Jak jsme v Brně nerekolovali - zpět na článek

Počet komentářů: 105

  1. Disclaimer: Nevím nic moc o Rekole. Vzhledem k tónu v článku tu jde zřejmě o nějakou politickou agendu a ne o vztah cyklistů a necyklistů. O tom nic nevím, můžu nabídnout jen dojem náhodného kolemjdoucího.

    Celé mi to přijde hodně křečovité. Bylo tam píchlé kolo, které si nikdo nepůjčil právě proto, že bylo píchlé. Rekola zřejmě kola neopravuje nijak rychle a řekl bych, že problém řeší tak, že kolo dočasně vyřadí z databáze aktivních kol. Paní na helpdesku asi chtěla poradit, kde najít jiné kolo, k čemuž bylo nutné pustit aplikaci – proto se toho dožadovala. Z celého příběhu přitom naprosto neplyne míra zájmu o kola z Rekoly. Může být zcela žádná, jak článek naznačuje, anebo taky celkem velká, nicméně žádné pojízdné kolo jsme neměli příležitost sledovat, takže nevíme.

    Nezájem o cyklistický stojan lze vysvětlit různě – napadají mě dva pravděpodobné důvody – buď mladí právníci nejsou zrovna sorta lidí, kteří chtějí dorazit na přednášku upocení s mouchami mezi zuby, anebo zkrátka nemá stojan dobrou pověst a kola se tam jaksi ztrácejí – právě tak, jak se děje na většině podobných stojanů.

    1. Trochu OT: rané dětství jsem prožil na Podluží – stojany na kola tam byly všude, před poštou, trafikou, sámoškou, holičstvím, kostelem, nádražím, prostě všude…
      Na kolách tam jezdili úplně všichni – chlapi do hospody, babky do kostela, na nákupy, do práce, děcka do školy aj po škole jenom tak…
      Každý měl svoje kolo, nijak je v těch stojanech nezabezpečoval a jaksi se nic neztrácelo…

      1. Takove cinske ghetto je napriklad Trebon. Tam se take na kolech jezdi uplne vsude bo je to totalni rovina. Co ale vim z vypraveni mistnich, tak zrejme v Treboni je presne o jedno kolo mene, nez cyklistu. Sednes na svoje kolo a dojedes na nadrazi, protoze vlakem jedes do Veseli do prace. Kolo nechas ve stojanu u nadrazi. Prijedes z prace a tvoje kolo tam neni, no taxi holt vezmes nejaky jiny. Sjedes domu, pak vyrazis do hospody. Vykulis se ven a vida… kolo, na nemz jsi prijel, je fuc. Neresis, beres jiny. Druhej den prijedes rano k nadrazi a hle: tvoje kolo ve stojanu. Bikesharing v praxi bez dotaci.

        1. Chtelo by se rict hapina jako hapina, ale zrovna ten vas priklad nefunguje, protoze na nadrazi je to v Treboni do kopce.

    2. v Praze je situace úplně stejná, tu a tam jsou na různých místech vidět růžová kola, někde přikurtovaná ke sloupu dopravní značky, jinde přikurtovaná ke stojanu, kolem některých pravidelně chodím do práce a z práce a stojí tam pořád stejně, přesněji řečeno jsou tak napůl zhroucená, ale rozhodně nevypadají, že by je někdo snad použil. Zajímavé je, že se objevila až poslední dobou, může to být třeba měsíc, dřív tam nebyla.

      má logiku, že je nikdo nepoužívá, cyklouni v Praze tvoří zanedbatelnou skupinu lidí, jenže ti všichni svá kola mají, nemají důvod si půjčovat růžové kolo. Ostatní kola nemají, protože na nich v Praze jezdit nechtějí, tak proč by si nějaké půjčovali?

      1. Když chodíte po venku, a vidíte růžová kola, můžete si všimnout i cyklistů na nich :)

        Neznám statistiku, ale na Holešovickém poloostrově (taky luxusní rovinka) kola migrují v jednom kuse.

