Darinka zabila…

Featured Image

Jedu si to do práce a poslouchám Rock Rádio. Odešel mi CD přehrávač a tak mi z mých dvou oblíbených stanic (zvaných Changer a Mute) mnoho nezbylo.

Moderátorka čte zprávy, tedy útržky zpráv, co se v Kocourkově stihlo za posledních 24 hodin zase všechno zkurvit. A povídá svým posluchačům, kterých bylo aktuálně řádově by woko tisíce, že Darina Rolincová, pardon, Dara Rolins zabila motocyklistu svým esúvé…

Nic víc.

Zabila? Přemýšlím, jak vlastně nový prasečí zákoník charakterizuje zabití.

Kdo jiného úmyslně usmrtí v silném rozrušení ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli anebo v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného…

Darina se lekla? Nebo je jízda na motocyklu zavrženíhodným jednáním? Pro nějakého kripla z Auto*Matu možná… každopádně v práci checkuji server Hovinky. Hovinkáři vědí tradičně vždy všecho nejlépe a nejdřív, dokonce běžně vynášejí rozsudky ještě dříve, než začne vyšetřování. Dozvídám se, že 63-letý motocyklista, lépeřečeno řidič malého motocyklu, kolidoval s Darinky hustým esúvé značky Mercedes poté, co objížděl nerovnost na vozovce. Studuji dál zdroje a nacházím ještě informaci, že podle tvrzení známých Rolincové předjížděl motocyklista cyklistu.

To je vše ovšem něco diametrálně jiného, než že „Darinka zabila“.

Abych věděl ještě více, oslovuji spřátelené švestky z Prahe, co čtou ilegálně D-F, a přichází odpověď, že se jedná pravděpodobně o spoluvinu, protože Darina nejela padesát a motocyklista nejel tam, kde měl, tudíž co nejblíže k pravému okraji vozovky. Jak moc se kdo přičinil, ukáží znalecké posudky, které se zpracovávají. Darina že si začala neoficiálně opatřovat „právní a mediální pomoc“, tedy má několik extra zmrdů, kteří „v tom umějí chodit“, tzn. mají vliv na lokální struktury. Za pozornost stojí mmj. i skutečnost, že poškozený motocyklista zemřel tři hodiny po převozu do nemocnice, což vyvolává otazníky nad kvalitou poskytnuté lékařské péče. Tečka.

Nehoda jako každá jiná.

Ne že bych hodlal bránit zrovna Darinu. Je mizerná řidička, mizerná interpretka, prototyp vymaštěné celebrity a prázdné ikony. Leze mi krkem, protože se mi z hvězdiček jako ona chce blejt. To z ní přesto nedělá vraha. Taky z ní nedělá vraha, že má drahé auto. Můžeme se zamýšlet, co je v naší společnosti špatně, když honoruje komedianta, fotbalistu a kdejakého parazita štědřeji než lékaře nebo pilota. Ale nemůžeme z toho vyvozovat odsudky o vině nebo nevině. To dělají jen kokoti.

Nikoho nezabila, pouze byla v nesprávnou chvíli na nesprávném místě. Kdyby řidička nebyla Darina a auto byla tříválcová Fabie, dočetli bychom se nějakou angažovanou, objektivní a vyváženou zprávu o tom, že motorkář nezvládl svůj silný stroj, a protože je dárce orgánů, a narazil do osobního auta, ve kterém seděla matka samoživitelka s dítětem, kterým se naštěstí nic nestalo. Možná jako bonus nějaké to volání po silnější represi.

Ano, takhle dalece se mohou lišit dvě zprávy o téže události. Kdo má asi zájem na šíření takových pokroucených, zlomyslných informací? Nepochybně morálně vadný nebo velice hloupý novinář.

Jenže co se tentokrát nestalo.

Samotná reportáž na Hovinkách je neobyčejně střízlivá. Jako by se autoři nemohli tentokrát vybrat, kdo bude předhozen lvům – nenáviděný motorkář nebo movitá celebrita? Diskutující z Hovinek ovšem odmítli primitivní argumentaci ve stylu „Darina v drahém autě zabila“. A to přesto, že je to tradičně server s nejubožejšími diskusemi. A to nejspíš i přesto, že jim selebrita *) taky leze krkem. Komentáře směřující proti této povrchní interpretaci mají vysoká pozitivní hodnocení. Komentáře typu „už měla sedět ve vazbě“ mají negativní hodnocení.

Nemohu si nevzpomenout na nedávnou masáž s „pirátem“ na D1. Event byl vytvořen, kanalizován směrem k příjemcům, umístěn, naleštěn, postupně gradován, všechno zpočátku fungovalo přesně podle záměru útvaru dopravní propagandy. Jenže pak se něco posralo. Najednou se do toho začaly vovce vrtat a klást otázky, které by je jinak nikdy nebyly napadly. Proč by někdo riskoval kolizi s jiným autem ve vysoké rychlosti? Vždyť ho to mohlo samotného zabít! A co je vidět na tom záznamu z kamery? Vždyť je tam vidět prd! A tak dále. Sice můžeme diskutovat o tom, zda pochybovali vždy správně, ale oni pochybovali. Oni pochybovali proti hotové pravdě, která jim byla naservírována.

Asi den dva se útvar dopravní propagandy pokoušel event utěsňovat, aby byl festovní, a pak toho nechali. Teklo do něj mnoha dírami a tak je napadlo, že bude lepší nechat to být. O mnoho týdnů později jsme se dozvěděli, že policie na místě pořádala vyšetřovací pokus, kterému se nesmělo říkat vyšetřovací pokus. Proč to dělali, když to bylo všechno tak jasné?

Vypadá to, že se v lidech něco zlomilo. Přestali věřit pisálkům.


13.07.2010 D-FENS
 
*) selebrita, pojmenování pro celebritu především v českých rádiích. Selebrity vznikají křížením podsvinčete (sele-) a celebrity (-brita).
 
 
 
 
 
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
532x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:58

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!