Elektromobilita už zítra? - zpět na článek

Počet komentářů: 211

  1. To já bych si elektromobil (respektive auto s elektrickými motory) klidně koupil. Ovšem za podmínek ještě přísnějších, než v článku, takže k tomu ještě hodně dlouho nedojde…

  2. Co na elektriku? No vynechám jakýkoli obecný požadavky na auto a zůstanu jen u požadavků na elektřinu
    1 – Nedotovaná cena elektromobilu nesmí přesáhnout cenu toho samého/podobného v benzínu
    2 – Minimální dojezd 500 Km s topením/klimou rádiem apod. s běžným stylem jízdy. (prostě to co udělá jakýkoli auto)
    3 – Nabití vyšťavené-plné do 10ti minut (pauza na kafe mě nezabije)
    4 – Hmotnost by neměla výrazněji převyšovat hmotnost toho samého v benzínu.

    Prostě by to nemělo být v žádném aspektu běžného života být horší než to samé v benzínu

  3. Většina z Vás tady „řve“ jako by Vám sahali na „svatej grál“, pokud někdo mluví/píše o tom, že by elektromobily mohly nahradit auta na benzín. Nemám to nijak „politicky“ daný, a třeba sekačku na trávu jsem rád změnil na elektrickou (robotickou), strunovku taky na bateriovku, stejně tak i dlouho před tím vrtačku. S autem to bude taky tak, pokud bude elektrické odpovídat tomu, co chci. U auta mi stačí (reálný) dojezd 400 km (to je tak 1/2 toho, co na jeden zátah maximálně jedu, a v podstatě stejné, jako jsem to měl s předešlým autem – nijak mne to neomezovalo, tankování 1x za 14 dní normálně). Výkonově by mi stačilo (max. výkon) 40 kW na tunu (a auto do 1,5 tuny max). Nabití do plna za 12 hodin normálním kabelem z baráku. Cenově (auto velikosti Golfa) do 300 tis. Kč, životnost 10 let (auta i baterií). Až tohle splní, půjdu jednoduše do toho. Do té doby jednoduše benzín. Jsem jednoduchý = mám rád jednoduché věci.

    1. Hrosan – jhk: Elektromobily nikdy nevadily, vadí organizovaný zločin navázaný na elektromobily – dotace, zvýhodňování, výpalné pro ostatní.

      1. to mi vadí taky – veškeré používání někomu uloupených peněz pro soukromé účely někoho jiného (např. fotovoltaika, řepka-líh, dotační „podnikatelé“ atd. atp.).

        1. si vzpomínám na diskusi s jedním velmi chytrým člověkem někdy v roce 2005, tvrdil, jak těma větrníkama a fotopanelama evropa těma dotacema a ekolimitama nastaví hospodářskej rust a číňanům nezbyde než zase tleskat na brabce. budu se ho muset zeptat, jak hodnotí to, že panely se dovážejí z číny a na brabce budeme za chvíli tleskat my. organisovaně.

          1. asi myslel svůj vlastní „hospodářskej růst“, když si to na střechu dával (tj. že mu teď budou sousedé povinně platit na jeho elektriku), že? Nebo to byl jen „naivní eurosvazák“. Nebo obojí (ono se to nevylučuje). Znám pár blbců, co si myslí, že „spasí svět“ (bez ohledu na fyzikální zákony, většinou).

    2. ětšina z Vás tady “řve” jako by Vám sahali na “svatej grál”..

      ja jsem pro. At NATO zmeni tanky na elektricke, to bude prdel, akcni radius 200 metru kolem kasaren a ke kazdemu prodluzovacka, bez ni to nejede, nestrili a neumi ani otevrit a zavrit poklopy a stane se smrtelne nebezpecnou zbrani – ovsem pro vlastni osadku. Parada. Jeste by mohli zelektrifikovat F35, ktera jim nelita na kerosen a vecne ma nejake zavady. By mohli postavit jerab z neho elektricky kabel a kdyby F35 nevzletela, tak by ji na tom kablu mohli vytahnout par metru nad zem a k tomu bzucet a blikat svetylkama, pro vetsi zastrasovaci efekt.
      Proti Rusku normalne zbran nove generace, jak to uvidi, tak se umlati smichem.

    3. Hlavně, aby vám ten elán vydržel. Protože elektrické nářadí na baterku, to má jeden problém. Ta vrtačka, sekačka a podobné, které připojím do sítě kabelem slouží stále po dlouhé roky a okamžitě. I desítky let. Ty cajky na baterky musím stále hlídat zda jsou nabité. I přesto, že baterie po použití vždy nabiji a vyndám ze stroje. Přesto jim kapacita rychle poklesne a životnost nic moc. Nebo když je náhle potřebuji, tak musím jaksi počkat až se nabijí. Když chci ten typ baterie koupit nový, tak stojí tolik, že je rozumnější si celý jednoduchý nástroj koupit nový. Posledním příkladem byl robotický vysavač Roomba. Klekla baterie a posléze nabíječka. Alliexpres to přeci jenom dal na rozumnou cenovou míru. Protože to, co za to chtějí u nás je cenový děs. Třeba aku vrtačku mám již čtvrtou.

