Downsizing po americku – 5.4 V8 vs 2.7 V6 - zpět na článek

Počet komentářů: 82

  1. Hneď by som bral tú V8-čku.

  2. Jo, Američané se z nějakého, mě neznámého důvodu, mohou také zbláznit z přeplňovaných šestiválců s tabulkově nízkými hodnotami spotřeby. Pak s tím jezdí rychle po dálnici a po městě a spotřebu to má někdy i vyšší než starší V8. On ten motor od Fordu je opravdu Eco or Boost. Já preferuji spolehlivost, takže když jsem si loni potřeboval koupit nový truck, volba padla jednoznačně na konstrukčně nejstarší pickup truck na trhu, Toyotu Tundra s 5.7 V8. Kupodivu, jezdím v půměru za nějakých 15 mpg, což je asi 15.5 l/100 km. To je slušná spotřeba, při cenách benzínu v USa v tom nevidím problém a opravdu nepotřebuji o litr nebo dva nižší spotřebu za cenu všech potenciálních problémů s turbem.

    1. Ono se dá v US jezdit rychle po dálnici? Z vyprávění (nebyl jsem tam 20 let) jsem nabyl dojmu, že tam prakticky ve všech státech všichni po dálnicích jezdí 65 MPH v jedný dlouhý koloně a tím to končí?

      1. V USA se limity v jednotlivých státech liší, v podstatě čím více na západ, tím je povoleno více.

        https://en.wikipedia.org/wiki/Speed_limits_in_the_United_States_by_jurisdiction

        V praxi se pak většinou jezdí do +5 mph nad limit. Protože tam ale všichni mají silná auta, tak tam jednou po dálnici všichni cca stejně rychle.

        1. V Kanadě na dálnici 100 km/h a navíc na severu ty dálnice víceméně prázdné, okolí jen příroda, takže to bylo opravdu na palici a měl jsem problém neusnout.

          1. Keď je dialnica víceméně prázdna, aký má zmysel dodržiavať nezmyselný limit? Je tam veľa neoznačených policajných áut?

            1. Ten limit často dává smysl třeba kvůli náhlým poryvům bočního větru, což je ve státech na západním pobřeží poměrně časté. Stejně tak není neobvyklé, když na dálnici, zvlášť v podvečer, vyběhnou takové ty rohaté bestie :-)
              A samozřejmě, hodně venkovských counties (okrsků) žije z toho, že přes ně vede dálnice, kde se dá měřit. Třeba pro nevadskou Esmeralda county to je cca třetina rozpočtu :-) A policajti v těhle venkovských okrscích jsou zkušení. Umí auta na správných místech schovat a radar zapínají na poslední chvíli, takže ani aniradar často nepomůže. Často jezdím tak, že si před sebou třeba půl kilometru nechám jet jiné auto (tzv. rabbita), které mě pak docela chrání.

            2. V Ontariu sa nesmie merat z neoznacenych aut. Tolko litera zakona. V praxi ju policajne oddelenia obchadzaju tak, ze maju auta uznacene inym odtienom tej istej farby. Zatial toeste nikto nenapadol na sude.

          2. Nie v Kanade, v Onmtariu. Aj ked inde limit ovela vyssi nie je – 110 km/h. V Ontariu ho teraz testuju medzi Londonom a Sarniou na 402 a medzi Grimsby a St. Catherines na QEW.
            Mimochodom, sever Ontaria a dialnica? Z toho niklu sudim tak na Sudbury. Sorry, ale to je sever tak pre torontanov.

            1. Pardon, jako typický Evropan tak nějak zaměňuju provincie a celou Kanadu, měl jsem specifikovat, že šlo o Severní Ontario.

