Jak jsme stavěli Nároďák neboli libertariánství v Čechách - zpět na článek

komentářů 22

 1. Věděl jsem že se dožiju konce tohoto blogu, ale představoval jsem si, že ho prostě vypnou, po zadání odkazu prohlížeč konstatuje, že uvedená stránka nebyla nalezena a čau. Ale, že konec tohoto blogu skončí tak, že tady budou různé pochybné existence škemrat o peníze, jsem tedy nečekal. Už chybí jen vesmírní lidé cz a Kalousek na hrad.

 2. Pane libertarián, na svém webu máte na titulní straně tohle:

  „Libertariánem je každý, kdo nechce uspokojovat své potřeby na úkor druhých…“

  Hned nahoře je číslo účtu, jak nás podpořit…až tato kolonka zmizí, přehodnotím svoje postoje.

  Momentálně si myslím, že mezi komunisty, ODS, TOP09, ČSSD, lidovci, pravičáky, levičáky, konzervativci, libertariány, svobodnými, úsvitovými, stmívacími s páskou na oku atd. a vším možným není již žádného rozdílu u nás:

  Všichni chtějí koryta, prebendy, trafiky, peníze a moc.

  Dokažte mi, že se pletu…

  1. píšou že nechtějí být politickou stranou, tak proč bych jim měl posílat peníze? Když nebudou politickou stranou jaký smysl má jim posílat peníze? Mě taky nikdo nepošle peníze jen tak, protože jsem Franta Vopršálek z Horní Dolní Lhoty.

   1. Pokud nevíte, proč jim posílat peníze, tak jim žádné neposílejte. To je v podstatě celé libertariánství :-)

  2. “Libertariánem je každý, kdo nechce uspokojovat své potřeby na úkor druhých…”

   „Hned nahoře je číslo účtu, jak nás podpořit…až tato kolonka zmizí, přehodnotím svoje postoje“

   A ony jsou tyhle věci nějak v rozporu?

   1. Jistěže jsou v rozporu.
    Kdo chce dělat politiku, založit stranu samozřejmě potřebuje hodně peněz, o tom žádná.
    Ale za jakým účelem se strana zakládá? Pomoci lidem, nebo udělat něco dobrého pro tuto zemi???
    Let me amuse !!!
    Trochu je šlechtí, že na to vybíraj dobrovolně.
    Koaliční prasata u koryt na to financování rozkradla hafo podniků v ČSFR, to je horší.
    ——————————————————————————-

    Ale každý kdo zakládá stranu nevěřím, že by mněl nějaké jiné pohutky než osobní blaho!
    Ovcím už vždy něco napyndáme, dokonce tam lib. sami píšou, že reagují na poptávku voličského trhu.
    (zvracecí smajlík)

    Jestli je to jinak, zkuste politiku dělat zadarmo a financovat si to sami. Všichni.
    Je to přeci služba vlasti, národu, ne ?
    Kolik by jich tam zůstalo za minimální mzdu co sami navrhli a odhlasovali…?

    (5 zvracecích smajlíků…)

    1. No tak samozřejmě, lze se bavit o tom, zda může libertarián jít do politiky a nechat se platit z veřejných peněz. Někdo říká, že je to pokrytectví. Já říkám, že je to fér, protože pak už zbývá jen radikální cesta formou nějakých násilných útoků (respektive obrany). Jasně, není to ideální, když libertarián bere veřejné peníze, ale tak hergot když se libertariánům zrovna levičáci nevysmívají, tak jim říkají, ať jdou do politiky a změní to. No a když to libertarián udělá, tak ti samí najednou začnou háhá ty jsi v politice, bereš veřejné peníze, háhá jsi pokrytec!
     Ale i libertarián musí něco jíst. Vzdát platu se sice může, ale jak má pak fungovat? Leda by to všechno platil nějaký ultraboháč, třeba Babiš. Takže je to výběr mezi umírněnými realisty (jdeme do politiky, zkusíme to změnit mírumilovně) a radikálními idealisty (nehodláme se podílet na politice, byli bychom pokrytci; místo toho budeme házet molotovy na úřady). Představa plápolajících úřadů a lynčovaných politiků má sice svoje kouzlo, ale přece jen je to něco, co by libertariánským myšlenkám akorát tak uškodilo.