      1. Dík za tip na Alliexpres, zatím jsem nezkoušel, ale vyzkouším. S těmi bateriemi máte pravdu, a pokud se nemýlím, tak Roomba nemá li-onku, a to bude ten problém. Uvidím – mám Roombu zatím od 09/2016. Ni-MH baterky jsou dost na prd (z hlediska životnosti). Zařízení s kabelem (elektromotorky v nich) už taky nejsou co bývaly. Ale za dobu, co soused vyměnil 3 benzinové čtyřtaktní sekačky jsem sekal stále jednou, elektrickou s kabelem (ale 2x převíjení motoru, na filtraci na bazénu jsem už také jednou nechával převíjet). Zařízení na baterky jsou jiný level pokud jsou robotická, v tom vidím hlavní výhodu.

  4. Hele, a jak ty elektromobily resi topeni? Rekneme, ze si udelam vejlet na Nordcap a fakt potrebuju topit. To jako trubky honej okolo tech motoru, nebo fakt nahnusno topi nejakym dratovym odporem?

    1. Sysop: Levné elektromobily topí normálně z baterky, topení je však značně poddimenzováno, takže se doporučují tlusté ponožky, spodky, beranice a rukavice, útlocitné povahy i deku přes kolena. Drahé elektromobily mají benzínový bufet.

      1. Aha? Takze exportni verze na sibir bude mit krome pul tuny baterii jeste nadrz na dva hektaky benalu pro bufika.

        A to se vyplati! :-)

        1. Sysop: To bylo jasné každému od začátku elektromobility :-) Ve spalovacím motoru je značné množství odpadní energie ve formě tepla, v elektromobilu není žádný ekvivalent.

          1. no vida, prvni brouky kvuli vzduchem chlazenemu motoru meli na pritapeni v kabine kaminka na uhli nebo na plyn.
            Takze vlastne VW brouk byl tak zastaraly, ze byl vlastne pokrokovy, pokrokovejsi,jak polovina soucasnych elektromobilu.

            1. Nikoliv, první VWčka měly samozřejmě sběr zbytkového tepla z výfukových kolen, a to náporem přímo chladícícho vzduchu, jdoucího přes hlavy a válce. Později se jim podařilo chladící a topný systém částečně oddělit, aby to v kabině nesmrdělo olejem a CO2. Pro severské země a za příplatek byl v zavazadelníku umístěn 2kW bufík.

    2. Tesla používá pro vyhřívání vnitřku jen klasické topné těleso. Odpadní teplo z motorů a elektroniky využívá na ohřívání baterie. Nissan Leaf má tepelné čerpadlo.

      1. maqla technicka, jak funguje tepelne cerpadlo vzduuch vzduch pri teplotach kolem bodu mrazu a vysoke vlhkosti… aby se to nahodou pro same odmrazovani nestalo jen zrotem elektriny bez dalsiho prinosu

        1. …na predvadecce v Dubai bude to cerpadlo fpohode. I ta prsata blondyna uvnitr bude jen fplavkach ;-)

  5. Tak jo, tak taky přidám představu. Ideální elektromobil (který bych si koupil i já) vypadá tak, že někdo vynalezne malý, věčný zdroj energie za přijatelnou cenu (můžeme mu říkat třeba baterie se studenou fúzí, aby to činilo zdání realizovatelnosti). V okamžiku kdy jej věrohodným způsobem představí veřejnosti (tedy ne přesně v tom okamžiku, ale až několik minut poté, až přejde obchodníky první šok) klesnou ceny akcií všech výrobců spalovacích motorů a převodovek na čistou nulu, protože prodej jejich strojů do šrotu ani nepokryje náklady na zbourání budov. Automobilky, které tohle přežijí, začnou okamžitě samy z vlastní vůle a bez koruny dotací vyrábět elektromobily a lidé si je začnou kupovat jak vzteklí – a pokud na ně stát uvalí nehorázné daně (jakože uvalí), budou je též pašovat z ciziny a falšovat techničáky a kupovat na černém trhu sady pro neregistrované zvýšení výkonu motoru a přetáčet fiskální počítadla motohodin a ojebávat nařízení o každoměsíční povinné kontrole energetického zařízení na bázi studené fúze… Zatím se ovšem nic takového neděje, ke koupi elektromobilu se tu a tam odhodlá nějaký technický nadšenec, navíc zmasírovaný daňovými úlevami a naléháním ostatních technických nadšenců z jeho facebookové bubliny.