        1. po venku chodím, ale jen v Praze 1 a 2 a tam se skutečně „závodníci“ na růžových kolech nevyskytují. Poslední dobou se v centru objevila růžová kola na různých místech, ale podle všeho na ně jen sedá městský prach. :-)

  2. V Brně je vynikající hnízdo cyklistů na ulici Nádražní. https://www.zomato.com/photos/pv-res-16524400-r_MDIwMzUzNTcyNj

  3. Mně se líbí jak tu všichni svorně hýkáte, ale co když mají pravdu sluníčkáři
    a jednho dne se ta auta do měst nevejdou?
    Všechna určitě ne.

    Co když si někdo chce koupit dodávku, ale před panelákem není místa ani na malého brouka,
    protože tam parkují ostatní? Co s tím potom?

    Halt nezbude než abyste si všichni pořídili elektrokola a namísto dodávek rikši.
    V Indii to funguje, je to jen o změně myšlení a zažitých schémat…

    :-)

    1. ad:… je to jen o změně myšlení a zažitých schémat…

      +1!!!

    2. V Indii to skutečně funguje, pokud dojde ke změně myšlení a zažitých schémat; bohužel, tady ta změna nemá ve všeobecné demokracii šanci (nehovoříme-li o změně tohoto typu).

      1. Jen do první epidemie úplavice…

        1. Schválně, zda je její risiko větší a dopady horší v „privátních“ nebo ve „státních” částech :)

          1. Shigella sonnei nebo Vibrio cholerae toto myslím nerozlišuje.

    3. No jasny, ze musime zmenit mysleni. Treba komousi v prazskych panelakovech vybudovali kapacitni ctyrproudovky (zda se, ze ten za prknem by vetsi genius nez vsichnni dnes „dopravni odbornici“), dnesni demokrato-koumousi pri nasobnem poctu aut z nich udelali dvouprodouvky se sikanama, pruhy pro busy a prechody (ackoliv je pod kazdou krizovatkou podchod), ale reseni je, ze musime zmenit mysleni. No tak ja bych spis rekl, ze na mistech tech hlidanych parkingu by stacilo postavit dve, tri dalsi patra (pro esthety treba do zeme – penez ze spotrebni dane je prehrsel).
      Jasne, ze maji slunickari pravdu. Zavrem metro a poridime riksi.

      1. Tehdejší projektanti zase takoví géniové nebyli (nebo nebyly prachy nebo v tom hrála roli politická vůle investora nebo wishful thinking nebo to všechno dohromady) a udělali nehorázně mrňavá parkoviště. Ale ono to stejně zjevně současným obyvatelům paneláků nevadí. Byl jsem poblíž, když SVJ jednoho paneláku hlasovalo o možné přeměně rozlehlého trávníku kolem domu nebo jeho části na parkoviště. Většinou hlasů zamítnuto, neboť „přece potřebují zeleň“. Nadále tedy všichni večer objíždějí desítky minut okolí ve snaze zaparkovat (doslova) a na trávník sere pes (doslova i přeneseně zároveň).

      2. Tady musím uznat bez ironie, že dopravní obslužnost měst se zhoršuje.
        Matematicky lze snadno odvodit ža na plochu P se vejde X aut a X+1 už se prostě nevejde.
        Také bicyklů se vejde na jedno místo zhruba 2x víc než aut, to jsou neoddiskutovatelná fakta.