              Buhaha, ano, Sudbury je geograficky myslím dokonce jižněji než Praha, ale Severní to v názvu má, tak si stěžujte Kanaďanům :) Neuvěřitelný byl ten rozdíl počasí Toronto vs Sudbury, což je od sebe pouhých 400 km, ale nejspíš je to těmi jezery. Když jsme vyzvedávaly návštěvy v Torontu, tak nějak nechápaly, proč jsme jim přikázali vzít si to nejteplejší oblečení, co mají, když je venku 5 nad nulou a sucho. No už někde za Barrie to bylo „Jééé, tady už je snížek.“ A když se v Sudbury vystupovalo z auta do metrové závěje v -30, tak už byly vidět jen vyděšené pohledy :))

              1. Metrove zaveje sa najdu aj u nas. A to sme na juh od Toronta. Akurat tych -30 je zriedkavych. Ale staci aj -15 s 85% vlhkostou. To lezie do kosti, kurva…

          3. To je hrozne zajimavy.
            V8 400 koni, k tomu uskakany terenni podvozek, vysoka stavba citliva na bocni vitr a pak s tim jezdit 100 po rovne dalnici.
            Teren je samozrerjme jina zalezitost.

            Na jezdeni stovkou rovne bych si osobne poridil Fiestu, je to zvlastni poridit si 400hp motor a pak jezdit na volnobeh.

            1. Je třeba vzít v úvahu, že značná část USA je značně vysoko. Např. okraj Grand Canyon po kterém vede silnice má na jedné straně nadmořskou výšku cca 2200 mnm a na druhé straně cca 2400 mnm. Velké pláně cca 1200-1600mnm. To pak spousta těch atmosférických koní rychle pochcípá.

            2. No, dnes som na cesta z domu na YYZ stretol viacero pickupov tahajucich velky prives iducich poctivych 125. To by asi Fiesta nedokazala.
              No a 400+ hp motor a jazda na volnobeh je na lavej strane atlantiku standartny postup. Je to proste iny svet. Treba tu stravit nejaky cas na to ze by to clovek pochopil. Lenze potom zacnu vadit take veci ako 1.5TSi v Superbe pri navsteve na Slovensku.

        2. Ono je to jak kde. V mnoha státech se spíš jezdí +10 přes limit než +5 mph (třeba u nás v Nevadě). V Kalifornii se rychlost často překračuje ještě víc. V Nevadě máme na dálnicích rychlostní limit často 75 mph, někde i 80 mph. Obecně bych řekl, že průměrná rychlost na dálnicích je v USA daleko vyšší než třeba v ČR, protože množství uzavírek je daleko nižší a nezdržují náklaďáky – mají skoro vždy stejné rychlostní limity jako ostatní auta. Obecně je pro každý pickup truck rychlost kolem 80 mph (128 km/h) prostě docela dost a na spotřebě se výrazně projeví, pokud jedu 65 mph a nebo těch 80.

          1. Na 401 medzi Londonom a Torontom sa bezne jazdi okolo 140 km/h. akurat vsetci sa tvaria ze cokolvek nad 100 km/h je neuveritelne nebezpecne.

            1. Slovensko dialnica limit 130.
              10% 150~160 tacho
              Maďarsko rychlostka 110
              30% 130
              Maďarsko okreska 90
              50% 110
              Chorvatsko dálnice 130
              20% 150
              Tunel limit 100 (narozdíl od kocourkovských 80)
              20% 120
              O Montana paradoxu už se tu psalo, doom na autobahnech IV. říše asi každý zažil…
              Limity akorát vedou k tomu, že se polovodiči nerozpakují předjíždět v levém 110 tacho a pustit to tam těm co jedou 130~140 přímo pod čumák.
              A ani ti co jedou 130~140 neuhnou, bo dodržuju limit a vychovávám pyráty.
              I za těchto podmínek lze docílit s kombíkem 1.4T na 894km jízdního času 7:44 při spotřebě 7.9l/100km benzínu.

              1. Daj si rundu po Švajčiarsku a potom pokecáme. Dnes ma zase dostali skoro na psychiatriu na úseku dlhom asi 130km – a to som si myslel, že už to dokážem spracovať, ale nie, nie, nie. Proste ja ten jazdný štýl bežného švajčiarskeho vodiča nezvládam.