     V každém případě ale ta dvě tvrzení v rozporu nejsou, protože chtít po někom dobrovolně jeho peníze to není žádné parazitování, to je obyčejný obchod nebo dobročinnost.

  3. wtf? Tak tohle je fakt největší sračka, jakou jsem tu kdy četl.

 3. já jsem zvědavý, zda se někdy dočkám toho, že se bude diskutovat k tématu, nikoliv k osobě pisatele. Tohle znám velmi dobře z Ukrajiny – tam se taky nehodnotí CO bylo řečeno, ale KDO to řekl, co měl na sobě, jaké má auto….
  Tady to už začíná být jak na Novinkách :)

  1. Tohle žádný článek není. Ale PR libertariánů na úrovni pisatele ZŠ.
   I já bych chtěl min 5% a koryto k tomu, proč ne.
   Založím web: svoboda, guláš, rovnost, kobliha, boj s úřady, pivo, menší daně, párek, transparentnost, knedlík, rovné šance…

   ——
   Každý si podle vlastní poptávky voličského trhu bude moci vybrat co potřebuje…

   Jenže volby vyhrává ne ten kdo má více hlasů, ale ten kdo má program na jejich sčítání…

   Inš Alláh.

   1. možná jste nepostřehl, že absolutně nejde o žádnou ambici o vytvoření politické strany.

    1. Jak tedy budou prosazovat svoje požadavky ?
     ——
     OK já si to tedy začal číst, abych nekritizoval bez znalostí.
     Přiznám se, že jsem to dočetl jen semhle:

     Občan, který se nepojistil proti povodni, nezůstane bez pomoci. dostane státní příspěvek a vesele si znovu postaví svůj domeček v záplavové oblasti.
     ——————————

     To jsou sračky hodné psychiatra.
     Vězte vážení, že občané kterým v 97 sebrala voda v Bruntále domečky…dostali od státu 30000 Kč na postavení nového…
     (cena jen základové desky je 700000 Kč) a dodnes bydlí v „mobilhauzech“

     Dále se mi nelíbí věta, že nejlíp bude, když si budou lidé vládnout sami…
     A králové se musí historicky znemožnit že ? To už tady někde bylo.

     Si myslím, že kdyby si lidé vládli sami, to by teprv, no to by to dopadlo.

     Nesdílím jednoduché smyšlenky libertariánského webu.
     Je třeba :
     1. do toho vidět.
     2. říct nejen co ale i JAK.
     3. představte si že i dotovat musíte – vis major, důlní oblasti, atd.

     Osobně jsem pesimista, ČR je bananistán bez banánů a to nikdo nezmění.
     Kapitál je fuč, dokradíno, odkloněno, i sebelepší reformátor, by musel překonat nezměrné obtíže.

     1. podle výsledků voleb ve francii hodnotím, že lidstvo, konkrétně evropa potřebuje opravdu restart do doby masaryka.

 4. František Josef II. byl kdo?

  1. Franta Pepa Dvojka? No prece syn Franty Pepy Jednicky.
   Ovsem pokud vezmeme v potaz i Zafoda Beeblebroxe Nulteho, mohl byt dvojka i jednickuv otec.