        Je třeba se oprostit od jakýchkoliv emocí. V přelidněných částech Číny, Vietnamu, i Japonska
        bylo kolo prostě nezbytnost, dneska to nahradily skůtry, se spalovacími mot. jsou katastrofa, protože jestliže ráno
        v Hochimin vyjedou 4 miliony lidí do práce na těchto skůtrech tak je tam prostě na zadušení.
        Proto se – třeba v Japonsku stále více prosazují elektroskůtry, v Tokiu je to už tak špatný, že se prostě autem ve špičce nikam nedostanete, 10 km trvá 4 hodiny i více, pak to jaksi postrádá smysl.
        http://www.motorward.com/wp-content/images/2014/03/Tokyo1.jpg

        https://dashboardstodesktops.files.wordpress.com/2013/01/d2d-time-lapse-traffic-jam-day-time-slide-3-with-time-lines-and-mph-2120-pix-wide-1200-deep-7-22-2014.jpg

        Tím chci jen říct, že vše má svoje limity a že je třeba u nás stavebně i organizačně zprůchodňovat, zplynulovat, uvolňovat, posilovat MHD, ale leckde se děje pravý opak, bohužel.

        1. Čistě za mně osobně – v Praze pozoruji zlepšení dopravní obslužnosti. Na druhý konec Prahy se dá dostat snáz, protože vznikla alternativa k magistrále (tunely) a do obchodů se dá dostat snáz, protože se přestěhovaly na okraj města a protože já jsem se přestěhoval dál od centra :-)

          Samozřejmě vidím též každoranní problémy na dálnicích způsobené lidmi, kteří se přestěhovali až příliš daleko od centra a které město odmítá řešit, přestože by to alespoň v některých případech nemuselo být příliš složité, ale zařídil jsem si to tak, aby se mě netýkaly.

        2. v Praze se někde dopravní obslužnost zhoršuje, ale není to přelidněností srovnatelnou s Čínou nebo Vietnamem, je to jen stupidními zásahy Magistrátu. Nesmyslným omezením průjezdnosti, tu uberou pruh, jinde vybudují stupidní ostrůvky či retardéry, tu přidají zúžení, kde namalují pruhy pro kola, ačkoliv tam žádný cykloun nikdy nepojede, pak se mladý Stropnický pochlubí „geniálním“ nápadem zrušit ve Vinohradské ulici všechna parkovací místa, magoři vymýšlejí nesmysly a Magistrát je radostně realizuje. Předevčírem jsem se v ulici, kde dříve bývaly dva pruhy, cukala za autem popelářů. A nejen já, popelářské auto dokázalo vyrobit docela slušnou kolonu v ulici, kde, když byla Praha ještě plus minus v normě, se pohodlně druhým pruhem dalo popelářské auto objet a žádná kolona nevznikla. Určitě bych se smířila se „zmizelým“ pruhem, pokud by místo něj byla rozšířena parkovací místa, ale ani k tomu nedošlo. Ubrat pruh, zrušit parkovací místa a nesmyslně rozšířit chodník, po kterém projde pár lidí, si nepochybně vyžaduje nevšedního génia a začít v tomto kontextu hučet o přelidněné Číně, už je vyložený majstrštyk. I když mě už dávno přestaly překvapovat myšlenkové kotrmelce vyznavačů cyklodopravy, kterou je třeba vydupat ze země proti všem. :-(

          nebo ještě jinak, problém Prahy není čínská přelidněnost, problémem Prahy a asi nejen Prahy je stupidita radních, kteří se nechají utáhnout na cyklounské vařené nudli. Radních, kteří zapomněli dospět, a vedou svůj svatý boj proti zkáze světa, jak už to tak u nedospělců bývá.

        3. Atomcraft: Jenze my fakt nejsme v pozici Vietnamu nebo Ciny a pokud nam sem nenalifruji nekolik milionu inzenyru a doktoru tak ani nikdy nebudeme.
          U nas stale lze dost problemu resit pomerne jednoduse z technickeho pohledu.

          1. Souhlas. Kdyby Vietnam vynakládal do zlepšení dopravní obslužnosti tolik, co mi do „polidšťování města“, lidé by tam na kolech rozhodně tolik nejezdili.

