hůř než budějovičáci ježci řídit nebudou.

  3. Otázkou je, co jsou tihle nedomrlí ježčí teenageři zač. Pokud je to druhý vrh v roce, pak nejde o problém, pokud jsou to potomci ježků, kteří mají mláďata pozdě, pak by se jednalo o silně dysgenické snažení.

   Jo a zpochybnil bych to, že se ježek nedá žrát.
   http://fredfred.net/amareroma/vareni/

   Čte tu ještě někdo mayovky? V cyklu „Ve stínu pádišáha“ je pěkná scénka, jak předkové nešního multikulturního obohacení pečou ježka na ohni, sice bez ostnaté kůže, ale zato s vnitřnostmi…

   1. Svýho času před tím biologové právě i kolem těch stanic varovali, že dyž už, tak jim někde nechat žrádlo, takovej krmelec, ale nutně každýho zachraňovat z dlouhodobýho hlediska zkurví genofond a nakonec jich bude potřebovat zachránit každej rok většina. Vono je lepší si nehrát na poloboha a prostě se do toho nesrat, ani tak, ani vonak.

    Taky v žádným případě není pravda, že je to pomalý a neobratný, D-F asi jenom nenaháněl po baráku ježka, co se mu tam pozval sám vod sebe. Zdravej ježek je mnohem rychlejší, než si většina lidí myslí. Ai v Praze jsou jich tři prdele, takže plačky jak ježci nejsou, OMG, je to všude. Akorát to nečeká na vás, abyste si ho mohli prohlídnout jak v zoo.

    1. U nás fakt ježci nejsou, aspoň já je nevídám. Je pravda že dokud jsem bydlel ve městě, vídal jsem je pořád, i v té Praze(dá-li se považovat už za město). U nás jsou zase zajíci, pořád poslouchám jak nikde nejsou a tady bych je mohl ráno rozjíždět cestou do práce autem, kolik jich je. Maj štěstí, že já jejich maso nerad, ti neřádi ušatí.

    2. Pár ježků jsem potkal při nočních bězích, 8-9 km/h pro ně nebyl žádný problém. Většinou ale tak po 50ti metrech přišli na to, že můžou uhnout i z cesty, takže kolik metrů v tomhle tempu zvládnou netuším (mám pocit že překvapivě hodně)

   2. Tak ježky žrali už Kudrnovi v Babičce někdy okolo Léta Páně 1830. Na to netřeba chodit k saskému kriminálníkovi Květnovi.
    Tělo sportovce potřebuje kalorie a neptá se kde je získal.

    1. Nežrali Kudrnovi spíš vrány a veverky?

     1. Mam pocit ze i ježky. Ale už je to dlouho co jsem to čet.

   3. Vzpomínám se slzou v oku na román a film Příběh opravdového člověka. Pro neznalé – sestřelený letec Meresjev se plazil x dní lesem, nohy v hajzlu, jídlo žádné. Našel v listí ježka a sežral ho za syrova. Velmi naturalistické.

    1. No co, proteinovy valecek v bioprovedeni.

 2. Hezký článek, díky. Bydlím v podstatě na samotě, ale ježka jsem za posledních pět let neviděl ani jednou-na rozdíl od divočáků, dvacetihlavých stád muflonů nebo mraků zajíců. Pro jistotu nebo jiné případné nájemníky jim na zahradě nechávám volně naskládanou kupu kamenů ze starého baráku, na podzim se to samo zabordelí listím a pokojíček je přichystaný. Na jaře ho pak okupují ropuchy, asi místní náhrada bodlináčů.

 3. Skvělý článek, krásně jsem se zasmál.
  Ale není pravda, že by ježci nebyli v kurzu, mám jich plný facebook. Všechny ty ženy, co jim tikají biologické hodiny a pes už jim taky nestačí, teď zachraňují ježky. A jak píše Behemot, taky mě při čtení napadlo, jestli vážně potřebuje všechna fauna kolem nás pořád zachraňovat. Fakt je, že zrovna (a zdaleka nejen) ježkům jsme dost ovlivnili ekosystém a to zvířátko je prostě zábavné. Ale že bych jim dělal doma prolejzačku, do toho by se mi teda nechtělo. Možná na zahradě nějakou tu potravu, ať se nažere a zapeleší venku, ale uklízet po něm, takový fanda zas nejsem.
  Jako malému mi táta nosil ježky, které potkal po cestě z hospody. Nikdy nezapomenu na ta mračna blech, co z něj vyskakovala do peřiny. Což mi samozřejmě nevadilo.