   1. JO ty myslíš fotra France Josefa III., tos měl říct hned

 5. Tady se posledních 70 let jen kontinuálně krade, posledních 28 ve velkém. A když je někdo bohatý, tak ještě z těch chudáků dole vydojí stamilionové dotace. To je nová kapitalistické morálka.
  Když jsem byl naposled v Prahe, tak tam z národního muzea odpadávaly kusy fasády, byla obložená lešením jako kdysi polovina města za normalizace.
  Ve městě kde má sídlo drtivá většina firem, i těch nadnárodních. Taky většina miliardářů. Veyrony a Ferrari tam potkáváte na každém rohu, Porsche tam mají socky. A 30 let nejsou schopní opravit ani podělanou fasádu. I přesto, že Praha vysává daně z celé republiky tím že má nejvyšší index přerozdělování, i tím že všechny větší firmy tam mají falešnou centrálu aby se jim nikdo nevrtal v jejich švindlúčetnictví.

  1. Hele na auta jsem vysazenej. Veyron je tu pokud vim jeden a Ferrari na kazdym je podobny nesmysl. Tak prestan psat takovy kraviny.

 6. Tvrzení, že Národní divadlo vzniklo bez dotací, je – mírně řečeno – odvážné. Základní fakta jsou takováto – celkový rozpočet ND byl 3 204 129 zlatých, přímé dotace z Českého zemského sněmu minimálně 314 000 zlatých (možná víc, účetnictví divadla je v té či oné formě digitalizované na webu městské knihovny, ale kvůli blogpostu jej nehodlám projíždět celé). Toto platí za předpokladu, že šlechtu a specielně příslušníky vládnoucí rodiny v absolutní monarchii bereme jako soukromé osoby. Mno, budiž. Je to na debatu, ale pal to čert. Abychom se někam dostali.

  Čili minimálně 10% rozpočtu bylo z eráru. 10% je nahraditelných soukromými a „soukromými“ osobami, namítne nevěřící Tomáš. Možná ano, nicméně těchto erárních 10% bylo pro Národní divadlo naprosto klíčových.

  Prvních 14 000 zlatých dostalo divadlo přislíbeno v roce 1850. Toto (a částky v řádu tisíců od příslušníků české šlechty) umožnilo vůbec hledat a koupit pozemek pro stavbu divadla. Stavba pak po takových a onakých peripetiích dospěla do roku 1875, kdy opět došly peníze a z divadla stály nekompletní obvodové zdi. Pro ilustraci, v roce 1868 bylo vybráno necelých 200 000, pak se úspěšnost sbírek velmi snížila. Rozpočet byl v roce 1870 odhadován na 600 000, a nebyl pokryt ani z poloviny. Došlo to tak daleko, že byla dojednána půjčka ve výši 200 000 zlatých, ze kterou se ručilo samotnou budovou divadla. V roce 1875 uvolnil Zemský sněm 300 000 zlatých jako dotaci (a v roce 1878 povolil loterii s výnosem 193 000), díky čemuž se mohlo začít se zastřešováním divadla. Náklady ke konci roku 1875 byly i s onou dotací už 700 000. Po zastřešení divadla a slibu úspor na vnitřní výzdobě výnosů ze sbírek opět přibylo, poměr soukromníci:erár:půjčky byl v roce 1880 cca 800 000:314 000:200 000. A na sanaci požáru z roku 1881 se vybralo tolik, že bylo možno dokončit i vnitřní výzdobu dle původních plánů.

  Čili čistě matematicky bylo asi výpadek erárních peněz možno nahradit. Fakticky by ale bez eráru nejspíše žádné divadlo nestálo, protože erární peníze velmi pomohly hlavně na počátku projektu – v roce 1875 byl rozpočet divadla cca z poloviny pokryt erárem – než si soukromníci jaksi internalizovali, že Národní divadlo nejspíše nějaké stát bude a že příspěvek do sbírky nebudou vyhozené peníze, nýbrž že poslouží určené věci.

  Autore, prosím nemíchejte své ideologické přesvědčení s ověřitelnými fakty. Ode mě máte za chabý pokus o manipulaci a historický revizionismus za pět.

  1. +1

 7. Co to je za pičovonu?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2016