Jak neplatit pokutu II. Příklady z praxe

Featured Image


Koho tématika FSM nezajímá, pro toho článek není a kdo hledá základy, nechť začne třeba tady. Řeč bude o (ne)projednávání přestupků na místě (a s tím související zahajování správních řízení) v praxi.

Před půl rokem jsem bloudil s navigací po Brně. Jednak mám tři roky staré mapy a jednak se dodneška nechávám nachytat na tom, že pro navigaci je rovně často něco jiného, než geometricky rovně.  Nechtě jsem tak objevoval skrytá zákoutí Brna a stalo se, že jsem nedopatřením odbočil na nějaké opuštěné parkoviště pro autobusy. Autobusy tam sice nebyly, nicméně v rohu se nacházel vůz státní policie. Tento se právě rozjížděl a příslušníci ještě viditelně dožvýkávali svoji odpolední svačinu.

Problém byl totiž v tom, že vjezd zdobila zákazová značka s nějakou dodatkovou cedulkou o nutném povolení. Zrovna to vyšlo tak, že jsem se při výjezdu zařadil za policejní auto a došlo mi, že se možná něco bude dít.

A opravdu. Nějakou dobu to trvalo, ale nakonec to státní bezpečnosti taky docvaklo. Vlastně jsem naschvál jel za policejním autem, protože to poslední o co jsem stál – aby mě ti šimpanzi „honili“ někde v provozu. Blikl maják a já poslušně zastavil, čímž jsme inteligentně zablokovali jeden ze dvou pruhů slušně frekventované křižovatky.

Vezmu to rychle. Na otázky jsem neodpovídal a pouze na požádání předal doklady. Sice jsem trochu spěchal, ale dělalo mi dobře, že zdržuji ty pazdráty a ti v té chvíli neotravují život dalším řidičům. Policista byl notně nasrán. Nevím, kolik si sliboval od návrhu blokové pokuty. Vlastně jsem ho ani nenechal doříct, za kolik to dneska bude a vysvětlil mu, že chci údajný přestupek vyřídit ve správním řízení. Po chvilce zápolení z přestupákem to na mě příslušník zkusil znovu. Normálně se mě s polovypsaným papírem za zády přišel zeptat, že jestli to fakt jako nechci teda zaplatit. To už jsem ho odbyl poměrně hrubě. Po patnácti minutách mi byl předložen přestupák k podepsání. Byl řádně vyplněný a volné řádky pro popsání přestupku byly hustě popsány. V té sekundě, kdy jsem zřel několik desítek řádků popsaných na první pohled nečitelným písmem pologramotného strunatce, mi došlo, že ty jeho bláboly číst nebudu.

Bylo mi řečeno – pozor, tato rada zní sice nevinně, ale skrývá se v ní lišáctví – „si to přečtěte, podepište a dozadu napište, že se k tomu nebudete vyjadřovat“. Běda tomu, kdo tak někdy učiní, neboť by možná slovíčkařícím úředníkům nahrál do karet. V podstatě by se to totiž dalo interpretovat jako souhlas – „nemám co bych k tomu dodal“ – a už jste na lopatě.

Odmítl jsem záznam o přestupku podepsat. Mnozí na internetu vám napíšou, že máte přestupák povinnost podepsat. Tak to ani náhodou. Cituji ze zákona 200/1990 Sb. o přestupcích, §58:

….učiní orgán policie nezbytná šetření ke zjištění osoby podezřelé ze spáchání přestupku a k zajištění důkazních prostředků nezbytných pro pozdější dokazování před správním orgánem. O zjištěných skutečnostech sepíše orgán policie úřední záznam, který přiloží k oznámení. Oznámení učiní orgán policie nejpozději do třiceti dnů ode dne, kdy se o přestupku dozví.

Ani zde ani jinde nic o tom, že občan je povinen přestupák podepsat.

Policista se už moc nedivil a doklady po mě skrz okýnko hodil, až se rozkutálely po autě. Z jeho nasrání jsem měl pocit satisfakce.