                1. Já taky ne, jezdíval jsem tudy do Val Thorens a málem mě jeblo, v Basel jsem to předal partnerce nebo kolegovi a v Annecy nebo Geneve přebral z5.
                  A ty kurvy prý udávají když je někdo vyzobe, aniž by je problikal nebo nedodržoval odstup.
                  A pak někteří básní o Švýcarsku jako o zemi zaslíbené.
                  Nasrat.
                  Stejně jako Norsko, 100km/h limit na 50km in the middle of the nowhere.
                  Howgh.

                  1. Asi si sedím na vedení, ale mohol by si my vysvetliť túto vetu? Citujem:“A ty kurvy prý udávají když je někdo vyzobe, aniž by je problikal nebo nedodržoval odstup.“

                    1. Prostě Vás udají jen když z rozdílu rychlostí usoudí, že jedete třeba 150 tacho.
                      Žádný blinkr, problik, lepení se zadek.
                      Že oni links fahren a neuhnou v jejich očích přestupek není…
                      Ale jel jsem tamtudy l.p. 2010 naposled.

                    2. Nechcem tu rozpitvávať nejaké právnicke či zákonné náležitosti Švajčiarska, ale u nich si viem predstaviť, že by si odhlasovali nejaký (hoci aj len kantonálny) zákon, ktorý by posvätil tachometrový odhad rýchlosti ako právoplatný dôkaz. Ale chcem veriť, že to tak nieje.
                      Inak tá jazda 110km/h na diaľnici v strednom či ľavom pruhu aj mňa zdvíha zo sedadla. A to mám z prvej ruky z dneška, takže za 10 rokov sa tam nič nezmenilo.

                2. No, vcera som dal 210 mil kombinaciou Virginia-Maryland-Delaware. Oni tie srackove limity snad naozaj dodrziavaju s tym ze idu maximalne plus 5 mph. Jedneho by jeblo.

              2. Ja to všetko poznám. Akurát konštatujem ako to je v Ontariu. Čo bo v srackometoch kecov o stovkách mŕtvych ked zvýšili limit na 110 n tých dvoch úsekoch. Samozrejme, nestalo sa vôbec nič.

                1. Jo a já dokonce pamatuju Tempo 160 u Klagenfurtu.
                  Zelení se mohli posrat a výsledky nedejBože anál-ýzu vyguglit je téměř nemožné…

                  1. https://www.derstandard.at/story/2648328/tempo-160-ruhiger-auftakt-beim-zweiten-testlauf-in-kaernten
                    Ale kurvy zelené jako obvykle proti.
                    No časem jim zvolili i präsidenta.

                  2. Tusim ze na Slovensku testuju pri Poprade 150. Ked o tom poviem niekomu v Ontariu, je normalne v soku.

                    1. Uz to stopli.

                    2. Ale v Kanade máte rýchlosť v km/h a nie mph, hejže. Ja len že aby si nemysleli, že sa rozmýšľa nad 150mph na diaľnici v SR. Lebo niečo také podobné sa stalo bývalemu známemu – viezol kdesi-kamsi švagra Angličana na firemnej Fóbii (ten prvý model, v kombíku, modrej farbe a s 1,4MPI) po okreskách a ten chudák ani nedýchal a len sa zapieral do podlahy, palubovky a držal sa madla nad dverami keď sa nechtiac pozrel na tacho meter a tam rýchlosť v rozmedzí 80-100mph (v skutočnosti km/h).

  3. Cože? Fungl nový, po roce 2010 zkonstruovaný motor s nepřímým vstřikem? Paráda.

    Tedy chci říct – jak to mohlo projít přes dnešní absurdní emisní a CO2 normy?

