Éé-šop

Featured Image

Měli jsme tu článek o Alze a nedá mi to, abych se taky nepodělil s jedním zážitkem s nakupováním po internetu. Myslím, že autor článku nedopadl tak špatně.

Dostal co si objednal, za cenu, za jakou si to objednal, nemělo to deklarované parametry a zaměstnanci firmy Alza z něj dělali vola, protože jim firemní kultura a nadřízení velela tak činit. Na druhou stranu, všechno má svou chybovost a Alza ji má taky, prostě jednoho dne se spletou. Neudělali si však z vojebávání zákazníka systém a tom chci právě psát.

Předmětem mého zájmu bylo nářadí. Speciální nářadí. Nebylo lze jej koupit v běžné obchodní síti, dokonce i tak skvěle vedený a zásobovaný obchod jako Nářadí CB mi nemohl vyhovět. Tak jsem surfoval a surfoval a nakonec jsem ke svému překvapení nalezl onen výrobek v jednom e-shopu téměř v Budějovicích. Sice jsem nevěděl, jak se vypořádat s kolonkou „dostupnost: Skladem v e-shopu“, ale bylo mi to jedno. Cena nářadí byla necelých 500 Kč a to bylo málo s ohledem na to, že upravit standardní nářadí stejného typu na tytéž rozměry a parametry by bylo daleko dražší. Prostě samo nebe mi ho poslalo! Výrobek jsem objednal, zaškrtl jsem osobní odběr, protože to bylo prakticky tady v naší vesnici a čekal, co se stane.

Po nějakých třech pracovních dnech se ozval nějaký pán, že výrobek dorazil. „Výborně!“, zajásal jsem, „tak já si ho ve čtvrtek vyzvednu.“

A tím to vypuklo. Rozhovor:

éšop: „To není možné, protože v obchodních podmínkách stojí, že při osobním odběru je třeba zboží vyzvednout do 24 hodin mezi 14 a 17 hodinou.“

Za chvíli mi poví, že vyzvedávat zboží je možné jen v pátek třináctého o půlnoci při úplňku.

DF: „Rozumím, ale mě to do 24 hodin nevychází a i to druhé časové omezení je pro mě dost limitující. Můžeme se nějak domluvit?“
éšop: „Zaškrtl jste osobní odběr, tak ho musíte do 24h odebrat a zaplatit. To jste si měl uvědomit, když jste to zaškrtával.“
DF: „Když jsem to zaškrtával, tak jsem neznal datum dodání a tím ani své časové možnosti. Nemohl jsem to nijak naplánovat a teď mi to prostě nevychází. Raději bych se domluvil na ten čtvrtek.“
éšop (už trochu vytočenej): „Já s váma nebudu diskutovat, to je váš problém, že nemáte čas. Vy jste povinen do 24 hodin…“

Ježíši kriste.

DF: „Abyste tomu rozuměl, já se nehodlám dostávat pod tlak kvůli tomu, že jste si do dodacích podmínek napsal, že jsem povinen zboží vyzvednout do 24 hodin. Těch 24 hodin jste si vymyslel sám a má to nějaký důvod. Například nechcete, aby vám v tom ležely peníze. To všechno chápu. Já vás tedy prosím, abych si mohl to zboží mohl vyzvednout ve čtvrtek a pokud vám s tím vznikají nějaké problémy nebo vícenáklady, tak prostě řekněte kolik to bude a já vám to zaplatím.“

Kolik má asi ten vohrndíra vnitřní výnosové procento?

éšop: „Těch 24 hodin je tam proto, aby tady lidi nenechávali zbytečně ležet zboží, co si objednali přes internet. Protože bych ho musel skladovat a tak dál a nemoh bych ho prodávat za internetovou cenu.“

Začínám získávat alergii na slovo „lidi“. A co to asi je internetová cena?