Plyne z toho první zajímavá situace, a sice jak bude obecní orgán ve správním řízení prokazovat, že domnělého přestupku se dopustil ten a ten občan, konkrétně já. Jistě, mají moje kompletní osobní údaje a údaje o autě, takových souborů vám však seženu haldy, lidi si je dnes píšou na fejsbuk. Co dál – svědeckou výpověď? Po jak dlouhé době si ještě bude policista pamatovat můj ksicht? Tedy můj asi ano, na tuhle scénku jen tak nezapomene, ale jinak? Druhý policista byl celou dobu za volantem. Co když se budu ve správním řízení bránit, že jsem na tom místě v ten daný čas vůbec nebyl? Tvrzení proti trvzení? Prý je policista v tomto případě víc než občan a přiznám se, že sám nevím, jak to je. Mohl si mě například vyfotit, ale to se mu asi nechtělo. Časté je, že se najednou dušuje pět dalších policajtů, kterak vás viděli na místě činu. Ano, jsou to zmrdi a tyhle hry se u nás prostě hrají. Člověk pak chtě nechtě musí k soudu. Dobré jsou onboard kamery a záznamová zařízení pro lepší důkazní obranu.

Moje manželka absolvovala před cca rokem něco podobného. Taktéž se dopustila hrdelního zločinu 62 km/h v Praze na padesátce a jelikož je šikovná a moja, odmítla to řešit na místě. Policisté byli tentokrát tři, ale, pozor, přestupák jí (asi) zapomněli dát podepsat. Do dvou týdnů přišel Příkaz. A tady bych chtěl navázat. Mnozí se ptají – odmítnu řešit na místě, co bude pak?

V dalším textu píšu s velkým počátečním písmenem důležité pojmy. Místně příslušný správní orgán zkracuji na Orgán atd.

Poté co policie předá Orgánu záznam o vašem těžkém prohřešku, jako třeba že jste vjel na prázdné autobusové nádraží a zase jste z něj vyjel a jste tedy pro společnost nebezpečný, Orgán se zachová podle jednoho z následujících čtyř scénářů:

1. Během jednoho roku nutného k projednání přestupku vám nepřijde nic. Většinou to končí už před Orgánem, jeden policajt (taky to byl zákaz vjezdu) po mém odjezdu z místa hříchu přestupák tiše roztrhal a vyhodil do koše, což jsem ve zpětném zrcátku viděl. Tohle dělá většinou MP. Policisté mají za blokové pokuty odměny (resp. mají sankce za málo vybraných peněz). Ve chvíli, kdy předávají věc Orgánu, už z toho nekápne nic.

2. Přijde vám pozvání k správnímu řízení. Méně častá varianta. Jeden můj známý, právník, vystopoval jednu zemi kdesi v Africe, odkud se nevrací dopisy. Totiž – pokud si zvolíte advokátní zastoupení někde (můžete kdekoliv po světě), úředníci to musí obeslat. Z většiny zemí světa se to vrátí jako nedoručené a vy jste pak lynčován, a nebo, pokud se to nevrátí, v případě několika dobře vytipovaných států, musí to zkusit obeslat znovu. A znovu…a  opět promlčecí lhůta jeden  rok.
Správní orgán má ale v případech, cituji, „kdy je dostatek důkazů o spáchání přestupku“, tedy kdy je jasné už od stolu o vině a trestu, možnost poslat vám

3. Příkaz. Většinou se do připravené Word šablony doplní vaše údaje a pokuta se o cca 800 zvýší. Je možné, že i v tuto chvíli to leckdo vzdá. Drobným písmem na Příkazu se dočtete, že máte lhůtu (typicky 10 dní) na podání Odporu.

4. Nepřijde vám opět nic, ale za dva roky exekutor. Cituji z článku linkovaného v úvodu:

Neříkám, že vás správní orgán nemůže ojebat. Také to dělají a také se to stává. Například rozhodnou příkazem a využijí fikci doručení, ale vůbec vám to ani neodešlou. Vy nepodáte odpor proti příkazu, protože o něm vůbec nevíte, a nezaplatíte pokutu, protože o ní taky nevíte. Jste pak fpiči. Jednoho dne přijde třeba exekutor a bude chtít třeba padesát tisíc. I takové případy se staly a takový pohled mají oni na právo a spravedlnost. Většinou se to stalo různým kverulantům a potížistům, prostě se jim pomstili. To jen na okraj pro ty, kdo si myslí, že úřad vždy hraje fér a oni by taky měli k panu úředníkovi a panu policajtovi být fér. Ale pořád je riziko problémů řádově menší, než když přistoupíte na legální vydírání zvané „řešení přestupku na místě“. (Pozn. D-F: Tato alternativa platí zejména pro ty řidiče, jejichž úřadům sdělené trvalé bydliště se z jakéhokoli důvodu odlišuje od skutečného místa pobytu, aby nedošlo k omylu.)

