Filmové doporučení: God Bless America

Featured Image

Snad každý čtenář serveru D-FENS alespoň jednou viděl film Falling Down (Volný pád). A těm z nich, kterým se líbil, nezbývá než doporučit ne nepodobný nový počin hollywoodského režiséra Bobcata Goldthwaita s lehce zavádějícím názvem God Bless America

S ohledem na to, že se film díky svému politicky nekorektnímu poselství také vůbec nemusí do českých kin dostat, rád na něj upozorním alespoň zde.

Ústřední téma filmu není nepodobné právě zmíněnému Falling Down – hlavní hrdina jménem Frank (představitel Joel Murray) si prochází svou krizí středního věku… Nebo by jí alespoň procházet měl. Bohužel mu na ni nezbývá moc času ani sil, neboť svůj aktuální život tráví na pomezí rezignace, znechucení a nasrání – sbírky emocí, z nichž za všemi stojí prostředí, které Franka obklopuje a rozkládá na kousky. Neurvalí sousedé; dekadentní televizní pořady a jejich diváci, kteří se rekrutují z řad všech skupin Franka obklopujících, a kteří nejsou s to mluvit o ničem jiném, než co jim včera televizní zábava naservírovala; současné celebrity bez špetky talentu či dovednosti, kterým masy aplaudují, zatímco úspěšně ignorují své bezprostřední okolí; úpadek civilizace.

To vše nechává Franka rozladěným, ale stále netečným. Do doby, než se mu to všechno odrazí do jeho vlastního života. Když Frank zjistí, že se jeho dcera, vychovávaná Frankovou exmanželkou a jejím polodebilním partnerem-policajtem, mění ve stejnou bezduchou hříčku konzumu, jakými denně při sledování televizních pořadů (Ano, Frank neholduje příliš pestré zábavě.) opovrhuje, přijde díky politicky korektnímu chování svého zaměstnavatele o práci, a jako třešničku na dort obdrží od svého lékaře informaci o nádoru, který mu čile roste v mozku, něco se v něm zlomí.

I mean, why have a civilization anymore if we no longer are interested in being civilized?

Frank neaspiruje na změnu chování lidí kolem sebe. Nechce zlepšovat civilizaci, ani vysílat do světa nějaké poselství. Franka jen někteří lidé prostě serou – a usoudí, že je bez větších pochyb zbytečné, aby žili.

Když se k Frankovi na jeho výpravě přidá šestnáctiletá Roxy, která se ke svému věku patrně příliš nehodí, neb nesdílí hodnoty svých vrstevníků a naopak je fascinovaná Frankovým cílem, začne se roztáčet kolo velmi zábavné podívané.

I wish I was a super genius inventor and could come up with a way to make a telephone into an explosive device that was triggered by the American Superstarz voting number. The battery could explode and leave a mark on the face so I could know who to avoid talking to before they even talked. Yeah, I could look and say, „Hm, no, you’re not going to say anything that’s gonna add any value to my life.“

Film nemá za cíl moralizovat, přednášet o škodlivosti konzumu, nebo lamentovat nad stavem civilizace. Spíše jen ukazuje, jaká snůška blbosti a nenávisti nás každý den obklopuje – a prezentuje, jak by se s ní nejspíš autoři chtěli vypořádat, kdyby jim na ničem, tak jako Frankovi, nezáleželo.

Neočekávejte překvapivé zápletky nebo hluboké myšlenky – režisér a scénárista v jedné osobě natočil film o tom, co ho na současné společnosti štve, a vše, co Vám nabízí, je vcelku zábavná a politicky nekorektní podívaná. Pěkně zahraná i natočená.

My name is Frank. But that’s not important. The important question is ‚Who are you? ‚America has become a cruel and vicious place. We reward the shallowest, the dumbest, the meanest and the loudest. We no longer have any common sense or decency. No sense of shame. There is no right and wrong. The worst qualities in people are looked up to and celebrated. Lying and spreading fear are fine. As long as you make money doin‘ it. We’ve become a nation of slogan-saying, bile-spewing hate-mongers. We’ve lost our kindness. We’ve lost our soul.

Pokud Vás film zaujal, doporučuji se po něm poohlédnout třeba na Pirate Bay  – myslím, že jeho zhlédnutí nebudete litovat.

Trailer (youtube)
Frank má problém s americkou kulturou


19.05.2012 BorKur
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
353x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017