    4. Vejdou, jen to město se bude muset transformovat (a ono se už transformuje). Skutečnost je totiž taková, že individuální automobilová doprava je základní způsob dopravy a všechny ostatní už jsou pouze komplementární a jejich role dále slábne. Takže nevejdou-li se před panelák, lidé se budou stěhovat pryč. Tedy ti, kteří na to mají.

      1. Dá se tomu ještě říkat svobodná mobilita ?
        https://www.autoevolution.com/news/the-longest-traffic-jam-in-history-12-days-62-mile-long-47237.html

        Když se všichni nevejdou podle jakého klíče se to bude třídit?

        1. Podle nákladů na dopravu.

      2. Do výšky (a hloubky) je místa dost.

  4. Pane D-fens nic proti Vám, ale někdo by mohl napsat, že jet přes celou republiku abyste vypuštěním duše u růžového nebožátka
    demonstroval nadřazenost automobilu nad jízdním kolem…to už je na změnu psychiatra protože ten stávající to nezvládá!
    I kdybyste pochytal a dal zbičovat 1000 jízdních kol, bicykl v tomto i minulém století bude stále nejrozšířenější dopravní prostředek
    na světě, s tím nic nenaděláte. Nicméně věřím, že to byl jen fór, a že toto nemůže nikdo myslet vážně. Děkuji tedy za polechtání bránice.

    Tak jsem se smál, že ještě před hodinou jak jsem jel na zahradu – na kole, jsem málem vlítnul pod bavoráka…
    Ó jaká reklama na další skvělý článek pro tento web:

    – cyklobuzny nezvládají jezdit ani tam kde 20 km/h
    – přilba nepomohla…
    – rychlost nezabíjí, zabíjí hloupost…

    No řidič byl kabrňák a uhnul mi milostivě o 5 cm, takže jsem se vešel.
    Tak snad někdy příště, ahóóój!

    1. Chudák řidič bavoráka…

      1. Já nevím, ale já tam v tom zúžení byl dřív…
        co mu bránilo dát si brzdu a počkat než za 10 sekund budu venku ?

        1. Jak psal D-Fens? Že si koupil Lamborghini, Liazku a já nevím co ještě?

          1. Ano, bez kamerového záznamu je zde váš příspěvek nevěrohodný…
            Proto si je také pořizuji.

        2. Upřímně, vy si myslíte, že jako cyklista máte na silnici nějaká práva? A čím je jako chcete hájit, lokty?

          Mezi všemi lidmi jsou prasata. Mezi cyklisty je jich daleko více než mezi automobilisty, ale jo. Chcete li spoléhat na to, že vám všichni uhnou, všichni si vás všimnou, a všichni vás budou respektovat, tak umřete. V autě ne tak pravděpodobně, protože má spoustu deformačních zón. Ale vaše koleno žádnou deformační zónu tak úplně nemá. Stačí jedinej magor, a jste mrtvej.
          Když jedu na kole, jsem posranej až za ušima. Po silnici nejezdím skoro vůbec, páč je to prostě o držku. Nejsem magor. A upřímně, jestli se bude stát a ostatní takhle negativně k nám automobilistům stavět, bude jen a jen horší. Když útočíte ze strany cyklistů, protiútok musí přijít.

          Já jezdím jak jezdím, ale když vidím cyklistu, tak za ním někdy jedu i hezkých pár set metrů, než se mi povede najít příležitost ho bezpečně předjet. Když jedu na kole, tak po chodníku, a stylem „vůbec si mě nevšímejte, já tu vlastně vůbec nejsem“, a nepřekážím vůbec nikomu. Ale taky mám spíš takovou schopnější koloběžku.

          1. Mňo, teď vážně: Pravda je taková, že kdo je ve zúženém prostoru dřív ten má přednost.

            Autozmrdovi se může docela dobře stát, že příště potká kamionzmrda, který si bude myslet to samé –
            – že z pozice síly má přednost všude, a pak autozmrd teprve zažije horké chvilky.