  Pokud bych k vám měl ale promluvit slovy dnešních mladých lidí, ideálně vysokoškoláků, a to zcela beze srandy a z vlastní zkušenosti, tak tohle dělat nemůžete! V první řadě můžete od ježka něco chytit. Nějakou strašlivou chorobu, která se pak přenese i na lidi a všichni tu kvůli vám chcípneme. Nezapomeňte, že to samé by se mohlo stát i ježečkovi od vás, což by bylo ještě mnohem horší. Takže na ježka jen v atombordelu a třímetrovou tyčí. Další věc je, že nejste veterinář, takže zřejmě nemáte vůbec kvalifikaci na to se ježka dotýkat. Můžete tím ublížit sobě i zvířeti, nehledě na to, že by se to mělo někam nahlásit a měl byste za to dostat pokutu. Jak správně podotkl Behemot, ničíte tím evoluční systém a necháváte přežít ježky, kteří by jinak ten nárok neměli. Pak mě taky napadá, že strava, kterou ježkům předhazujete, není přirozená, bio a určitě také hygienicky čistá, čímž ježka vystavujete riziku, že mu přestanou chutnat žížaly z louží. V neposlední řadě je vidět, jaké jste nesnášenlivé hovado, protože se sám bavíte tím, jak ta vaše ježčí zkorumpovaná banda terorizuje okolní pejsky.

  A teď, až budu usínat, budu se bavit představou, jak že vlastně ježci šukaj. Zezadu to asi úplně nepůjde, pokud tedy neznají nějaký trik s vystrkováním zadku, a ježcici ležící na zádech si představit neumím. Je mi jasný, že to asi nebude až tak vtipné, jak mi to přijde, ale nepůjdu to hledat na wiki ani na youtube, nechám si tu představu pěkně dozrát.

  1. My jsme také mnohokrát doma diskutovali toto téma a došli jsme k názoru, že ježčí pohlavní styk může být vcelku bezproblémový. Ježek za běžných okolností nepíchá, protože má bodliny sklopené podobně jako letadlo zatahuje podvozek. Najěží se, jen když je nasraný nebo se bojí. Po směru bodlin ho lze pohladit a není to nepříjemné. Je to maximálně jako sáhnout na koště nebo prstit nějakou chlupatou ekoložku. Tedy je to nechutné, ale ne neproveditelné. Takže jejich pohlavní styk je bez problému představitelný. Stejně tak se po detailnější zkušenosti s ježky jeví nevěrohodná úsloví „srát ježky“ nebo „rodit ježky“, obojí by byl problém pouze proti směru bodlin, tedy hlavou nakonec.

   1. Nejdříve mi to připomnělo onen blbý vtip, jak se pozná impotentní ježek ?
    ???
    No, nepíchá.

    A pak mě to technicky zaujalo, a hle, on už odpověď našel (natočil) jeden voyeur-youtuber:
    https://www.youtube.com/watch?v=3Dn3gHGhCdk

    1. P.S.
     ale furt je na tom lépe ježek, než vakomyšák:
     https://zoomagazin.cz/samci-vakomysi-se-upari-k-smrti/

    2. To mi připomnělo:

     Rodinka na dovolené. Pohodička, matka se opaluje, táta chytá ryby a dítě si hraje. Najednou táta vytáhne zlatou rybku, a ta prosí: „Když mě pustíš, splním ti tři přání.“ Malý klučina na to hned, „já bych chtěl ježka.“ Otec ho okřikne: „Do piči s ježkem.“ Máma: „Ježek z piče ven!“

  2. George Carlin – budiž mu země lehká – na to upozorňoval už před víc jak dekádou https://www.youtube.com/watch?v=7W33HRc1A6c

 4. K tomu dupání. Cca před rokem pod oknem hluk jak sfiňa… Sem si říkal, že mi tam pod stromem snad šukají bezdomovci. No ne, námluvy ježků nebo teritoriální bitva. Chvíli jsem na ně čuměl, jak běhají kolem sebe, takovej hustej tanec jak v pořadech NG nebo BBC. Fakt sranda. Pak se ale rozešli. A sám jsem nechápal, jak můžou vydávat vedle funění i zvuk podobný dupání.

