Jak nenechat auto zreznout - zpět na článek

Počet komentářů: 87

  1. Nedávno jsem to trochu studoval, protože mě začal prorezat práh, tak čím to zevnitř vystříkat po opravě.
    Našel jsem spoustu chvály na lanolín. Dá se koupit i v řidší konzistenci ve spreji.
    Zvenku jsem to obrousil, vytmelil tmele s údajně atikorozním pigmentem a nalakoval a zevnitř jsem práh vystříkal tím lanolínem. Sice to pár dní smrdí jak chcíplá vovce, ale zatím to půlrok drží. Uvidím po zimě.

  2. Pokud tedy shrnu DF doporučení, tak nejlepší pro zimu je otevřené stání. Tedy seshora nepadá vlhkost a není nutné škrabat okna, ale zároveň neprobíhá INKA cyklus, protože auto de facto stojí venku.

    1. S tým neprebiehajúcim INKA cyklom je to otázne. Bežne sa dva mesiace strieda -5 v noci a +5 cez deň. To už je tiež celkom pekný cyklus.

      1. Ano, ale s tym sa okrem stahovania do oblasti s inou klimou* neda nic urobit. Naproti tomu pokial na to su vhodne podmienky, garaz v dome sa da zacat vyuzivat na ine veci a pre auto sa da postavit carport.

        *to moze byt za vyssou cenou ojazdenych aut z okolia Vancouveru v BC. Tam snezi raz za uhorsky rok a pokial majitel auta nie je naruzivy lyziar ci celorocny chatar, auto tam moc snehu nevidi.
        Tiez uvazujem ci by na Kube bolo tolko starych aut keby nebola v Karibiku ale napriklad tam kde je St. Pierre

  3. Byl tu v okolí jeden polský fiat, jehož majitel o něj velmi dbal a mimo jiné jej zespoda oblepil plenami namočenými v asfaltu. Auto žilo dlouho, ale přikládal bych to především režimu provozu – pokud pršelo nebo byl sníh, majitel vyjížděl jen v krajní nouzi. Za tu nepovažoval situaci, kdy na něj jeho žena čekala na náměstí, aby jí odvezl domů. Ve chvíli, kdy to k ní měl něco málo přes kilometr, spatřil blížící se bouřku, vůz mezi poli otočil a vrátil se s ním do garáže, aby jej uchránil. Žena musela počkat, až se vyprší.

    1. Žena nezrezne :D

      1. Zase riskoval, že se zaleze schovat někam do obchodu a náklady na údržbu zmoklého automobilu by se pak mohly jevit jako marginálie :-)

        1. No jo, ale v obchodě žena nepřijde (pravděpodobně) o čest, kdežto taková kapka na kapotě?!

      2. Já to znám jinak: Píča je jeden největších divů světa. Furt vlhká a přece nerezaví.

    2. Kamosuv pribuzny mel za komancu Fiat Mirafiori, do ktereho se museli vsichni pasazeri vcetne ridice pred cestou prezout do pantofli.

  4. Osvedcil se mi parkovaci pristresek na dvore.

    Do dvora se zajizdi pres branu s dalkovym ovladanim, pristresek je sest sloupu a na tom pultova strecha, z strany k sousedovi drevena zastena, z druhe drevnik.

    Takze to prilis neprofukuje ale vetra.

    Zadny snih, skrabani namrazy, nove auta v zime topi hned elektrickou spiralou.

    A pokud bych trval na teplem odjezdu, webasto stoji 20 klacku, garaz baj voko pul mice.

    1. Moderní auta mizerně topí i po 10km jízdy, proto jde do všeho přikoupit výhřev sedaček, volantu, skla apod. Třeba Honda Accord od rv 2003 (nevím, zda to měla nějaká předchozí generace, ale tato ano) topí klimou jak je pod 5°C, tedy nikdy jsem u toho auta neškrábal čelní sklo, během cca 10 vteřin teplý vzduch. Nastartoval jsem, oškrábal si u řidiče, sundal bundu a sedl do auta, které naplno foukalo teple. Cokoliv vyhřívaného netřeba. Žena neškrábala ani to u řidiče. Na teplý vzduch (teplý, ne vlažný) jsem u všech moderních Škodovek musel čekat minimálně těch 10km, navíc Škodovácké sedačky a to i v L&K Kodiaqu topí akorát na zadku, na rozdíl třeba od Toyot a Lexusů, které topí i na záda.

      Mimo jiné toto souvisí s emisemi, typicky auta s Euro 4 topí, auta s Euro 5 a výše foukají vlažně, protože výkyvy teploty chladící kapaliny jsou tak špatné (co kdyby se ochladily neznatelně spaliny), že je lepší, když osádka mrzne.