            Cyklista by zas měl respektovat že se jezdí vpravo, protože bude předjížděn, jenže docela vpravo bývá nejvíc bordelu,
            a uličních vpustí různé kvality, když jedu tedy autem snažím se mít toto na paměti a netlačit cyklistu
            na obrubník aby se mi ještě nesložil pod kola.

            Ovšem cyklozmrd, který jede středem pruhu ba i půl metru od dělící čáry by zasloužil mastný flastr, pendrek a 300 hodin VPP.

            Je to vše jen o vzájemném ohledu, s nějakými protiútoky jste tedy docela vedle.

  5. Nemůžu si pomoct, ale je to hate za každou cenu.

    Hej, Rekola nikoho nenutí je využívat. Možná zatím. Ale když se vám to nelíbí…
    Technický stav těch kol je z mé zkušenosti dost dobrý. Máte rádi Škoda Favorit v dobrém stavu. Tohle brzdí šlapkama a nemá přehazovačku. Na nic si to nehraje, ale jezdí a brzdí to.

    Nikdy jsem to nepoužil. Musel bych mít appku v telefonu a navíc to má v sobě gps logger. Sednout si prdelí na gps logger nějakého hipstera, to je obrazné. A cyklisty nesnáším. Ale Rekola mi nepřekáží, a dělají, co mají. Určitě se na tom něco najde, ale hej, jsou tady fakt zajímavější věci na kritiku.

    1. „Hej, Rekola nikoho nenutí je využívat.“
      Nemýlím-li se, tak jsou Rekola dotovaná (a je vcelku jedno jestli od magistrátu, státu nebo EU). Pak ovšem Rekola nenutí nikoho je využívat, ale nutí všechny je platit.

      1. To be fair, je otázka, do jaké míry je to vina těch cyklobuzen, a do jaké míry je to vina státu. Jinými slovy, kdyby cyklobuzny ty dotace neodčerpaly, vybíraly by ty svině menší daně? Opravdu? A pokud ne, skutečně lze právem namítat cokoli proti komukoli, kdo ty peníze od státu odčerpá, a tak mu znemožní je zneužít mnohem horším způsobem, kupříkladu na podporu drábů?

        Já osobně s tím mám velmi dlouhodobý morální problém, který jsem si bohužel za celou dobu až dosud nedokázal úplně dobře vyřešit :(

        1. Nad Vaší otázkou budu přemýšlet nejspíš ještě dlouho. Ty menší daně by byly fajn (nedávno jsem ze zajímavosti koukal na vývoj spotřební daně z tabáku, no „pěkný“, to Vám povím). Tu hranici pro to namítání bych (alespoň pro sebe) určil tak, že když mi něco připadne jako předražená píčovina, přes kterou si na dotacích akorát jistí jedinci nahrabou, tak proti tomu budu namítat určitě. Etalonem budiž Čapí hnízdo a obávám se, že ty Rekola tam možná spadnou taky.

          1. Čistě technická … pokud vím, v Praze Rekola zatím žádnou dotaci od magorátu nedostala. Sice mělo být nějaké výběrko na bike-sharing, do kterého se chtěli přihlásit, ale Praha to zatím stopla. Takže tady jedou zatím čistě na sebe. Co a jak je Brně samozřejmě netuším.

            1. Tak si pocti tady. Myslim, ze dojeni dotaci ve velkem teprve prijde.
              http://a2larm.cz/2017/06/nechtela-jsem-ridit-rekola-jako-firmu

              1. Díky za upozornění, ale to už jsem četl … a o tom, že by Praha už někomu nějaké prachy na kolosdílení:-) přihrála se tam fakt nic nepíše. Ne že by majitelé Rekol nechtěli lehce podojit, ale zatím se to nějak zaseklo. Ale uznávám, že je to asi jen otázka času.

