Genetická klávesa Delete - zpět na článek

Počet komentářů: 99

  1. Můj názor je, že to jen tak nebude a nebude to ani potom až tak jednoduché a levné. Takže si nejsem moc jist, že to bude stát tlačit kde komu.
    Spíš bude docela výzva se k tomu dostat, i v případech, pokud bude člověk patřit do rizikové skupiny.
    On bude asi dost jiný přístup někoho, kdo má „srdce jako zvon“ a v příbuzenstvu je toto standardem, a někoho, kdo je na tom zcela naopak.

  2. Podobne uvahy mi pripominaji debaty, kam az bude rimska rise sahat v sestem stoleti a jakeho technologickeho pokroku dosahne pro blaho svych obcanu. Mam pocit ze svet pujde s blahobytem a pokrokem spise dolu, takze budeme radi i za dostupnost dnes bezne pece, natoz takoveho hitech pro siroke vrstvy.

  3. Tlak pojišťoven na povinné zásahy proti vlastním zájmům je zcela reálný.

    Pro dokreslení z příbuzného téma – Google (resp. Alphabet inc.) má jako firemní vizi „ukrást organizovat všechny informace na světě“ a jako takový má několik projektů, které mají ukrást organizovat i veškerá data o lidském zdraví. Existuje Google Health, který slouží ke správě zdravotní dokumentace a který byl prolobbováván dosti skandálním způsobem. Paralelně běží big data projekt Google baseline, který se snaží zmapovat statisticky průměrné lidské zdraví jako normál, odchylka od nějž je „nesprávná“. A paralelně běží projekt Alphabet inc. na nanoboty vstřikovaného do krevního řečiště, kteří mají číst a v reálném čase informovat všechno o tělesné aktivitě a zdraví.

    Lidé napojení na Google* se poměrně otevřeně nechávají slyšet, že zdravotní pojišťovny by měly tuto telemetriku s nanoboty a big data statistickou analýzou zdravotní dokumentace vyžadovat de facto povinně, jinak by mělo být napáleno brutální penále/malus na pojistce.

    _____
    *ekosystém Google má několik sfér: jednak vývojáře, kteří programují technologie; dále „soft“ obory které se zabývají průmyslovou manipulací – sociology pro manipulaci, adiktology kteří radí jak vytvářet biochemickou závislost na užívání produktů Google, behaviorální psychology pro profilování atp; potom otevřené lobbisty… A nakonec více či méně nepřímo „spřízněné intelektuály“ jejichž úkolem je připravit půdu pro každé technologické prolomení soukromí ze strany Google palebnou přípravou, kde vysvětlí světu že kdyby se náhodou objevila taková či onaká technologie, není to vůbec brutální narušení soukromí, protože nikdo nemá právo na soukromí v té či oné oblasti.
    Pro více informací viz Shoshana Zuboff -The age of Surveillance capitalism, podkapitola „Dispossession cycle“ – habitation, str. 138 až 145.

    1. Nepřeháníte to s těmi adictology? Užívám google vyhledavač, youtube, email a kdysi jsem použil Drive. Používání ve mě vyvolává stejné pocity jako spuštění myčky. Neutrální při kliknutí a drobná radost z toho, že na konci je čisté nádobí. Co by k tomu mohl přidat adictolog?

      1. Ze si se stal otrokem mycky na nadobi a vyrobci ti ted bufou vsechno diktovat. A protoze jednim z nejvetdich vyrobcu bile techniky je Turecko, tak te ma islam v kapse. Takze koukej zase vytáhnout hadr a jar a makej, zaprodance :)

      2. Adiktology Google i Facebook prokazatelně zaměstnávají a to právě s cílem jak optimalizovat algoritmy aby co nejvíce lidi přilepili k obrazovkám svých produktů, a to sice nikoli „produktivních“ jako kancelářské aplikace, nýbrž takovým které o uživateli vytváří „behaviorální surplus“.

        U Facebooku je to jasné, máte celý den koukat na feed který vám to hází a reagovat přinejmenším smajlíky, které byly zavedeny proto, aby poskytovaly co nejpřímější zpětnou vazbu na to, jakou emoci ve vás vyvolal jaký algoritmem podstrčený obsah a jak tedy funguje vaše psychika.

        Google tohle dělá jemněji, protože většinu dat dokáže vyšmírovat „neviditelně“ – z trackování všech lidí kudy chodí na internetu, z jejich mailů a dokumentů (btw ve smluvních podmínkách Google Drive máte, že Google bude automaticky procházet vaše dokumenty a fotky a nejen v nich hledat klíčová slova, ale rozumět obsahu skrze NLP – a pokud usoudí, že se mu nelíbí co píšete/fotíte, zablokuje vám účet. Představte si, jak si poradíte s 2FA autentifikací nebo změnou emailu, který vyžaduje potvrzení na starém emailu, když vás Google zčistajasna úplně zařízne… Stává se to.)

        Snaží se o to ale na Youtube – adiktologové pomáhají s vývojem algoritmů pro videa, která se zobrazují vpravo při přehrávání čehokoli, aby ideálně člověk na youtube z jednoho videa přešel rovnou na další. A stejně tak adiktologové pomáhají s některými aplikacemi na Androidu, aby byly návykovější.

        Tam ale paradoxně nedávno konkurence donutila Googlí adiktology začít dělat jejich práci, nikoli anti-práci – Apple totiž zavedl aplikaci která má uživatelům výslovně pomoci nečumět pořád do smartphonu, takže Googlí adiktologové se skřípěním zubů museli pomoci s vývojem podobné aplikace.

        1. Drive jsem využil spíš na vyzkoušení, nejsem blázen, abych někam na cloud nahrával fotky. Co se Youtube týká, měli by ti adictologové víc zamakat, protože běžně se snažím dohledat něco co jsem rozkoukal a ne a ne to najít a roste ve mě frustrace a touha to vzdát a vypnout. Na nečištěném pc mi to pak háže videa a kanály na které koukám, ale nikam dál mě to nežene, spíš se to zacyklí v nějaké bublině a rozhodí to třeba hledání návodu na výměnu klávesnice u notebooku, aby se to za pár dní vrátilo zpět do bubliny.

          Na YT jsem akorát zjistil, že když jsem přihlášen, tak řazení příspěvků od nejzajímavějšího dává dost nahoru ten můj. Kdežto po odhlášení se tentýž příspěvek zařadí dle jiného algoritmu zpravidla níž. Takže přihlášený uživatel má asi pocit větší důležitosti, moudrosti a oblíbenosti.