    1. Je to dual-injection (přímé i nepřímé vstřikování), takových motorů je na trhu více. Pro některé režimy má přímé vstřikování, v některých využívá nepřímé, což má pozitivní vliv na omývání karbonových usazenin z ventilů.
      Tady je k tomu něco málo, jistě vygooglíte víc: https://www.greatlakesfordofmuskegon.net/research/ford-f150-engines.htm

    2. Ty absurdní normy snad zavádí nejvíce Evropská Unie. V Kanadě a USA tímto prozatím lidi nedusí. Tam na ně zkouší BLM praktiky.

      1. V USA dělá obdobné represe EPA, akorát na to nejde přímo přes absurdní limity na CO2, nýbrž přes limity na maximální povolenou spotřebu. Jen a pouze tímto např. EPA zavraždila sedany na rámovém podvozku, které byly mnohanásobně ekologičtější než křápy se samonosnou karosérií protože měly několikrát větší životnost. A jak známo, nejekologičtější auto je takové, které se vůbec nemusí vyrobit, protože to staré ještě funguje.

        1. Pozor – to je fleetova spotreba. Cize staci mat nejake eko sracky a ide to.,

          1. Wildcat: a nemusí se ty eko křápy i prodat? Myslím že kdyby nešlo o celkový podíl „eko“ a „neeko“ modelů na prodejích, Ford by vyráběl Crown Victorie a Town Cary pro taxikáře a policajty dodnes.

            Jinak perverzní je, že jen a pouze tímto se modla zvaná „Tesla“ dostala do černých čísel: prodává normálním automobilkám virtuální „eko-čistotu“ svých aut, aby si to odečetly od své fleetové spotřeby a nedostaly pokuty, které starší nebo sportovní modely činí nerentabilními.

            1. Na druhé straně aspoň tudle vomrdávku může Fiat využít k tomu, aby se nějak výrazně nemuseli jebat a vyrábět ultrašmejdy, co budou ležet na skladech, protože to NIKDO nechce (jako v případě konkurenčních hovnobilek), a místo toho budou moct vyrábět dál relativně normální kcháry.

            2. Neviem ako to presne funguje. Oni na to maju dokonca nejake vzorce.
              Crown Vic a Town Car mali iny problem. Ono ich totiz okrem policajtov a taxikarov uz nikto nechcel. Teda ked neratame zopar fandov. Kebyze som nemuzel pracovat (aj teraz som na ceste k zakaznikovi), tak si kupim Mercury Marauder a ktomu konverzny kit na 6MT. Ale kedze na taketo srandicky nebudem mat nasledujucich 10 rokov cas, tak to zostava len v rovine snov.

    3. První generace měla jen přímý vstřik, což způsobovalo klasicky zanášení karbonem, takže do té druhé přidali nepřímý, ale přímý je tam stále.

  4. Na Triton 5.4 bacha. Vraj worst V8 ever. Prvý majiteľ to asi riešiť nebude, ale potom …

    https://m.youtube.com/watch?v=xcN_WcGr4BU

    1. Triton 5,4 je v pohodě, pokud si teda umíš vydolovat urvaný svíčky… :-)

      1. A meniť pravidelne olej v skrátených intervaloch + občas italska údržba

        1. V USA patří k bontonu měnit olej v 5.4 Triton za 5000 mil, není problém u pumpy a stojí to prdlačku. Easy. Tady v Evropě bych měl větší strach, každej je zblblej z long-life intervalů…

          1. Jenze ve Spokojenych statech koupis quarter dobryho oleje v akci neco pres dolar. V EU jsou oleje strategicka surovina :-(

            1. Akože v USandA sa rieši olej pre plebs dampingovými cenami? Tomu asi ani sám neveríš.

    2. Znamé problémy jsou svíčky urvané v hlavě, ale ty jsem stejně neměl v plánu měnit. A pak systém proměnného časování ventilů, který se dřív nebo později rozsype a je potřeba ho vyměnit. Znám horší motory :)