    1. idealni baterie ktera drzi elekricky naboj zpusobem, jako si uhlovodiky drzi chemickou vazbu mezi uhlikem a vodikem a staci do toho jen klepnout a pusti ji je prima napad. Tleskam. ted chybi jen ta nudna, nezabavna a vysilujici realizace. Netvrdim, ze to nejde. Tvrdim, ze to nejde na zaklade soucasnych poznatku

      1. Uplne by stacilo vyvinout motor na lidskou blbost. Sednes do auta, reknes svoje jmeno a motor muze jet. V nekterych pripadech i letet.

      2. No – přesně takhle jsem to myslel. Že neexistuje (a asi hned tak nebude) žádný přirozený důvod proč přecházet na elektromobily. Ba dokonce naopak – kdybychom znali jen elektromobily a někdo vymyslel auto na spalovací motor, tak vydělá miliardy :-)

        1. No však to se právě v praxi stalo, existovaly elektromobily a pak někdo vymyslel spalovací motor. ;-)

  6. Pekny clanek, zrovna vcera jsem nad tim premyslel kdyz kolem projel Model S.

    Zakladni vlastnost meho idealniho elektrickeho auta je moznost sportovni jizdy za cenu rychleho vybiti baterky. 50km v hard core rezimu, 100km svizne, 200-300km na klobouka.
    Vubec mne nezajimaji picoviny jako autopilot a vselijake dalsi bezpecnostni systemy. Staci mi klimatizace a radio.

    Co se tyka karoserie tak nevidim problem postavit na stejne platforme roadster nebo hatchback. Penize ktere by se usetrily vyrazenim picovin v interieru bych rad videl investovane do podvozku.

    Za takove auto bych byl ochotny zaplatit trictvrte mega pokud bych dostal 10 let zaruku na baterku.

    1. Tesla se tváří jako auto budoucnosti, takže aby to byla nějaká verze žebrák se švihadlama, to by asi moc šancí na úspěch nemělo. Když už si někdo kupuje Teslu, chce tam právě mít ty píčoviny, protože je to něco, co v jiných autech není. A v jiných autech ty různé hightech funkce dneska jsou. Senzory, kamery, radary a různé pokročilé funkce, to všechno je trend, kterým se auta ubírají. A zákazníci na slovo „výbava“ slyší.

      Ideální elektroauto by mělo být srovnatelné s běžným benzínovým. Běžné naftové se dneska tomu benzínovému vyrovná (a ve spotřebě a dojezdu ho předčí), ale běžné elektroauto na něj nemá, protože dojezd 150km je k ničemu a 300km je pořád málo. Když si někdo koupí levný auto, jezdí s ním málo, když si koupí drahý, jezdí s ním hodně. Elektroauto je drahé, ale vzhledem k omezenému dojezdu se s ním moc najezdit nedá.

      Tesla se svými 500 (a možná 600) km dojezdem už se blíží dojezdu benzínového auta, jenže aby to tak bylo i v reálném provozu. A i kdyby, jsou pořád problém ty delší cesty, tzn. mít to kde dobít a to tak, že rychle. Když to srovnám s CNG (a dříve i LPG) pohonem, kde je taky problém, že se to nedá natankovat všude, tam šlo aspoň v nouzi dotankovat benzín a jezdit na něj. U elektroauta taková možnost není (pokud si s sebou nechci vozit benzínovou elektrocentrálu AKA „range extender“).

  7. Autore – to co píšete je více méně stupidní.
    Stejně stupidní jako když majitelé koňských povozů brojili proti prvním parním a později spalovacím motorům…
    To, že máme vznětové motory je díky vědě.
    Nejinak tomu je i s elektromobilem.
    Dneska je to pravda víceméně o dojení grantů než o vynalézání.
    Jenže namísto baterek se připravují zásobníky elektrokapalin s vysšší účinností, jen to holt je těžší, ale
    ani cesta ke 4taktu nebyla jednoduchá.
    Samosebou představa plně naložené elektrododávky jak si to hasí přes Vysočinu je úsměvná.
    Dneska. Ale později? Kdyby se všechny prachy co se nacpou do zbrojení daly do výzkumu, třeba by to už dávno bylo.

    Chybí Vám elementární znalosti.
    Elektřina i benzín, ba i nafta je výrobek, kdežto CNG je surovina a to nakonec rozhodne.
    Plynová turbína vhodně zkonstruovaná předčí v účinnosti i spalovací motor.
    Z ekonomických důvodů nakonec CNG zvítězí tam bych viděl masové použití.
    Jen se musí vyřešit problém se skladováním.
    Koneckonců šaliny i trolejbusy jezdí na elektřinu.
    Kdyby se něco takového udělalo na hlavních tazích…

    1. CNG je surovina? Som ani nevedel, že to vlastne len tak niekde „vyviera“ samo od seba na povrch a môže sa to bez akejkoľvek úpravy použiť hneď v spaľovacom (či inom) procese.
      No a pokiaľ si to dobre pamätám tak nádoby pre CNG musia byť ozaj veľmi masívne lebo aj v porovnaní s LPG je nutné CNG skladovať pod oveľa vyšším tlakom.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017