Doprava: Z deště pod okap.

Featured Image

V poslední době jsem s nadějí sledoval, jak ministerstvo dopravy pomalu eliminuje Šimonovského debilní koncept bodového systému. Zdálo se mi, že jde o postupnou destrukci.

Bohužel, jak dnes vidím, byla to chyba a znovu propadám hlubokému zoufalství. To u nás není jediná politická strana, která neuchcává blahem z každého levicově omezujícího, nefunkčního nesmyslu? Inu, soudruzi nahoře se rozhodli, že když už nám neseberou řidičák za obsazení jednoho ze 35 volných míst pro invalidy před posilovnou a když už nebudeme platit do státní kasy dva měsíční příjmy za vlastí odřené koleno, tak nám napaří ještě lepší tresty, ovšem za exotičtější přestupky.

První změnou, inspirovanou filmem Pelíšky (zlikvidovat muže na motorce s koženou brašnou) a vůbec celou bolševickou tradicí „nic se nesmí vymykat průměru, šedá masa je ideál“ je větší postih motorkářů. Pokud nechápete, vězte, že tento rok se sdělovací prostředky zaměřily na nehody, se kterými měl co dočinění motorkář. Je jedno, zda to bylo na silnici a někdo jej smetl (mě osobně se to zdá pravděpodobné, když jedu autem, není problém, když jedu na motorce, tak mi dá přednost málokdo), on smetl někoho, nebo se srazil s kamarádem při blbnutí na staré letištní dráze. Prostě vždycky u toho byla kamera, vždycky byl informován celý národ. Taková menší manipulace lidí směrem: motorka = nehoda. Onen postih je zatím jen pro ty, co skrývají SPZ (ať již dámskými kalhotkami, módní fotkou Šimonovského, nebo ohnutím, někdy, vzhledem k mamutí velikosti SPZ samovolným). Většina motorkářů jezdí naprosto bezpečně, ale předpisy stejně porušuje. Namátkou: chlap na mopedu bez helmičky, chopper s ilegální úpravou (posunuté stupačky a pohodlnější sedlo), porušení rychlostního limitu (s třikrát kvalitnějšími brzdami, než má tunová policejní fabie) atd… V podstatě jde o to zastavit motorkáře při kontrole a ono se už něco najde.

Celé to teď vypadá jako snaha o zvýšení bezpečnosti. Pokud se nad tím zamyslíte, dojde vám, že to tak memůže být.

Efektivita: Zvýšíme trest za skrytí SPZ, ale stejně z toho máme prd, protože se schovanou SPZ neexistuje důkaz a bez důkazu se těžko odsuzuje. Málokdo se nechá chytit a policie to dobře ví. Buď ho užene a s velkou pravděpodobností zabije, nebo prostě nechá jet, vyfotí a schová fotku do archívu.

Důsledek: Počet maskovaných jezdců bude narůstat, protože si frustrovaní policisté budou vybíjet sadistické choutky na těch, kdo jim poctivě zastaví. Tím se roztáčí spirála nenávisti, velmi oblíbená onou šedou masou obyvatelstva. Pokud mi nevěříte, račte se podívat do kterékoli diskuze o nehodách motorkářů na kterémkoli informačním serveru.

Druhá zajímavá změna, co se na nás chystá je takzvaný řidičák na zkoušku. Pro lidi od 18 (možná 17) do 21 let se chystá přísnější režim – sebrání řidičáku za menší nehodu, větší omezení maximální rychlosti a vsaďte se, že tam bude i oblíbený zákaz jízdy v noci. Nejdříve si ujasněme několik věcí: Mladý člověk většinou v noci vidí dobře (šeroslepost  s věkem stejně nevymizí), má rychlejší reakce, dokáže sledovat horší provoz, ale nemá dostatek zkušeností.

Jsou zde 3 hlavní skupiny.

1. Papíroví. Řidičák si udělali na střední škole po dosažení osmnáctky, hlavní motivací bylo „rychle, než autoškola podraží“. Sem tam si půjčí tátovo auto, za rok najedou okolo 500km a polovinu času za volantem stráví hledáním nejrůznějších páček a tlačítek. Za 3 roky na tom budou s řidičskými zkušenostmi hůř, než  po autoškole.