          Asi žádný z gmail účtů by mě nemrzel, založil bych si prostě nějaký další, stejně jako když nějaký dlouho nepoužiju a zapomenu o něm údaje. Nevím jak poslední dobou, ale dřív po mě leckeré freemaily chtěly neuvěřitelné údaje při založení. Google to nechce, asi počítá s tím, že už o mě stejně všechno ví nebo to zjistí později :-)

          1. Na hledáni rozkoukanejch videi na YT je dobra zalozka historie. Akorat člověk musi bejt přihlášenej. Nebo prolizt historii v prohlizeci.
            FB taky funguje na hovno, protoze to pokazdy tu zeď nakonfigure jinak a kdyz chces najít ten zajimavej prispevek co tam byl minule, tak mas smulu, pokud tu konkrétní stranku nemas ve sledovani. Coz v případě takovejch tech „Rudla okomentoval příspěvek…“ nemáš. Jak funguje FB reklama a doporucovan8 stránek netusim vůbec, protože fo vetsinou hazi takovy sracky který bych do sledovani nedal ani omylem.

            1. shane: a jak víš, že přesně tohle není účel? Chceš-li najít konkrétní věc, která tě zaujala včera, MUSÍŠ projít milion jiných příspěvků a reklam. Mohli jsme tě nechat to najít za minutu, ale my jsme řekli NE: budeš se Facebookem probírat hodinu ;-)

              1. V tom případě je to nedotažený, protože to prostě nenajdeš a nezobrazuje se to ani na zdi toho kdo to komentoval. Jestli to je fíčura tak nesmyslná, protože se na to každej podruhý vysere.

          2. Proč přesně, je nutné se přihlašovat k YT? Tedy pokud jeho obsah jen prohlížím, nic nehodlám vkládat?

            1. Některý videa jsou jen pro přihlášený. na druhou stranu neni problém mít na gmailu anonymní email jen na registraci

              1. „anonymní Gmail“ je oxymoron. Google fízluje všechny po internetu přes ReCaptcha, přes 80% veškerých reklam, přes tlačítka sdílení obsahu, přes své API, přes své cookies, přes své beacony, prostě skoro všude má dost technických opatření na to, aby na jedné straně každého sledoval po celém internetu kudy chodí a jak se chová, a na straně druhé jej deanonymizoval fingerprintingem. A to včetně tak brutálního, že např. i fízluje frekvenci a charakteristiku psaní na klávesnici – to dělali Gestapáci a StBáci když chtěli dostat cizího radiotelegrafistu.

                Existuje jediná obrana – natvrdo zablokovat úplně všechny javascripty, služby, API Googlu, prostě všechno co vede na Googlí servery. A to také znamená rozloučit se s veškerými googlími službami.

  4. Etickou otazku nedokazu posoudit, ale ta socio-ekonomicka je celkem jasna: jako prvni si geneticke upravy sebe a svych deti budou moci dovolit jen prachaci. Nejdriv si budou davat opravovat geneticke nemoci a chyby, pozdeji se nechaji i vylepsovat. Tim se jeste vice prohloubi trend, ze bohati jen bohatnou a chudi jen chudnou. Tentokrat to vsak nebude jen v rovine penez, ale i v rovine skutecnych fyzickych i mentalnich schopnosti. Upraveni se nakonec stanou bez jakekoliv nadsazky polo-bohy, ve vsech ohledech dokonalymi jedinci, se kterymi mohou souperit jen jini upraveni jedinci. Fakticky tak nastane geneticky apartheid, pred kterym autori sci-fi varuji uz cela desetileti (asi nejznamejsi je film Gattaca). Je docela mozne, ze z upravenych se stane novy zivocisny druh, treba Homo Emendatus.

    A pripominam, ze toto nastane i pokud budou upravy celou dobu ciste dobrovolne. Pokud se upravy stanou nelegalni, tak se cely proces jen zpomali, protoze upravy budou muset probihat pokoutne v mezinarodnich vodach atd. O to vetsi ale pak budou rozdily mezi chudymi a bohatymi. I bez statnich zasahu se da cekat, ze kolem toho budou nepokoje a obcanske valky mezi „hajzly ze zkumavky“ a „spinou z ulice.“

    1. Technicka, chudi nechudnou, chudi jen bohatnou pomaleji. Takze se ty nuzky vic rozviraji, takze ten rozdíl je vic vidět a tak maji pocit ze jsou na tom stale hur. Ale ve skutecnosti nejsou.
      Pravda ale je, ze genové terapie a eugenika by timhle trendem mohly seredne zamavat. Už teď ma chudina ztizene možnosti vertikální mobility a tohle by ji mohlo zariznout úplně.

    2. Caleb: o to bych neměl obavy. Ono se jim to čachrování s geny vymstí. Je to jen otázka času.

      Viz ten mini-Mengele z Číny, který sice dokázal vypnout geny které možná způsobují rakovinu, ale za odměnu způsobil výrazně horší myslím imunitu na běžné nemoci, nebo zpracování cukrů nebo něco jiného.

      Hrát si na bohy ještě lidstvu nikdy nepřineslo nic dobrého – a tím spíše v oblasti, kde ničemu doopravdy nerozumíme protože neznáme opravdovou kauzalitu, jen korelaci, a to ještě zhusta na opičkách ve kterých to může fungovat v klíčové oblasti úplně jinak.

      1. Jak říká má oblíbená postava z jednoho béčkového seriálu: „All magic comes with a price, dearie…“

        1. A nebo ještě trefněji česká moravská skoro půlstoletá klasika: „jaké to kouzlo má háček / to ví jen zlá stará ježibaba / když svítí slunce tak mráček / nikoho nezajímá…“

      2. Právě proto to budou nejříve zkoušet v třetím světě, potom na chudších stejné rasy a nakonec na sobě

  5. Civilizace, jak ji známe, se blíží ke svému zániku. Dosáhla nepochybně vysoké úrovně, nicméně spousta znalostí bude brzy zapomenuto, čili podobné píčoviny zřejmě nikdy neproběhnou. Lidé se opět budou starat o to, zda mají co jíst, ne o to, jestli mají hajzl pro třetí pohlaví, nebinární osoby, ovcomrdy, kozomrdy, buzeranty a podobné menšiny nebo jestli je na poli 50 % ženských.