 5. Tak pán domáci a jeho rodinka majú ozaj parádne voľnočasové aktivity. Pán domáci krotí čmeliakov a jeho manželka vyhľadáva ježkov. Budete mať doma srandu keď Vám dorastú deti a dcéra sa rozhodne pre chov kaimanov a synátor príjme za domáce mazlíka nejaké bengálske tigre. Až potom bude pán domáci vyrábať „domčeky“ pre nové rodinné prírastky.
  A ešte jedna vec – som sa zmýlil keď som minule vyjadroval o tom, že ma pán domáci písať len autách a technike a ostatné témy ma nechať na pokoji. Kľudne nech píše aj o zvieratkách, lebo aj táto téma mu ide ozaj dobre.

  1. I malý kamínek může spustit lavinu. Církev taky začínala s jedním oslíkem, a terazky hej.
   A Gerald Durrel taky začínal s ježky.

  2. No furt lepší kajmany a tygry s blechama vod ježků, než „tati, mami, tohle je Abdul a my se máme rádi. A tohle je Fatima, Abíkova třetí žena.“

   1. To je samozrejme selhani rodicu. Diteti se maji zakladni hodnoty vstepovat uz v mladi. Co je to ‚cerna tlama‘, jak se spravne vyslovuje ‚tahni makat‘, apod. Dale na to navazuji zakladni hygienicke navyky, tedy v pripade jakehokoli (samozrejme nechteneho) kontaktu okamzite sprchu, nebo alespon umyt ruce kvalitnim mydlem.

    Soucasti vychovy pak je treba cesta do Afriky, ale ne hotel v Tunisu nebo Egypte, s dvoumetrovou zdi a kouskem plaze. Naopak – slumy, smrad ve vesnicich, polonahy deti okolo, proste poznat kuturni tisicilete tradice.

    Pak bych podobne zazitky naprosto vyloucil.

    Ted mi v tydnu prisel nejakej zebraci dopis, tusim Lekari na hranici, nebo tak neco. Somrovani penez a jako motivace nejaky fotky z Afriky. Letelo to okamzite do ‚archivu‘ a cely jeho obsah nasledne do popelnice. Ja samozrejme chapu, ze kazdej debil se nejak zivi. Jeden je fizl, druhej soudce, treti zachranuje rychle rostouci populaci pred vymrenim. Ale ze me mit prachy proste nebudou. Fakt nechci financovat kopani hrobu mym detem. Sorry jako.

    1. Citujem:“slumy, smrad ve vesnicich, polonahy deti okolo….“
     To sa mám kvôli tomu jebať do Afriky? Načo, keď toho mám dosť na východnom Slovensku.

    2. Až teraz som dočítal tvoj príspevok do konca.
     Ešte keď sme boli na podnájme a mali sme príjem satelitnej TV tak rez na nejakom nemeckom či rakúskom kanály išli za sebou dve reklamy: prvá bola o príspevku na pomoc tigrom (asi v Afrike) a hneď za ňou nabehla reklama na pomoc afričanom aby mali čo žrať a srať. Tak som po skončení druhej reklamy jasne povedal: „Keď už by som mal na niečo také prachy, tak jedine by som podporil tie tigre“. Načo som mal potom hneď blbú prednášku od manželky, že nie som normálny, že nemám kúska citu v sebe a neviem čo a že by som nechal trpieť deti v afrike hladom. Na to som reagoval, že sa tam nemajú toľko jebať medzi sebou a nakotiť si deti čo neuživia. Potom bola tichá domácnosť.