        2. Tak takovouhle schematickou uvahu bych cekal od zaka ZDS. To sorry jako. Snad vis jak funguje stat, proboha.
          A zrovna v teto dobe se muzes presvedcit o nefunkcnosti takove teorie. Rekola je zafinancovana i presto si agent poridil xx novych danovych uredniku. A i kdyby ne tak prostor pro zvedani dani je jeste obrovsky. Princip, cim vice vyhodim penez z vlastni penezenky tim vic poskodim stat je znacne nelogicky.

        3. Globálně nelze říct, že vaše „antistátní orientace“ by měla být obecné východisko.

          Čeho se u nás chytil stát to se podělalo na 100%.

          Ale čeho se chytli soukromníci dopadlo ještě hůř!

          Mám neodbytný pocit, že nám je potřeba třetí alternativy…

  6. Atomcraft:
    Ohledně jízdy uprostřed pruhu, musím říct, že jsem neviděl žádného řidiče, který by s radostí pravými koly vymetal 20 cm hluboké kanálové díry, aby pak s nadšením měnil každý půlrok ramena a tlumiče.
    A musím říct, že i s dobře odpruženým a drahým kolem je to solidní cyklokros, vymetat kanály a pukliny u krajnice. Nic pro slabé nátury.

    A když vezmeme v úvahu, že každý cca 10. řidič je zamindrákovaný kripl, který nezajede blíž středu když vás míjí a nevadímu že vás poryvem větru nebo zrcátkem strhne pod kamion co jede za ním, tak je jízda prostředkem pruhu jasná volba každého cyklisty, kdo si váží svého života.
    Za to můžete poděkovat nikoliv „cyklounům“, ale těm 10% zamindrákovaných kriplů, kterým nepatří volant do ruky a po zabavení řidičáku by jim měli ještě preventivne zpřerážet ruce. Pak by se radikálně zlepšila bezpečnost na našich silnicích.

    Takže vážení, přestaňte plakat na špatném hrobě a řešte raději zamindrákované kriply a mizernou údržbu silnic.

    1. Já jsem myslel zúžená místa s nedostatkem prostoru, kde se podle zákona schválnosti
      míjí dvě auta a je tam ještě cyklista.

      V zásadě souhlasím, dyť píšeme o tomtéž.
      Jen ta procenta mi nesedí.
      Myslím, že těch kryplů co si vynucují přednost z pozice síly je tak 98% dneska u nás.

      Kamioňák nechce vidět automobilistu, ten zas nechce vidět motorkáře nebo cyklistu, cyklistu zas nezajíma pěšák…
      viz cyklostezky, kde cyklozmrdi jedou maximální rychlostí, předjíždějí se bez ohledu na protijedoucí nebo chodce,
      naprosto bezohledná pakáž, kvůli které se u nás po cyklostezkách ani jezdit nedá. No a až někteří z nich sednou za volant jedou stejně.

      A o inlinistech s pitbulky ani nemluvě, a to jsou hovada non plus ultra, většinou přijedou na „sport“ autem…….

      A představte si, že v Německu na cyklostezkách ten český silniční hovadizmus – neexistuje.

      1. Každá skupina účastníků obsahuje malé procento bláznů. Výjimkou jsou ovšem cyklisti. Mezi nima je bláznů nadpoloviční většina. Navíc se chovají jako kokoti nejen na silnicích ale i na chodníku, v lese i na horách. Kdyby se řidiči automobilů chovali stejně jako cyklisti, tak bude 500 mrtvol denně jenom v Praze. Je to tím, že jízdní kolo je „in“ a pumpičkáři jsou protežovanou menšinou ze známého triumvirátu BBC (Buzeranti, Barevný a Cyklisti). Proto dnes jezdí na kole tolik retardů, které by to dřív ani nenapadlo.

        1. Jsem zase na chalupe. Nemam rad sousedova kohouta, ten hajzl od rana od peti otevira zobak. Uz mam nakoupeno koreni, zitra jezdi mlikar, koupim smetanu… problem vyresim, beztak mi ten smrad chodi kokrhat az k mym dverim. Soused nema plot, slepice chodi po silnici, kde je napadne. Beznemu autu stihaji uhnout, zarve tak jedna za rok, soused neresi.