    1. A s tím já tak úplně nesouhlasím. Ony všechny ty zániky měli něco společného. A to, že Master byl součástí systému, který zničil. Tedy chyba fatální pro ten systém byla fatální i pro něj. Soudobí Masteři jsou nad systémy. Provozují jich řadu zároveň a když se jim jeden totálně zesere, prostě se z něj stáhnou. Navíc ta doba temna se tím taky zkracuje, protože po zhroucení systému prostě implementují nějaký základ od jinud a pokus buď zopakují, nebo upraví jeho parametry, či implementují nový nápad. Neexistuje způsob, jak fatálně zlikvidovat kompletně celou civilizaci, kromě atomového vyhubení lidstva. A tak se v místě zhrouceného systému okamžitě etabluje nějaký jiný, který (ještě) funguje. Jediné, co pro ně může být fatální je konec jejich těla. Takže si piště, že příslušné know how si pečlivě decentralizují v různých systémech a když ten který zničí, pořád tu bude druhý, třetí. Rozpadne se Evropa a Severní Amrika? Buďte si jist, že v té jižní funguje několik špičkových klinik a vědeckých pracovišť. Ne snad, že by jejich kapacity tvořili nějakou péči pro tam žijící obyvatelstvo. Je to prostě decentralizované pracoviště. Hotovo dvacet. Žijeme v době, kdy přesunout se fyzicky na druhý konec planety trvá řádově hodiny a není to žádné dobrodružství (pokud nejste sprostý poddaný a nejste odkázán na RyanAir a podobné sračky, ale i tak je to pro Vás velice dostupná, jednoduchá a relativně pohodlná možnost). V takovém případě na troskách zborceného systému mohou do pár hodin stát bagry a pod vedením nového lokálního managmentu, který na spáleniště byl implementován z druhého konce planety, budou světlé zítřky podle přání toho kterého Mastera.
      Takže jediné, k čemu se já upínám, je že Soros a Merkel stihnou zdechnout před tím, než bude genová terapie použitelná. Ne snad, že by oni byli Mastery a jejich odstranění by něco řešilo. Jen jsou prostě identifikovatelní a mě udělá normální zkurvenou radost, když chcípnou, stejně, jako my ostatní (a mnozí díky plodům jejich práce).

    2. Civilizace, jak ji známe, se blíží ke svému zániku. Dosáhla nepochybně vysoké úrovně, nicméně spousta znalostí bude brzy zapomenuto

      Mylis se, respektive vyvozujes nepresne zavery. Mam na toto tema pripraven v hlave dalsi clanek, takze nechci predbihat.
      IMHO soucasna civilizace neni vubec nicim unikatni. V teto fazi vyvoje uz bylo lidstvo patrne vicekrat a vzdy jsme se uspesne vyhubili a zbrzdili vyvoj na nejakych tisic let, nez jsme se vyvinuli znovu a znovu vybili.

      IMHO je v lidskem genofondu jakasi „pojistka“, ktera nam brani dosahnout urcitou uroven technickeho rozvoje, aniz bychom dosahli adekvatniho stupne „moralniho“ (ci etickeho) rozvoje, nebo jak to nazvat.
      Reknu to polopaticky. S nasi socialni urovni se to ma uplne stejne, jako s tlupou pralidi vyzbrojenou pestnimi kliny. Vubec jsme nepokrocili.
      Akorat misto tehdejsiho kmenoveho samana mame mainstream media a Sorose a spol., pred kterym kecneme na zadek a jakekoliv nase zivotni konani ridi debilni zelene papirky a policejni buzerace, ktere nam oni natiskli a vymysleli. Je to takova mega real world onlinovka, kterou Soros a jemu podobni hrajou metodou cukru a bice podle svych vlastnich pravidel nad celzm svetem.
      Dokud neprekoname toto stadium (ne)vyvoje ldske civilizace,
      nepohneme si nikdy nikam dal, pouze ke sebezniceni, jakkoliv by nase technologie byly „pokrocile“. Technicky rozvoj s tim nema vubec zadnou souvislost, snad jen to, ze se budeme schopni znicit efektivneji, mozna natolik efektivne, ze uz zadny dalsi „reset“ nebude a vrati se to nekam do stadia viru.
      Coz by ovsem Sorosum dvakrat nevonelo…

      Cili abych to shrnul. Nase civilizace je ve stejne pasti, jako staroveky Rim v dobe upadku, jako staroveky Egypt v dobe upadku, jako Mezopotamie v dobe upadku, jako rise Alexandra Makedonskeho po jeho smrti, jako Francie v roce 1848, jako neznama predveka civilizace v Peru a Mexiku, po ktere zustaly pouze ozehnute megaliticke stavby, ktere dodnes nejsme soucasnymi technologiemi schopni napodobit. Vsichni dojizdime na jedne a te same veci, totiz, ze tolerujeme bandu nenazranych panskych prirozeni a jejich nohsledu ve vedeni spolecnosti, kteri jako rakovinotvorne nadory parazituji na dolnich 99% lidstva. A tech dolnich 99% lidstva je natolik blbych, ze hraje tuhle jejich hru na blbeho a blbejsiho, misto aby je ignorovali a zalozili si svuj vlastni system, necinkly, nezkoruptovany, nezavisly na zvuli Elit a jejich vojacku.
      Problem je v tom, ze tenhle vybajeny skvely system nebude fungovat jako ten naivni Urzoanarcho ANKAP, protoze vyzaduje, aby z tisice lidi 999 dnem i noci chteli na tomto systemu makat a ten jeden potizista, ktery ho chce rozbijet, byl okamzite nalezen, identifikovan a vystrelen raketou nekam na Mars, nez stihne napachat nejake skody. V soucasnem stavu lidske civilizace je to presne naopak. Z tisice lidi chce 999 krast a zivit se lehce na ukor toho jedineho poctiveho debila, ktery s poctivoszi nejdriv pojde. Ze to je z hlediska dlouhodobeho vyvoje cesta do pekel videli vsichni ti Sokratove odsouyeni k piti bolehlavu, Janove Krtitele s hlavou na mise, Jezisi pritluceni na kriz, stejne jako Snowden v Rusku a Assange v britske vazbe. Nejsme vubec nicim originalni.
      Tuhle debilni hru na podrezavani si vetve sami pod sebou s vidinou rychleho zbohatnuti si hrajeme uz par desetitisicu let, jedine , co se lisi, je technologie te pilky, kterou si tu vetev rezeme. V tom jsme dosahli pozoruhodnych vysledku. Nebyt maleho hnusneho hajzla v kazdem z nas, ktery leze do zadku Sorosovi v nadeji, ze dostane svou hrst zelenych lupenu, neprezil by ten system ani den. Ale ten system uz kontinualne zije s drobnymi obmenami nekolik desetitisicu let a ten saman z doby kamenne by se se svym know-how zorientoval v mocenskych pomerech dnesniho sveta za pet minut.