Při podání Odporu dále doporučuji jednu věc. Neposílejte ho poštou, kdyby přišlo na lámání chleba, může Orgán přijetí Odporu zapřít. Co máte vy, podací lístek s adresou? To je málo. Výše popsané je opravdu průser, ale v tomto případě existuje obrana. Vydejte se s Odporem na podatelnu příslušného Orgánu a nechte si dát na svoji kopii Odporu razítko o přijetí. Štempl je v Kocourkově stále nástrojem mocným a kdo má razítko, vyhrál. Výlet na podatelnu je většinou jediná nutná oběť, kterou musíte absolvovat po každém policejním opruzu. Z vlastní zkušenosti však vím, že dostat se o tzv. státní pracovní době na příslušný úřad, placený z mých daní, a přitom nepřijít pozdě do práce, je nemožné a vždy nepříjemná komplikace.

Do Odporu nemusíte psát prakticky nic (stačí „k příkazu xxx podávám odpor“), budete automaticky pozván k správnímu řízení, nebo taky ne, samozřejmě. Orgán si někdy po roce uleví stejně tak, jako vy a ještě rád nechá údajný přestupek promlčet. Pro „hození do šuplíku“ můžete něco udělat sami, to když do Odporu rovnou něco připíšete. Úředníkům dojde, že tenhle není blbej a nebude jednoduchej, a nechají to promlčet. Tak jsem učinil v případě manželčiny zběsilé jízdy, při které jí na auto cestou sraly mouchy. Rychlost byla měřena radarem, který nikdy neviděla a možná (možná ne) byla zaznamenána na fotku, kterou vidět nesměla. Do Odporu jsem se tedy trochu rozepsal, co za důkazy u správního řízení budu (resp. manželka bude) chtít vidět a nemálo jsem se inspiroval zde. Zatím žádná odpověď. Dám vědět, pokud by se věc vyvinula, přiznám se, že jsem dosud u správního řízení nikdy nebyl.

Závěrem nalejvárna. Rejpaly upozorňují, že nejsem proti přestupky zaplatit, pokud mi bude provinění řádně dokázáno. Manželka fakt neví kolik jela a pokud jí bude předložen Protokol o měření (odklon osy měřicího svazku od trajektorie vozidla atd.), fotografie jejího auta kde bude ona za volantem vč. vyjádření znalce o „obličejové shodě“, jistě přestupek zaplatí. Pokud bude důsledkem vyšší četnosti těchto případů, že se budou „důkazní orgány“ namáhat s řádným dokazováním, bude to jen dobře a proto to celé využívání zákonných možností každého řidiče má smysl.

Stejně tak já jsem připraven zaplatit pokutu za porušení zákazové značky. Ovšem PČR mi musí prokázat, že nemám (neměl jsem) příslušné povolení (dodatková cedulka). Nezapomeňte, nejste to vy, kdo musí dokazovat, že povolení máte, vám musí být prokázáno, že jej nemáte. Tedy aspoň papírově to tak přes dvacet let máme.

I vy dbejte na to, aby utahování šroubu byl kladen alespoň nějaký odpor. Policie tu není od toho, aby vybírala peníze za porušení mnohdy nesmyslně nastavených rychlostních limitů nebo za nechtěný vjezd na parkoviště. Pokud ano, je tu něco špatně. Instruujte své známé o tom, jak se správně zachovat v případě obvinění ze spáchání domnělého dopravního přestupku.


01.09.2011 Smrtihlav

12345 (7x známkováno, průměr: 1,14 z 5)
3 212x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017