DF: „Výborně. Už jsme se tam dopracovali. Kolik to bude? Když to přestane být za tu internetovou cenu a bude to za tu… neinternetovou.“
éšop: „Když to naskladním na prodejnu, tak to bude o 50% víc.“

Doteď jsem si nebyl jistý, jestli je jen mimořádně neflexibilní nebo něco horšího. Ale tohle zase ne. 20% bych akceptoval. 100Kč bych akceptoval. Musí to přijmout na sklad, opatřit cenovkou, umístit do regálu, OK, tohle všechno něco stojí. Ale dojnou krávu si ze mně dělat nebudeš, dobytku.

DF: „To se mi nevyplatí. Mohu změnit objednávku? Pošlete mi to PPLkou. Za 150 Kč, jak máte v dodacích podmínkách.“
éšop: „To nejde. Objednávky nejde dodatečně měnit. To je taky v dodacích podmínkách.“

Měl jsem pocit, že ten zmrd na mě uplatňuje čím dál více svoje regulace, dělá z nich klacek a tím mě mlátí. Povzdechl jsem si a smutně konstatoval, že budu muset udělat to samé.

DF: „Víte co? My to uděláme úplně jinak. Já to akceptuji. Naskladněte to na prodejnu, já tam ve čtvrtek přijedu, zaplatím tu neinternetovou zvýšenou cenu, a obratem hned na místě vám to zboží vrátím, protože na to mám podle občanského zákoníku nárok. Vy budete mít řádně uzavřenou objednávku a budete mít zboží, které se vám bude rok válet na prodejně, protože dost pochybuju, že se tohle prodává jako housky na krámě. Bude to tak pro vás lepší?“
éšop: „Pane, přestaňte mi vyhrožovat…“
DF: „Vyhrožování bude, až vám řeknu, že vám hodím do éšopu zápalnou láhev. Nyní vás pouze seznamuji s českým právním řádem. Vy máte právo vymýšlet si na hlavu postavený obchodní podmínky a já mám právo používat české zákony. Na tu hru, co jste předved, si najděte nějakýho vola. Anebo se pojďme domluvit. Ještě furt máte šanci mi to zboží prodat.“
 
Nakonec jsme se domluvili. Bojoval jsem s tím ksindlem asi čtvrt hodiny.  Druhého dne přijela PPL. Podací místo České Budějovice, dodací místo České Budějovice, cena 150Kč. Bohyně Gája a PPL zajásala. Dodávka od PPL musela projet kolem mého bydliště, když jela z éšopu na centrálu, a já cestou na centrálu ujel skoro stejnou vzdálenost, jaká byla do éšopu.

Identitu onoho prodejce nechám pro tentokrát skrytou z toho důvodu, že ačkoli se mnou zle vyjebával, jeho snahy prodávat matroš, který potřebuje ročně možná deset nebo patnáct lidí si cením. Nerad bych narušil jeho obchodování, protože lepší špatný obchodník s raritním zbožím než žádný. Nicméně obchodování přes síť dalo další příležitost zmrdům drobným vyděračům, které by dávno každý podnikatel ze svém firmy vyhnal s holí v ruce. Musím říci, že po tomto incidentu moje snaha nakupovat online cokoli velmi znatelně opadla. Přišel jsem na několik věcí. Ve většině knihkupectví vám objednají knihu, když je o to požádáte. Součástky na auta, které jsem si objednal, už mi nechávají v krámě v krabici týden, čekají, až se vymarodím z angíny a pak mi je prodají, aniž by se zatím jen slovem zmínili, že je tam musí už osmý den skladovat. Pneumatiky mi objednají v servisu za stejnou cenu, jako jsem našel na internetu a ještě je tam se slevou namontují, zatímco kdybych si je objednal a přinesl sám, byla by cena za montáž vyšší. Alza otvírá pobočky v krajských městech, večer si objednáte matroš a ráno si jej můžete na pobočce vyzvednout – není ona to tedy vlastně už skoro kamenná prodejna? Myslím, že tahle dot.com bublina praskne v ČR stejně jako praskla všude a vohnoutí majitelé e-shopů budou ti, kdo tento proces nastartuje, už na tom intenzívně dělají, ke škodě těch, kteří vohnouti nejsou.


15.01.2011 D-FENS
 
 

12345 (5x známkováno, průměr: 1,40 z 5)
543x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017