  6. Reknu to na rovinu. Nemam rad Kechlibara. Jeho clanky jsou nesmirne zdlouhave, napohled hrozne libive, ale obsahove zcela prazdne.
    Abych to shrnul.
    1.
    Geneticky vyvoj na lidske DNA samozrejme probiha. Akoratze to nedelaji vladni, ale soukrome laboratore na armadni zakazky a z cernych fondu, kdy cerne fondy Pentagonu si pomalu nezadaji s temi „oficialnimi“.
    Pokud jste naivni anebo debili, muzete si myslet, ze velmoci tohoto sveta dodrzuji nejake „zakazy“ experimentovani s lidskou DNA.
    Rusove, Americani, Cinani, Izraelci, ale bohuzel i shithole country jako Indie, pravdepodobne i Iran, Severni Korea v tom jedou na plne kule.
    2.
    Pripadne leceni lidskych nemoci je az druhotny cil. Prvotni cil je vojenske vyuziti. Myslim, ze USA by zafinancovaly libovolny projekt, ktery by treba geneticky cilene zavrazdil 90% CInanu na zklade nejake jejich specificke genove sekvence, zatimco dejme tomu americka pechota slozena z cernochu by si vesele behala po bojisti bez nutosti nosit biohazard ochranne obleky a zrat z konzerv.
    3.
    I kdyby se nahodou nasla cesta civilniho vyuziti, bude tato technologie draha. Cili jen pro ELity a jejich vyvolene. Kdyz se tak divam na vekovy prumer vsech tech Rothschildu a Sorosu a na neboztika stareho Rockefellera, ktery mel sest transplantaci srdce a ve veku 101 let dostal sedmou a teprve pak ho mohli ubit nasadou od lopaty a konecne zahrabat, tak si troufam tvrdit, ze nejake prakticke vysledky pokrocilych terapii uz v praxi jsou. AKorat nejsou pro obycejne smrtelniky.

    Tolik debunk Kechlibara.

  7. Zmíněná genetická manipulace je jen jakousi třešničkou na dortu. Cílem genetiků bude změna o něco komplikovanější a co do dopadů podstatnější. Cílem totiž není, aby dotyčný neumřel v 70 na infarkt alébrž v 80 na rakovinu, cílem je, aby neumřel. Kvalita následného života je života a vedlejší ztráty budou až sekundárním byť důležitým směrem bádání. Stejně jako u zmíněného problému máme přírodní ukázku, jak by to mohlo jít, jen je člověku geneticky vzdálenější. Existuje zvířátko jménem rypoš, které nestárne a netrpí rakovinou. Zatím ještě není jasné, jak to dělá, ale je jen otázkou času zejména výpočetního, než na to genetici přijdou. Samozřejmě rypoši nežijí věčně (cca 25-30 let), číhají na ně různé infekční nemoci, predátoři, přírodní katastrofy a hlad. Lidstvo po tisíciletí hledá svatý grál, elixír života, fontánu mládí a pod. Hlavním důvodem vzniku valné většiny náboženství byla jistota smrti. Dovedete si představit jakoukoli silnější motivaci? (a nelžete si do kapsy) Trochu problém může spočívat v tom, že ne všechny genetické manipulace lze dělat na živých lidech tj. fungujících organismech. Typicky tuto zmíněnou nejspíš ne, protože by bylo nutno změnit DNA prakticky včech buněk v organismu, zejména neuronů, které se příliš nemnoží, což nevím, zda bude někdy průchozí. Takže půjde zejména o ještě nenarozené děti, o genetickou manipulaci oplozených vajíček. To nemusí být přehnaně komplikovaná a drahá záležitost, se správným know how by to mohly zvládat i menší laboratoře. Člověk nesmrtelný vybavovaný postupně dalšími vylepšeními je samozřejmě novým druhem člověka a zpětné křížení bude nežádoucí, případně mu bude na úrovni DNA zabráněno. Vědomí, že zemřeme, významně ovlivňuje naše myšlení i chování zejména ve druhé polovině našeho života a lze předpokládat, že bez této jistoty by se výrazně změnilo chování lidstva. Patrně by nastaly války se smrtelnými o životní prostor a nutnost expanze mimo planetu zemi. Sice by se asi snížila porodnost, ale přesto každý narozený by byl jaksi navíc. Asi by se rozmohly i vraždy, jelikož kompetice v nestárnoucí společnosti je neřešitelným problémem. Představte si, že už třista let čekáte, až váš příšerný šéf konečně uvolní židli. Takto by bylo možno pkračovat ještě dlouho, nicméně zásadní otázkou není jestli, ale kdy.

    1. Takto by bylo možno pkračovat ještě dlouho, nicméně zásadní otázkou není jestli, ale kdy.

      mno, otazka neni, ani jestli, ani kdy, ale jestli nahodou uz lidstvo tuhle schopnost v minulosti nedosahlo a nahodou nekde neni najaky „klub“ nesmrtelnych, ktery si tou „kompetici“ prosli a nahodou nehazou vidle do toho soucasneho genetickeho badani, abychom ten reverse engineering nahodou nedotahli do konce a nespustili to peklo „kompetice“ znova, pripadne abychom nenarusili jejich „monopol“ na nesmrtelnost.
      P.S:
      Adam a Eva zili jako nesmrtelne bytosti a protoze se obratili proti svemu Stvoriteli, dostali jako „trest“ chybu do genofondu, takze zacali starnout a museli zemrit.
      Mate to dokonce cerne na bilem i v te stokrat rozredene a tisickrat zcenzurovane dezinformacni prirucce, na kterou se odvolavaji krestani a kterou ukradli Zidum, kteri to zase ukradli Asyranum…

      1. co se tyce mozku …. kolik lidi umrelo predcasne na rakovinu, nez stihli dojit do stadia totalni mozkove demence….

      2. Adam a Eva žili jako nesmrtelné bytosti, dokud nezemřeli.
        „Fascinující“, pravil pan Spock.

      3. RIMMER kouká na kazetu se zprávami. Holografická zprávařka čte zprávy. Za ní je vidět logo „Groovy Channel 27“.

        ZPRÁVAŘKA: Dobrý večer, sledujete zprávy v pátek sedmadvacátého Geldolfa. Archeologové poblíž hory Sinaj našli stránku knihy, která je odborníky považována za součást Bible. Bonnští experti nyní určují její stáří. V případě, že je skutečně pravá, tak patří na první stranu a biblický text zní: „Mé milované Candy. Všechny postavy v této knize jsou fiktivní a jakákoliv podobnost se skutečnými lidmi, žijícími či mrtvými, je čistě náhodná.“ Církevní představitelé tuto stranu jednotně odmítli. V Evropě se terorista, který patří k revoluční frontě pracujících – fanatické levicové skupině, jejíž stoupenci nenávidí…

        Do místnosti vkráčí KOCOUR, sedne si k RIMMEROVI na postel a opravdu drze ho vytrhne od sledování tři miliony let starých zpráv.

    2. Nesmrtelnost není otázka genetiky. I kdyby to vyšlo a člověk se v plném zdraví dožíval stovek let, nemá na to dělanej mozek. Co dělat, když už jste všude byl, všechno zažil, všeho dosáhl, se všemi se potkal?