      1. Modular pluje sviecky. Dieru po nej treba vystruzit, narezat zavit a nasrubovat tam vlozku. Robil som to na 4.6 v synovom Town Care

        1. Wildcat: au. To se týká všech/většiny těch Modularů, nebo jde o to, kdo a jak ty svíčky doloval ven?

          Překvapuje mne, že u takových legendárních „držáků“ jako byly Crown Vic a Town Car by byl tak nedomyšlený a poruchový motor…

          1. Nevím jak s tím vystřelováním svíček, ale s tím ulomením v hlavě to bylo o tom, že svíčky z výroby jsou ze dvou dílů a šestihran na klíč je na jiném dílu než závit do hlavy a prostě se svíčka zlomí vejpůl.

          2. Mne sa zda ze ide o neodbornu montaz pri vymene sviecok. Su to sviecky so zavitom M12 x 1.25 a pri ich montazi je dobre pouzit momentak. Ono ten pozadovany moment totiz nie je az tak velky. Je lahke zavit v hlave poskodit a potom uz neudrzi tlak vo valci.

      2. Vraj to nepomôže, treba vymeniť celý motor. Oprava je nerentabilna. V tom videu to mechanik názorne vysvetľuje.

  5. Dobrý, poučný i vtipný článek :-)

  6. Tvl! Co je ten Redguy zač? Vlastníma rukama provádí renovace, přitom je to fyzik, který pracuje v laborce v nejhlubším dole na nikl. Takhle šikovného člověka znám do dnešní doby jen jednoho. Jmenoval se Nicholas Kurti!

    1. A ještě letos postavil pergolu a terasu :))
      Odpověď je asi taková, že mě práce rukama baví jako odreagování a naštěstí k tomu nejsem úplně levej, takže mi to i jde.

      1. Nebyly by ňáký vopraski těch barevnejch kaluží a jezer? Nebo je to utajený pod hrozbou smrti, aby se jim tam nenazevlily greenpissy? I dyž se tomu možná vyhýbají kvůli počasí…

        A co je tak vůbec v laborce 2 kilometry pod zemí? Rozbory vzorků horniny k určení kerým směrem vrtat?

        Každopádně dva kiláky sou docela jako že hodně, u nás se uhlí vrtalo do kiláku a i tak už tam jsou ty podmínky docela hárdkórový. Tady to má možná tu výhodu, že je tam taková extrémní kosa, takže se tam nažene vzduch -30 a dole v šachtě bude příjemnejch 15-20 místo 30+, ne? :D

        1. No pokud he Redguy fyzik, tak tam klidně může být detektor nějakých částic (neutrina a podobné duchařiny).

          1. Bingo, detektor temné hmoty. Schovat se pod zem má ten účel, že 2 kilometry skály chrání proti nechtěnému signálu z kosmického bordelu jako 6 kilometrů vody, což je dobrý moderátor a stínění.

            2 kiláky jsou kurva hodně, vzduch se tam honí přes haldy ledu a tak je tam „jen“ 35, stěny totiž mají veselých 50. Netušil jsem, že by byl zájem, ale mohl bych sepsat něco jako den astrofyzika, třeba by se pak lidi přestali tolik učit :))

            1. Píšete pěkně, já bych Den astrofyzika bral:).

              1. Přidám se, to bych si také rád přečetl.

                1. Já taky.

                  1. Sam jsem chtel pracovat v Cernu, ale neklaplo to. Prosim jak vypada den astrofyzija hluboko pod zemi.

            2. Už si začal písať? Lebo čakám na tvoj článok.

              1. Píšu, ale momentálně o tom, jakej vomrd byla koupě toho druhýho trucku, ono to totiž znamenalo udělat si ontarijský řidičák. Takže další článek Redguy vs úřady:)

                1. Ako tak sledujem tvoje články, tak si zase zápas dobojoval do úspešného konca.

                2. Zhodou okolností toto pre mňa práve nebol problém. Ale bolo to 19 rokov dozadu.
                  Skôr by ma zaujímalo že aký bol omrd ten truck poistiť a že čo to stálo

                  1. Velký, nějak jsem nepochopil, proč si prostě nemůžu pojistku udělat online během dvou minut jako v Česku, ale musím využívat debilní brokery. Detaily budou v článku, ale nakonec se mi podařilo najít dobrý deal za $109 měsíčně, jedna z pojišťoven mi totiž uznala 20 let zkušeností.