      1. Tak to jste tam měl s největší pravděpodobností PTC topení

  5. Netušíte někdo, jestli tohle je opravdová suříková barva?
    https://svk-barvy.cz/surikove-zakladove-natery/99-sps-surikova-zakladova-barva-075l-8711429130132.html
    Nebo je to nějaká euronáhražka?

    1. Podla toho ze na pixli je napisane „Bezolovnata surikova barva“, resp. „Minium sans plomb“ ide na 100% o euronahradu. Kto do pice kedy videl oxid olovnato-olovicity bez olova? Jeden by sa z toho naozaj posral.

    2. Suříkové barvy jsou zakázané.

      1. Ono je zakazane aj klamat zakaznika. A predsa tu mame „Minium sans plomb“

        1. Pokud je lež správně proevropská… :-/

          1. Co to ma spolocne s EU? Ta sa len zviezla na vlne zakazov. V USA zakazali farby s obsahom olova este v case ked som z minioveho pigmentu a hlinikoveho prasku na sporakove rury veselo vyrabal delobuchy.

            1. „V současnosti platí v rámci Evropské unie díky nařízení REACH o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek (ES 1907/2006) striktní zákaz síranu olovnatého a uhličitanu olovnatého ve všech barvách…“
              http://renatachmelova.cz/blog/wp-content/uploads/2017/12/studie_prach_final.pdf

              Nevšiml jsem si, že by se ČR nacházela v USA. V EU však ano.
              Svézt se s vlnou zákazů je určitě… fajn.

              1. Az na to ze siran olovnaty nie je surik, ze? A zakladna farba s obsahom olova sa v cesku predava dodnes. Aj ked to teda nie je Pb3O4 ale PbO2.
                https://www.ebarvy24.cz/barvycz-cz/eshop/20-1-Lodni-natery/-4-/5/695-MINIO-MARINE-PRIMER-2-5L#

                1. Aj, mea culpa.

                2. Klikol som na odkaz a začal som čítať a neprestal som sa čudovať – hlavný nadpis hlása o farbe na drevo a v popise sa už natiera kov, hlavný nadpis hlása suríkový základ a v informáciach o výrobku je písané že je to alkydový základ (a pri tom v popise je zdôraznené, že tento suríkový základ je oveľa lepší na drevo v kontakte s vodou ako alkydové základy). No jeden by sa z toho picol.

                  1. A ešte som si všimol, že je treba tej farby kúpiť asi viac ako je bežná spotreba, lebo sa to ma aplikovať v dvoch vrstvách a bežná hrúbka jednej vrstvy je 50-60mm (kurde, mať tam po jednom nátere 5 či 6 centimetrov farby je teda ozaj ochrana na úrovni – asi to vysvetľuje prečo je lepšia ako alkydový základ).

  6. Nejčastější příčinou koroze je, kde a na jakém povrchu vozidlo parkuje, když málo jezdí. Budete-li parkovat na povrchu, který v podstatě nevyschne, jako je tráva, hlína, pod autem téměř nevysychající mokro, můžete si být jisti, že tak do 3 let nepoznáte spodek. A takový v zimě prosolený, vlhkem udržovaný, úplná bašta pro rzi. V servisech často kroutí hlavou, jak může být stejný model auta, stejného stáří s najetou pořádnou porcí kilometrů zespodu zachovalý, kdežto některý s malou porcí kilometrů rezavý jako sviňa.

    1. Sůl, sůl, sůl!!
      Mám Škoda Fabia r.v. 2002 a nemá prakticky žádnou rez. Na STK vždycky valí bulvy :-)
      Protože to je auto, které nebylo nikdy provozované v zimě, kdy se solí.
      Jinak normálně jezdí cca od dubna do listopadu, v dešti, stojí různě – venku, garáž. (v zimě garáž)

      Táta měl Škoda Felicia a ta zrezla nejvíc když hodně jezdil v zimě v soli a pak ji zaparkoval v garáži…

  7. Zkoušel sem před několika tejdnama koupit aplikační plány od Dinitrolu, spíš pro zajímavost (nechal bych to pak někde udělat…), ale nepodařilo se. Moh by mě někdo nasměrovat? Většinou sem skončil u nějakýho login formuláře, bez možnosti se zaregistrovat :(

    A „černou sračkou“ nejspíš D-F myslí různý prostředky na bázi bitumenu? Existuje totiž ještě Dinitrol 4941, ten není hnědej, ale černej. Měl by bejt OK, předpokládám?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017