      1. Vzhledem k tomu, že to ještě nikdo neověřil, jedná se o plácnutí do vody na úrovni sci-fi literatury.

        1. Tak pokud stařecká demence a podobné problémy doženou lidi už kolem 80-90, tak se nedá čekat, že ve 150-200 letech by to bylo nějak lepší.

          1. Pokud by „nesmrtelnost“ (to je pojem asi jako „doživotní záruka“) byla výsledek zdokonalování genofondu tak předpokládám, že ti dva němci by se řešili (ještě s rakovinou) asi prioritně.

            1. * pardon, tak Parkinson byl anglán …

            2. Žádná genetická editace ani genová terapie nedokáže zabránit faktu, že mozkové buňky od dospělosti umírají a nové se prostě nevytvoří.

              (Alespoň mi to tvrdila učitelka biologie když vysvětlovala, proč nemáme chlastat.)

              1. „Žádná genetická editace ani genová terapie nedokáže zabránit faktu …“ – tak to bych si do budoucna, pokud bádání bude pokračovat, tvrdit nedovolil.

      2. „Co dělat, když už jste všude byl, všechno zažil, všeho dosáhl, se všemi se potkal?“ – no co? Začal diskutovat na internetu :)
        Hypoteticky bráno, svět by ani s nesmrtelností nebyl neměnný, navíc by byla fůra práce s kolonizací okolních planet. Horší by bylo kdybych zůstával furt stejně blbej, ale to by se snad v rámci genetických úprav taky dalo trošičku vytůnit :D

    3. Viz „Homo Deus“ od Yuvala Harariho. Ona by to ani nemusela být nesmrtelnost, ale prodloužení životní síly třeba na 150-200 let. Představte si J.V. Stalina v plné síle v požehnaném věku 142 let.

      1. S prodlužováním by asi takový problém nebyl, koneckonců to neustále zažíváme. Představte si knížete Bořivoje v požehnaném věku 85 let…

        1. 85 není tak výjimečný věk, s dobrým kořínkem se ho dalo dožít i v tom raném středověku. Ale zdaleka to už nebyl bojovník v plné síle, o to jde.

          1. hele, Rockefeller ve 101 letech po sesti transplantacich taky nebyl zrovna telesnou stavbou bojovnik v plne sile, ale take mu stacilo jen pohnout prstem a nejmenovana demolicni spolecnost udelala „rekonstrukci“ newyorskych dvojcat asi tim stylem, ze na kriticka mista oceloveho skeletu pridratovali termitove naloze a paralelne zinscenovali unos dvou boeingu, ktere mely zrovinka nahodou na palube system dalkoveho ovladani, ktere bylo ofiko vyvinuto proti hrozbe leteckeho terorismu a umoznovalo ridit letadlo nezavisle na vuli posadky na dalku ze zeme…
            Pak zcela nahodou byl v inkriminovanou dobu mimo provoz US protivzdusny obranny system a BBC odvysilalo pad budovy v predstihu a kratce nato treti letadlo nabouralo do Pentagonu, cimz se ztratily kriticky dulezite ucetni informace o chybejicich trilionech dolaru, ktere se timpadem jen tak vyparily. A zacaly tim „valky proti terorismu“ v Afghanistanu, na kterych se podilela mimo jine i nase debilni armada nasi debilni republiky.
            Docela slusny vykon na chcipaka stoleteho dedka, ktery to cele vymyslel a zrealizoval s pulkou mozku mrtveho, ne ?

            1. Rockefeller? On uz to nebyl Silberstein, majitel tech mrakodrapu co se pak soudil o miliardy pojistneho ktere nakonec nedostal?
              (Rockefeller zadnejch sest ani sedm transplantaci srdce nemel. Byl to for z nejakejch recesistickejch stránek a alobalovy hlavy to zblajzly i s navijakem)

          2. Tenkrat to ovšem výjimečný vek byl. Dneska se taky da dozit 110 let, ale kolik takovejch je?

            1. Dožít se 100+ bylo výjimečné vždycky, nepatrné promile populace. 85 se dožít dá, pouze v minulosti byla drsnější doba, kromě tuhého kořínku musel mít člověk i trochu štěstí.

    4. Vezměme-li s věkem klesající idealismus, je to zajímavá myšlenka – jakoby s tím příroda již počítala.

  8. Díky za článek. O tuto oblast se příliš nezajímám a že již existují technologie jak měnit DNA v již fungujícím těle/organizmu jsem dosud netušil. Myslel jsem že jde zatím jen zeditovat DNA a tu pak vrazit do vajíčka a takto vypěstovat jedince žádaných parametrů.. tak nějak + – .

    1. Laicky se domnívám, že měnit DNA v živém organismu je možné.
      Smutné je, že některé buňky se za lidského života vymění mnohokrát, zatímco některé vůbec (v mozku a v srdci).
      V literatuře se udává, že červené krvinky se vymění v průběhu čtyř měsíců, buňky pokožky v průběhu dvou až tří týdnů a buňky v trakčníku v průběhu týdne.

      1. Neurony i glie se dokáží „množit“, jen jsou v tom zásadně omezeny. Stejně tak buňky srdeční svaloviny. Jsou tam značná rizika jak rakovinného bujení tak poruch vodivosti, která je významná zejména u srdečního svalu. Nicméně omezené možnosti tu jsou. Teze o nemnožení jsou už překonány.

        1. Děkuji za upřesnění, moje znalosti v (pro mě) okrajových oborech jsou poplatné faktu, že jsem promoval ještě za totality…