                3. Chlape, pište, dokonce zvažte zda to nevydat knižně.
                  Takových renesančních lidí s břitkým stylem je už pomálu.

        2. Ale jistě, pán si přeje zelená, žlutá, modrá nebo nějakou speciální barvu?:)
          https://goo.gl/maps/T3kvcDXMNhdMCg4p6

          Foto z blízka nemám, neboť majetek společnosti Weyland-Yutani je zakázáno fotit. To jsem takhle přijel k plotu a fotil si jejich druhý nejvyšší komín na světě a hnedle tam byl sekuriťák a tytyty.

          1. Lokálně by to právě bylo zajímavjéšéší…

            1. Příště na to budu pamatovat a něco vyblejsknu.

  7. Po přečtení specifikací V6 mě hned napadlo „a k čemu je to dobré“? Ano, ta V6 má téměř stejné parametry jako ta moje V8 (a asi i ta Fordí). Tak proč tam nedat zase V8? A zároveň se mi vybavil zážitek s 1.4TSI v Superbu II FL. Jako jo, hýbat s takovou pixlou jen pomocí 1.4 všechna čest, ale bylo mi toho motoru líto pokaždé, když neměl nafoukáno a já po něm něco chtěl. Celé 3 týdny, co jsem to měl půjčené jsem se snažil neukvedlat k smrti. Superbu by se víc hodil nějaký V6 aspoň 3litr. Kromě ekodemence ten downsizing nějak nechápu. U toho Forda to má pořád stejnou haubnu, žádný odkládací prostor tím nevznikl.

    1. No tak samozřejmě, jedna ruka navrhuje kastlu a druhá ruka motory. A někdo třetí pak škrtem pera rozhodne, co tam má jít.

      Tak pak vznikají tydle věci jako že je na výběr 6 motorizací ode zdi ke zdi, kde ty větší motory jsou tam zazděný a jakákoli drobná práce znamená to celý vyndat, a ty menší sou tam jak párek v chodbě pověšenejch na nějakejch duralovejch udělátorech. A jak je typický pro vomrdávky od koncernu, udělátory mají v první verzi vokatovaný moc a nezřídka dojde k tomu, že se jich několik zlomí a motor visí na tom posledním a převodovce. To prostě chceš :D

  8. Díky za článek, povzpomínal jsem na časy minulé, kdy jsem do USA jezdíval na prázdniny pracovat, a naposledy v r. 2012 jsem si udělal výlet z Aljašky do Mexika právě přes Kanadu.
    Ono posuzovat tamní motorismus z pohledu evropana je opravdu trochu ošidné, lidi tam žijou a jezdí úplně jinak, to člověk pochopí až tam chvilku pobude.
    Nejvíc z kanady mi utkvěla cesta z Dawson City (nedaleko na SZ od něj jsme překročili hranice) a pak dále po připojení na Alaska Highway. Dodržovat rychlostní limity se hodilo především proto, aby člověk nenapálil do medvědů nebo bizonů, co se občas s rodinkou po dálnici procházeli. A stejně mě předjíždely Road trainy, kdy já jsem se svým Chevy G20 poklidně šoural nějakých 45, a kamion se 3 návěsy-přívěsy mě předjel asi 70tkou.

  9. Díky za super článek, s chutí jsem si ho přečetl.

    Osobně mám averzi k kombinaci menší přeplňovaný motor s automatickou převodovkou, přesně kvůli tomu, co je popisováno v článku. Zlatá atmosféra.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017