2. Prasata. Většinou stejně nemají řidičák, který by jim měl být sebrán (šestnáctiletí tuzéři, discoochlastové a podobná chamrať) V menšině jsou pak ti, co mají řidičák koupený, stejně tak nějaké lepší a bezpečné auto, které jim není líto roztřískat. Ti si pochopitelně mohou koupit i beztrestnost. (Tímto zdravím řidiče modrého sportovního mercedesu BZN 44 44, i když jeho věkem si nejsem jist)

3. Jezdící. Za rok ujedou přes 20 000 km, auto denně používají, v provozu si zvykli během několika měsíců, nabírají další a další zkušenosti, zbývá jim několikrát nabourat (nejlépe do něčeho, ne do někoho), aby měli zkušenosti i s tímhle. Prostě teorie je hezká věc, ale praxi to nenahradí.

Efektivita: Postiženi nebudou řidiči první, ani druhé skupiny. Ti první jezdí moc málo na to, aby je někdo v provozu vychytal, těm druhým je nějaký problém ohledně papírů u prdele. Budou stejně jezdit dál, dokud je někdo nezavře, nebo se nezabijí. Postižení se bude v 99%procentech případů týkat těch, co jezdí každý den, jen mají tu nevýhodu, že jsou mladší, něž strýc Oprchal, co sice najel za celý život 17 000 km (o nedělích a na dušičky), ale z hlediska zákona on může páchat dva přestupky na 1000 km, protože je starší, zkušený a body se mu umazávají časem, ne ujetými kilometry.

Důsledek: Prasata budou prasit dál, ti co nejezdí se jezdit ani nenaučí a těm, co jezdí se značně zkomplikuje život. Budou sledováni, omezováni, možná jim bude povinně posazen do auta rodič, jak bývá v některých státech zvykem (Je to ten nejlepší způsob, jak zamezit nehodovosti mladých, takzvaná relaxace nervů). Zatímco dnes se můžou naučit jednat sami za sebe, doplnit si praktické zkušenosti a sžít se s autem a provozem – tedy věci, co se v autoškole za 13 lekcí nenaučí – tak v budoucnosti na tohle můžou zapomenout. Moudrý stát jim vše zhorší a pokud jen ceknou, tak se dočkají té samé mediální pozornosti, jako motorkáři. Enjoy.

I pro ostatní tu máme několik bonbónků: Soudruzi z ministerstva dopravy překonali i sovětské družstevníky, poručili totiž větru, dešti. Ano, chystají se zavést povinné zimní pneumatiky a určitě v zákoně stanoví data od kdy do kdy. Jakýsi systém bodů s kratší dobou expirace možná potěší, ale zjednodušení legislativní džungle to není, 160 km/h na dálnici je sci-fi. A i kdyby ne, tak kde to může být? Na pár kilometrech nových dálnic?

Abych předešel dohadům v diskuzi, tak něco o mě:

Jsem mladý řidič, začínal jsem na motorce 125ccm, v 18 jsem přešel na auto, v létě jezdím spíš na motorce (cruiser 750ccm). Je mi 21 let, mám najeto okolo 50 000 km čtyřmi auty (Evropa, USA) a 20 000km na třech motorkách, počítám-li i Jawu 20 pionýr. Neřekl bych, že jezdím agresivně, nebo jakýmkoli způsobem, o kterém se dočítám v netových diskuzích. Nepiji, když někdo chce, nechám ho předjet (říkám tomu „vypuštění kontrolního chrousta“) Většinu cesty trávím v koloně, ať již v autě, nebo na motorce. Mám za sebou dvě malinké nehody, jedna se musela hlásit na pojišťovnu (jeho octávka byla nejen fmetle, ale bohužel i na lízačku, škoda minimální… čumáček z Mladé Boleslavi dostal slušivý 15 cm hluboký facelift, na zadním rohu mé 11 let staré RAVky nebylo nic ani poznat. Holt tehdy rákosníci používali železo, ne plasty. V duchu jsem poděkoval předchozí majitelce, která nechala auto řádně otuzit-otunit rovnou ve fabrice) a jednu nehodu, co způsobila bývalá přítelkyně, jsem vzal na sebe (parkovala do garáže, ale neotevřela železná vrata. Měla řidičák 4 hodiny, najeto 30 km. Dneska řídí perfektně). Pokud by tato změna ve vyhlášce byla prosazena o tři roky dříve, tak dneska neumím řídit, sedím doma a přemýšlím, zda se nevykašlat na školu, kam to mám autem 30 minut, pomocí státních drah a MHD půl druhé hodiny. Bývalá přítelkyně by byla nezaměstnaná, neboť auto k práci nutně potřebuje. Věřím, že nejsme jediní dva v republice, co jsou na tom podobně.

Nespadáte do žádné z těchto kategorií? Nebojte, dojde na vás příště.


27.08.2007 -PM-

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
240x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04
D-FENS © 2017