  9. Mariane, čtu Vaše články rád, protože jsou srozumitelné a vystavěné na nějaké základní myšlenkové logice a argumentaci.
    Jenomže těžko se můžeme snažit věštit budoucnost, a to zejména takto vytrženou z kontextu.
    Uvedl bych známý příklad, týkající se číslicového zpracování občanských dat, tedy sčítání lidu ve Výmarské republice. Pokud bychom tehdy předpokládali, že binární zpracování dat pomocí děrných štítků výrazným způsobem posunou pokrok k novým způsobům číslicového zpracování dat (prosím přestaňme jednou provždy používat to zrůdné americké slovo technology ve smyslu technlogie, protože člověku, který ví, co znamená české slovo technologie, nutíme extremisticky agresivní jednání), tak bychom měli pravdu, Pokud bychom vyvodili, že tento vynález způsobí vyvraždění milionů lidí, měli bychom rovněž pravdu.
    Vývoj v oblasti změny DNA bude pochopitelně závislý na celkovém vývoji společnosti.
    V 70. letech 20. století rozhodně nikoho v mém okolí nenapadlo, že v roce 2020 bude systém dopravy zcela identický, jako v roce 1950 (pouze s tím rozdílem, že jeho totální kolaps bude denním jevem, který nikoho nebude motivovat k žádné potřebě systém zlepšovat, ale naopak povede k omezování dopravy a represi, mající za následek spirálovité zhoršování stavu), stejně, jako nikoho nenapadalo ještě v polovině 80. let, že bude mít téměř každý (včetně těch úředně nejchudších) v kapse osobní superpočítač, který bude neustále ve spojení s jakoukoli databází a jakýmkoli uživatelem na této planetě mající obdobné zařízení, a že takové zařízení bude stát třetinu až pětinu průměrné měsíční mzdy ve vyspělých zemích a bude jej vlastnit po celé planetě více lidí, než WC. A i kdyby si někdo v roce 1984 takovou možnost připustil, co by z toho usoudil? Měl by v hlavě gigantický zmatek, protože by nechápal, jak to, že když má někdo v kapse veškeré vědění lidstva, není schopen zajistit průjezd Prahou do jedné hodiny, tedy srovnatelně s tím rokem 1950? Jaký bacil to musel napadnout lidský mozek? Nikoho by asi ani ve snu nenapadlo, že po Concordu už nikdy nepřijde nic, nikdy jej nic nepřekoná, protože o to nikdo nebude stát. Zato hlavním problémem lidstva bude definovat 72 pohlaví a bojovat proti CO2 (tehdy byl vynález katalyzátoru, který mění prokazatelně karcinogenní uhlovodíky na vodní páru a neškodný oxid uhličitý jedním z vynálezů století).
    Z uvedeného bych vyvodil závěr, že je snad lepší fakt nevědět…
    Určitě víme, že:
    1) čím více jsme závislí na technice, tím menší potřebu máme jí rozumnět a tím menší pozornost jí věnujeme
    2) čím dokonalejší a rychlejší komunikační nástroje máme a čím více jich máme, tím více máme problémů s komunikací
    3) jakákoli úroveň pokroku v jakémkoli oboru může být vždy zcela opuštěna a veškerá lidská energie může být věnována oblasti jiné, která pro naše předky nepředstavovala problém hodný pozornosti
    4) čím snadnější přístup máme k encyklopedickým informacím, tím paradoxně více lidí se zabývá studiem encyklopedických informací a naopak tím méně lidí se zabývá jejich teoretickou či praktickou aplikací
    5) čím jsme bohatší, tím jsme nespokojenější

    1. hele integrale,
      nechci ti hazet vidle do tvych primitivnich pseudoracionalnich uvah, ale pokud bych vzal lidstvo jako celek a jeho celkove schopnosti vymyslet, inovovat, zlepsovat, vyvijet technologie hodnotu 100 bodu, tak:

      Na vyvoj novych technologii utrati lidstvo 1 bod ze sta
      Na snahu zneuzit tyto technologie k valecnym ucelum utrati 10 bodu ze sta
      Na snahu Elit upevnit svou svetovladu a ozebracit zbylych 99,99999 procent populace utrati 89 bodu ze sta.

      Jak by asi Elitam prospelo, kdyby se kazdy Lojza mohl za hodinu presunout kdekoliv po zemekouli ? Levne, efektivne a komfortne ? Nijak.
      Jak jim pomuze, ze ma kazdy Lojza v kapse bezva spionazni zarizeni napojene na centralni umelou inteligenci Elit, kam se ukladaji
      vsechna data a metadata a zvyky a soicialni kontakty a GPS pozice kazdeho Lojzy a kazdeho, kdo se nedobrovolne ocitne v jeho blizkosti ?
      Velicemoc jim to pomuze, takze ten mobil Lojzovi koupi a zadotuji ze sveho.

      To je odpoved, proc nemame Concord2 pro normalni lidi, ale mame prima Learjety pro Musky a spol. kteri kazou lidem Tesly, ale sami si leti na otocku do baru pro drink na Havaj soukromym ryskacem, pricemz takovy Musk vyprodukuje vice CO2, nez jedno stredne velke okresni mestecko.
      To nemluvim o velkych rybach ala Epstein, ktery se svymi kamosi Clintonem a princem Andrew maji nutkavou potrebu spalit stovky tun kerosenu v lolita expressu, jen proto, aby se mohli bezpecne vysemenit do nezletilych sexualnich otrokyn. To je jeste dalsi level nad Muskem.

      Zkus to zapocist do svych uvah a spousta veci ti zacne davat smysl.

      1. Epstein neměl žádné otrokyně, jen šlápoty, které jsou podle dlešních zákonů neplnoleté.

        1. Mno, kdyz se divam na tabulkovou cenu Boeingu 727, tak stoji nejakych dolaru 20 mega za letadlo, $2.500 za letovou hodinu, k tomu letistni poplatky, mzda pilota atd atd atd. I kdyz s tim absolvoval stovky letu s tema nejprachatejsima celebritama, ktere mu ty naklady trosku „poredily“, tak v tom byl za ranec.
          Cili ty „slapoty“, jak rikas, vychazely tak jako tak radove $100.000 za hodinu, pri te cene, aby to bile maso dostal do vzduchu, uz nakupni cena na cernem trhu nehrala zas takovou roli, aby nemohl skoupit cokoliv, co si zamane.
          Cili bych se nad nima zas tak neofrnoval. Byly to sikovne holciny, ktere znaly svoji cenu na trhu a umely se dobre prodat.
          Ze jim pak mrdlo v palici a zacali hazet utrpne xichty do bulvaru a zacaly se soudit je jina vec.
          Mozna tim dosahly nejake mimosoudni vyrovnani, nevim, ale co je ted Epstein mrtvy a tajne sluzby nici dukazy proti britske kralovske rodine bych na jejich stastny a prachaty zivot az do smrti nevsadil ani zlamanou gresli.

          1. Ale já se nad nima neofrňuju, jen píšu, že to nebyly žádné otrokyně, dělaly to dobrovolně a rády a mohly kdykoli skončit.
            Jinak ta sebevražda ve vězení byla opravdu povedená, to se musí nechat.

      2. zrg1> To je odpoved, proc nemame Concord2 pro normalni lidi,…

        Spíš to budou enormní náklady na provoz a vlastně nízká poptávka po takovém cestování. Lidi raději poletí přes oceán levněji, 10 hodin a cestou se prospí, než draze a 3,5 hodiny.

        1. „…nízká poptávka po takovém cestování. Lidi raději poletí přes oceán levněji, 10 hodin a cestou se prospí, než draze a 3,5 hodiny.“
          To je samozřejmě přesně ono. Otázkou je, proč ten čas před 30 lety lidem stál za to a dnes nikoli? Změnila se cena času? Nebo jsme dnes nesmrtelní?
          Upozorňuji, že telefony (vč. autotelefonů) a telefaxy, tedy dálkové přenosy informací, existovaly už tenkrát, takže jenom šmatlafounama to tak úplně asi nebude.