          Dnes odpoledne se pres vesnicku prohnal pumpickar. Je to tu kopec jako krava, pokud jedou do kopce, tak funi, zobou, drzi huby, nerusi. Navic projede tak jeden za den. Drtiva vetsina pumpickaru sportuje na rovine u Trebone a kdyz uz na Sumave, tak nekde na Qilde, kde je taky skoro rovina.

          Dnes ale to bylo jinak. Sedim, piju pivo, slysim cvrkot kola, jak se svistem jede s kopce pumpickar. Ne mistni, ti jezdi pomalu (nejde o predpisy, ale o rozum – prudky kopec a dole zatacka). A pak slysim prudke brzdeni, nadavani „kohoute zkurvenej, hajzle jeden“, kouknu dolu do zatacky a tam oblak prachu z krajnice a pumpickar to sotva vybral a frcel dal. Zbrojnici netrefil. Skoda. Dal bych druhy pivo a koukal na nej.

          Kazdopadne kohout si dnes vybojoval par dni zivota. Zitra bude hovezi.

          1. Ještě že to pumpičkář na poslední chvíli zvládnul. Protože kohouta by v případě nehody nemohli policajti pokutovat a pochybuju, že by jim podal vysvětlení.

            1. Qysvetleni by ho asi tahli na sluzebnu, ale na miste by mu nejprve meli dat dychnout, predpokladam. On ale hajzl docela klove, tak nevim, jestli je zobak brany jako zbran, nebo ne.

        2. Když chci hodně stihnout jedu autem, když chci na pivo jedu vlakem, když chci potrénovat nohy a užít si luftu vezmu si kolo.

          Na kole mám najeto víc než 200000 km a musím přiznat, že vystajlovaní cykloPOZÉŘI mně serou.

          Neumí ani ukázat změnu směru jízdy či zastavení, to je tragoška.

          Cyklista z módy je stejně nebezpečnej jako pámbíčkář z módy nebo z módy pravičák – komunistobijec…

          Cyklostezkám se při výletu vyhýbám, tam se v neděli skoro nedá jezdit…

  7. V Londýně byly kola fajn, ale tam to provozuje banka Santander (a dříve Barclays) a teď, když je Brno celé rozsouložené, tak nějaké hbitější vozítko není špatné.

  8. Tak sledoval jsem je od počátku v Praze, a i podpořil.
    Vypadalo to jako nápad několika kluků, jak v Praze zavést bike-sharing, i když mi bylo celkem jasné, že tudy cesta nevede.
    Ano, růžová proto, aby se to nekradlo. Zezačátku to byl takový studentský pokus, který, jak jsem četl, se rychle zprofesionalizoval a budou se dojit dotace.

    Systém je na piču právě tou vazbou na telefon a naprostou nespolehlivostí, prostě nevíš, kde kolo bude, čímž veškerý smysl odpadá.

    Stálá stanoviště, systém bez registrace a přístupný všem, jako třeba Vélib v Paříži nebo BikeMi v Miláně. Dopravě to neodhlehčí a sny automatčíků nenaplní, přesto je to další a příjemná alternativa pohybu městem.

    Paříž je moc velká na to abys chodil pěšky, moc přeplněná na vyhlídkovou jízdu autem, a z metra vidíš prd. Kolo je fajn, a to, že se o něj nemusíš starat je fajn tuplem.

    Jenže to chce ta stanoviště a nepřetržitou údržbu, kola se hromadí na jednom místě, tedy je nutnost je přemísťovat auty, tedy ty zelené eko sny taky dostávají na prdel.

    Ale funguje to, jezdí se na tom, a rozšiřuje se to, protože je to dobrá služba, ne protože Filkerovo vlhké sny.

    No, a u nás to vzali za blbej konec, jako ostatně skoro všechno.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017