Další zelená ťápota

Featured Image

Kam šlápne zelená holínka fanatického ekologisty, tráva sto let neporoste. A teď bohužel došlo i na pasivní domy. V rámci programu „Zelená úsporám“ se objevila dotace až 220 tis. Kč na nově postavené pasivní domy. V kombinaci se slunečními kolektory, které takový dům většinou má až 320 tis.

Vypadalo by to jako celkem dobrá zpráva, pokud bychom neznali osud předchozích dotací na podobné účely. Dotace se v našich podmínkách nedává jen tak někomu. Je třeba doložit tohle a ještě taky tamto. Dodavatel a materiál musí být pouze z předepsaného seznamu. Vyřízení obnáší spoustu papírů, razítek, úsměvů a trpělivosti. Nebo obáleček. Těch co v tom umí chodit je málo a vyřízení dotace si nechají dobře zaplatit. Prodejce a výrobce podporované technologie taky nechce přijít zkrátka. Výsledkem je prakticky plošné zvýšení ceny o skoro celou dotaci. Pokud nevěříte, zeptejte se někoho, kdo si v minulosti pořídil dotované tepelné čerpadlo.

Kromě zdražení ovšem čeká pasivní domy i nenávist ze strany ostatních daňových poplatníků, kteří budou celkem logicky nadávat na to, že si někdo za jejich peníze staví barák. A přitom si to zrovna tahle „technologie“ nezaslouží. Myšlenka postavit tak izolovaný dům, že si ho obyvatelé „zadýchají“ vlastním teplem, případně jim pomůže plazmová televize, počítač a lednice, není vyloženě špatná. Realita je samozřejmě trochu složitější. Dům, který by se opravdu dal provozovat po celý rok bez extra vytápění pravděpodobně v podmínkách ČR zatím neexistuje a jen tak existovat nebude. Tedy pokud nebereme v úvahu lidi, kteří považují 17 stupňů v obýváku za príma teplíčko. Nějaké minimální vytápění pro temné a mrazivé zimní dny se hodí. Ovšem celková spotřeba tepla dle „pasivního standardu“ nesmí překročit 20 kWh na metr čtvereční podlahové plochy za rok. Pokud máte povědomost o spotřebě vašeho domu nebo bytu, můžete porovnávat.

Kolem vykazování parametru celkové spotřeby tepla se nejspíš budou při přidělování dotací pořádat velké obálkové tance. Je klidně možné, že díky kombinaci zelených dotací a tradičně efektivního byrokratického systému vznikne u nás rekordní počet papírově pasivních domů s třeba trojnásobnou reálnou spotřebou. Jejich cena bude vyšší o dotaci a jejich obliba u široké veřejnosti klesne na „eko“ žebříčku někam k větrníkům a ekologickým daním.

Jen pro info, ČR spotřebuje ročně cca 1,1E18 J energie. Jo, je to hodně :-). Z toho půlku v různých formách dovážíme. Čtvrtinu potřebujeme na dopravu a 20% na vytápění domácností. Těch 20% by se časem díky pasivním domům dalo stáhnou na 10% a možná i na 5%. Pokud budeme chtít. Jenže my nechceme …

http://www.sfzp.cz/soubor-ke-stazeni/14/4340-prirucka_pro_zadatele_o_podporu.pdf
http://www.czso.cz/csu/edicniplan.nsf/p/81n06-el


23.04.2009 brasz

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
127x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59
D-FENS © 2017