          1. Nemůže to být třeba rozmachem videokonferencí? BIG BOSS si spoustu věcí BIG DEALu předjedná online.
            Dneska můžeš pohodlně a zadarmo přenášet live po celém světě, jak se ti dcerka v parku houpá na houpačce; v době concordu se pro jeden každý stream nastavovaly trasy přes vysílače s přímou viditelností, satelitní přenosy včetně broadcastingu teprve začínaly…

            1. Teůfonické konference přece existovaly už tenkrát, možná i videokonference, to se přiznám, že nevím (a je otázka, jak důležité je protějšek vidět, ale třeba je to podstatné). Uvědomme si, že ve skutečnosti těch věcí byla k dispozici většina jako dnes, nejpodstatnější rozdíl byl v dostupnosti těchto hraček pro plebs.
              A že by Big Boss seděl někde na lavičce v parku s dcerkou houpající se na houpačce, to není ani dnešní, ani minulá realita.
              Ten hlavní problém musí být jinde.

          2. Aspoň ty přenosové trasy za něco stály a RR trasy měly parametry, co umožňovaly přenos barevného PAL signálu v plném rozlišení, zvuk dtto. Když dnes, v 21. století, poslouchám inetové přenosy, tak je mi z toho rozmodulovaného kvákání špatně.

            1. (a tráva byla zelenější)
              (krčím rameny)

            2. No krčit můžete. Zelenější nebyla, ale profesionální přístup přenosáků byl na zcela jiné úrovni.
              Když dnes v hlavních zprávách vidím a slyším, jak se jim takový „profesionální“ přenos zesere v polovině a skončí to tím „omluvte technický problém“, myslím si své.
              Zčásti je chápu, snaží se zjednodušit si práci. Je navíc doba, kdy mnozí televizáci jsou nuceni při své práci používat šrot. Ten jim televize dá k dispozici proto, že výběrko nevyhrála dceřinka Motoroly, ale nějaká šrotová čínská firma. Ušetřili tím, z hlediska hospodaření jsou z obliga a divák? Toho máme na háku.

              1. No, na druhé straně hlášky typu „omluvte poruchu“ nebo „porucha není na vašem příjimači“ byly tehdy dost frekventované, stejně jako přestávky (protože nevyšel čas a nebylo jen tak snadné jej „zaplácnout“, atd. Ale fakt netuším, jestli to bylo jen v socialismu, třeba to v západní Evropě bylo jinak.

            3. Zkuste si najít nějaké sportovní přenosy z 80 let (doby Concordu). Přenosy z F1, závodu míru, cokoliv kde se musel vytvořit dočasný kanál pro přesnos video signálu. Když se na to podíváte bez brýlí nostalgie, tak uvidíte, že dnešní kamerka v notebooku či mobilu vám dá při videokonferenci lepší obraz.

              1. Nebylo to nic moc ani zvukově. Při přenosech z Mexika 1986 zněl karol Polák v televizi, jak kdyby to komentoval přes telefon. Zpomalený záběry nebyly jako dneska, kdy jsou plynulý a ze všech úhlů díky dronům. Byla to rozhrkaná opakovačka po jednotlivých okýnkách s velkým blikajícím „R“ v horním rohu a bylo tam vidět úplný hovno. Srovnávat to s dnešníma přenosama vůbec nejde, pokud člověk není těžkej nostalgik.

                1. Počkejte, nemůžete srovnávat socialistické přnosy s tehdejšími normálními evropskými… v tom byl rozdíl v řádech desetiletí!

                  1. Socialistický byl jenom komentátor. Obraz a zvuk pořizovala nějaká jejich televize a ty ostatní jejich signál přebírají. Tam to nefunguje tak, že by si tam všech 97 televizních společností přivezlo svoje kamery, mikrofony a další props a každá dělal přenos sama. I ze starých sestřihů třeba z Bundesligy je vidět velkej rozdíl mezi např rokem 1982 a 2010.

              2. No, upřímně, v roce 1987 dávala tuším fancouzská (státní) televize TF1 přímý přenos z Rally Monte Carlo. Jasně, pouze v PALu a ne ve full HD rozlišení a odpovídající tehdejším televizorům i zvukově… těžko dnes srovnávat, protože tyto přenosy se dochovaly pouze na domácích VHS či v lepším případě Beta kazetách, takže diskutovat o technické kvalitě přenosu již z principu nelze.
                Ale z hlediska záznamu je proti nim dnešní provider, který půl té rally točí mapku z Google Earth, s prominutím diletant. A to ani neřeším, že krom tuším roku 1990 tam býval pravidelně sníh, led a teploty hluboko pod nulou, což už dneska nemusí nikdo řešit.
                On ten analog má totiž miliony úrovní kvality, zatímco digitál prostě je nebo není. A protože v tomto případě poslední dobou, co to zaštiťuje wrc.com ten digitální signál není víc než je, tak dnešní divák platí za to, že čumí na Google Earth mapu místo na auta nebo z auta.
                Na druhou stranu, pravda, nemám nejmenší ponětí, kolik peněz tento přímý přenos stál francouzské daňové poplatníky, včetně těch, kteří měli nějakou Rally Monte Carlo úplně na salámu.
                Mimochodem v době, kdy se v ČR přecházelo z analogu na GSM u mobilů jsem si taky dloooouho nechával analogový 0601, protože se s ním dalo dovolat takřka všude, zatímco digitál fungoval jenom místy. U toho analogu jste to měli třeba se šumem, třeba jste jedno slovo opakovali osmkrát, ale dovolali jste se. Digitál řekl, že nemá signál a tím to skončilo. Dnešní pokrytí je ale již natolik rozsáhlé (extenzivnější, než bývalo analogové), že už nejsou mnohdy potřeba ani krátkovlnky.

              3. Snímací technika (optika) byla skvělá už v 60 letech, vč. stabilizace obrazu. Jak říkáte, problémy byly s převodem na TV signál a asi i s kapacitou přenosu. Tohle je vyloženě nádhera, Monaco Grand Prix 1962 na 70mm film (let. záběry kolem 4:40)
                https://www.youtube.com/watch?v=sCv-dIFGcd0

                1. To je ale krása.

                2. Ta mohutná vinětace (pokles jasu u okrajů) viditelná v každém světlém záběru z jednoucí vozu vám nevadí? Také rozsah expoziční pružnost není žádná sláva. Ty stromy kolem trati vypadají jak zhmotnělá tma, sloupy jako siluety. Prostě cokoliv je trochu ve stínu je pouze černé a nemá vidět žádné detaily. Prostě celkový umělecký dojem dobrý, ale technicky ten obraz z dnešního pohledu není nic moc a to se bavíme o 70mm filmu, tedy top technice ve své době. Jak by asi vypadal PAL přenos?