 6. Tak já jsem vloni taky donesl ježka domů. Byl sice ze sousední vesnice, ale uvážíme-li, že na konci října vážil ani ne 150 g, byla to pro něj záchrana. No, když jsme ho přinesli: pes se z něj mohl zbláznit, na kočky při očichávání ježka naskákalo asi tak 46 blech. Potom jsme ježka (a následně také kočky) nastříkali protiblechem, vytočili mu z bříška a zmezi bodlin několik klíšťat a pak už byl celkem civilizovaný. Je fakt, že jsem chov ježků neměl naštudovaný, tak jsem šel ježkovi shánět nějakou krmi do zverimexu. A to na naší periferii nebylo až tak jednoduchý, nic tam zrovna neměli. Manželka v z jinýho zverimexu donesla červy a ti mu teda chutnali, radost pohledět. Nechali jsme si ho 2 dny v kleci po králíkovi a pak si ho odvezla dívenka z ochranné stanice. Přiznám se, že při mém časovém vytížení a s tím počtem ostatních zvířat v domě (taky máme jen nevytápěný sklep) jsem si nebyl jistý, jestli bych vytvořil pro ježka dostatečně správné zimoviště …

  Jinak velmi výživné jsou také granule pro jezírkové rybičky. Chutnají všem, i psovi a nejvíce myším. (Kamarádka chovatelka mi onehdá vyprávěla, že řešila dva problémy současně, a to 1. kam se ztrácejí rybí granule a 2. proč je pes tak tlustej. Pak jí to secvaklo :) ale říkala, že pejsek měl po nich nádherně lesklou srst. Ale jestli by to bylo dobré i pro ježka, to fakt nevím…

 7. Mohl bych si dovolit pozadat o radu jak ucinit prijemnejsi zivot jezkovi ve ‚sterilni satelitni zahradce‘ ? Jezky mame obvykle v hromade listi za vinnou revou, schovane pod domem za nejakym bordelem, nebo dva roky byli v hromade drivi. Obcas nejaky neprezije zimu… docela rad bych jim treba do zeme zakopal nejake ztracene bedneni, nebo tak neco, co nebude prkazet, pujde to uklidit, a bude to trvalejsi. Mit na zahrade bordel jen kvuli jezkovi se mi moc nechce. A nic moc jsem na netu nenasel.

  S jezkem muze byt i zabava, treba hra na schovavanou nebo na honenou. Jednou si takhle vlezl pres obyvak az ke kocicim granulim. Kdyz jsem prisel, nic si ze mne nedelal, zral spolu s kockami, akorat na rozdil od nich rozvalel granule uplne vsude. Pokusil jsem se ho nekolikrat primet aby sel zpatky na terasu, dokonce jsem mu tam prehodil misky se zradlem i pitim. Marna snaha, vzdy se mi nekam schoval a za par minut klidu byl zase u granuli.

  1. To řikám, je to pěkně rychlá potvora :D

  2. Nemít tu zahrádku sterilní. Jiná rada není. Příroda má ráda bordel. Ne sterilní udržovaný zahrádce nic moc nežije a neschová, tak co by tam ježek dělal. Jo, a taky musí mít nějaký prulezy, aby se tam vubec dostal.
   Jinak doporučuju vygooglit pojem Živá zahrada. Jsou tam navody jak zajistit obydlenou zahradku a pritom nemit za barakem rumiště.

   1. Nejak mi to nejde na male plose mit „nesterilni“ zahradku. Bordelu tedy mame dost, ale snazim se ho spis likvidovat.

    Kazdopadne nejake navody jsem nasel, viz treba https://www.receptyprimanapadu.cz/dilna-a-hobby/domek-pro-jezka-z-palety/ tak jim pristi rok neco postavim.

    Toto https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-zahrada/140402/jezek-kombajn-na-hmyz-jak-ho-ubytovat-na-zahrade.html by mozna mohlo byt postavitelne ze ztracaku

 8. Jezci jsou roztomili, navic jsem se po precteni clanku naucil uzitecne nemecke slovicko – die Igelgaskammer.

 9. Prosím vás, hlavně nesbírejte ani kolem baráku ježky hlava nehlava, i když je to aktuálně „in“ a zřejmě i odboj proti Grétě – většina z nich tu zimu dá i bez vás někde v hromadě listí a ti, co to nedají, prostě nebyli přírodou vybráni. Ubytujte si pro ukojení pečovatelského reflexu jednoho, dva někam ke kotelně do dříví (klidně si je předtím zvažte, krom trochy stresu jim to nic neudělá) a jinak je hlavně nechte na pokoji, i když kvůli tomu nebudete mít doma originální několikapatrové cool ježkárium.

Napsat komentář

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!