GSM Interceptor: Mobilní Superšpión part II.

Featured Image

V minulém článku jsme rozebrali funkci GSM sítě a odposlechy na MSC a NSC, v tom dnešním se dostaneme k jádru věci – k operativním odposlechům GSM mobilních zařízení s použitím GSM Interceptoru.

Pro zjednodušení si odposlechy rozdělíme na Legální a Nelegální. Legální odposlechy jsou prováděny např. na území ČR Policií ČR nebo BIS, mají právní krytí a z toho plynoucí výhody.  Nelegální odposlechy mohou být prováděny zpravodajskou službou v zahraničí (UZSI, vojenská rozvědka) nebo jiným subjektem bez povolení na území ČR (detektivní kancelář, cizí zpravodajská služba, průmyslová špionáž atd.). Tyto subjekty nemají právní krytí a z toho plynou jejich “ne”výhody.

Organizace provádějící legální odposlechy mají přístup do sítě operátora (mapy BTS, BSC) s možností určení polohy mobilního telefonu na mapě, přístup do databáze klientů (spárování mobilního telefonu s osobou), prohlížení historie volaných čísel a pohybu mobilního telefonu a také mají nárok na pomoc operátora (poskytnutí zařízení, techniky, informací nebo lidí).

Nelegální odposlechy tyto výhody nemají a navíc si musí dávat pozor na náhodné odhalení. Každý operátor má několik vozů měřicích signál brázdících ČR a odhalení aktivního GSM Interceptoru (fungujícího jako falešná BTS) je tak na snadě. K odhalení také může dojít GSM geekem nebo měřicími vozy ČTÚ. Určení polohy takovéto falešné BTS je okazkou několika sekund a postihy jsou dost vysoké.

První odposlechy mobilních telefonů byly prováděny jako “Man in the middle attack”. V praxi to znamenalo naložit jednu BTS do dodávky a jezdit za sledovaným zařízením. Nevýhod to mělo několik, kromě utajení to byly hlavně rozměry zařízení a náročnost na předávání signálu do operátorovy sítě. Menší GSM interceptory to řešily tak, že simulovaly BTS pro odposlouchávané zařízení a hovor pak do sítě předávaly přes vlastní SIM kartu jako mobilní telefon.

* FBTS = Fake BTS

Nevýhodou tohoto zařízení byla absence caller ID u volaného účastníka (volání ze skrytého čísla) a v případě nemožnosti přístupu do sítě operátora nevyváženost účtu. Hovorné bylo totiž účtováno na SIM FBTS. Navíc zde hrozilo veliké nebezpečí odhalení v případě ilegálního odposlechu, protože se jednalo o aktivní vysílání a simulaci BTS.

Moderní GSM Interceptory pracují v pasivním nebo semi-pasivním režimu.
 

Automaticky zjistí jaká je k šifrování komunikace používaná šifra, pokud je to A5/2, systém zůstává kompletně pasivní a pouze monitoruje reverse a forward kanály. Vlastní dekódování provádí interceptor online (zpoždění je cca 5 sec v závislosti na zařízení, dekódovacím modulu a SW). V případě že je používána šifra A5/1, je nezbytné k odposlechu získat šifrovací klíč (číslo Kc). V takovém případě se systém přepne do aktivního módu, nasimuluje BTS a přinutí mobilní zařízení se k ní zaregistrovat. Mobilní telefon je totiž řízen sítí a musí následovat instrukce které mu BTS pošle. Po zaregistrování předá mobil Kc číslo Interceptoru protože předpokládá že se jedna o síť operátora. Interceptor po získání Kc, IMEI a IMSI mobil přeregistruje zpět do sítě operátora a přepne se do pasivního režimu. S klíčem už pak jen poslouchá a dešifruje komunikaci.

Pro účely hlavně zpravodajských služeb je GSM Interceptor možno doplnit o Kc catcher. V zahraničí nebo při ilegálním odposlechu je jakékoliv přepnutí Interceptoru do aktivního režimu riziko. Potenciálně hrozí odhalení, zabavení drahého zařízení, uvěznění diplomaticky nekrytých agentů a prozrazení operace. Kc catcher je zařízení o velikosti mobilního telefonu, které je schopno nasimulovat BTS, donutit mobilní telefon zaregistrovat se, získat Kc, čím se možnost prozrazení výrazne snižuje.

Funguje to tak, že Interceptor pracující v pasivním režimu identifikuje mobilní telefon který chceme odposlouchávat a získá informace o sítí operátora. Agent-chodec strčí Kc catcher do kapsy, přiblíží se na několik (desítek) metrů k cíli odposlechu a čeká. Na Kc catcher dojde SMS s informacemi o cílovém zařízení a informacemi o sítí (napr. cell ID – Vodafone CZ), catcher se přepne do aktivního režimu, nasimuluje BTS a získá Kc, které odešle jako SMS interceptoru. Interceptor pak má s pomoci klíče jednoduchou práci. Celá operace získání Kc trvá cca 5-10 sec. a je uživatelem v podstatě nezjistitelná. Hlavní výhodou je, že pokud dojde ke kompromitaci agenta s Kc catcherem, zbylý tým i s drahým zařízením čas akci přerušit a zmizet.

Původně jsem měl v plánu psát jen dvě části, ale protože se jedna o rozsáhlou problematiku budou části tři. Ve třetí se podíváme na operativní funkce Interceptoru i na několik screenshotů že sledovacího SW.


12.06.2008 NoWork

12345 (3x známkováno, průměr: 1,33 z 5)
609x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017