                  1. Nevadí, vždyť není nejmenší problém na to aplikovat 2 masky a všechny Vámi jmenované problémy jsou vyřešeny.

                    1. Vinětaci s trochou práce opravíte, ale jak z těch stínů vytáhnete detaily, které tam prostě nejsou ?

                3. Přesně tak. Většina zdejších příspěvků totiž ve skutečnosti pod pojmem „přenos“ řeší záznamová zařízení, nejčastěji „laciné“ domácí záznamová zařízení na magnetických páskách (VHS, v lepším případě beta). Ano, ty byly velmi nekvalitní, ale pro posouzení bychom museli řešit jejich vstupy. Proto u přenosů píši, že to je těžko posouditelné.

          3. No tak ropa trochu podražila, samotný vývoj concordu stál obrovský peníze. Původní plán asi byl, že za 70 milionů liber se vyvine letadlo, kterých budou pak lítat stovky, pak to stálo 1,3 miliardy liber a létalo jich pouhých 14 kusů.

            Tehdy to byla prestiž, milionáři lítali concordem přes oceán… pak si asi nakoupili osobní tryskáče nebo zjistili, že když poletí obyč. letadlem, bude je to stát řádově míň (i milionáři jsou škrti). A jak jsem napsal, někdy člověk spát musí, tak proč ne v letadle.

    2. Integrale: jen k bodu 2) – to je tím, že jediná člověku přirozená komunikace je ta osobní. Vše ostatní ji jen zhoršuje, neexistuje nástroj, který by ji dokázal zlepšit. Všechny nástroje mají pouze pomoci tom, aby neosobní komunikace byla té osobní co nejvíce podobná.

      Jenže, protože lidi jsou zhusta hloupí a zhusta nezralí a o komunikaci nic neví (protože se o ní nikdy nic nenaučili, vždyť to přece všechno znají a nemusí se nic učit), je pro ně neosobní komunikace jednodušší (aby nebyla). A tak se k ní uchylují stále více a tím logicky kvalita komunikace jako takové klesá. Tím jsou lidé ještě méně schopní v té osobní, ještě více od ní utíkají a ještě více blbnou. A protože se na tom dá hodně vydělat, spirála se bude točit ještě dlouho.

      1. Nemyslím si. Resp. myslím si, že přirozené pro člověka jsou v různých dobách různé věci. Přirozeně čteme knihy od doby, kdy se rozmohl Guttenbergův vynález, který tu ale s námi také není zase tak úplně dlouho. Přijde nám přirozené neposílat děti do roboty, ale posílat je do školy, zatímco ještě před pár generacemi to bylo naopak. Přirozeně jezdíme auty, která před 150 lety byla samoúčelným výstřelkem technických pošuků. Přirozené je pro nás počítat s tím, že se všechny naše dožijí dospělosti, což ještě před 100 lety bylo naprosto nepřirozené. Létat 10,5 km nad zemí je taky člověku nepřirozené a i když znám hodně lidé, kteří mají z létání obavy nebo přímo strach, létají letadly snad úplně všichni a celkem bez vážnějších problémů (prostě jim to riziko připadá menší než zisk pocitu z dovolené kdesi v Tramtárii či obchodní kontakty kdesi daleko). Atd.
        Myslím si, že lidská přirozenost se v čase přirozeně mění :-)
        Kdepak, tam musí být zakopaný nějaký jiný pes.

        1. Integrale: jabka a hrušky. Já nepíšu, že komunikace přes email nebo whatsapp je nepřirozená, ale že její kvalita ve srovnání s komunikací osobní je výrazně nižší (dané mnoha faktory – časovým, lokálním, absencí gestiky, mimiky, haptiky atd.).

          1. fatdwi 5.10.2020 v 14:36

            Je otázkou, co míníte kvalitou – proč by neměl být faktor přirozenosti v kvalitě zahrnut?
            Podle mého náhledu je to otázka vývoje, přesně jak napsal Integrale.
            Je pravděpodobné, že vývoj mezilidské komunikace bude směřovat „neosobním směrem“.
            Je pravděpodobné, že s tím bude souviset přechod člověka do částečně nebiologické formy.
            Je jisté, jak tvrdí někteří odborníci, že to pak nebude člověk v dnešním smyslu, ale je otázkou, komu a proč to v budoucnosti bude vadit.
            Nejdále v odhadu zašel tuším F.G.Pohl.

            1. ygorek: to je v pořádku, klidně si myslete, že neosobní směr kvalitu komunikace zvýší. Nesouhlasím s Vámi z důvodů, které už jsem napsal, pokud Vám pro kvalitu nepřipadají důležité, nemám důvod Vás přesvědčovat o opaku. Nicméně to, co sám Integrale napsal a na co jsem reagoval – tedy „čím dokonalejší a rychlejší komunikační nástroje máme a čím více jich máme, tím více máme problémů s komunikací přímo souvisí s kvalitou a s přirozeností nemají společného nic. Neumíte-li komunikovat osobně, pak Vám žádný nástroj k tomu, abyste uměl komunikovat lépe, nepomůže. Existence takových nástrojů a jejich používání však může vést k tomu, že budete v osobní komunikaci čím dál tím slabší.

              1. fatdwi 5.10.2020 v 16:55

                Z čeho jste vyvodil, že si myslím, že neosobní směr vývoje kvalitu komunikace zvýší?
                V mé profesi je aktuálně lhostejné, zda komunikuji osobně nebo pomocí nástrojů. Příčina je částečně v tom, že jazyky, kterými jsem nucen komunikovat, dokáži používat pouze v kvalitě neosobní komunikace.
                Jo, komunikace s manželkou nebo tchyní, to je jiná, tam máte pravdu plně. A tam je také jádro pudla, které jste podle názoru této bezvýznamné osoby abstrahoval.

              2. Ty komunikační problémy ale také mohou být způsobeny tím růstem korporátního segmentu. Ono v malé firmě, které byly vždycky základem evropského rozvoje, byla ta komunikace samozřejmě mnohem jednodušší než v dnešních nadnárodních koncernech, jejichž vedení sedí kdesi v Paříži a zasedá 5 hodin týdně…

              3. Myslim, že to je naprosto evidentní. Chápu, že pomalejší jedinci jsou i v soboní komunikaci pomalejší, používají jednodušší věty atd., ale informaci z nich vytáhneš.

                V poslední době dostávám tolik zpráv v podobě jednoho až pěti slov, kde mě opravdu nebaví luštit a desetkrát se doptávat, co tím ptačí mozeček (nebo líná šmatlací pazoura) myslel, že s těmadle lidma asi psát odmítnu hned na začátku.

            2. A pak přijde EMP, který vypne všechny kyborgy a normální lidi nezasáhne… Aneb na každou utopii se chystá antiutopie – nebo na každou dystopii utopie?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017